Haarlemsche Courant Duitsche troepen reorganiseeren de verdediging. Nieuwsblad voor Noord-Holland Nabij Luik zwaartepunt van den strijd. Aan Maas en Moezel opleving der aanvallen verwacht. Bulgarije verklaart Duitschland den oorlog. De strijd in het Westen. Japan en Ned.-Indië. 289e Jaargang No. 212 Bureaux: Groote Houtstraat SS. TH Advertenties 10724, Redactie 1060#. Postgiro 134958 Haarlemsohe Ct., Haarlem Bijkantoor, soendaplein 21. Teief. 12230 Wmuldetu RenYbrandtlaan 56, IJmuiden-O. Hooidredacteur: T. C. Detfts, Zaterdag 9 September 1944 Verschijnt dagelijks, bëhalve op Zon en Feestdagen. UI tg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. per post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Bij het Albert-kanaal maken de Britten melding van de aankomst van versche Duit sche troepen. De Duitsche troepen waren in staat de verdediging te reorganiseeren, omdat de vier Anglo-Amerikaansche legers zich te ver van hun ravitailleeringsbases verwijderden. Deze aan een Londensch persbericht ontleende zin onderstreept opnieuw de beteekenis van den tegenstand der ganizoenen van Brest en Le Havre. Tezamen met de verdedigers van Lorient en St. Nazaire en de formaties die zich in het Nauw van Calais als dekking voor de kustzone bevinden, ontnemen zij den vijand juist de beste ravitailleeringshaven. Gistermiddag hebben opnieuw honderden viermotorige bommenwerpers de stad Le Havre aangevallen. Onophoudelijk dreunden de zware machines over de stad en wierpen tonnen brisant- en phosphorbommen op de binnenstad neer. De Amerikanen probeeren op deze wijze den taaien tegenstand der Duitsche verdedigers te breken, maar ook nu weer te vergeefs. De burgerbevolking leed weer zware verliezen. Gisteravond waren meer dan dertienhonderd Fransche mannen, vrouwen en kinderen geborgen. Daarentegen bedroegen de verliezen der Duitsche bezet ting, die de vestingwerken rond de stad be zet houden,1 slechts zestien dooden en vier- en-twintig gewonden. Tusschen Namen en Luik probeerden Cana- deesche pantserformaties gisteren in den loop van den middag nieuwe doorbraakpogingen. Tegelijkertijd werden nieuwe infanterie- afdeelingen in de richting van Luik naar voren geschoven, waarbij om Duitsche steun punten heen getrokken werd. Het zwaarte punt van de Anglo-Amerikaansche operaties is daarmee naar het gebied van Luik ver plaatst, waar de tot nu toe toch reeds harde gevechten van uur tot uur in heftigheid toe nemen. Ook in het kustgebied van Noord- Frankrijk en België vergrooten de Engel sehen en Canadeezen hun druk. In het ge bied van Yperen bieden de Duitsche achter hoede-troepen taai verzet. Aan de Midden Maas en boven-Moezel viel de vijand niet zoo heftig aan als enkele dagen geleden, maar men rekent hier op een spoedige opleving van den strijd, aangezien de Anglo-Ameri- kanen in dit gebied hun troepen reorgani seeren. Men verwacht hier dan ook nieuwe aanvallen over een breed front. Bovendien verwacht men dat zij zullen probeeren een klein bruggehoofd in de bocht van de Maas tusschen Sédan en Dinant te verbreeden tot een breede invalspoort. De voortdurende Duitsche tegenaanvallen hebben dit tot nu toe verhinderd, maar er moet rekening mee gehouden worden dat de Anglo-Amerikanen hier met de zwaarste en modernste midde len tot den aanval zullen, overgaan. Het internationale informationsbuero meldt omtrent de gevechten in het Westen: De groote gebieden omvattende distanci- eeringsbewegingen, waartoe de Duitsche lei ding na de doorbraak van Amerikaansche pantserformaties naar Avranches het besluit moest nemen, kunnen thans in groote trek ken als geëindigd worden beschouwd. Een aantal goed aangelegde en krachtig verdedig de vestingen in Bretagne en aan het Nauw van Calais alsmede krachtige verzetgroepen tusschen de ver naar voren gestooten pantser wiggen buiten beschouwing gelaten, hebben de Duitsche divisies thans een linie betrok ken, die den benedenloop van de Schelde, het Albert-kanaal, de Maas en in groote trekken den bovenloop van de Moezel volgt. Van daar uit heeft zij in een ver naar het Westen vooruitspringende bocht van het front aan sluiting met de Zwitsersche grens, ten Noor den van het Meer van Genève. Donderdag hebben Canadeesche gemotori seerde en tankformaties in het Vlaamsche kustgebied vergeefs getracht Duitsche ge vechtsgroepen in te sluiten. Zij werden over al, ten deele met zeer zware verliezen, afge slagen. Door doeltreffende versperrings grendels van anti-tankgeschut leden vooral de pantserformaties gevoelige verliezen. Omtrekt de gevechten in de omgeving vari Antwerpen, waar een vijandelijk bruggen hoofd kon worden ingedrukt, wordt nog ge meld, da1- een snelle Britsche pantserformatie in de omgeving van Beeringen er aanvanke lijk in geslaagd was aan de overzijde van het Albert-kanaal terrein te winnen. Een onmid dellijk ondernomen tegenaanval op de flan ken van dit bruggenhoofd leidde tot afgren deling van het hiaat. Dertig reeds over het kanaal gebrachte tanks, voor wie de terug weg afgesneden was, worden thans door ge motoriseerde pantser-vernietigingstroepen anti-tankgeschut en afdeelingen der lucht doelartillerie achtervolgd. Tot dusver konden acht deze pantserwagens worden ver niet' e-, in een mijnenveld te 1-' ~ht. 'rijd in Noord- Anf.bureau, dat M/an Calais de Canadeezen voorzichtig het voorterrein van Boulogne hebben afgetast. Daar de Duitsche artillerie hun tankconcentraties evenwel uit een sloeg, moesten zij weer op hun uitgangs stellingen terugkeeren en zich beperken tot luchtaanvallen en overvallen met artillerie vuur. Ook in het gebied van Le Havre is het tot nu toe alleen bij lang aanhoudende artil lerie-duels gebleven. In Bretagne hield de sterke druk der Amerikanen op de Duitsche stellingen voor de vesting Brest met onver minderde hevigheid voort Ondanks het zeer sterke gebruik van zwaar geschut en talrijke vliegtuigen bleven alle Amerikaansche aan vallen voor de Duitsche stellingen steken. Bij Lorient deden zich tot nu toe geen groote gevechten voor. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht van Vrij dag luidt In het gebied van Yperen hebben onze na komende troepen in zware gevechten tegen vijandelijke pantsercolonnes het uitwijken van onze divisies naar het Noorden be schermd. Vier-en-dertig vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Aan weerskanten van Luik houdt de sterke vijandelijke druk naar het Oosten aan. Aanvallen van den vijand in het gebied van Toul bij Besangon en ten Oosten daarvan werden uiteengeslagen. Aan de Fransch-Italiaansche grens duren de gevechten op de paswegen voort, zonder dat de vijand successen kon behalen. In het Westelijk deel van het Italiaansche front stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. De met de grootste verbittering aan de Adriatische kust gevoerde gevechten hielden ook gisteren den geheelen dag aan. Onze troepen deden opnieuw alle vijandelijke doorbraakpogingen mislukken. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en ge wonden. Zeven-en-twintig vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In het Zuid-Oostelijk deel van Zevenbur gen en in de Oostelijke Karpaten werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en penetraties in onverwijlde tegenaanvallen gezuiverd. Duitsche slagvliegers ondernamen hier succesvolle aanvallen op het vijandelijke ravitailleeringsverkeer. Aan den Beneden- Narew verijdelden onze troepen in harde ge vechten de doorbraakpogingen van de bols jewieken. Aan de overige deelen van het Oostelijk front vonden geen gevechtshande lingen van beteekenis plaats. In den afgeloopen nacht wierpen afzonder lijke Britsche vliegtuigen bommen op Karlsruhe. In Roemenië hebben zich de strijdgroepen van den luitenant-generaal Von Scotti en van den generaal-majoor Winkler, voortreffelijk gesteund door formaties van de vijftiende divisie luchtdoelgeschut onder bevel van kolo nel Simon bijzonder onderscheiden. Bij de gevechten aan alle fronten heeft zich den laatsten tijd een nieuw vliegtuig voor meerdere doeleinden, de „Me 210", bijzonder onderscheiden. Met dit vliegtuig ontving het Duitsche luchtwapen een nieuw krachtig strijdmiddel. De groote snelheid en sterke bewapening stellen het in staat alle opdrachten, ook onder de moeilijkste omstandigheden, met succes uit te voeren. Een Me 210 op verkenningstocht. (Weltbild-iMesserschmitt-C.N.F. P. c) KORT NIEUWS. Op het terrein van de Ned. Spoor wegen aan de Ro- sestraat te Rotter dam is een steenen loods ingestort. De 5 3-jarige werkman A. Snoek werd on der het puin bedol ven. Toen men hem bevrijd had. bleek dat hij slechts een arm gebroken had. De zevenjari ge G. van Munster is in de Frederik- straat te Rotter dam uit een raam van de tweede ver dieping gevallen. Het kind was op slag dood. De 59-jarige schilder C. Bos uit Ouderkerk aan den IJsel reed te Rotterdam op den 's Gravenweg met zijn fiets in een sloot. Toen voor bijgangers hem op het droge hadden gehaald, bleek hij reeds overleden te zijn. Naar te Tokio bekend wordt, zijn de voor bereidingen voor de komende onafhankelijk heid der bevolking van Oost-Indië reeds aan den gang. De woordvoerder van de regee ring, Igoetsji, heeft in dit verband Vrijdag aan vertegenwoordigers van de buitenland- sche pers verklaard, dat de nadere bijzon derheden echter nog niet gepubliceerd kon den worden. Het was hem onmogelijk, reeds thans iets over het tijdstip der onafhanke lijkheid of over de gebieden te zeggen, die hieronder zouden vallen. Igoetsji liet echter doorschemeren, dat de onafhankelijkheid zich niet alleen tot Nederlandsch-Indië zou uitstrekken, doch ook tot de gebieden, die eens onder Engelsche heerschappij hebben gestaan. Daarmede, zoo betoogde de woord voerder, komt Japan ook hier een vroeger gegeven politieke belofte na. Sovjettroepen trekken Bulgarije binnen. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de Bulgaarsche omroep Vrijdagavond medegedeeld, dat sedert Vrijdagochtend 9 uur 30, Sovjettroepen van de Dobroedsja uit Bul garije binnentrekken zonder tegenstand te ontmoeten. Woning van Koningin Wiihelmina door vliegende bom getroffen. De Ned Corresp. dienst verneemt uit Ber lijn: Naar verluidt is in Londen het verblijf van Koningin Wiihelmina getroffen door een vliegende bom. Een lid van het personeel vond hierbij den dood. De woning van Ko ningin Wiihelmina werd reeds eerder getrof fen, waarbij twee leden van het personeel het leven verloren. Koningin Wiihelmina heeft zich thans buiten Londen gevestigd. In 't verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Bilderdijk. Pieter de Bitter. Ook thans weer strijden Nederlan- Commandeur van Makassar 1663. ders voor Europa's vrijheid ter zee. Sloeg in 1665 te Bergen den aanval der Engelschen op de retourvloot af trouwe verbondenheid met hun O/B P.c. Duitsche kameraden. O/B P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst voor Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1715 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldings- bureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Botterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Ne- benstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname by de Marine als bi) de Waffen SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. „Schifting." De voorzitter van het Verbond van Neder- landsche Journalisten, de heer P. J. van Meg- chelen, schrijft aan het Alg;. Handelsblad: Het is bedroevend en beschamend, het is bevrijdend en verblijdend wat in deze dagen gebeurd is. Men dacht, «dat de geallieerde troepen ons land waren binnengetrokken, men dacht voor een nieuwe situatie te staan. Het was niet waar, maar men dacht het stellig. Men voelde zich in een nieuwe si tuatie en handelde daarnaar. De een voelde zich bevrijd van boeien, de ander voelde zich in een zeer moeilijke positie. De menschen die terug verlamden naar het oude waren verheugd, de mënschen die Tiaar een nieuwe orde streefden, waren ernstig. Ernstig of.... bevreesd! De waarheid moet worden gezegd, de menschen van de nieuwe orde vielen in twee groepen uiteen. Er waren er, die voor hun overtuiging stonden op een moment dat hun zaak, althans voor langen tijd, verloren scheen. Er waren wegloopers. Wie die hazenharten waren is nu wel alge meen bekend. Het waren eenige kopstukken van regeeringsinstellingen en neven-organi saties der N. S. B. Het waren ook menschen op minder hooge, maar niet minder verant woordelijke posten. En bij het bekend worden van deze feiten het is ongeloofelijk hoe snel het gaat steeg er een hoongelach op bij de tegenstanders van de nieuwe orde. Ha, ha, zoo riepen zij: „hebben we het niet altijd ge zegd, praatjesmakers zijn het, dikdoeners, profiteurs en anders niet!" Maar toen zagen deze menschen, die gingen zoeken naar nog meer en nog meer bewijzen van weglooperij, dat er toch ook heel wat van die lui op hun post waren gebleven. Dat ver wonderde hen eerst. Wat, zoo zeiden ze nu, blijven die kerels zitten als de Engelschen komen? Zij weten toch wat hun te wachten staat? En de besten onder hen werden stil. Ze stonden voor een nieuw feit. Er waren dus heel wat voorstanders van de nieuwe orde, die ook in moeilijke tijden zichzelf bleven, zoo constateerden zij. Er waren heel wat lui, die bleven, al liepen zij gevaar dat het hun kop kon kosten. Er is in deze jaren niets wat zooveel Indruk op die menschen heeft gemaakt, die men met een leeg woord „anti's" pleegt te noemen, dan de ervaring, dat er twee soorten „pro's" zijn, echte en valsche. Voor de valsche hebben de anti's geen verachting (die verachting krijgen de hazenharten van hun vroegere kameraden), de anti's laten een bulderend hoongelach hoo- ren. Maar als zij dan vertellen, waarom zij zoo lachen en hoe verachtelijk zij de snel voetige nieuwlichters vinden, dan spreken zij plotseling dezelfde taal alsde echte pro's. En voor het eerst na jaren is er contact mo gelijk. Het is namelijk zoo, dat een levend mensch en levende menschen vindt men ook bij de anti's een heel scherp gevoel heeft* voor de zwakheden van zijn vijanden. Men zag in deze jaren, dat er veel onechts was bij de pro's en men scheerde ze toen maar allemaal over één kam. Nu is dat niet meer mogelijk. Den vierden en vijfden September had de groote keuring plaats en de schifting. En nu kan het eene deel van het volk, zoo al geen waardeering, dan toch respect hebben voor het andere. Dat wil zeggen het levende deel van het volk. Ter eene en ter. andere zijde. Het is voor een volk niet erg, dat er verschil van meening is, zelfs niet, dat men fel tegen over elkaar staat, als dat volk nog zoekt naar een betere toekomst. Wel is het erg, als de strijders ter eene en ter andere zijde geen eergevoel toonen of geen karakter blijken te bezitten. Zoo iets is bedroevend en bescha mend. Maar de schifting van vier en vijf Sep tember is bevrijdend. En de mogelijkheid van wederzijdsche waardeering over de vier jaar breede klove is verblijdend. De Bulgaarsche regentsehapsraad. Naar de zender Sofia meldt, is de oud premier prof. Filof afgetreden als lid van den Bulgaarschen regentschapsraad.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1