Haarlemsche Courant Zware gevechten in Bretagne Nieuwsblad voor Noord-Holland In Seinebaai 3 torpedojagers vernietigd. 289e Jaargang No. 184 Bureaux: Groote Houtstraat 93. TaL A<ivei'lenties 10724, Redactie 10OOtt. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijlkantoor, Soendaplein 21. Telef. 10230 EJmuMenRemibrandtlaan 58, Uanuiden-O. Hoofdredacteurs F. C. Derks. Dinsdag 8 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,1S, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1287 Vergeefsche pogingen der Geallieerden om bij Florence de Arno over te steken. Bij zuiveringsacties in Italië in 4 dagen 1.212 terroristen vernietigd. Zwaartepunten aan het O. front: Baranof, Biaiystok, gebied ten N. van de Memel en Birsen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: „Westelijk van de Orne ondernam de vijand, om onze strijdkrachten te binden, over een breed front talrijke plaatselijke aanvallen, die na zware gevechten werden afgeslagen. In het gebeid ten Westen en ten Zuidwes ten van Vire en Oostelijk van Avranches ging de vijand vervolgens met in totaal ongeveer negen divisies en met krachtigen steun van zijn luchtmacht over tot zware aanvallen, die in den loop van den dag voortdurend in hef-, tigheid toenamen. Pas na urenlangen strijd slaagde de vijand er met zware verliezen in, in onze stellingen binnen te dringen. De pene- tratieplekken werden afgegrendeld. Onver wijld ingezette tegenaanvallen maken goede vorderingen. Bij Mayenne en Laval leveren onze garni zoenen strijd met vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten. Ook Zuidoostelijk van St. Malo en in het gebied der vesting zelf zijn zware gevechten ontbrand. Alle vijandelijke aan vallen werden hier uiteengeslagen; onze steunpunten in Bretagne blevén den vijand vastberaden tegenstand bieden. Torpedovliegtuigen brachten in de baai van de Seine drie vijandelijke torpedojagers tot zinken. Twee lichte kruisers, een torpedojager en een troepentransportschip van 4000 ton werden zwaar beschadigd. In het Fransche achterland werden 260 ter roristen in den strijd vernietigd. Londen ligt onder zwaar vergeldingsvuur der V.l. In Italië trachtte de vijand meermalen ver geefs in het gebied van Florence den Arno over te steken. Zwakke strijdkrachten, die erin geslaagd waren vlak ten Oosten van de stad over te steken, werden uiteengeslagen. Bij verscheidene zuiveringsacties in het Italiaansche gebied werden in de periode van 1 tot 5 Augustus 1212 terroristen en saboteurs in den strijd vernietigd. Duitsche mijnvegers brachten voor de Dal- matische kust twee vijandelijke motorzeil- vaarluigen tot zinken en beschadigden een Britsche torpedomotorboot. In het Oosten werden aan weerskanten van Mielec en ten Noordwesten van Baranof krachtige Sovjetaanvallen afgeslagen en naar het Noorden opgedrongen vijandelijke strijd krachten in den tegenaanval verstrooid. Zuid oostelijk van Warka wierpen onze pantserwa gens de bolsjewisten naar het Oosten terug. Ten Noordwesten van Biaiystok werd een na krachtige artillerievoorbereiding onderno men Sovjetaanval in een strijd op korten af stand uiteengeslagen. Noordelijk van de Me mel verijdelden onze troepen de ook Zotfdag voortgezette doorbraakpogingen der bolsje wisten en vernielden daarbij 78 tanks. In Letland kwam het bij Birsen en Ooste lijk van de Duna tot verbitterde gevechten. Hier werden alle vijandelijke doorbraakaan- vallen opgevangen en twee vijandelijke regi menten vernietigd. Formaties vijandelijke bommenwerpers de den Zondag terreuraanvallen op Berlijn en Hamburg en op eenige plaatsen in het Oost- zee-gebied. Zondagnacht lieten afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Boven Duitschland en het bezette gebied in het Wes ten werden 57 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 45 viermotorige bommenwerpers, neer geschoten. Duikbooten brachten vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 31000 ton en twee torpedojagers tot zinken". In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: Bij de afweergevechten der laatste dagen aan den Weichsel heeft zich de Obergefreiter Schneider van het 253ste re giment artillerie bijzonder onderscheiden, door na het uitvallen van den vooruitgescho ven waarnemer en den tweeden radiotelegra fist uit eigen initiatief het vuurcommando over zijn batterij op zich te nemen en in zijn stelling, omringd door den vijand, verschei dene uren stand te houden. Door het welge richte vuur kon een eigen tegenaanval met succes ten uitvoer gelegd worden. NOORD-FRANKRIJK De hoofdmacht der Amerikaansche aan- valsformaties opereert in Bretagne met het volkomen duidelijke doel de geheele Noord kust van Bretagne met inbegrip van de zeehaven Brest in handen te krijgen. Partieele Amerikaansche strijdkrachten vielen de ves ting St. Malo aan. doch moesten aftrekken. Een tweede groote gevechtsgroep der Ame rikanen opereert uit het penetratiegebied ten Zuiden van Avranches ter sterkte van ten minste vijf pantserdivisies en vier tot vijf groote formaties infanterie in algemeen Zuidwestelijke richting, waarbij zij er in slaagde Mayenne te veroveren. Om de Zuidelijker gelegen stad Laval wordt nog gestreden. De in het gebied VireSt. PoisMortain staande Duitsche troepen hebben bijzonder zware afweergevechten moeten leveren. Na dat de stad Vire in den loop van den dag verscheidene malen van bezitter tees ver- Bescherming der Oostpruisische grens De N.S.Parteikorrespondenz meldt: „De militaire gebeurtenissen zijn voor de bevol king van Oost-Pruisen het signaal voor een waarlijk totale krachtsinspanning geworden, die in de geschiedenis van Duitschland nau welijks haar weerga heeft. Honderdduizenden hebben gehoor gegeven aan den oproep van den gouwleider Koch en hebben houweel en schep ter hand genomen voor de bescherming van de grens. Binnen drie uur bijvoorbeeld vertrok de universiteit te Koningsbergen met alle professoren en studenten. Ook 30.000 jongens van de Hitlerjeugd namen aan het werk deel. Zoo was het ook in alle admini stratieve bureaux en in de bedrijven. Sedert 16 Juli werkt de geheele bevolking van Oost- Pruisen hard en ingespannen met volledige toewijding aan de bescherming harer grenzen. Reeds binnen 24 uur was vrijwel ononderbro ken een eerste linie van honderden kilometers lengte voor de grenzen opgeworpen". anderd, bleef zij bij het aanbreken van den nacht in handen der Amerikanen. In het geheele overige gebied stortten alle aanvallen voor de Duitsche linies ineen onder uiterst zware verliezen voor deri aan valler. Turksche evacuatieplannen. De Turksche regeering heeft aan de Turk sche nationale vergadering een wetsontwerp voorgelegd, waarin de eventueele evacuatie van verscheidene steden in het land wordt voorgesteld. Zeilen, zwemmen en zonnebaden zijn de genoegens van den watersportliefhebber, die tijdens het prachtige zomerweer op de plassen vertoeft. (C.N.F.-Stevens Pax c) De beschieting van personen, treinen. Thans reeds 60 dooden, 75 zwaar- en meer dan 120 lichtgewonden. Nader is gebleken, dat het aantal Ne derlanders, dat den 5den Augustus werd gedood bij de aanvallen, welke Anglo- Amerikaansche vliegtuigen in scheervlucht met boordwapens op rijdende personen treinen deden, tot 60 is gestegen, waaron der 41 mannen en 19 vrouwen. Ook het aantal zwaar- en lichtgewonden blijkt aanzienlijk. In totaal werden 50 mannen, 23 vrouwen en 2 kinderen zwaar gewond. Licht gewond werden meer dan 120 per sonen. - lapansche bevolking krijgt wapens Als een onderdeel van de onlangs aan gekondigde totale oorlogvoering in Japan heeft het kabinet besloten de geheele Ja- pansche bevolking van wapenen te voor zien. Voordat deze stap werd gedaan heeft Vrijdag een langdurige ministerraad plaats gehad en Zaterdag is de beslissing geval len. Met de bewapening van het Japan- sche volk zal zoo snel mogelijk worden begonnen. Arbeidsdienstplicht voor aiie Siowaken. Bij besluit van den Slowaakschen minister raad is voor alle personen van 18 tot 60 jaar in Slowakije de arbeidsdienstplicht ingevoerd. Uitzondering maken a.s. moeders, vrouwen met kinderen beneden 8 jaar en medisch on geschikt verklaarden. Von Papon te Belgrado. De Duitsche ambassadeur in Turkije, Von Papen, heeft zich op zijn terugreis naar Duitschland Maandag korten tijd te Belgrado opgehouden. Nog denzelfden dag vertrok hij zeer. Regeeringswliziging in Hongarije. In Hongarije heeft een wijziging in de re geering plaats gevonden. De ontslagaanvrage van den minister zonder portefeuille belast met economische aangelegenheden, Imredy, van den minister van binnenlandsche zaken, Jaross en van den minister van handel Kun- der zijn aanvaard. Tot nieuwen minister van binnenlandsche zaken is benoemd Nikolaus Bonczos. De lei ding van het ministerie van handel berust voorloopig bij den minister voor industrieele aangelegenheden, terwijl het economisch mi nisterie onbezet blijft. De nieuwe minister van binnenlandsche za ken komt voort uit het Hongaarsche bestuurs apparaat. Hij was staatssecretaris in het mi nisterie van binnenlandsehe zaken en in het ministerie van justitie en hij is belast geweest met verscheidene speciale opdrachten. Mannerheim: „De strijd wordt voortgezet". De opperbevelhebber van de Finsche weer macht, maarschalk Mannerheim, heeft de volgende dagorder tot het leger gericht: Krachtens de door den Finschen rijksdag aangenomen wet heb ik het hooge ambt van president der republiek op mij genomen. Vol ledig bewust van de groote verantwoordelijk heid heb ik dit gedaan door hetzelfde plichts gevoel, dat de Finsche soldaten bezielt. Soldaten! De strijd om het bestaan en de toekomst van het land wordt voortgezet. In mijn kwaliteit van opperbevelhebber der weermacht doe ik een beroep op uw uithou dingsvermogen en standvastigheid. Een on wrikbaar wederzijdsch vertrouwen en de een heid van ons volk zijn de sterkste bescher ming van het land. In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. iSpill S li Maarten Harp. Tromp. 1597/10-8- 1653. De held van Duins en van den beroemden zeeslag van den eersten Engelschen oorlog. O/H P.c. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van U volk en meldt U als vrij williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17—45 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmstelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-SS al waar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt, Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O/h Pc) Z-s-procedure voor de Ned. Bouwindustrie. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De procedure der Z-s kaarten als maat regel op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied no. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlich tingen wordt thans ook toegepast op het ge heele gebied van de Nederlandsche bouw industrie. Er moeten derhalve aan deelnemen de on dernemingen, welige onder de volgende groe pen ressorteeren: 1. vakgroep burgerlijke en utiliteitsbouw met de ondervakgroep a) woningbouw voor de markt. 2. vakgroep grond- en waterbouw met de ondervakgroepen: a) constructieve betonbouw en b) heiwerken. 3. vakgroep wegenbouw met de onder groepen: a) bitumineuze wegenbouw, b) be- tonwegenbouw, c) klinkerwegen, keiwegen en tegelpaden. 4. vakgöoep baggerwerken. 5. vakgroep aanverwante bedrijven. Tot deze vakgroepen worden ook gerekend de volgende bedrijven voor zoover zij niet reeds als ondervakgroepen bestaan: a) bitu mineuze vloeren, b) niet naadlooze vloeren, c) bitumineuze dakbedekkingen, d) oven- en schoorsteenbouw, e) isolatiewerken, f) ber gingsbedrijven. Ook firma's, vereenigingen van huiseigena ren of ondernemingen voor onroerende goe deren, welke niet zijn aangesloten bij de be drijfsgroep bouwindustrie of bij de vak- en ondervakgroepen, moeten, voor zoover zij eigen arbeidskrachten in dienst hebben voor werkzaamheden van bovengenoemden aard. aan de Z-s procedure deelnemen. Ondernemingen, welke zich behalve met dergelijke werkzaamheden ook nog bezighou den met industrie (b.v. de betonwarenfabri- cage) of handel (b.v. handel in bouwstoffen) en voor dit deel van haar bedrijf reeds be handeld zijn, zijn in dit geval slechts met het gedeelte van haar bedrijf, waarmede zij bij de bedrijfsgroep bouwindustrie zijn aan gesloten, bij de procedure betrokken. Er dient vooral aandacht aan te worden ge schonken, dat ook die firma's tot aanmelding verplicht zijn, welke reeds bij een andere gelegenheid verzoeken hebben ingediend en intusschen haar Z-kaarten. voorzien van een beslissing, hadden achtergehouden. Hier onder vallen ook die bedrijven, welke voor de weermacht werken. In dit geval dient echter slechts het voor dit doel bestemde gekleurde formulier te worden ingevuld; Z- kaarten moeten niet opnieuw worden bijge voegd. De aanvraagformulieren zijn bij de Kamers van Koophandel en haar filialen verkrijgbaar. Bevoegd voor het behandelen der in te leve ren Z-kaartenaanvragen is alleen de „Be- vollmachtigte für die Bauwirtschaft", Amers foort. De aanvragen moeten op de enveloppen worden voorzien van de aanduiding „Z-s procedure". Duitsche ondernemingen, waar van de eigenaars of de meerderheid Rijks- duitschers zijn. alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. zich in Rijksduitsch bezit bevindt of die een Rijksduitschen Treuhander hebben, moeten haar aanvragen indienen bij de Deutsche Handelskammer für die Niederlande te Am sterdam of Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven bij de Deutsche Handelskammer verkrijgbaar. Buitenlandsche ondernemingen in Neder land, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of de meerderheid van de eigenaars geen Rijksduitscher en geen Nederlander zijn, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal zich voor meer dan 50 pCt. niet in Duitsch en niet in Nederlandsch bezit bevindt, moe ten haar aanvragen evenals de Duitsche on dernemingen indienen bij de Deutsche Han delskammer für die Niederlande te Amster dam of Rotterdam. De formulieren en Z_- kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens bij de Deutsche Handelskammer verkrijgbaar. De opgaven moeten onmiddellijk, tot uiter lijk op 31 Augustus 1944 bij den Bevollmach- tigte für die Bauwirtschaft te Amersfoort worden ingediend. Later binnenkomende op gaven worden behandeld als niet-ingediende aanvragen. De verantwoordelijkheid voor het op tijd inzenden der aanvragen berust bij de inzendende firma's. Voor haar rekening blijft ook het gevaar van verlies bij de ver zending. Onjuiste, onduidelijke en onvolledig ingevulde aanvragen gelden als niet inge diend en worden niet behandeld. Onjuiste op gaven kunnen bovendien bestraffing tenge volge hebben. Ondernemers, die in gebreke blijven uiterlijk 31 Augustus 1944 hun aan vraag in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun werkkrachten, ter beschikking voor gebruik elders. Bouwvergunningen wor den voortaan nog slechts verstrekt onder voorwaarde, dat bewezen wordt, dat de werkzaamheden worden verricht door firma's, welke hebben deelgenomen aan de Z-s proce dure. Nadere bijzonderheden kunnen ontleerla worden aan het bij de Kamers van Koop handel verkrijgbaar gestelde toelichtir^gsvel. Inlichtingen over de Waffen-SS. Het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: Gehoor gevende aan de vele verzoeken, is het SS-Ersatzkommando er toe overgegaah, overal in Nederland inlich- tingenbureaux op te richten, waar men alle inlichtingen over de Waffen-SS verkrijgen kan. Ook te Utrecht is een bureau geopend. Men kan zich dagelijks van 9.00-12.00 uur, van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur tot dit kantoor wenden, waar alle mogelijke vragen, zonder eenige verplichting beantwoord kun nen worden. Het bureau is gevestigd: Vre- I denburg 19. Utrecht

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1