Haarlemsche Courant Sovjets verloren in 2 maanden380.000 man en 8000 tanks. Anglo-Amerikanen staken hulp uit de lucht aan den opstand te Warschau. Nieuwsblad voor Noord-Holland In het Westen distancieering der Duitsche troepen naar de Soriime. Amiens en Verdun ontruimd. Heldhaftige Duitsche tegenstand te Brest en op Armorique. In Augustus 45 transport- en 55 oorlogsbodems vernietigd Zivaar artillerie- en V 1-vuur over het Kanaal. Stalin laat voor dit doel geen tusschenlandingen op Russisch gebied toe. Politieke demonstratie tegen het Poolsche kabinet te Londen. Groote verbittering onder de Polen. Mikolaiczyk verdedigt Poolsche grondwet van 1935 289e Jaargang No. 206 Bureaux: Groote Houtstraat Tel. Advertenties 10724, Redactie 10600. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein a, Telef. 12230 EJcnukten: Rerrtbran dtlaan 56, ïJmulden-O. HoeMredacteur: r, C, Derkc. Zaterdag: 2 September 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-» en Feestdagen. TJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,43, fr. per post 3,73. Losse nummers f cent. k im Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In Noord-Frankrijk zijn onze troepen onder sterken vijandelijken druk verder naar het Noordoosten in de richting van de Somme te ruggegaan. Na harden strijd stelde de vijand zich id het bezit van Amiens en drong van daar verder naar het Noordoosten en Noorden door. Tegenaanvallen worden ondernomen.Ook uit het gebied Laon—Réthel duurt de sterke vijandelijke druk naar het Noorden voort. In de opmarsch uit het gebied Chalons-sur-Marne en naar het Oosten heeft de vijand het Zui delijke deel van de Argonnen doorstooten en is hij over een breed front naar de Maas op gerukt. Bijzonder hevig waren de gevechten in het gebied van Verdun, dat in de middaguren door onze troepen werd ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt, nadat de eerste vijandelijke groote aanval was mislukt, onder permanente zware vijandelijke beschie ting. Hernieuwde aanvallen op onze stellingen in het voorterrein mislukten. Bijzonder ver bitterd waren de gevechten op het schier eiland Armorique. De onder bevel van den eersten luitenant der marine-artillerie van de reserve Seuss voorbeeldig vechtende bezetting der marinebaterrijen Cecembre blijft, ondanks bijna onafgebroken beschieting, waaraan ook een slagschip deelneemt, den toegang tot de haven van St. Malo versperren. In het Rhönedal duren de zware afweer- gevechten van onze troepen in het gebied van Valence voort. In België en Noord-Frankrijk werden in den tijd van 10 tot 20 Augustus 1950 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort Aan de Adriatische kust moesten onze troe pen den geheelen dag aan zeer sterke, vijan delijke aanvallen het hoofd bieden, waarvan de kracht steeds meer toenam. Tijdens de ver bitterde gevechten kon de vijand weliswaar op enkele plaatsen onbelangrijke penetraties in ons front tot staan brengen, de beoogde door braak kon hij evenwel niet forceeren. De plaatselijke penetratieplekken werden afge grendeld; 51 tanks werden stukgeschoten. Aan het Oostelijk front is het thans gelukt het bolsjewistische zomeroffensief voor een aaneengesloten front tusschen de Oostelijke Karpathen en de Finsche Golf op te vangen. Ook de laatste dagen zijn alle pogingen van den vijand zich door krachtige aanvallen nieu we vrijheid van beweging te verschaffen, mis lukt door de taaiheid van onze infanterie en door succesvolle tegenaanvallen van onze pantserformaties. Hierbij werden meer dan 4200 vijandelijke tanks en rond 5000 stukken geschut vernietigd, alsmede meer dan 13.000 gevangenen gemaakt. Aan de Zuidelijke en Oostelijke Karpathen hebben Duitsche en Hon- gaarsche formaties Donderdag talrijke, ten deele door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken uiteengeslagen. In het brugge- hoofd van den Weichsel ten Westen van Bara- noi zijn onze troepen tijdens den aanval diep de vijandelijke stellingen binnengedrongen. Ten Westen van Annapol werd een -Sovjet- Rusissch bruggehoofd op den Westelijken oever van den Weichsel vernietigd. De daar opgestelde 106ste bolsjewistische divisie infan terie werd bij deze gevechten volkomen ver nietigd. Ten Noordoosten van Warschau alsmede tusschen Boeg en Naref zijn nieuwe door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen der bolsjewieken in harde gevechten ineengestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijan delijke gevechtsgroep in verbitterde boschge vechten ten Noordwesten van Dorpat over de Embach naar het Zuiden teruggeworpen. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht hebben de Sovjets Donder dag aan het Oostelijk front 56 vliegtuigen ver loren. Luitenant Schall, vliegtuigbestuurder in een eskader jagers, heeft Donderdag 13 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten en heeft daarmede -het aantal van ziin in de lucht be haalde overwinningen tot 106 verhoogd. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan- sche ravitailleeringsvloot hebben de Duitsche marine en luchtmacht in de maand Augustus 45 vracht- en transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 262.500 brt. tot zinken gebracht; 28 andere schepen met een gezamen- lijken inhoud van 226.000 brt. werden door torpedo- en bomtreffers ten deele zwaar be schadigd. De ondergang van een groot deel dezer schepen moet waarschijnlijk geacht wor den. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden 1 hulpvliegkampschip, 2 kruisers, 23 torpedo jagers, 2 corvetten, 2 duikbooten, 13 torpedo- motorbooten, 1 motorkanonneerboot en 11 be veiligingsvaartuigen tot zinken gebracht en 2 6lagschepen, 5 zware en lichte kruisers, 14 tor pedojagers, 1 corvet, 3 torpedobooten en 6 torpedomotorbooten beschadigd. Donderdag nacht wierpen afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen bommen op plaatsen in Noordwest- en West-Duitschland. Interinf verneemt bijzonderheden be treffende de verdedigingssuccessen der Volgens den Britschen berichtendienst heeft het ministerie van luchtvaart mede gedeeld, dat in de 24 uur, die Vrijdagavond te zeven uur eindigden, vliegende bommen bij golven naar Zuid-Engeland en Londen zijn afgeschoten. Er werden schade en ver liezen veroorzaakt. Zware Duitsche batterijen van de ma rine, die reeds in den nacht van 31 Augus tus op 1 September gedurende twee uren de Zuid-Engelsche havensteden Ramsgate, Folkestone, Deal en Dover hadden bescho ten, hebben in den nacht van 1 op 2 Sep tember opnieuw het vuur op Engelsche havens geopend. Er werden o.a. in Dover groote branden waargenomen. In antwoord op het beschieten van een Duitsch convooi door vijandelijke kustbatterijen, hebben de Duitsche marinebatterijen de Engelsche artilleriestellingen bij St. Margret bestookt. Er ontwikkelde zich een heftig duel over het Kanaal. In de Britsche batterij konden treffers worden waargenomen en verschei dene vijandelijke stukken geschut werden uitgeschakeld. In bevoegde kringen te Berlijn is geen verklaring te verkrijgen of het hier om maatregelen gaat tegen verdere invasie voorbereidingen of dat nieuwe wapens voor den grooten afstand in actie zijn ge komen. In ieder geval wordt hier voor het eerst in de geschiedenis van de vèrdragen- de artillerie een gevechtskracht gedemon streerd, die nog een verdere indrukwek kende stijging toelaat. Bijzonder opmerke lijk is hierbij de snelle opeenvolging van de salvo's overdag en 'snachts. teriewapenen en de verliezen der Sovjetlueht- macht, die in het bijzonder zwaar waren bij de regimenten slagvliegtuigen en jagers. De Sovjets leden bovendien zeer zware ver liezen aan mcnschen, die berekend kunnen worden op 80.000 dooden en 300.000 gewonden. Deze getallen toonen aan, met welke offers de bolsjewisten hun terreinwinst hebben be taald, zonder dat zij er in geslaagd zijn het Duitsche front te doen ineenstorten. Successen bij den strijd tegen Kroatische partisanen. Het Kroatische persbureau meldt, dat de verliezen der partisanen in Augustus 4916 doo den en ruim duizend gevangenen of gewon den bedroegen. De buit is ganzienlijk. Boven het Kroatische gebied werden in Augustus 32 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neergescho ten. Vrij sterke communistische benden hebben tevergeefs getracht een pas in Zuidwest- Kroatië te bezetten. Met steun van artillerie werden zij door Duitsche en inheemsche for maties verdreven. Op een andere plaats vielen Kroatische jagers in 't gebied der rivier de Dobra in West-Kroatië een ravitailleerings- kamp der bandieten aan. Zij maakten het na een korten strijd buit. 389 Duitsche theaters gesloten. In 389 Duitsche theaters is op 31 Augus tus het doek gezakt voor den duur van den oorlog. Deze maatregel, die een onderdeel is van de onlangs door dr. Göbbels afgekondigde totale oorlogsmobilisatie, maakt 42.000 personen, die aan het Duitsche tooneel of de opera waxen verbonden, vrij voor een plaats op voor den oorlog van belang zijn de punten. De Fransche ambassadeur te Bern. De diplomatieke vertegenwoordiger van de z.g. „voorloopige Fransche regeering" te Bern, heeft Donderdag de leiding van de Fransche ambassade van den vertegen woordiger der regeering te Vichy over genomen. Nieuw Canadeesch kabinet Te Quebec is onder voorzitterschap van den leider der partij van de Nationale Unie, Du- plessis, een nieuwe regeering gevormd. De partij der Nationale Unie heeft bij de onlangs gehouden verkiezingen de meerderheid be haald tegenover de coalitie van de Labour- partij en de liberalen. Duitsche troepen aan het Oostelijk front, waar in de laatste vier weken 4200 tanks en 5000 stukken geschut vernietigd wer den. In de beide laatste maanden hebben de Sovjets meer dan 8000 tanks en ten minste evenveel stukken geschut verloren. Daarbij komen nog de verliezen aan infan- Naar uit een hoofdartikel in de Times blijkt, heeft Stalin aan de Amerikaansche piloten die de opstandelingen te Warschau door het vérstrekken van wapens te hulp wilden komen, verboden, op Sowjet- Russisch grondgebied tusschenlandingen te maken. Als gevolg hiervan heeft de Ame rikaansche luchtmacht haar hulpactie voor de opstandelingen te Warschau moeten staken. In het kader van de totale oorlogsvoering hebben duizenden en duizenden vrouwen in Duitschland, die wegens haar ouderdom of het groote aantal harer kinderen niet onder den arbeids dienstplicht vallen, zich vrijwillig voor den voor den oorlog be langrijken thuis- of gemeenschappelijken arbeid aangemeld. Hier ziet men de vrouwen in een atelier der NS-Frauenschaft bezig met het verstellen van de soldatenwasch. (Fritz Barthold-Transocean-Europapress Pax c) In een houtzagerij in Westfriesland. Met speciaal hiervoor in gerichte lichtbakken worden de „gewaterde" hoornen op het droge gebracht, om tot planken gezaagd te worden. (C.N.F.-Kuiper Pax c) KORT NIEUWS. Noorsche staats burgers mogen niet meer zonder speciale vergun ning Zweden ver laten. Deze maat regel beoogt een controle mogelijk te maken en onge- wenschte reizen te verhinderen. Van Britsche zijde wordt uit Rome gemeld, dat de plaatsvervan gende Britsche minister-president Attlee, door den Paus is ontvangen. Mr. Th. Bodde, advocaat en pro cureur te 's Gra- venhage is be noemd tot direc teur-generaal der Philipsfabrieken. Wederom heeft een groot aantal Anglo-Amerikaan sche vliegtuigen over Zuidzweedsch gebied gevlogen. Een deel der toe stellen vloog zoo laag, dat men kon spreken van een oorverdoovend la waai. De toestellen kwamen uit Wes telijke richting en verlieten 't Zweed- sche gebied met Oostelijken koers. Een deel der toe stellen keerde la ter in omgekeerde richting terug. Het Zweedsche afweer vuur werd geopend Er zouden zes ma chines zijn neer gestort. Een boekhande laar te Düsseldorf heeft eenige sche pen ingericht als drijvende boekwin kel, die gebruikt worden als noodwin Kei in aan waterwe gen gelegen steden, wier boekhandels tengevolge van luchtaanvallen zijn vernietigd. De houding der Sowjet-Russen heeft de Polen verbitterd. Te Londen krijgt men steeds meer den indruk, dat de houding der Sowjets een politieke demonstratie is tegen het Poolsche emigrantencomité te Londen en tegen de daarachter staande strijdorganisatie in Polen zelf. De houding der Sowjets ten aanzien van den opstand in Warschau ver wekt een verbittering, die het Poolsche volk moeilijk zal vergeten. De Times probeert de houding der Sowjets te rechtvaardigen en schrijft, dat het natuur lijk een onverdiende beleediging jegens de Sowjets is geweest, hen van kwaadwilligheid te verdenken. In werkelijkheid heeft het roode leger, aldus het blad, voor Warschau een tegenslag ondervonden. Stellig zou het een mooi gebaar van de Sowjets geweest zijn en het zou hun kracht bewezen hebben, wan neer zij de Polen die tegen den gemeenschap pelijken vijand vechten, ondersteund hadden. Mikolajczyk. Volgens een Engelsch bericht heeft de mi nister-president van de Poolsche uitgeweken regeering, Mikolajczyk, een verklaring gepu bliceerd. Hij constateert o.a. dat de Atlanti sche charta meer en meer haar waarde ver liest De macht begint de rechtvaardigheid te overschaduwen. De Poolsche strijd om de grondwet betee- kent in werkelijkheid voor het zoogenaamde comité te Loeblin, dat overigens slechts een gering deel van het Poolsche volk vertegen woordigt, alleen maar een voorwendsel om zelf de Poolsche regeering te kunnen benoe men. Mikolajczyk verwijt verder de Sowjet-Unie, dat zij na zijn vertrek uit Londen met dit comité te Loeblin een overeenkomst heeft af gesloten, zoodat Mikolajczyk bij zijn aan komst te Moskou voor voldongen feiten werd geplaatst en naar Londen moest terugkeerea om een nieuw programma uit te werken. Den door het comité te Loeblin verlangden terugkeer tot de Poolsche grondwet van 1921 noemt Mikolajczyk „volkomen uitgesloten" daar alle voor Polen belangrijke verdragen op de basis van de grondwet van 1935 berus ten, zooals de onderteekening van de Atlanti sche charta, het Poolsch-Russische nonagres sie-pact, de Poolsch-Russische militaire ver dragen van 1941 en andere miltaire overeen komsten. Deze zouden bij het opgeven van de grondwet van 1935 „in de lucht hangen". De theorie, dat het comité te Loeblin de bron van de souvereine macht vormt en der halve een regeering kan benoemen, houdt bij een critische beschouwing geen stand De Poolsche partijen, die het Londensche comité hebben gesteund, hebben grooter recht als bron van souvereine macht te worden be schouwd. De Poolsche uitgeweken regeering heeft derhalve besloten de grondwet van 1935, die overigenis steeds op democratische wijze is toegepast, te handhaven. Montgomery veldmaarschalk. Generaal Montgomery is tot veldmaarschalk benoemd. Ten aanzien van deze promotie merkt het Britsche nieuwsagentschap op, dat Montgomery een der weinige Britsche veld maarschalken is die voor deze benoeming niet de post van chef van den generalen staf van het Empire hebben bekleed. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Denken de plattelandsbewoners ook om de verduistering van stallen en schuren en gaan ze niet met een niet.afgeschermide lantaarn naar buiten?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1