emsc Roemenië in handen der Sovjet-politiek Gevechten bij Boekarest Nieuwsblad voor Noord-Holland Berlijneen schoolvoorbeeld voor de regeling van Zuid-Oost. 011 Ploesti Europeesche problemen door de Geallieerden. Londen en Washington laten het politieke initiatief geheel aan Moskou. De capitulatievoorwaarden. Het Duitsche gezantschap te Boekarest. Strijd tusschen Duitsche en Roemeensehe eenheden Parijs door zwaar geschut gehavend. 289e Jaargang No. 201 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21. Teief. 12230 [Jmuiden: Rembrandtiaan 55, IJmuiden-O. Hoofdredacteur: F. C. Berks. Maandag 28 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks» behalve op Zozw en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaaL 3,42, fr. per post 3,73. "Losse nummers 6 cent. K vtaft De nationale Roemeensehe regeering is door vooraanstaande persoonlijkheden van het Roe meensehe leger in kennis gesteld van de capi tulatievoorwaarden. De eisehen der Sovjet- Unie luiden als volgt: 1. Het Roemeensehe leger behoudt zijn wa pens voor zoover het gebruikt wordt voor den strijd in Transs.vlvanië. 2. Het geheele Roemeensehe leger moet on verwijld zijn voorraad wapens en munitie aan het Sovjet-opperbevel overdragen. De ravitail leering van de tegen Hongarije strjjdende for maties wordt door Sovjet-gevolmachtigden ge regeld. 3. Roemenië stelt onmiddellijk 1.4 millioen arbeiders en voorts 100.000 specialisten ar chitecten, ingenieurs, aannemers, monteurs ter beschikking voor den wederopbouw van de verwoeste gebieden der Sovjet-Unie. In dit aantal zijn de gedemobiliseerde onderdeelen van het Roemeensehe leger inbegrepen. 4. Een terugkeer van de Roemeensehe krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie zal afhan gen van de totale tenuitvoerlegging van de aan het Roemeensehe expeditiecorps gestelde taak. De groepsgewijze terugkeer der krijgs gevangenen na dit tijdstip hangt af van de wijze waarop de taken worden vervuld, die Roemenië gesteld zijn. 5. De in Roemeensehe handen zijnde Sovjet Russische en andere Geallieerde krijgsgevan genen moeten onmiddellijk aan de Roemenië binnenrukkende troepen worden overgegeven en eventueel met Roemeensehe wapens wor den uitgerust. 6. De door den Roemeenschen overval op de Sovjet-Unie in 1941 geroofde gebieden Bessa- rabië en de Boekowina worden onverwijld weer bij de Sovjet-Unie ingelijfd. 7. De Noordelijke Dobroedzja wordt, een definitieve regeling na het einde van den ge heelen oorlog voorbehouden, als een directe bestuurszóne onder het Sovjet-opperbevel ge plaatst. 8. De controle over de scheepvaart op den Donau neemt voor den duur van den oorlog het Sovjet-opperbevel op zich. 9. Over het ter beschikking van land-, lucht- en marinesteunpunten geeft het Sovjet- oppercommando directe aanwijzingen. 10. De voorwaarden voor het herstel zullen de Roemeensehe regeering op een later tijd stip worden medegedeeld. 11. De Roemeensehe regeering neemt de verantwoordelijkheid op zich, dat alle veror deningen en eisehen van het Sovjet-opperbevel door alle Roemeensehe militaire en civiele bureaux onverwijld worden uitgevoerd. 12. De Roemeensehe regeering verplicht zich, na het einde van de oorlogshandelin gen aan het Roemeensehe volk gelegen heid te geven om op een democratische wijze van verkiezing te stemmen over zijn toekomstigen regeeringsvorm. 13. De Sovjet-Unie verklaart zich reeds thans bereid, na het van kracht worden van het vredesverdrag het roode leger terug te trekken uit het gebied van den Roemeenschen staat. Duitsck commentaar. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Koning Michael heeft bekend gemaakt, dat hij zich in oorlog met Duitschland beschouwt. Deze mededeeling komt niet als een ver rassing, aangezien zij rekening houdt met de verklaring van het Sowjet-Russische commis sariaat van buitenlandsche zaken, volgens •welke Roemenië eerst een wapenstilstandsver drag kon sluiten, wanneer het hulp verleend heeft aan het Roode Leger bij de bestrijding van de Duitsche troepen. Terwijl in Moskou, naar neutrale -berich ten melden, de atmosfeer in Roemenië „vol komen onduidelijk" wordt genoemd en de Roemeensehe weermacht nog steeds als „vijan delijk" wordt beschouwd, schijnen politieke kringen te Londen de ontwikkeling sceptisch waar te nemen. Die scepsis gaat zoo ver, dat Nya Dagligt Allehanda in een eigen bericht uit Londen kan melden, dat „in politieke kringen alhier betwijfeld wordt, of de Roe meensehe regeering een langen levensduur zal hebben. Men gelooft zelfs, dat een revo lutionaire regeering wel eens zou kunnen worden aangesteld en dat koning Michael wisschien wel het land zal moeten verlaten". De poging van Michael om de „Geallieer den" als zoodanig en niet met de Sowjet-Unie een overeenkomst aan te gaan, teneinde op die wijze te ontkomen aan de bolsjewiseering van Roemenië, moet reeds thans als mislukt worden beschouwd. Michael en zijn kring staan voor het feit, dat het sluiten van een overeenkomst door een Zuidoosteuropeeschen staat met de „Geallieerden" practisch onder werping onder de dictatuur van Moskou be- teekent. Roemenië is volgens de meening van toonaangevende kringen te Berlijn een schoolvoorbeeld voor de regeling van Zuidoosteuropeesche problemen door de „vereenigde naties". In de Wilhelmstrasse legt men er den nadruk op, dat Engeland en de Ver. Staten niet het minste plan of dok maar de mogelijkheid hebben om in te grijpen in deze ontwikkeling, maar het initiatief geheel aan Moskou zullen overlaten. Dat zal te Sofia ook menigen politicus bedenkelijk doen kijken, al meent In het Departement van buitenlandsche zaken te Berlijn wordt vernomen, dat het Duitsche gezantschap te Boekarest-door Roe meensehe troepen en politiestrijdkrachten is, omsingeld. Onder deze omstandigheden be staat geen mogelijkheid tot reehtstreeksch contact met den Duitschen gezant, resp. met zijn medewerkers. In de Wilhelmstrasse werd in verband hiermede verklaard, dat men met toepasselijke middelen stappen zal nemen om de van Roemeensehe zijde tegen het Duitsche gezantschap genomen maatregelen te elimi- neeren. In de Wilhelmstrasse verluidt verder, dat een aantal Roemeensehe missies in het bui tenland den chefs der daar gevestigde Duit sche missies hebben medegedeeld, dat zij zich niet meer beschouwen als vertegenwoor digers van koning Michael van Roemenië. hij nu zich te kunnen vastklampen aan de rokpanden van Engeland of aan de Ver. Staten. De regeering van koning Michael, waarin communistische elementen blijven binnen stroomen, nadat een sleutelpositie als minis ter van justitie reeds door een notoir partij ganger van Moskou was ingenomen, moet in de eerste plaats haar bereidvaardigheid en onderdanigheid bewijzen. Het werk der ver nieling, dat begonnen is met de oproeping van chaotische toestanden, te verhinderen, is de taak, die de nationale tegenbeweging zich heeft gesteld. Deze zal er haar speciale rede nen voor hebben, dat zij vooreerst noch de zetel harer regeering, noch haar samenstel ling bekend maakt. De voormalige Roemeensehe gezant te Lon den, Tilea, schrijft in de Sunday Times, dat reeds sedert meer dan twee jaren meer of minder geheime maatregelen werden geno men, om Roemenië er toe te brengen niet langer aan den oorlog deel te nemen. D plotselinge Roemeensehe „coup", aldus Ti lea, heeft alle Geallieerde regeeringen ver rast, ofschoon naar het schijnt overeengeko men was, dat deze tevoren ervan op de hoogte gesteld zouden worden, teneinde in staat te zijn tegelijkertijd materieele hulp aan Roemenië te verleenen. Niemand kan der halve den Geallieerden een verwijt maken, wanneer de dringend noodige hulp, vooral aan pantserwagens en vliegtuigen, niet tijdig genoeg in Roemenië aankomt. Hongaarsch dementi. Het Hongaarsche telegraaf agentschap meldt: „Het door buitenlandsche agentschappen en omroepzenders verspreide bericht over een zoogenaamde regeeringscrisis in Hongarije is volkomen uit de lucht gegrepen". Sovjets storen zich niet aan wapenstilstandsvoorwaarden. In het Roemeensehe gebied hebben Roemeensehe troepen in den loop van Zaterdag op verscheidene plaatsen de vijandelijkheden tegen de Duitsche for maties overeenkomstig de overeenkomst, die de verraderlijke hofcamarilla met de bolsjewisten heeft gesloten, geopend. Hierdoor is in verband met den ongehin- derden opmarsch der bolsjewistische pantser en gemotoriseerde formaties de positie voor de op den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostelijk front staande Duitsche troepen aanzienlijk verscherpt. Sterke Duitsche for maties zijn ten Oosten en Westen van de Proeth in hevigen strijd gewikkeld met over machtige bolsjewistische strijdkrachten. In het verloop van dezen strijd slaagde de taai strijdende Duitsche afweer erin op den Oos telijken oever van de Proeth 43 Sowjet- pantserwagens te vernietigen, terwijl tusschen Proeth en Sereth bij het zuiveren van de achterwaartsche verbindingen in totaal 19 Sowjet-pantserwagens vernietigd werden. De Duitsche gevechtsgroep bevindt zich hier op den terugtocht naar de Karpathenpassen. In Roemenië zelf ontstonden aan den Noor delijken rand van Boekarest en in het gebied van Ploesti met buitengewone verbittering gevoerde gevechten. Roemeensehe troepen, die de hier in den strijd geworpen Duitsche formaties volgens het dictaat der bolsjewis ten probeerden te ontwapenen, werden met zware bloedige verliezen afgeslagen; 23 Roe meensehe tanks werden door zware Duitsche batterijen luchtdoelgeschut vernietigd. Bij zonder zwaar waren echter de bloedige ver liezen der Roemenen, die, ofschoon zij nu meriek verreweg in de meerderheid waren, door de met de grootste verbittering strij dende Duitsche troepen op de vlucht gedreven werden. In de eigenlijke frontzones is gebleken, dat de bolsjewisten er in de verste verte niet aan denken, de wapenstilstandsvoor waarden na te komen, waarop de Roe menen aanspraak maken en die reeds in April overeengekomen zouden zijn. De Roemeensehe troepen worden snel ontwa pend en naar Sowjet-Rusland op transport gesteld. Ook voor de Roemeensehe offi cieren wordt geen uitzondering gemaakt. In het Oostelijk voorterrein van de Karpa then ondernamen Honved-troepen van het eerste Hongaarsche leger een succesvolle operatie in een plaatselijk beperkt gebied, waarbij zij een belangrijke bergstelling op de bolsjewisten veroverden en in herhaalde tegenaanvallen, waarbij de Sowjets ook pant serstrijdkrachten in den strijd wierpen, met succes standhielden. In een Noordelijker gelegen sector werden de bolsjewisten ver naar het Oosten terug gedreven en een belangrijke aanvoerweg veroverd. In het gebied van Opatof kon door Duitsche acties weer eeni vrij groot gebied bezet worden. in 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal, Bilderdijk. Jacob van Wassenaar 1610/13.6.1665 Heer van Obdam. Lt.-admiraal van Holland en West-Friesland voorheen kolonel der ruiterij. Graftombe in de Groote Kerk te Den Haag. O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. Hevige luchtaanvallen op Brest De strijd te Toulon en Marseille. De zware straatgevechten te Parijs, in. welks buitenwijken Amerikaansche pantser formaties na de mislukte poging om de stad door omsingelingsoperaties rte nemen, uit het Westen en Zuiden zijn doorgedrongen, .hebben ook Vrijdag den geheelen dag, hoofd zakelijk aan de Zuidzijde der Seine, met uiterste felheid voortgeduurd. De Duitsche steunpunten sloegen alle aanvallen der Ame rikaansche tankformaties en opstandelingen af. Oproepen aan deze steunpunten om zich over te geven werden in het geheel niet be antwoord. De zwaartepunten lager: ten Zuid«n van de Seine bij de Ecole Militaire, in Montpar- nasse, en op verscheidene kruispunten van de groote boulevards, terwijl ten Noorden, van de Seine bijzonder verbitterd gestreden werd op de Place de la Cotk^-en de Place de TEtoile. Ook Zondagochtend weerklank in Parijs het rumoer van den strijd. Hoewei de Ame rikanen en de onder hen staande Gaullisti sche formaties in den loop van de laatste 24 uur aanzienlijke versterkingen hadden ont vangen en de opstandelingen na het binnen dringen van deze formaties nieuwen toeloop hebben gekregen, verdedigden zich de Duit sche nesten van verzet tegen deze sterk over machtige strijdkrachten met zeer groote ver betenheid. Zij hebben nieuwe oproepen om zich over te geven afgeslageij en zich zoowel ten Zuiden van de Seine aan den Bouleverd St. Germain, in den tuinkan het Luxem bourg en op den Boulevard Montparnasse, alsmede achter de Seine-eilanden bij het raadhuis, de Place de la Bastille en de Place de la Republique zoo vastberaden verde digd, dat de Amerikanen ertoe overgingen, de Duitsche steunpunten met zware granaat werpers en geschut te beschieten. De omvang van de vernielingen, waardoor ook een aan tal bekende bouwwerken in puin gelegd wer den, is daardoor nog grooter geworden. Aangevoerde versterkingen werden onder het hevige vuur van zware Duitsche batterijen luchtdoelgeschut genomen en kwamen in de gedeeltelijk brandende strata n' >t tot ont wikkeling. De gevechten ^v]r>n in de ochtenduren van Zonda - vr»o.-r.imeHjk in dit gebied, met grootere :d Brest In de vestingzones van Bretagne hebben de Amerikanen alle beschikbare formaties geconcentreerd op het landfront van Brest, zoodat de aanval op de vesting ieder oogen- blik verwacht kan worden. Hierop duiden ook: de formaties Amerikaansche bommen werpers alsmede het voortdurend krachtiger wordende artillerievuur. Een oproep aan den commandant om de vesting over te geven werd niet beantwoord. Daar de Amerikanen al hun strijdforinaties geconcentréerd heb ben voor den aanval op Brest, hebben zij de gebieden van Lorient en St. Nazaire overge laten aan de georganiseerde soldeniers en Bretonsche terroristen, waaraan enkele Amerikaansche officieren als raadslieden zijn toegevoegd. De marinebatterijen van 't eiland Cecembre voor St. Malo blijven nog? steeds stand houden in weerwil van een on onderbroken hagel van granaten en bommen Naar van welingelichte Duitsche zijde wordt medegedeeld, hebben d® distan- cieeringsbewegingen der Duitaehe troepen uit het gebied van de kust aan de Golf van Biscaye en het gebied van de Pyreneeën, die reeds eenige dagen geleden warfr. i^eronnen verder voortgang gevonden TT.., '"?n.5ne>cla!. In het Rhöne-dal voerden d^ Duitsche formaties in den loop van Zaterdag een aantal succesvolle gevechten om de achter waartsche verbindingen te herstellen De weg Montelimar-Loriol kon over geheele lengte gezuiverd worden, terwijl de verbit terde worsteling om de heuvelstellingen ten Zuidoosten van Loriol nog voortduurt. Te Toulon en Marseille duren d» zware straatgevechten voort. In den loop van den nacht hebben de Duitsche verdedigers ver scheidene totaal vernielde steunpunten we gens de uitgestrekte branden prijsgegeven. De verdedigers van deze steunpunten wer den door de in het havengebied strijdende formaties opgenomen. Pogingen van vrij sterke benden om in middenVErankrijk een oproer te ontketenen werden door vastbe raden ingrijpen van de beveiligingsorganen in de kiem gesmoord. Daarbij terroristen op het slagveld. De verdedigers van de Duitsche steunpun ten in Marseille moesten de aanvallen van sterke afdeelingen luchtlandingstroepen doorstaan. Van Duitsche zijde werd enkele malen verklaard, dat er in Marseille betrek kelijk weinig Duitsche troepen staan. In het havengebied van Toulon is het voornamelijk: de Duitsche marine-artillerie, die zich se dert dagen hardnekkig tegen concentrische aanvallen te land en van de lucht uit ver dedigt. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt U als vrij williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmelding9bureaux voor Marine-vrij willigers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98100, bij alle Hafen en Ortskommandan turen en bij de Nefoenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname by de Marine als bU de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen-verstrekt. De Hoofdinspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Weet U, dat ais geen papieren ?.akken voor sand meer kunt krijgen, U 6 a 7 kranten kunt uitspreiden, en na vulling met zand U een z.g. zand. bai kunt maken door de punten van de kranten bij elkaar te binden?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1