Haarlemsche Courant Frontoorlog wordt bewegingsoo dog. Nieuwsblad voor Noord-Holland Hevige gevechten ten W. van het Peipusmeer. Het einde van den strijd om St. Malo. De oorlog in het Westen. 289e Jaargang No. 194 Bureaux: Broote Houtstraat S3. ■Pél. Advertenties 10724, Redactie 10609. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Telef. 18230 EJmuiden: Retribrandtlaan 56, TJmutden-O. Hoofdredacteur: r, e, Berks. Zaterdag 19 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve cxp Zoo* en Feestdagen. U4tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,16, per kwartaal s,42, fr, per post 3,73, Losse nummers 9 cent. K 1297 Door het snelle oprukken der Amerikanen tusschen Loire en Seine is Parijs frontstad geworden. Omsingelingspoging der Geallieerden in Normandië mislukt. In Provence strijd om Draguignan. Het weermachtbericht van Vrijdag luidt: „In Normandië werd Westelijk van de Orne de ver vooruitspringende bocht in het front tot achter de rivier teruggenomen. De vijand trachtte «met sterke srtijdkrachten in het ge bied ten Oosten en ten Noordoosten van Fa- laise uit Noordelijke richting op deze bewe ging in te dringen, doch hij werd na verbit terde gevechten tot staan gebracht. Onze te genaanvallen in het gebied van Argentan sloegen vijandelijke strijdkrachten, die een omtrekkende beweging wilden maken, uiteen en verwijdden daardoor de nauwte tusschen Falaise en Argentan. Om Chartres wordt nog steeds verbitterd gevochten. Ook in Orleans woedden den ge- heelen dag hevige straatgevechten met Ame- rikaansche troepen, die zich in den loop van den strijd in het bezit van de stad konden stellen. Het garnizoen van St. Malo is voor de vijandelijke overmacht bezweken. Onder een onophoudelijke, zeer zware beschieting kon het zich, toen alle zware wapenen on bruikbaar waren geworden, tenslotte nog slechts met handwapenen verweren. Soldaten van alle weermacntsonuerdeeien onaer nun kommandant kolonel von Aulock hebben hier in een heldhaftige worsteling van bijna drie weken stand gehouden tegen den stormloop van zeer sterke vijandelijke strijdkrachten en den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toegebracht. Hun strijd zal in de geschiedenis voortleven. In Zuid-Frankrijk kon de vijand zijn brug genhoofd tusschen Toulon en Cannes uitbrei den en versterken. Onze dekkings- en ver sperringsformaties sloegen gepantserde ver- kenningsafdeelingen van den vijand, die ver naar het Noorden opdrongen, af. Verscheide ne pogingen van den vijand om Westelijk van Toulon nieuwe troepen aan land te brengen mislukten. Door strijdmiddelen der marine werden in de Seine-baai twee vijandelijke torpedojagers en vier transportschepen met een gezamen- lijken inhoud van 25.000 ton tot zinken ge- brachta. Een groot transportschip van 15.000 tot 20.000 ton en acht andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.000 ton wer den door torpedo's getroffen. Op grond van de waargenomen zware ontploffingen kunnen zij als gezonken beschouwd worden. Voor de Zuid-Fransche kust bracht een kustbatterij der marine twee vijandelijke mijnenvegers tot zinken en beschadigde zij een torpedojager. Het gebied van Groot-Londen ligt overdag en des nachts onder zwaar vergeldingsvuur der V.l. In Italië werden verscheidene pogingen van den vijand om de Arno over te steken en talrijke verkenningsaanvallen verijdeld. In het Oosten verijdelden Roemeensche troepen pogingen der Sovjets om den bene denloop van de Dnjestr over te sterken. In het voorterrein der Karpathen worden Westelijk van Sanok en Noordwestelijk van Krosno wederom hevige gevechten geleverd. Op het Weichselbruggenhoofd van Baranof mislukten herhaalde aanvallen der bolsjewis ten. Pantserwagens en pantsergrenadiers bra ken hierbij in den tegenaanval hardnekkigen vijandelijken tegenstand en wierpen de Sov' jets terug. Een aanzienlijk aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten. Aan weerszijden van Wilkowisjken zetten de Sovjets met veertien divisies infanterie en verscheidene pantserbrigades, door talrijke slagvliegtuigen gesteund, hun aanvallen voort Wilkowisjken ging opnieuw verloren. Bij Ra- seinen werden herhaalde vijandelijke aanval len uiteengeslagen. Door doeltreffende aan vallen van onze formaties slagvliegtuigen le den de bolsjewisten zware verliezen. Alleen al in luchtgevechten werden in dezen sector 56 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Letlandsche front strandden de vijandelijke doorbraakpopingen ten Noorden van Birsen en in het gebied van Modohn bloedig op den verbeten tegenstand onzer di visies. In Estland werden talrijke vijandelijke aan vallen afgeslagen of opgevangen. Aan den hals tusschen het meer van Pskof en het Pei pusmeer zijn hevige gevechten ontbrand met de naar den Westelijken oever overgestoken Sovjets. Bij een poging van Sovjetbommenwerpers om Kirkenes aan te vallen werden 40 vijan delijke vliegtuigen door onze luchtverdedi gingsstrijdkrachten neergeschoten, waardoor meer dan een derde van de vijandelijke for matie vernietigd werd. Gisteren werden aan het Oostelijke front in totaal 110 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen van vijandelijke bommenwer pers op het gebied van Ploesti werden door Duitsche en Roemeensche luchtverdedigings strijdkrachten 18 viermotorige bommenwer pers neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten afzonderlijke Britsche vliegtuigen bom men vallen op Mannheim, Ludwigshafen en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied". In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: In de zware verdedi gingsgevechten in het gebied ten Noorden van Birsen hebben de divisies onder bevel van den eikenloofdrager generaal der infan terie Hilpert, de Silezische 81ste divisie in fanterie onder bevel van kolonel von Benti- vegni en de Noordduitsche 290ste divisie in fanterie onder bevel van luitenant-generaal Ortner zich onderscheiden door voorbeeldige dapperheid en moedige tegenaanvallen. Aan de vernietiging van 108 tanks binnen drie da gen had de 912de brigade stormgeschut onder bevel van kapitein Karstens een groot aan deel. Tot de laatste granaat verdedigd. Telegramwisseling tusschen den Führer en kol. von Aulock. Naar het Interinf. meldt, heeft het dappere garnizoen van St. Malo na een heldhaftigen tegenstand van veertien dagen tegen een ge weldige overmacht van vier Amerikaansche gevechtsgroepen, waarin het de vesting aan de Rance tot de laatste granaat en de laatste patroon verdedigde, tengevolge van gebrek aan munitie zijn verzet moeten opgeven. De commandant van de vesting, kolonel von Aulock, meldde Donderdagmiddag per radio: „De strijd is ten einde. Heil onzen Führer, volk en vaderland". De verdedigers van St. Malo hebben door hun verbeten verdediging stérke Amerikaan sche strijdkrachten bijna twee weken lang ge bonden en onder een ongekend vuur uit vele honderden batterijen van alle kalibers en egn voortdurenden bommenregen uit de Ameri kaansche vliegtuigen den vijand op het voor terrein der vesting en in het eigenlijke ves- tinggebied zeer zware verliezen toegebracht. De commandant van de vesting St. Male, kolonel Andreas von Aulock, heeft in den middag van 17 Augustus het volgende radio telegram aan den Führer gezonden: „Mijn Führer, de strijd om St. Malo zal vandaag of morgen zijn einde nemen. Onder de hevigste beschieting valt het eene verdedigingswerk na het andere in puin. Indien wij ten onder gaan dan zal het slechts na een strijd tot den laatsten man zijn. Moge God beschermend Zijn hand boven U houden. Leve de Führer. Kolonel von Aulock". De Führer heeft met het volgende radiotelegram geantwoord: „Aan den vestingcommandant van St. Malo, kolonel von Aulock: „Ik dank u en uw heldhaftige manschappen in mijn naam en in naam van het Duitsche volk. Uw naam zal voor eeuwig in de geschiedenis voortleven. Adolf Hitler". HET EIKEN TjOOF VOOR HEN VERDEDIGER VAN ST. MALO De Führer heeft den commandant van de vesting St. Malo, kolonel Andreas von Aulock, het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. VERMOGENDE BRITSCHE VAK- VEREENIGINGEN. Het totale vermogen der Britsche vakver- eenigingen wordt door de „Daily Telegraph" geraamd op 50 millioen pond, terwijl het bij het begin van dezen oorlog nog slechts 20 millioen pond had bedragen. Bij onze Arbeidsmannen. Natuurlijke hindernissen vormen dikwijls een onder deel van den veldloop. (C.NT.-NA.D.-v. d. werf Pax c) Het aspect van den strijd gewijzigd. Situatie vergt nieuwe beslissingen van Duitsche legerleiding. Het Normandische front heeft practisch opgehouden te bestaan, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn, nu volgens de verklaringen van militaire kringen alhier de Duitsche strijd krachten zich door de nauwe frontopeningen tusschen Falaise en Argentan, grootendeels aan de dreigende omsingeling hebben weten te onttrekken. In den sector van de Orne, op den Oostelijken vleugel van het front zijn op het oogenblik hevige gevechten- gaande. De Canadeezen trachten zich hier de noodige operatieve bewegingsvrijheid te verschaffen. Het belangrijkste acljt men hier de ge vechten tusschen midden-Seine en mid- den-Loire, waar een bewegingsoorlog op groote schaal gaande is. De Amerikanen volgen hier de zelfde tactiek als de Duit- schers in 1940 en hun naar het Oosten op rukkende snelle tankformaties verspreiden zich thans waaiervormig. Parijs is inmid dels tot frontstad geworden. In Zuid-Frankrijk zijn de Geallieerden met de verovering van Cannes in het bezit van de eerste grootere haven gekomen. Volgens hier binnenkomende berichten ontvangen de aan land gezette strijdkrachten voortdurend ver sterkingen zoowel uit de lucht als van zee uit. Pogingen tot landingen op andere plaat sen werden afgeslagen. De Duitschers be schikken over gunstiger stellingen in de ber gen, van waar uit de betrekkelijk smalle kuststrook wordt beheerscht. De situatie in Frankrijk staat thans, naar de Völkischer Beobachter schrijft, onder an dere militaire wetten dan in Juni of Juli. Her haald moet worden, aldus het blad, dat dit ook voor de Duitsche legerleiding nieuwe be slissingen noodig maakt. Het blad schrijft verder, dat de tegenstan der den wensch koestert, den oorlog nog dit najaar door een overwinning op Duitschland te beëindigen, vóór nieuwe prestaties van Duitsche ingenieurs en arbeiders op het slag veld tot uitwerking komen. Daar tegenover stelt de Duitsche leiding den riiet minder taaien wil, den oorlog door het resultaat van de reorganisatie op bewapeninggebied een ander cachet te geven. Met dit doel voor oogen voert de Duitsche leiding op het oogen blik den bewegingsoorlog in het Westen. Dit einddoel is voor haar belangrijker dan zelfs landstreken en steden met in de geheele we reld bekenden klank. Zij wil niet bepaalde provincies, doch de operatieve bewegingsvrij heid behouden, opdat tenslotte de totale mobi lisatie van het vaderland tot uitwerking kan komen. Zoo wordt de tegenwoordige veldtocht in Frankrijk niet slechts tot een strijd der troepen en hun bevelhebbers tegen elkaar, doch tot een dramatische worsteling der op perste leidende krachten aan beide zijden. Ontwikkeling der invasie De tusschen de Loire en den middenloop van de Seine ontstane bewegingsoorlog leidde op 17 Augustus, naar het D. N. 9. verneemt, tot een reeks hevige gevechten. Van Chartres, waar de Anglo-Amerikanen na vergeefsche aanvallen omheen trokken, zetten de Ameri kanen hun druk naar het Oosten en het Zui den voort. De voornaamste aanval werd ge daan in de richting van Rambouillet. Nog vóór deze stad sloegen Duitsche formaties den vijand in harden strijd terug. Ter beveiliging van hun flanken voerden de Anglo-Amerika- nen verkenningen met pantserafdeelingen uit naar Chartres naar het Zuid-Oosten, naar het gebied van Etampes en naar het Noorden in de richting van de Aure. De vijand slaagde er evenwel niet in vorderingen te maken. Ook verder naar het Westen stortten bij Laigle sterke Amerikaansche aanvallen met verlie zen van den vijand ineen. In den frontsector ten Westen van Argen- tan-Falaise werd de voornaamste druk van de Anglo-Amerikanen aan weerszijden van Fa laise en ten Noordoosten van Domfront uit geoefend. Door sterke formaties bommenwer pers ondersteund, konden de Canadeezen in Falaise den straatweg van Conda naar Fa laise bereiken. Zij leden bij dezen aanval evenwel zoo groote verliezen, dat zij over de puinhoopen van de stad niet verder naar het Zuiden konden doordringen. Tegenover deze geringe terreinwinst naar het Zuiden voor den vijand staat zijn terreinverlies in den sector van Argentan. Daar werd de vijand bij de voortgezette krachtige Duitsche tegenaanval len ten Westen en ten Oosten van Argentan, vooral Zuidelijk van het bosch van Goufferén verder teruggedrongen. Door het veroveren van verscheidene plaat sen is de opening tusschen Argentan en Fa laise nog even groot als tot nu toe. Tijdens een terreuraanval van Anglo- Amerikaansche bommenwerpers op Straatsburg werden zware vermoestingen in de oude stad aangericht. Ook de wereldberoemde Dom werd ernstig be schadigd. Archieffoto-Hoffmann-Stapf Pax c) De graanoogst in den Wieringmeerpolder geeft vele handen ge durende weken volop werk. Groote maaimachines met zelf- binders trekken door het koren. (C.N.F.-Kuipec Pax c) Volgens een bericht uit Was hington hebben de republikeinen bij de voorver kiezingen in Wis consin een groote overwinning be haald. - Thans zijn in de Japansche hoofdstad ook vrouwelijke tram bestuurders aan gesteld. Sinds Ja pan aan den oor log deelneemt, doen reeds con ductrices op de tram dienst In het gebied van Brest duurt de verde digingsstrijd voort. Behalve bij Brest, het uit de lucht hevig aangevallen Lorient en St. Na- zaire, waar het voor de kust liggend eiland Yeu door vijandelijke oorlogsschepen werd beschoten, bestaat aan den Zuidwestelijken hoek van Bretagne tusschen Lorient en Quim- per nog een ander, tot nu toe niet op den voorgrond getreden steunpunt bij Concerneau. Hier zijn de Geallieerden thans eveneens hun aanval begonnen. Deze mislukte door de on middellijk ingrijpende verdediging. Aan de Zuid-Fransche kust heeft de vijand zich opnieuw versterkt door voortdurenden aanvoer over zee en uit de lucht. Uit de luoht neergelaten formaties hebben zich genesteld op talrijke punten in het dal ten Noorden van de Monts de Maures, een aaneengesloten berg rug van ongeveer 50 kilometer breed en 25 kilometer diep, tusschen St. Raphael en Hye- res. Zij trachten met elkander in contact te komen en de verbinding met de afzonderlijke landingshoofden aan de kust tot stand te brengen. In dit geheele berggebied worden hevige gevechten geleverd. Duitsche verster kingen uit het achterland grepen in en drongen den vijand op belangrijke plaatsen terug. Buitengewoon hevig wordt gevochten ten Noorden van Hyeres en ten Westen van St. Raphael, bjj Draguignan, waar de vqand het gros zqner strijdkrachten heeft samengetrok ken. Oostelijk van St. Raphael oefende de vijand van Cannes uit druk uit naar het Noorden, zonder dat hij echter tegen den hardnekki gen Duitschen tegenstand terrein kon win nen. Anglo-Amerikaansche pogingen, de fel- omstreden kustzone in Westelijke richting uit te breiden door nieuwe landingen aan weers zijden van Toulon, strandden op het vuur van Duitsche batterijen. De opsporing van Goerdeler. Bij de opsporing van den voortvluchtigen eersten burgemeester b. d. Dr. Karl Gördeler is vastgesteld, dat hij zich o.m. eenigen tijd verborgen gehouden heeft bij een riddergoed eigenaar Kraft freiherr von Palombini, op diens bezitting in Rahnsdorf, district Torgau (regeeringsdistrict Merseburg). De echtelie den Palombini, die Gördeler op bijzonder ge raffineerde wijze hebben begunstigd tegen over ambtenaren der politie, ofschoon hun bekend was, dat Gördeler behoort tot den kring van schuldigen aan den aanslag van 20 Juli, zijn terstond gearresteerd. De Geallieerde vioolveriiezen. Het interinf verneemt nader, dat bij de laatste aanvallen met de strijdmiddelen der Duitsche marine in de Seine-baai de volgen de successen zijn behaald: twee torpedojagers en vier vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 25.000 ton zijn tot zinken ge bracht. Een groot troepentransportschip van 15 tot 20.000 ton en acht andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.000 ton werden door torpedos getroffen en zijn waar schijnlijk gezonken, naar kan worden aan genomen op grond van de op verschillende plaatsen waargenomen ontploffingen. DE HANDEL IN BUITENL. OBLIGATIEN IN DUITSCHLAND. In afwijking van een vroegere regeling is de handel in van certificaten voorziene Duit sche buitenlandsche obligatiën in het bin nenland onder controle gesteld. Vergunningen voor het verwerven v.-yi Duitsche buitenlandsche obligatiën door par ticuliere belanghebbenden worden niet meer verstrekt. Voor zoover binnenlandsche eige naars van dergelijke obligatiën deze fondsen wenschen te verkoopen kunnen zij deze tegen R.M. aan de Deutsche Golddiskontbank te Berlijn verkoopen of, indien deze niet tot aankoop bereid is toestemming verleenen tot verkoop aan den betreffenden leeningdebiteur. De handel in van certificaten voorziene Duitsche buitenlandsche obligatiën in het binnenland had dergelijke afmetingen aan genomen, dat een controle op dezen handel uit overwegingen van kapitaalmarkt-politiek len van deviezenpolitiek noodzakelijk bleek.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1