Dé dood uit de lucht. CHERIR aaan-CTea STROOP NERVA'NOVA In enkele minuten werd mateloos leed over tientallen treinreizigers uitgestort. Ca zonder dringende noodzaak niet op reis! TdUïteAetici'imll Ijtf&Lafi,/ WA. Schotten'» Nieuws uit de courant van gisteren. „Voor mij op mijn schrijfbureau ligt een stille getuige van nameloos leed, dat Zater dagmiddag in enkele minuten door een aanval van Anglo-Amerikaansche jagers op een elec- trischen trein in het Westen des lands werd te weeg gebracht", aldus schrijft de sportre dacteur van het A. N. P. „De stille getuige, een mitrailleurkogel van middelzwaar kaliber, is een van de duizenden projectielen, welke de Anglo-Amerikanen op de weerlooze inzittenden van den electrischen trein afschoten. Het was een voortrein, welke met eenige vertraging te kampen had en die zoo vol was, dat tientallen reizigers in de tusschenstations geen plaats konden krijgen en tot den volgen den trein moesten wachten. Als zij geweten hadden welk een onbeschrijfelijk leed zij daarmede ontliepen, zouden zij minder tekeer zijn gegaan bij het vertrek van den overbezet- ten trein". „Ik zat, aldus gaat het verhaal van den sportredacteur verder, rustig te lezen in een hoek van een tweedeklas wagon. In H. was er luchtalarm en ik bemerkte aan de vele bur gers, die naar het Noorden wezen, dat daar iets te zien moest zijn. Ik zat evenwel aan den anderen kant van den trein en verdiepte mij dus verder in mijn lectuur. De trein ver trok en reed binnen enkele minuten op volle snelheid, toen plotseling een der passagiers, die' aan de andere zijde van den trein de ver richtingen der overvliegende formaties volgde, brulde: ..Bukken, daar komen zij!" Nauwelijks had de man deze kreet geuit of het geluid van neersuizende vliegtuigen ver vulde den wagon, waarvan de meeste ramen in verband met de hitte wijd open stonden met direct daarop bet knetterende geluid van mitrailleurs en inslaande kogels. Het eerste salvo had mij niet getroffen. Bij het tweede salvo, dat direct daarop volg4e (het bleek, dat drie jagers den trein aanvielen) keek ik naar buiten en zag de meeste voor den trein bestemde projectielen in den berm aan de overzijde van de sloot langs den spoordijk in slaan als uiteenspattend vuurwerk. Ik zonk op mijn knieën en drukte mijn hoofd in de kussens in afwachting van het volgende sal vo, dat niet lang op zich liet wachten. Overal in het rond hoorde en voelde ik aan mijn tot het uiterste gespannen zenuwen de kogels in slaan. Rinkelend vielen de glasscherven en het inslaan der projectielen in het houtwerk gaf een zonderling krakend geluid. Toen stond de trein stil. Een overbuurman sprong uit het raam. Dat voorbeeld volgde ik terstond. Daar kwamen de vliegtuigen op nieuw aan. Ik hoorde het aan het geluid der motoren. Ik wierp mij plat op de spoorbaan vlak onder den wagon. Hier liet ik weer drie salvo's over mij heengaan. Nu beheerschte mij nog slechts één gedachte: weg, zoo gauw mogelijk verweg van dezen trein. Ik sprong op en nam de langs de spoorbaan liggende sloot met een te korten sprong. Ik haalde am per de overzijde en plonste met mijn beerien in het w-ater. Daar hoorde ik opnieuw de toe etellen naderen. Ik zonk omlaag en liet we derom drie salvo's over mij heengaan. Een naast mij liggende jongeman begon te brullen. Ik zag hoe het bloed spoot uit zijn linker schouder. Weer sprong ik op en liep eenige tientallen meters langs de spoorbaan. Daar kwamen de monsters wéér aan. Opnieuw zocht ik dekking en zoo bleef het voortduren, totdat ik zag, dat de jagers zich voor goed van den trein verwijderden. Ik kon we! juichen. Ik mankeerde niets. Ik zwaaide met mijn armen tegen de tientallen reizigers, die nog steeds voortrenden en schreeuwdeKeert terug, het gevaar is ge weken. doch zij schenen mij niet te hooren. Door een panischen schrik bevangen renden zij verder. Ik liep naiar den trein terug en schrok, want steeg daar niet een rookkolom op? Gauw terug in den' trein. Mijn actetasch en regenjas hingen er immers nog. En dan wilde ik' wel eens weten, wat er van de plaats waar ik had gezeten, overgebleven was. Doch welk een verschrikkelijk schouwspel! Erger, veel erger dan wat ik beleefde tijdens de beschieting der jagers. Wat ik zag langs de spoorbaan en in de verschillende wagons leent zich ternauwernood voor een beschrij ving. Op het voorbalcon knielde een moeder naast haar in een bloedplas badende 19- jarige dochter. Een eind verder stond een radeloos in de handen wringende vader naast het ontzield op den bodem van den wagen liggênde lichaam zijner 20-jarige dochter. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en- Stad A. Overmeer, H'stede (afw.), Buitenland: J. C- van der Laag, Heemstede. Verantwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen. Heemstede. Uit vcorrood leverbaar door; KENNEmER AGENTUR6NHANDEI BIGEMENDAAi Verder in den wagon lag voorover op den bodem het ontzielde lichaam van een onge veer 30-jarige vrouw, badend in haar bloed. Het bleek, dat een kogel in het hoofd den schedel had verbrijzeld. Een jammerende juf frouw vestigde mijn aandacht op een ouden man, die geheel in elkaar gedoken op zijn knieën onbewegelijk tusschen de banken ge doken zat. Dood. Óp een der voorbaicons lag een bejaard echtpaar, hij een schot in den arm en zij in de heup. De arm was snel ge- nog afgebonden, doch de vrouw moest wach ten op geneeskundige hulp. Iedere wagon, telde zoovele slachtoffers. Langs de spoorberm lag de zwaar getroffen jongeman nog te kermen. Naast de vreeselijke wonde in zijn linkerschouder miste hij ook de helft van zijn linkervoet. Iets verderop lag efen ongeveer dertig-jarige vrouw te zieltogen in de brandende zon. Ik knielde naast haar neer en voelde nog een zwakken polsslag, doch ook hier naderde de dood met rassche schreden. Zoo stond ik daar machteloos te midden van een mateloos leed, in enkele minuten over tientallen uitgestort. Totdat na ongeveer twin tig minuten de reddingsploegen verschenen. Ik zocht daarna mijn jas en vond deze op de plaats waar ik gezeten had, doorzeefd met ko gelgaten. Mijn actetasch had het er beter af gebracht. Toen ben ik men een gewonden transport meegegaan, waarna ik verschillende families telefonisch heb kunnen waarschuwen, aldus den wensch van verschillende ernstig getroffenen vervullend. Nog steeds begrijp ik niet, dat ik zoo zon der lichamelijk leed deze vuurproef heb door staan. Wie dat heeft meegemaakt, stapt zoo lang deze krankzinnige strijd duurt, niet meer voor een plezierreisje of familiebezoek in een trein, noch stelt hij zijn gezinsleden aan der gelijke gevaren bloot. De waanzin in de oor logvoering doet zich hier geiden. Hier is im mers elke menschelijkheid zoek, ongeacht het doel dat wordt nagestreefd. En toch zijn er duizenden, die zich nergens aan storen en de treinen bevolken alsof er geen gevaren dreigen. „Waarom ben ik toth met mijn kind op reis gegaan!" Nog hoor ik het de moeder, knie lend naast het ontzielde lichaam van baar dochter, uitroepen. Wacht u dan toch niet, voordat het ook voor u te laat is. De kruik gaat te water tot ze breekt. Bescherm uzelf tegen de gevaren, die u dreigen in dezen verschrikkelijken oor logstijd. Blijft thuis. Ook u dreigt op reis ieder oogenblii* ernstig gevaar. BOETE VAN 10.000 GLD. VOOR EXPLOITANTE VAN IJSSALON De inspecteur van de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch heeft de exploitante van den ijssalon Zammateo te 's-Hertogenbosch, mevr. Th. Argante, die ondanks vele waar schuwingen voortging op uren waarop geen controleurs worden verwacht, porties ijs te gen te hooge prijzen te verkoopen, veroor deeld tot een boete van 10.000 gld. MEDEDEELTXG VAN HET X. S. K. K. G RUPEE LUFTWAFFE Het N. S. K. K. Gruppe Luftwaffe, Abrech nungstelle Den Haag, Lange Vijverberg 12, deelt mede. dat allen die voor een ëxtra toe wijzing kolen voor den winter 1944/45 in aanmerking komen, zich met de witte ,,Be- rechtigungsschein" van de extra levensmid delentoewijzing tot de betreffende Ortsgrup- pe der N. S. D. A. P. moeten wenden. Verder wordt nogmaals bekend gemaakt, dat correspondentie over loon-afrekening aan bovengenoemde Abreehnungstelle van 't N. S. K. K. verzonden moet worden. PERSONALIA Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen Fransch L.O. de heeren H. C. Serné en P. A. van der Ven en voor het examen Fransch M.O.-a de heer C. F. J. Wilfeman, allen te Haarlem. Geslaagd te Utrecht voor het examen handteekenen L. O. de heeren A. M. Prent en N. R. C. Pigge, beiden te Haarlem en R. Ree te Heemstede. KORT NIEUWS In den vroegen morgen ontdekten Am- sterdamsche rechercheurs, dat er was inge broken bij de fa. P., grossiers in tabaksarti kelen aan den Kloveniersburgwal. Zij vonden een spoor dat naar een huis aan den Groen burgwal leidde, waar bij huiszoeking een par tij van 600.000 sigaretten werd aangetroffen in een ondergrondsche bergplaats. Toen men de fa. P. hiervan in kennis .stelde, had deze nog niet gemerkt dat er ingebroken was. Een der vermoedelijke daders kon gearresteerd worden. Een echtpaar uit Eemnes had in den pol der op een weiland eenige werkzaamheden verricht. Toen men huiswaarts wilde gaan, waren de fietsen, die op eenigen afstand in den wegberm hadden gelegen, verdwenen. Een dag later hield de politie twee „dames" uit Spest aan, mej. D. B. en mevr. E.-de L., die dé fietsen gestolen hadden. Te Ommen liet een dame haar tasch. wel ke o.m. 3000.bevatte, op het station staan. Bij haar terugkeer was de tasch natuurlijk verdwenen. Toen' zij bij de politie aangifte wilde doen. bleek de tasch daar door een an dere dame gedeponeerd te zijn. De eerlijke vindster kreeg 400 belooning. De 17-jarige J. W. R. uit Hoogland, die met paard en wagen een onbewaakten over weg bij Amersfoort passeerde, is door een locomotief gegrepen. Óp weg naar het zieken huis is het slachtoffer overleden. Te Amersfoort vond het,3-jarig jongetje T. J. vermoedelijk bij Jiet spelen in afval, een hoeveelheid fosfor, waarvan het iets in den mond stopte en opat. Als gevolg hiervan is het ventje in het ziekenhuis overleden. De acht-jarige Ria Fakkert, wonende te Hellendoorn, kwam in het Notterveen bij Nij- verda'i onder een der wielen van een slee perswagen, met gevolg, dat de dood bijna on middellijk intrad. G. de M. te Zutphen, die daar gearres teerd was, omdat hij verdacht werd van het plegen van een zedendelict, zag kans uit het gerechtsgebouw, waarheen hij was overge bracht, te ontsnappen. Hij sprong in de ach ter het gebouw gelegen Vischpoortgracht, doch deze ontvluchtingspoging moest hij met den dood bekoopen. Toen men hem op den wal had gehaaid, bleek hij reeds overleden te zijn. Ingevolge een publicatie in de Staats courant van 8 Augustus '44 is de vervaardi ging van een groot aantal artikelen uit rub ber, welke bok reeds voordien ingevolge een aan de verwerkingsvergunning voor rub- bergrondstoffen verbonden beperking niet mochten worden gemaakt, thans bij beschik king verboden. Bedoelde beschikking brengt dus slechts formeel wijziging in de bestaande situatie. Te Oosterend is het drie-jarig meisje L. Sytsma, terwijl het aan den kant van den weg stond, door een met een paard bespannen wa gen gegrepen en tegen een boom geslingerd. Het meisje was op slag dood. In de hal van het Centraal Station te Amsterdam is een 43-jarige timmerman over een paar koffers gestruikeld en met zijn hoofd op een ijzeren stang gevallen. Kort daarop is hij overleden. De 16-jarige A. F. van der Bliek uit Rot terdam stond in Den Haag op het voorbalkon van een tram, toen een koffertje, dat hij in de hand had, tegen een paal sloeg. De jongen werd daardoor van den tramwagen afge- slingerd en kwam onder den aanhangwagen terecht. Zijn rechterbeen werd afgereden, zijn linker gebroken. In ernstigen toestand is hij naar een ziekenhuis gebracht. Te Milaan is een nieuw fascistisch strijd blad verschenen, bestemd voor de Italiaan- sche soldaten en hun gezinnen. Het draagt den titel „Sveglia" („Ontwaak"). Mussolini schreef het inleidende artikel* In het door de Sovjet-troepen bezette ge deelte van Noord-Iran is het Russisch als verplicht leervak op alle scholen ingevoerd. De Fransche nationale militie is een groote economische zuiveringsactie begonnen tegen de z.g. „American-bars", die centra zijn van zwarten handel ten koste van de arbei dende Parijsche bevolking. Reeds 200 zijn ge sloten. Verduisteren: van 21.15 tot 6.15 uur 11 Aug.: zon op 6.15, onder 21.1$ uur maan op 0.22, onder 15.09 uur (4.52 uur L.K.) 12 Aug.: zon op 6.16, onder 21.12 uur zon op 0.49, onder 16.22 uur Drielingsaus maakt U met de Groninger stroop van W. A. Scholten. Vraag het receptenboekje aan bij onze stróopfabriek. Buitenland. Medeplichtigen aan den aanslag op den Führer berecht. Het Volksgerechtshof van het Groot-Duitsche rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behandeld tegen acht uit het leger gestooten verraders, die deelgeno men hadden in leidende functie aan de mis daad van 20 Juli, De beklaagden Erwin von Witzieben, Erich Höppner, Hellmuth Stieff, Albrecht von Hagen, Paul von Hase, Robert Bernardis, Friedrich-Karl Klausing en Peter Graf York von Wartenburg werden als meineedigen en eerloozen wegens hoog- en landverraad ter dood veroordeeld. Hun vermogen vervalt aan het Rijk. Het vonnis is twee uur na de uitspraak voor alle veroordeelden met den strop vol trokken. Er ontbrandde wederom in den sector van Caen een hevige strijd. Ten Z.W. van Avranches deden de 'Amerikanen krachtige aanvallen In Bretagne woedden de gevech ten om Brest, Lorient en St. Malo. Aan het Oostfront werden doorbraakpogingen der Sovjet in Litauen verhinderd. Er zijn zware gevechten bij Baranof gaande. Hara, de president van den Japanschen staatsraad, is op 78-jarigen leeftijd over leden. In verband met zijn verdiensten is Hara posthuum in den adelstand verheven. Om een totale oorlogvoering mogelijk te maken zijn in het Fascistische Italië alle sportdemonstraties verboden. Er zijn in Turkije diverse oorlogsmaat regelen getroffen. De Turksche nationale vergadering heeft een wetsvoorstel aangeno men, dat de regeering de volledige bevoegd heid geeft de evacuatie van alle groote steden te gelasten. Voorts werd de verduistering van de steden Ankara. Istanboel en Izmir bevolen. Alle valide mannen in den leeftijd van 16 tot 60 jaar en alle vrouwen tusschen 25 en 45 jaar worden opgeroepen voor ieen binnenlandsche defensie-formatie. Binnenland. Op den spoorwegovergang De Vink in het baanvak VoorschotenLeiden werd een auto door een trein getroffen. In de auto be vonden zich de burgemeester van Voorscho ten, de 43-jarige heer M. F. Berkhout en de wachtmeesters der politie A. Leeuwis en H. de Vrij, beiden 31 jaar oud, die allen werden gedood. Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, herdenkt 15 dezer zijn 60-jarig priesterschap. Te Hilversum is het V/i jarig meisje Klazina van Noort in den rioolput achter de ouderlijke woning gevallen en gestikt. Het achtjarig zoontje van den heer Kel der, wonende in de buurtschap Huizen bij Nijverdal kreeg een trap van een paard tegen de borst. Bij aankomst in het ziekenhuis te Almelo bleek de jongen reeds te zijn over leden. Stad. Door de Haarlemsche Rechtbank is be- eedigd als candidaat-notaris mr. H. C. R. M. van Cranenburgh te Haarlem. In September weer scheermesjes. Bon R 09 van de tabakskaart inleveren. V In den loop van September wordt wederom een aantal scheermesjes beschikbaar gesteld voor mannelijke personen, die een tabaks- kaart bezitten. Men dient daartoe bon R 09 van de Tabaks- kaart tusschen 14 en 19 Augustus a.s. in te leveren bij zijn leverancier (detaillist). Het is daarbij niet noodig oude scheermesjes in te leveren. De leverancier geeft voor de in ont vangst genomen bonnen een ontvangstbewijs. Het aantal scheermesjes, dat men per bon ontvangt, wordt nader bekend gemaakt. In afwijking van de voorgaande distributie perioden mag de winkelier niet eerder over gaan tot aflevering van scheermesjes tegen inlevering van het ontvangstbewijs vóór een bepaalden nog nader bekend te maken datum. Het ontvangstbewijs dient men zorg vuldig te bewaren, daar men slechts onder in levering daarvan de scheermesjes zal kunnen verkrijgen. Op verzoeken om beschikbaar stelling van scheermesjes in gevallen, dat het ontvangstbewijs is verloren gegaan, dan wel, dat men verzuimd heeft zijn bon tijdig in te leveren, zal niet kunnen worden ingegaan. In het belang van een zoo vlot mogelijk verloop van de distributie levere men de bon nen in bij winkeliers, die dit artikel regelma tig verhandelen. Gebruik van taxi's en huurauto's beperkt. De Secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat maakt bekend, dat ingevolge den precairen toestand van de motorbrandstof en het materiaal in den vervolge voor het ge bruik van taxi's en huurauto's de volgende bepalingen zullen gelden: 1) Ritten met taxi's en huurauto's zijn ver boden, indien daartoe benzine wordt ver bruikt. 2) Taxi's en huurauto's met generator- of gasaandrijving mogen in beginsel slechts ge bruikt worden, indien hiertoe een dringende noodzaak bestaat, openbare vervoermiddelen niet gebruikt kunnen worden en de rit over een afstand van niet meer dan 10 km. (heen en terug 20 km.) wordt uitgevoerd. 3) Verhuur voor meer dan één rit is ver boden. 4) Iedere plezierrit met taxi's en huurauto's zooals naar theaters, bioscopen en restaurants is verboden. 5) Van taxi's en huurauto's mag slechts ge bruik gemaakt worden: a. door de politie, door doktoren en vroedvrouwen voor de uit oefening van hun ambt/beroep; b. door perso nen'met zeer zware bagage en door invali- den; c. door zieken, teneinde naar een zieken huis, hospitaal of een dokter te worden ge bracht, indien de ziekte zoo hevig is, dat ver voer met een auto noodzakelijk is; d. door personen in de uitoefening van hun beroep in gevai van dringende dienst- of zakenreizen. LOONREGELING VOOR ARBEIDERS VAN BOUWONDERNEMINGEN, WERKZAAM VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. Blijkens de Staatscourant van 8 dezer heeft de Gemachtigde voor den Arbeid een beschik king uitgevaardigd, waarbij de loonregeling voor arbeiders van bouwondernemingen werk zaam voor de Duitsche weermacht, in dier voege is gewijzigd, dat voortaan bij accoord- werk een loon kan worden verdiend, dat ten minste gemiddeld 10 pCt. en ten hoogste ge middeld 30 pCt. boven het normale uurloon uitgaat. Hiermede is het accoordloon niet langer alleen aan een benedengrens, maar' ook aan een bovengrens gebonden, zulks in ver band met de omstandigheid, dat bij de vast stelling der accoordtarieven de redelijke ver houdingen uit het oog werden verloren, waar door de loonstop werd overtredén. KERKCONCERT H. O. V. Maandagavond 14 Augustus zal, onder aus piciën van de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging een kerkconcert worden gegeven in de Groote of St. Bavokerk door Anthon van der Horst, orgel; Ankie van Wickevoort Crom- melin, sopraan en Willem Noske, viool. Ankie van Wickevoort Crommelin zingt met orgelbegeleiding „Jauchzet Gott in allen Lan den!" van Joh. Seb. Bach en met begeleiding van orgel en obligaatviool „Quaere Superna" van Mozart. Willem Noske brengt een viool solo ten gehoore t.w. de Sonate (Le T-pmbeau) in c. kl. terts van J. M. Leclair, terwijl An thon van der Horst het concert opent met een orgeisolo van J. S. Bach en het concert be sluit met een eigen compositie t.w. de Suite in modo conjuncto Op, 37. V Steeds dat gevoel van spanning? Een gevolg van slapte Neem Nerva-Nova, het krachtig versterkende pre paraat, dat U snel weer fit maakt en bestand tegen de zorgen van allen dag. t t.kOlf. clvufi. Bi) Ufoth. uulrvg*

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2