SB ll S 4 a o IMS PRODUCTEN (ASTfLLA loopt m X *8 Als u een heli fi fik fa 25 d. 5.4 d- n- .00 .00 .00 .00 .00 ;d. te. .55 ct. de gd .15 lo nk 10- >or en I. 33 S3 H u ög Sw o OQ zz W K OK Z w s Sï w s° O rj K »*K Hfi O XA «Z *5 [a WW KK a 2 S« N Cs of K OZ o< 0 CO fa 53 c «5 0) 0D IM fa CO to fik IRREGULAR WARFARE. D. In de bagage van gevluchte Engelsche verbindingsofficieren is een officieel oplei- dingsvoorschrift gevonden, dat den titel draagt: „Handbook of modern irregular warfare" Handboek voor moderne onge regelde oorlogsvoering. Ik zal U over den inhoud van dit geschrift niets mededeelen, omdat de beestachtige methoden, die hierin staan aangegeven om een tegenstander de oogen uit te drukken of den schedel in te slaan, geen krantenlectuur is. „De dagen, dat wij sportieve regels konden toepassen, zijn voorbij", zegt de schrijver en uit zijn boek blijkt, dat hij precies meent, wat hij schrijft. In ditzelfde handboek wordt uiteengezet, hoe groot het oorlogsressort voor deze onge regelde oorlogsvoering naar Britsche opvat ting is: Het operatiegebied zoo staat er op bladzijde 5 omvat het eigenlijke vijan delijke land, maar ook het bezet gebied en, onder bepaalde, omstandigheden, neutrale landen, die de vijand gebruikt voor zijn ra vitailleering. Irregular warfare, ongeregelde oorlogs voering, dat wil in goed Hollandsch zeggen: het begaan van de meest wreedaardige oor logsmisdaden, waarover ieder eerlijk sol daat bloost, geldt volgens Britsche opvatting dus niet slechts voor het oorlogsterrein, niet alleen voor het land, waarmede men in oorlog is, maar ook voor bezette gebieden, zooals bijvoorbeeld Nederland. Met de herinnering aan gepasseerden Za terdagmiddag zij het bovenstaande in her innering gebracht. Op een paar overvolle treinen tusschen Haarlem en Amsterdam schoten plotseling eenige Britsche toestellen neer en doorzeefden met hun kogels de compartimenten. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Vijftien personen vonden den dood; meer dan veertig zwaargewonden liggen er momenteel in onze ziekenhuizen en ten minste een gelijk aantal liep meer of minder ernstige kwetsuren op. Ook elders in het land zijn treinen beschoten en slacht offers gemaakt. Over de aangerichte mate- rieele schaoe, die geen menschenlevens eischte, over vernieling en brandstichting zwijgen we. Dit alles is op zichzelf niets nieuws. Het is waarlijk niet voor de eerste maal, dat Britsche piloten objecten mitrail- leeren, die niets en volstrekt niets met den oorlog uitstaande hebben. Een trein beschie ten, die overbezet is met huiswaartskeeren- de burgers, met vrouwen en kinderen.... het kan niet misdadiger, niet harteloozer. Op hetzelfde oogenblik, waarop deze ellen delingen onze onschuldige volksgenooten doodschoten, verlieten de noodige treinen met evacué's de Londensche stations. Hoe zouden deze, ook onschuldige, menschen het hebben gevonden wanneer een Duitsche machine hun coupé's met kogels had door zeefd? De Londensche zender zou gloeiend geloopen zijn* van Britsche verontwaardi ging. Maar eep bezet gebied aanvallen en menschen, die geen ander verlangen heb ben dan aan hetxinde van de werkweek naar huis te keeren of in vacantietijd een paar dagen buiten de stad door te brengen, te dooden of te verminken, ziehier het be drijf, dat we thans als „irregular warfare" leeren kennen. Thans leeren kennen? Och neen, we heb ben het altijd geweten. De Britsche oor logsvoering is ons vertrouwd geraakt. Er is een Zuid Afrika geweest en er is een Britsch Indië en er is in onze dagen een Florence. De Britsche oorlogvoering is al tijd „irregular", dat is te zeggen onmen- schelijk, onridderlijk, wreedaardig en laf. Terwijl ik dit schrijf komen er nadere be richten: Drie en vijftig Nederlanders zijn de laatste dageri aan de boordwapens ten offer gevallen. Een honderdvijftig liggen of loo- pen met de teekens van Britsche kogels als gevolg van de Britsche opvatting, dat het operatieterrein ook bezet gebied omvat, als het om ongeregelden oorlog gaat. Wat zeggen overigens de lieden er van, die er tot dusver altijd op uit waren, het Britsche gangsterdom te verontschuldigen en hun wandaden te vergoelijken? Wat heb ben zij ter verontschuldiging, die gewoon zijn, te juichen, als „de Tommies" in aan tocht zijn en van „hemelsche muziek" ple gen te gewagen, als op vijfduizend meter hoogte de bommenwerpers brommen? Zijn er wellicht onder hen, die ditmaal vrouw of kind verloren bij dezen moord en zullen zij de tijdelijke afwezigheid van het sportieve element aanvaarden? Onze deernis gaat uit naar de slachtof fers, de volmaakt onschuldige slachtoffers van dit duivelswerk. Doch daarnaast vlamt de verontwaardiging over dit moordbedrijf en zet een nieuwe post op de rekening, die eenmaal Engeland zal worden aangeboden. Hier kan .vergeven noch vergeten worden. Een tegenstander in den oorlog kan men respecteeren. Een moordenaar heeft niets anders te wachten dan als moordenaar be handeld te worden. Moge ons volk dit nim mer vergeten. IJMUSDEN Sport in komende weken. Ook in de komende weken zal er op sport gebied in deze streek geen gebrek aan afwis seling zijn. De voetballiefhebbers hebben eenigszins met ongeduld naar deze maand uitgezien, aangezien Zondag 2 0 Augustus het tradiitioneele Mid-Kennemerlandtournooi in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk de aandacht zal vragen. Zondag 13 Augustus is er echter eveneens een interessante sportgebeurtenis. De athle- tiek vereeniging Suomi organiseert dan kampioenswedstrijden voor heeren, waarbij talrijke athleten in actie zullen komen. Ook deze ontmoetingen zullen in Beverwijk'» Sportpark plaats hebben. Overigens is er Zondag, een vijfkampdag van De Stormvo gels te Santpoort, terwijl in de komende we ken ook honkbal nog de belangstelling zal trekken. Binnenkort zal voetbal echter weer de hoofdschotel van de sportprogramma's uitmaken. Ontspanning voor de jeugd. De jeugd heeft behoefte aan ontspanning, vooral nu het vacantietijd is. De mogelijk heden zijn niet zoo groot als gewoonlijk, maar toch blijkt er op verschillende manie ren in de behoefte te worden voorzien. De „straatwedstrijden" trekken natuurlijk het meest de aandacht, maar ander werk mag hierdoor niet worden vergeten. Te IJmiuiden- Oost is het bestuur van de speeltuimvereeni- ging In Veilige Haven nog geregeld actief en talrijke kinderen maken van de door deze vereeniging geboden gelegenheid tot ontspan ning een dankbaar gebruik. De feesten zijn weer achter den rug, maar velen hebben er goede herinneringen aan bewaard. Ook het openlucht- en het overdekte bad te IJmuiden-Oost kunnen geregeld op een groote belangstelling bogen. Opmerkelijk is het record-aantal bezoekers aan het open luchthad te Santpoort. Den geheelen dag is het er een druk komen en gaan van men schen, zooals men «er tot nu toe nog niet had aanschouwd. Vooral 's Zondags is het aantal bezoekers ontelbaar. We gewaagden reeds van de straatwed strijden", die intusschen te Santpoort, Vel sen-Noord en IJmuiden-Oost d*e aandacht hebben bezig gehouden. Het voorbeeld zal nog wel dikwijls worden gevolgd. Het is ver heugend te zien hoeveel moeite de organisa toren voor de jeugd over hebben. Opgepast voor rijwleldieven. Den laatsten tijd zijn de rijwiel-dieven ook in de gemeente Velsen weer actiever gewor den en daarom is een waarschuwing zeker gewenscht. Tet publiek is nogal eens geneigd eenig risico te aanvaarden, maar talrijke malen is gebleken, dat dit verkeerd is. De rijwiel-dieven maken van elke gelegenheid een dankbaar gebruik en leggen daarbij de noodige brutaliteit aan den dag. Zoo dit even mogelijk is lette men dus op zijn fiets; voor al het onbeheerd laten staan leidt tot diefstal Goed verduisteren noodzakelijk. Zoo langzamerhand dient iedereen weer aandacht aan de bekende voorschriften in zake het verduisteren te schenken, vooral o avonds is achteloosheid uit den booze en eventueel hieruit voortvloeiende onaange naamheden heeft men dan ook aan zichzelf te wijten. Wanneer overtreding van de voor schriften worden geconstateerd worden hier tegen'dadelijk maatregelen genomen. Enkele malen heeft de politie reeds proces-verbaal moeten opmaken. Dierenbescherming. Het werk der af deeling Velsen en omstre ken van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren is moeilijker ge worden, sinds de bijzondere plaatselijke om standigheden hun invloed doen golden. Toch wordt er nog gedaan wat -mogelijk is. het geen waardecring verdient. Dat het nut van samenwerking niet vo-orbij wordt gezien, blijkt uit een overeenkomst met de afdeeling Beverwijk en omstreken, volgens welke Vel sen-in noodgevallen van de asylruimte te Be verwijk gebruik kan maken om dieren te herbergen. In het verslag van den asylhouder van de afdeeling Beverwijk wordt geconstateerd, dat de tijd ook voor honden en katten zeer moeilijk is. Vooral de zwervende katten ble ken ondervoed te zijn. In 1943 werden door het asphyxiatietoestel te Beverwijk 99 hon den en 117 katten afgemaakt. OP „AUSWEIS" BEHOORT HANDTEEKENING. Meer dan eens is er de aandacht op ge vestigd, dat elk „Ausweis" voor het betre den en verlaten van de versperde gebieden in de gemeente Velsen van de handteekening van den houder moet zijn voorzien, aange zien het bewijs anders niet geldig is. Er is dikwijls gewaarschuwd, zoodat er bij het constateeren van een overtreding der voor schriften een boete wordt opgelegd. Degenen die tot nu toe in verzuim waren, doen er dus goed aan hun fout direct te herstellen. VISCHPRIJZEN VAN MAANDAG. Groote tarbot 8.506.00, kleine tarbot 5.35 3.50, groote griet 5.355.00, kleine griet 2.702.50, groote tongen 8—7. kleine tongen 5.85—2.50, wijting 0.88—0.80, kabeljauw 2.20— 2.00, groote griet 1.651.50. kleine griet le soort 1.351.20, 2e soort 0.88—0.80, muilets 1.00, groote roode poon 3.00, kleine roode poon 1.20, poontjes 0.60. groote rog 1.100.70, kleine rog 0.55-0.50, kleine haai 0.60, middel schol 3.00, kleine middelschol 2.50, kleine schol 2e soort 2.00, 3e soort 0.80, 4e soort 0.50, kleine schar 0,30, alles per K.G. VELSEN GUNSTIGE PRESTATIES VAN SUOMI- MEISJES Tijdens de Zondag te Amsterdam georgani seerde athletiekkampioenschappen voor dames voor Noord-Holland hebben de jongste meis jes van de H.A.V. „Suomi" bewezen, dat met haar mededinging terdege rekening moet wor den gehouden. De jeugdige Velser athletes weerden zich kranig en in de onderscheidene series over 60 M.B. werden zij eerste en wel Ada v. d. Werff met 8,6 sec.; J. Gravemaker 8,3; H. M. Otte 8,8 en A. Koster 8,9 sec. De halve finale bracht A. v. d. Werff na B. Vleeshouwer (Ly- curgus) de tweede plaats met 8,5 en H. M Otte met 8,8 sec. als derde in de eerste serie, terwijl J. Gravemaker eveneens met 8,6 sec. tweede werd in tweede serie. De einduitslag werd: 1 B. Vleeshouwer (Lyc.) 8,1; 2 A. v. d. Werff (Suomi) 8,3; 5 J. Gravemaker 9,1 en 6 H. M. Otte 9,2 sec. Ook in de estafette streden de Velser meis jes fel. De jury kende den eersten prijs toe aan de ploeg van Doves (Heiloo) met 34,1 sec., waarbij Suomi de tweede plaats met 34,2 6ec. innam. Op het nummer verspringen verwierf Ada v. d. Werff na B. Vleeshouwer de tweede plaats met 4,57 M.; een uiterst gunstig resul taat. Ten slotte dient het fraaie succes van mevr. T. Martens-van Leeuwen vermelding. Deze Suomi-dame bleek van de 21 deelneemsters in staat bij het hoogspringen als tweede te eindigen met 1,50 M., waarbij N. van Balen Blanken, de groote rivale, eveneens met 1.50 als eerste eindigde. De eenige Suomi-man G. Haver startte op de 800 M. D-klasse. Een prachtige race. waar bij hij voor de eerste 400 M. 64 sec. noteerde, deed hem in 2 min. 9,7 sec. als eerste eindigen en tevens promoveeren naar de B-klasse. V. V. B. STARTKLAAR Nu het nieuwe voetbalseizoen spoedig zijn intrede doet (15 Augustus) heeft de Velser Voetbalvereeniging „Breesaap" voor de ko mende competitie ingeschreven met zes elf tallen en wel 2 Zondag-senioren elftallen, welk aantal zeer waarschijnlijk met een derde zal worden aangevuld, 1 Zaterdag-se nioren elftal en twee adspirantenploegen voor den Zaterdagmiddag. In verband met den aanvang der competi tie op 24 Sept. a.s. worden er vooraf enkele wedstrijden gespeeld. Op 20 en 27 Augustus wordt door WB deelgenomen aan het door den Haarlemschen vierde klasser DIO geor ganiseerde Elswout-tournooi. 3 September wordt de DIO-VVB-dag gehouden en indien mogelijk zal VVB de gastvrouwe zijn. Te Amsterdam vindt voorts op 10 September door de Velsenaren gen ontmoeting plaats met den derde klasser Rivalen. Deze geldt de eerste elftallen, terwijl tenslotte op 17 Sep tember een bezoek zal worden gebracht aan de hoofdstedelijke club ADW. Bovendien kan VVB het seizoen met ver trouwen tegemoet zien, daar verschillende goede voetballers aan haar eerste elftal wor den toegevoegd. Alleen bestaat de mogelijkheid dat> het Be verwijk-terrein niet langer beschikbaar zal zijn, ook voor de V. V. Beverwijk, zoodat dit een groote moeilijkheid beteekent. BEVERWIJK HULDIGING KENNEMERS-KAMPIOENEN. In verband met den achtsten dag der Ken- nemers-kampioenen had gisteren de huldiging plaats in het clubhuis van de B.V.V. ,.De Ken- nemers", café Oud-Meeresteyn. De voorzitter, de heer M. Lindner, noemde in zijn opening den achtsten sportdag van j.l. Zondag een succes, waarbij het sportieve ele ment hoogtij vierde. Op geestige wijze bracht de heer Lindner naar voren, dat voor een hechten band alle leden hun best moeten doen. Een groot aan tal prijzen, welke door talrijke supporters was geschonken, stelde het bestuur in staat het aantal prijswinnaars nog uit te breiden Verv.olgens onderbrak de voorzitter de „ech te" Kepnemers-gezelligheid om den kampioe nen op de verschillende nummers hun prijzen uit te reiken, wat gepaard ging met een per soonlijk woord. Dit gebeurde eveneens bij de overige prijswinnaars. In bijzondere gevallen werden de gelukkigen met een hartelijk ap plaus beloond. Verschillende winnaars moch ten zelfs enkele malen voor den voorzitter verschijnen. De huldiging van den clubkam pioen 1944, P. Bakker, had een bijzonder ca chet. Ondanks zijn jeugd in het eerste elftal opgenomen, bewees hij door zijn prestaties een prachtig voorbeeld te zijn. Onder harte lijk applaus werd een fraaie prijs benevens de wisselbeker in zijn bezit gesteld. Tenslotte, nadat de junioren nog van een extra prijs waftn voorzien, bleef men onder de muzikale medewerking van De Bia^a's onder leiding van Thijs Cana nog eenigen tijd bijeen. Namens de leden werden den voorzitter voor zijn verdiensten enkele boekwerken aan geboden. KENNEMER PLUIM VERVEREEN TG ING De Zondagmorgen in de Veilingzaal aan de Breestraat gehouden ledenbijeenkomst van de Kennemer Pluimveevereeniging stond ge heel in het teeken van de naderende expo sitie. In verband met deze groote pluimvee- tentoonstelling, welke op 24, 2 5 en 2 6 De cember zal worden gehouden, achtte de voor zitter, de heer R. de Boer een best uursuit breiding met twee leden noodzakelijk. Be noemd werden de heeren A. van Driel en F. H. Blikslager. Voorts werd medegedeeld, dat in hek huidige bestuur de heer B. R. Suyk de functie van eersten penningmees ter zal behartigen. De raad van beheer stelde voorts de ien- t-oonstellingsdata vast. Óok de keurmeesters zijn reeds aangenomen. Verder werd bij de bespreking over do expositie geconstateerd, dat de burgerij voor deze tentoonstelling veel belangstelling heeft, Er werden gelde.n ontvangen. Ook de kooien, dde voor de tentoonstelling noodig zijn. zijn besteld. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat er thans door de leden flink wordt aangepakt. VAM CE d.'FG <45 0 NIEUWS UIT DE COURANT VAN GISTEREN VELSEN EN OMGEVING Een ongewenschte bezoeker heeft vanuit een wassoherïj aan de Snelliusstraat een kof fer inhoudende 'n aantal textielgoederen ge stolen. Dieven hebben hun slag geslagen in een winkel aan de Trawlerkade, waar zij talrijke levensmiddelen bemachtigden. De politie blijft toezicht houden op het loopen over verboden grond. Er werd tegen een inwoner van Velsen-Noord proces-ver- baal opgemaakt. Ook jeugdige personen wer den reeds voor een dergelijke overtreding bekeurd. De heeren A. Groot te IJmiuiden-Oost en J. v. d. Pol te Velsen-Noord herdenken Dinsdag 8 Augustus hun 4 0-jarig dienstver band bij de Papierfabrieken Van Gelder en Zonen. Er is besloten om de Ouden van Dagen van Beverwijk op Woensdag 30 Augustus in bet Kennemer Theater een feestmiddag aan LfifiN'S GRAANKONINKJE Klaar ia een wip! kunt U vooraf den inhoud keuren. Bij verpakte levensmiddelen kunt U vooraf niets keuren. Let dan op den naam w. a. scholten, Een kwaliteitsgarantie. Voorko mend o.a. cp w. a. scholtens Albumona, Butaroma, Transpa* ranta. Sago en verpakt Aardap* pelmeel. te bieden. Het initiatief hiertoe werd gene men door de Beverwijksche Hard draver ij vei eeniging ter gelegenheid van het gou-den b< staansfeest.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3