DE GRUYTER SjS De situatie in Frankrijk. Frankrijk. Aan de bocht in de Seine ten Noorden van Mantes probeerde de vijand zijn brug genhoofd in Noordelijke richting door aan vallen bij La Roche-Guyon uit te breiden. Zijn aanvallen stortten ineen. Duitsche groe pen zetten hier hun den vorigen dag begon nen tegenaanval voort, veroverden de plaats en drongen over de Seine tot in de groote bocht van de rivier door en zuiverden deze van vijandelijke troepen. De Duitsche lucht macht zette hier haar doeltreffenden aanval op vijandelijke pontonbruggen en troepen concentraties voort. Ten Zuidoosten van Parijs oefenden de Amerikaansche divisies in het gebied ten Noordwesten van Etampes nog steeds druk uit op de Seine, die zij bij Corbeil en Melun bereikten. Aan de Yonne ontwikkelden zich nieuwe gevechten bij Sens. Door langs de stad heen te trekken drong de vijand verder- naar het Oosten op. De gevechten aldaar duren nog voort. Aan de Zuid-Fransche kust drongen de Anglo-Amerikanen over den middenloop van de Durance heen in algemeene richting naar den benedenloop van de Rhone. In het gebied tusschen Durance en Rhone zijn ten Zuid oosten van Valence zware gevechten gaande daar de Duitsche troepen de enkele berg wegen, langs welke kan worden opgerukt hebben afgesloten. De Duitsche militaire woordvoerder te Berlijn heeft Woensdag medegedeeld, dat de laatste Duitsche troepen zich nu uit de tang in Normandië hebben terugetrokken, zoodat aan het Westelijk front op het oogenblik niet meer van een omsingeling kan worden ge sproken. „In de toekomst" aldus deze zegs man, „zullen de militaire operaties in Frank rijk in nog sterker mate dan op het oogen blik een bewegelijk karakter verkrijgen. De Duitsche legerleiding zal haar krachten sa mentrekken voor beslissende bewegingen. Zij is nu in staat, met een veel grootere bewe gingsvrijheid te opereeren dan'tot nog toe. Bij het uitvoeren van deze bewegingen zal het opgeven van gebieden niet te vermijden zijn. Het Geallieerde opperbevel, dat er op had gerekend, de Duitsche strijdkrachten in Normandië volkomen te vernietigen, moet zijn plannen nu aan de nieuwe situatie aan passen. CDe van het Noordwesten naar het Zuid oosten loopende Geallieerde aanvalsboog om Parijs is niet verder vernauwd. De halve ring loopt nog steeds van Rambouillet ten Westen van Versailles en ten Westen van St. Germain Etampes naar het gebied ten Westen van Fontainebleau. De Duitsche weerstand is zeer taai. Aan het Zuid-Fransche front staan de operaties in het teeken van den grooten aan voer der Geallieerden Zweden verbreekt betrekkingen met Vichy. Het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken heeft Donderdagavond via het Zweedsche telegraaf-agentschap bekend ge maakt. dat de diplomatieke betrekkingen tus schen Zweden en de regeering van Vichy hebben opgehouden te bestaan. Nieuw Pooisch memorandum Naar bekend wordt heeft de Poolscha, Emi- grantenregeering te Londen een nieuw mo- morandum uitgewerkt, dat opgesteld is na een gedachtenwisseling met de Britsche en Ame rikaansche instanties en volgens opvatting van de Polen te Londen als basis voor een mogelijke voortzetting van de onderhandelin gen met de Sowjet-Unie en het zoogenaamde Poolsche bevrijdingscomité kan worden be schouwd. In dit memorandum wordt een ka binet van 16 leden voorgesteld. Hierin zouden 8 leden van de zoogenaamde Poolsche onder- grondsche beweging, vier leden van de Pool sche emigrantenregeering en vier vertegen woordigers van het zoogenaamde Poolsche be vrijdingscomité worden opgenömen. De Pool sche emigranten te Londen hopen, dat de functie van minister-president in handen van Mikolajczyk zal blijven berusten. Wat het grensprobleem betreft zouden de Poolsche emigranten aceoord gaan met een herziening van de overeenkomst van Riga. Wel maken zij echter aanspraak op Lemberg en Wilna. Generaal Sosnkowski zou aan deze nieuwe plannen worden opgeofferd, terwijl president Raczkiewicz zou moeten aftreden. KORT NIEUWS De president der Philippijnen heeft om nieuw leven te brengen in de regeering, het kabinet gereorganiseerd. In de V.S. is een beperkte arbeidsdienst plicht ingevoerd. Zij heeft tot doel, de regu latie van werkkrachten voor bepaalde, be langrijke bedrijfstakken te kunnen organi- seeren. De toestand van Menemedzjogloe, Turksch oud-minister van buitenlandsche zaken, die kort na zijn aftreden een sleutelbeen brak, is zeer verergerd. Zijn toestand geeft aanleiding tot bezorgdheid. Te Oostburg is de zaak van den fotograaf Porrey des nachts door brand verwoest. Mevr. Porrey, die met haar drie kinderen alleen thuis was, wist twee harer kinderen te redden en met hen naar het achter het huis gel»gfen keukenplat te ontkomen. Het achtjarig doch tertje is echter jammerlijk omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de ouders de opsporing van Wilhel- mina Wouters, oud 18 jaar, die sedert 15 Aug. j.l. wordt vermist. Zij is pl.m. 1.70 m lang, heeft een flink postuur, donkerblond haar, bruine oogen en is gekleed in zwarte japon, met witte garneering op de borst, kort wit manteltje, en lage bruine schoenen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C, van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen, Heemstede. „Moeilijk te verteren". Te Londen doet men zijn best den na druk er op te leggen, dat Roepaenië uit den oorlog treedt zoo wordt gezegd in een eigen bericht uit Londen in Svenska Dagbladet. Een deelneming van de Roe- meensche troepen aan den kant van de Russen als „mede-oorlogvoerenden", waar van, naar het schijnt, in de Sowjet-Rus- sische voorwaarden sprake is, zou echter, naar het Zweedsche blad verder schrijft, in Engeland nauwelijks populair zijn. Men is in Engeland van meening, dat een der gelijke halsbrekende ommekeer van een vijandelijke legermacht moeilijk te verte- Verzwaarde V-t actie. Reuter meldt: „Tweemaal in den nacht van Woensdag op Donderdag en op Donder dag opnieuw, werden golven vliegende bom men over het Kanaal afgeschoten. De aan vallen werden op grootere schaal gedaan dan den laatsten tijd het geval was.". Radio Londen heeft de aanvallen met vlie gende bommen, die in den loop van Donder dag op Zuid-Engeland en het gebied van groot-Londen werden ondernomen, „zwaar1' genoemd. Alle politieke partijen in Hongarije ontbonden In de Hongaarsche staatscourant is een re- geerings verordening gepubliceerd, volgens welke alle politieke partijen met onmiddellij- ken ingang worden ontbonden zonder reke ning te houden met haar politieke oriëntee ring. Iedere politieke activiteit is verboden. Het vermogen der partijen, waar het ook ge deponeerd is, wordt door de politie geblok keerd en in veiligheid gesteld. Bij het overtre den van deze regeeringsverordening zullen zware straffen worden uitgedeeld. De veror dening is onmiddellijk in werking getreden. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een verordening voor al zijn ambtenaren een verbod van verlof afgekondigd. Dit ver bod van verlof is daarop door den eersten burgemeester van Boedapest ook afgekondigd voor alle stedelijke ambtenaren. Luchtaanvallen op de Molukken. Volkens berichten uit Tokio hebben 100 Geallieerde bommenwerpers Zondagmorgen een aanval ondernomen op het Noordelijke deel van het eiland Halmaheira: 15 toestellen wierpen bommen op de Japansche stellingen aan de Kaoe-baai. Denzelfden dag was ook de Westkust van Halmaheira doelwit der Geallieerden en in dit-kader werd ook het eiland Ternate aangevallen. De Japansche basis Manoekwari op het Westelijk deel van Nieuw Guinea is Maandagmorgen door 80 Amerikaansche vliegtuigen met bommen en boordwapens bestookt. Hongaarsch-Roemeensche verbindingen stopgezet. Naar de Directeur-generaal van de Hon gaarsche P.T.T. mededeelt, is ieder post-, tele graaf- en telefoonverkeer met Roemenië tot nader order stopgezet. Ue „Viüa Reale". Door bemiddeling van de Zwitsersche re geering heeft het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken er de Britsche en Amerikaansche regeeringen opmerkzaam op gemaakt, dat zich in de „Villa Reale" nabij Siena en in de omgeving daarvan geen Duit sche troepen bevinden en dat de Britsche en Amerikaansche instanties er dus de verant woordelijkheid voor dragen indien dit ge bouw, waarin kunstschatten uit verscheidene musea en archieven in Italië zijn opgebor gen, aan het oorlogsgevaar zou worden bloot gesteld. De Amerikaansche luchtmacht in China. In de benoeming van generaal-majoor Curtis E. Lemay tot bevelhebber van het 20e Amerikaansche luchtcorps in China ziet men te Tokio een nieuw bewijs voor de beteeke- nis, die de vijand aan de Chineesche steun punten toekent voor groote aanvallen op Japan. Lemay voerde tot nu toe het bevel over formaties in Engeland, die haar aan vallen op Berlijn en Hamburg richtten. Naar het schijnt wil men zijn ervaringen in Euro pa nu ook toepassen op het Aziatische oor- logstooneel. THANS 89 SLACHTOFFERS TE MAASTRICHT. Het aantal dooden tengevolge van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval van 18 Augustus op Maastricht is thans tot 89 geste gen. Elf Nederlanders worden nog vermist. Verduisteren van 20.45 u. tot 6.30 u. 26 Aug.: Zon op 6.40, onder 20.42 uur Maan op 14.32, onder 23.55 uur De bok. Wij wandelden met onzen bok. Hij is wild als hij mee mag, aanvankelijk aan liet touw. Zoodra wij buiten de bebouwde kom zijn, mag hij los. Dan wijkt hij onmiddellijk van het rechte pad om te gaan vreten aan het loof der gemeenteaardappelen, hetgeen wij hem genadiglijk toestaan, langzaam voort- wandelend. Pietje kijkt af en toe zenuwachtig van zijn gastmaal op en als de afstand hem te groot wordt, komt hij plotseling met de vaart van een V 8 achter ons aan. Maar zijn aanhan kelijkheid neemt gelijkelijk af met den af stand die hem van zijn verzorgers scheidt, want is hij bij ons, dan wijkt hij weer on middellijk van het rechte pad en verdwijnt in de gemeente aardappelen. Gisteren is Pietje mogelijk in den steek gelaten door zijn instinct. Óf heeft hij eens een kunstje willen vertoonen. Wij stonden voor een sloot en hij, achtergebleven, kwam op ons geroep aangesneld, deed of hij de sloot niet zag of zag hem werkelijk niet, en sprong er met een sierlijken boog midden in. Mijn vrouw slaakte een kreet. Pietje was verdwenen, keerde terug naar de opper vlakte en zwom zonder een geluid naar den overkant. Daar klauterde hij met kroos op zijn rug en met wier beladen als een minia tuur-watermonster op den wal, schudde zich. begon op de groene slierten, die hij zoo juist had. opgediept, te kauwen en keek woe dend naar ons. Wij konden hem over een bruggetje verderop bereiken en keerden, omgeven met een wolk van stank, met het lieve dier huiswaarts. Twee pikzwarte dwei len en een zoowat droog Pietje waren de resultaten van een kwartier hard werken. Toen ging hij tevreden grazen in de zon, doch weigerde 's avonds weer mee uit wan delen te gaan. Zoo zijn bokken. Een verschil als dag en nacht maakt het, of koffiesur- rogaat versch is, of niet. Onze eigen winkels en enorme omzet garandee ren U steeds versch koffie- surrogaat. DE koffiezaak-D£ theezaah Uniformstukken voor Nederlandsche krijgsgevangenen. Inzameling door het Ned. Roode Kruis Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede: Het opperbevel van de Duitsche Weermacht zorgt in overeenstemming met de bepalingen van het volkenrecht in oorlogs tijd voor het kleeden der Nederlandsche krijgsgevangenen Het is evenwel niet ver plicht noch in staat aan de krijgsgevangenen uniformen ter beschikking te stellen, die met de wenschen der Nederlandsche krijgsge vangenen in overeenstemming zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis doet daar om een beroep op alle Nederlanders, die in het bezit zijn van uniformstukken van de voormalige Nederlandsche weermacht, deze voor de kleeding van hun zich in krijgsge vangenschap bevindende landgenooten ter beschikking te stellen. In het bijzonder zijn benoodigd: uniformjassen, pantalons, over jassen, mantels, kepi'6, veldmutsen. distinc tieven, schoenen, laarzen, beenkappen en beenstukken en beenwindsels. Deze vrijwil lige gaven, waarom het Nederlandsche Roode Kruis dringend verzoekt, kunnen aan het magazijn der 5de afdeeling van het Neder landsche Roode Kruis, Groenewegje 1416 Den Haag, worden afgegeven of per post toe gezonden. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis belast zich met de doorzending van alle ingezamelde goederen. MUTATIES BIJ DEN NED. LANDSTAND. Het wnd. hoofd van den Nederlandschen Landstand heeft eervol ontslag verleend aan den heer H. Witteveen te Vaassen als boeren leider der provincie Gelderland en tot diens opvolger benoemd den heer H. C. Henny te Steenderen. Voorts is op zijn verzoek eervol ontslag als voorman verleend aan den heer J. Saai te Kolhorn en is het hoofd van hoofdafdeeling I (volk en bodem) de heer Jac. ter Haar Ezn te Ruinerwold tevens met de waarneming der functie van voorman belast. CONSERVENFABRIKANT KRIJGT 30.000 BOETE. Nadat de Prijsbeheersching er lucht van gekregen had dat te Amsterdam groote hoe veelheden vruchten op sap tegen geweldige prijzen werden verhandeld, stelden opspo ringsambtenaren een onderzoek in. Zij kwa men terecht bij de Veluwsche Conserven- fabriek te Oosterbeek. Hier bleek uit de administratie dat de eigenaar, G. J. Bervoets te Arnhem, zijn afnemers instructie had ge geven voor zijn zwarte producten een zoo hoog mogelijken prijs te maken, maar daarbij de grootst mogelijke voorzichtigheid te be trachten. Om moeilijkheden bij eventueele controle te vermijden geschiedden de afreke ningen dan ook steeds door storting op diens particuliere bankrekening. De inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft Bervoets tot een boete van 30.000 veroor deeld en een groote partij conserven, zooals appelmoes, kersen en pruimen op sap, ver beurd verklaard. Nieuws uit de courant van gisteren. Buitenland. Het weermachtbericht meldde o a. dat ten Zuiden van Parijs de Geallieerden de Duitsche vooruitgeschoven beveiligingen aan vielen met sterke strijdkrachten en deze tot de Seine terugdrongen. In het Zuiden hield de bezetting van Toulon in verbitterde ge vechten stand. In Zuid-Bessarabië en in Mol davië brachten Duitsche en Roemeensche formaties de Sovjet-aanvalsvoorhoede na diepe penetraties tot staan. De stad Jassy werd ontruimd. Met steun van Fransche vrijscharen hebben de Amerikanen op 22 Augustus bij St. Jean de Luz nabij de Fransch-Spaansche grens een kleine groep strijdkrachten aan land gezet. Een poging, om deze groep te versterken mislukte door het vuur der Duit sche kustbatterijen. Volgens een bericht van de Daily Mail wenschen Churchill en Roosevelt elkaar in den loop van de volgende week opnieuw voor een bespreking te ontmoeten, ditmaal op Franschen bodem. Binnenland. De termijn, binnen welke amateur- tabakstelers zich kunnen laten inschrijven is verlengd tot 30 September. Van 27 Augustus tot 3 September wor den weer 3 Kg. aardappelen per persoon beschikbaar gesteld. Op eiken bon 36 kan men l1/^ Kg. betrekken en op bon Toeslag 36 1 Kg. Op deze bonnen kan reeds heden Vrij dag en Zaterdag worden gekocht. Stad Op 1 September viert mej. A. M. Vogel sang haar zilveren jubileum bij den Raad van Arbeid te Haarlem. Het echtpaar SmitVan Weeren, Pal- lasstraat 5, Haarlefn-Noord, viert op 5 Sep tember zijn gouden huwelijksfeest. Inlevering boterbonnen 54A en 34B De bonnen Boter 34 A en 34 B, welke men dient in te leveren, opdat de handelaren zich met boter resp. margarine kunnen bevoor raden, kan men in afwijking van het reeds gepubliceerde, alsnog op Zaterdag 26 Augus tus bij zijn leverancier inleveren. Z.S.-PROCEDURE VOOR DE NEDERLAND SCHE BOUWINDUSTRIE. Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z. S.- kaarten op het geheele gebied der Neder landsche bouwindustrie. De mededeeling hier omtrent verscheen in de bladen van 8 Augus tus j.l., waarbij de sluitingsdatum werd vast gesteld op 31 Augustus. Ondernemers, die in gebreke blijven voor 1 September hun aanvraag in te dienen, stel len daarmede zichzelf en hun werk krachten ter beschikking voor gebruik elders. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 27 Augustus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „De Rijksschool voor meisjes". KEUKENMEISJE STAL GELD. De recherche heeft het 25-jarige keuken meisje H. M. van H. aangehouden, die bekend heeft ten nadeele van een dame, bij wie zij inwoonde, een handtaschje, inhoudende ƒ150 te hebben gestolen. Ook is gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan diefetal van een portemonnaie, bevattend ƒ18,die een juffrouw eenige oogenblikken onbeheerd had laten liggen in een cafetaria. FRUITKOOPLIEDEN BEKEURD. Op hoeken van straten staan de laatste da gen vele kooplieden, die fruit verkoopen, doch als de politie ene onderzoek instelt, dan blijkt vele malen, dat te hooge prijzen worden ge vraagd. Daaronr) zijn in de laatste dagen eenige processen-verbaal opgemaakt tegen deze kooplieden, die peren, pruimen, druiven e.d. verkochten, tegen prijzen, welke ver boven de officieele liggen. De vruchten wer den in beslag genomen. Een der kooplieden werd zelfs drie maal bekeurd. Voetbal E.D.O. bereidt zich voor. Ook de voetbalclub EDO heeft met moeilijk heden te kampen, doch hoopt in het komende seizoen goed voor den dag te komen. Tot 1 No vember zal het eerste elftal den steun moeten missen van Van der Sluis en Sch ij venaar. In hun plaatsen zijn reserves opgesteld, van wie veel verwacht wordt Den afgeloopen Zondag heeft EDO verdienstelijk gespeeld tegen VUC en won met 61. Vooral de middenlinie OdentfhalJ. SchildwachtA. Dreyer was in goeden vorm en zal vermoedelijk gehandhaafd blijven. Dan komt Schijvenaar later in de voorhoede. Met vertrou wen ziet EDO. dat onder leiding van J. Wille uitkomt, Zondag den strijd tegen DWS in het AROL-tournooi tegemoet. Zandstra, Odenthal en Perukel kunnen niet uitkomen in verband met den belangrijken honkbal wedstrijd. De op stelling is nu: doel: J. Wille; achter: B. Hirs en A. Joppe; midden: J. Rietman, J. Schildwacht, A. Dreyer; voor: S. Spek, Verdam, W. Schild wacht, P. Breuwer en W. Steendam. Als EDO wint, dan komt de ploeg den volgenden Zondag weer uit. Bij een nederlaag zal op 3 September vriendschappelijk gespeeld worden. Zondag 10 September komt het elftal uit tegen KFC ter ge legenheid van het jubileum van „Schoten". Denkt aan „Moeder en Kind" huis-aan-huis-collecte 23 t.m. 30 Aug. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Orkest- en solistenplaatjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Orkest- en solisten plaatjes. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Meisjes- en kinderkoor. 9.00 In strumentale soL met orkestbegeleiding. ».-n> Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orkest Alexander Sekole en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Milonga's IV. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Orkest/Boyd Bachman. 13.25 De wekelijksche wandeling .13.25 Orkest Boyd Bachman. 13.55 Wenken voor volktuinders. 14.00 Utrechtsch stedelijk orkest en solist. 15.00 Bonte weekeindklanken. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek week- overz. 28.10 Hong. orkest Bandi Balogh. 18,45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nteuws en act. bescih. 19.15 Gram.muz. 19.30 De avonturen van drie musketiers VIII, luisterspel. 20.00 Vaudeville oikest, koor en solisten. 20.40 Ge ïllustreerd progr. overz. 21.00 Droomland. 22.00 B NO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Melodieën van Chopin. 22.30 Aether-Rnmantiek. 23.3024.00 Avondcom posities. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Voor ieder iets. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Strijkorkest-composities. 16.15 Sonates voor viool en piano. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Vroolijke zang. 17.30 Harmonie-orkest-conc. 18.15 Omroeporkest ea solisten. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gevarieerd concert. 20.15 En temidden van dien rommel20.30 Septet Jonny Ombach en soliste. 21.00 Klassiek orkestconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nmtuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2