Haarlemsche Courant Moskou wees hulp Angl* o-Amerikaansche voor Warschau af. Voorhoedenstrijd aan de Marne. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Mikolaiczyk bespreekt met Eden de door den opstand geschapen situatie. Ontijdig optreden van generaal Bor. Polen te Londen tot toegeven aan Moskou geneigd. Benesj-staten Strijd in Hongaarsch grensgebied. 289e Jaargang No. 203 x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Advertenties 10724, Redactie 10S00. Postgiro 134958 Haarlemsche Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendapleln 21. Telel. 12230 wmulden: Rembrand Haan 96, Wmtilden-O. ■aoMredactaur: F. C. Derics. Woensdag 30 Augustus 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. Uitg.t Graf. Bedrijven Damta te, Haarlem A/bon nemen ten: p. week 26 et, per mnti. MS, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 De uitgeweken Poolsche regeering te Lon den heeft een memorandum opgesteld voor de Sovjet-regeering over de regeling van de Sovjet-Poolsche betrekkingen. Punt 1 voorziet in een permanente Russisch- Poolsche samenwerking na den ®orlog op de basis van een bondgenootschap en adviseert de definitieve Russisch-Poolsche grenzen eerst na den oorlog vast te stellen. In punt 2 wordt de vorming van een Pool sche regeering te Warschau onder leiding van Mikolajczyk voorgesteld, waarin de commu nistische partij en het Poolsche comité te Mos kou op passende wijze vertegenwoordigd die nen te zijn. Punt 3 voorziet in de regeling van de vraag stukken, die verband houden met de grondwet door het houden van een „volksstemming", zoodra Polen definitief „beyrijd" is. De concessies aan de bekende Moskousche eischen zijn naar de meening te Berlijn zonder meer duidelijk. De vorming van een regeering waarin communisten zitting zouden hebben, zou, naar te Berlijn wordt, gezegd, Moskou in 6taat stellen de „volksstemming" na de bevrij ding in den zin der Moskousche wenschen voor te bereiden en te beïnvloeden. Men moet afwachten, of Moskou, nu de uitgeweken Polen te Londen den weg der capitulatie hebben in geslagen, zich accoord zal verklaren met hun voorstellen of van de geneigdheid om te capi- tuleeren zal profiteeren om nogi verder gaan de eischen te stellen. De uitgeweken Poolsche regeering heeft Dinsdagavond het memorandum éénstemmig aangenomen. Het wordt thans naar Moskou gezonden. In Poolsche kringen wordt gezegd, dat het memorandum in den definitief goedge- keurden vorm „overeensetmt met de wen schen der Poolsche ondergrondsche beweging". Warschau. De chef der Poolsche uitgeweken regeering. Mikolajczyk, heeft een onderhoud gehad met Eden. De beide staatslieden zouden van ge dachten gewisseld hebben over den toestand te Warschau. In de News Chronicle schrijft bet bekende Engelsche Lagerhuislid Vernon Bartlett, dat in Warschau een toestand is ontstaan, die ernstiger consequenties met zich mee kan brengen dan het ombrengen van verscheidene duizenden Poolsche „patriotten". Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben het dringende verzoek gericht tot Moskou om het luchtvaartverkeer tusschen Italië en Sovjet Rusland uit te breiden, teneinde Warschau hulp te kunnen doen toekomen. Hun verzoeken zijn te Moskou van de hand gewezen. De bols jewieken zelf hebben per radio hulp beloofd, doch deze beloften gingen gepaard met drei gementen, dat de aanvoerders der revolte van Warschau voor een krijgsraad zouden worden gedaagd. Vernon Bartlett gaat voort: de Poolsche regeering te Londen draagt ongetwijfeld een ernstige verantwoordelijkheid, want zij heeft generaal Bor de keuze gelaten van het tijd stip voor den opstand. Deze opstand is der halve begonnen zonder voorafgaand overleg met de Britsche, de Amerikaansche en de Sovjetregeering. Deze eenzijdige maatregel moest meer dan dwaas worden genoemd. Daar door hoopten ongetwijfeld eenige leden der Poolsche regeering te Londen, dat hun „pa triotten" Warschau zouden kunnen bevrijden Anderen hoopten, dat dit bewijs van kracht der verzetsbeweging de positie van Mikolajc zyk zou versterken, die toentertijd naar Mos kou onderweg was. De bolsjewieken echter hebben, naar het schijnt, hun vroegere oproe pen aan de Polen om in opstand te komen vergeten. Vernon Bartlett wijst er op, dat wanneer deze meeningsverschillen niet kunnen worden bijgelegd, men drie voor de Geallieerden on gunstige consequenties hieruit kan afleiden en wel: 1. zullen duizenden Polen gedood worden 2. zal de Poolsche argwaan tegenover de Sovjet-Unie op nog niet voorgekomen wijze verdiept worden en 3. heeft Churchill vaak genoeg beweerd, dat hij ieder als bondgenoot kan beschouwen, die Duitschers „neerlegt" De Britsche premier heeft echter ook de op merking gemaakt, dat hij niets kan lezen over de Poolsche revolte zonder daarbij den wensch te voelen opkomen, de mannen te helpen, die dezen weerstand hebben georganiseerd. De be trekkingen tusschen de drie groote Geallieer den zijn dus door het geval der Polen tot een bijzondere spanning geraakt, zoo besluit Ver non Bartlett ,op een oogenblik, waarop hun samenwerking meer dan ooit wenschelijk is. Rede van den Paus. Naar te Milaan vernomen wordt zal Paus Pius XII den lsten September een redevoe ring uitspreken, die door den Vaticaanschen zender zal worden verspreid. Churchill in Engeland terug. Churchill is in den vooravond van Dinsdag per vliegtuig uit Italië teruggekeerd. De correspondent van de New York Times te Cairo meldt dat het het hoofddoel der Sowjets is om behalve het herstel van de grenzen van Juni 1941 nog een aantal vrij groote Oost-Europeesche staten, z.g. „Benesj- staten" te vormen, die voor hun gebiedsaf- stand aan de Sowjet-Unie door compensaties in het West enschadeloos gesteld zullen wor den. Zoo is de kwestie van de Oostzee-staten in Londen en Washington definitief in het voordeel van het Moskousche standpunt be slist. Evenzoo hebben ook Engeland en de Ver. Staten de Sowjet-voorwaarden-.voor Fin land goedgekeurd. Ook met betrekking tot Po len is men er in diplomatieke kringen van overtuigd, dat de beginselen voor een oplos sing in Sowjet-Russischen geest zijn aange nomen. Wat betreft het lot van Hongarije is het duidelijk, dat Moskou het herstel van den vrede van Trianon wenscht. »s Het „eierschaal-schip". Op een werf der Organisatie Todt, waar schepen uit beton voor de transporteenheden Speer ver vaardigd worden, moet een schip van duizend ton, dat met de kiel naar boven gebouwd en zoo te water gelaten werd, gedraaid worden. Een groote kraan staat gereed, om dit werk te verrichten. De uit gewapend beton vervaardigde schepen, „eierschaal-schepen" genaamd, worden voor de binnenscheepvaart op de groote waterwegen van MiddenEuropa gebruikt. (OT-PK Guthausen-Transo-Europr. P. c) Weer treinen en auto's beschoten. Veertien dooden en bijna negentig gewonden. In den loop van Maandag vielen in ver- schillende deelen van ons land Anglo-Ame- rikaansche vliegers opnieuw personentreinen auto's en voetgangers met boordwapens aan. Tengevolge daarvan waren er onder de Ne- derlandsche burgerbevolking weder 14 doo den, 29 zwaar- en meer /cfan 60 lichtge wonden. „DE VROUW EN DE NIEUWE ORDE". Op Donderdag om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I over „De \ypuw en de nieuwe orde". Een voorloopige Fransche regeering. Reuter heeft de samenstelling van de zoo genaamde „voorloopige regeering der Fran sche republiek" bekend gemaakt. Volgens dit Reuterbericht zou De Gaulle het president schap, generaal Catroux de staatszaken, René Massigli de buitenlandsche zaken en Emanuel Bastier de la Vigerie de binnenlandsche za ken waarnemen. t KORT NIEUWS. Teneinde den noodtoestand in de Sowjet- Unie te lenigen, heeft het Amerikaansche Roode Kruis uit vrijwillige giften tien bur gerhospitalen in de Sovjet-Unie gesticht. De Geallieerden zwenken ten Oosten van Parijs naar het Noorden. Verzet in de stad gestaakt. Luchtaanvallen op Weenen en doelen in Hongarije, alsmede in West-Duitschland. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan den benedenloop van de Seine werd de kern van onze troepen op den Noordelijken oever van de rivier teruggenomen. De achter volgende vijand bleef in het afweervuur ste ken. Aanvallen van den vijand uit zijn brug- gehoofden ten Noordwesten van Parijs wérden tot staan gebracht. Onze steunpunten in de stad zijn na dagen lange zware gevechten voor de vijandelijke overmacht bezweken. Ten Oosten van Parijs heeft de vijand thans over een breed front de Noordelijke richting Ingeslagen, om via de linie Chalons-Sur-Marne —Chateau Thierry in onze Zuidelijke flank te stooten. Aan de Marne zijn hevige gevechten met de vijandelijke voorhoeden ontbrand. Het garnizoen van Marseille blijft, in de haven op een beperkt gebied bijeengedrongen, dapper tegenstand bieden. In het Rhónedal hebben onze troepen zich volgens bevel naar het Noorden gedistancieerd. Een formatie zware gevechtsvliegtuigen heeft Maandagnacht een geconcentreerden aanval gedaan op het vijandelijke steunpunt Mélun ten Zuidoosten van Parijs. In de wateren ten Noorden van Le Havre hebben beveiligingsvaartuigen na een fel ge vecht met een door torpedojagers en torpedo- motorbooten beschermden kruiser een vijan delijke torpedomotorboot in den grond ge boord. Een eigen boot ging hierbij verloren. Twee andere booten werden beschadigd. Door bijzondere strijdmiddelen der Duitsche marine werden voor da kust van Zuid-Frankrijk we derom een vijandelijke artilleriebpot en een bewakingsvaartuig, alsmede een kleinere een heid van niet herkend type in den grond ge boord. Londen en zijn buitenwijken blijven onder het vuur van de V. 1 liggen. In Italië heeft de vijand zijn sterke aanvallen in den Adriatischen- en kustsector den ge- heelen dag voortgezet, doch in de met zware verliezen gepaard gaande gevechten kon hij elechts weinig terreinwinst behalen. in 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. B ilderdijk, Pieter Florisz. 1658. Ook thans weer strijden Nederlan- Vice-admiraal van Holland en West- Friesland. Streed in den eersten En- ders voor Europa's vrijheid ter zee, gelschen oorlog. Werd vice-adrniraal jn trouwe verbondenheid met hun m 1653. Sneuvelde in 1658 in de Sont. Graftombe in de Groote Kerk Duitsche kameraden. O/H P.m. te Hoorn. Ó/H P. c. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve In voor de toekomst voor Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelte Niederlande te Utreoht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-190. bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Ne- benstelien der Waffen SS. Alle gewensclite inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. In Roemenië blijven onze formaties ahn weerszijden van den benedenloop van den Proetli vechten tegen den van alle kanten los- stormenden vijand. Ten Zuidwesten van den benedenloop van den Sereth is Buzau na "har den strijd in handen der Sovjets gevallen; 21 vijandelijke tanks werden hierbij stukgescho ten. In het Zuidelijke deel der Oostelijke Kar pathen zijn in het Hongaarsche grensgebied hevige gevechten gaande van Duitsche en Hongaarsche troepen tegen opdringende Sovjet Russische gevechtsgroepen. Van de Woud-Karpathen tot aan de Finsche Golf zijn Maandag slechts in het bruggehoofd aan den Weichsel ten Westen van Baranof, in het gebied ten Westen van Ostrof, ten Noord westen van Modohn en in het gebied van Dor- pat gevechtshandelingen van beteekenis ont staan. In deze sectoren werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en werden de Sovjets op verscheidene plaatsen in een tegenaanval ver dreven. Slechts hier en daar slaagden zij er in, geringe terreinwinst te behalen. Amerikaansche bommenwerpers vielen ver scheidene plaatsen in het gebied van groot- Weenen en in Hongarije aan. Aanvallen van vijandelijke jaehtvliegers waren bovendien ge richt op West-Duitsch gebied. Des nachts wier pen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op steden in het Rijnland en in Westfalen. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 13 vier motorige bommenwerpers, neer. Frankrijk. Aan het Westelijk front duurde Maandag de zware worsteling aan de Seine en Marna met toenemende verbittering voort. Tusschen Rouaar. en Parijs probeeren thans Canadeezen en Britten hun bruggenhoofden uit te breiden en nieuwe plaatsen te vinden waar zij de ri vier kunnen oversteken. Ten Zuiden van Les Andelys konden Brit sche strijdkrachten met aanvankelijk nog vrij zwakke strijdkrachten opnieuw over de rivier heentrekken. Het zwaartepunt van de vijandelijke opera ties lag in het gebied ten Oosten van Parijs aan Se Marne. Het derde Amerikaansche leger viel over een breed front op de lijn Meaux-Montmirail in Noordelijke richting aan en drong met twee sterke wiggen naar het bosch Villers-Cotte- rets en naar den weg Soissons-Reims op. Tus schen deze beide hoofdwiggen vielen andere troepen bij Chateau Thierry en ten Noord westen hiervan aan. Zware gevechten zijn langs de Ourcq en aan de Vesle in den sector van Fismes gaande. Op deze plaats verplaat sen, de gevechten zich naar de uit den eersten wereldoorlog bekende gebieden,. Een tweede sterke aanval werd ondernomen van het gebied van Romilly uit in Noord oostelijke richting. In het voorterrein van de door Duitsche troepen bij Epernay en Vitry- le-Fran?ois gevormde bruggenhoofden ont stonden verbitterde gevechten, die nog voort duren. Steunende op deze bruggenhoofden vielen Duitsche versperringsformaties en be weeglijke pantsertroepen den in de richting naar Chalons-sur-Marne op verkenning uit- zijnden vijand energiek aan. De Karpathen. In Roemenië bieden de Duitsche troepen verbitterder, tegenstand tegen de opdringende bolsjewistische formaties, die tusschen Froeth en Sereth poogden den aftocht der Duitsche troepen te verhinderen. De in dit gebied staande Roemeensche troepen nemen niet aan den strijd deel. Zij worden door de Sowjets ontwapend en naar het Oosten vervoerd. Daarentegen wordt de opmarsch van een bolsjewistisch pantserleger van Foscani uit in de richting van Buzau door Roemeensche troe pen gesteund. Deze werden voor Buzau zoo danig geteisterd, dat zij ondanks rigoureuze Sowjetmaatregeien niet meer tot strijden te bewegen waren. Zij werden volgens berichten van over!o|>pers eveneens ontwapend en weg gevoerd. De bolsjewisten leden bij de gevë£h- ten in dit gebied eveneens zeer zware verlie zen. Na dit afweersucces gaven de Duitsche troepen, die zich des nachts naar het Zuid oosten distancieerden, het voor meer dan drie vierde in puin gelegde en brandende Buzau op De Sovjet-Russische druk op den Szekler top werd sterker. De daar opereerende Duit sche strijdkrachten werden naar de Karpathen passen teruggetrokken. De pogingen der So vjets door het gebruik van valschermjagers de Duitsche versperringsstellingen meester te worden, mislukten. In het overige voorterrein der Karpathen was het zeer rustig tot aan de groote bocht van de Weichsel toe. Daar kwam het zoowel aan het Zuidelijke front als aan de Noordelijke flank van dit penetratiegebied tot hevige, wisselvallige gevechten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1