UIT HAARLEM het niet nog eens rustig aan! Verboden handel in peen. Directeur van een Beverwijksche veiling voor den rechter. C. A. Duijn, directeur van de B. E. T. vei lingen te Beverwijk, die zich Woensdag voor den Economischen rechter te Haarlem had te verantwoorden, was ten laste gelegd, dat hij artikel 2 van het voedselvoorzieningsbesluit had overtreden. Hij ontkende echter zich schuldig te hebben gemaakt aan het koopen en verkoopen van een groote hoeveelheid peen. welke gezouten was en bestemd om clandestien naar Duitschland te worden ver voerd. Als getuige werd gehoord de caféhouder- groen,enhandelaar S. H. R., die mededeelde twee partijen peen te hebben gekocht, welke in 150 en 50 vaten waren ingezouten. Hij had met D. een overeenkomst gesloten over het koopen en half Februari j.l. verscheen deze in zijn café, om van de f 7.000 f 4.000 te be talen. Dat S. het geld ontvangen had werd be vestigd door zijn neef, die in het café was om een bedrag van f 1.100 in ontvangst te nemen. Hierna zijn de vaten per boot naar Amsterdam vervoerd. S. deelde verder mee, dat hij den volgenden dag met D., zijn broer J. J. R. en J. C. M., die later de peen' heeft gekocht, naar Amsterdam gereisd is voor de verdere transactie. Zij bezochten eerst een café en daar ontvingen zij bericht, dat de boot in Amsterdam was aangekomen. Het viertal reed per rijtuig naar de havens en daarbij voegde zich ook W.B., eveneens uit Beverwijk, die in het bezit was van f 14.000, toebehooren- de aan M. Nabij de havens werden op een opslagplaats van een expeditie-bedrijf de va ten aangetroffen. Twee werden er gekeurd en M. verklaarde bereid te zijn, de vaten te koopen. Hierna keerden allen naar het café terug, waar D. en anderen gerekend hebben. Tenslotte betaalde B. namens M. een bedrag van f 11.000 uit aan den broer van den getui ge, die het geld later aan hem heeft gegeven. De groentenhandelaar M., als getuige ge hoord, deelde mee, dat hij op de hoogte was, dat D. een goede kans had om de peen te koopen. Daarom heeft hij hem een bedrag van f 3.500 gegeven, waarna deze zich uit den handel terugtrok. Het was zijn bedoeling de groente van S .H. R. te koopen, hetgeen ook geschied is. Verdachte ontkende de peen van S. H. R. gekocht te hebben; wel heeft hij van M. een bedrag in ontvangst genomen. De officier van justitie was van meening, dat verdachte wel betrokken is geweest bij den koop en in ieder geval heeft hij bemid deling verleend. Spr. achtte het feit zeer ernstig, gezien de positie Van verdachte bij de veiling. Daar hem nog meer straffen te wach ten staan voor soortgelijke gevallen, eischte de officier een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van voor-arrest. De verdediger, mr. J. O. Baron meende, dat er wel van heling sprake kan zijn, hetgeen hem echter niet ten laste is gelegd. De ver koop en de medeplichtigheid achtte hij niet bewezen zoodat hij vrijspraak verzocht. Gehoord de getuigenverklaringen zeide de Economische rechter, dat het koopen van de peen wel bewezen is en dan heeft verdachte bemiddeling verleend bij den verkoop in Am sterdam. Daarom veroordeelde de rechter hern tot een gevangenisstraf van vijf maan den, met aftrek van drie maanden voor-arrest waarbij hij rekening hield met andere te ver wachten vonnissen. DE STERFDAG VAN JOHANNES UITENBOGAERT 4 Sept. a.s. zal het 300 jaar geleden zijn dat de bekende godgeleerde Johannes Uiten- bogaert -is overleden. In hem eert de Rem. Broederschap hier te lande haar voornaam- eten organisator en een van haar stichters, „de voorzienigste aller Remonstranten" zooals zijn biograaf hem heeft genoemd. In de gods dienstoefeningen van Zondag 3 Sept. a.s. zal de Rem. Broederschap alom in den lande de nagedachtenis van Uitenbogaert eeren. De officieele herdenking zal naar wij vernemen plaatsvinden in de Rem. kerk te 's-Graven- hage, waarbij zal voorgaan prof. dr. G. J. Heering. CONCERT IN AERDEXHOUT Woensdag 23 Augustus a.s. zal, onder aus piciën van de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging, een concert gegeven worden door Jan Willem I tofs trabariton: Renate Zwaarde- maker, viool en Johan Otten, piano in het gebouw van den Religieuzen Kring, Eiken laan 5, te Aerdenhout. Jan Willem Hofstra zal met. pianobegelei ding liederen zingen van Fr. Schubert en H. Duparc; Renate Zwaardemaker speelt met pianobegeleiding de Sonate in D-dur van G. F. Handel en een Havanaièe van C. Saint- Saëns, terwijl Johan Otten nog eenige piano- soii ten gehoore zal brengen t.w. van Fr. Schubert en Max Reger. Het concert begint om kwart voor zeven. Een gezonde jeugd, een sterk volk. Het is begrijpelijk, dat de Nederlandsche Volksdienst, die dient om volwaardige ge zinnen hulp te verleenen, zich in de eerste plaats bezig houdt met onze jeugd, die de toekomst van ons volk beteekent. De afdeeling Kinderuitzending, die ressor teert onder de hoofdafdeeling Sociale Zaken, heeft het initiatief genomen om kinderen, vooral stadskinderen, die verandering van lucht noodig hebben, uit te zenden. De N.V.D. beschikt hiervoor over N.V.D. Kindertehuizen, gelegen in de gezondste streken van ons vaderland, terwijl eveneens beschikt wordt over adressen van gezinnen in ons eigen land, die den wensch te kennen hebben ge geven gaarne een of meer kinderen geduren de eenige weken onder te brengen. Voor kinderen echter, die behoefte aan berglucht blijken te hebben, bestaat de mogelijkheid uitgezonden te worden naar de bergachtige streken van Duitschland. Momenteel zijn bijna 600 kinderen ondergebracht in de mooie omgeving van het Protectoraat Bohemen en Moravië. De kinderen worden voor hun eventueele uitzending gekeurd door een arts van den N.V.D., die bepaalt waaraan het kind het meeste behoefte heeft, aan bosch-, zee- of berglucht. De bedoeling van deze kinderuitzending is de kinderen lichamelijk en geestelijk aan te sterken en vertrouwd te maken met de natuur en tevens het gemeen schapsgevoel aan te wakkeren door nauwen omgang met elkander. Men is hier van de grondgedachte uitgegaan „Een gezonde jeugd een sterk volk." De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanmeldingen doorloopend kunnen geschieden bij de Buurtschapshoofden en de Provin cials, Stedelijke en Plaatselijke kantoren van den Nederlandsehen Volksdienst. Tijdens het transport van de eerste vroege kool in den Langedijk helpt de met vacantie zijnde jeugd gaarne mede bij het naar huis brengen der zwaar be laden punters. (C.N.F.-Kuiper Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede (atw.). Verantwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen. Heemstede. f] 0 D AX Eon uiterst practisch en werkzaam middel teger* vliegen en mieren. [K/n] KRAEPEIIEM HOLM Phaim cbem. iabriet UITREIKING DISTRIBUTIEKAARTEN. Voor de uitreiking der distributiebeschei den is het morgen V r ij d a g de beurt aan het restant van de letter J vanaf Jonk en Ka tot en met Knib en Zaterdag de let ters Knie tot en met Kost. GEVONDEN VOORWERPEN 16 AUG. Bril, Spoor, Raamsteeg 19 D, badpak en handdoek, Budding, Timorstraat 123, ceintuur, v. d. Linde, Havenstraat 4 a, Heemstede, doos, Bur. van politie, Smedestraat 9 (tijdelijk O. v. D.), hondje, v. Eijken, Floresstraat 63, hor loge, Hofman, Lijsterstraat 58, kleppers, Breu- ker, Atjehstraat 52, kinderrijwieltje, Van Egmond, Junoplantsoen 84, schoentjes, Van Zpelen, Meidoornplein 4, schoentje, Heetum, Goetzeestraat 30, damestasch, Heiboom, Brou wersplein 24 zw., vulpotlood. Jonker, Raad huisplein 2. VACANTTEBONS VOOR ARBEIDERS Naar wij vernemen bestaat voor de arbei ders, die nog vacantiebons van het jaar 1943- 1944 in hun bezit hebben, welke uitgegeven zijn door de vakgroep burgerlijke en utiliteits bouw, de vakgroep wegenbouw en de onder vakgroep „woningbouw voor de markt" tot 1 September a.s. nog de gelegenheid deze bons ter verzilvering in te leveren. De bons moeten per aangeteekenden brief verzonden worden aan de volgende adressen: Muiderschans 12, Amsterdam-C. voor bons, uitgegeven door de vakgroep burgerlijke eij utiliteitsbouw; Von- deistraat 23, Amsterdam-W. voor bons, uitge geven door de vakgroep wegenbouw; v. d. Spiegelstraat 9, Den Haag, voor bons, uitge geven door de ondervakgroep „woningbouw voor de markt". Geïnterneerden in Ned.-lndië. In verband met de zeer beperkte publicatie- mogelijkheden, waardoor binnengekomen in- terneeringsberichten vooral eerst na gerui- men tijd in de pers kunnen worden opgeno men, wordt aan allen die verwanten of be kenden in Ned. Indië hebben, in overweging gegeven hiervan, voor zoover zulks nog niet is geschied, mededeeling te doen aan de 5e afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Jul. van Stolberglaan 2729, 's-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam, voor namen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatstbekend adres van deze personen (ook van vrouwen en kinderen), alsmede de naam en het adres van dengene aan wien, in geval bericht van interneering is of wordt ontvan gen, hiervan kennis moet worden gegeven. Voor zoover de mogelijkheid bestaat, dat bedoelde personen bij het uitbreken der vij andelijkheden in militairen dienst waren, ge lieve men bovenbedoelde opgave tevens te doen toekomen aan de le afdeeling van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage, zoo mogelijk bovendien met opgave van rang, stamboeknummer en troe penonderdeel. REMBRANDT THEATER Van 18 tot en met 24 Augustus geeft het gezelschap Frans du Mee in het Rembrandt Theater voorstellingen van de klucht „Ik moet met je trouwen". SPORT EN WEDSTRIJDEN Athletiek Overwinning voor de politie. Ook op het gebied der athletiek was het corps der politie het beste op dreef bij de voortgezette sportwedstrijden tusschen de le den van de brandweer, politie en luchtbescher ming, die Woensdagmiddag op het terrein in het Noorder Sportpark bijeenkwamen. Zij ondervonden over het algemeen weinig te genstand en wonnen alle eerste prijzen. De reden er van is, dat de politie regelmatig oefent en de bijeenkomsten, welke de laatste weken onder leiding van den opperwachtmees ter R. de Vries werden gehouden, hebben tot het succes veel bijgedragen. Het kwam tot uiting, dat aan de techniek veel meer aan dacht is besteed dan bij de andere deelne mers. L. vander Meij, die vroeger voor de H.P.S.V. een vooraanstaande figuur was, heeft zich dezen middag onderscheiden en eenige technische nummers won hij. R. de Vries leverde goede prestaties, evenals F. G. Doesburg, die voor de 100 meter op een slech te baan 11 seconde noteerde. Jammer was het, dat het programma niet goed voorbereid was doordat er onvoldoende jury-leden waren en de indeeling was niet altijd goed gekozen. Het was echter een eerste wedstrijd en mogelijk zullen in de toekomst meer technische men- schen gevraagd worden; dan zal het program ma niet zoo laat afgeloopen zijn. Vermeld zij, dat majoor Van Aperen, waar nemend politie-president, majoor Huijsse, commandant van de brandweer en eenige of ficieren van politie en brandweer van hun belangstelling lieten blijken. De uitslagen luiden; 100 meter hardloopen: 1 F. G. Does burg, politie 11 sec.; 2 G. Rouwendaal 11.5 sec.; 3 Van Seventer, brandweer 11.8 sec Hoogspringen: 1 K. Brink, politie 1.55 meter; 2 en 3 Opp. luitenant Brauckman en Van der Voort, beiden luchtbescherming 1.50 meter; kogelstooten: 1 L. van der Meij, 11.45 meter; 2 Ltn. Staal 11.19 meter en J. Th. Eggink, 10.92 meter, allen politie; speerwerpen L. van der Meij, politie 34.45 meter; 2 R. de Vries, politie 34.45 meter; 3 M. Pape, brandweer 32.80 meter; vèrspringen: I R. de Vries, poli tie 5.84 meter; 2 H. A. van Seventer, brand weer 5.73 meter; 3 F. G. Doesburg, politie 5.70 meter. 200 meter hardloopen: 1 F. G. Doesburg (pol.) 25.2 sec. 2 G. J. Rouwendaal (pol.) 25.4 sec., 3 J. Bovenkamp (brandw.) 26,2 sec. 400 meter hardloopen: 1 F. G. Doesburg 56.2 sec. 2 H. A. van Seventer (brandw.) 58.8 sec. 3, Van der Schaar 1 m. 2 sec. Discuswerpen 1 P. A. Staal (pol.) 32 m. 2 R. de Vries (pol.) 31.63 m. 3 J. Th. Eggink (pol.) 28.97 m. 1500 meter hardloopen 1 H. A. v. Sente (brandw.) 4 min. 55 sec. 2 B. L. Hoffland (pol.) 4 min. 56 sec. 3 H. Dolman (pol.) 4 min. 57 sec. 4 x 100 meter estafette 1 Politie 49 sec. 2 Brandweer 51.8 sec. 3 Luchtbesch. 52.6 sec. Eindstand driekamp: 1 Politie 204 punten, 2 Brandweer 58 punten, 3 Luchtbeschermingsdienst 22 pnt. Cricket CENTURY VOOR W. PESCHAR. In den wedstrijd tegen L.C.C. is de speler van Haar lem W. Peschar er in geslaagd een century te slaan (100 n.o.). Haarlem trok het eerst naar de wickets en nadat Kleefstra (24) en P. Peschar(21) op 71 een beurt hadden gehad, zet ten W. Peschar en Hub Boeree de innings voort. Toen op 239 voor twee wickets geslo ten werd, had W. Peschar er 100 en Hub Boe ree 70, beiden niet uit. L.C.C. scoorde 95 runs en verloor dus met 144 runs op de eerste in nings. W. Roozen bowlde 3-33, H. Boeree 1-20, O. Abendanon 4-15 en Hub Boeree 2-20. Nieuws uit tie courant van gisteren. Buitenland In het weermaehtbericht van Dinsdag werd meegedeeld, dat Anglo-Amerikanen in Zuid-Frankrijk geland zijn; het zwaartepunt ligt in het gebied tusschen St. Raphaël en Kaap C'armarat, in het midden tusschen Nice en Toulon. De evacuatie uit Londen blijkt meer en meer een chaotische toestand te worden. Binnenland De Z-s.procedure is ook uitgebreid voor het geheele gebied van het Nederlandsch bosch- en houtbedrijf en voor de bedrijfsgroep weg vervoer, waaronder ressorteeren de groepen I personen-vervoer, goederenvervoer en tram wegen. Voo de eerstvolgende distributie-periode der Oekraine-sigaretten zijn met ingang van 18 Aug. van de roode bonkaarat de nummers 41 en 42 en van de blauwe bonkaart nummer 35 geldig verklaard. Sport RCH neemt Zondag 27 Augustus deel aan de wedstrijden om den Zilveren bal te Rot terdam. De N.V.B. heeft J. Tol (Stormvogels), A. de Vries (VSV) en J. L. de Harder geschorst tot 15 December en P. L. Brandes (VUC), C. Zandstra (Schoten), J. v. d. Born, F. Dreyer, W Koene, G. van Leeuwen, A. van der Sluis en H. Schijvenaar (alien EDO) tot 1 November wegens het deelnemen aan een verboden wedstrijd. Verzeker U till tegen oorlogsschade. Ond. Nederlandsche Molestverz. Mij. Voetbal Haarlemsch XI talBonds XI tal. In October is het 45 jaar geleden, dat de Haarlemsche Voetbalbond wtrd opgericht. In verband hiermee organiseert de afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond op Zon dag 17 September een jubileumwedstrijd tus schen het Haarlemsch elftal en een Neder landsch Bondselftal. De afd. Haarlem van den N.V.B. houdt de jaarlijksche algemeene vergadering op Zater dag 26 Augustus in „De Leeuwerik". De agen da vermeldt het uitbrengen van jaarversla gen, uitreiken van kampioensdiploma's en bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Ch. Boeree, J. Boot, A; Heimig en M. Pon- steen. E.D.O. naar het A.R.O.L.tournooi. Op de Zondagen 27 Augustus en 3 Septem ber zal op het terrein van A. F. C. aan den Zuidelijken wandelweg te Amsterdam het jaarlijksche A.R.O.L.-voetbaltournooi worden gehouden. De loting voor dit populaire tour- nooi heeft plaats gehad en de volgende wedstrijden zijn voor 27 Augustus vastgesteld: 11 uur: A.F.C.—Z.F.C.; 12.25 uur: A.G.O.V.V.— U.V.V.; 13.50 uur: D.W.S.—E.D.O.; 15.15 uur: H.B.S.Zeeburgia. Op den eersten dag wordt er steeds twee maal 35 minuten gespeeld. Op den dag der demi-finales en finales, dus op 3 September, zijn de speeltijden beperkt tot tweemaal 25 minuten. H. B.C.-OUD-INTERNATIONAALS. Zon dag 20 Augustus speelt H.B.C. op het terrein van R.C.H. tegen de oud-internationaals van de vroegere R.K.F.Deze combinatie is als volgt samengesteld: W. Alsemgeest (DHL), J. v. Deun (VDZ), P. Haanappel (Leonidas), A. Coolen (RKTVV), J. Habets (Gelen), L. v. d. Linden (Zwal. V), A. v. d. Liefvoort (V.D.Z.), H. Pik (VDZ), R. v. Lingen (Excelsior '30), C. Elsemgeest (Achilles '12), A. Martin (HBC). Tevoren speelt HBC 2 tegen Zeelandia (Middelburg). Korfbal Seriewedstrjjden Oosterkwartier. A.s. Zondag organiseert „Oosterkwartier" seriewedstrij den voor haar eerste 12-tal, waarvan het pro gramma luidt: 10-11 uur Samos-Achilles. 11- 12 uur Oosterkwartier-Rohda. 12.15-13.15 uur Oosterkwartier-Samos. 13.15-14.15 uur Rohda- Achilles. 14.30-15.30 uur. Rohda-Samos. 15.30- 16.30 uur Achilles-Oosterkwartier De zalmvisscherij op de groote rivieren is thans in vollen gang. De visscliers zetten hun netten uit. (C.N.F-Schipper Pax c) RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7>15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Nationale dansen. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Vingeracrobatiek. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Luchtige melodietjes. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang en clavecimbel. 12.00 Almanak. 12.15 Johan Jong, orgel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Amusementsorkest. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 Actueele reportage event, gram.muz. 16.15 Orkest Gerard van Krevelen. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Omroep-Operette-Orkest, -koor en solisten. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Omroep-Opera-Orkest. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt. 19.45 De so- siale voorman. 22.00 Van allemansgading. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Pianoplaten. 22.30 Licht en zangprogr. van veel gevraagde platen. 23.3524.00 Les sylphides. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Musette-plaatjes. 17.30 Soldatenfunk Nord-West". 18.30 Hong. Orkest Bandj^Balogh en gram.muz. 19.00 BNO Nieuws en act. bescih. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gevraagde opera-frag menten. 20,00 Ik floot eenssportpraatje. 20.30 Gram.muz. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Symphonisch orkestconcert. 21.45 Avond- wijding". 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren: van 21.00 tot 6.30 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2