emsche Courani Medeplichtigen aan Führer den aanslag berecht op den Wederom hevige strijd in den sector Caen ontbrand. Vonnis- van Volksgerechtshof Nieuwsblad voor Noord-Holland Reeds tweemaal vóór den 20sten Juli was de moord beraamd. Bijzonderheden uit den mond der beklaagden over voor bereiding en uitvoering. Zware gevechten bij Baranof 289e Jaargang No. 185 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijikantoor, Soerxlaplein 21. Telef. 12230 tJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: r. C, Derks. Woensdag 9 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, Dehalve op Zon en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. i;is, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Voor het Volksgerechtshof heeft Dinsdag na een behandeling van twee dagen de misdadige aanslag van 20 Juli zijn ge- rephte straf gevonden. In de groote zaal van hat Kammerge- rieht te Berlijn kwam op 7 Augustus de eerste Senaat van het Volksgerechtshof bijeen. Door een zijdepr worden de acht beklaagden door politieagenten in de zaal gebracht. Zij dragen geen uniform. Intusschen heeft de Senaat in de wijnroode toga's, die dit hoogste Duitsche gerecht draagt, de zaal betreden, aan het hoofd de president dr. Roland Freisler. De aanklacht wordt ingediend door den Oberreichsanwalt, Lautz. die vergezeld is van den Oberstaatsanwalt, Gorisch. De behandeling begint met de verklaring van den president, dat de Oberreichsanwalt een aanklacht indient tegen den vroegeren generaal-veldmaarschalk Von Witzleben, Ge- neraioberst Höppner, generaal-majoor Stieff, reserve eerste luitenant Von Hagen, luite nant generaal Von Hase en luitenant-kolonel bij den generalen staf Bernardis. Voorts zit ten op de beklaagdenbank de vroegere kapi tein Friedrich Karl Klausing en de vroegere reserve luitenant graaf York von Wartenburg. Als de president den eersten beklaagde Er- win von Witzleben oproept en deze de hand wil opheffen om den Duitschen groet te brengen, verzoekt de 'president hiervan ver schoond te blijven, met de woorden: ..De Duitsche groet wordt slechts gebracht door volksgenooten.die hun eer nog bezitten". De Oberreichsanwalt Lautz dient de aanklacht in met de korte motiveering. dat de beklaarden in den zomer van 1944 als deelnemers aan een kleinen kring van samenzweerders getracht hebben den Führer door laffen moord te dooden, om daarna door een revolte in het binnenland de macht 'over leger en staat aan zich te trekken met het doel om zich smadelijk aan den vijand over te geven. Stieff. Als eerste beklaagde treedt Stieff voor de ta fel van den rechter. Uit zijn verhoor blijkt, dat hij op 30 Januari 1944, dus, zooals de pre sident opmerkt, op den verjaardag van het overnemen van de macht is bevorderd tot generaal-majoor, de president constateert, dat de beklaagde bij het eerste politiever hoor, waarbij hij voorgaf van alles wat met deze vreeselijke gebeurtenissen samenhangt, pas na den moordaanslag te hebben verno men, heeft gelogen. Als Stieff uitvluchten tracht te zoeken, verlangt <Ie president een ondubbelzinnig ja of neen, waarop de be klaagde toegeeft bij het eerste verhoor on waarheid te hebben gesproken. De president houdt dan den beklaagde zijn bekentenis voor de politie woord voor woord voor. President: „Hebt u in den zomer van 1943 kolonel Von Treschkow, den lateren "chef van den staf van een leger- van de legergroep centrum, bezocht en heeft hij er over gespro ken dat de Führer door een dynamietaanslag bij de bespreking van de militaire situatie vermoord moest worden?" Beklaagde: „Ja". Pres.: ,,Hebt u uw chef en hebt u den Führer rapport uitgebracht over dit schandelijke voornemen?" Bekl.: „Neen, dat heb ik niet." De be klaagde geeft verder toe, dat hij heeft deel genomen aan een latere bespreking met den inmiddels standrechtelijk doodgeschoten ge neraal der infanterie Olbricht en daarbij ook kennis maakte met den vroegeren General- oberst Von Beck, die er direct bij hem op aan drong. den Führer door een dynamietaanslag uit den "weg te ruimen. Pres.: „Heeft mjn u gevraagd, of u daar aan wilde deelnemen?" Beklaagde: „Ja". Pres.: „Is het juist, dat in October 1943 graaf Von Stauffenberg bij u heeft aange- gezien u de hand in de zaak wilde hebben?" Bekl.: „Ja". Stieff geeft op desbetreffende vragen toe, dat hij, toen Von Stauffenberg hem voorstelde den aanslag uit te voeren, weliswaar dit van de hand weeg, doch de ontplofbare stóffen, 'die voor den aanslag gebruikt werden, heeft bewaard, ofschoon hij wist, dat zij bestemd waren voor het arglis tige moordplan. De president houdt den be klaagde voor, dat hij voor de politie heeft verklaard nooit ontplofbare stoffen in zijn bezit te hebben gehad. Daarbij wijst de president er op, dat hier sprake is van een ontplofbare stof van Engelsche herkomst. Als de president den be klaagde vraagt, of hij heeft geweten, dat de ontplofbare stof gebruikt moest worden voor een moordaanslag op den Führer, antwoordt hij met een duidelijk hoorbaar „ja". Vroegere plannen Bij het verdere verhoor doet Stieff mede- deelingen over een vroeger plan, dat wel voorbereid, maar niet uitgevoerd was. Men zou den Führer een nieuwe soldatenuitrus- ting demonstreeren. Die eenvoudige soldaten, die zich aan het front verdienstelijk hadden gemaakt, zouden voor deze „vereerende op dracht" woeden gerequireerd. In de uitrus ting van een dezer argelooze frontsoldaten zou een bom met tijdontsteking worden ge pakt, opdat zij zou ontploffen op het oogen- blik. dat de soldaten bij den Führer werden gemeld, om hem met de grenadiers te doo den. De beklaagde bekende, dat hij ook in al deze bijzonderheden was ingewijd. De be klaagde bevestigt dan. dat, nadat de aanslag bij de demonstratie der nieuwe uitrusting niet was uitgevoerd, nu door graaf Von Stauffen berg een geconcentreerde springstoflading in eenactetasch gedurende de bespreking van de situatie bij den Führer zou worden binnen gesmokkeld, een voorstel, dat eveneens van den vroegeren generaal-majoor Von Tresch kow uitging. Opnieuw wendt zich de president tot den beklaagde: „Thans kende u dengene, die den aanslag wilde ten uitvoer leggen. Hebt u het nu den Führer gemeld?" Bekl.: „Neen". Bij het verdere verhoor van Stieff wordt gesproken over zijn onmiddellijken chef, den kwartiermeester-generaal van het veldleger, den vroegeren generaal der artillerie Wagner, die na denmislukten aanslag zelfmoord pleegde. Hierbij blijkt, dat Stieff reeds in de laatste maanden van 1943 met Wagner over den moordaanslag heeft gesproken en dat Wagner op de hoogte was. De bewering van Stieff, dat zoowel Wagner als hij van den aan vang af de misdaad niet hadden gewild, wordt door dén president beantwoord met een verwijzing naar de duidelijke bekentenis van beklaagde, dat hij de voor den aanslag ge bruikte springstof verborgen heeft gehouden. Onder de groote spanning komt dan ter sprake, dat reeds op 6 en op 11 Juli de moor denaar, graaf Stauffenberg, die zich in het hoofdkwartier van den Führer had gemeld om rapport uit te brengen, de voor den moord aanslag bestemde springstof bij zich heeft ge had. Pres.: „Waarom is de aanslag niet op dezen dkg uitgevoerd?" Bekl.: „Omdat de Reichsführer-SS niet aan wezig was. Deze moest ook uit den weg ge ruimd worden." Thans volgt de beslissende vraag: „Hebt u voor 20 Juli geweten, dat graaf Stauffenberg op dezen dag zijn moordplan wilde uitvoe ren?" De beklaagde geeft toe, dat hij den 19den Juli des avonds door Wagner ervan in kennis werd gesteld, dat de misdaad op 20 Juli zou plaats vinden. Von Hagen Dan wordt dé vroegere reserve eerste luite nant Albrecht von Hagen verhoord. Hij was onderge'schikte van den na den aanslag naar#' de bolsjewisten overgeloopen majoor Kuhnf die op zijn beurt orfdergeschikt was aan be klaagde Stieff. Ongeveer eind November 1943 had majoor Kuhn hem opgedragen, twee pak jes springstof in veiligheid te brengen, die door majoor Kuhn en beklaagde in het bosch bij een stapel hout begraven werden. In De cember ^943 kreeg hij van Kuhn naar aanlei ding van een dienstreis naar het front nog maals opdracht voor ontplofbare stoffen te zorgen, hetgeen hij^ ook deed. Stieff liet zich de springstof overhandigen en bewaarde haal bij zich, tot zij op zijn bevel eind Mei 1944 door Von Hagen naar Berlijn gebracht werd en aan den moordenaar Stauffenberg over handigd werd. Von Witzleben Na een korte pauze gaat de president over tot het verhooren van den vroegeren gene- raal-veldmaarsehalk Von Witzleben en den vroegeren Generalobepst Höppner, die reeds in 1942 wegens lafheid en ongehoorzaamheid uit de weermacht was gestooten. Von Witzleben is in 1881 geboren. Irr de Rijksdagzitting van 19 Juli 194Q werd hij door den Führer tot veldmaarschalk benoemd, doch in 1942 naar de reserve overgeplaatst.' Hij geeft toe, dat hij „in de zaak verwikkeld is". Von Witzleben kende den standrechtelijk doodgeschoten vroegeren generaal Olbricht sedert geruimen tijd en heeft met hem on derhandeld. Hij heeft ook contact gehad met den vroegeren chef van den generalen staf van het leger, Generaloberst Beck, die zelf moord, heeft gepleegd en met beklaagde Höpp ner. Het eerste zeer belastende feit houdt in, dat Von Witzleben reeds in Februari 1943 leben met zachte stem: „Wij beiden, Beek en ik". De president vraagt hoe men zich eigenlijk de verwezenlijking had gedacht van het plan om den Führer tot aftreden te bewegen en Von Witzleben en Beek opperbevelhebber en rijkskanselier te laten spelen. Daarop ant woordt Von Witzleben: „Van de heele poli tiek en de binnenlandsche politieke aangele genheden heb ik in het geheel geen verstand. In de eerste plaats wilden wij ons na tuurlijk van' den Führer meester maken, maar niet in den vorm van een aanslag. Men zou wachten op een tijdstip, dat de Führer met zoo klein mogelijk gevolg op reis zou zijn, opdat men zich van hem meester kon maken. Wij waren van mee- ning, dat een Führer in leven nuttiger voor ons zou zijn, dan een niet-levende". Pres.: „Wie zou den stoottroep aanvoeren?" Von Witzleben: „De menschen daarvoor moesten eerst gezocht worden". De president vraagt, of men zich had voor gesteld, dat de Führer zich zonder strijd zou laten overweldigen. Von Witzleben antwoordt: „Dat hadden wij ons toen voorgesteld". Op de opmerking van den president, dat men toch een zuiveren moord had beraamd, verklaart Von Witzleben: „Dat kan men natuurlijk zeg gen". Na een derde bespreking vertrok Von Witz leben in alle kalmte voor zijn gezondheid naar Bad-Kissingen. Daar werd hij op 10 of 11 Jul! Beck in diens woning heeft bezocht en met opgebeld door een nieuwen tusschenpersoon hem heeft gesproken „over den toestand". Zij hadden er over gesproken, dat degenen, die de Führer aan het hoofd der militaire oorlog voering geplaatst had, ,?niet goed" waren en „de goeden" waren uitgeschakeld. Op de vraag van den president, wie het beter had kunnen doen, antwoordt Von Witz- met de mededeeling, dat hij onmiddellijk naar Berlijn moest komen. Men had hem daar noo- dig. De aanslag was namelijk al voor dien dag beraamd. De Bendler-strasse. Op 19 Juli bev-ond Von Witzleben zich we- Vervolg op pap. 2 Voor het in cultuur brengen van het nieuwe Urkerland heeft men de beschikking gekregen over een aantal zeer zware rood bonte ossen, afkomstig uit Zuid-Duitschland. De pioniers van het Urkerland kunnen met deze dieren uitstekend overweg. (C.N.F.-van Buiten Pax c) KORT NIEUWS De voorzitter van het in de Sov jet-Unie gevorm de Poolsche co mité, Morawski is» met zijn gevolg officieel te Moskou ontvangen. G ener aal- majooi\ Vihma, commandant van het militaire dis trict Helsinki ig Zondag aan het Finsche fr<yit ge sneuveld. De Bulgaar- sche premier heeft Zat er dagm id dag den Sovjet-Russi sch en zaakgelastig de te Sofia voor een bespreking ontvangen. Krachtige Amerikaansche aanvaHen ten Z.W. van Avranehes. In Bretagne gevechten om Br^st, Lorient en St. Malo. Aan het Oosthont doorbraakpogingen der Sovjets in Ltiauen verhinderd, weermachtbericht luidt als Het Duitsche volgt: „Na een trommelvuur van verscheidene uren ging. de vijand in de ochtenduren van Dinsdag Zuidelijk en Zuidoostelijk van Caen opnieuw tot den aanval over. Hevige .gevech ten zijn ontbrand. Westelijk van de Orne on- dertiam de vijand krachtige afzonderlijke aanvallen, die uiteengeslagen werden. Zuidwestelijk van Vire en Oostelijk van Avranehes zetten de Amerikanen over een breed front hun doorbraakaanvallen voort met zeer sterk gebruik van materiaal en luchtmacht. In zware gevechten, die tot in de Generaal von Witzleben voor het Volksgerechtshof. telefoto Hoffmann/Stapf Pax c. De Deutsch-Noi*- wegische Gesell- schaft heeft aan Knut Hamsun ter gelegenheid van' zijn 85sten verjaar dag den eersten gouden ring van het genootschap geschonken Hara, de presi dent van den Ja-' panschen -staats raad, is op 78-jari- gen leeftijd over leden. In verband met zijn verdienste is Hara posthuum in den adelstand verheven. Om een totale oorlogvoering mo gelijk te maken, zijn in het fascisti sche Italië alle sport*! emonstraties verboden. Deze maatregel slaat niet op de sportop- voeding der jeugd. avonduren voortduurden, werden zij met zwa re verliezen voor onze tweede stelling afge slagen. Verder naar het Zuiden wierpen pant serdivisies van het léger en de Waffen-S3 den vijand aan weerskanten van Mortain in weerwil van zijn verbeten tegenstand naar het Westen terug. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. In het gebied ten Oosten van Laval ver- stérkte de vijand zijn druk. In Bretagne sloe gen onze beveiligingsafdeelingën vijandelijke aanvalstoppen uiteen en distancieerden zich vervolgens volgens bevel op de sectoren. Brest en Lorient. Om St. Malo wordt verbit terd gevochten. In den nacht van 6 op 7 Augustus werd een vijandelijke torpedojager in de Seinebaai door luchttorpedo's zwaar beschadigd. Bö- ven Normandië en het Westelijke bezette ge bied werden 19 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. In het Fransche gebied werden 80 terroris ten in den strijd vernietigd. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware storingsvuur der V. 1. In Italië vonden Maandag geen gevechts handelingen van beteekenis plaats In het Oosten mislukten Noordwestelijk van Mieiec herhaalde Sovjetaanvallen. Noordwestelijk van Baranof drong de vijand met sterke strijdkrachten onze stellingen bin nen. Reserves gingen onverwijld tot den te genaanval over. Zware gevephten zijn gaande.. In Litauen werden Noordelijk van de Memel hernieuwde doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld, waarbij '60 vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. Noordelijk van Birsen en Noordelijk van de Duna is de afweerstrijd on zer troepen met de binnengedrongen Sovjet strijdkrachten nog gaande, terwijl aan de rest van het front tot aan het meer van Pskof alle bolsjewistische aanvallen bloedig ineen stortten. Amerikaansche bommenwerpers vielen Maandag eenige plaatsen in Opper-Silezië aan. Maandagnacht vlo^èn vijandelijke sto- ringsvl'iegtuigen over Zuidoost Duitschlanc^. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigings strijdkrachten schoten 28 vijandelijke vliegtui gen neer."

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1