Hevige strijd in Noord België Oorlog tusschen Rusland en Bulgarije Beperking van het betalingsverkeer Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Beschieting van Zuid-Engelsche havensteden. Brest nog steeds in Duitsche handen. V. 1. weer in actie. Wijziging gaslooze uren. 389e Jaargang No. 309 x x Bureaux; Groote Houtstraat 93. ®SL Advertenties Jt/KN, Redactie 10640. Boats'ro 154958 Haarlemsohe Ct„ Haarlem Bijkantoor stoerwtapletn 21. Telef. ssxio VkattMen; RentfbraiMiHaen 09, Ntmiiden-O, JMMMtwhntettr; r, C. Derbs. Woensdag 6 September 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Ui tg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlesn. A/bon nemen ten: p. week 26 ct, per mnö. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. .per post 3,73. Losse nummers 6 eent. K 1207 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In Noord-Frankrijk handhaven onze troe pen zich hardnekkig tegen sterke vijandelijke aanvalsgroepen, die gisteren vrij diepe pene traties konden bereiken. De gevechten heb ben zich verplaatst naar het gebied van Ant werpen en Brussel en nemen voortdurend in hevigheid toe. Londen lag in den afgeloopen nacht weer onder het vuur van^de V 1. Zware batterijen verdragend geschut van de Duitsche marine beschoten opnieuw Zuid- Engelsche havensteden en barakkenkampen, alsmede vijandelijke batterijstellingen met goede uitwerking. In de Ardennen worden pogingen van den vijand om de Maas over te steken verijdeld. Ten Noorden van Charleville over de Maas gezette vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval teruggeworpen. In het dal van de Saone verloopen onze bewegingen on danks vijandelijken druk verder volgens de plannen. Om Brest werd ook gisteren verbit-t terd gevochten. Onze bezetting sloeg opnieuw alle vijandelijke aanvallen, die door sterke artillerie, tanks en luchtstrijdkrachten wer den ondersteund, uiteen. In Italië sloegen onze troepen in den Adria- tischen kustsector alle aanvallen van den vijand af. Plaatselijke penetraties werden in een tegenaanval afgegrendeld. De laatste vijf dagen van den grooten strijd aldaar werden meer dan 200 tanks vernietigd. In het Zuidoostelijk deel van Zevenburgen duren de harde aanvals- en verdedigingsge vechten voort. In de Woud-Karpaten hebben Hongaarsche troepen een belangrijk aandeel in de succesrijke afweer van verscheidene Sowjet-Russische aanvallen. In het bruggen hoofd van den Weichsel ten Noordwesten van Baranow leidden succesrijke aanvallen van verscheidene dagen, ondanks taaien vijande lijken tegenstand, tot een frontverkorting. Tusschen Boeg en Narew wierpen de Sow- jets nieuwa formaties in den strijd. De zware vijandelijke aanvallen werden opgevangen door tegenaanvallen in de diepte van onze stellingen, waarbij 74 tanks werden stukge schoten. In Estland werden tusschen het Wirz- meer en Dorpat Sowjet-Russische gevechts troepen, die over den Embach gezet waren, in de pan gehakt. Bij Dorpat wierpen onze troepen de bolsjewieken in zware boschge vechten naar het Zuiden terug. Slagvliegers schoten bij een aanvalspoging van bolsjewistische torpedovliegtüigen op een Duitsch convooi in de wateren ten Westen van Libau negen vijandelijke vliegtuigen om laag. In den afgeloopen nacht wierpen af- zondelijke vijandelijke vliegtuigen bommen op Karlsruhe. Verzorging van gewonden. Gewonden van het Italiaansche front worden aan de hoofdverbandplaats in de Roode Kruis-anto gelegd. (PK v. Neumann-Transo-Buropr. P. c) Bij de banken, de giro en de Rijks postspaarbank kan ten hoogste 100.per week worden opgevraagd. Uitzonderingen worden gemaakt voor uitbetaling van loonen, pensioenen en sociale verplichtingen. De Nederlandsche Bank kondigt op grond van de verordenende bevoegdheid, haar toe gekend in artikel 1, lid 2, van de verordening no. 38/1943 de volgende bepalingen af: Art. 1. 1-Iet afgeven van geldsommen e,n het doen van betalingen in contanten is den volgenden ondernemingen, lichamen en dien sten tot nader order verboden: a. Kredietinstellingen in den zin van besluit no. 225/1 941 betreffende het bank- en cre- dietwezen, alsmede de Rijkspostspaarbank, de postcheque- en girodienst en de sociale volkscredietinstellingen. b. diensten, als bedoeld in de Girowet (Staatsblad 1923 no. 307); c. levensverzekeringsmaatschappijen, als bedoeld in de wet op het levensverzekerings bedrijf (Staatsblad 1922 no. 716). Art. 2. Duitsche betaalmiddelen, met uit zondering' van Reichskreditkassenscheine, mogen door de instellingen en diensten als be doeld in artikel 1 niet meer in betaling of ter verwisseling worden aangenomen. Art. 3. Over de met ingang van G Septem ber 1944 uitstaande bedragen bij onderne mingen. lichamen en diensten, als bedoeld In artikel 1. zal door de rechthebbenden slechts vrijelijk in contanten als volgt kunnen wor den beschikt: a. f 100 per week; b. onbeperkt voor zoover deze noodig zijn voor: 1. betaling van loonen, salarissen en dergelijke aan personen in dienst van recht hebbenden; 2. voldoening van verplichtingen uithoofde van de sociale wetgeving alsmede voor betaling van pensioenen. Art. 4. Deze verordening vindt geen toe passing op de uitbetaling' van bedragen, die na 5 September 1944 in contanten op een bankrekening zijn gestort. Art. 5. De in artikel 1 bedoelde onderne mingen, lichamen en diensten moeten ver langen, dat de noodige bewijsstukken wor den overgelegd, waaruit blijkt, dat de aan gevraagde bedragen noodig zijn voor de doeleinden als genoemd in artikel 3, sub b. Zoo mogelijk zien zij toe. dat deze bedragen ook metterdaad voor genoemde doeleinden worden besteed. Art. 6. Ken ieder is verplicht tot geheim houding van al hetgeen hem ln verband met de uitvoering van deze verordening is bekend geworden. Art. 7. Overtreding van het bepaalde in de voorafgaande artikelen kan worden gestraft met sluiting van de onderneming, instelling of dienst. Deze verordening kan worden aangehaald als verordening beperking betalingsverkeer 1944". Art. 8. Deze verordening treedt op 6 Sep tember 1944 in werking. Amsterdam, 5 September 1944. De Nederlandsche Bank, Molotov heeft den Bulgaarsehen ge zant te Moskou een nota doen toekomen waarin de Sovjet-Russische regeering zich in staat van oorlog met Bulgarije verklaart. Tass over Bulgarije. Voordat Sovjet Rusland Bulgarije den oor log verklaarde heeft Tass een commentaar gepubliceerd over de regeeringsverklai'ing van den Bulgaarschen premier. In dezen commentaar wordt gezegd, dat deze verklaring ten aanzien van de proble men der Bulgaarsche binnenlandsche politiek eenigen vooruitgang toont. Behalve beloften is tot dusverre echter nog niets gegeven. In oorlogstijd is echter de binnenlandsche poli tiek niet zoo belangrijk als de buitenlandsche. En in dit opzicht moet geconstateerd worden, dat op het gebied van de buitenlandsche po litiek de verklaring van Moeravief geen voor uitgang beteekent ten aanzien van de poli tiek van Bagx'ianof. In dit verband spreekt Tass er twijfel over uit of Moeravief eerlijk het voor nemen heeft om „tusschen twee partijen, die een strijd op leven en dood voeren, de strengste neutraliteit in acht te nemen". Van de neutraliteitspolitiek, zooals Bulgarije die volgens Sowjet-Russische opvattingen ten uitvoer legt, wordt gezegd, dat zij beter „nooit het levenslicht had kunnen aanschou wen". Voorts wordt gezegd: Om Bulgarije te redden moet men afstappen van de politiek der neutraliteit en een volledige breuk der betrekkingen met Duitschland tot stand bren gen. Moravief is, naar het schijnt, niet in staat om dezen stap, den eenigen, die Bul garije kan redden, te doen. Bulgarije moet kiezen tusschen opgeven der neutraliteits politiek en aansluiting bij het kamp der demo cratische landen tegen Duitschland of neu traliteit van Bulgarije. Maar dan moet de huidige regeering de verantwoordelijkheid dragen voor de verdere toekomst van Bul garije. Betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië verbroken. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Ber lijn verluid!dat de betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië zijn afgebroken. De directeur van het Gemeentelijk Gasbe drijf te Haarlem brengt ter kennis van het publiek, dat de huidige kolenpositie het nood zakelijk maakt, met ingang van heden. Woens dag, wijziging te brengen in de z.g. gaslooze uren. Volgens de nieuwe voorloopige regeling zal men gas kunnen betrekken van 5 tot 8-30 uur, van 11 tot 13 uur en van 17 tot 19 uur. Deze regeling geldt ook voor de gemeente Bloemendaal. De Hoofd inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: U gaat toch bij luchtalarm niet tegen een huis staan, maar begeeft U in een openbare schuilplaats of vraagt toegang tot een huis? In 't verleden ligt het heden, In hef nu waf worden zal. Büderdijk. Auke Stellingwerf 1665. Noorsche oorlog 1658, Lt.-admiraal in 1665. Gesneuveld bij Lowestoft in 1665. O/H P.c. Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarlne. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 Jaar en kan gesehie- len bij de Marine Annahmestelle Niederlande te Utreoht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100. bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Ne- benstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als b(J de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Uite@nz3fiing van de nieuwe Bulgaarsche regeering. Maandagavond heeft de nieuwe Bulgaarsche premier Moeravief voor de radio een regee- ringsverklaring afgelegd. De nieuwe regeering, zoo zeide hij o.m., heeft alle krachten om zich heen verzameld., welke gekant zijn tegen deelneming van Bul garije aan dezen wereldoorlog. Zij streeft er naar de grondrechten en grondvrijheden van het land te herstellen. Zij zal verdraagzaam heid in het leven roepen jegens alle Bulgaar sche burgers zonder onderscheid van geloof en nationaliteit. De constitutioneele rechten en vrijheden zullen worden hersteld en een algeheele, onvoorwaardelijke amnestie voor alle tegenstanders der dictatuur en voor de tegenstanders eener deelneming van Bulgarije aan den oorlog, zal worden afgekondigd. Moe ravief deelde voorts mede, dat de regeering besloten heeft het Sobranje te ontbinden, aan gezien dit lichaam de grootste verantwoorde lijkheid draagt voor de deelneming aan den oorlog. Op het gebied van de buitenlandsche poli tiek wordt een onvoorwaardelijke neutraliteit nagestreefd. Mocht Duitsehland_daarbij moei lijkheden in den! weg leggen, dan zal de Bul gaarsche regeering de betrekkingen met Duitschland verbreken. Het driemogendheden- pact is voor Bulgarije buiten kracht gesteld en het anti-Kominternpact wordt opgezegd. De regeering hecht goedkeuring aan alle maatre gelen, die in staat zijn om den vrede met Groot-Britannië en Amerika te herstellen. Voorts zal Bulgarije er naar streven de be trekkingen met Turkije verder te verdiepen en een goede verhouding met alle nabuursta- ten te herstellen. De eerste zorg der nieuwe regeering is echter een verhouding vol ver trouwen tot stand te brengen met „het broe derlijke Rusland", welke verhouding overi gens reeds bestaat en verder ontwikkeld wordt Zwitserland en vluchtelingen, probleem. Het aantal vluchtelingen in Zwitserland heeft thans de 80.000 overschreden, zoo schrijft het Vlaamsche dagblad „Volk en Staat". En naarmate de oorlogsoperaties zich dichter bij de Zwitsersc'ne grens zullen ont wikkelen, moet een versterkte aandrang van personen, die binnen de grenzen van het neutrale Zwitserland grootere veiligheid hopen te verkrijgien, worden verwacht. Met het oog hierop heeft de Zwitsersche regeering de kwestie van de toelating, of juister gezegd, van de niet-terugwijzing van „zwart" over de grenzen op Zwitsersch grondgebied doorgedrongen buitenlanders, opnieuw onder het oog gezien. De regeering heeft hierbij de geldende voorschriften ver duidelijkt en in sommige opzichten ook ver scherpt. waardoor aan een groot percentage der nog „zwart" over de grens komende vreemdelingen het verdere verblijf op Zwit sersch grondgebied zal moeten worden ont zegd. Deze verscherping der bepalingen is ook geschied in overeenstemming met de wen- schen van generaal Guisan, den opperbevel hebber van het Zwitsersche leger, die uit militaire overdwegingen groote deelen van Zwitserland tot verboden terrein voor de vluchtelingen heeft verklaard, waardoor ook de mogelijkheid, om voor een belangrijk grooter aantal vluchtelingen nog behoorlijke verblijfplaatsen te vinden, werd verkleind. In de nieuwe bepalingen i.s thans uitdruk kelijk vastgesteld, dat in de toekomst slechts aan die burgerlijken vluchtingen zal mogen worden toegestaan, op Zwitsersch gebied te verblijven, die „op politieke of andere gron den gevaar loopen, lijf en leven te verliezen, en die geen anderen uitweg hebben, dan de vlucht naar Zwitserland, om zich aan dit gevaar te ontrekken." Alleen een voorkeur voor een verblijf in Zwitserland, om zich op die wijze te kunnen onttrekken aan moeilijkheden van allerlei aard in het vroegere land van verblijf, mag voor de grenspolitie dus geen reden meer zijn, om binnengekomen vreemdelingen niet weer terstond naar hun land van herkomst terug te wijzen. Een vluchtelingen moet de over tuiging kunnen vestigen, dat hij in zijn vroe ger land van verblijf inderdaad gevaar liep, lijf en leven te verliezen, wil hij in Zwit serland worden geduld. Uitzondering wordt alleen maar gemaakt voor kinderen alsmede voor vrouwen, die als Zwitsersche geboren zijn, doch door hun huwelijk met een buiten lander de Zwitsersche nationalteit hebben verloren. De verscherpte bepaling over het dulden van vreemdelingen in Zwitserland heeft bo vendien nog een bijzondere verscherping verkregen door de toevoeging, dat zelfs bij een bestaand gevaar voor eigen lijf en leven „buitenlanders, die wegens verwerpelijke redenen het asyl niet waardig schijnen, of die door hun vroegere werkzaamheden of houding de Zwitsersche belangen hebben ge schonden of in gevaar brachten, terug te wijzen zijn." „DAPPER ZIJN, NOG EVEN JE TANDEN OP ELKAAR". Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je ge boortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er boven op. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatz- kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5, of bij de navolgende nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lancestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren straat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; Utrecht, Vredenburg 19.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1