Duitsche tegenaanvallen in het stroomgebied der Seine. JSicuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie De situatie bij Lisieux en Evreux. Zwaar V1-vuur op Londen. Nieuwe conferentie tusschen Churchill en Roosevelt. Hebt u in uw trappenhuis of bij de trap brandbluschmiddeien (water, zand, een laddertje of een trapje, een vuurzweep, een hark of een schop en zoo mogelijk een emmer- pomp) klaar staan? De veiligheidsconferentie. Maarschalk Pétain en Pierre Laval. 289e Jaargang No. 198 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Tel. Advertenties 10734, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapletn 21. Telef 12230 IJmuklen; Rembrandttaan 55, IJmulden-O. Hoofdredacteur: p. c. Derks. Donderdag 24 Augustus 1944 Zon- Verschijnt dagelijks, behalve op en Feestdagen-. Uifcg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Albonnementen: 9. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Ellende te Warschau. Jassy ontruimd. Strijd in Italië blijft ondergeschikte plaats innemen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „Ten Westen van den benedenloop van de Seine volgt de vijand onze distancieerings- bewegingen naar den' Touques-sector aan weerskanten van Lisieux snel. Bij en ten Westen van Evreux alsmede tusschen Eure en Seine bieden onze divisies taai verzet tegen den met sterke strijdkrachten in Noor delijke richting aanvallenden vijand. Hij kon ten koste van zware verliezen slechts geringe terreinwinst behalen. Onze tegenaanval op 't vijandelijke bruggenhoofd ten Noorden van Mantes wierp den vijand na zware gevechten verder naar de rivier terug. Ten Zuiden van Parijs viel de vijand onze Vooruitgeschoven beveiligingen met sterke strijdkrachten aan en drong deze tot de Seine terug. Verder Zuidelijk wordt aan de Yonne gestreden. In Zuid-Frankrijk houdt de bezetting van Toulon in verbitterde gevechten stand tegen den aanvallenden vijand. Ten Zuiden van de Durance distancieeren onze divisies zich on der krachtigen vijandelijken druk overeen komstig het bevel verder naar het Westen. Op de paswegen aan de Fransch-Italiaan- sche grens werden verscheidene groepen terroristen met zware, bloedige verliezen teruggeworpen en voor het grootste deel vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen het vijandelijke overzetverkeer over de Seine ten Noorden van Mantes met goede uitwerking aan. Verscheidene pontonbruggen en volge laden veerbooten werden vernield. In het Zeegebied ten Noorden van Le Havre brachten mijnenvegers en duikboot jagers drie Britsche motortorpedobooten tot zinken en beschadigden zij nog drie andere. Op het voor St. Malo gelegen eiland lie de Cecembre sloegen de nog steeds hardnekkig verzet biedende marinebatterijen den aanval van een formatie vijandelijke torpedojagers af. Beveiligingsvaartuigen der marine schoten boven de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan zeven vijandelijke bommenwerpers neer. Twee eigen vaartuigen gingen na bom- troffers verloren. Het vergeldingsvuur der V. 1 op Londen duurt voort. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraak pogingen in den sector van de Adriatische kust Dinsdag niet. In Zuid-Bessarabië en in Moldavië bleven de Sovjets met sterke pantser- en gemoto riseerde strijdkrachten aanvallen. Duitsche en Roemeensche formaties brachten de vijan delijke aanvalsvoorhoede na diepe penetraties op verscheiden plaatsen tot staan. Ten Noordwesten van Baranof sloegen onze troepen, door artillerie en granaatwerpers prachtig gesteund, vrij sterke Sovjet-gevechts groepen uiteen. Ten Zuidoosten van Warka en ten Noordoosten van Warschau werden hernieuwde doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld. Een pantserdivisie schoot alleen bij deze gevechten 52 vijandelijke pantserwagens stuk. Tusschen Boeg en Narew gingen de Sovjets opnieuw tot den aanval over, waarbij zij sterke pantserstrijdkrachten en slagvlieg tuigen in den strijd wierpen. In zware ge vechten werd de vijand in de achterwaartsche linies opgevangen. In het penetratiegebied ten Westen van Modohn werden de bolsjewisten in een tegen aanval na harden strijd teruggeworpen. Ten Westen van het meer van Pskof mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Formaties ge vechts- en slagvliegtuigen mengden zich op de zwaartepunten doeltreffend in den strijd te land en vernielden in aanvallen in scheer- vlucht talrijke vijandelijke pantserwagens, stukken geschut en verscheidene honderden voertuigen. Door jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht verloren de Sovjets aan het Oostelijk front Dinsdag 62 vliegtuigen. Bij een luchtaanval van Britsche vliegtuigen op een Noord-Noorsch steunpunt schoten be veiligingsvaartuigen nog zeven bommenwer pers neer; vier hiervan werden alleen door een patrouillevaartuig neergeschoten. In de Noordelijke IJszee viel een van onze duikbooten een kruisër van de Dido-klasse aan. Na drie torpedotreffers brak de kruiser in tweeën en zonk. Amerikaansche bommenwerpers vielen het gebied van Ween en en enkele plaatsen in Opper-Silezië aan. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 57 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder 51 viermotorige bommenwerpers. In den nacht werden boven West-Hongarije nog drie vijandelijke bommenwerpers neer geschoten. Oostelijk front. Na de verbitterde gevechten die de laatste 24 uur hun hoogtepunt hadden bereikt, werd de stad Jassy door de Duitsche en Roemeen sche troepen, na vernietiging van alle voor den oorlog belangrijke installaties, ontruimd, De ontruiming volgde, naar van welingelichte Duitsche zijde wordt verklaard, na de met zeer sterke strijdkrachten ondernomen aam Amerikaansche landing bij Spaansche grens. Met steun van Fransche vrijscharen heb ben de Amerikanen 22 Augustus na zware beschieting met seheepsartillerie een kleine groep strijdkrachten bij St. Jean de Luz nabij de Franseh-Spaansche grens aan land gezet. Een poging deze groep onder bescher ming van een aanvallende vlootformatie ver der te versterken mislukte door het vuur van kustbatterijen der Duitsche marine. vallen der Sovjets aan weerskanten van de stad. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Van den toestand te Warschau, waar de bij de nadering van het Sovjet-Russische front ontketende opstand door de Duitsche tegenmaatregelen een ontijdig einde heeft gevonden, geeft een te Krakau verschijnend Poolsch blad een aangrijpend beeld. De lei der der opstandelingen is generaal Bor, achtef welk pseudoniem zich de gewezen ritmeester van het Poolsche leger Komorowski, voor den oorlog een bekend ruiter, verbergt. De po gingen zijner aanhangers, de .burgerbevolking aan den opstand te doen deelnemen, acht men mislukt. De onbeschrijfelijke nood, die de brandende millioenenstad als gevolg van het gebrek aan water en levensmiddelen door maakt, heeft onder de bevolking een. wan hopige stemming doen ontstaan. Alleen de opstandelingen beschikken in hun gebarri cadeerde schuilplaatsen nog over levensmid delen, waarvan slechts diegenen, die hen bij het bouwen van barricaden of het vervoer van munitie helpen, een klein deel ontvangen. De verliezen der burgerbevolking zijn hoog en ontelbare gezinnen hebben have en goed verloren. Op de binnenplaatsen en in de tuinen van verlaten of verwoeste huizen lig gen lijken van burgers, waarvan de teraarde bestelling onmogelijk is. De weerzinwekkende lijkenlucht vermengt zich met den rook dei- steeds op nieuwe plaatsen uitbrekende bran den, die tengevolge van watergebrek niet bestreden kunnen worden en waarvan de uit breiding door het langdurige warme weer nog begunstigd wordt. De algemeene stemming der bevolking is vertwijfeld en niemand verwacht, dat de revolutie van Komorowski zal slagen. Dui zenden inwoners van Warschau trachten dooi de vlucht aan de hel te ontkomen en aan de uitvalswegen van de stad spelen zich onbe schrijfelijke tooneelen af. Ten deele in lom pen gehuld, bemodderd en het gezicht zwart beroet, trekken de vluchtelingen met het weinige dat zij hebben kurinen redden, weg van de stad. Sommigen zijn van meening, dat deze tragedie wel met de volledige verwoes ting der grootste Poolsche stad zou kunnen eindigen. Italië. Met het oog op het massale gebruik van strijdkrachten in Frankrijk schijnt het den vijand niet mogelijk te zijn aan het Italiaan- sche front de voor een grooten aanval nood zakelijke strijdkrachten aan te voeren. Zijn aanvallen hebben derhalve het karakter van bindingsaanvallen en staan in beteekenis ver achter bij de geweldige worsteling op de Fransche oorlogstooneelen. In hoofdzaak dient het Italiaansche schiereiland de vijan delijke luchtmacht als basis voor haar aan vallen op de Zuid-Fransche havens en op steden in Zuidoost Europa. De sport neemt een belangrijke plaats in bij de opleiding van de Arbeidsmeisjes. C.N.F./N.A.D./v.d.Werf Pax c. KORT NIEUWS. Oswaldo Se- bastiani, die vele jaren privé-secre- taris van Musso lini was, is Maan dag in de omge ving van Brescia gedood. Bij een ontspo ring tijdens ran geerwerkzaamhe den op de staats mijn Hendrik is de 37-jarige rangeer der J. H. Dieteren, uit Schinnen, zoo ernstig gewond, dat hij eenige uren la te* overleed. De arbeidsdienstplicht voor Japansche vrouwen. Op grond van artikel zes van de in 1941 uitgevaardigde wet tot algemeene mobilisatie van het Japansche volk is de reeds bestaande arbeidsdienst voor vrouwen bij regeerings- besluit verplicht gesteld voor alle ongehuwde vrouwen van 12 tot 40 jaar. De duur van den dienstplicht is op een jaar gesteld. Bulgaarsche parlement keurt regeersngsverklaringen goed. De Bulgaarsche minister-president Ba- grianof heeft de buitengewone zitting der Sobranje gesloten. De nationale vergadering keurde de verklaringen van Bagrianof van 17 Augustus en die van den minister van buitenlandsche zaken, Draganof, van 23 Augustus, goed. Inzake het vergeldingsvuur op Londen Dinsdagnacht meldt Reuter, dat waarnemers aan de Zuidkust van Engeland verklaren, dat iets dergelijks nog nooit beleefd is. Zon der onderbreking wérd een versperringsvuur gelegd. Zoo snel kwamen de vliegende bom men, dat de soldaten van de Engelsche lucht doelartillerie niet op adem kwamen. De lucht was met deze vliegende bommen ge vuld. In een gebombardeerde stad aan het Ita liaansche front, die onder voortdurend vijandelijk artillerievuur ligt, maken de dappere manschappen van een storings troep (iedere storingstroep is hier onge*- veer een stoottroep) de voor den berich tendienst zoo belangrijke verbindingen. PK Waihner/HH/St. P. c. Luchtslag boven Wiener Neustadt. Het is in de ochtenduren van Woensdag tot hevige luchtgevechten boven Zuid-Oost- Duitschland gekomen. Formaties Amerikaan sche bommenwerpers beschermd door jacht vliegtuigen met grooten actieradius, die van Italië uit naar de Oostmark doordrongen en haar bommen op verschillende plaatsen in het gebied van groot-Weenen wierpen, wor den reeds voor hot bereiken van haar doelen door sterke Duitsche jachtstrijdkrachten tot den strijd gedwongen. Boven Wiener-Neu- stadt ontstond een verbitterde luchtslag, waarin de Duitsche jagers de vijandelijke beveiliging doorbraken en de groepen bom menwerpers onder het geconcentreerde vuur van hun zware boordwapens namen. De Amerikaansche formaties hebben bij haar aanval volgens nog onvolledige rappor ten 24 vliegtuigen verloren, waarvan 20 vier motorige bommenwerpers. Amerikaansche bommenwerpers hebben op 22 Augustus eveneens het gebied om Weenen en eenige plaatsen in Opper Silezië aange vallen. Duitsche en Hongaarsche luchtver dedigingsstrijdkrachten hebben 57 vijandelijke vliegtuigen waarvan 51 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Naar de New-Yorksche correspondent van de Daily Mail meldt, wenschen Churchill en Roosevelt elkander in den loop van de vol gende week opnieuw voor een bespreking te ontmoeten, ditmaal op Franschen bodem. Oorspronkelijk had de conferentie in En geland moeten plaats vinden, doch met het oog op de Duitsche vliegende bommen wenschte de omgeving van den Amerikaan sohea president niet dat deze zijn leven door een bezoek aan Engeland op het spel zou zetten. De vlasoogst in den Haarlemmermeer- polder. Het gewas wordt naar de schuren gebracht. C.N.F./Stevens Pax c, De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: EXTRA KEURINGEN voor Waffcn-S.S. (Wiking), S.S.-Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Gerinaansche S.S. in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Don derdag 24 Augustus 813.00 uur, Den Haag. gebouw Amicitia, Westeinde 15 en op Vrijdag 25 Augustus 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4» waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tjjdens de keuringen worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het S.S.-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der Waffen- S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche- straat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Even eens bij het S.S.-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg en Marine- annahmestelle West, Utrecht, Plompetoren- gracht 24. Polen uit Londen en Moskou in één kabinet? Dinsdag vergaderde het Poolsche uitge weken kabinet te Londen, om het ontwerp voor een memorandum inzake de bewinds kwestie te behandelen. Uit Poolsche bron te Londen wordt vernomen, dat Mjkolajczyk zich in dit memorandum accoord verklaart met de vorming van een nieuwe regeering, welke alle Poolsche partijen zou omvatten. Hier zouden ook degenen, die het Poolsche comité te Moskou steunen, in begrepen zijn. Men neemt aan, dat het memorandum, in dien het door het Londensche comité wordt goedgekeurd, onmiddellijk naar Moskou zal worden gezonden. De Amerikaansche onderstaatssecretaris Edward Stettinius is gekozen tot permanen ten voorzitter van de Geallieerde veiligheids conferentie te Dumbarton Oaks. In zijn af- zigheid zullen beurtelings de Sovjet-Russi sche ambassadeur te Washington Gromyko en de leider der Britsche delegatie, Sir Alexan der Cadogan, het presidium voeren. Voorts werd besloten om de Sovjet-Russische voor stellen als uitgangspunt der besprekingen te nemen. In aansluiting hierop zullen de Ame rikaansche en Britsche gedelegeerden hun voorstellen indienen. De spreker van de Wilhelmstrasse, die eenige mededeelingen naar aanleiding van vragen op de persconferentie, deed, wenschte geen antwoord te geven op de vraag, waar maarschalk Pétain zich bevindt. Hij verwees Waar het feit, dat men om zekere redenen voorzichtig moet zijn met geographische aanduidingen. Op vragen over de verhouding tusschen den regeeringschef, Pierre Laval en zijn mede werkers, antwoordde de spreker, dat het tus schen eenige van hen en Laval eenigen tijd geleden tot misverstanden was gekomen, weliswaar niet over het doel, maar over de methoden. Het gemeenschappelijke gevaar heeft de eenheid tusschen hen weer ver sterkt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1