Haarlemsche Courant Sovjet-offensief tot staan gekomen De Führer over achtergrond en gevolgen van den aanslag. De situatie in Normandië en Bretagne Nieuwsblad voor Noord-Holland Juist door den 20sten Juli heb ik een vertrouwen gekregen als nooit tevoren Uiteenzetting voor hooge functionarissen der N.S.D.A.P, Verliezen der Geallieerden te land en ter. zee blijven groot Verbitterde strijd in Letland Vlaamsche Sturmmann schiet 7 tanks stuk. Meer dan 200 slachtoffers in twee dagen. 289c Jaargang: No. 188 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 106<W. Postgiro 134058 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soertfdaplein 21. Telef. 12230 EJrnuidien: Rembrandtiaan 35, IJhiuiden-O. Hoofdredacteur: F. G. ï>erkis. Maandag 7 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zotv en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mud. 1,'15, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers cent. K 120? Op 4 Augustus zijn de Reichsleiter en de gouwleiders aan het slot van hun bijeenkomst door den Führer in zijn hoofdkwartier ontvangen. Reichsleiter generaal Ritter von Epp maakte zich tot tolk der leidende partij-instanties, door met bewogen woorden uitting te geven aan zijn vreugde, den Führer na den snooden aanslag van 20 Juli in volle gezondheid en werkkracht te zien. Vervolgens sprak de Führer tot zijn politiek leiderscorps. Hij gaf een uiteenzetting van den achtergrond en het verband van de ge- Wederom operaties tegen scheepsdoelen in Seine-baai Het is opvallend, hoe sterk de gelijkenis is tusschen de gevechtstaktiek die door de Russen aan het Oostelijk front en die welke door de Engelschen en Amerikanen aan het Westelijk front wordt toegepast. Pantsereenheden worden straalvormig als wiggen gedeeltelijk via de hoofdwegen en gedeeltelijk dwars door het open veld, naar voren gestuwd zonder dat wordt gelet op zijdelingsche aansluitingen of achterwaart- sche verbindingen. Er wordt getracht onver dedigde stadjes en zwakke Duitsche steunr punten in een handomdraaien te nemen en voor een sterke vesting wordt uitgeweken. In totaal beschikt Eisenhower in Normandië 'thans over 45 divisies. De Amerikaansche verkenningstroepen bereikten Chateaubriant, van waar uit zij zich verder in de richting van Nantes bewogen. De operaties zijn ongetwijfeld koen en hebben vele offers gevergd. Gedu rende het laatste etmaal werden er volgens Duitsche opgave meer dan 200 tanks ver nietigd. Sterke Amerikaansche tankformaties zijn diep doorgestooten op het Bretonsche schier eiland, zonder dat het daarbij tot dusver tot gevechten van '"eenigen omvang is gekomen, aangezien de Duitsche verdedigingsstrijd krachten natuurlijk geconcentreerd zijn in de belangrijkste sectoren. Een andere, sterke Amerikaansche ge vechtsgroep valt aan naar het Zuiden, waar zij het gebied der stad Laval bereikte. Ook in den Britschen invasiesector ligt het zwaartepunt op den Westelijken vleugel, welks druk in het gebied ten Zuiden van Presles bijzonder sterk was. De nagestreef de doorbraak kon wederom verijdeld worden zonder dat het noodig was reservestrijd- kraehten aan te voeren. Duitsche torpedovliegtuigen hebben wederom in de Seinebaai Britsche vloot- strijdkrachten aangevallen en op drie Britsch-Amerikaansche torpedojagers ver scheidene voltreffers geplaatst. De bodems zonken in enkele minuten. Voorts wer den zware treffers geplaatst op twee lichte kruisers en een torpedobootjager, die zwaar beschadigd zijn en hoogstwaar schijnlijk zijn gezonken. Bovendien werd een transportschip van ongeveer 4000 brt. vernietigend getroffen. Volgens voorloopige berichten bedragen de verliezen der Geallieerde invasie-vloot ten gevolge van de catastrofe in den nacht van 2 op 3 Augustus 3400 man en ongeveer 400 tanks. Van de ongeveer 30 afgeschoten tor pedo's hebben niet minder dan 21 haar doel vernietigend getroffen. De kruiser der Fiji— ■klasse zonk in den recordtijd van 4 minuten, waarbij het grootste deel der bemanning om het leven kwam. Een formatie zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft in den nacht van 4 op 5 Aug. een massaal bombardement ondernomen op de Amerikaansche steunpunten Avranches en St Hilaire. Het tweede Britsche leger heeft in het gebied tusschen Caen en Caumont zoo buitengewoon zware verliezen geleden, dat het ook nog de laatste overblijfselen van de formaties, die tot dusver ten Oosten van de Orne lagen, naar den sector ten Zuiden van Caumont heeft overgeplaatst. Het eerste Canadeesche leger heeft thans den Orne- sector toegewezen gekregen. Bij den strijd tegen een afdeeling Britsche tanks, die tusschen Vire en Orne de Duit sche stellingen was binnengedrongen, is lui tenant-generaal Von Drabisch-Wachter in een gevecht van man tegen man zwaar gewond. Hij is op weg naar de verbandplaats aan zijn verwonding bezweken. beurtenissen van 20 Juli. Bij de beoordeeling van de misdaad mag men, aldus zeide hij niet vergeten, dat deze verraders in werke lijkheid niet pas sedert 1941, maar reeds sinds het aan het bewind komen van het nationaal- soclalisme voortdurend de krachtsinspanning en den strijd van het land gesaboteerd heb ben. De clique was in aantal beperkt, maar in invloed aanzienlijk. De Führer zette uiteen, hoe van deze krin gen een permanent verzet tegen maatregelen der regeering uitging, dat groeide tot een openlijk verraad jegens de strijdende troepen en tot directe sabotage der frontvoorziening. De overweldigende meerderheid, w.o. dui zenden flinke Duitsche officieren, heeft met deze misdadige clique niets gemeen gehad en keert zich met verontwaardiging en afschuw van haar af. De Führer zeide het als een schikking van het lot en een persoonlijke verlichting te gevoelen, dat thans eindelijk dit interne verzet, dat men tevoren nooit had kunnen aangrijpen, ontmaskerd en de misdadigersclique uit den weg geruimd kon worden. Thans is het zaak, uit deze gebeur tenissen de consequenties te trekken. Ten slotte zal men eens inzien, dat deze op het oogenblik zelf zoo smadelijke daad wellicht de meest zegenrijke voor de geheele Duitsche toekomst is geweest. „Den strijd tegen de buitenlandsche vij anden vrees is niet, aldus de Führer Met hen spelen wij het tenslotte ondanks alles klaar. Ik moet slechts het bewustzijn hebben, dat in onzen rug volkomen veiligheid, een geloovig vertrouwen en trouwe medewerking heerschen. Dat is de voorwaarde. De mobili seering van alle krachten in ons volk, zooals die thans geschiedt, zouden wij niet ten uit voer hebben kunnen leggen, als het mis dadige drijven der thans uit den weg ge ruimde saboteurs had voortgeduurd. Door het gebruik van alle militaire en binnenland- sche kracht van het land zullen wij alle moeilijkheden overwinnen. Ik ben, aldus de Führer, het lot, dat mij in het leven liet, dankbaar alleen omdat ik den strijd kan voortzetten. Want ik geloof, dat ik voor het land noodig ben, dat het een man noodig heeft, die onder geen omstandig heden capituleert, maar vastberaden de vaan van het geloof en het vertrouwen hoog houdt, en omdat ik geloof dat geen ander dat beter zou doen dan ik het doe. Welke slagen er ook van het lot mogen komen, steeds zal ik als drager dezer vaan vaststaan. Juist door den 20en Juli heb ik een vertrouwen gekregen als nooit tevoren in mijn leven. Daarom zullen wfl tenslotte dezen oorlog tot een zegevierend einde bren gen." Na de toespraak van den Führer bereidden de vergaderde partijleiders hem een demon stratie van trouw en geloovig vertrouwen. Ten Oosten van Warschau een pantsercorps der bolsjewisten ver nietigd. In verscheiden sectoren groote aantallen tanks stukgeschoten. Aan het Italiaansche front de stad Florence ontruimd. In militaire kringen te Berlijn wees men er op, dat de groote opmarsch der Sovjets aan het Oostelijk front over het algemeen tot staan gebracht werd. Slechts op twee plaatsen aan het front van het bruggen hoofd ten Westen van den Weichsel bij Warka uit en aan de Oostpruisische grens bij Sudauen-Scharken vallen de Sov jets nog steeds met sterke strijdkrachten de Duitsche verdedigingslinies aan. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: „In Normandië ondernam de vijand Vrijdag ten Noorden van Vire alsmede ten Noordoos ten en Oesten van Avranches krachtige door pantserwagens ondersteunde aanvallen, die na een harden strijd werden afgeslagen. Ver scheidene achter onze linies ingesloten vijan delijke gevechtsgroepen werden vernietigd. In Bretagne boden ook Vrijdag de bezettingen van onzen steunpunten den verder naar het Westen en Zuidwesten opdringenden vijan delijken gemotoriseerden strijdkrachten heyi gen tegenstand. Slagvliegtuigen kwamen met goed effect in de gevechten tusschenbeide en sloegen vijandelijke colonnes uiteen. Des nachts vormden door den vjjand bezette plaat sen en batterijen luchtdoelartillerie het aan valsdoel van onze gevechtsvliegtuigen en nachtslagvliegtuigen. In het Fransche achterland werden 59 ter roristen in den strijd vernietigd. Londen ligt onder zwaar vergeldingsvuur der V. 1. In Italië werden onze troepen naar het ge bied ten Noorden van Florence teruggetrok ken. om de historische stad, -die de vijand Vrijdag den geheelen dag door met zware ar tillerie beschoot, en haar onvervangbare kunstwaarden te sparen. Ten Noorden van Arezzo worden hevige gevechten gevoerd met den vijand, die bij den Monte Altuccio in on ze stellingen is binnengedrongen. Tijdens een zuiveringsactie in den Liguri- schen kustsector werden meer dan 100 terro risten vernietigd. Italiaansche torpedo vliegtuigen hebben ten Noordoosten van Bengasi dén vrachtschip van 7000 brt. tot zinken gebracht en twef andere van tezamen 14000 brt.. zwaar beschadigd. In het voorterrein der Karpaten eq in de groote bocht van den Weichsei werden talrij- Een aantal oorlogsgewonden was dezer dagen gast van den Rijkscommissaris en mevr. Seyss-Inquart. De Rijkscommis saris onderhoudt zich met eenige ge wonde militairen, (C.N F.-Meijer Pax c) In aanvulling op het weermachtbericht van Zaterdag wordt nog het volgende medege deeld: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben zich twee gevechtsgroepen van de 23ste pantserdivisie onder bevel van kapi tein Rebentisch en luitenant Ohmstede bij zonder dapper geweerd. In het gevechtsgebied ten Zuidwesten van Kaunas heeft zich de Silezisch-Sudetenduit- sche 5e pantserdivisie onder bevel van luite nant-generaal Decker door een schitterenden aanvalsgeest onderscheiden. In de gevechten van de afgeloopen dagen bjj Narwa heeft zich de Vlaamsche SS-Sturm- mann Remi Schrijnen van de SS-Vrijwilli- gers-pantsergrenadierbrigade „Nederland" door het stukschieten van zeven pantserwa gens bijzonder onderscheiden. ke aanvallen van den vijand in onmiddellijke tegenaanvallen verijdeld. Alleen in het gebied van Milec en ten Zuidoosten van Warka kon den de Sovjets terrein winnen. Tegenaanval len zijn hier gaande. Ten Oosten van Warschau zetten pantser troepen van het leger en van de Waffen-SS alsmede de valschermpantserdivisie Hermann Göring hun aanvallen op de ingesloten, zich verbeten verdedigende bolsjewisten, onder be vel van den generaal-veldmaarschalk Model met succes voort. Vijandelijke ontlastingsaan- vallen mislukten. Tusschen de midden-Boeg en de Memel viel de vijand vooral aan weerszijden van Bialy- stok en in den sector Sudauen-Schaken ver der aan. Zijn doorbraakpogingen werden na zware gevechten in hoofdzaak verijdel. In eenige penetratiegebieden wordt no erbit- terd gestreden. Hierbij werden Vrijdag alleen in het gebied van één pantserleger 119 vijan delijke pantserwagens stukgeschoten. Bij Mitau en Bauske werden penetraties der voorafgaande dagen opgeruimd. Ten Oosten van de Duna, ten Noordoosten van Schwa- nenburg en op de landengte van Narwa wer den sterke vijandelijke aanvallen in heen en weer golvende gevechten, waarin een groot aantal pantserwagens werden stukgeschoten, afgeslagen of opgevangen; 41 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten en door, luchtdoelartillerie neergeschoten. Tijdeiïs den aanval van vijandelijke jagers met groote actieradius op Roemeensch gebied schoten Duitsche en Roemeensche luchtverde digingsstrijdkrachten tien vijandelijke vlieg tuigen neer. Formaties vijandelijke bommenwerpers vie len Vrijdag verscheidene plaatsen in Noord- Duitschland, vooral Bremen, Hamburg, Ank- lam en Schwerin aan. Door luchtverdedigings strijdkrachten werden 46 vijandelijke vliegtui gen vernietigd. Des nachts wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen in het ge bied van Insterburg en Gumbinnen. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: „Ten Zuiden van Caen viel de vijand her haaldelijk maar tevergeefs aan. Ook in het gebied ten Noordoosten en ten Westen van Vire alsmede ten oosten van Avranches had den de hevige, door tanks gesteunde, vijande lijke aanvallen gedurende den geheelen dag slechts weinig succes. In eenige sectoren zijn tegenaanvallen op de binnengedrongen vijan delijke strijdkrachten nog gaan<Jéi Uit het penetratiegebied ten Zuiden van Avranches dringen gemotoriseerde strijdkrach ten van den vijand verder naar het Zuidoos- Anglo-Amerikaansche terreurvliegers tegen Nederlandsche burgers. Op 4 en 5 Augustus hebben Anglo-Amerl- kaansche vliegers weer in verschillende dee- len des lands van vlakbij met boordwapenen aanvallen gedaan op rijdende personentreinen, op auto's en wandelaars. Den 4den Augustus werden 3 Nederlanders gedood en 14 zwaar gewond. Zaterdag was het aantal slachtoffers nog veel grooter. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten vielen op 5 Augustus als Nederlandsche slachtoffers der Anglo-Amerikaansche aanvallen 53 doo- den, 51 zwaargewonden en 103 lichtgewonden. ten door. Hevige gevechten met onze garni zoenen zijn ontbrand bij Mayenne en Laval. Ook in Bretagne wordt om eenige onzer steunpunten verbitterd gevochten. In het Fransche gebied werden wederom 57 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd over dag en des nachts voortgezet. In Italië opereerde de vijand tot dusverre slechts met verkennings-afdeelingen tegen, den geheelen Arno-sector. Een poging om Zuidelijk van Florence de rivier over te ste ken werd door geconcentreerd artillerievuur verijdeld. Noordelijk van Arezzo bewerkstel ligde de vijand een plaatselijke penetratie, doch in een tegenaanval werd hij onmiddel lijk teruggeworpen. Ten Oosten van Warschau werd het sedert I Augustus afgesneden derde Sovjet-pantser corps na harde gevechten, die verscheidene dagen duurden, vernietigd. De bolsjewisten leden zware verliezen aan dooden en gewon den en verloren 192 tanks en 45 stukken ge schut. Tusschen Weichsel en Memel zette de vijand zijn aanvallen op dezelfde zwaartepun ten voort. Op plaatselijke penetraties na werd hij in zware gevechten afgeslagen. Noordelijk van de Memel leveren onze troe pen een verbitterden strijd met vrij sterke binnengedrongen Sovjetstrijdkrachten. In den sector van één pantserleger werden Zaterdag opnieuw 62 Sovjettanks stukgeschoten; 27 an dere tanks werden door slagvliegtuigen ver nietigd. Hiervan schoot majoor Rudel alleen II tanks stuk; hij vernielde zijn 300ste tank door de boordwapenen In Letland wordt Vcor.pl bij Mitau en Bir- sen verbitterd gevochten. Hierbij werden in een sector 40 van de 50 aanvallende vijande lijke tanks stukgeschoten. Tusschen de Duna en het meer van Pskof werden de op eenige plaatsen binnenge drongen Sovjets in den tegenaanval opge vangen. Op de landengte van Narwa mislukten vrij zwakke vijandelijke aanvallen. Slagvliegers brachten in de baai van Narwa een Sovjet tankschip van 2000 ton en twee transportsche pen tot zinken. Twee andere schepen werden zwaar beschadigd. Formaties vijandelijke bommenwerpers on dernamen terreuraanvallen op plaatsen in midden-Duitschland. Vooral in Maagdenburg en Brunswijk ontstonden verliezen aan men- schenlevens en schade aan gebouwen. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 36 vijandelijke vliegtuigen vernield. Zaterdagnacht lieten afzonderlijke vijande lijke vliegtuigen bommen vallen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied en op Oost- Pruisen". In Westfriesland is de bessenpluk in vol len gang. De bessen worden in de jam- fabrieken verwerkt. Eenige pluksters aan den arbeid. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Terreuraanval op Berlijn. Sterke Amerikaansche formaties bommen werpers hebben Zondagmiddag een terreur aanval o.m. op het stedelijk gebied van Ber lijn ondernomen. Boven Noordwest Duitsch- land en Brandenburg werden verscheidene felle luchtgevechten geleverd. Den formaties bommenwerpers werden verliezen toege bracht. Deelen der formaties vlogen in Oos telijke richting door. Ook zij werden door Duitsche jagers en afweergeschut energiek bestreden. >,LOF DER HELDERZIENDEN" Heden, Maandag, spreekt Max Blokzijl om 18.45 via Hilversum I over het onderwerp: „Lof der helderzienden".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1