K0FFIESURR0GAAT' DE GRUYTER UIT HAARLEM Nieuws uit de courant van gisteren. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weertnachtbericht luidt als volgt: ..Zuidelijk van Caen zette de vijand zijn he vige aanvallen voort en breidde zijn penetra- tiegebied naar het Zuiden en Zuidoosten uit. Onze tegenaanvallen vingen echter de vijan delijke gevechtsgroepen op en brachten haar tot staan. Van 7 tot 9 Augustus verloor de vijand ten Zuiden van Caen en ten Westen van de Orne 278 pantserwagens. Ook aan de rest van het front zette de vijand zijn hevige aanvallen op dezelfde zwaartepunten voort. Hij kon echter alleen Zuidelijk van Le Plessis en Zuidelijk van Vire terrein winnen. De zware gevechten duren voort. In Bretagne werden door tanks gesteunde aanvallen der Amerikanen in het gebied van St. Nazaire, Lorient en Brest afgeslagen, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. De dappere verdedigers van St. Malo leveren een zwaren strijd tegen den van alle kanten aanvallenden vijand. In het Fransche gebied werden 128 terro risten in den strijd vernietigd. In de wateren ten Westen van Brest werd een groote vijandelijke torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Door speciale strijdmiddelen der marine verloor de vijand jn de Seinebaai wederom zes volgeladen ravi- tailleeringsschepen met een gezamenlijken inhoud van 25.500 ton, een torpedojager en een bewakingsvaartuig. Zuidelijk van het eiland Jersey brachten bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi twee Amerikaansche torpe- domotorbooten tot zinken, waarvan een door haar te rammen. Londen ligt onder zwaar storingsvuur. In Italië hervatte de vijand aan de Adriati- sche kust zijn aanvallen met sterke strijd krachten. Zij stortten met zware verliezen ineen. In het Oosten zijn bij Sanok en Mielec he vige gevechten met binnengedrongen vijande lijke strijdkrachten gaande. Noordwestelijk van Baranof werden herhaalde vijandelijke aanvallen uiteengeslagen en de Sovjets in een tegenaanval teruggeworpen. In de periode van 6 tot 9 Augustus werden hier in in zware ge vechten 108 vijandelijke tanks stukgeschoten Zuidoostelijk van Warka wint de tegenaan val onzer pantserformaties tegen hardnekki- gen vijandelijken tegenstand verder terrein. Westelijk van den boven-Naref werden her haalde aanvallen der bolsjewisten afgeslagen of opgevangen. Bij Wilkowisjken zijn tegen aanvallen onzer troepen gaande. Noordelijk van de Memel mislukten in het gebied van Raseinen hernieuwde doorbraakpogingen der Sovjets met zware verliezen aan dooden en gewonden; 52 vijandelijke tanks werden stuk geschoten. In Letland bleven talrijke aanvallen van den vijand tusschen Mitau en het meer van Pskof zonder resultaat. Formaties slagvliegtuigen vielen vooral in de groote bocht van den Weichsel en in het gebied ten Westen van Kowno gereed staande Sovjettroepen en tankconcentraties met goed gevolg aan. Des nachts waren vijandelijke troepenconcentraties Noordwestelijk van Ba ranof en Zuidoostelijk.vga. W^rka het doel onzer gevechts- en na'chtslagvliegtuigen. De vijand verloor Woensdag 41 vliegtuigen Vijandelijke bommenwerpers lieten overdag bommen vallen op het gebied van Boedapest. Des "achtg viel een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers het gebied van Ploesti aan, waarbij hij 14 vliegtuigen verloor. In West- en Zuidwest Duitschland werden vooral Saarbrücken, Karlsruhe, Pirmasens en Luxemburg aangevallen. Door luchtverdedi gingsstrijdkrachten werden 33 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bom menwerpers vernield. Zwaarden en Briljanten voor Sepp Dietrich. De Fiihrer heeft het Eikenloof met Zwaar den en Briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS-Oberst- gruppenführer, commandeerend generaal van het SS-pantsercorps „Leibstandarte SS Adolf Hitelr", Sepp Dietrich, als zestienden soldaat der Duitsche weermacht. De Führer heeft de onderscheiding persoonlijk overhandigd. Deitrich heeft met het eerste SS-pantser corps Leibstandarte in gevechten van twee maanden in het gebied van Caen beslissend de steeds weer met uiterst sterke strijdkrach ten uitgevoerde aanvallen der Engelsch-Cana- deesche troepen gestuit en de voorgenomen doorbraak verijdeld. Onder uiterst zware ge vechtsomstandigheden slaagde hij er in door uiterst persoonlijk optreden, steeds op de ge vaarlijke punten van het front in de voorste linie leiding te geven, laatste reserves samen te trekken en beslissende tegenaanvallen vol élan te ondernemen en zoo de vijandelijke be doelingen te niet te doen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef var, Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Ovenneer, H'stede (afw.), Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Verantwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen. Heemstede. Wat is er vandaag ofi de boterham? Wissel de jam eens af met onze fijne appelstroop of ons pittig boterham strooisel. Wij leveren U graag 30 gram strooisel bij Uw pot jam! Von Papen te Berlijn. De ambassadeur der Duitsche regeering te Ankara Von Papen is Woensdag te Berlijn teruggekeerd. Naar aanleiding hiervan wordt vernomen, dat hij zoo spoedig mogelijk den Rijksminister van buitenlandsche zaken Joachim von Rib- bentrop rapport* zal uitbrengen. Von Papen is teruggekeerd met den eersten extra-trein waarin zich vele vooraanstaande Duitschers bevonden. Korniloff en Pavloff, die geruimen tijd in een Turksche gevangenis hebben doorgebracht wegens een aanslag op Von Papen en kort geleden amnestie hebben verkregen, zijn Woensdag vrijgelaten. Zij werden bij de poort der gevangenis door leden van de Sovjet-am bassade met bloemen begroet en vervolgens in een open wagen naar de ambassade ver voerd. Korniloff en Pavloff waren door de Turksche rechtbank wegens den in Februari 1942 op Von Papen gepleegden aanslag tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn weer vrijgelaten als gevolg van de verbreking der Turksch-Duitsche betrekkingen. Alle Ge allieerde politieke gevangenen zijn in Turkiji op vrije voeten gesteld. Roosevelt te Honoloeloe. Nog steeds gevechten op Goeam. Roosevelt heeft eind Juli drie dagen door gebracht op Honj|loeloe, teneinde daar be sprekingen te voeren met generaal Mac Ar thur, admiraal Nimitz, admiraal Halsey en admiraal Leahy over de a.s. oorlogsphase op den Stillen Oceaan. Volgens de laatste frontberichten zijn op het eiland Goeam in verschillende gebiedpn nog hevige afweergevechten gaande. Een zuiver beeld van het frontverloop kan men zich op het oogenblik niet vormen. Volgens de ontvangen berichten zouden de Japanners de laatste twee dagen twee tegenaanvallen hebben ondernomen. Rabaul is nog steeds het voornaamste doel van de vijandelijke luchtaanvallen in den Stillen Oceaan. Het werd Dinsdag wederom door 80 vijandelijke vliegtuigen bestookt. Ook in het Westelijk deel van Nieuw Guinea zijn de aanvallen in kracht toegenomen. Manoek wari op Nw. Guinea en de Kaoebaai op het eiland Halmaheira zijn eveneens door vijan delijke formaties aangevallen, waarvan de sterkte varieerde van 20 tot 30 toestellen Kleine aanvallen vinden bijna iederen dag<t>p de eilanden Palau, Yap, Meroyon, Truk en Oenape plaats. SLECHTE SCHOENSMEER VOOR VEEL GELD De chemische fabriek „Saboena" te Oister- wijk heeft sedert September 1942 groote par tijen schoensmeer en schoencrême, o.m. in het laatst van 1943 hoeveelheden van ruim 50.000 en 10.000 kg. tegen aanmerkelijk te hooge prij zen verkocht. Een analyse van de laatst ver kochte partijen wees uit, dat de schoencrême niet voldeed aan de eischen, die aan bruik bare crème gesteld mogen worden, ja, dat ze zelfs schadelijk was. Bovendien was de ad ministratie van de fabriek niet ingericht op de wijze, zooals dit door de overheidsvoor schriften wordt verlangd. Wegens den omvang en den ernst van deze overtredingen veroordeelde de inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch de firma Saboena tot een boete van 75.000. Vaeantiedrukle in Artis. Wanneer de jonge biggen op de kinderboerderij in de Amsterdamsehe diergaarde volgens wet telijk voorschrift oormerken krijgen, is dit een speciale attractie voor de be zoekers. (C.N.F.-Sagers Pax c) HAARLEMSCHE RECHTBANK Inbreker staat terecht. In den nacht van 10 op 11 Mei verschaften een zekere P. en de 27-jarige Amsterdamsehe landarbeider J. d. G. zich toegang tot een villa aan de Wynoldi Daniëllaan te Santpoort. Tijdens dit bezoek werden diverse goederen, waaronder een kofferschrijfmachine, een aantal messen, een klok en een koffer met gramofoonplaten gestolen. G. had zich Don derdag terzake dezen diefstal te verant woorden en hoorde een gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eischen. Diefstal. De 30-jarige nettenbreier J. B. en de -31- jarige losse arbeider J. W. beiden te IJmuiden pleegden in den nacht van 19 op 20 Mei een diefstal in den woning van de familie W. te Velsen. De buit was niet gering en omvatte een aantal textielgoederen, enkele karpetten, een pendule, een stofzuiger en een hoeveel heid lucifers. De officier eischte tegen B. een gevangenisstraf van 8 maanden. W. ontkende aan den diefstal te hebben deelgenomen. Tij dens het vervoer zou hij slechts zijn hulp hebben verleend. Desondanks luidde tegen hem de eisch 1 jaar gevangenisstraf. Ten huize van den 40-jarigen IJmuidenaar B. G. werden de gestolen voorwerpen tijdelijk op Roofoverval te Gemert. Gisternacht heeft te Gemert in de kom van het dorp een roofoverval plaats gehad, waar bij de ruim 30-jarige Th. Verstappen door een revolverschot gedood werd. Omstreeks twee uur drongen vier mannen de slagerij van de gebrs. Verstappen aan de achterzijde binnen. De drie bewoners stonden tegen de met revolvers gewapende manned machteloos en moesten zich laten knevelen. Een hunner verzette zich hierbij evenwel, waarop hij pardoes werd neergeschoten. De indringers namen daarop de wijk met achter lating van een zak. De gewaarschuwde politie geslagen. Terzake heling werd er tegen laatst-1 ving direct een onderzoek aan, waarbij ook gebruik werd gemaakt van een speurhond. De hond kwam echter niet verder dan tot genoemde een gevangenisstraf van 4 maan den geëischt. WERK VAN DE BRANDWEER. In de week van 26 Juli3 Augustus rukte de Staatsbrandweerpolitie verscheidene ma len uit Op 26 Juli 's morgens half negen werd er brand gemeld in de garage van Gé v. d. Bosch in de Smedestraat. Dooi' een lek in de leiding was een flesch persgas 4u brand geraakt. Spoedig had de brandweer het vuur door gebruik te maken van luchtsehuim ge doofd. Op 2 Augustus 's morgens om kwart over vier meldde een heer aan dé brandweer kazerne een uitslaanden brand in het per ceel Witstraat 32. Hierin was gevestigd een fabriekje van den heer Molenkamp, waarin men schaakstukken, wandversiering, enz maakte. Binnen eenige minuten was de eerste autospuit met hoofdwachtmeester v. Wete ring en opperwachtmeester Visser ter plaatse en in korten tijd werd het vuur met drie stralen aangepakt. Daar door de dicht op elkaar staande huizen er gevaar bestond, dat het vuur zich zou uitbreiden, besloot de hoofdwachtmeester een tweede auto-spuit in te zetten, welke ook spoedig met twee stra len water gaf. Ook de commandant, majoor Huysse, was spoedig ter plaatse. Met vijf stralen had men het vuur weldra dnder de knie en om half acht was men klaar met nablusschen. Het perceel brandde gedeelte lijk uit. De vermoedelijke oorzaak was on voorzichtigheid met lucifers. Door het mooie weer schenen de paarden het water te zoeken. Op 29 Juli haalde de brandweer een paard uit de Lorentzkade en op 3 Augustus een uit een sloot aan den Oudeweg. ARCHITECT C. DE GROOT OVERLEDEN. Te Hilversum is overleden de bekende architect C. de Groot. De heer De Groot, die 68 jaar oud werd, ontving zijn opleiding aan de Technische Hoogescholen van Delft en Hannover, waarna hij adjunct-directeur van Openbare Werken in Haarlem werd. In 1903 volgde hij zijn vader op in diens architecten bureau te Hilversum. Tot zijn meest bekende werken behooren sanatoria te Hilversum. Laag-Soeren en Domburg, het Diaconessen- huis en de ambachtsschool te Hilversum, de bekende Rekkensche Inrichtingen, de Zee vaartschool op Terschelling en het Oud- en Nieuw Ziekenhuis te Bussum. De crematie heeft in alle stilte te Westerveld plaats ge had. AGENDA VRIJDAG 11 AUG. Gem. Concertzaal: zo- merconcert H.O.V. (Residentieorkest en Ge rard Hengeveld, piano) 7 u. Rembrandt: „Wien de goden liefhebben" (14 j.) 2, 5 en 7.15 u. Palace: „De Witte" (alle leeft.) 2 en 7.15 u. Luxor: ..Droommuziek" (alle leeft.) 2.30 en 7.15 u. Frans Hals: „Artistenhuwelijk" (alle leeft.) 2.30 en 7 u. Moviac: „Het meisje uit Fanö" (18 j.) 2.30 en 7.15 u. ZATERDAG 12 AUG. Gebouw H.K.B. Kin dervoorstelling „Watt en l/z Watt als come dianten" 2 uur. Gem. Concertgebouw: orkest Theo Uden Masman, 6.45 u. Bioscopen: 2.30. 4.45 en 7.15 u. (Rembrandt 2, 5 en 7.15 en Frans Hals 2.30 en 7 u.). Buitenland. Langs het geheele front in Normandië woedden zware gevechten. Bij verbitterde ge vechten in het gebied van Le Mans wisten de Amerikanen de stad binnen te dringen. In Bretagne werden de naar Lorient en Brest aanvallende Amerikaansche formaties afge slagen. Aan het Oostelijk front zijn Duitsche pantserformaties Zuid-Oostelijk van Warka tot den tegenaanval overgegaan en in de vijandelijke stellingen doorgedrongen. Dr. Karl Gördeler, de ex-commissaris voor de prijsbeheersching in Duitschland, die door de samenzweerders tot rijkskanselier zou worden benoemd, is nog steeds voort vluchtig. Voor zijn aanhouding is een beloo ning van een millioen Rijksmark uitgeloofd. Binnenland. Het Polizeistandgericht te 's-Hertogen bosch heeft 24 Nederlanders ter dood veroor deeld, omdat zij actieve leden waren van een organisatie tot het verspreiden van ophit sende geschriften, welke openlijk tot strijd tegen de bezettende macht oproepen. Het vonnis werd aan 23 veroordeelden voltrek ken, van één veroordeelde werd de straf in 15 jaar tuchthuisstraf gewijzigd. Voorts is door het Duitsche Obergericht een Nederlander ter dood veroordeeld, die in het verboden bezit van een vuurwapen met mu nitie was en die anti-Duitsche geschriften had verspreid. Met ingang van Zondag a.s. wordt het spoorwegverkeer, uitsluitend op de geëlec- trificeerde baanvakken, beperkt. Deze beper kingen betreffen den dienst op Zondag en Feestdagen en den dienst op werkdagen des avonds. Het aardappelrantsoen is voor de week van 1319 Augustus vastgesteld op drie kilo gram. De aardappelbonnen 34 geven elk recht op l'/t Kg. „Toeslag 34" geeft recht op 1 Kg. Op deze bonnen mag reeds heden, Vrijdag, worden gekocht. In September wordt weer een nader bekend te maken aantal scheermesjes be schikbaar gesteld. Hiervoor dient men tus schen 14 en 19 Augustus bon R 09 van de tabakskaart bij den winkelier in te leveren. Er zijn nieuwe -bepalingen uitgevaardigd waardoor het gebruik van taxi's en huur auto's verder is beperkt. De exploitante van een ijssalon te 's-Hertogenbosch, die porties ijs boven den vastgestelden prijs verkocht, heeft 10.000. boete gekregen. Stad. De heer G. Bandstra, voorman-rangeer der, is op 11 Augustus 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst. De politie heeft den 24-jarigen V. uit Zaandam op heeterdaad betrapt bij het stelen van een damesfiets uit een winkelportiek in de Groote Houtstraat. i achter de woning. Vermoed wordt, dat dq, in dringers zich per fiets hebben verwijderd. KORT NIEUWS Toen de 25-jarige J. v. W. te Aardenburg wilde gaan baden op onder water gezet land, raakte hij in* prikkeldraad verward en ver dronk. Te Amersfoort is op 61Tjarigen leeftijd overleden de heer G. H. B.enders, een voor aanstaand figuur op het gebied van mannen- zang in Nederland. Hij was lid van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Zangersver bond. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Van 23 tot en met 29 Juli kwamen in Noord- Holland 227 nieuwe gevallen van diphterie voor, waarvan 118 in Amsterdam, 1 in Ben- nebroek, 7 in Beverwijk, 2 in Bloemendaal, 20 in Haarlem, 1 in Haarlemmerliede, 6 in Haar lemmermeer, 5 in Heemstede en 7 in Velgen. Van de 82 nieuwe roodvonkgevallen kwa men er 59 in Amsterdam, 2 in Beverwijk, 11 in Haarlem en 1 in Heemstede voor. Voorts werden in de provincie 61 gevallen van malaria aangegeven. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten is het morgen, ZATERDAG, de beurt aan het restant van de letter D vanaf Dij en E tot en met Er en MAANDAG aan het restant van de letter E vanaf Es, F en Ga tot en met Giez. Honkbdl H.F.C. HAARLEM WINT DEN SCHOTEN-BEKER Het kranige negental van de H.F.C. Haarlem heeft een bijna sensationeel succes geboekt; het heeft als sterke tweede-klasser kans gezien de ploeg van De Mon in den eindstrijd om den Schotenbeker met 65 te klappen en daarmede beslag te leggen op het honkbal-kleinood, dat twee maal achtereen door E.D.O. was gewonnen. Schoten heeft de roodbroeken kennelijk onder schat. De -eerste drie innings meenden de geel zwarten De Mon voor a.s. Zondag te kunnen sparen door Van Leeuwen te laten werpen. Dit besluit kwam de spanning ten goede, maar werd Schoten noodlottig. Van Leeuwen toch was in de drie innings, waarin hij op de plaat stond zoo zwak hij gooide acht maal 4-wïjd en slechts twee maal 3-slag dat Haarlem een 54 voor sprong had, toen De Mon het werpen over nam. Dat verhinderde de roodbroeken niet om te slaan (Koning verraste zelfs met een twee-honkslag) en in de zesde innigs den voorsprong tot 64 te vergrooten. In de laatste slagbeurt trachtte Schoten nog de overwinning tedorceeren. Hoewel Groeneveld He tem en Geurts met een vrijen loop op de honken bracht, leverde deze laatste slag beurt slechts één punt op, dank zij een honkslag van De Mon, waarop Geurts kon binnenkomen. De Kleyn strandde op het eerste, Hetem ging uit tusschen het tweede en derde honk en Ver kerk, die Zandstra en De Mon had moeten bin nen brengen, ging op drie-slag uit. Zoo kwam de H. F. C. Haarlem met een 65 zege in het bezit van den beker. De S. C. Haarlem verzekerde zich met een 171 score tégen TYBB van den derden prijs. TWEE PLAATSELIJKE ONTMOETINGEN Twee plaatselijke ontmoetingen en de Amster damsehe titanenstrijd Blauw-WitAjax vormen de hoofdschotel van het honkbalprogramma van het komende weekeinde. Zondagmorgen moet H. H. C. aan den Ver- gierdeweg zijn thoretische kans op de bovenste plaats verdedigen tegen Schoten. In de vorige ontmoeting wonnen de rood-witten op het nip pertje. De laatste wedstrijden zijn Van Holst c.s. minder gelukkig in hun veldwerk geweest. Wij gelooven dan ook dat Schoten revanche zal nemen. EDO krijgt Haarlem op bezoek en zal, niet slechts om revanche te nemen op de nederlaag in de vorige ontmoeting, maar vooral om zijn kamipioensakns te behouden, het uiterste geven. In Amsterdam speelt het eerste negental van de HFC Haarlem den tweeden wedstrijd voor het kampioenschap der tweede klasse tegen Water graafsmeer. Het volledige wedstrijdprogramma is als volgt: Zaterdag. Overgangsklasse: Ajax 2Blauw- Wit 2 (aanvang 3.30 uur); AFCSpartaan (aan vang 3.30 uur); DOSZeeburgia (aanvang 4 uur); HHC 2TYBB (aanvang 3 uur). Zondag. Eerste klasse: Blauw-WitAjax (aan vang 2 uur); EDOHaarlem (aanyang 2 uur); SchotenHHC (aanvang 10 uur); Overgangs klasse: HilversumO VVO (aanvang 10 uur); S. C. Haarlem 2R. C. H. (aanvang 10 uur); Ce- leritasEDO 2 (aanvang 2 uur); Tweede klasse: HHC 3—Sparta; EHSHaarlem 2; THB—Bever wijk; WatergraafsmeerHFC Haarlem. Cricket TWEE WEDSTRIJDEN VOOR ROOD EN WIT. Zaterdag en Zondag heeft Rood en Wit twee uit wedstrijden. Den eersten dag komt het elftal in Leiden uit tegen HBS en den dag daarop in Schiedam tegen Hermes. Verder zijn voor Zon dag vastgesteld: HBS—ACC; VOC-HCC 2; Haar lem—LCC; VVV—VRA; CVHW—Ajax; Rood en Wit 2LMCC; Krekels—Haarlem 3; HBS 2— Haarlem 2; VUC 2—CVHW 2. Verduisteren: van 21.15 tot 6.15 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2