Haarlemsehe Couran - Landingspogingen in Zuid-Frankrijk afgeslagen De landing in Zuid-Frankrijk. De gevechten in IN.-Frankrijk. Strijdt in de Waf fen SS mede voor een nieuw Europa, 289e Jaargang No. 192 x x Bureaux: Groote Houtstraat 9S. TS. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Teief. 12230 IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. G. Derks. Nieuwsblad voor N oord-fl oil and Kennemer Editie Donderdag T7 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Uitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Afbon nemen ten: p. week 26 ct, per maö. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Slechts op één plaats werden zware wapens aan land gebracht. In Normandië hevige strijd om St. Malo, tusschen Falaise en Carrouges en bij Chartres. Frontverbetering in de Karpaten Het weermachtberieht van Woensdag luidt: „In Normandië woeden verbitterde gevech ten, waarvan het zwaartepunt is gelegen in het gebied ten Noorden en Noordoosten van Falaise. De vijand tracht steeds weer met het grootste gebruik van materiaal over een breed front in de richting van Falaise door te bre, ken, om zich te vereenigen met de uit het ge bied van Carrouges naar het Noorden aan vallende Amerikaansche strijdkrachten. Pas na uvenlangen strijd slaagde de vijand er met zware verliezen in binnen te dringen in ons met steunpunten bezette front en in Zuidelij ke en Oostelijke richting terrein ta winnen. Uit het gebied van Alengon naar het Oosten opdringende vijandelijke strijdkrachten zijn in den sector Chartres-Dreux in zwaren strijd met onze beveiligingsstrijdkrachten gewik keld. In Bretagne ging de stad Dinard na held- haftigen strijd verloren. De resten van het garnizoen van St. Malo, die zich na de afweer vna hevige vijandelijke èanvallen hebben te ruggetrokken in de citadel, trotseeren daar nog steeds alle vijandelijke bestormingen. De driemaal herhaalde vijandelijke sommatie tot overgave bleef onbeantwoord. Aan tie Zuidfransehê kust werden verschei dene vijandelijke landingspogingen tusschen Toulon en Cannes afgeslagen. De vijand slaagde er echter- in op eenige punten der kust vasten voet te krijgen. Hevige gevechten zijn hier gaande. De in den rug van onze verdedi gingszone neergelaten vijandelijke luchtlan dingstroepen worden door onze reserves aan gevallen. In luchtgevechten, door luchtdoelgeschut van luchtmacht en marine en door vlootstrijd- krac-hten verloor de vijand boven de kust van West- -en Zuid Frankrijk 23 vliegtuigen. In het. Fransche gebied werden 164 terro risten in den strijd vernietigd. Het gebied van Groot-Londen ligt nog steeds onder zwaar vuur der V.l. Uit Italië worden geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. In het voorterrein der Karpathen bereikten formaties van het leger en de Waffen-SS westelijk van Sanok in driedaagsche hardnek kige gevechten tegen zeven vijandelijke in fanteriedivisies eenige frontverbeteringen. De Sovjets leden zware verliezen aan dooden en gewonden en verloren 51 tanks en gemotori seerde kanonnen, 98 stukken geschut, veel oorlogsmateriaal en een groot aantal gevange nen. In de groote bocht van den Weichsel, wes telijk van Baranof, namen pantser- en pant- sergrenadierformaties tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand verscheidene plaat sen en sloten zij een leemte in het front. Zuid oostelijk van Warka, alsmede tusschen den Weichsel en den boven-Narew werden tal rijke aanvallen der bolsjewisten uiteengesla gen. Aan weerszijden van de Memel vielen de Sovjets in het gebied van Wilkowisjken en Raseinen met massale strijdkrachten en ster ken steun van vliegtuigen aan. Alleen bij Wilkowisjken slaagden zij er in een weinig terrein te winnen. Alle andere aanvallen worden met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Aan het Letlandsche front mislukten Noor delijk van Birsen hernieuwde met sterke strijdkrachten ondernomen vijandelijke aan vallen. De bolsjewisten verloren hierbij 40 tanks. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van het meer van Pskof duren de heen en weer golvende gevechten met onverminderde hevigheid voort. Sterke formaties slagvlieg tuigen mengden zich hier bijzonder doeltrel- fend in de gevechten te land. De Sovjets ver loren gisteren aan het Oostelijke front 52 vliegtuigen. Amerikaansche bommenwerpers vielen plaat sen in West- en Noordwest-Duitschland aan. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 29 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 27 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op Berlijn en het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten". Kleine bruggehoofden tusschen Antheor en Lavandou. Valscherm jagers vernietigd of gevangen. De aan de Zuid-Fransche kust door de Anglo-Amerikanen gevormde kleine bruggen hoofden ten Westen van Antheor, ten Westen van St. Raphael, bij St. Maxime, benevens ten Westen van het schiereiland St. Tropez, en bij Cavalaire en Lavandou zijn den ge- heelen Dinsdag door Duitsche "troepen hevig aangevallen. De gevechten zijn op deze pun ten nog aan den gang. Nieuwe landings pogingen der Anglo-Amerikanen zijn mislukt ten Oosten van Hyeres, in het gebied van St. Tropez, bij St. Raphael en op eenige punten op de kust bij Cannes en Nice. Op de beide Oostelijke eilanden van de lies d' Hyeres heeft de vijand zich ondanks verbeten tegen stand van de slechts zwakke Duitsche bevei ligingstroepen aldaar .kunnen nestelen. Uit bovenstaand D.N.B.-bericht uit Berlijn blijkt, dat de Geallieerden tot dusver brug gehoofden hebben gevormd langs een kust strook van ongeveer 70 K.M. lengte. Ver moedelijk zullen zij trachten, den weg HyeresSt. Tropez, die hier op korten af stand de kust volgt, in bezit te krijgen. Landinwaarts aan de rivier Angers is tegen vijandelijke valschermjagers, evenals ten Westen van het schiereiland St. Tropez, zwaar gevochten. Zwaar vuur van vijandelijk scheepsgeschut ligt nog steeds op verscheidene punten van de kuststrook, zonder dat daar echter tot dusverre nieuwe landingspogingen werden ondernomen. De Duitsche troepen hebben een reeks tegenaanvallen ondernomen, het meerendeel der vijandelijke valscherm jagers vernietigd, en gevangenen binnenge bracht. Het driedaagsche bombardement van de versterkingswerken aan de Zuid-Fransche kust, dat aan de landingsoperatie voorafging, had geen uitwerking op de goed gecamou fleerde versterkingen. Het lukte den Anglo-Amerikaanschen for maties niet op de voorgenomen zwaarte punten te vormen in het gebied van St. Raphael of in de baai van Hyeres, ofschoon zij daar wel op de er voor liggende eilanden van Hyeres, waarop zich slechts waarnemings oosten bevonden, vasten voet kregen. St. Malo nog in Duitsche handen. Dinard gevallen. Hevige strijd ten W. van Alencon, De strjjd om St. Malo- De algemeene aanval der Amerikanen op Dinard en St. Malo is op 15 Aug. met ver sterkte zwaarte voortgegaan. In Dinard bracht de gevechtsgroep van kolonel Bache- rer den aanvallers uiterst zware verliezen toe. In St. Malo kon de vijand op den smal len landtong naar de citadel terrein winnen. Hij bereikte den binnensten vestingrand, doch Aan het Weichselfront. Pak wordt aan den rand van het dorp tegen de aanstormende Bolsjewistische pantserwagens in stelling gebracht. (PK Scheffler-PBZ-R P. c) KORT NIEUWS. Anglo-Ame rikaansche bom menwerpers heb ben in de middag uren van 12 Aug. de Albaansche stad Ceo met bri santbommen aan gevallen. Volgens de tot dusver be kende gegevens zijn daarbij waar schijnlijk 300 bur gers om het leven, gekomen. De 41-jarige melkrijder H. Tooi die op het dak van zijn woning te Uit- wierda onder Delf zijl een loshangen- ide ijzerdraad wil de wegnemen, ikwr.m- i.i aanra king met een draad van het bo- vengrondsche elek trische net, met het gevolg dat hij oh slag- werd ge dood. leed daar zoo zware verliezen, dat hij den toegang naar de fortificaties niet meer kon afdwingen. De Amerikanen hadden door ge- schutsvuu^ in den strijd op korten afstand en door mijnen aanzienlijke verliezen. De Duitsche commandant van St. Malo, kol. Von Aulock, beantwoordde Dinsdag den derden oproep tot overgave met de woorden: „De overgave aan Amerikanen kan niet in over eenstemming gebracht worden met de eer van een Duitsch soldaat". Het garnizoen, steunend op een reeks sterke bunkers in de diep ingesneden vestingmuren, zet den strijd voort. Intusschen ging, naar uit het weermacht- bericht blijkt, Woensdag het kustplaatsje Dinard, aan de baai van St. Malo, verloren. Geallieerde verliezen. Dinsdag hebben de Duitsche formaties, naar het D.N.B. verneemt, In het invaisie- gebied 176 Britsch-Amerikaansche tanks, 5 verkenningstanks, verscheidene stukken pant- serafweergeschut, en volgens nog onvolledige berichten tien vijandelijke vliegtuigen ver nietigd of buitgemaakt. Verbeten strijd in het centrum van Normandië. Bijzonder verbitterd werd gestreden in het gebied van St. Pierre sur Dives, dat tijdelijk in handen viel van de Canadeezen, maar in een tegenaanval heroverd werd. Ook ten Zuidoosten van dit gebied werden herhaalde tankaanvallen der Canadeezen, bloedig afge slagen. Tusschen Laize en Orne veroverden de aanvallers eveneens slechts enkele kilo meters terrein. Terwijl de distanc'ieeringsbewegingen aan den vooruitspringenden frontbocht ten Zui den van de Vire zonder grooten druk van den vijand verliepen, slaagden de Amerikanen er in ten Oosten van Donfront, bij La Ferte Mace door de Duitsche beveiligingen heen te dringen. Ook in het gebied van Ecouche weken de Duitsche troepen uit voor den nu meriek verre overmachtigen vijand, die zoo- Deze week zullen in Helsinki Duitseh-Finsche besprekingen wor den geopend over het sluiten van een nieuw handels verdrag. wBij beschik king van den com missaris-generaal voor Bestuur en Justitie is Ir. J. Muysken als hoog leeraar in de werk tuigbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft ontslagen. KORT NIEUWS. Wegens dief stal uit postpak ketten is te Assen aangehouden de postbesteller G. W. Hij teekende geregeld de regu's van de pakketten met een valsche handteekening en eigende zich de pakketen dan toe. Bij zijn aanhou ding werden eeni ge brieven gevon den uit pakketten. Voorts was hij bij zijn arrestatie in •het bezit van eeni ge poststukken, geadresseerd aan personen in de omgeving van As sen, welke hij niet had besteld. KEURINGEN Het S S.-Ersatz-Kommsndo deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS. (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland SS-Pantzer Jager-Kompagnie Schevcnïngen, landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 18-8-44 812 uur. Utreeht, SS.-Ersatz-Kommando Niederlande Neben- stelle vredenburg 19. 18-8-44 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zUn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlem, Saro- lea.ttraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens by het SS,-Ei'satz-Kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vijverberg DE STEMMING VAN HET FRANSCHE PUBLIEK "Volgens de Catholic Herald is het voor de Geallieerden een groote verrassing; dat het Fransche volk eigenlijk niets van hen wil weten en hen niet met open armen ontvangt. Meer dan de helft van alle mannen in Nor mandië wil door de Geallieerden heelemaal niet bevrijd worden. De Duitschers zijn thans in Frankrijk populairder dan de Geallieerden TEVEEL „GEZUIVERD" De Geallieerd** commissaris voor Napels heeft het aldaar werkzame provinciale zui veringscomité alle verdere werkzaamheid verboden, daar dit comité bezig was, het ge heele openbare leven in de war te sturen en stil te leggen. CONGRES ARABISCHE JURISTEN i i Duitsche mijnenopsporingsbooten in de Noordzee. Na een succesvolle onder neming' loopen de schepen weer hun steunpunt binnen. (PK Eimke-PBZ-R P. c) wel naar het Westen als naar het Noorden sterk opdrong. Ten Westen van Alencon kwam het tot in heftigheid toenemende gevechten met voor uitgeschoven vrij zwakke bewegelijke strijd krachten, die doorgedrongen waren tot in het gebied van Chartres en Dreux. Uit de vestingszones van Bretagne komen geen berichten over gevechtshandelingen van eenigen omvang bij St. Nazaire en Lorient. In het gebied., van Brest drongen de Anglo- Amerikaansche formaties dichter bij de ves ting. Hun -concentraties werden met succes bestreden door de Duitsche artillerie. ZÏLVERSCHAT ONTDEKT In het Borreveen op Jutland is een zilver- schat uit den dertigjarigen oorlog gevonden, bestaande uit een aantal fraai bewerkte le pels en munten met de jaartallen 1620 en 1621. Men veronderstelt, dat deze schat be graven werd toen Wallenstein den Deen- schen koning Christiaan achtervolgde en Sleeswijk-Holstein en Jutland binnenviel. TSJECHISCHE EMIGRANTEN NAAR MOSKOU. Naar „Göteborgs Handels Tidning" meldt, ireft de Tsjechische emigrantenregeering te Londen voorbereidingen om haar zetel naar Moskou te verplaatsen. HET sobran je bijeen Het Bulgaarsche Sobranje zal op voorstel van den minister-president Bagrjanoff voor een buitengewone zitting op Donderdag 17 Augustus bijeenkomen. Men verwacht een regeeringsverklaring van Bagrjanoff en ook een rede van den mi nister van buitenlandsche zaken Oraganoff. In verband met de verbreking van dei Turksch-Duitsche betrekkingen ziet men de rede van den Minister-president met groote belangstelling tegemoet. longeren moeten in treinen plaats maken voor ouderen of zieden. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat is in het Algemeen Reglement Vervoer op de Spoor wegen de volgende nieuwe bepaling opgeno men: „Indien in een rijtuig niet voldoende zit plaatsen beschikbaar zijn, is een reiziger, jonger dan een en twintig jaar, op aanwijzing van de beambten en bedienden van den spoor weg, verplicht, zijn zitplaats af te staan aan een van een behoorlijk plaatsbewijs voorzie- nen reiziger, voor zoover deze den leeftijd In Damascus is een congres van Arabische juristen geopend, waaraan 200 Syrische, 65 Libaneesche. 70 Egyptische, 40 Iralcsche, 8 Palestijnsche en 30 juristen uit andere Ara- van ten minste veertig jaar heeft bereikt, dan bische landen deelnemen, wel kennelijk invalide of ziek is".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1