Q,s d°9 %\M DE GRUYTER Nieuws uit <Ie courant van gisteren. De situatie in Frankrijk. Frankrijk. Aan de bocht in de Seine ten Noorden van Mantes probeerde de vijand zijn brug genhoofd in Noordelijke richting door aan vallen bij La Roche-Guyon uit te breiden. Zijn aanvallen stortten ineen. Duitsche groe pen zetten hier hun den vorigen dag begon nen tegenaanval voort, veroverden de plaats en drongen over de Seioe tot in de groote bocht van de rivier door en zuiverden deze van vijandelijke troepen. De Duitsche lucht macht zette hier haar doeltreffende aanval op vijandelijke pontonbruggen en troepen concentraties voort. Ten Zuidoosten van Parijs oefenden de Amerikaansche divisies in het gebied ten Noorwwesten van Etampes nog^ steeds druk uit op de Seine, die zij bij Corbeil en Melun bereikten. Aan de Yonne ontwikkelden zich nieuwe gevechten bij Sens. Door langs de stad heen te trekken drong de vijand verder, naar het Oosten op. De gevechten aldaar duren nog voort. Aan de Zuid-Fransche kust drongen de Anglo-Amerikanen over den middenloop van de Durance heen in algemeene richting naar den benedenloop van Rhone. In het gebied tusschen Durance en Rhone zijn ten Zuid oosten van Valence zware gevechten gaande daar de Duitsche troepen de enkele berg wegen, langs welke kan worden opgerukt hebben afgesloten. De Duitsche militaire woordvoerder te Berlijn heeft Woensdag medegedeeld, dat de laatste Duitsche troepen zich nu uit de tang in Normandië hebben terugetrokken, zoodat aan het Westelijk front op het oogenblik niet meer van een omsingeling kan worden ge sproken. „In de toekomst" aldus deze zegs man, „zullen de militaire operaties in Frank rijk in nog sterker mate dan op het oogen blik een bewegelijk kartkeer verkrijgenè De Duitsche leegrleiding zal haar krachten sa mentrekken voor beslissende bewegingen. Zij is nu in staat, met een veel grootere bewe gingsvrijheid te opereegren dan tot nog toe. Bij het uitvoeren van deze bewegingen zal het opgeven van gebieden niet te vermijden zijn. Het Geallieerde opperbevel, dat er op had gerekend, dat Duitsche strijdkrachten in Normandië volkomen te vernietigen, moet zijn plannen nu aan de nieuwe situatie aan passen. De van het Noordwesten naar het Zuid oosten ioopende Geallieerde aanvalsboog om Parijs is niet verder vernauwd. De halve ring loopt nog steeds van Rambouillet ten Westen van Versailles en ten Westen van St. Germain Etampes naar het gebied ten Westen van Fontainebleau. De Duitsche weerstand is zeer taai. Aan het Zuid-Fransche front staan de operaties in het teeken van den grooten aan voer der Geallieerden. Luchtaanvallen op de Molukken. Volkens berichten uit Tokio hebben 100 Geallieerde bommenwerpers Zondagmorgen een aanval ondernomen op het Noordelijke deel van het eiland Halmaheira; 15 toestellen wierpen bommen op de Japansche stellingen aan de Kaoe-baai. Denzelfden dag was ook de Westkust van Halmaheira doelwit der Geallieerden en in dit kader werd ook het eiland Ternate aangevallen. De Japansche basis Manoekwari op het Westelijk deel van Nieuw Guinea is Maandagmorgen door 80 Amerikaansche vliegtuigen met bommen en boordwapens bestookt. KORT NIEUWS De president der Phijippijnen heeft om nieuw leven te brengen in de regeering, het kabinet gereorganiseerd. In de V.S. is een beperkte arbeidsdienst plicht ingevoerd. Zij heeft tot doel, de regu latie van werkkrachten voor bepaalde, be langrijke bedrijfstakken te kunnen organi- seeren. Te Oostburg is de zaak van den fotograaf Porrey des nachts door brand verwoest. Mevr. Porrey, die met haar drie kinderen alleen thuis was, wist twee harer kinderen te redden en met hen naar het achter het huis gelegen keukenplat te ontkomen. Het achtjarig doch tertje is echter jammerlijk omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de ouders de opsporing van Wilhel- mina Wouters, oud 18 jaar, die sedert 15 Aug. j.l. wordt vermist. Zij is pl.m. 1.70 m lang, heeft een flink postuur, donkerblond haar, bruine oogen en is gekleed in zwarte japon, met witte garneering op de borst, kort wit manteltje, en lage bruine schoenen. De les van Italië. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem (afw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen. Heemstede. De Duitsche pers herinnert in haar com mentaren op het verraad van koning Michael van Roemenië aan den chaos, waarin Italië werd gestort door de capitulatie van Victor Emanuel en Badoglio. Tegelijkertijd wijzen de bladen er op, dat een Roemeen,sche na tionale regeering bereid is den strijd verder voort te zetten om het land van den onder gang te redden. Een „weergalooze misdaad" noemt de Völkischer Beobachter de handel wijze van Michael, zijn „kruiperige hovelin gen en een reeks eerzuchtige partijpolitici van den ouden stijl". De samenzweerders in het koninklijk paleis te Boekarest, zoo schrijft het blad, wilden het Romeensche volk een vreeselijk lot berokkenen, de bolsjewieken het land binnen laten en dit daarmede stor ten in de catastrophe, die voor ieder volk in zulk een positie zeker is: boLsjewiseering en aanhechting van den resteerenden puinhoop onder den naam van een Sovjet-republiek aan de U.S.S.R. Het is niet meer dan na tuurlijk, dat de nationaal bewuste elementen van Roemenië begrepen hebben, dat de cora- promfetooze strijd tegen het bolsjewisme de eenige redding van het land kan zijn van een niet te overziene barbaarsche slavernij. Nieuw Poolsch memorandum Naar bekend wordt heeft de Poolsche Emi- grantenregeering te Londen een nieuw mo- morandum uitgewerkt, dat opgesteld is na een gedachtenwisseling met de Britsche en Ame rikaansche instanties en volgens opvatting van de Polen te Londen als basis voor een mogelijke voortzetting van de onderhandelin gen met de Sowjet-Unie en het zoogenaamde Poolsche bevrijdingscomité kan worden be schouwd. In dit memorandum wordt een ka binet van 16 leden voorgesteld. Hierin zouden 8 leden van de zoogenaamde Poolsche onder- grondsche beweging, vier leden van de Pool sche emigrantenregeering en vier vertegen woordigers van het zoogenaamde Poolsche be vrijdingscomité worden opgenomen. De Pool sche emigranten te Londen hopen, dat de functie van minister-president in handen van Mikolajczyk zal blijven berusten. Wat het grensprobleem betreft zouden de Poolsche emigranten accoord gaan met een herziening van de overeenkomst van Riga. Wel maken zij echter aanspraak op Lemberg en Wilna. Generéal Sosnkowski zou aan deze nieuwe plannen worden opgeofferd, terwijl president Raczkiewicz zou moeten aftreden. Verzwaarde V-t actie. Reuter meldt: „Tweemaal in den nacht van Woensdag op Donderdag en op Donder dag opnieuw, werden golven vliegende bom men over het Kanaal afgeschoten. De aan vallen werden op grootere schaal gedaan dan den laatsten tijd het geval was." Radio Londen heeft de aanvallen met vlie gende bommen, die in den loop van Donder dag op Zuid-Engeland en het gebied van groot-Londen werden ondernomen, „zwaar" genoemd. CONSERVENFABRIKANT KRIJGT 30.000 BOETE. Nadat de Prijsbeheersching er lucht van gekregen had dat te Amsterdam groote hoe veelheden vruchten op sap tegen geweldige prijzen werden verhandeld, stelden opspo ringsambtenaren een onderzoek in. Zij kwa men terecht bij de Veluwsche Conserven- fabriek te Oosterbeek. Hier bleek uit de administratie dat de eigenaar, G. .1. Bervoets te Arnhem, zijn afnemers instructie had ge geven voor zijn zwarte producten een zoo hoog mogelijken prijs te maken, maar daarbij de grootst rhogelijke voorzichtigheid te be trachten. Om moeilijkheden bij eventueele controle te vermijden geschiedden de afreke ningen dan ook steeds door storting op diens particuliere bankrekening. De inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft Bervoets tot een boete van 30.000 veroor deeld en een groote partij conserven, zooals appelmoes, kersen en pruimen op sap, ver beurd verklaard. Z.S.-PROCEDURE VOOR DE NEDERLAND- SCHE BOUWINDUSTRIE. Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z. S.- kaarten op het geheele gebied der Neder- landsche bouwindustrie. De mededeeling hier omtrent verscheen in de bladen van 8 Augus tus j.l., waarbij de sluitingsdatum werd vast gesteld op 31 Augustus. Ondernemers, die in gebreke blijven voor 1 September hun aanvraag in te dienen, stel len daarmede zichzelf en hun werk krachten ter beschikking voor gebruik elders. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 27 Augustus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „De Rijksschool voor meisjes". De bok. Toen mijn huisgenooten mij vroegen, waarom ik een bok gekocht had en geen geit, heb ik eerlijk geantwoord, dat een geit mij te duur was. Dat schijnt voor de meeste menschen afdoende te zijn, maar een ver klaring is het natuurlijk niet. De verklaring lag dan ook niet in een uit de duisternis van het innerlijk opkomende plotselinge en on- bedivingbare neiging tot het boksche, maar heel eenvoudig in mijn maag. Door deze wreede doelmatigheid was, naar het scheen, het lot van Pietje bepaald. En iedereen, ook hijzelf, zweeg; onkundig van de bestem ming, waarmee hij in mijn voortuintje stond Maar het lot wilde anders. Toen we hem vijf dagen hadden, had er een onweer plaats en Pietje was zoo lief wanhopig aan zijn eindje louw, dat wij van hem gingen hou den en in de eetkamer haalden, roaar hij eens, wellicht, op tafel zou prijken. Hij heeft blijkbaar bespeurd, dat er een samen hang bestond tusschen de eetkamertafel en zijn eigen bestaan, want hij kroop er, nog schichtig van het onweer, subiet onder en bleef daar, totdat de lucht was opgeklaard. Maar wat je een hond en een kat kunt leeren, wil er bij een bok niet in; of liever: het wil er juist uit, zoodat wij na afloop van het onweer met stoffer, blik en dweil op onze beurt onder de tafel moesten kruipen, terwijl Pietje ons door de openstaande tuin deur glimlachend gadesloeg. Zoo zijn bokken. Wij hebben besloten hem niet te slachten, maar tot wederzijdsche opvoeding in huis te houden. Zoo zijn menschen. Een verschil en nacht "^1 maakt het, of koffiesur- rogaat versch is, of niet. Onze eigen winkels en enorme omzet garandee ren U steeds versch koffie- surrogaat. DE koffiezaak'DE theezaah Denkt aan „Moeder en Kind" huis-aan-huis-collecte 23 t.m. 30 Aug. DRIE JAAR GEëlSCHT TEGEN VALSCHE MUNTERS. Wegens het vervaardigen en uitgeven van valsch geld, voornamelijk kwartjes, en dief stal van een aantal smeltkroezen ten na- deele van 's Rijks munt, stonden voor de Utrechtsche rechtbank terecht de gebroe ders Th. en J. van der B. Th. van der B.-verklaarde wel een aantal kwartjes te hebben gemaakt, doch er slechts weinige te hebben uitgegeven en dan nog maar alleen om voor zichzelf zwarte tabak te koopen. De 36-jarige J. van der B., die vroeger bij 's Rijks munt had gewerkt, ver klaarde dat hij de kwartjes slechts had ge maakt om zich „in zijn vak te bekwamen". Verdachte verklaarde nadrukkelijk geen der gemaakte munten te hebben uitgegeven en het aan zijn broer Th. ten strengste te heb ben verboden dit wel te doen. De Officier van Justitie eischte tegen ieder een gevangenisstraf van drie jaar. BEVERWIJK DIEVEN VOOR DE RECHTBANK. Wegens diefstal had zich voor de Haar- lemsche rechtbank te verantwoorden de 28- jarige A. H., betonwerker uit Beverwijk. Verdachte had een rijwiel gestolen en de banden verkocht. Doordat A. H. eenigen tijd geleden een ongeluk met zijn hand gehad had, was hij slechts gedeeltelijk valide ver klaard én moest hij met een vrouw en een kind van 2V2 jaar rondkomen van de uit- keering van 7.20 per week. Op alle moge lijke manieren had hij getracht aan werk te komen. Ten einde raad was hij tot stelen overgegaan Mr. dr Bijvoet, die als verdediger optrad, stelde voor de straf niet te zwaar te maken, daar verdachte onmiddellijk na zijn invrij heidstelling in dienst kan komen bij een familielid in Arnhem. De eisch luidde drie maanden met aftrek van den tijd in voor arrest doorgebracht. A. v. S., oud 26 jaar, had bij een bier bottelaar in Beverwijk wollen dekens en matrassen gestolen en deze verkocht. Ver dachte had in 1935 reeds een veroordeeling achter den rug. De officier van justitie eisch "e een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger mr. Deenik verzocht bij de beoordeeling van de straf de slechte huiselijke omstandigheden in aanmerking te nemen. Zijn vrouw is met het kind wegge loopen en heeft den geheelen inboedel in beslag laten nemen. Kort geleden is de schei ding uitgesproken. Uitspraak over 14 dagen. BETER VERDUISTEREN! Ondanks de herhaalde waarschuwingen worden de verduisteringsvoorschriften door sommige personen genegeerd. Vanzelfspre kend wordt er bij de controle tegen dergelijke overtreders proces-verbaal opgemaakt. Zoo zullen enkele bewoners van de Berkenlaan de onaangename gevolgen van hun achteloos heid ervaren. VELSEN „IJMOND" OPENT HET SEIZOEN. „IJmond" heeft de beschikking gekregen over een ander terrein en gaat met groote plannen het seizoen in, dat het vijfde van haar bestaan wordt. Het ledental neemt nog steeds toe en daarom heeft het bestuur besloten de wintercompetitie met 3 heeren- en 2 dames- Buitenland. Het weermachtbericht meldde o a. dat ten Zuiden van Parijs de Geallieerden de Duitsche vooruitgeschoven beveiligingen aan vielen met sterke strijdkrachten en deze tot de Seine terugdrongen. In het Zuiden hield de bezetting van Toulon in verbitterde ge vechten stand. In Zuid-Bessarabië en in Mol davië brachten Duitsche en Roemeensche formaties de Sovjet-aanvalsvoorhoede na diepe penetraties tot staan. De stad Jassy werd ontruimd. Met steun van Fransche vvijscharen hebben de Amerikanen op 22 Augustus bij St. Jean de Luz nabij de Fransch-Spaansche grens een kleine groep strijdkrachten aan land gezet. Een poging, om deze groep te versterken mislukte door het vuur der Duit sche kustbatterijen. Volgens een bericht van de Dail^ Mail wenschen Churchill en Roosevelt elkaar in den loop van de volgende week opnieuw voor een bespreking te ontmoeten, ditmaal op Franschen bodem. Binnenland. De termijn, binnen welke amateur- tabakstelers zich kunnen laten inschrijven is verlengd tot 30 September. Van 27 Augustus tot 3 September wor den weer 3 Kg. aardappelen per "persoon beschikbaar gesteld. Op eiken bon 36 kan men \l/z Kg- betrekken en op bon Toeslag 36 1 Kg, Op deze bonnen kan reeds heden Vrij dag en Zaterdag worden gekocht. Op 1 September viert mej. A. M. Vogel sang haar zilveren jubileum bij den Raad van Arbeid te Haarlem. Het echtpaar SmitVan Weeren, Pal- lasstraat 5, Haarlem-Noord, viert op 5 Sep tember zijn gouden huwelijksfeest. elftallen aan te vangen. IJmond is hierdoor in het rayon Haarlem de eenige vereeniging, welke drie heerenelftallen op de been kan brengen. Het seizoen wordt Zondag a.s. inge zet met onderlinge wedstrijden. Zoowel bij de dames als bij de heeren zullen een A en een B-elftal elkander bekampen, waardoor een overzicht kan worden verkregen over de kwaliteiten en de krachtsverhouding van de dames- en heerenhandballers. IJMUIDEN VIS CH PR IJZEN VAN DONDERDAG. Gr. tarbot 6,kl. tarbot 3,50, kl. griet 2,50, gr. tongen 7,kl. tongen 5,50—2,50, steenbolk 0,80, horsmakreel 0,40, kabeljauw 2,—, gr. gul 1,50, kim schol 2,50, kl. schol 2e s. 2,idem 3e s. 0,80, idem 4e s. 0,50, kl. schar 0,30, vischpuf 0,10, bot 1, alles per kg. PREDIKBEURTEN ZONDAG 27 AUGUSTUS IJMUIDEN-OOST Ned, Hervormde Kerk, Velserduinweg. 10.30: J. Swaak, hulppred. te Wijk aan Zee en Duin. Gereformeerde Kerk, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. Oud-Katholieke Kerk (De Goede Herder kerk) Velserduinweg. 8.45: II. Dienst. Vergadering van GeloQvigen, Willemsbeek- weg 38. 10: Eeredienst. 4.30: Bediening des Woords. Geloofsgemeenschap Het Deger des Heils Willemsbeek weg. 10.15: Heiligipgsdienst. Ned. IiUtherscli Genootschap. Geen dienst, VEDSEN Ned. Hervormde Kerk (Geref. Kerk). Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk, Koningsweg. 9.30 en 4: Dienst SANTPOORT Ned. Hervormde Kerk, Enschedélaan. 10: Ds. H. W. Bloemhoff, van Heiloo. Ned. Herv. Kapel. Pastorieweg. 10.15: Ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam. 5: J. Swaak, hulppred. van Wijk aan Zee. Gereformeerde Kerk, Enschedélaan 9.30 en 5: Dienst. Geref. Kerk in Hersteld Verband. Wuste- laan. 10.15: G. Duitemeijer, theol. cand. te Utrecht. Geloofsgemeenschap Het leger des Heils Wustelaan. 4: Verlossingssamenkomst. Oud-Katholieke Kerk (Ned. Herv. Kerk) Enschedélaan. 3.30: H. Dienst. BEVERWIJK Ned. Hervormde Kerk 10: Ds. G. de Roest 7: Ds. P. J. Mackaay, van Haarlem, Jeugd dienst. Gereformeerde Kerk, C. H. Moensplein 10 en 5: Ds. M. Feitsma. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat. 10.30: Dr. Alb. Vis. Evang. ï/uth. Gemeente. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. Vrije Evangelisatie „Maranatha". Koning straat. 9.30: Bidstond. 10: A. T. Polderman, Den Haag. Medew. Zangkoor. Zondagsschool vacantie. WIJK AAN ZEE EN DUIN Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontvangen. Ned. Herv. Ver.-gebouw. Populierenlaan, 10: Ds. G. F. Callenbach. van IJm.-O. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1944. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Orkest- en solistenplaatjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Orkest- en solisten plaatjes. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. 8.45 Voor de huisvrouw. 8.50 Meisjes- en kinderkoor. 9.00 In strumentale soli met urkestbegeleiamg. ii.iJ Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orkest Alexander Sekole en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Milonga's IV. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Orkest Boyd Bachman. 13.25 De wekelijksche wandeling .13.25 Orkest Boyd Bachman. 13.55 Wenken voor volktuinders. 14.00 Utrechtsch stedelijk orkest en solist. 15.00 Bonte weekeindklanken. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek week- overz. 28.10 Hong. orkest Bandi Balogh. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nteuws en act. besch. 19.15 Gram.muz. 19.30 De avonturen van drie musketiers VIII, luisterspel. 20.00 Vaudeville orkest, koor en solisten. 20.40 Ge- illustreerd progr. overz. 21.00 Droomland, 22.00 B NO Nieuws- en cult. ber. Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 22.15 Melodieën van Chopin. 22.30 Aetlher-Romantiek. 23.3024.00 Avondcom posities. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Voor ieder iets. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Strijkorkest-composities. 16,15 Sonates voor viool en piano. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Vroolijke zang. 17.30 Harmonie-orkest-conc. 18.15 Omroeporkest en solisten. 19.00 BNO Nieuws en act. besch, 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Gevarieerd concert. 20.15 En temidden van dien rommel.... 20.30 Septet Jonny Ombach en soliste. 21.00 Klassiek orkestconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Verduisteren van 20.45 u. tot 6.30 u. 26 Aug.: Zon op 6.40, onder 20.42 uur Maan op 14.32, onder 23.55 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2