SICE K j Winda a a a a 9) U X u 9 X 9 X *9 9 X X O A UIT HAARLEM HOU 0£N DEZ 9 A A C8 S X A O S3 9 9 91 9) ■O 9 A :9 9 FINLAND D. Finland heeft het hoofd in den schoot gelegd. Neen, dat is een verkeerd jaeeld: Finland heeft het hoofd gebogen on der de Amerikaansche vuist, onder, zooals Het in het bericht staat: Engelschen en Ame- rikaanschen druk. Wat Polen en de Balti- ,sche landen wedervoer, wat in Italië ge schiedde en wat zich momenteel in een ge deelte van Frankrijk afspeelt zal thans ook ;aan Finland worden voltrokken: Amerika en Engeland, kampioenen voor de kleine sta fen en de Westersche beschaving leveren Wederom een lanjl uit aan Sovjet Rusland en het cynisme. Waarmede thans voor de zoo\eelste maal Londen en Washington een maal afgelegde plechtige beloften verloo chenen wordt slechts geëvenaard door de naieveteit van den Finschen premier, die zfch en zijn land thans op genade en onge nade aan Tvloskou heeft uitgeleverd. Want daarop komt het bericht uit Hel sinki immers neer: Moskou heeft doen we ten, dat Finland de betrekkingen met Duitschland moet verbreken, dat ten ge volge daarvan de Duitsche troepen binnen veertien dagen het Finsch gebied moeten hebben verlaten en dat, wanneer deze voor waarden vervuld zijn, een Finsche delegatie naar Moskou kan komen om onderhande lingen te voeren over een wapenstilstand, resp. den vrede. Veel ter toelichting is niet noodig. Als deze delegatie in Moskou verschijnt zal zij met volkomen leege handen staan. Wat er na vier jaar oorlogvoeren van de Finsche weermacht, die in 1940 niet meer dan 500.000 man telde, nog over is, laat zich hooien. Het zal :e vertegenwoordiging van een volkomen berooiden staat zijn, die straks in het Kremlin de bevelen van Stalin in ontvangst zal komen nemen. Toen eenige maanden geleden voorloopige besprekingen tusschen Finland en Sovjet-Rusland plaats hadden, stend achter de delegatie de Duit sche bondgenoot. De zaken zijn er voor Fin land niet beter op geworden, nu ce lands- regeerïng dezen bondgenoot heeft afge dankt. Óver het motief, dat ..de militaire en de politieke toestand den laatsten tijd een aanzienlijke verandering heeft onder gaan'' zullen we maar niet te veel zeggen. Het klinkt ais een echo uit Rome en Boe karest. Wat staat Finland thans te wachten? Het is een troosteloos verschiet, dat zich opent, troosteloozer naar de mate van de offers, cie het land thans in twee oorlogen met Rusland heeft gebracht. Want hoe hard de vredesvoorwaarden zullen blijken zal ieder bevroeden, die weet, hoe sinds 1919 Finland mikpunt van Russische agressie is geweest. Rusland, om 't even of czarisme of bolsje wisme er de toon voerde, heeft Finland altijd als een grensprovincie beschouwd, on misbaar voor zijn positie aan de Oostzee en zijn connecties met Skandinavië en nu ce gelegenheid schooner is dan ooit te voren iidt het geen twijfel, of het lot der naaste toekomst is voor Finland beslist en zal zwaarder .wegen zelfs dan dat, hetwelk Fin land in 1940 bij den vrede van Moskou te dragen kreeg. Die vrede, 4F2 ia ar geleden gesloten en een einde makend aan het conflict, dat het vorig jaar. in 1939 tusschen Finland en de Sovjet-Unie was uitgebroken, voegde aller eerst vitale gedeelten van Finland aan Sov jet-Rusland toe. De nieuwe grens bracht de geheele Karelische landengte met inbe grip van de stad Wiborg (Viipuri) en de baai van Wiborg met de daarin gelegen eilanden, den Westelijken en Oostelijken oever van het Ladogameer met een aantal steden, voorts een aantal eilanden in de Finsche Golf en nog eenige andere gebie den in Russische hand. Hangö en de aan dit schiereiland grenzende wateren werd bin nen een radius van 3 tot 5 mijlen voor 30 jaar aan Rusland verpacht, dat er vloot- bases zou aanleggen. Finland mocht in het gebied van Petsamo geen oorlogshavens, vlootbases en andere militaire werken on derhouden. Rusland kreeg vrijen handels- doorvoer naar Noorwegen en Zweien en ten slotte werden in het vredesverdrag een aantal economische verdragen voorbereid. fi AGENDA Maandag 4 Sept.: Gebouw H. K. B.: „Per petuum Mobile'' (film. alle leeft.) 7 uur. Rem brandt: „Gebrandmerkt" (18 jaar) 2, 4.30 en 6.45 uur. Palace: „Titanic" (18 jaar) 2 en 6.45 uur. Luxor: „Es war eine rauschende Ball- nacht" (18 jaar) 2.30 en 6.45 uur. Frans Hals: „Maske in Blau" (18 jaar) 2.30 en 6.45 uur. Moviac: „Monika" (alle leeft.) 2.30 en 6.45 u. Dinsdag 5 Sept.: Groote Kerk: Orgelbespe ling George Robert, 7.458.45 uur. Stads schouwburg: „Biauwbaard's achtste vrouw' 6.30 uur. Bioscopen: als Maandag. Op X September was het 50 jaar geleden, dat de huidige Stadsschouwburg te Am sterdam, het eerste theater des lands, werd geopend. De bouw van dezen schouwburg werd noodzakelijk doordat de oude op 20 Februari 1890 door brand werd verwoest. De tegenwoordige Stads schouwburg te Amsterdam. (C.N.F.-AR Pax c) Hoofdredacteur F. C. Denks, Haarlem Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem; Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede; Buitenland: J. C. van der Laag, H'stede. Ver antwoordelijk voor de advert.-rubriek: W. van Ommen. Heemstede. acht U óók niet met het sluiten eener verzekering tegen oorlogsschade Ond. Nederlandsche Mnlestverz. Mij, BTTi zt»sm, a as, .AtCTTrt Men kan er staat op maken, dat dit ver drag van 1940 het minimum zal vormen van wat Moskou ditmaal zal eischen. Vermoe delijk zal het offer, dat Finland moet bren gen. nog heel wat zwaarder blijken. Maar, hoe berooid het land er straks aan toe zal zijn, de grootste beproeving ligt elders. Want ie dreiging sinds 1918, toen de Russen vergeefs trachtten, het Finsche staatsbestel omver te werpen, zal thans wreede werkelijkheid worden: het bolsje wisme staat in Finland voor de deur, het. bolsjewisme met al wat daarmede aan ver wildering, verwarring, deportaties en on derdrukking verband houdt. Hoe de ge beurtenissen zich verder zullen ontwikke len, of de Duitsche weermacht het bevel van de Finsche legerleiding zal opvolgen en Finland ontruimen dan wel of wat waar schijnlijker lijkt Finland oorlogsterrein zal blijven, dien afgewacht. Vast staat, dat Mannerheim. Hackzell. Paasikivi en de overigen hebben afgedaan. De volkscom missaris staat voor de Finsche poort met een warme aanbeveling uit Moskou. Onvoorwaardelijke capitulatieeen ontredderd, berooid land. van vandaag af vasalstaat van Sovjet Rusland.... zie hier weer eens de practijk der Anglo-Ame- rikaanscbe garanties, zoodra de vaste wil tot den strijd tot het einde wijkt voor aar zeling en kleinmoedigheid. De toegang tot liet militaire kustspergebieu. Bekendmaking van den Generalkommissar für des Sicherheitswesen over den toegang tot het militaire kust- spergebied en over het opheffen van de politie-spergebieden. Ik deel hierbij mede, dat het militaire kust spergebied, dat door den Weermachtsbevel hebber in Nederland als zoodanig wordt aan gegeven, slechts door personen, die zich kun nen legitimeeren met een nieuwe Ausweis van de bevoegde militaire bureaux, mag worden betreden en bereden. In verband met de vorming van het mili taire kustspergebied treden mijn bekend makingen inzake spergebieden onmiddellijk buiten werking. De door de politie-officieren uitgereikte Sonder-ausweise blijven wat be treft de hierop aangegeven tijd en plaats tot en met 15 September 1944 geldig. Ik vestig er de aandacht op, dat de grens van het militaire kustspergebied een militaire afsluitingslijn vormt in den zin van artikel 1 van de Verordening 10/42 Het overschrijden van deze lijn door onbevoegden wordt door de Weermachtsrechtspraak gestraft. Personen, die in militair belang dit gebied wenschen binnen te komen, moeten hun ver zoek richten tot het bevoegde militaire bureau In het burgerlijke reisverkeer komen me' betrekking tot de wijze waarop een aanvraag moet worden ingediend, geen veranderingen. Personen, die om dringende economische of familieredenen tot het militaire kustsper gebied wenschen te worden toegelaten, die nen zich met een schriftelijk verzoek om toe lating te wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarheen zij zich wenschen te begeven. Komen verschillende gemeenten voor de reis in aanmerking, dan moet het Verzoek om een reisvergunning worden in gediend bij den commissaris der betreffende provincie. De reisvergunning wordt alleen in uitzonderingsgevallen verleend. In de aanvrage moeten familienaam, voor namen, beroep, woonplaats en straat, datum van geboorte en geboorteplaats van dengene, die de aanvraag indient, worden vermeld. Bovendien moeten uitvoerig de redenen wor den uiteengezet waarom mén een reisver gunning wenscht. Ook de duur van het ver blijf moet worden opgegeven. Het verlaten van de provincie Zeeland blijft aan personen, die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, alleen toegestaan met schriftelijke toestemming van den- burgemees ter van de plaats hunner inwoning, voor zoo ver zij in de provincie Zeeland wonen. Arti kel 3 van mijn verordening over de regeling van het in- en uitreizen, over het sluitings uur en over den tijd, waarin men zich niet in de openlucht mag bevinden voor de pro vincie Zeeland van 20 April 1944, blijft van kracht. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER, S.S.-Obergruppenfiihrer u. General der Polizei. TRIO KNIBBELER Drie gezusters: Hetty, Anjo en Freda Knib- beler, respectievelijk violiste, celliste en pianiste, drie muzikale feeën, komende uit Breda, uit een gezin waarin moeder en vier dochters de muze der muziek eervol dienen met stemman en snaren, kwamen Zater dagavond in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw alhier met een belangrijk pro gramma hun samenspel demonstreeren. "Want deze drie telgen uit het gezin Knibbeler vormen zoo vanzelfsprekend een trio, een ensemble, verbonden door kunst- en familie banden. Deze zeldzame combinatie van huis- genooten was het beluisteren alleszins waard, vooral om het samenspel, dat een vlotheid en een hechtheid bezat, dat, misschien min der door overleg dan door gelijkgestemde geaardheid, gegroeid is tot een natuurlijke eenheid. Moesten we gaan détailleeren, dan zouden allicht onderlinge gradaties bij het drietal zich afteekenen, ja, laat ik het maar duidelijk zeggen, dan zou Freda, de pianiste als de technisch meest ontwikkelde en be wuste kracht naar voren treden, en Anjo, de celliste, het van Hetty, de violiste, win nen in zuiverheid van intonatie en overtui gende voordracht. Maar we doen dat noode omdat we door versnippering van elementen datgene zouden riskeeren voorbij te zien wat aan dezen avond een zoo sterke bekoring gaf, namelijk de waarachtige geest van het musi- ceeren, de - zeldzame drie-eenheid van dit zusterlijk trio Zeker, er kan meer verdie ping komen in een zoo geladen stuk als het derde Trio (c ki. t.) van Beethoven, maar waar bij een zoo jeugdig ensemble zooveel spontane muzikaliteit huist als waarvan blijk gegeven werd, hoeft men niet te twijfelen dat die verdieping en verinnerlijking op den duur zal uitblijven. Een zeer bezielde vertolking van het Trio in Es (op. 2) van Albert Roussel gaf over tuigende indrukken. Dit klassiek, op cellulair principe gebouwde werk charmeerde in menig opzicht, niet het minst in het bucolisch middendeel en in de door arpeggio's van het klavier omrankte canon tusschen viool en cello, maar ook in het ontroerend eenvoudige coda, waar de gealtereerde kwint een ver rassend effect maakt. Ten slotte werd met gezond muzikale stu wing het derde Trio (f kl.,t. op. 65) van Dvorak gespeeld, een werk dat ons vrij wat liever is dan het zoo vaak ten gehoore gebrachte Dunsky-Trio van den Tsjechischen componisl Na deze kennismaking meenen wij alle reden te hebben het Trio Knibbeler een mooie ontwikkeling te voorspellen. JOS. DE KLERK. Wim Sonneveld's cabaret. Stadsschouwburg. Wanneer Wim Sonneveld ons zijn Pierrot lied voorzingt en zijn publiek ais een gezel schap marionetten ziet heeft hij, al met een simpel gebaar of woord de sfeer geschapen van „het" moderne cabaret; dan ontpopt zich de cabaretier, niet een man die a zoo veel per avond brengt wat het publiek graag wil, maar"de mian die zingt waar hijzelf idee in heeft; die zijn luisteraars in de gesty- leerde vormen van lied, scène, voordracht of eenacter zijn meening, inzicht, lof of spot laat hooren. Sprookjes", dient Sonneveld's programma aan. Als echt cabaret is het verband tusschen waarheid en fantasie vaak erg los, de vond sten zijn, wellicht juist daardoor, uitstekend. Zoo'n Heksenlied (vol uitdrukking gezongen en gedanst., door Eri Rouché op van inspira tie getuigende muziek van Wim de Soet). het kleurige tafereel der Chineesche prinses en haar paviljoen van jade of om nog een geheel willekeurig nummer van het pro gramma te noemen 't kaboutertje van 't ongeluk (knap gezegd en gespeeld door Eïïly Weller) zijn alle zuiver-artistieke scheppin gen ontstaan uit liefde voor het werk en niet ter wille van een goedkoop succes. De meeste aanwezigen waren natuurlijk voor Conny Stuart gekomen, die al staat de kunst der andere artisten zeker op min stens,/'even hoog plan deze belangstelling verdient door de wijze waarop zij een chan son weet weer te geven en haar publiek de charme ervan laat ondergaan. Met ,,Mon parfum d'amour" eh ,,J'ai brulé mes lettres d'amour" schept zij een geheel eigen sfeer door haar dictie en intonatie, geaccentueerd door suggestieve melodie. Hel Ia Haase, die^het draaiboek voor dezen sprookjesavond samenstelde, heeft er kleu rige en grappige geschiedenissen, voorbeel den van moderne Ueberbrettl-vormen, in geschreven. Als een internationaale sprook jesfamilie, vertegenwoordiger der firma An derson, Sheherazade, Grimm-Grimm Comps. vertelt het'ensemble-Sonneveld inte ressante en leerrijke verhaaltjes voor groote menschen. Een soort gezellig familie-avondje dus. Het is prettig te mogen luisteren naar wat een Moeder de Gans-1944 hardop te over peinzen heeft. - A. J. VAN DER WEIJDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur, v. Eek. Bisschop Callierstraat 12: duim stok, v. Spengelen, Wagenweg 150; deksel. Bak ker, Kennemerplein 14 rd.koffer, J. Petmold Jr., Verspronckweg 161: portemonnnaie, v. Bruggen, Groote Markt 211 ti; portemonnaie, v. Maris, Oosterduinlaan 50, Den Haag, brandweerkazerne; shag. J. v. Brummelen, Goltziusstraat 14; sloop, Drent, Koningstraat 60; vulpen, Harveld, P. Kru- gerkade 60. JUBILEUM F. HEESEMANS. De heer F. Heesemans, die Zaterdag j.l. 25 jaar werkzaam was bij de N.V. Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, is toegesproken door den directeur, «den heer B. F. Enschedé, die hem een geschenk in enveloppe en bloemen aanbood. Op de afd. verificatie, waar de jubilaris werkzaam is hebben de afdeelingschef de heer W. J. van Eist en een collega, de heer A. J. de Nijs hem in hartelijke bewoordingen ge huldigd. Ook hier ontving hij een geschenk in couvert en vele bloemstukken. A15WIEPJC- E.NWINC, BooDScwAPPE n ooeri GEBEURT'TweL EENS. C^\DATWf6PJE DE p 3 BONNEN NIET UIT EL;:iW^AAtt. "^'dat nu jam of kaas>?"winc, weet het OOK niet meer maar de CHEF wel.hoor1 DlE weet AiT'JO alles en helpt iedereen! 'DE CHEF VAN SIMON DEW1T IS DE VERTROUWENSMAN fQ*/ gj VAN MENIGE HUlSVPOUWl ff? CHR. GEREFORMEERDE GEMEENTE. In de vacature-ds. W. F. Laman heeft de Chr. Gereformeerde Gemeente van - Haarlem het volgend tweetal opgemaakt: ds. L. S. den Boer. Amsterdam en ds. C. Smits, Dordrecht. JUBILEUM A. DEKKER. Vrijdag 1 September j.l. herdacht de heer A. Dekker, commies op het inspectiebureel zijn zilveren jubileum bij P. T. T. Des morgens werd hij in het inspectiebureel verwelkomd en toegesproken door den heer Raayen. Daarna sprak de heer L. K. Arkema, inspecteur der P.T.T., die de plichtsbetrach ting en nauwgezetheid van den jubilaris memoreerde en zijn groote waardeering daar over uitsprak. Namens de administratie der P.T.T. overhandigde de inspecteur hem een geschenk in enveloppe. Als stoffelijk blijk der waardeering van het geheele personeel bood spreker voorts nog een fraaie ets aan. De heeren Dalmeyer en Oremus brachten beiden de prettige verstandhouding tusschen jubilaris en collega's in herinnering en dank ten voor de aangename samenwerking. Burgerlijke Stand. HAARLEM. 2 SEPT. BEVALLEN: 3d Aug. E. C. J. Stadhelhausen Horeman, d. L. C. van AndelSchijf, z. 1 Sept.: A. M. C. KeurTraksel, z. J. M. de VriesBlom, z. J. M. van den Ankerde Graaf. d. J. A. M. HaesekerBeenhakker, z. C. C. WolversKors, z. A. M. BooijMoerkerk, z. J. P. JansenNass, LagërweijWezclenburg, d. C. Gljzen—van Bruggen, z. 1 Sept. E. Karst—de i. M. Lablansvan Konings hoven. d. Mc:ï: hoekPijr.aker, z. H. M. HobbelenVivie. d.. E. Tromprie Joode, z. A. A. Siebelingvan der Kroft, d. H, P. de Visser— Heilema. d. 3 Sept.: H. A. van deni* Klinkenberg— van dei- Meij de Bie, d. G. H. LamDieck. d. H. Rookhu'szen.Groeneveld, d. E. J. Koelemeijer— Smit. d.. A. van MaanenGladpootjes, z., H. S. M. Flascbwinkelvan Thiel, z. A. L. de Jong— van der Kroft. d. 4 Sept.: C. MaxBeekman, d. J. J. van der Engde Haan. z. E. M. Koolvan der Bijl. z. 1 Sept.: W. J. Kolkvan Asperen, <3. z. J. H. LagerweijWezelenburg, d. C. Gijzen— van Bruggen, z. OVERLEDEN: 30 Aug.: M. H. Ullers, 2 j., Z. V. M. H. Ullers, Nieuwe Raamstraat, F. A. Hore man, 17 m., z. van A. F. Horeman, Damaststraat', 31 Aug.: G. J. Assendelft, 72 j., Popelingstraat, M. W. HofsteeSleiderink, 55 j., Vergierdeweg 1 Sept.: A. TerraLijcklama a Nijeholt. 81 j., Pieter .Kiesstraat A. J. J. van der Valk, 27 j., Kamperlaan. 2 Sept.: B. Son-dorp, 85 j. Z. B. Spaarne. B. F. 2 d. z. van J. Plevier, Zijl weg. J. A. Fernhout, 61 j., Hazepaterslaan. J. H. van Ross-um du Chattel. 64 j.. Langendijkstraat. H. C. GaversPieterse, 79 j., Grebberstraat. 3 Sept.: J., 3 j., d. van D. van Kerkhof, Soendastraat. Ondertrouwd: 2 Sept.: P. C. Roodenburg en A. S. Verplanke. Gehuwd: 2 Sept.: M. f. van der Vaart en J A. Wezenberg. 4 Sept.: C. B. J. Gerritsen en N. de Jong. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 5 SEPTEMBER 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Opgewekte klanken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 De zon schijnt. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Jupiter- Symphonie van Mozart.. 10.45 Septet Jonny Om- bach. 11.15 Eindeloos woeden de verlangens. 11.30 Jo-han Jong, orgel. 12.00 Almanak. 12.15 Fred. Kroon, piano. 12.45 BNO Nieuw?. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Gerard van Krevelen, soliste en gram.muz. 14.00 In het paradijs van de jeugd, lezing. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Disco variété. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Klassiek ka merorkest-concert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Mu- sette-orkest en soliste. 17.30 Septet Jonny Om- bach. 18.00 BNO Binnenl. gesproken overz. 18.05 Orkestrale operafragmenten. 18.45 Jeugdstorm- uitzending. 18.55 Het Spectrum. 19.00 BNO Nieuws, en act. besch. Van 21.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Gram.muz. 22.30 Zarah Leander en Herbert Ernst Gr ah. 23.00—24.00 In de buitenlucht. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Strijkkwartet in a. kl. t. van Schubert. 17.30 Pianocomposities van Chopin. 18.00 Zang vogels. 18.30 De discotheek presenteert. 19.00 BN O Nieuws en act. beech. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Orkestconcert. 20.15 Aan gene zijde van de brug. 20.30 Missa da Requiem van Verdi. Ca. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I, 22.30 De stem van het Rijk. C W a 0) a 1*4 ■a O is1 *0 ©B nt/moooagp» mtmp-f*

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2