oijjp PUDDING Mannen - en ook Vrouwen Nieuws uit ile courant van gisteren. De heiden van Lombok. In „De Waag" schrijft rar. Rost van Tonnin gen een artikel naar aanleiding van het feit, dat 50 jaar geleden de Lombok-expeditie plaats had. „Honderd vijf tig veteranen zullen zich ver eenigen en in stilte het feit herdenken, dat zij vijftig jaar geleden met de toenmaals gesneu velde kameraden schouder aan schouder voor Nederlands grootheid streden. De jongste dezer nog levende strijders is 69 jaar. Zij zijn impe riumbouwers geweest in den besten zin des woords. Zij moeten thans in hun laatste levens jaren getuige zijn van den ondergang van hun werk. Het Nederlandsche Rijk over zee vormde de indrukwekkende demonstratie van het Ne derlandsche pionierschap, dat het woord „on- mogehjk" niet kende. De Lombok-expeditie van 1894 is, vergeleken me reeks aangrijpende heldendaden der mi!I.benenlegers van het nationaal-socialisme. een episode binnen een klein bestek. Doch de geest, die de mannen van Lombok in 1894 be zielde, was dezelfde als die der beste strijders in dezen oorlog. Wapenfeiten als deze vormen het verove- rings- en pacificatiewerk van Insulinde. Daden van weergaloozen "moed, beleid en trouw", de zinspreuk der militaire Willemsorde, sluime ren vergeten in de folianten der militaire en koloniale archieven. Na den dood van Koning Willem III zege praalde de geest der welgedaanheid. De .strij ders van Lombok en zoovele Nederlanasch- Indisch veteranen hebben den lijdensbeker der miskenning tot den bodem toe geledigd. Hun werd na hun terugkeer in het vaderland de schamele bete brood toegeworpen,die de harde rekenmeesters van het moederland voor hen hadden beschikbaar gesteld. Het is overbodig, hier een verslag te geven van de talrijke po gingen, die vóór den lOen Mei 1949 in het werk werden gesteld, om het lot der Indische vete ranen te verbeteren. Ook gedurende de bezet ting zijn pogingen gedaan, hier den eereplicht van ons volk gestand te doen. Mr. Rost van Tonningen maakt vervolgens melding van het feit, dat de tegenwoordige secretaris-generaal van het departement van Koloniën zich dezer dagen heeft verzet tegen het voorstel tot lotsverbetering der Lombok strijders onder het voorwendsel, dat dit „ge volgen" zou hebben voor de andere veteranen. Inderdaad, dit zou het geval zijn geweest en dit zou in deze dagen den toetssteen hebben kunnen vormen voor den geest, die de dragers van het ondergegane democratische bewind vervult. De beslissing van Koloniën brandmerkt de dragers van het vroegere bewind. In den strijd om Nederlands plaats tusschen 'de volkeren hebben de dienaren der Angelsaksische mo gendheden zich in het bezette gebied maar al te vaak beroepen op de Nederlandsche presta ties van het verleden. De onwaarachtigheid dezer pretentie ligt naakt voor het aangezicht van ons volk. Her stel der miskenning is door den verantwoor delijken leider van het departement van Kolo niën afgewezen. Als toeschouwers hebben de vertegenwoordigers van ons vroeger bewind de prestaties van onze koloniale pioniers toe gejuicht, zoodra de waardeering concrete vor men moest aannemen, plachten zij de pioniers te vergeten. Boven de graven der Lombokstrijders moge ons volk in graniet griften: „Zij waren de slachtoffers van een ondenkbaar schand- „bewind". RADIO-UITZENDINGEN VOOR NEDERLANDERS IN HET OOSTEN De dienst perszaken van het Nederlandsch- Oost-Instituut deelt mede: Reeds eenige maanden worden door den dienst radio van het Xederlandsch Oost Instituut in samen werking met den Reichsrundfunk en den Ne- derlandschen Omroep uitzendingen verzorgd voor Nederlanders, die zich in de bezette Oostelijke gebieden bevinden. Naar deze uitzendingen kan ook in Nederland geluis terd worden op golflengte 325,4 m. Zij von den tot dusverre iederen Zondagavond van 21 tot 21.15 uur plaats. Naar thans kan wor den medegedeeld, wordt het tijdstip dezer uitzendingen vervroegd en wel in dien zin, dat zij voortaan van 18 uur tot 18.15 uur plaats vinden op dezelfde golflengte. POSTAUTO OVERVALLEN. In de omgeving van de Laan van Eik en Duinen te Den Haag hebben een paar gewa pende mannen gistermiddag een postauto on der bedreiging van den chauffeur overvallen nadat deze aan verschillende bijkantoren geld en poststukken had opgehaald. De auto werd door de bandieten naar een stille plaats aan den Leijweg gebracht en daar ontdaan van een deel van den inhoud. Vermist wordt een vrij groot bedrag aan geld. De auto en de post stukken werden achtergelaten. Hoofdredacteur. F. C. Derks, Haarlem tafw.); Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: VV. van Ommen. Heemstede. die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemen. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als het middel tegen rheumatische pijnen en als voorbe hoedmiddel tegen ontijdige ouderdoms- kwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten 1.47, 0.76, 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking - N.V. Rowntree, Amsterdam. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Voor twee perioden tegelijk. De plaatselijke distributiediemsten reiken van 4 tot en met 30 September a.s. tegen overlegging van de tweede distributiestam kaart met daarbij behoorend inlegvel nieuwe bonkaarten uit. Zij, op wier eerste distribu tiestamkaart het woord „hoofd" voorkomt, dienen deze eerste distributiestamkaart even eens over te leggen. Aan houders van een in legvel GA 401 worden uitgereikt de bonkaar ten KA 411-412, aan houders van een inlegvel GB 401 de bonkaarten KB 411-412, aan houders van een inlegvel GC 401 de bonkaarten KC 411-412, aan houders van een inlegvel GD 401 de bonkaarten KD 411-412, aan houders van een inlegvel GE 401 de bonkaarten KE 411-412. Voorts reiken de distributiediensten uit aan hen, die in het bezit zijn van een bonkaart L 408 de toeslagkaarten L411 van de elfde, twaalfde en dertiende periode. Tenslotte wor den uitgereikt uitsluitend in de kringen, waar klantenbinding voor groente geldt de groentenkaarten N 411 voor de dertiende periode 1944 en voor de eerste en tweede periode 1945. Weer 3 k.g. aardappelen. Van 3 tot 9 September a.s. is elk der bonnen „Aardappelen 37" geldig verklaard voor 1^2 kg. aardappelen. Op de bon „Toeslag 37" is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Ook ditmaal kan men reeds op Vrijdag 1 September en Za terdag 2 September aardappelen op bovenge noemde bonnen koopen. Regeling voor zelfverzorgers. De distributiediensten houden bij de uit reiking van levensmiddelenbonkaarten voor de 11de en 12de periode 1944 de daarvoor in aanmerking komende bonkaartdeelen van zelf verzorgers in. Aangezien het zelfverzorgings- seizoen 1943-44 met het einde der 11de periode afloopt, zal de 12de distributieperiode 1944 de eerste periode zijn van het zelfverzorgingssei- zoen 1944-45. Het is echter niet mogelijk, vóór 3 September a.s. de zegelkaarten van alle zelfverzorgers voor het komende seizoen ge reed te hebben. Daarom zal de uitreiking van de bonkaarten 411-412 ten aanzien van de zelfverzorging op de volgende wijze geschie den: De plaatselijke bureauhouders van den Provincialen Voedselcommissaris zullen op de oude zegelkaarten van personen, die de zelf verzorging van een artikel in het komend seizoen niet zullen voortzetten, de aanteeke- ning „eindigt 28 October 1944" plaatsen. Zelf verzorgers met deze aanteekening op hun zegelkaart zullen derhalve de bedoelde bon kaartdeelen voor de 12de periode 1944 mogen behouden. Zelfverzorgers, op wier zegelkaart de plaatselijke bureauhouder bovengenoemde aanteekening niet geplaatst heeft, worden ver ondersteld gedurende de komende periode de zelfverzorging voort te zetten. Van deze per sonen worden daarom de bedoelde bonkaart deelen ingehouden. Bij de uitreiking zullen de distributiediensten de zegelkaarten in bewa ring nemgn. De betrokken zelfverzorgers zul len de nieuwe zegelkaarten en omslagen te zijner tijd bij de uitreiking der levensmidde lenkaarten der 13de periode (die loopt van 26 November tot en met 23 December 1944) ont vangen. Óp deze zegelkaarten zullen dan de inleveringszegels voor de 12de periode ge plakt zijn. HONGAARSCHE BLOEM VOOR KINDEREN Schippers, die niet in staat zijn geweest de bonnen B 70 en C 70, welke als vóórinleve- ringsbonnen voor Hongaarsche bloem aange wezen zijn, in te leveren, kunnen onder inle vering van bovengenoemde bonnen in het afle veringstijdperk van 11 September tot en met 14 October a.s. bedoelde bloem bij „schip- persdetaillisten" betrekken. De distributiediensten zullen voor jeugdige personen van 418 jaar, die wegens verblijf in een ziekeninrichting, evacuatiekamp of uit zending naar een vacantiekamp e.d. de bon nen B 70 of C 70 van 20 tot en met 26 Augus tus j.l. niet bij een detaillist hebben kunnen doen inleveren en die nu vóór 17 September a.s. uit de ziekeninrichting, evacuatiekamp e.d. worden ontslagen, bij het teruggeven van de distributiebescheiden 7 rantsoenen tarwe bloem uitreiken. HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 tot en met 30 September 1944 worden op bon 3 van de distributiekaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschik baar gesteld als op den bon voor de afgeloo- pen periode. Op bon 3 van de distributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor de zelfde periode lVz kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September 1944 is bon no. 3 ongeldig. PERSGASBONNEN. Van 1 September tot en met 31 October 1944 geeft elk der bonnen „Persgas September October" recht op het koopen van het aantal eenheden persgas, dat overeenkomt met het op die bonnen aangegeven aantal Verduisteren van 20.30 u. tot 6.45 u. DE BOK Op het hekje van mijn voortuin zit kleine Ina van 5 jaar en onderwijst de nog jongere, jeugd. „Dat is'een geit," zegt ze met een on verschillig gebaar naar Pietje, mijn bok, die in het voortuintje staat te grazen met zijn staart naar de schooljuffrouw toe. De peu ters van onder de vijf werpen belangstel lende blikken naar het voorwerp van de aanschouwelijke les. „Zijn moeder is een schaap." zoo onthult Ina verder de gehei men der biologie. „En zijn vader is hier zwijgt de juffrouw stil, want haar ken nis omtrent geiten en zoovoort is uitgeput." Een paardje" vult een der leerlingen hulpvaardig aan. Alle kinderen lachen. „Mijn geit geeft melk," zegt een drie-turf-hoog in badpak. De juffrouw heeft haar strijdvaardigheid hervonden. „Deze niet," zégt ze handig, „deze is nog te klein." De kinderen mogen niet bij Pietje ko men, want hij bokst ze onderste-boven. Vooral op kleine meisjes heeft hij het voor zien. Dan komen ze huilend bij hun moeders terecht en die moeders treden dan op hun beurt aan op mijn stoep. „Uw beest is ge vaarlijk. U moei hem op een plaats neer- zétten. waar hij kinderen geen kwaad kan doen. Ik zal de politie opbellen!! Ik zal mijn man zeggen, dat hij dat beest moet dood schieten!" Ja, ja, hét is warm dezen zomer. Maar de huis-en-tuinvrede is ook wat waard. Dus hebben wij een verbod uitge vaardigd voor een iegelijk" om onzen voor tuin te betreden, behalve natuurlijk voor groote menschen, die met vriendelijke be doelingen komen en tegen Pietje op kun nen, zooals de bakker, de melkboer en onze geliefde slager. Dies onderwijst de kleine Ina van het tuinhekje af. Vredig graast Pietje in mijn voortuintje. Het laat „haar" Siberisch, of „zij" vandaag een geit is. KORT NIEUWS Te Amsterdam is een 17-jarige jongen, die op de De Ruyterkade op de verbindingsstang van een vrachtauto met aanhangwagen wilde springen, gevallen, onder den aanhangwagen geraakt en overreden. Hij werd naar het Bin nengasthuis gebracht, waar hij later is over leden. Twee jeugdige Haagsche wachtmeesters der staatspolitie hadden zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens het aan nemen van een gift van 1000 van zekeren R„ die hierdoor voorkwam dat hij bekeurd werd wegens het onbevoegd voorhanden hebben van distributiebescheiden. De officier van justitie eischte tegen ieder anderhalf jaar gevangenis met toepassing van de gratie-clausule voor zes maanden. In een woning aan de Emmastraat te Loos duinen heeft de Haagsche politie een inval gedaan. De roulette draaide lustig in een kamer op de eerste verdieping, waar tien per sonen om een groote tafel geschaard zaten. Een bedrag van 487.vormde de kas en deze werd met de roulette in beslag genomen. Het gezelschap bestond uit tuindersknechts, kistenmakers, chauffeurs, e.d. De „bankhou der", de 38-jarige grondwerker P. de G. en de bewoner van het huis, de 54-jarige commis sionair Th. P. van E. werden in bewaring ge steld. Te Schagen hebben op den Lagedijk vier personen een overval gepleegd op twee post boden, die de post van Schagen naar Sehager- brug vervoerden. Daarbij hebben de overval lers drie postzakken met distributiebescheiden buitgemaakt, waarna zij in een auto verdwe nen. Twee politiemannen zagen 's avonds een auto met vijf mannen het erf van een veehou der bij Weesp oprijden. Zij hielden de man nen aan, die verklaarden, dat zij de auto aan den veehouder wilden verkoopen. Bij het ver hoor van den veehouder bekende deze, dat de mannen voor 3500.een koe van hem had den gekocht, welke in de schuur geslacht zou worden. De vijf mannen, allen uit Hilversum, werden in het politiebureau opgesloten. Den volgen den morgen bleek, dat een hunner kans gezien had, uit de cel te ontsnappen. Omtrent de geconstateerde gevallen van kinderverlamming in de Noordelijke provin cies, kan nog worden gemeld, dat de ziekte zich in Drente in twee haarden geopenbaard heeft. N.l. een in Emmen en een in Beilen. In laatstgenoemde plaats zijn 15 gevallen gecon stateerd. In totaal zijn nu 62 patiënten door de ziekte aangetast. Te Amersfoort is de 61-jarige J. W. van K. uit Nijkerk door een motorfiets, die het trot toir opreed, aangereden. Zwaar gewond is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd en daar na eenige uren overleden. Ten vervolge op de prijsvragen voor Westfriesche proza en poëzie, is de „Westfrieze Styk" er thans toe overgegaan een prijsvraag uit te schrijven voor tooneelstukken. Deze stukken zullen in het Westfriesch gesteld moe ten zijn. Vorm, inhoud en lengte is naar keuze van de(n) inzender(ster). Buitenland. De uitgeweken Poolsche regeering te Londen heeft een memorandum opgesteld voor de Sovjet-regeering over de regeling van de Sovjet-Poolsche betrekkingen. Churchill is in Engeland teruggekeerd. Een voorloopige Fransche regeering' is gevormd, waarvan De Gaulle president is. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat op verzoek van de Slowaaksche regeering Duitsche troepen Slowakije zijn binnengerukt, om deel te nemen aan den strijd tegen de partisanen en om de rust en orde in het land te handhaven. Binnenland. Maandag zijn weer treinen en auto's be schoten, waarbij 14 personen werden gedood, 29 werden zwaar- en meer dan 60 personen licht gewond. Max Blokzijl spreekt hedenavond over „De vrouw en de nieuwe orde". Van 1 Sept. tot en met 31 October geeft de bon 25 KF van de kookkaart U 405 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen met uitzondering van fabrieksturfop 1 Oct. wordt een tweede bon aangewezen. Van 1 tot en met 30 September geeft elk der bon nen „generator-anthraciet 33e periode" recht op het koopen van 1 hl (max. 75 kg) anthra- ciet IV of V. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Generatorturf 33e pe riode" recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf Stad. In September is het 80 jaar geleden, dat de Eerste H.B.S. (b) werd opgericht en 25 jaar geleden, dat de Tweede H.B.S. (b) haar lessen begon. Kartonnen verpakkingen bewaren. Het publiek wordt er nog eens aan her innerd dat men verplicht is, om de kartonnen verpakkingen van allerlei artikelen schoon en droog te bewaren en ze bij aankoop van nieuwe artikelen, die in karton verpakt zijn, in te leveren. Dit behoeft niet eenzelfde ver pakking te zijn, maar de hoeveelheid karton van de oude verpakking moet ongeveer over eenkomen met die van de nieuwe. Het is in ieders belang, dat zoowel het pu bliek als de winkeliers medewerken om dezen maatregel te doen slagen. EXAMENS IN DE HOOGDUITSCHE TAAL- De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming brengt ter kennis van belangheb benden, dat zij, die bij het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid A tot het geven van middelbaar schoolonderwijs in de Hoogduitsche taal niet voldoen aan de eischen, gesteld voor het onderdeel theorie van onderwijs en opvoeding in de hoogduitsche taal (O) in het vervolg niet in de gelegenheid zullen worden gesteld in hetzelfde jaar nog maals examen in dat onderdeel af te leggen. Het examen in dat onderdeel kan in het ver volg naar keuze van den candidaat worden afgelegd in samenhang met het onderwijskun dig gedeelte van het examen dan wel afzon derlijk in de maand December van het jaar waarin de candidaat het examen aflegt. Be doelde keuze moet geschieden bij de beant woording van de oproeping voor het schrifte lijk gedeelte van het examen. Wijziging van de keuze kan slechts geschieden in geval van ziekte van den candidaat, waarvan moet blij ken uit een overgelegde geneeskundige ver klaring. MOTORBRANDSTOF. Van 1 tot en met 30 September 1944 (51ste periode) geeft elk der bonnen „September" voor motorbrandstof zoowel de A- als B-bonnen recht op het koopen van de op de bonnen vermelde hoeveelheid motorbrandstof. BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. De General-Kommissar für Verwaltung und Justiz heeft de volgende burgemeesters ont slagen: jhr. L. G. Just de la Paisières, Noot dorp; J. J. Klarenbeek, Blaricum; jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, Diemen: H. A. Maas, Helmond en jhr. mr. C. T. J. van Rijckevorsel, Niienen c.a. VRIJE HAARLEMSCHE SCHILDERSSCHOOL Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Vrije Haarlemsche Schildersschool zal van Zaterdag tot en met Dinsdag ifc het gebouw der school, Kampersingel 42 een tentoonstel ling worden gehouden van werken van leer lingen. Korfbal OM DEN „FRANS HOMMERSBEKER". Dezer dagen is het één jaar geleden, dat Oosterkwar tier haar jeugdig lid Frans Hommers verloor. Ter nagedachtenis is een Frans Hommersbeker ingesteld, waarom alle Haarlemsche N.K.B. 12- tallen zullen spelen. Dit tournooi vindt a.s. Zon dag op het terrein van Oosterkwartier plaats, waaraan in afd. A: oosterkwartier 2, Water vliet I en T.H.B. I deelnemen en in afd. B: Sport Vereent I, Aurora I en Haarlem I. Het programma luidt als volgt: 10 u. Haarlem-Aurora; 10.45 Oosterkwartier 2— THB I; 11.30 Sport Vereent-Haarlem; 12.15 THB- Watervliet; 13 u.: Aurora'-Sport Vereent; 13.45 Watervliet-Oosterkwartier 2. Daarna komen de nummers 1, 2 en 3 van de afdeelingen A en B tegen elkaar. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Ochtendzang. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Ochtendzang. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Licht concert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Berlijnsch Opera Ork. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Órk. Dick Groeneveld en gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Momentopnamen van oude steden. 12.00 Almanak. 12.15 Ork. Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Grammuz. 14.00 De torens van Nederland in geschiedenis en volksleven. 14.15 Trio André de Raaff. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Pianovoordr. (vier handig). 16.00 Act reportage event, gram.muz. 16.15 Ork, Gerard van Krevelen en soliste. 16.45 BNO Nieuws 17.00 „Die schone Galathee", operet te van Suppé. 18.00 Op den uitkijk. 18.10 Arn- hemsche Ork:. Vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Het spectrum. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De film- band rolt19.45 De sociale voorman. 20.00 Gram.muz. 20.30 Het najaar gaat weer komen. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 21.30 Neerlands nieuwskronieik. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Eerste Peer Gynt-suite van Grieg. 22.3024.00 Den dag rond. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Hongaarsch orkest Lajos Veres. 17.30 Sol- datenfunk „Nord-West". 18.30 Sprookjesmuz. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Het Matrozenkoor. 19.30 „La favori- ta", opera van Donizetti (verkort). 20.15 Het 24-uurrecord van Cordang, sportpraatje. 20.30 Vioolsoli, 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Berlijnsch Staatsopera-orkest en gram.muz. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15. Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Pudding met suiker levert iedereen. Werkelijk iets fijns A.lP. alleen. VOEDZAAM, ZUIVE* EK OVERHEERLIJK VAN SMAAK

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2