BEKENDMAKING IJMUIDEN Prijsopdrijving van fruit Rechercheurs van de afdeeling economische zaken der Velser politie stelden vast, dat vier personen bij het verkoopen van fruit een veel te hoogen prijs berekenden. Het bleken inwoners van Haarlem te zijn. Er werd pro ces-verbaal tegen hen opgemaakt en het nog aanwezige fruit werd, onder toezicht, tegen den vastgestelden prijs aan het publiek ver kocht. Dat de politie dikwijls niet of maar weinig bij het bestrijden van den sluikhandel op medewerking van het publiek kan rekenen, kwam bij dit geval tot uiting. Een kooper weigerde^ aan de verbaliseerende ambtenaren de gewenschte inlichtingen te geven. Hij werd eveneens bekeurd. Er is bovendien wegens het tegen te hoo gen prijs verkoopen van fruit proces-verbaal tegen een te Beverwijk wonenden koopman opgemaakt. Na een kwart eeuw Dinsdag heeft G. v. d. Wal zijn 25-jarig dienstverband bij de Papierfabriek Van Gel der en Zonen herdacht. 's Morgens werd de jubilaris op het kan toor ontvangen, waarbij ir. A. J. Allan, pro curatiehouder en de heer A. Koene, bedrijfs- chef der Cellulosefabriek van hun mede leven blijk gaven. In een hartelijke toespraak richtte ir. Allan namens de directie woorden van erkenning tot den heer v. d. Wal. Spr. dankte voor den trouw, waarmede gedurende de achterliggen de periode de werkzaamheden werden ver vuld. Het personeel uitte zijn genegenheid door een bloemenhulde. Bij de viering van het jubileum in de woning aan de Laan van Canaan 10 mocht de heer v. d. Wal nog yer- schillende attenties ontvangen. Inbraak. Door onbekenden is een inbraak in een perceel aan de Meerstraat gepleegd. De da ders doorzochten een kleerenkast, welke een welkome buit bleek te bevatten. Uit een winterjas werd een groot bedrag gestolen. De dieven, die de kleedingstukken op de trap achterlieten, slaagden er in te ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. Floraüa-tentoonstelling. De jaarlijksche 'Floralia-tentoonstelling zal Zaterdagmiddag in het Veilinggebouw Ken- nemerland aan de Breestraat worden gehou den. Er worden inzendingen van verschillen de scholen verwacht. AARDAPPELEN WAREN TE DUUR. Een te IJmuiden wonende aardappelhan delaar verkocht aardappelen tegen te hoo gen prijs. De politie kreeg hiervan kennis en maakte proces-verbaal op. ZONDER VERGUNNING VISCH VERVOERD. Voor het vervoeren van visch moet men een bewijs hebben, maar een inwoner van Amsterdam meende het wel zonder een dergelijk document te kunnen doen. Hij werd echter betrapt, met het gevolg, dat er proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. DURE HORLOGE-ARMBAND. Een te IJmuiden wonende winkelier ver kocht een horloge-armband zonder de prijs- voorschriften in acht te nemen. De politie vernam dit en bekeurde den man. VIER GULDEN PER BROOD. Vier gulden vroeg een te IJmuiden wo nende bakker voor een brood zonder bon en er bleken voldoende liefhebbers voor te zijn. De politie kon dit .echter niet toe laten en maakte dan ook proces-verbaal op. TWEE WEDSTRIJDEN VAN STORMVOGELS De Stormvogels zijn er niet in geslaagd beslag te leggen op de zilveren Westerkerk. Ditmaal hebben zij de eer moeten laten aan den Oostelijken 2de klasser Rheden. Tegen deze club kwamen de Vogels het eerst in het veld en verloren van haar met 20. Deze overwinning kwam den pittigen Oostelijken voetballers volkomen toe. Zij mochten in sommige opzichten technisch bij de Vogels ten achter staan, dit werd vol maakt genivelleerd door hun prettig aan doend enthousiasme. Steeds was een Rheden- speler vlugger bij den bal dan een Storm vogel en aan schieten kwam de trage IJmui- der aanval in 't geheel niet toe. Toch zou hierdoor de Rheden-zege nog geen feit zijn geweest, ware het niet, dat de IJmuider- achterhoede een paar kostbare fouten had gemaakt. Zoo speelde eens Wijker veel te zacht op Kraak terug en dit beteekende bij de snel reageerende Rheden-voorhoede een doelpunt. Met 20 veroverde Rheden twee kostbare punten. In den wedstrijd tegen Spartaan hadden de Vogels Broekhuis, Van Pel, die tegen Rheden een blessure had opgeloopen, Wijker en v. d. Kuyl Jr. vervangen door v. d. Kuyl Sr., Keur, Kuyper en Couvé. Aanvankelijk leek het er op, dat ook nu weer de Stormvogels aan het kortste eind zouden trekken, want al spoedig had Spartaan door minder sterk spel der IJmuider achterhoede succes. AI gauw echter bleek, dat de voorhoede in haar nieuwe samenstelling beter voldeed, al kwam ook nu Snoeks, die toch over een goed schot beschikt, door gebrek aan tempo nog te kort aan schieten toe. Na een uitstekend door Kuyper opgezetten en door De Boer en Keur verder geleiden aanval, kwam de bal bij Van der Kuyl Sr., die een mooi doelpunt maakte. En het tweede doelpunt, dat Stormvogels ten slotte de overwinning op Spartaan bezorgde, nam Kuyper zelf voor zijn rekening. De Stormvogels-zege werd door de Rheden- spelers luide toegejuicht, want nu kwamen zij in het bezit van het kleinood. Zij nog vermeld, dat Kraak in deze ont moeting weer een paar maal op phenomenale wijze zijn doel schoon hield en Haak Jr. nog steeds z'n mannetje bleek te staan. BEVERWIJK De politie had succes. Maandag 28 Augustus heeft de politie een 16-jarigen Beverwijker, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een elec- trische handboor, gearresteerd. Bij het ingestelde onderzoek bleek voorts, dat er nog meer goederen uit de Kennemer Machinefabriek aan de Koningstraat waren gestolen. Dinsdag werden wederom twee personen, respectievelijk 17 en 19 jaar oud, terzake het wegnemen van electromotoren, aangehouden. Woensdag arresteerde de politie een 24-jarigen Beverwijker, die twee electromo toren had buitgemaakt. Met succes werd het speurderswerk voort gezet, want dezer dagen heeft de politie nog zeven personen geverbaliseerd. Drie jeug dige dieven (16 en 17 jaar) en vijf helers (40, 22, 20 en 17 jaar) behoorden eveneens tot de 12 verdachten, die bij deze diefstal len waren betrokken. Van de buit konden 7 electro-motoren en I boormachine worden in beslag genomen. B. G. V. TURNLUST. Zondag, tijdens het besluit van het Mid- Kennemerland-tournooi, zal de Beverwijk- sche Gymnastiekvereeniging Tumlust als intermezzo tusschen de wedstrijden een tumdemonstratie geven. De turners komen in actie voor het onderdeel vrije oefeningen. HET WITTE KRUIS. Er werden in de week van 26 Augustus tot en met 2 September in het Witte Kruis- Badhuis aan de Baanstraat 633 baden ver strekt. Het aantal stortbaden bedroeg 532, terwijl 101 kinderen van de inrichting ge bruik maakten. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Een bewoner van den Galgenweg heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit hok ken, staande achter zijn woning, drie konij nen zijn ontvreemd. KERKCONCERT. De reeks kerkconcerten van het zomer seizoen 1944 zal Dinsdag 12 September worden besloten. ONTSPANNING VOOR DE JEUGD. Door de bewoners van de Baanstraat, den Romerkerkweg, de Kloosterstraat en het C. H. Moensplein worden Maandag 11 Sep tember buurtspelen georganiseerd. Naast de jongeren zullen ook de ouderen aan deze wedstrijden deelnemen. Het programma vermeldt een aantal attracties, waaronder mastklimmen en een watersteekspel. SANTPOORT GEEN ONTSPANNINGSMIDDAG. De ontspanningsmiddag van de sportver- eeniging Terrasvogels, die Zondag in Zo- merlust zou worden gehouden, kan geen doorgang vinden. VELSEN 40 JAAR BIJ VAN GELDER ZONEN. Zondag 10 September is de heer W. Schuit veertig jaar in dienst van de Papier fabriek. De jubilaris werd als 14-jarige bij de papiermachines geplaatst, waar hij in korten tijd verschillende functies doorliep. Reeds op 35 jarigen leeftijd werd hem de belangrijke functie van papiermaker toe vertrouwd, welke, hij nog dagelijks bij de papiermachine no. 6 vervult. ZEESTRANDEN, RIVIERBEDDINGEN EN SLUIZEN ALS STUDIE-OBJECTEN IN EEN LABORATORIUM. Werkingen van eeuwen worden er tot uren teruggebracht. Van oudsher zijn de Nederlanders ver trouwd geweest met het water. Velen hunner zijn zee- of binnenvaarders, waterbouwers of watersportbeoefenaars. Een aanzienlijk deel van onzen bodem hebben onze voor ouders door inpoldering en bemaling aan de baren onttrokken, een gebied ter grootte eener provincie wordt in onze dagen aan de Zuiderzee ontworteld en wellicht zal eens ook het Waddengebied 'aan onze weiden en akkers worden toegevoegd. De waterbouwkunde speelt in ons land met zijn vele binnenwateren uiteraard een voorname rol en van dien tak van weten schap vormt de waterloopkunde een der grondslagen. Reeds in de 18e eeuw bracht een Zweed de gedachte naar voren om waterstroomen in modellen op kleine schaal te onderzoeken, doch tot practische toepassing kwam zij eerst in de tweede helft van de 19e eeuw. Om streeks 1900 werd begonnen met het bouwen van laboratoria voor modelproeven met stroomend water, op welk gebied Duitsch- land voorging. Ons land beschikt sinds 1933 nadat zes jaren een voorloopige inrichting was gebruikt te Delft over een modern laboratorium, waarin de waterloopkunde wordt beoefend en dat ten dienste zoowel van de wetenschap als van de practijk staat. Aan dit laboratorium, dat naar het uiterlijk veel overeenkomst vertoont met een fabrieks hal, hebben we een bezoek gebracht. Men is in de waterbouwkunde nog niet zoo ver, dat men alle constructies tevoren kan vaststellen. Een van de hulpmiddelen daartoe is het modelonderzoek, waarbij men metingen doet en gegevens verzamelt over strand- vorming, over uitschuring door de stroomin gen en brandingen langs de kust, over de benedenstroomen der groote rivieren, over havenaanlegkwesties, enz. Proeven worden hier gedaan ter verleven diging van het waterbouwkundig onderwijs en verder wordt hier veel „speur"-werk ver richt door civiel-ingenieurs en studenten, die zich in de „natte" bouwkunde specialiseeren. In de 80 meter lange en 18 meter breede hoofdzaal van dit laboratorium ziet men o.a. een hellende zandvlakte, een zeestrand in klein formaat, waarop eenige uren tevoren kunstmatig opgewekte golven hebben ge beukt Er werd een branding nagebootst en thans is de ebtoestand ingetreden. Grillige vormen zijn op het droog gekomen strand ontstaan en hun contouren worden met witte draden nauwkeurig geaccentueerd om daarna fotografisch duidelijk te kunnen worden vast gelegd. Een naar vier zijden snel verplaats bare hangende kraan glijdt over dit strandje heen en dient twee technici tot staanplaats om de uitvoering van deze werkzaamheden te vergemakkelijken. In een ander deel van deze laboratorium ruimte wordt de werking van eb- en vloed- stroomen langs de kust met behulp van een model op een honderdste van de ware groot te onderzocht. Een dwarshal bevat een installatie voor de controle der gedragingen van zoetwaterlagen op een grondslag van zoutwater. Wat in de natuur in een of twee eeuwen gebeurt, kan hier in een of twee uren worden nagegaan. Per seconde stroomt door de gezamenlijke rivieren zelfs bij zeer kleinen afvoer een millioen liters zoet water ons land binnen bij hooge waterstanden is het veel meer, maar een belangrijk deel daarvan verdwijnt in de zee. Daarentegen brengt elk half et maal de vloed enorme massa's zout water de groote riviermondingen binnen en die mas sa's vermengen zich ten deele met het zoete water. Voor de bevloeiing van onze weilan den en akkers dient het zoete water zooveel mogelijk te worden vastgehouden, het zoute echter zooveel mogelijk te worden geweerd. Onze duinwaterleidingen berusten op zoet (regen-) water, dat in misschien 15 a 16 eeuwen werd opgespaard, doch waarvan in de laatste halve eeuw veel meer werd verbruikt dan er aan kon worden toegevoegd. Zoo voortgaande zouden we onzen duinbodem verzouten. Daarom hebben eenige groote steden in het Westen van ons land plannen tot aanleg van nieuwe drinkwaterwinningen voorbereid en ten deele al uitgevoerd. Het waterloopkundig laboratorium heeft voor het welslagen dezer plannen zijn nuttige diensten mogen bewijzen. Aan -den aanleg van groote sluizen pleegt overleg met de leiding van het waterloop kundig laboratorium vooraf te gaan, want de ervaring heeft geleerd, dat zich vrijwel bij eiken aanleg van dien aard nieutve proble men voordoen, die om een oplossing vrrgen. Ook hiervoor is in vele gevallen model onderzoek wenschelijk. Het laboratorium-onderzoek moet .uiteraard zijn voltooid vóór dat de uitvoering begint. Tijdens en na de uitvoering zijn de rollen v-an praktijk en laboratorium verwisseld: het laatste is dan vrager geworden. Alle gelegen heden worden aangegrepen om het geleverde werk te controleeren en nieuwe ervaring op te doen. Het is een levenskwestie voor hef theoretisch onderzoek, dat het contact met- de praktijk niet verloren gaat. Inmaaktijd. Do vatimnaak. In het algemeen hebben, zoo lezen we in ,,De Volkstuin" de met zout in het va.t inge maakte groenten weinig waarde voor de voe ding. Door de verschillende bewerkingen, die deze groenten ondergaan voor ze op tafel ko men, verliezen zij vrijwel alle voedingsstof fen. Een gunstige uitzondering hierop maken echter de zure snijboonen, de zure roode kool en de zuurkool. Deze worden ook wel met zout ingemaakt, maar met een kleine hoe veelheid. Deze kleine hoeveelheid is net vol doende om rotting, gisting en schimmelvor ming tegen te gaan, maar de melkzuurbacte riën kunnen nog goed in deze omgeving leven. De melkzuurbacteriën veroorzaken dan een gisting in de groenten en deze worden daardoor lichter verteerbaar/ terwijl ze een aangenamer smaak krijgen. Bij deze manier van inmaken behoeven de groenten bij de bereiding niet afgekookt te worden, terwijl zelf ingemaakte zuurkool e.d. ook niet afgewasschen behoeft te worden. Daardoor blijven de waardevolle voedings stoffen in de groenten behouden. Vatinmaak moet men niet langer dan 1 jaar bewaren. Als men ze te lang bewaart, bederft ze. Van de zure inmaak gaat boven dien het vitamine C-gehalte achteruit. De inmaak vat en. Hiervoor kan men gebruiken gave, ge- emailleerde emmers, of vaten van glas, steen graniet, geglazuurd aardewerk (liefst van binnen en van buiten geglazuurd), geparafin neerd hout. cement en zelfs rioolbuizen, waaronder een bodem is gemetseld van ge glazuurd aardewerk. Voor zuurkool, zure kool en zure snijboo nen moet men geen cementen vaten ge bruiken. De inmaakvaten worden goed schoonge- borsteld met heet water en een reinigings middel en daarna miet schoon water nage spoeld. Daarna kan men het vat nog een poosje in de zon zetten. Houten en cementen vaten legt men 2-1 uur in een kuip met water en borstelt ze daarna schoon met lauw water en een reini gingsmiddel, waarna men ze moet. uitspoelen met schoon water. Gebruikt men te heet wa ter. dan gaat de paraffine, waarmee de hou ten vaten zijn behandeld, smolten en ontstaat er lekkage. Lekkende houten vaten kan men dicht maken door, bij voorkeur aan den binnen kant wat paraffine langs de naden te strij ken. Een niet te groote barst in een steenen vat is soms nog te dichten door aan den bui tenkant langs den barst wat waterglas te strijken. Keulsche potten, waarin vroeger in waterglas ingelegde eieren zijn geweest, moet men1 zoo goed mogelijk uitschoren met azijn en zand: Men kan ook probeeren met sterk zuur het waterglas te verwijderen. Doet men dit grondig, dan is geen gevaar, dat de in maak onbruikbaar wordt. Men moet echter oppassen het glazuur van den pot niet' te be schadigen. En nu een aantal recepten. Zuurkool I. Witte kool of witte en savoyekool en dan 2 x zooveel witte. Per kg. schoongemaakte kool 10 a 12 g. zout (1 lepel karnemelk). 2 peperkorrels of 4 jeneverbessen. De kool schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout (en de karnemelk) zoolang kneden tot er pekel gevormd wordt. De jene verbessen of peperkorrels er door roeren. D^ kool overdoen in een schoongemaakte» Keulschen pot, stevig aandrukken, een schoonen doek er op leggen en langs de kan ten instoppen, een plankje en een steen er op plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. Den pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen den kimlaag (schimmel) die zich op de pekel boven 'het doekje gevormd heeft, verwijderen. Steen, plankje en doek schoon wasschen en weer op de zuurkool leggen en deze bewerking- herhalen, wanneer dit noo- dig blijkt. Wanneer de groente niet onder het vocht staat, dan een lichte- zoutoplossing (2 g. zout per liter water) toevoegen ot ze onder staat. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed. Zij kan ongeveer' 7 maanden bewaard worden. Art. 3 van het decreet van den Rijkscom missaris betreffende den uitzonde—'^vstoe- stand (no. 15/1944) luidt: „Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een an dere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau, alsmede yan een niet-openbare instelling of inrichting of van een niet-open- baar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moeten worden uitge voerd, iedere arts en apotheker, iedere vroed- vr^jnv en iedere dierenarts moeten de werk zaamheden, die hun beroep of hun dienst betrekking medebrengen, volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschikkingen van de bezetten de macht, verder uitoefenen en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelfve terstond na opheffing van de belemmeringen hervatten. Hij, die hieraan niet voldoet, wordt ge straft met den dood." Art. 6, hetwelk luidt: „Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureaux, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit. die door militaire instanties of door militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. Dit geldt ook voor artsen, apothe kers, vroedvrouwen en dierenartsen." Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat in art. 2 de doodstraf kan worden toe gepast wegens iedere benadeeling van het arbeidsproces, waaronder o m. te verstaan is het willekeurig wegblijven uit kantoor, werk plaats of fabriek. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1944 HILVERSUM I 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO: Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Gram.muz. 8.00 BNO: Nieuws. 8.15 Lichte discoklanken (van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkestfantasieën en rhap- sodieën. 9.45 Godsd. uitz. 10.00 Orkest Gerard van Krevelen en gram.muz. 11.00 Vrijkorps „Schulz", voordr. 11.15 Beroemde componis ten vertellen over hun werk, II. 12.15 Alma nak. 12.15 Orkest Gregor Serban. 12.45 uur BNO: Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.05 Amusementsorkest, orgel en piano. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Jan de Peinder, piano. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Dick Groeneveld. 16.45 BNO: Nieuws. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Nieuws in een note- dop. 17.40 „Zes om drie". 18.00 BNO: Pers overzicht. 18.05 Omroep-Opera-orkest en solist. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Concertgebouw orkest en Ferd. Helmann, viool (i. d. pauze: Uit de Edda's IV). 21.00 Gram.muz. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 12.15 Orgel- en koorconcert. 22.15 Instrumentaal solisten- concert. 23.00 Lichte orkestsuites. 23 4024.00 Kamermuziek van Beethoven. HILVERSUM II. 17.00 Kamermuziekconcert. 18.00 Septet Jonny Ombach. 18.30 Optimistische klanken. 19.00 BNO: Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kwartet Jan Corduwener. 19.45 Musette sterren. 20.15 Mevrouw Bertonde Lange over het voorbereidend onderwijs. 20.30 Componistenparade. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO: Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3