s 3 s 5 „Het Duitsche volk aan één politiek fron-t". Artikel in de Völk. Beobachter. i i I G 4 t t i t li li li 4 4 Oproep tot Portugeesche legioen. Het aan het Portugeesche legioen gewijde bijblad van het officieuse orgaan Diario da Manha vestigt met klem de aandacht van alle legionairs op het gevaar, dat het oprukken van de Geallieerden voor Europa oplevert. In een oproep wordt o.m. gezegd: De volken, door hartstochten verscheurd, vergeten de les der geschiedenis en begeven zich op het door nig pad van den burgeroorlog. Deze in het buitenland reeds beginnende burgeroorlogen kunnen ook voor Portugal de ernstigste ge volgen hebben. Evenals ten tijde van den strijd tegen de on- geloovigen, zoo moeten nu de legionairs strij den voor God en vaderland. Encvcl'ek en rede van Paus Pius XII. Paus Pius XII heeft ter eere van den bis schop en kerkleeraar Cyrillus van Alexandrië die 1500 jaar geleden gestorven is, een ency cliek uitgevaardigd, die o.a. de zeer dringende uitnoodiging tot de schismatieke kerken van het Oosten bevat om terug te keeren tot de eenheid met Rome. Ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de tweede wereldoorlog uitbrak, heeft de Paus voorts over den zender van Vaticaan stad een toespraak gehouden. Hij zeide, dat het noodzakelijk is. bij een komende herordening een nieuwe sociale orde in het leven te roe pen. ongebouwd op de grondrechten van den mensch en in Christelijken geest. Hij stelde den eisch. dat de nieuwe .sociale orde beant woordt aan de normen van de nog steeds gel dige encycliek van Paus Leo XIII, „de rerum novarum". Uitvoerig behandelde hij de rol van de kerk in de toekomstige sociale en economi sche politiek en hij zeide. dat de technische vooruitgang alleen nog niet zonder meer een verbetering van de sociale positie der arbei ders beteekent. In het verdere verloop van zijn rede wees de Paus met bijzonderen nadruk op de moeilijke positie, waarin zich thans Italië en vooral Rome bevinden. Het Italiaansche volk en de bevolking der Eeuwige stad staat nog steeds bloot aan een nameloos lijden. Hongersnood, werkloosheid en economische ontwrichting zijn de geesels, die het ongelukkige volk on barmhartig slaan. Het leven der Eeuwige stad is letterlijk verlamd. De Paus deed een beroep op de volken, die nog niet zoo zwaar door den geest van den oorlog zijn getroffen, om hier de helpende hand te bieden. Tenslotte pleitte Pius XII ervoor, dat de mil- lioenen krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers aan het einde van den oorlog zoo snel mogelijk aan hun gezinnen worden terugge geven. De volken der aarde hebben het recht van den arbeid hunner staatslieden aan het einde van dezen oorlog een duurzamen vrede, waarachtige veiligheid en algemeene welvaart te verwachten. Luchtaanvallen op Formosa en de Molukken. Een tiental Amerikaansche vliegtuigen, die van steunpunten op het Chineesche continent waren opgestegen, hebben in den nacht van 31 Augustus een luchtaanval ondernomen op Formosa. Vier machines werden door den Ja- Formosa. Vier machines werden door de Ja pen bommen richtten slechts geringe schade aan. Het Geallieerde luchtoffensief tegen de Mo lukken werd voortgezet. Dinsdag vielen 70 machines de Japansche stellingen op Halma- heira aan. Des nachts volgde een herhaling. Ook Menado, aan de Noordkust van Celebes. was Dinsdag weer het doel der Geallieerden. Voorts werden dien dag luchtaanvallen on dernomen op Mindanao. In het centrale deel van den Pacific richtten de Geallieerde luchtaanvallen zich in het bijzonder tegen de eilanden Nauru, Truk en Merir, die ieder, volgens berichten uit Tokio, door 20 toestel- pansche afweer neergeschoten. De uitgewor- len zouden zijn aangevallen. Japanners veroveren Lisjoei. De woordvoerder van het Japansche leger heeft aan journalisten verklaard, dat met de verovering van Lisjoei in de provincie Tsje- kiang op 27 Augustus een uiterst belangrijk vliegveld van de Amerikaansche luchtmacht In handen der Japanners is gevallen. Lisjoei heeft een soortgelijke beteekenis voor de ope raties als destijds de verovering van Heng- yang. Van Japansche zijde wordt meegedeeld, dat de verbitterde gevechten langs de grens tus- schen Burma en Yoenan hun hoogtepunt na deren. De Tsjoenkingtroepen konden, dank zij hun getaloverwicht en dank zij den steun van het Amerikaansche Iuchtwapen, hun linies naar voren ■schuiven. Er hadden gevechten plaats van man tegen man. Finscb® Rffksd&g bijeengeroepen. De Finsche Rijksdag, welks eerstvolgen de gewone zitting op Dinsdag was vastge steld, is volgens een bericht van het Fin sche telegraaf agentschap, heden om 18 uur voor een buitengewone zitting bijeenge roepen. Mannerheim heeft oud-president Ryti benoemd tot president van de bank van Finland. De vroegere minister van buiten- landsche zaken, die tot dusverre president van de bank was, heeft de functie van vice-president der bank op zich genomen. E' 'qaa'sche rsgeering afgetreden. De Bulgaarsehe minister-president Bagrianoff heeft over radio-Sofia het aftreden van zijn kabinet bekend gemaakt. Bagrianoff zeide, dat hij tot aan de vor ming van een nieuwe regeering belast is met de leiding der staatszaken. In de Bulgaarsehe hoofdstad zijn dezer dagen communistische straatbetoogingen ontstaan, die het ingrijpen van de politie noodig maakten. Er werden arrestaties verricht. Ondanks bommenterreur, waarmede de vijanden gelooven het Duitsche bewape- ningspotentieel te kunnen treffen, sta pelen hier in een bunker voor de verzorging van een „Schnellboot"-flot- tielje de torpedo's zich od. (PK Schwarz-Sch-C.N.F. P. c) Hooïdredacteur. F. C. Derks, Haarlem afw Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuipei. Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriekW. van Ommen. Heemstede. Op den drempel van het zesde oorlogsjaar. Onder het opschrift „De strijd gaat voort" schrijft de hoofdredacteur van den Völkischer Beobachter, bij het begin van het zesde oor logsjaar o.m. dat men in dezen tweeden we reldoorlog gewaar wordt, wat het beteekende, toen de Führer 20 jaar geleden de uitschake ling van den klassenhaat en de verwezenlij king van de volksgemeenschap tot voornaam ste voorwaarde voor het succes der Natio- naal-socialistische gedachte proclameerde. In tegenstelling met 1918 strijdt thans het ge- neeie Duitsche volk zonder beperking en zon der uitzondering ook politiek aan één front. Als de vijand nu in het Oosten, in het Wes ten en in het Zuiden aan de poorten van het Duitsche rijk begint te kloppen, mogen we één ding niet vergeten: ook hij heeft intus- schen vijf jaar oorlog achter den rug, ook hij heeft intusschen offers aan soldaten en wa penen, aan menschen en aan materiaal ge bracht, die niet voorbijgegaan zijn zonder hun sporen achter te laten. Vijf jaar lang heeft de wereld de Duitsche macht leeren kennen en met haar de kracht van den Duit- schen geest, de eenige kracht die in staat bleek te zijn zonder vrees en vastberaden de terreur der plutocratisch-bolsjewistische we reld tegemoet te treden. Tot dusverre heeft deze Nationaal-socialistische oorlogsvoering de overmacht der vijanden in bedwang ge houden. Wij overschrijden aldus de V. B. den drempel naar het zesde oorlogsjaar daar om in de overtuiging, dat wij ook militair niet te verslaan zijn, omdat wij politiek on overwinnelijk zijn. En wij weten ook, dat het geheele Duitsche volk aan het front en in het binnenland vastbesloten gereed is zijn leiding te volgen in den wil, zich in dezen oorlog tegen dood en duivel te handhaven, tot eiken prijs. Dr. Naumann, staatssecretaris op het Rijks ministerie van Volksvoorlichting en Propa ganda, heeft ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de gouw Dantzig-West-Prui- sen tot het Duitsche Rijk terugkeerde, in een rede een overzicht gegeven van de militaire en politieke gebeurtenissen der laatste maanden. Hij herinnerde eraan, hoezeer de laatste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat Dantzig ook vijf jaar geleden niet de oorzaak van den oorlog is geweest, maar het voorwendsel om Europa te storten in een oorlog, waaruit zich de grootste wereldbrand van alle tijden heeft ontwikkeld. Ten aanzien van den huidigen toestand zeide Naumann, dat Duitschland op het ge bied der bewapening bezig is in te halen en nieuwe voorsprongen te verwerven. Men zal de eischen van den totalen oorlog nog verder opvoeren. Het Duitsche Rijk heeft niet ge capituleerd, toen de materieele en technische overmacht van den vijand het scheen neer te drukken, het zal zeker niet opgeven, als door een grootere oorlogsinspanning zijn krachtreserves definitief in werking treden Het geheele Duitsche volk treedt in deze weken en maanden vastbesloten en met ver trouwen aan voor den zwaren strijd, die nog te wachten staat. De beste wapenen, harde harten en een onwrikbaar geloof zullen het de overwinning brengen. Giraud bij aanslag gewond. Naar de correspondent van News Chronicle uit Algiers bericht, is generaal Giraud eenige dagen geleden bij een aanslag op zijn leven gewond. Giraud werd, toen hij naar huis terug keerde, door een Senegalees, die op wacht stond voor zijn villa, beschoten. Een kogel door boorde beide wangen en sloeg hem eenige tanden uit den mond. DE BOK Eenige vriendelijke lezers schrijven mij over Pietje, mijn bok. De een is van mee ning, dat aardappelloof voor bokken en gei ten verderfelijk is, een ander vertelt, dat mijn lieve dier de gemeente niet mag be stelen, zooals zijn soortgenooten, die dikwerf zonder vergunning de gemeenteplantsoenen kaalvreten, nu er geen arbeidskrachten be schikbaar zijn om dat machinaal te doen. Een derde zegt mijn bok gezien te hebben, bewerend, dat „zij" er prachtig uit ziet, het geslacht eens boks schijnt moeilijkheden op te leveren), en vraagt welk krachtvoer in den bok gebruikt wordt. Welnu, het aardappelloof zal Pietje voor taan punctueel onthouden worden, niet van wege de wet, maar vanwege Pietjes ge zondheid, en mijn vriend vindt zijn grond stoffen in het gras van den tuin en den wegberm, 't hooi, dat hij des avonds boven het stroo in zijn woning aantreft, lauw water, dat hem op gezette tijden wordt ge bracht, en voorts aardappelschillen en de bladeren van de heg van mijn buurman, die hij gratis bijscheert. Straks zullen de voer- bieten en het koolzaadkaf aan de orde zijn. Het raadsel, waarom de bok kleine meis jes attaqueert, is door de scherpzinnigheid van mijn vrouw opgelost: het zijn niet de meisjes, noch hare bonte jurkjes, maar wel de bloemen, die zij in het haar dragen. Want op bloemen is Pietje rabiaat. Vooral op rozen. Hij heeft er alles voor over. Hij trekt er zijn dikke ijzeren pen voor krom. Wanneer hij wordt losgelaten, wendt hij alle listen, die zijn harde kop bedenken kan aan, om de oplettendheid der omstanders te verschalken en zich tusschen hun beenen een weg te banen naar de vrije wereld, waar je zoo maar de tuinen in en uit kan hollen, vretend.vretend. Dan wordt er een drijfjacht georgani seerd op het pleintje en die is zoowel voor Piet als voor de menschen een genoegelijk besluit van den dag. I M A N Z IJ TEEKINT I ROEP HEEB E N EN inlichtingen bij MARINE ANNAHMESTELIE WEST ZWEIGSTELLE NIEDERUNDE TE UTRECHT EN Bil ALLE KAFEN- EN OSISROHMANDANTUREN EN -W ANNAHMESIEllEN De bramen zijn rijp en velen trekken er op uit, om een maaltje van deze frissche vruchten te plukken. (C.N.F.-Hartgerink Pax c) KORT NIEUWS De 27-iarige mei. M. P. van der Put ten, die in Den Haag op de treeplank van een tram stond in de Weimarstraat, is in aanraking gekomen met een stilstaande personenauto. Met inwendige kneuzingen werd zij naar een ziekenhuis overge bracht, waar zij later is overleden. Vertrek van vrijwilligers. In Den Haag heeft wederom een groot aan tal vrijwilligers afscheid genomen van het va derland. Onder hen bevonden zich Jeugd- stormers, kaderleden van den Arbeidsdienst enz. De Leider, die ditmaal door ambtebezighe den verhinderd was, werd vertegenwoordigd door zijn gemachtigde voor Zuid-Holland, J. W. Baron van Haersolte van Haerst. Deze wees op het voorbeeld dat duizenden voorgangers reeds hebben gegeven en sprak de hoop uit dat ook zij zouden bewijzen, dat Nederlanders goede soldaten kunnen zijn. Eenmaal zal het Nederlandsche volk hun dankbaar zijn voor deze daad, die onder de huidige omstandigheden een bijzondere betee kenis heeft. Van Duitsche zijde werden de vertrekken- den toegesproken door SS-Slandartenführer Thole, Kommandeur van het SS-Ersatzkom- mando Niederlande, die memoreerde hoe reeds drie jaar Duitschers en Nederlanders als wapenbroeders Europa beschermen tegen den bolsjewistischen stormloop. Gij gaat thans, zoo zeide hij, de gelederen uwer mak kers versterken en uw kameraden aflossen. Deze tijd, kent geen compromissen. Men is een strijder of een lafaard, een derde moge lijkheid is er niet. Daarom wenschte hij den mannen geluk met de beslissing die zij hebben genomen, namelijk met de wapenen in de hand te willen strijden voor een hecht en sterk Europa, en daarmee voor het be houd van eigen land en volk. GEEN POSTVERKEER MET TURKIJE, SPANJE EN PORTUGAL. Het postverkeer met Turkije, Spanje en Portugal is verbroken Postzendingen naar deze landen worden niet meer aangenomen en indien ze reeds onderweg zijn, aan den afzender teruggezonden. Programma voor Zondag. In tallooze plaatsen rolt de voetbal weer en de programma's vermelden voor Zondag ver schillende tournooien. In Rotterdam wordt de strijd om den Zilveren Bal besloten en in Am sterdam het tournooi om den Arol-beker. SPAERNE-BEKER. De inleiding van het Haarlemsche seizoen is de serie wedstrijden van „Haarlem" op het terrein aan de Span jaardslaan om den Spaernebeker. Naar aan leiding van den terugkeer van „Haarlem" bood de supportersvereniging in 1933 een wisselbeker aan en de club begint ieder sei zoen met drie verenigingen uit te noodigen. Toen V.S.V. den prijs in 1942 definitief in het bezit kreeg, stelde het bestuur een nieuwen beker beschikbaar. Vorig jaar won Hermes den Spaernebeker; de ploeg zal wel in den eindstrijd komen, omdat de eerste tegenstan der, V.S.V., in de afgeloopen wedstrijden wei nig goeds heeft laten zien, maar of ze de andere finalist Haarlem of D.F.C. zal kloppen is moeilijk te voorspellen. Het programma luidt: eerste ronde: HermesV.S.V.; Haarlem D.F.C. Na een wedstrijd Haarlem 2Halfweg komen de verliezers tegenover elkaar en om vier uur de winnaars. E.D.O.—BLAUW WIT. Zoowel de honk bal- als de voetbalploeg van Blauw Wit komen naar Haarlem. Des middags wordt in het Noordersportpark een oefenwedstrijd tusschen E.D.O en BI Wit gespeeld. JUBILEUMWEDSTRIJDEN T.Y.B.B. Veel belangstelling zal er uitgaan naar de wedstrij den T.Y.B.B. 2H.F.C. 2 en T.Y.B.B.—H.F.C. op het terrein aan den Muiderslotweg, welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van T.Y.B.B. georganiseerd worden. De ploegen van H.F.C. zijn als volgt samengesteld: eerste elftal: doel: Schras; achter: Kammeijer, Jansen; midden: De la Mar, Drijver, Bijle- veld; voor: Franken, Groot, Höck, Hein Win ter, Ligtenstein Tweede elftal: doel: Andrie- sen; achter: Begemann, Van Zijl; midden: Kö- nigel. Beets, De Korte; voor: Ten Have, Jo- chemus. Van der Wal, Hans Winter, Molijn. OM DEN VAN DER AART-BEKER. Het be stuur van de afd, Haarlem van den N.V.B, is er alsnog in geslaagd de wedstrijden voor junioren om den Van der Aartbeker te organiseeren en wel op de Zondagen 10 en 17 September a.s. op de Heemsteedsche Sportparken. De voetballen de jeugd zal dit bericht met vreugde vernemen, daar het tournooi zeer belangrijk is. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 3 SEPTEMBER 1944 HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Lichte melodieën. 8.00 De zin van het boer zijn. 8.15 Gram.muz. 8.45 Godsd. uitz. 9.00 BNO: Nieuws. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 Vijf verloren jaren, klankbeeld. 11.00 Milonga's IV. 11.30 De stem der SS. 11.40 Marschmuz. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.00 BNO: Nieuws en act. praatje. 12.15 Kamerork. ,,Ars Nova et An- tiqua". 12.45 Als ik 't voor 't zeggen had. 13.00 Vioolsonates en pianowerken van Mozart I. 13.30 Uit de tijdschriften. 14.00 Utrechtsch stedelijk orkest en solist. 15.00 Een zekere mijnheer Mag- gin, luisterspel. 15.45 Ork Alexander Sekolé, De Speellieden en solisten. 16.55 Sportuitslagen. 17.00 Recht door zee. 17.30 Amusementsorkest. 18.15 Nederlandsche volksklanken (96e uitz.) 19.00 BNO: Nieuws. 19.10 Het Spectrum. 19.15 Sport van den dag. Van 12.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.30 Mignon", opera van Thomas. 21.30 Orkest Bandi Balogh. 22.00 BNO: Nieuws en act. besch 22.15 Orkest Max Schönherr. 22.30 Een ,,hart"-ig concert. 23.30-24.00 Peter Kreuder en Willy Berkmg. HILVERSUM II, 301.5 M. 10.00 Goösd. uitz. 11.00 Kwintetten van Beetho ven en Dvorak. 12.00 BNO: Nieuws en actueel praatje. 12.15 Gram.muz. 12.40 Het Duitsche volksconcert. 14.00 Die goeie ouwe tijd. 14.15 Om roeporkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Uit 't land van de sombreros en de ,,Pancho". 16.00 Alfred Cortot, piano. 16.25 Klassieke muziek. 17.30 In de voetstappen van Socrates, voordr. 18.00 On sterfelijke werken van Duitsche meesters. 19.00 BNO: Nieuws. 19.10 Dansmuziek. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Lichte zangplaatjes. 21.00 Kamerorkest concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws en act. besoh. 22.15 Zie progr. Hilversum I. 22.30 De stem van het Rijk. MAANDAG 4 SEPT. 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6. 45 Gram.muz. 7.00 BNO. Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO: Nieuws. 8.15 Ochtendconcert (van 8.45-8.50 voor de huis vrouw). 9.00 Gram.muz. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 De lichte toets 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Viool en piano. 12.00 Almanak 12.15 Orgel en zang. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.. 13.05 Orkest Alexander Sekolé en gram.muziek. 14.00 Zang, piano, clavecimbel en kerkorgel concert. 15.00 Godsd. uitz. 15.15 Elck wat wils. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Amusementsorkest en soliste. 18.00 BNO: Friesch praatje. 18.05 Viool, altviool en cello. 18.45 Poli tiek weekpraatje. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Omroep-Symphonie-Orkest en so list. 20.00 De ruischende harp IX. 20.25 Omroep- Symphonie-Orkest Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 21.15 Onbekend maakt onbe mind. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Twee orkestfantasieën. 12.00 Beroemde opera aria's. 23.35-24.00 Sonate in b kl. t. van Chopin. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Uit operetteland. 18.00 Nationale compo sities. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Van liefde en vroolijkheid. 20.15 Het soet gheluidt der nieuw ghegoten kloeken. 20.30 Zang. 21.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. h t

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2