Haarlemsche Courant ANGLO-AMERIKAANSCHE LANDING IN ZUID-FRANKRIJK. Nieuwsblad voor Noord-Holland De kuststreek Totdon—Charmes tooneel van nieuwe landing. Op het Westelijk front activiteit der Anierikaansche forma ties, Nog steeds mislukte aanvallen der bolsjewisten in Estland en Litauen. Belangrijke schade in Duitsche steden. f De gevechten in N.-Frankrijk. De tang faalt. Het vergeldingswapen. Morgenthau over de V 1. Strijdt in de Waffen SS mede voor een iiieuw Europa. 289e Jaargang: No. 191 Bureaux: Croote Houtstraat St. Tal. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 HaarienasChe Ct., Haarlem Bijkantoor. Soendapleln 21. Telef. 122S0 rjmuidenRembrandtlaan SB, XTmuiden-O. Hoofdredacteur: T. C. Derka. Woensdag 16 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Ulfcg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Albonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K L8«7 Hot weermachtbericht van Dinsdag luidt: „Ten Zuidoosten en ten Zuiden van Caen is de vijand thans opnieuw met sterken steun van artillerie en tanks tot den grooten aanval overgegaan, om den Noordelijk van Carrou- ges staanden Amerikaanschen formaties, die gisteren door onzen tegenaanval in de verde diging werden gedrongen, tegemoet te rukken. Na verbitterde gevechten slaagde de vijand er in eenige sectoren in ons front binnen te dringen. Tegenaanvallen brachten hem tot staan. 40 vijandelijke tanks werden stukge schoten. In het gevechtsgebied van Brest werden plaatselijke aanvallen van den vijand afge slagen en nieuwe concentraties door gecon centreerd artillerievuur uiteengeslagen. De garnizoenen van St. Malo en Dinard hand haafden hun steunpunten tegen den opnieuw met overmachtige strijdkrachten aanvallenden vijand. Het fort de la Varde ging na heldhaf- tigen tegenstand van zijn geslonken garnizoen in de avonduren verloren. Nadat de vijand de laatste dagen zijn luchtaanvallen op verdedigingswerken en verkeersinstallaties in het Zuidfransche kustgebied aanzienlijk versterkt had, land de hij in de vroege ochtenduren van heden in het gebied Toulon-Cannes. Onze kust verdediging is in gevechten met de vijan delijke landingstroepen gewikkeld. Luchtdoelbatterijen der marine en bewakings vaartuigen schoten boven de kustwateren van West- en Zuid-Frankrijk dertig vijandelijke vliegtuigen neer. In het Fransche achterland werden 26 ter roristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië verliep de dag bij geringe plaatse lijke gevechtsbedrijvigheid zonder bijzondere gebeurtenissen. In het voorterréin der Karpaten kwam het gisteren slechts tot plaatselijke gevechtshan delingen. In den loop der nog voortdurende gevechten ten Westen van Baranof werden gisteren alleen al in den sector van een leger corps 51 vijandelijke tanks stukgeschoten. Zuidoostelijk van Warka vielen de bolsje wisten met verscheidene divisies infanterie aan. Ook hier zijn de gevechten nog in vollen gang. In Litauen wierpen onze grenadiers, ge steund door pantserwagens en stormgeschut, bij Raseinen de bolsjewisten uit een penetra tie, die de laatste dagen ontstaan was; 63 vijandelijke tanks en 18 stukken geschut wer den vernield. In Estland mislukten herhaalde Sovjetaan- vallen bij Modohn. In het penetratiegebied Zuidwestelijk van het meer van Pskof konden de bolsjewisten, in weerwil van een zeer groot gebruik van strijdkrachten, tegen onze hard nekkig en verbeten vechtende troepen slechts weinig terrein winnen. Formaties slagvlieg- tuigen steunden de afweergevechten en brach ten den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Door de aanvallen van formaties vijande lijke bommenwerpers werd gisteren schade aangericht in Mannheim, Ludwigshafen, Trier en Kaiserslautern. De bevolking leed verlie zen. De Dom van Trier werd zwaar getroffen. In den afgeloopen nacht lieten vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op Berlijn en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Boven Duitschland en het Westelijke be zette gebied verloor de vijand gisteren 22 vliegtuigen". In aanvulling op het weermachtbericht wordt gemeld: Bij de gevechten in het gebied van Raseinen hebben zich de troepen van generaal der ar tillerie Wuthmann in aanval en verdediging opnieuw bijzonder onderscheiden. De forma ties van het 9de legercorps waren reeds in de zware verdedigingsgevechten sedert 22 Juni door buitengewone volharding en dapperheid op den voorgrond getreden. De successen van leiding en troepen zijn bekroond door den zesdaagschen slag bij Raseinen, waarin twee volledige, modern-uitgeruste vijandelijke garde-pantsercorpsen en minstens één divisie infanterie uiteengeslagen en 365 vijandelijke tanks vernield werden. Door den heldhaftigen tegenstand der troepen van dit corps werd de door den vijand beoogde doorbraak in het gebied ten Noorden van Tilsit verhinderd en de voorwaarde geschapen voor een verdere succesvolle verdediging der grenzen van Oost- Pruisen. De 7de pantserdivisie onder generaal- majoor Mauss had daaraan een belangrijk aandeel. Op grond van driedaagsche zware aanval len van Anglo-Amerikaansche luchtstrijd krachten op de versterkingen aan de kust van Zuid-Frankrijk en op grond van de door de Duitsche verkenning waargenomen bewe gingen van een landingsvloot, die in totaal ongeveer uit 100 schepen bestond, beschermd door oorlogsschepen en sterke luchtstrijd krachten en van de Westelijke havens van Corsica was uitgeloopen, kon een nieuwe Anglo-Amerikaansche landingsonderneming verwacht worden. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd een eerste landingspogiTig gedaan in de baai van Bormes, ongeveer 20 kilometer ten Oosten van Hyeres. Deze poging mislukte bloedig door de waakzaamheid der kustverdediging. Sedert de vroege ochtenduren van Dinsdag ligt de kust tusschen Cannes en Nizza onder zwaar vuur van het vijandelijke scheepsge schut. Van verschillende punten tusschen Tou lon en Cannes werden nieuwe landingspo gingen gemeld, ook van een honderdtal trans portzweefvliegtuigen, die krachtig beschermd werden. Een deel dezer pogingen is reeds ver ijdeld, op andere plaatsen zijn gevechten gaande met de Duitsche kustverdediging. Plaats en omvang van den aanval Het zwaartepunt van den aanval ligt in het gebied tusschen St. Raphael en kaap Carma- rat. Deze kuststrook heeft een lengte van ongeveer 25 km. en ligt ongeveer midden tus schen Nice en Toulon. Het strand is hier slechts over een geringe breedte vlak, dan stijgen terstond de uitloopers der- Proven- paalsche Alpen tot een hoogte van 1800 m. op. Hun hellingen zijn door de Duitsche troepen krachtig versterkt. Reeds de gevechten van de eerste uren toonen, dat de nieuwe lan dingsonderneming van den vijand, zoowel ten aanzien van de aanvalsbreedte als w«t be treft het gebruik van strijdkrachten veel min der omvang heeft dan de invasie in Norman- dië op 6 Juni. Overal trof den aanvaller blik semsnel de geconcentreerde Duitsche afweer en bracht den landingstroepen gevoelige ver liezen toe. Van een samenhangende actie op breed front kan nog niet gesproken worden. Veel eer lijkt het, dat de vijand er vooreerst naar streeft de golf van St. Tropez en het vliegveld bij St. Raphael in handen te krijgen, teneinde hier versterkingen door de lucht en over zee aan land te brengen en te concentreeren. In de golf van St. Tropez hebben de Duitsche kustbatterijen een dicht versperringsvuur ge richt op de Anglo-Amerikaansche transport- vloot Ter hoogte van kaap St. Pierra ont stonden aan boord van getroffen landings schepen verscheidene ontploffingen. Eenige vrachtschepen zonken. Luchtlandingstroepen en eenheden valschermjagers zijn neergelaten in het mondingsgebied van de rivier Argens. De eerste gevangenen zijn binnengebracht. De Geallieerde bevelvoering Naar de Britsche berichtendienst meldt, maakt het Geallieerde commando in het ge bied der Middellandsche Zee de namen be kend van de volgende nieuwe legeraanvoer ders der Geallieerden in dit gebied: Opper bevelhebber is sir Henry Mailand Wilson (Groot Brittanje), plaatsvervangende opperbe velhebber en commandeur van de Amerikaan- sche strijdkrachten is lt. generaal Jacob C. Bevers (Ver. Staten), commandeur der Geal lieerde troepen in Italië is generaal sir Harald Alexander (Groot Brittanje), opperbevelheb ber der Geallieerde luchtstrijdkrachten in het gebied der Middellandsche Zee lt. generaal J. C. Baker (Ver. Staten), plaatsvervangend op perbevelhebber der Geallieerde luchtstrijd krachten generaal der vliegers sir John Sleb- sor (Groot Brittanje), opperbevelhebber der Geallieerde vloot admiraal sir John Cun ningham (Groot Brittanje). BENESJ NAAR MOSKOU. Uit Londen wordt gemeld: Benesj zal in de eerstvolgende dagen uit Londen vertrek ken om zich tezamen met zijn medewerkers naar Moskou te begeven, zoo meldt de Daily Telegraph. De aanvalsformaties van het 15de Ameri- kaansche legercorps en het eerste Canadee- sche leger hebben, aldus meldt Interinf, de laatste 24 uur hun sedert lang onderkende omsingelings-operaties uit het gebied ten Zuiden van Caen en ten Noorden van Le Mans voortgezet met alle hun ter beschik king staande materiaal. Doch ook hier weer blijkt verkwistend gebruik van materiaal alleen de beslissing niet tot stand te bren gen, integendeel het weerstands vermogen en de weerstandsgeest der troep is alleen doorslaggevend. Zoo bleven de vorderingen, die de beide stootformaties van het eerste Amerikaansche leger zoowel in het Laizedal als aan den weg van Caen naar Falaise en ten Oosten van de Orne konden behalen, be perkt tot enkele kilometers en ook die moes ten, evenals op de vorige dagen betaald worden met buitengewoon zware verliezen aan dooden, gewonden en materiaal. Zoo verloor alleen al een uit het gebied van St. Sylvain oprukkende uit 80 gevechtswagens bestaande tankformatie der Canadeezen in het gebied ten Westen van Ernes de helft van zijn materiaal. Het gebruik van de Anglo-Amerikaansche luchtstrijdkrachten was gisteren niet zoo omvangrijk als op de vorige dagen. Ondanks de krachtige overmacht der Anglo-Ameri kaansche gevechtsformaties schoten de Duit sche jagers in totaal 24 vijandelijke machines neer. Bij nachtelijke aanvallen werden voor namelijk de ravitailleeringsbases ten Zuiden van Caen en scheepsdoelen der Seinebaai aangevallen. De Amerikaansche minister van Financiën, Morgenthau, heeft in een radiorede uit Lon den naar de Vereenigde Staten Dinsdag ver klaard, dat de vliegende bom mogelijk slechts de voorlooper is van „veel verschrikkelijker vernielingswapens, die op honderden, ja zelfs duizenden mijlen afgeschoten kunnen wor den." De evacuatie van Londen. Naar men uit Londen verneemt, blijkt de evacuatie meer en meer een chaotische toe stand te worden. Ondanks alle van officieele zijde gegeven toezeggingen, dat de plannen voor de evacuatie reeds maanden geleden zijn klaar gemaakt, komen deze niet met de waarheid overeen. Als gevolg van het ontbreken van eenig systeem bij de evacuatiemaatregelen doen zich tallooze moeilijkheden bij het huisvesten der geëvacueerden en storingen in het spoor wegverkeer voor en komt een permanente en een steeds grooter wordende stroom ge- evacueerden naar Londen terug, voorname lijk uit de wijken van Eastend, die zich niet kunnen vereenigen met de toestanden in de vluchtzones. Op deze manier komt langzaam maar zeker een groote evacuatiekringloop, die ieder geordend leven onmogelijk maakt, tusschen Zuid-Engeland, resp. Londen en de andere deelen van Engeland, die nog niet door de vliegende bommen worden geteisterd, tot stand. Eisenhower bevelhebber van troepen in Bretagne en Normandië. Generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der Geallieerde troepen, heeft thans per soonlijk het opperbevel over alle in Nor mandië en Bretagne strijdende troepen op zich genomen, zoo meldt Reuter. DE DUITSCHE BEVELVOERING IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Naar va,n bevoegde zijde wordt meegedeeld is bij een bevel van den Führer de positie van bevelhebber der weermacht in België en Noord-Frankrijk in personeele unie vereenigd met die van den Höherer SS- und Polizei- führer en is _SS-Gruppenführer Jungclaus tot bevelhebber der weermacht benoemd. BROOD ZONDER BON IN ROEMENIE. Van 16 Augustus af kan in Boekarest al het brood weer vrij verkocht worden, daar de distributie toewijzing voor dit artikel niet meer noodig is. HET NIEUWE INVASIEGEBIED. Het Fransche kustgebied, dat de Geallieer den blijkbaar als tweede invasiegebied heb ben uitgekozen, is de smalle kuststrook, waar mede de Provencaalsche bergen als uitloo pers van de Alpen de Middellandsche Zee naderen en als Cöte d'Azur bekend is. Het reikt Oostelijk van de Rhönedelta en de haven Marseille tot voorbij de Italiaansche grens en biedt zoowel den aanvaller als den verdedi ger bepaalde mogelijkheden. Wat den omvang van het invasiegebied be treft mag worden aangenomen, dat de Geal lieerden hun landingspogingen verrichten Oostelijk van Toulon tot de Italiaansche plaats San Remo. Ook Monaco is dus in het invasie gebied gelegen. Ruw geschat kan men zeggen, dat de landingspogingen geschieden over een kustgebied van een 200 K.M. Groote rivieren ontbreken hier en de be langrijke diepte der zee is mede oorzaak, dat verzanding der kust niet mogelijk was. Het land rijst dan ook steil uit de zee op met een reeks vooruitspringende rotsen, die een groot aantal baaien vormden. Dit moet de moge lijkheid van landingen vergemakkelijken, doch er staat tegenover, dat den verdediger in het sterk geaccidenteerde terrein vele mo gelijkheden ten dienste staan en dat hij bo vendien meester is van de berghellingen in den rug. De kuStvorming gaf het aanzijn aan een aantal uitstekende havens, waarvan als voor naamste genoemd mogen worden Nizza, Anti bes, Fréjus en Toulon, de laatste de voor naamste Fransche oorlogshaven, die ongetwij feld een rol van beteekenis bij deze invasie zal vervullen. Toulon wordt door tal van vestingwerken beveiligd, die, evenals het arsenaal, door den beroemden Vauban ontworpen zijn. In diverse bassins vinden de oorlogs- en handelsvloten ligplaats en tal van magazijnen, werkplaatsen en kazernes, etablissementen, hospitalen en al wat tot een moderne zeevesting behoort, geven aan Toulon en haar voorsteden haar eigen uiterlijk. Het gobelin van Bayeux naar Amerika. Naar D.N.B. meldt, is het beroemde wand tapijt van Bayeux door een Amerikaanschen kunsthandelaar naar Amerika overgebracht. Dit gobelin, dat als het kostbaarste van d9 werëld beschouwd wordt, stelt in 72 scenes de verovering van Engeland door Willem den Veroveraar voor, die zich in 1066 tot koning van Engeland liet kronen. Buitengewone zitting van het Japansche parlement. Op de gewone kabinetsbijeenkomst van gisteren is besloten het parlement voor een buitengewone zitting bijeen te roepen. Men neemt aan, dat het parlement' reeds in de eerste tien dagen van September zal bijeen komen en dat de premier, zooals gebruike lijk, een rapport over den algemeenen toe stand zal uitbrengen, terwijl ook de ministers van oorlog, marine en buitenlandsche zaken het woord zullen voeren. MISOOGST IN N.-AFRIKA. De oogst in Noord-Afrika, die gemiddeld op 3,5 millioen ton werd getaxeerd, zal, naar men schat, dit jaar omstreeks 700.000 ton beneden deze raming blijven. Men spreekt van een catastrofalen misoogst als nog nooit in de historie van Noord-Afrika is voor gekomen. Weer aanvallen op treinen, auto's en voetgangers. In den loop van Dinsdag zijn in verschil lende deelen van het land wederom door aan vallen met boordwapens door Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen in scheervlucht onder nomen op personentreinen, auto's en voet gangers, alsmede door het werpen van bom men onder de Nederlandsche burgerbevolking 24 personen gedood, 21 zwaar en 72 licht ge wond. Eenige woonhuizen en een kerk wer den door bommen zwaar beschadigd. „ER IS GEEN VUILTJE AAN DE LUCHT", Donderdag 17 Augustus om 18.45 uur, spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, over: „Er is geen vuiltje aar. de lucht". KEURINGEN Het SS.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS. Wiking), SS. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland SS-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 17-8-41 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18-8-44 S—12 uur. Utrecht, SS.-Ersatz-Kommando Niederlande Neben- stelle vredenburg 19. 18-8-44 1517 uuff, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsfllichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zyn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug- - reis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, een regen van bommen en projectielen Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlem, Saro- van het spheensfeschui van den viiand. leastraat Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; XrJ} "eïscneepsgescnut van aen Vijaiia, eveneens bij het SS,-£rsatz-Kommando Niederlanden, Den Haag, Korte wjaeïlS een. Korte rust. vijverberg s. (SS PK Mielke-O-H P. c) Bij onze Vrijwilligers. Een der helden van Caen, die dagenlang vertoefd heeft onder KORT NIEUWS. De beeldhouwer Albert Mazotti uit Munster heeft den Westfaalschen gau- kulturpreis 19 4 4 ontvangen. Mazzot- ti, die een Italiaan- schen vader en een Duitsche moeder had, is vooral be kend geworden door zijn beelden galerij van beroem de mannen uit Westfalen. In Jungbunz- lau heeft men ont dekt, dat een viool, die door een tien jarige jongen als studieviool werd gebruikt en opviel door haar mooie klank, aan den binnenkant ge merkt was A. Stradivarius, Cre mona, faciebat 1721.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1