Kaarlemsche Courant Na den aanslag op den Führer 2 kilo aardappelen op bon algemeen 203 Verwoede strijd aan de drie fronten Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Schuldigen worden voor Volksgerecht gedaagd. „Een Heilige Volksoorlog" Redevoeringen van Cöbbels, Speer en Himmler Landingspoging op Dalmatijnsch eiland mislukt. 289e Jaargang No. 182 S Bureaux: Groote Houtstraat 93. TfcL Advertenties 107254, Redactie 10600. Böstgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, SoemJapïei» 21. Te lef. 12230 iïmuiden: Reiribrandöaan 65, Unrukien-O. Hoofdredacteur: F. C. Derfcs. Zaterdag 5 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. TJifcg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem AJbonnementen: p. week 26 ct, per mnd- 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Eeregerechtshof van legeraanvoerders ingesteld. Aantal mede. plichtigen en verdachten uit de Duitsche weermacht gestooten. Het leger heeft den Führer den wenseh doan kennen om tot een onmiddellijk her stel van zijn eer, zoo snel mogelijk door een meedoogenlooze zuiveringsactie be vrijd te worden, ook van -den laatsten misdadiger, die deelgenomen heeft aan den aanslag op 20 Juli 1944. De wensch luidde, dat de schuldigen vervolgens uit geleverd zouden worden aan de volks- justitie. De Führer heeft aan dezen wensch voldaan vooral aangezien het snelle en krachtdadige ingrijpen van het leger zelf den volks- en hoogverraderlijken aanslag in den kiem heeft gesmoord. In bijzonderheden heeft de Führer bepaald: Een eere-gerechtshof van veldmaarschalken en generaals van het leger moet onderzoeken, wie op eenigerlei wijze bij den aanslag be trokken is en uit het leger moet worden ge stooten, .en wie ais verdacht om te beginnen ontslagen moet worden. In dit eerc-gerechtshof heeft de Führer beroepen: generaaï-veldmaarschalk Keitel, generaal veldmaarschalk Von Rundstedt, kol. generaal Guderian, generaal der infanterie Schroth, luiten.-generaal Specht. Als plaats vervangers: generaal der infanterie Krie bel, luitenant-generaal Kirchhein. De Führer heeft zich voerbehoudén per soonlijk een beslissing te treffen over de voorstellen van het eere-gerechtshof. Soldaten, die de Führer uitstoot, hebben geen gemeen schap meer met de millioenen fatsoenlijke soldaten van het .groot-Duitsche rijk, die de uniform van het leger dragen en met de hon derdduizenden, die hun trouw met den dood hebben bezegeld. Zij zullen derhalve ook niet voor een gerechtshof- van de 'weermacht, maar tezamen met andere daders voor het volksgerechtshof terechtstaan. Hetzelfde moet gelden voor de soldaten, die om te beginnen uit de weermacht ontslagen worden. Het door den Führer aangestelde eere gerechtshof van het leger is op 4 Augustus bijeengekomen en heeft op grond van de aanwezige resultaten van het onderzoek den Führer de volgende voorstellen voorgelegd: Uit de weermacht worden gestooten: a) de in arrest zijnde generaal-veldmaarschalk Von Witzleben, generaal der berichtentroep Fellgiebel, luitenant-generaal Von Haase, ge- neraal-majoor St'ieff, generaal-majoor Von Treschkow, kolonel van den generalen staf Hansen, luitenant-kolonel van den generalen staf Bernardis, majoor van den generalen staf Mayessen, kapitein Klausing, reserve eerste luitenant Graaf von der Schulenburg, reserve eerste luitenant Von Hagen, reserve luitenant graaf York von Wartenburg. b) De op 20 Juli standrechterlijk doodgescho ten generaal der infanterie Olbricht, kolonel van den generalen staf graaf Von Stauffen- berg, kolonel van den generalen staf Mertz Conferentie van leidende functionarissen der N.S.D.A.P. De national-sozialistische Parteikorres- pondenz meldt o.m., dat op 3 en 4 Augus tus een conferentie is gehouden van de Rijksleiders, gouwleiders en Verbande- führer der N.S.D.A.P. onder leiding van Rijksleider Bormann. De conferentie werd tot een indrukwekkende betooging van innerlijke aaneengeslotenheid en hecht vertrouwen in de overwinning. Reichsleiter dr. Göbbels verklaarde, dat het de historische taak der partij is de natie mee te sleepen tot de hoogste krachtsinspanning om den oorlog een nieuwe, beslissende wen ding te geven. Hij ontwierp een groot pro gram voor het krachtsgebruik van het vader land voor den oorlog. Het Duitsche volk moet opstaan als in de groote tijden der Duitsche geschiedenis, dan zal het ook thans het lot meester worden. Rijksminister Speer gaf een gedetailleerd overzicht over de tot dusver buitengewone opwaartsche ontwikkeling der Duitsche be wapeningsproductie, haar huidigèn stand en de verdere groote eischen, waaraan door de vaderlandsche productie voldaan moet wor den ter herwinning van een technisch over wicht op den vijand. Het komt er thans op aan niet alleen meer wapens en nieuwe wa pens te vervaardigen, maar tegelijkertijd het strijdende front meer soldaten te geven. Speer toonde aan, dat de vervulling van al deze voor 'de overwinning van Duitschland beslissende eischen niet alleen mogejijk, maar zeker is, wanneer alle voorhanden nationale krachtenreserves volledig tót hun recht komen. De bijeenkomst werd door een rede van den Reichsführer-S.S. Himmler besloten. Himmler ging in het bijzonder in op de beginselen, waarmede hij zijn nieuwe taak in het Duitsche leger zal vervullen. Hij verklaarde, dat de huidige strijd om het lot van het Duitsche rij-k een heilige volksoorlog moet zijn en als zoodanig moet worden gevoerd. Rijkslöider Bormann besloot de bijeenkomst met den groet aan den Führer. von Quirnheim, reserve eerste luitenant Von Haften. c) De verraders die zich door zelfmoord zelf schuldig verklaard hebben, kolonel generaal b.d. Beek, generaal der artillerie Wagner, kolonel van den generalen staf Von Freytag- Loringhoven, luitenant-kolonel Schrader. d) De deserteurs generaal der artillerie Lin- demann, majoor van den generalen ftaf Kuhn (naar de bolsjewieken overgeloopen). e) Een voorstel tot uitstooting van den vroegeren kolonel-generaal Höppner is over bodig, aangezien Höppner daar hij in 1942 reeds uit de weermacht was gestooten niet meer tot het leger behoorde. De uitgestootenen worden 'ter beschikking gesteld van het volksgerecht of volksgerechts hof om terecht te staan." Het proces voor het volksgerechtshof tegen de schuldigen vindt binnenkort plaats. Duitsche pers- De Duitsche bladen worden geheel be- heerscht door het bericht uit het hoofdkwar tier en dat over de bijeenkomst van Rijks- én gouwleiders der N.S.D.A.P. „Bijeenkomsten van Rijks- en gouwleiders der N.S.D.A.P.", zoo schrijft de Vöikischer Beobachter o.a. pl.egen op belangrijke oogen- blikken der Duitsche ontwikkeling represen tatief den vastberaden trek te vertoonen, die karakteristiek is voor het uiterlijk van het Duitsche volk. De gemeenschappelijke noemer van deze bijeenkomst en de daar gehouden referaten is: den oorlog winnen. Bulgarije en de Turksche kwestie. Het verbreken t>an de diplomatieke betrek kingen tusschen Turkije en Duitschland, heeft Sofia*niet verrast. In politieke kringen legt men er den nadrqk op, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije odk na dit besluit van de Turksche regeering voorloopig geen wijziging ondergaan. Voor het Bulgaarsche openbare leven bestaat geen aanleiding tot alarmstem ming. Mikolajczyks bezoek aan Moskou. Amerikaansche en Britsche diplomatieke kringen te Moskou leggen .een voorzichtig op timisme aan den dag met betrekking tot een eventueele overeenstemming tusschen het Kremlin en de Polen te Londen. De Sovjet bladen daarentegen verklaren, dat Mikolajczyk en zijn medewerkers niet erkend kunnen wor den als Poolsche regeering, maar dat het eenig ware instrument ter bevrijding van Polen de in Moskou gevormde „Poolsche Sovjet" is. Argentinië en de V.S. De Argentijnsche regeering zou door middel van haar consuls in de V. S. aan leidende Ar gentijnsche persoonlijkheden aldaar den raad hebben gegeven, zich voor een spoedig vertrek uit de V. S. gereed te maken. Een dergelijke raad is niet gegeven aan Ar gentijnen die in Engeland verblijf houden. Nog steeds strijd op Goeam en Tinian. Het Japansche garnizoen op Goeam levert nog steeds hevige gevechten. Van 29 tot 31 Juli verloor de vijand 1450 man aan dooden en 3200 aan gewonden. De totale verliezen sedert de landing bedragen 18.450 man. Ook in hét Zuiden van Tinian wordt nog altijd hevig gevochten. De vijandelijke verlie zen bedragen hier 14.950 man. Mannerheim aanvaardt zijn ambt. Naar aanleiding van de ambtsaanvaarding van maarschalk Mannerheim als staatshoofd van Finland is heden in aanwezigheid van de regeering en talrijke vertegenwoordigers van het corps diplomatique een plechtige zitting van den Rijksdag gehouden. In het Finsch en het Zweedsch las maar schalk Mannerheim de plechtige verplichting voor, dat hij, die door het Finsche volk tot president der republiek Finland was gekozen, de aanvaarde opdracht redelijk en trouw zou uitvoeren. Rijksdagpresidènt Hakkila richtte vervol gens een toesprak tot den nieuwen president. President Mannerheim antwoordde in het Finsch en "het Zweedsch. In aansluiting op de plechtige Rijksdag zitting werd een receptie gehouden, Waarbij de maarschalk de gelukwenschen der buiten- landsche diplomaten in ontvangst nam. De eerstvolgende Rijksdagzitting zal Dins dag 8 Augustus gehouden worden. Werd Gigli vermoord? Volgens berichten uit het hoofdkwartier van den Duce is men daar er van overtuigd, dat het bericht, over het fusileeren van Benjamino Gigli op waarheid berust. Naar een Zweed meldde, werd Gigli in hechtenis genomen na dat hij had geweigerd, aan anti-Duitsche de monstraties deel te nemen. Bij zijn verhoor weigerde de beroemde tenor beslist, zich met politieke aangelegenheden te bemoeien. Uit de omstandigheid, dat Gigli in Duitschland was opgetreden, heeft men toen de aanklacht opgebouwd, dat hij met Duitsch land samenwerkte. Bij een massa-terechtstelling werd toen ook Gigli doodgeschoten. In het stadsgebied brood als aanvalling. Van 7 tot en met 12 Augustus a.s. kan men op den bon Algremèen 203 twee K.G. aardap pelen en op bon reserve B 65 één K.G. aardap pelen per bon koopen. Op de bonnen toeslag 33 is een halve K.G. aardappelen verkrijgbaar. Aan houders van toeslagkaarten voor bij zonderen arbeid wordt.op de bonnen reserve M 65. M 66 en M 69 1 K.G. aardappelen per bon beschikbaar gesteld. Als aanvulling op het aardappelrantsoen wordt op de aardappelbónnen 33 van de stads- kaart, 100 gram brood per bon beschikbaar ge steld. Op de aardappelbonnen „33 land" kan derhalve geen brood worden betrokken. Zelfverzorgers voor aardappelen mogen van de bonnen algemeen 203 geen gebruik maken voor het koopen van aardappelen. Zij zijn ver plicht bij het afhalen van de eerstvolgende bonkaart de bonnen Algemeen 203 mee te brengen en in te leveren bij het distributie kantoor. Op de bonnen aardappelen 32 en Toeslag 32 kan men nog op Maandag 7 en Dinsdag 8 Aug. a.s. onderscheidenlijk 1 K.G. en K.G. aard appelen per bon betrekken. Groote tankverliezen der Geallieerden in Frankrijk. Zwaar artillerievuur op Florence. Doorbraakpogingen naar de Karpathenpassen verijdeld. Plaatsen in Z. en Z.W. Duitschland gebombardeerd. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Normandië mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand Zuidwestelijk vaiRCaen. In het gebied van Coulvain werden den ge- heelen dag hevige gevechten geleverd, zonder dat zij leidden tot een noemenswaardige ver andering in de positie. Zuidwestelijk daarvan en in het gebied van Vire gelukte het, den binnengedrongen vijand door den tegenaanval van Duitsche pantserformaties terug te slaan en den samenhang van het front te herstellen. Vijftig vijandelijke tanks werden stukgescho ten. Een sterke vijandelijke groep is ingeslo ten en wordt concentrisch aangevallen. Noordoostelijk en Oostelijk van Avranches stortten talrijke door tanks gesteunde vijan delijke aanvallen met groote verliezen ineen. In het Oostelijk deel van Bretagne dringen de over Avranches in Zuidelijke richting door gebroken gemotoriseerde troepen van den In 'I verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Michiel Adriaansz. De Ruyter 24-3-1607/29-4-1676. De grootste ad- viiraal aller tijden Beroemd door zijn vele' zeeslagen in den eersten Engel- schen oorlog 16521654 en den tweeden Engelschen oorlog 1665 1667 in het hijzonder door den stout- moedigen tocht naar Chattam, Juni 1667. Later volgden nog de slagen bij Schooneveldt, Juni 1673 en Texel, Aug. 1673. Zwaar gewond in den slag bij Agosta, 22 April 1676, over leden 29 April 1676. Graftombe in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve In voor de toekomst van U volk en meldt U als vrij williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17—15 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmstelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-SS al waar tevens alle gewensohte inlichtingen worden verstrekt. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O/h Pc) vijand naar het Zuiden en het Westen op en bevinden zich op verscheidene plaatsen in gevecht met de garnizoenen der Duitsche steunpunten in dit gebied. In de beide laatste dagen verloor de vijand 216 tanks. Door strijdmiddelen der marine en door duik booten werden in de wateren voor het invasie front een kruiser, drie torpedojagers, twee corvetten, alsmede vijf transportschepen en een speciaal schip met een gezamenlijken in houd van 36.000 ton tot zinken gebracht. Tal rijke andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 56.000 ton werden door torpedo's getroffen. De ondergang van het grootste deel dezer schepen kan waarschijnlijk worden geacht. Torpedomotorbooten brachten in den nacht van 2 op 3 Augustus in het Oos telijk deel van de Seinebaai een Britsche artil leriemotorboot tot zinken. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V 1. In Italië distancieeren onze troepen zich op een nauw bruggehoofd dicht ten Zuiden van Florence. Hernieuwde vijandelijke aanvallen op deze stelling mislukten. De historische stad met haar onvervangbare cultuurschatten ligt onder zwaar vijandelijk artillerievuur. Aan den Noordoostelijken rand der Karpa- then is de vijandelijke doorbraakpoging in de richting van den Beskidenpas mislukt. Daar bij is de 271steinfanteriedivisie der Sovjets ingesloten en vernietigd. Verscheidene andere Sovjet-divisies leden zware verliezen aan menschen en materiaal. In de periode van 31 Juli tot 3 Augustus werden in dit gebied 181 stukken geschut, 13 tanks, alsmede talrijke infanteriewapenen en auto's vernield of buit gemaakt. Herhaalde bolsjewistische aanvallen tea Westen van Reichshof werden afgeslagen. Westelijk van Baranof werden 23 vijandelijke tanks door stormgesehut vernield. Aan het overige Weichselfront zijn' hevige gevechten gaande in het gebiëd ten Oosten van Sandomierz, aan weerszijden van Poela- wy en Zuid-Oostelijk van Warschau. Noord oostelijk van Warschau werden Sovjet-strijd krachten door een tegenaanval van onze pant serwagens van haar achterwaartsche verbin dingen afgesneden en op een klein gebied op eengedrongen; 76 vijandelijke pantserwagens werden vernield. Aan het front van Warschau tot Westelijk van Kowno mislukten alle bolsjewistische aan vallen. Aan het front in Letland stortten ia verscheidene sectoren vijandelijke aanvallen bloedig ineen. Plaatselijke penetraties werden afgegrendeld of in den tegenaanval verkleind. Op de landengte van Narwa lieoen de Sovjets opnieuw met negen infanteriedivisies en vier pantserdivisies storm op onze stellingen. Zij leden wederom zware verliezen zonder succes sen te behalen. Een vijandelijke landingsoperatie, in de ochtenduren van 2 Augustus onder de bescher ming van Engeische torpedojagers en talrijke jachtbommenwerpers ondernomen tegen het Daimatische eiland Korcoela werd fta een kor ten, hevigen strijd door het garnizoen van het eiland afgeslagen. Formaties vijandelijke bommenwerpers on dernamen met schending van Zwitsersch ter* ritorium terreuraanvallen op plaatsen in Zuid en Zuidwest Duitschland, vooral op Friedrichs- hafen, Saarbrücken en Kempten. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden 43 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 40 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1