I KRACHT MELBA UIT HAARLEM Nieuws uit de courant van gisteren. M&azaBümiiis: Waar ds jeugd geniet. Dagelijks blijkt meer en meer welk een goede gedachte het geweest is van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten om de tentoonstelling „Jeugd Vooraan', welke gehouden wordt in het gebouw Belle- vue, Marnixstraat te Amsterdam, te organi- seeren. Hier toch vinden jongens en meisjes tal van wetenswaardigheden op prettige wijze aanschouwelijk voorgesteld. Door dui delijke toelichting worden oogenschijnlijk in gewikkelde vraagstukken voor de jongens begrijpelijk gemaakt. Dit is o.a. het geval bij de inzending van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart, waar modellen van vleugelprofielen irr een bak met stroomend water worden gezet, om den weerstand van die profielen te onderzoeken. Door toevoe ging van kopervijlsel aan het water, worden de „wervelingen" (zooals de technische bena ming luidt) van het vleugelprofiel in het water duidelijk zichtbaar. Tal van, jongens, die de tentoonstelling bezoeken, too'nen hier voor groote belangstelling. Maar ook de interessante modellen van slagschepen en kruisers trekken bijzonder de aandacht, want welke Hollandsche jongen zou met een onverschillig gezicht zoo'n schip voorbij kunnen gaan? Dan is natuurlijk ook het groote spoor-emplacement met electri- sche locomotieven, overwegen, seir$alen en brandende booglampen een attractie waar omheen de jongens zich. in rijen dik, dage lijks verdringen en welke belangstelling al leen wordt overtroffen door die voor de „schiettent". Zoodra de beheerder van de tentoonstelling maar aankondigt, dat er weer een schietwedstrijd gehouden zal worden waarbij «als prijzen fraaie boeken worden uitgeloofd, dan stijgt de pret ten top en alle jongens uit de zaal drommen samen voor het tooneel, waar het schietapparaat staat opgesteld. Verrassend is het te zien, over welk een trefzekerheid vele jongens op jeugdigen leeftijd reeds beschikken. Als dan de schietwedstrijd ten einde is, kunnen de jeugdige bezoekers en bezoeksters want ook veel meisjes komen een kijkje nemen hun hart ophalen in het bioscoop zaaltje waar verschillende leerrijke films en vermakelijke teekenfilmpjes worden ver toond. Met onverflauwde belangstelling vol gen zij de vervaardiging van gramofoonpla- ten of andere interessante filmopnamen. Dat de tentoonstelling inderdaad aan haar doel beantwoordt, blijkt wel hieruit, dat de jon gens opgetogen de zaal verlaten en dikwijls den volgenden dag met vriendjes terugko men, om hun al het moois dat zij reeds ge zien hebben, nu ook te toonen. „Voor 15 spie maar" roepen de jongens elkaar verrukt toe, als ze hun entreegeld offeren, en velen doen dat heel wat keeren, om maar weer een paar gezellige uurtjes in Bellevue te kunnen doorbrengen. Tot en met 19 Augus tus kan de jeugd nog van deze aardige en leerrijke tentoonstelling genieten. Stad.' „ROB EN BOB IN SPROOKJESLAND". Woensdag- en Donderdagmiddag geeft Ben ter Hall's revue kindervoorstellingen in het Rembrandt Theater van „Rob en Bob in sprookjesland". AGENDA Dinsdag 8 Aug. Gem. Concertzaal: piano concert Theo van der Pas, 7 u. Groote Kerk: Orgelbespeling 89 u. Rembrandt: „Minne brieven" (18 j.) 2, 5 en 7.15 u. Palace: „Ge sloten lippen" (18 j.) 2 en 7.15 u. Luxor: „Ope rette" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 u. Frans Hals: „Tosca" (18 j.) 2.30 en 7 u. Moviac: „Vergeef ons onze schulden" (18 j.) 2.30 en 7.15 u. Woensdag 9 Aug. Bioscopen: zie Dinsdag. Rembrandt: kindervoorstelling „Rob en Bob in Sprookjesland" 2 uur. miMP ifZ-, De Führer ontving in zijn hoofdkwartier een aantal Nationaal - socialistische Führungsoffiziere. Achter den Führer generaal- veldmaarschalk Keitel en de chef van den NS-Führungsstaf van het leger, General Ritter von Hengl. (Hoffmann-Stapf Pax c) KORT NIEUWS iI>e onlangs benoemde Turk- eche ambassadeur bij de Japansche regeering heeft een onderhoud met den Turk- schen president gehad. De regeering Bonomi heeft be volen, dat alle academische exa mens en promoties der afgeloopen 20 jaar aan een on derzoek moeten worden onderwor pen. Amerikaan- sche' bommenwer pers hebben we derom de Italiaan- sche stad Mantua gebombardeerd. Er is zeer veel schade aangericht Het aantal dooden is niet bekend. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Voor de uitreiking van nieuwe bonkaar ten is het morgen, Woensdag de beurt aan de letters Blo tot en met Brak en Don derdag aan het restant van de letters B vanaf Bram en Ca tot en met Co. ORGELBESPELING. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem wordt op Donderdag 10 Augustus des middags van 3 tot 4 uur door den organist Jac. Zwaan een orgelbepeling gehouden. Het programma luidt: 1. Chromatische fantasie. J. P. Swee- linck (1561-1621). 2. Twee koraalvoorspelen, a. Ach Gott, erhör mein Seufzen. J. L. Krebs (1713-1780). b. Was Gott tut, dass ist wohl- getan. Joh. G. Walther (1684-1748). 3. Prae- ludium en Fuga in a kl. t. J. S. Bach (1685- 1750). 4. Fuga óver den naam B.A.C.H. R. Schumann (1810-1856). 5. Bénédiction Nupti ale. C. Saint Saens (1835-1921). 6. Choral III César JFranck (1822-1890). GEVONDEN VOORWERPEN. Armbandje, C. Terstal, Vrouwenhekstraat 18: hondje, speelgoed. Weers, Korte Houtstraat 19 rd.; handschoenen. Oranjeboomstraat 55; jasje, C. Asink. Havenplein 6. Spaarndam; porte feuille, v. d. Berg, Spaarnd.weg 58; portemon- naie, AUard-Bunek, Pijnboomstraat 88; porte- monnaie, Hommen, Anegang, 8810; papierbun deltje „Hollanöia", Bur. v. Pol,, Smedestraat; schoentje, Janse J. Luvckenstraat 28; zwem broek en handdoek, v. d. Hart. Gaelstraat 51. BEIAARD CON CERTKN. Morgen, "Woensdag, geeft Fred de Xie uit Deiden een beiaardooneert. Het programma luid: 1. Prelude en fuga, Van der Gheyn: 2. Aria, Bach; 3. Andante cantabile, Mozart (uit Sonate in C-dur), 4a. Pierlala, b. De vriendelijke schipper, Wagenaar; 5. Andan te cantabile, Denijn; 6. Ave Verum, Mozart; 7. Le ambourrin, Rameau; 8. Menuet, Bau- stetter; 9. Largo, Handel. x Het programma van het beiaardconcert dat Zaterdag, eveneens door Fred de Nie wordt gegeven, luidt: 1. Prelude. J. v. Hoof; 2. Allegretto, Beethoven; 3a. Moet je varen; b. Heer Halewyn; c. Vlaanderen; d. Schoon liedeke; e. Friesch volkslied; f. Haarlemsch liedeke; 4a. Twee Valeriuslie- deren; b. Ave Maria, C. Franclt; 5. Het An gelus; 6. Improvisatie. HAARLEJISOHE RECHTBANK. Tot substituut-griffier bij de Arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem is benoemd mr. A. C. L. van Haersma de "With, waar- waarnemend griffier bij de Arrondisse mentsrechtbank te Assen. SPORT EN WEDSTRIJDEN NY.APEEOOORNSCHE MESSEN; EN STUIWJRINFABRIEK Geen rensport en drafsport in Duitschland. Als een gevolg van de totale oorlogvoering zijn in Duitschland met ingang van 5 Augustus alle ren wedstrijden en draverijen verboden. De wedstrijd om de Bruine Band van Duitsch land die Zondag zou worden gehouden, heeft al niet meer plaats gehad. Voorloopig geldt deze maatregel voor den tijd van drie maanden. N Voetbal Haarlem naar het terrein van H.F.C. De besprekingen tusschen de besturen van de voetbalclubs van ..Haarlem'' en HFC hebben er toe geleid, dat de drie elftallen van de rood broeken, die in de competitie van den Ned. Voet balbond uitkomen, op het terrein van HFC aan de Spanjaardslaan hun thuiswedstrijden zullen spelen. Korfbal NIEUWE VEREENIGING „NOORDERVLIET'» Bij de afdeeling „Haarlem" van den Neder- landschen Korfbalbond heeft zich aangemeld een nieuwe vereeniging, genaamd „Noorder- vliet", welke bestaat uit de ex-Meerleboschleden, die het afgeloopen jaar in „Oosthoek" hebben gespeeld. De vereeniging telt momenteel 20 leden. 3e LUSTRUM „OOSTERKWARTIER" De vereeniging „Oosterkwartier", welke bin nenkort haar 3e lustrum viert, organiseert op Zondag 20 Augustus een eerste klasse-tournooi, waaraan Achilles (Den Haag), Oosterkwartier, Rohda (Amsterdam) en Samos (Utrecht) zullen deelnemen. Dammen DAMRéUNIE VAN DEN PROVINCIALEN NOORD-HOLLANDSCHEN DAMBOND. De jaarlijksche damréunie van den Provincia len Noord-Hollandschen Dambond zal gehouden worden op Zondag 10 September a.s. in de „Van Teylingenzaal" van Hotel Proot te Alkmaar. Heel Noord-Holland is dien dag de gast van West-Friesland en verwacht wordt, dat vele honderden N.H.-dammers zullen deelnemen aan de groote persoonlijke wedstrijden, waarvoor meerdere honderden prijzen zijn beschikbaar gesteld. SPORTALLERLEI. Bij Eindhoven is de Vier-molentocht gehou den, georganiseerd door „De Genneper Molen". Voor den toertocht startten een 300-tal vaarders uit alle streken van het land, terwijl voor den wedstrijdtocht 20 km. tegen het horloge de be kende cracks met hun kano's aan den start ver schenen. De uitslagen der senioren en junioren was: 1 Wijdekop, Amsterdam 1 uur 42 min. 25 sec., 2 Hoffman, Zaandam 1.43.22; 3 W. v. d. Kroft, Haarlem 1.43.44. 1 Voor ongeveer 11.000 toeschouwers is de Vijfde Ronde van Gouda verreden. Bij de ama teurs over 50 km werd J. G. Hulsthoff uit 's-Hertogenbosch eerste in 1 uur 22 min. 19 sec., 2 G. Blauw uit Zaandam. T. Neeft uit Haarlem bezette de zevende plaats. Bij de profs over 120 km. won G. Schulte uit 's-Hertogenbosch in 3 uur 8 min. 36 sec., 2 A. Steenbakkers. St. Mi chielsgestel op 1 ronde, 3 C. Bellenaars uit Breda. Gunder Haegg verbeterde op een sportfeest in Stockholm zijn eigen record op de twee Engelsche mijlen en bracht het van 8 min. 46.4 op 8 min. 42.8 sec. In Juni j.l. bracht hij het van 8 min. 46.8 op 8 min. 46.4. Bij de te Lahr in Baden gehouden atletiek wedstrijden liep de Duitscher Sonntag de 100 meter in 10.5 sec. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Morgen concert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Omroeporkest en solisten. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Ork. Francis Keth. 10.45 School en ouders. 11.00 Johan Jong, orgel. 11.30 Melodie en poëzie. 12.00 Almanak. 12.15 Ork. Will Glahé. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Hong. Ork. Bandi Balogh. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Cello, piano en omroepkerkorgel. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Amusementsorkest, en zangduo Scholte. 18.45 10 Min. in de wereld van den arbeid. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Zang en piano. 19.45 Per trein door de taal. 20.15 Geliefde orkeststukken. 21.00 De jeugd wil bouwen. 22 00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Zigeuners spelen. 22.30—24.00 Van de eene melo die in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Ork. Adalbert Lutter. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Pianoconcert no. 2 van Cho pin. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Musetteork. en soliste. 19.45 Sep tet Ombach. 20.15 Van heem en hoeve, huis en hof II. 20.30 Groot Omroeporkest. 21.45 Kamer muziek van Reger. 21.45 Avondwijding. 22.00 BN O Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. BUITENLAND Op 4 Augustus zijn de Reichsleiter en de gouwleiders aan het slot van hun bijeen komst door den Führer in zijn hoofdkwar tier ontvangen. Reichsleiter Ritter von Epp maakte zich hierbij tot tolk der leidende partij-instanties. Vervolgens sprak de Führer tot zijn politiek leiderscorps en gaf eeri uit eenzetting van den achtergrond en het ver band van de gebeurtenissen van 20 Juli. Aan het Oostelijk front werd het Sov-^ jet-offensief tot staan gebracht. Ten Oosten van Warschau kon een pantsercorps der bols Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede (afw.), Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Verantwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen, H'stede. voor Uw kinderen. Daar kunt ge ze nooit genoeg van geven. Geef ze daarom Melba, samengesteld uit zuiver natuurlijke bestanddeelen. de versterkende kinderdrank jewieken worden vernietigd. In verscheidene sectoren werden groote aantallen tanks stuk geschoten. In Letland woedt een verbitterde strijd. Tijdens de krijgsverrichtingen aan het Italiaansche front werd de stad Florence ont ruimd. Duitsche vliegtuigen hebben wederom in de Seinebaai Britsche vlooLstrijdkrachten aangevallen en op drie torpedojagers der Anglo-Amerikanen verscheidene voltreffers geplaatst. Voorts werden twee lichte kruisers en een torpedojager door luchttorpedo's zwaar beschadigd. Volgens voorloopige berichten bedragen de verliezen der Geallieerde invasievloot ten gevolge van de catastrofe in den nacht van 2 op 3 Augustus 3400 man en ongeveer 400 tanks. Van de ongeveer 30 afgeschoten tor pedo's hebben niet minder dan 21 hun doel vernietigend getroffen. Bij den strijd in Frankrijk zijn sterke Arnerikaansche tankforma-ties diep doorge- stooten op het Bretonsche schiereiland. Een andere gevechtsgroep valt aan naar het Zui den, waar zij het gebied der stad Laval be reikte. Ook in den Britschen invasie-sector ligt het zwaartepunt op den Westelijken vleugel, welks druk ten Zuiden van Presles bijzonder sterk was. Voor het gebied van de Middellandsche Zee is een nieuw Geallieerd luohtvaartcom- mando benoemd, dat den naam Balkan- groep" zal dragen. Een plaatselijke operatie van krachtige vijandelijke vlootformaties in het midden van den Stillen Oceaan duidt op een offen sief tegen de Bonin-eilanden en het openen van luchtaanvallen op het Japansche moe derland. BINNENLAND In verschillende deelen des lands hebben Anglo-Amerikaansche vliegers met boordwapenen aanvallen gedaan op rijdende personentreinen, auto's en wande laars. Er werden op 4 Augustus 3 Nederlan ders gedood en 14 zwaar gewond, terwijl 5 Augustus het aantal dooden 53 bedroeg. Voorts waren 51 slachtoffers zwaar en 103 licht gewond. Met ingang van 17 Augustus mogen winkeliers nog slechts dan waren in daar voor bestemde kartonnen verpakking afle veren, wanneer het publiek een gelijke hoe veelheid karton bij hen inlevert. Alleen bij aankoop van geneesmiddelen geldt deze in leveringsplicht niet. Te Rotterdam is een brutale overval ge pleegd op het St. Antonius Liefde-gesticht aan den Nieuwen Binnenweg. Een man en een vrouw, die in het bezit waren van pisto len, roofden de levensmiddelen- en rookers- kaarten. Zij wisten met hun buit te ont komen. In het gezin van Jacob Nauta te Surhui- zum is een drieling geboren van het manlijk geslacht. STAD Een bewoonster uit de Pleiadenstraat, die Zaterdag boodschappen heeft gedaan, kwam bij haar thuiskomst tot de on.tdekking dat een handtasch, bevattende f 160 en le vensmiddelenkaarten uit haar armtasch was gestolen. De bloedtransfusiedienst te Haarlem heeft de beschikking over te weinig men schen, die wat van hun bloed willen afstaan om anderen te redden. Vooral bij rampen en dergelijke heeft een tekort aan bloedgevers funeste gevolgen. Men doet dus een beroep op hen, die zich voor dezen dienst beschik baar willen stellen. Er worden inlichtingen verstrekt aan het administratie-adres van het Nederlandsche Roode Kruis. p.a. St. Elisabeth's Gasthuis, Gasthuisvest 4 7. SPORT De belangrijkste honkbaluitslagen lui den: HHCBI. Wit 17; HaarlemScho ten 15; EDOQuick 28; VVGA Ajax 1.5. Bij de in Hilversum gehouden voorwed strijden om den Prins Hendrikbeker werd AAC eerste, HAV „Haarlem" tweede en AV '23 derde. Tn de cricketcompetitie won Haarlem met ééné wicket van Kampong en Rood en Wit-combinatie verloor vriendschappelijk in Deventer met 83 runs op de eerste inntngs van een combinatie van P. W. Door kwaliteit aan de spits! Geeft de ledige potten zoo spoedig mogelijk terugI

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2