Haarlemsche Courant Duitsche troepen reorganiseeren de verdediging. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Nabij Luik zwaartepunt van den strijd. Aan Maas en Moezel opleving der aanvallen verwacht. Bulgarije verklaart Duitschland den oorlog. NA EEN DAG VAN SPANNING. 289e Jaargang No. 212 x x Bureaux: Groote Houtstraat SS. Tel. Advertenties 10724. Redactie 10600. Postgiro 134058 Haarletnsehe Ct., Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 21, Telef. 12230 IJrauMen: Rembrandtlaan 55, XJmutden-O. Hoofdredacteur: T. C. Derko. Zaterdag 9 September 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen. IJdtg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: p. week 26 ct, per mnd. 1,15, per kwartaal 3,43, fr, per post 8,*73. Losse nummers cent. K 1207 Bij het Albert-kanaal maken de Britten melding van de aankomst vaA versche Duit sche troepen. De Duitsche troepen waren in staat de verdediging te reorganiseeren, omdat de vier Anglo-Amerikaansche legers zich te ver van hun ravitailleeringsbases verwijderden. Deze aan een Londensch persbericht ontleende zin onderstreept opnieuw de beteekenis van den tegenstand der ganizoenen van Brest en Le Havre. Tezamen met de verdedigers van Lorient en St. Nazaire en de formaties die zich in het Nauw van Calais als dekking voor de kustzone bevinden, ontnemen zij den vijand juist de beste ravitailleeringshaven. Gistermiddag hebben opnieuw honderden viermotorige bommenwerpers de stad Le Havre aangevallen. Onophoudelijk dreunden de zware machines over de stad en wierpen tonnen brisant- en phosphorbommen op de binnenstad neer. De Amerikanen probeeren op deze wijze den taaien tegenstand der Duitsche verdedigers te breken, maar ook nu weer te vergeefs. De burgerbevolking leed weer zware verliezen. Gisteravond waren meer dan dertienhonderd Fransche mannen, vrouwen en kinderen geborgen. Daarentegen bedroegen de verliezen der Duitsche bezet ting, die de vestingwerken rond de stad be zet houden, slechts zestien dooden en vier- en-twintig gewonden. Tusschen Namen en Luik probeerden Cana- deesche pantserformaties gisteren in den loop van den middag nieuwe doorbraakpogingen. Tegelijkertijd werden nieuwe infanterie- afdeelingen in de richting van Luik naar voren geschoven, waarbij om Duitsche steun punten heen getrokken werd. Het zwaarte punt van de Anglo-Amerikaansche operaties is daarmee naar het gebied van Luik ver plaatst, waar de tot nu toe toch reeds harde evechten van uur tot uur in heftigheid toe nemen. Ook in het kustgebied van Noord- Frankrijk en België vergrooten de Engel- schen en Canadeezen hun druk. In het ge bied van Yperen bieden de Duitsche achter hoede-troepen taai verzet. Aan de Midden- Maas en boven-Moezel viei de vijand niet zoo heftig aan als enkele dagen geleden, maar men rekent hier op een spoedige opleving van den strijd, aangezien de Anglo-Ameri- karien in dit gebied hun troepen reorgani seeren. Men verwacht hier dan ook nieuwe aanvallen over een breed front. Bovendien verwacht men dat zij zullen probeeren een klein bruggehoofd in de bocht van de Maas tusschen Sédan en Dinant te verbreeden tot een breede invalspoort. De voortdurende Duitsche tegenaanvallen hebben dit tot nu toe verhinderd, maar er moet rekening mee gehouden worden dat de Anglo-Amerikanen hier met de zwaarste en modernste midde len tot den aanval zullen overgaan. Bulgarije in oorlog met Duitschland. De Bulgaarsche regeering heeft over de ra dio in een proclamatie bekend laten maken, dat Bulgarije zich sedert Vrijdag met Duitsch land in oorlog bevindt. In den afgeloopen nacht seinde de Sovjet berichtendienst uit Moskou een verklaring van het inlichtingenbureau van het Commis sariaat van buitenlandsche zaken dat, nu Bul garije een oorlogsverklaring aan Duitschland heeft doen toekomen, het mogelijk is, dat Moskou het verzoek om wapenstilstand zak onderzoeken. Het Duitsche weermachtbericht. Het Duitsche weermachtbericht van Vsij- ag luidt In het gebied van Yperen hebben qnze na komende troepen in zware gevechten tegen vijandelijke pantsercolonnes het uitwijken van onze divisies naar het Noorden be schermd. Vier-en-dertig vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Aan weerskanten van Luik houdt de sterke vijandelijke druk naar het Oosten aan. Aanvallen van den vijand in het gebied van Toul bij Besangon en ten Oosten daarvan werden uiteengeslagen. Aan de Fransch-Italiaansche grens duren de gevechten op de paswegen1 voort, zonder dat de vijand successen kon behalen. In het Westelijk deel van het Italiaansche front stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. De met de grootste verbittering aan de Adriatische kust gevoerde gevechten hielden ook gisteren den geheelen dag aan. Onze troepen deden opnieuw alle vijandelijke doorbraakpogingen mislukken. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en ge wonden. Zeven-en-twintig vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In het Zuid-Oostelijk deel van Zevenbur gen en in de Oostelijke Karpaten werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en penetraties in onverwijlde tegenaanvallen gezuiverd. Duitsche slagvliegers ondernamen hier succesvolle aanvallen op het vijandelijke ravitailleeringsverkeer. Aan den Beneden- Narew verijdelden onze troepen in harde ge vechten de doorbraakpogingen van de bols jewieken. Aan de overige deelen van het Oostelijk front vonden geen gevechtshande lingen van beteekenis plaats. In den afgeloopen nacht wierpen afzonder- Bij de gevechten aan alle fronten heeft zich den laatsten tijd een nieuw vliegtuig voor meerdere doeleinden, de „Me 210", bijzonder onderscheiden. Met dit vliegtuig ontving het Duitsche luchtwapen een nieuw krachtig strijdmiddel. De groote snelheid en sterke bewapening stellen het in staat alle opdrachten, ook onder de moeilijkste omstandigheden, met succes uit te voeren. Een Me 210 op verkenningstocht. (Weltbil j-Messerschmitt-C.N.F. P. c) KORT NIEUWS. Op het terrevn van de Ned. Spoor wegen aan de Ro- sestraat te Rotter dam is een steenen loods ingestort. De 5 3-jarige werkman A. Snoek" werd on der het puin bedol ven. Toen men hem bevrijd had, bleek dat hij slechts een arm gebroken had. De zevenjari ge G. van Munster is in de Frederik- straat te Rotter dam uit een raam van de. tweede ver dieping gevallen. H'et kind was op slag dood. De 59-jarige schilder C. Bos uit Ouderkerk aan, den IJsel reed te Rotterdam op den 's Gravenweg met zijn fiets in een sloot. Toen voor bijgangers hem op het droge hadden gehaald, bleek hij reeds overleden te zijn. „Schifting." De voorzitter van het Verbond van Neder- landsche Journalisten, de heer P. J. van Meg- chelen, schrijft aan het Alg. Handelsblad: Het is bedroevend en beschamend, het is bevrijdend en verblijdend wat in deze dagen gebeurd is. Men dacht, dat de geallieerde troepen ons land waren binnengetrokken, men dacht voor een nieuwe situatie te staan. Het was niet waar, maar men dacht het stellig. Men voelde zich in een nieuwe si tuatie en handelde daarnaar. De een voelde zich bevrijd van boeien, de ander voelde zich in een zeer moeilijke positie. De menschen die terug verlangden naar het oude waren verheugd, de menschen die naar een nieuwe orde streefden, waren ernstig. Ernstig ofbevreesd! De waarheid moet worden gezegd, de menschen van de nieuwe orde vielen in twee groepen uiteen. Er waren er, die voor hun overtuiging stonden op een moment dat hun zaak, althans voor langen tijd, verloren scheen. Er waren wegloopers. Wie die hazenharten waren is nu wel alge meen bekend. Het waren eenige kopstukken van regeeringsinstellingen en neven-organi saties der N. S. B. Het waren ook menschen op minder hooge, maar niet minder verant woordelijke posten. En bij het bekend worden van deze feiten het is ongeloofelijk hoe snel het gaat steeg er een hoongelach op bij de tegenstanders van de nieuwe orde. Ha, ha, zoo riepen zij: „hebben we het niet altijd ge zegd, praatjesmakers zijn het, dikdoeners, profiteurs en anders niet!" Maar toen zagen deze menschen, die gingen zoeken naar nog meer en nog meer bewijzen van weglooperij, dat er toch ook heel wat van die lui op hun post waren gebleven. Dat ver wonderde hen eerst. Wat, zoo zeiden ze nu, blijven die kerels zitten als de Engelschen komen? Zij weten toch wat hun te wachten staat? En de besten onder hen werden stil.' Ze stonden voor een nieuw feit. Er waren dus heel wat voorstanders van de nieuwe orde, die ook in moeilijke tijden zichzelf bleven, zoo constateerden zij. Er waren heel wat lui, die bleven, al liepen zij gevaar dat het hun kop kon kosten. Er i.s in deze jaren niets wat zooveel indruk op die menschen heeft gemaakt, die men met een leeg woord „anti's" pleegt te noemen, dan de ervaring, dat er twee soorten „pro's" zijn echte en valsche. Voor de valsche hebben de anti's geen verachting (die verachting krijgen de hazenharten van hun vroegere kameraden) de anti's laten een bulderend hoongelach hoo- ren. Maar als zij dan vertellen, waarom zij zoo lachen en hoe verachtelijk zij de snel voetige nieuwlichters vinden, dan spreken zij plotseling dezelfde taal alsde echte pro's En voor het eerst na jaren is er contact mo gelijk. Het is namelijk zoo, dat een levend mensch en levende menschen vindt men ook bij de anti's een heel scherp gevoel heeft voor de zwakheden van zijn vijanden. Men zag in lijke Britsche vliegtuigen bommen ep Karlsruhe. In Roemenië hebben zich de strijdgroepen van den luitenant-generaal Von Scotti en van den generaal-majoor Winkler, voortreffelijk gesteund door formaties van de vijftiende divisie luchtdoelgeschut onder bevel van kolo nel Simon bijzonder onderscheiden. deze jaren, dat er veel onechts was bij de pro's en men scheerde ze toen maar allemaal over één kam. Nu is dat niet meer mogelijk. Den vierden en vijfden September had de groote keuring plaats en de schifting. En nu kan het eene deel van het volk, zoo al gee-n waardeering, dan toch respect hebben voor het andere. Dat wil zeggen het levende deel van het volk. Ter eene en ter andere zijde. Het is voor een volk niet erg, dat er verschil van meening is, zelfs niet, dat men fel tegen over elkaar staat, als dat volk nog zoekt naar een betere toekomst. Wel is het erg, als de strijders ter eene en ter andere zijde geen eergevoel toonen of geen karakter blijken te bezitten. Zoo iets is bedroevend en bescha mend. Maar de schifting van vier en vijf Sep tember is bevrijdend. En de mogelijkheid van wederzijdsche waardeering over de yier jaar breede klove is verblijdend. Wotiiitg van Koningin Wilhelmina d®sr vliegend© bom getroffen. De Ned. Corresp. dienst verneemt uit Ber lijn: Naar verluidt is in Londen het verblijf van Koningin Wilhelmina getroffen door een vliegende bom. Een lid van het personeel vond hierbij den dood. De woning van Ko ningin Wilhelmina werd reeds eerder getrof fen, waarbij twee leden van het personeel het leven verloren. Koningin Wilhelmina heeft zipb tfewss byttan Londen gevestigd. Het spreekwoord zegt, dat alleen sterke beenen de weelde kunnen dragen. De grootste weelde, die een man ten deel kan vallen, maar die bijgevolg ook het moeilijkst te dragen is, is die der verantwoordelijkheid. Juist in da gen van spanning, zooals wij die nu beleven, blijkt, waar deze verantwoordelijkheid inder daad op sterke beenen rust en waar zij ten onrechte gedragen werd door lieden, die klaarblijkelijk tegen hun taak niet opgewas sen waren. r Nu de oorlog onze Nederlandsche grenzen genaderd is en nu er de laatste dagen zelfs geruchten rondgingen, dat de gevechtshande lingen onze Zuidgrens op enkele punten ge passeerd waren, nu was het oogenblik geko men, waarop blijken zou, in hoeverre vele dappere woorden, in het verleden uitgespro ken, gedragen werden door den wil, achter deze woorden zoo noodig daden te stellen en in hoeverre -deze woorden maar leege, holle en looze praatjes voor den vaak waren. De spanning, verwekt door geruchten, die inmiddels zijn tegengesproken en door een rustiger kijk op de zaken zijn achterhaald, heeft intusschen t-och dit goede resultaat ge had, dat zij een oogenblik de schalen van het lot in beweging bracht. En op de schomme lende schalen van het lot hebben verschillen de tot dusverre vooraanstaande figuren in den lande door- hun houding getoond, wat zij nu eigenlijk wanneer het er op aan komt wel waard zijn. - Er moet dan geconstateerd worden, dat ver schillenden hunner gewogen en te licht be vonden zijn. Wat anders kan men immers zeg gen van lieden in vooraanstaande functies als de Directeur-generaal van Winterhulp en Volksdienst, van hoogere en hoogste departe mentale gezagsdragers, lieden, die in woord en geschrift en achter een veilige microfoon altijd zoo dapper over de nieuwe orde wisten te praten, maar die, nu het er misschien op aan zou kunnen komen, voor dat vurig bele den ideaal persoonlijk iets te riskeeren, ijlings de beenen namen? Door de vraag te stellen, nemen wij het antwoord al in den mond, het antwoord, dat bestaat uit een enkele korte kernachtige en den laatsten tijd nogal populaire karakteris tiek: labbekakken. Men zou, nu een enkele dag van overigens ongemotiveerde spanning gelijk het schudden van de wan het kaf van het koren heeft ge scheiden, rustig weer tot de orde van den dag kunnen overgaan, ware het niet, dat de lie den, die louter en alleen voor een gerucht, al-s een kleine jongen voor een schaduw, op den loop zijn gegaan, juist omdat zij ten onrechte verantwoordelijkheid" hebben gedragen, ver schillende anderen, die blind op hun woorden en nu ook op hun daden hebben vertrouwd, nu ookdoor hun voorbeeld hebben aange stoken. Wie de laatste dagen eens een kijkje heeft genomen op en nabij' de stations in de groote steden, heeft de treurige gevolgen kunnen zien van een verkeerd voorbeeld, gegeven door valsche leidslieden. Duizenden en nog eens duizenden zijn, bevangen door een pa niek, aan het trekken geslagen. Mannen en vrouwen, kinderen, ouden van dagen, invali den, allen opgeschrikt door het bericht, dat nu deze bekende figuur, dan die bekende po litieke leider de beenen had genomen, waan den zich in hun eigen omgeving niet langer veilig en gingen trekken. Waarheen? De meesten wisten het niet. En terv/ijl de snel treinen en de auto's met de bonzen en hun gezinnen snel oostwaarts rolden, zaten die duizenden hunner volgelingen verlaten, hul peloos op de perrons, een triest, beklagens waardig schouwspel. Wij willen er dit keer niet meer over zeg gen. Er zal mettertijd nog genoeg op gezegd worden. Alleen nog dit: juist de lieden, die nu de eersten waren, -om met de noorderzon te verdwijnen, hebben in de vier afgeloopen jaren in alle toonaarden afgegeven op de Ne derlandsche regeering, die in de Meidagen van 1940 naar Londen vertrok. Neen, dan wis ten zij, de dapperen, beter wat een manne lijke houding was. Zij wisten het beter. Ja, met hun mond. Want toen het er op aan cheen te zullen komen, gingen die mondhel den als eersten op den loop en nog wel op een veel eerder tijdstip, dan de regeering in 1940. Laat men daarom het Nederlandsche volk niet meer met dergelijke historische her- nneringen aan boord komen. Het beschikt nu immers in deze Septemberdagen van 1944 over instructief vergelijkingsmateriaal. Deze korte crisis, verdorzaakt door het fa len der verantwoordelijken, is thans weer snel overwonnen. Nu de nevels, die het verschiet kortstondig verduisterden, zijn opgetrokken en er weer duidelijk tusschen een feit en een gerucht wordt onderscheiden, nu is ook de orde en rust weer allerwege teruggekeerd. Wij weten, dat ons land thans onmiddellijk achter het front ligt en wij begrijpen, dat dit nog ernstige gevaren met zich mee kan brengen. Maar een gevaar wordt al dadelijk minder groot, als men het rustig onder het oog durft zien. Orde en discipline is het pa rool, dat zoowel door de Duitsche bezettende overheid als naar verluidt door het Geal lieerde opperbevel werd uitgegeven. Wanneer orde en discipline door een ieder worden ge handhaafd, zijn ook ons aller belangen het best gewaarborgd, in de eerste plaats de be langen der'voedselvoorziening, die onder alle omstandigheden moeten worden ontzien. Vooral onze boeren kunnen daarom, door juist thans rustig door te werken en de bevolking te voorzien van hetgeen zij voor haar eerste levensbehoeften noodig heeft, land en volle voor groote rampen behoeden. Wij kunnen thans rustig erkennen, dat zul ke rampen zich een oogenblik als de dreiging van een donderwolk boven onze hoofden sche nen samen te pakken. Wij kunnen dat erken- nen, omdat deze donderwolk nu weer voorbij gedreven is. Nog is de toestand/ ernstig, maar toch kan er allerwege een opklaring worden vastgesteld, nu de lieden, die getoond hebben, dat de verantwoordelijkheid vier jaar lang ten onrechte aan hen was toevertrouwd, ten minste zijn verdwenen. Dat zij, hoe de ont wikkeling ook verder verloopt, weg mogen blijven is een wensch, die men thans aller wege kan hooren en die de vier jaar lang schijnbaar zoo brandende kwestie van de te genstelling tusschen pro en anti plotseling tot- haar ware verhoudingen terugbrengt. Want nu de nood aan den man scheen te komen, bleek ook deze brandende kwestie maar een poover stroovuurtje. Honger en zieks© in Britsdi-lndië. United Press meldt uit New Delhi dat het spook van den honger, van epidemieën en van den dood wederom in Britsch-Indië rond waart. Volgens dit Amerikaansche persagent schap klagen de Britsch-Indiërs terecht den Britschen onderkoning Wavell aan. Deza neemt geen maatregelen tegen den dreigen den hongersnood. Dr. Roy, de beste genees heer van Culcutta, heeft de Engelsche regee ring opnieuw voor de reeds uitgebroken epi demieën gewaarschuwd. Het vorige jaar zijn meer dan zeven millioen Britsch-Indiërs door den honger of aan cholera en typhus gestor ven. Opnieuw dreigt thans hetzelfde, mis schien in nog vergrooten omvang te gebeu ren. Dr. Roy waarschuwt nogmaals tegen de haat der Britsch-Indiërs en zegt, dat tradi- tioneele phrasen als: „Zegeningen der Engel sche heerschappij" thans niet meer werken. Er moet daadwerkelijk worden ingegrepen. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Zoekt gij, als gijfcbij dreigend lusht. gevaar bullen cl© stad bent, ©en schuilplaats in den berm wan den weg, ©ndsr besmera ©f tegen het talud van dijk en dan aan den schaduwkant?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1