Strijd om Chartres en Orleans. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Aan hef Oostfront in 6 weken 889 tanks en 1217 vliegtuigen der Sovjets vernield. De strijd in Provence, Voortgezette landingen. De strijd in Noord-Frankrijk. i 289e Jaargang No. 193 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem. Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 12230 IJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: Fe C. Decks. Vrijdag1 18 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon.-* en Feestdagen.. Uitg.: Graf. Bedrijven Damïate, Haarlem Afbonnementenp, week 26 ct, per rand. 1,115, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1897 Duitsche viootstrijdkrachten brengen den invasievloten verliezen toe. Aanvallen op Brest ingezet. Het weermachtbericht van gisteren luidt ,,In Normandië zette het eerste Canadee sche leger zijn hevige aanvallen in den Dives-sector en aan weerszijden van Falaise den geheelen dag voort. Onze divisies ver ijdelden de door den vijand beoogde door braak in wisselvallige gevechten, waarbij aan weerskanten aanzienlijke verliezen wer den geleden. De verbitterde worsteling duurt voort. Onze pantserformaties gingen tegen de Amerikanen, die uit het gebied van Argentan verder aanvielen, tot den tegenaanval over en wierpen hen naar het Oosten en Zuid oosten terug. Gemotoriseerde vijandelijke^ strijdkrachten rukken verder naar het Oosten in de rich ting van den middenloop van de Seine en naar het Zuidoosten in de richting van de Loire op. De stad Dreux ging na zwaren strijd verloren. Öm Chartres en Orleans zijn hevige gevechten ontbrand. In Bretagne werden verscheidene vijande lijke aanvallen in het gevechtsgebied van Brest door geconcenteerd afweervuur uiteen geslagen. In de citadel van St. Malo blijft het garnizoen heldhaftigen tegenstand bie den. De batterij Cezembre sloeg met haar vuur in weerwil van een zeer hevige vijan- lijke beschieting verscheidene vijandelijke aanvallen op de Citadel uiteen. In het kustgebied van'Zuid-Frankrijk duren de hevige gevechten tegen den vijand, die in toenemende mate versterkingen uit de lucht en uit zee krijgt, voort. Na zwaren strijd slaagde de vijand er in de stad Cannes binnen te dringen. Lichte Duitsche viootstrijdkrachten en be wakingsvaartuigen brachten voor de Fransche Westkust in de ochtenduren van 15 Augustus in verscheidene gevechten met een overmach tige Britsche vlootformatie twee torpedojagers tot zinken en beschadigden een kruiser. Een eigen vaartuig is gezonken, een tweede werd beschadigd. In den strijd tegen de vijande lijke landingsvloot beschadigde de luchtmacht voor St. Tropez twee vijandelijke transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 ton zoo zwaar, dat zij verloren geacht kunnen worden. Een slagschip werd door een zware bom getroffen. In het Fransche achterland werden 168 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur der V. 1 op Londen duurt voort. Van het Italiaansche front werden geen belangrijke gevechtshandelingen gemeld. In Noord Italië zijn in de periode van 11 tot 15 Augustus 884 terroristen vernietigd. In het voorterrein der Karpaten werden de Noordwestelijk van Krosno aanvallende Sovjets na een tijdelijke penetratie in den tegenaanval teruggeworpen. In de verbitter de aanvals- en afweergevechten in de groote bocht van den Weichsel werden gisteren 67 vijandelijke tanks stukgeschoten. In den sector aan weerszijden van Wir- ballen zetten de Sovjets hun doorbraakpogin gen met steun van sterke formaties tanks en slagvliegtuigen den geheelen dag voort. De hevige gevechten duren voort. Aan het Letlantsche front handhaafden onze grenadiers hun stellingen Noordelijk van Birsen tegen nieuwe, hevige aanvallen der bolsjewisten. 49 vijandelijke tanks wer dén stukgeschoten. In Estland zijn onze troepen ten Westen van het meer van Pskof nog steeds in zwa ren strijd gewikkeld met opdringende Sovjet strijdkrachten. Formaties slagvliegtuigen steunden de gevechten van het leger in dit gebied en vielen het vijandelijke veerverkeer tusschen het Peipusmeer en het meer van Pskof met goed gevolg aan. Elf volgeladen veerbooten werden tot zinken gebracht. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut ver loren de Sovjet 56 vliegtuigen. In de zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijke front hebben for maties vliegtuigen en luchtdoelgeschut van een luchtvloot in de afgeloopen zes weken 889 vijandelijke tanks en 1217 vliegtuigen ver nield. Formaties vijandelijke bommenwerpers vie len plaatsen in Midden- en Zuid-Duitsch- land aan. Vooral in Maagdenburg en Dessau werd schade aangericht. In den afgeloopen nacht ondernamen Britsche bommenwerpers terreuraanvallen op Stettin en Kiel. In de oude stad van Stettin werd vrij groot schade aangericht. De bevolking leed verliezen. Af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op Berlijn en West-Duit.schland. Door luchtverdedigings- strijdkrachten werden 49 vijandelijke vlieg-^" den benedenloop der Dive weken de tuigen vernietigd In aanvulling op het weermachtsbericht wordt medegedeeld: Bij de verbitterde aan vals- en verdedigingsgevechlen in de groote bocht van den Weichsel heeft het 73ste ba taljon pioniers onder bevel van den ridder kruisdrager kapitein Warschnauer zich door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. Bij de zware verdedigingsgevechten ten Noord westen van Bialystok heeft zich een sectie pantserjagers van de Mecklenburgsch-Pom- mersche 12e pantserdivisie onder bevel van luitenant Von Veltheim bijzonder onder scheiden. Een meisje van den Nederlandschen Arbeidsdienst helpt in den moestuin. (C.N.F.-N.A.D.-De Vries Pax c) Vluchtelingenleed in Normandië. In het Normandische strijdgebied heeft de be volking de door bommenterreur en artillerievuur bedreigde steden en dorpen verlaten, om zich in het achterland in veiligheid te brengen. Op handwagens, fietsen en andere voertuigen worden de laatstebezittingen meegenomen. In de eindelooze rijen vluchtelingen op de straatwegen dragen en trekken kinderen, vrouwen en grijsaards dikwijls dagenlang zware lasten. (PK Hesse-Transo-Europr. Pax c) Onder dekking van het vuur der aan de Zuid-Fransche kust samengetrokken oorlogs schepen, waaronder zich twee slagschepen be vinden, een vliegtuigmoederschip, drie krui sers en 18 torpedobootjagers zetten de aanval lers hun landingen voort, waarbij de Anglo- Amerikaansche oorlogsschepen zich weer zorg vuldig buiten den actieradius der Duitsche kustbatterijen houden. Een vijandelijk corvet, dat ter bescherming van pantserlandingsboo- ten de kust naderde, kreeg verscheidene tref fers en vertrok ijlings onder het opwekken van een kunstmatigen nevel. Ook de landingsboo ten leden talrijke verliezen. Eenige hunner ge raakten in brand of bleven met slagzij liggen. Door het aan land brengen van nieuwe luchtlandingstroepen trachtten de Anglo-Ame rikanen hun strijdkrachten, vooral in het ge bied van Draguignan te versterken. Tot zware gevechten is het ook om en in St. Raphael gekomen, waar felle straatgevechten zijn ge leverd. Luchtactie boven 3ava en de Moiukken. Naar in een frontbericht wordt medege deeld hebben den 16en Augustus voor het eerst na een vrij langen tijd vier vijandelijke vlieg tuigen boven Soerabaja gevlogen. Dienzelfden dag verschenen achttien vijandelijke vliegtui gen boven het Vader-eiland (Bonin eilanden). Zij werden door de Japansche afweer af geslagen. De formatie bestond uit viermotorige bommenwerpers. Op 15 en 16 Augustus werden twee zware aanvallen ondernomen op het eiland Halmaheira, beide keeren door 40 toe stellen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Ook op Rabaul werd den 15en Augustus een aanval ondernomen. Ongeveer 70 toestellen, bommenwerpers en jagers, trachtten bommen te werpen op het belang rijke Japansche steunpunt. Vijf der aanvallen de toestellen werden beschadigd. Zware gevechten om Falaise. Uit breiding van den strijd in de richting Chartres-Chateaudun en Orleans. Aanvallen op het voor terrein van Brest. 22.000 brt. in de Seine-baai vernietigd. Bij voortzetting der omsingelingspogingen van het Canadeesche eerste leger en de for maties van het Amerikaansche vijftiende legercorps is de Woensdag wederom tot een grooten gevechtsdag van de eerste orde ge worden. Na uiterst zware gevechten schoven de Canadeesche aanvalsformaties uit het Noorden zich dichter bij Falaise, waar zij in de late middaguren binnendrongen. Zij wer den weliswaar in een tegenaanval weer in de richting van Aubigny teruggedrongen en evenzeer verdreven uit het ten Westen lig gende Moron maar een boschgebied, doch zij nestelden zich in den loop van den nacht, nadat zij nieuwe tank- en artillerieverster- kinèen hadden gekregen, opnieuw. Ook de poging om in den Dive-sector naar het Oosten en Zuiden terrein te winnen of tot een doorbraak te komen, kon worden verijdeld. Tabaksrantsoen verlaagd. Vier bonnen in zes weken. Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 20 Augustus a.s. het tabaksrantsoen te verla gen. In den vervolge krijgt men de beschik king. over tweederde gedeelte van de hoeveel heid tabak, sigaren, sigarillos of cigaretten, welke men totdusver ontving. De bonaanwijzing voor tabak en tabakspro ducten zal daarom voortaan als volgt geschie den: gedurende een tijdvak van zes weken zullen telkenmale voor de eerste veertien da den twee bonnen worden aangewezen, voor de tweede veertien dagen een bon en voor de laatste veertien dagen wederom een bon. Duitsche troepen ongeveer op de lijn Lau- vagnyBarouMorteau uit en sloegen van daar met succes alle verdere aanvallen af. Ook ten Noorden van St. Pierre trachtten de Canadeezen tusschen Hieville en Bretteville naar het Oosten door te stooten. Daarbij is het vooral om Hieville tot zware gevechten gekomen, in den loop waarvan de plaats dooi de Duitsche troepen behouden kon worden. In het gebied ter weerszijden van Argentan wierpen eigen aanvalsondernemingen de Amerikanen naar het Oosten en Zuidoosten terug. Ook de ten Zuidwesten van Argentan uit het gebied van Ranes in Noordwestelijke richting oprukkende Amerikaansche pantser strijdkrachten werden in zware gevechten verwikkeld en tot staan gebracht. In het naar het Noordoosten aansluitende gebied kon een lacune in het front gesloten worden. Een vijandelijke pantsergroep, die uit het gebied van Mortagne in de richting van Laigle trachtte op te rukken, werd met ver nietiging van 14 gevechtswagens uiteengesla gen en verdreven, zoodat in totaal de in het gebied van Falaise behaalde terreinwinst door den tegenaanval der Duitsche tankfor maties aan het Zuidelijke front van het om- singelingsgebied weer goedgemaakt werd. Sterke Duitsche gevechtseskaders steunden de troepen op den grond voornamelijk in het gebied van Falaise en ten Zuidoosten van Caen door koene scheervluchten op de vijan delijke pantsertoppen. De in een wijden boog passeerende bewe gingen in de richting van Orleans. Chateau- dun en Chartres van de gemotoriseerde en pantserformaties werden hoofdzakelijk in het gebied van Chartres en ten Westen van Dreux door Duitsche tankstrijdkrachten in zware gevechten verwikkeld. Een vijandelijke tank- top, die in het Zuidelijke deel van Chartres was binnengedrongen, werd na het vernielen van tien tanks er weer uit geworpen. De naar Orleans trekkende aanval werd voor de bruggen over de Loire opgevangen en daarbij werd de helft van de aanvallende gevechts wagens buiten gevecht gesteld. In het overige deel van het Loirefront kwam het niet tot gevechtshandelingen van eenigen omvang. In Bretagne konden in het gebied van Lo- rient vooruitgeschoven verkenningsstrijd krachten door goedgerichte granaatwerper- vuur verdreven worden. In het gevechtsge bied van Brest gingen de Amerikanen na hevig artillerievuur over tot den aanval op de stellingen in het voorterrein van het ves- tinggebied. Zij werden echter door het con centrische vuur der verdedigers uiteenge slagen. De verbitterde worsteling om St. Malo duurt voort; de vesting ligt onafgebroken onder het zware vuur der Amerikaansche batterijen die o.m. ook gebruik maken van phosphor- granaten. De zware Duitsche batterijen ble ven het antwoord niet schuldig. De verde digers zelf hadden in de bomvrije installaties der vesting zoo goede dekkingsmogelijkheden dat hun verliezen slechts gering waren, tiei- haaldelijk onder dekking van kunstmatige nevels uitgevoerde aanvallen op den smallen toegang tot de citadel werden door de ver dedigers in offervaardige gevechten afge slagen. Strijdmiddelen der Duitsche marine hebben in de Seine-baai nieuwe successen behaald. Zij hebben, naar het intern, inf. bur. van zijn marine-correspondent verneemt, drie volge laden koopvaardijschepen van tezamen 22.000 brt-, waaronder zich een munitieschip van 8000 brt. bevond, en een vrachtschip van 8000 brt. tot zinken gebracht. Verder boorden zij twee torpedojagers in den grond. Uit een aantal ontploffingen, die in het operatiege^ bied dezer Duitsche strijdmiddelen gehoord zijn, kan de gevolgtrekking gemaakt worden dat de invasievloot nog meer verliezen heeft geleden. Churchill op Corsica. De Britsche minister-president Churchill heeft zich Dinsdag aan boord van een Britsche tor- pedojager in de wateren van Corsika opge houden. Hij heeft de landings operaties aan de Zuid-Fransche kust gadegeslagen. DE SOBRANJE BIJEEN'. In Sofia is Donderdag het Bulgaarsche Par lement in buitengewone zitting bijeengekomen. De Sobranje hoorde in deze vergadering een regeeringsverklaring van den minister-presi dent aan en werd vervolgens tot Vrijdag ver daagd. Een SS-valschermbataljon stort zich op Tito's hoofdkwartier. De VI a amis el te SS-Oorlogsverslaggever Callewaert maakte den eersten inzet der SS-valschernijagers mee, sprong met zijn kameraden uit liet vliegtuig en beschrijft In een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst span nende reportage van den eersten inzet der SS-valschermjagers gepubliceerd in Storm- SS, van 21-7-44 en in vele andere Nederland- sche dagbladen. Het SS-Ersatzkommaudo Niederlande ont ving daarop vele aanvragen om dienst to kunnen nemen bij deze jongste afdeeling der Waffen-SS. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname mogelijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden als S'S-valseherm jager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkomman do, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de na volgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 5 6, Utrecht, Vredenburg 19, Heerlen, Saro- leastraat 25, Groningen. Heerenstraat 46# Enschedé, Hengeloschestraat 30. De Duitsche luchtmacht in het Oosten. Donderdag in den loop van den dag zijn boven het gevechtsgebied van den Weichsel en van Schaulen hevige luchtgevechten ont staan. Verscheidene honderden Duitsche jagers pati-ouilleerden hier boven de fronten en maakten het luchtruim voor geconcentreerde aanvallen van de eskaders Duitsche slagvlieg tuigen vrij. In hevige luchtgevechten schoten zij bij geringe eigen verliezen 46 Sowjet vlieg tuigen neer. Bovendien leden de Bolsjewisten zware vliegtuigverliezen vandaag in het hooge Noor den, waar zij in het gebied van de Noordelijke IJszee weer eens met formaties gevechts- en slagvliegtuigen een aanvalspoging deden op Kirkenes. Duitsche jagers aan de Noordelijke IJszee bonden den strijd aan met den vijand nog voordat hij zijn doel had bereikt, en schoten in verbitterde luchtgevechten zonder eigen verliezen 35 sowjetvliegtuigen neer. Vijf andere vijandelijke vliegtuigen werden door batterijen luchtdoelgeschut neergescho ten.- Zoodoende verloren de bolsjewisten bin nen enkele uren volgens de totdusver ontvan gen rapporten 86 vliegtuigen. Duitsche krijgsgevangenen als kogelvangers. Naar de commandant van St. Malo meldt, hebben de Amerikanen Duitsche krijgsgevan genen als kogelvangers op hun tanks gezet eiï zoo de Duitsche steunpunten aangevallen. Deze poging van den vijand, om de verdediging uit te schakelen, kan zelfs niet gerechtvaardigd worden door het feit, dat de Amerikaansche troepen bij hun vergeefsche aanvallen van tot dusver, die meer dan een week duren, de zwaarste verliezen hebben geleden. I AMERIKAANSCH GEZONDHEIDSWEZEN IN GEVAAR. De „New York Daily News" heeft geconsta teerd, dat het gebrek aan artsen en deskundi gen van allerlei aard in de Vereenigde Staten een dergelijken omvang heeft aangenomen, dat de toekomst hierdoor ernstig wordt bedreigd. Jaarlijks sterven er in Noord-Amerika onge veer 4000 artsen, terwijl er ieder jaar slechts 1000 bijkomen, zoodat de jaarlijksche terug gang ten naaste bij 3000 bedraagt. Nu de graanoogst in vollen gang is, wor den de bergplaatsen, waar straks het koren droog bewaard moet worden, na gezien en waar noodig hersteld. Riet dekkers bezig met het vervaardigen van zulk een bergplaats, „paraplu" genaamd. (C.N.F.-Hartgerink Pax c)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1