Op de groote bedrijven in den Wieringermeerpolder is men bezig met het sorteeren van de zaaiaardappelen voor 1945. Precies op maat vallen de poters uit de groote sorteermachines in de zakken. (C JJ.F.-Kuiper Pax c) KORT NIEUWS Toen het paard van den veehouder R. de Boer te Blesdijk plotseling op hol sloeg, geraakte het driejarig zoontje onder den wagen. Het kind werd met een ernstige hersen schudding opge nomen en is kor ten tijd daarna overleden. Te Rotterdam kreeg de 60-jarige heer S. Kapitein een afgebroken zware boomtak op het hoofd, waar door zijn schedel verbrijzeld werd. Kort daarop is hij overleden. IJMUIDEN Sport in Kennemerland. In de sportkringen in de gemeente Velsen en omgeving is men genoodzaakt het werk programma te herzien, nu de uitzonderings toestand van kracht is geworden. Er waren wedstrijden voor verschillende takken van sport vastgesteld, die morgen geen doorgang kunnen vinden. Tot het afzeggen hiervan is men slechts noode overgegaan, aangezien de ontmoetingen als goedé oefeningen konden worden beschouwd. Wanneer de omstandig heden dit toelaten zal echter op dit gebied alsnog worden gedaan wat mogelijk is. De besturen maken van de gelegenheid gebruik om na te gaan hoe het met de kern staat. Verwacht moet worden, dat er vele bezwaren zullen zijn, die niet gemakkelijk zullen kunnen worden overwonnen. Eerder hebben immers de plaatselijke omstandig heden reeds tot moeilijkheden aanleiding ge geven. Er zijn nog voetbalvereenigingen, die naar een geschikt terrein zoeken, omdat ze niet meer de beschikking hebben over de velden, waarvan tot dusver gebruik werd gemahkt De besturen laten echter geen mo gelijkheid onbeproefd om alsnog een oplos sing te vinden, zoodat verwacht mag wor den, dat het toch nog zal gelukken een rege ling te treffen. De wandelsportliefhebbers zijn voorloopig, wat het deelnemen aan tochten aangaat, op non-activiteit geplaatst. Dit geldt ook voor het. voetbalelftal der Politie Sportvereeniging "Velsen, waar de nieuwe competitie en wat daarmede verband houdt, met belangstelling werd tegemoet gezien. De sportvereenigingen bewogen zich den laatsten tijd steeds meer op het gebied van ontspanning, waartoe zij aparte groepen heb ben gevormd. Er waren voor de komende dagen door verschillende clubs voorstellin gen georganiseerd, onder meer door de sport vereeniging Terrasvogels en de voetbalver- eeniging Beverwijk, doch ook deze kunnen niet doorgaan. OPPER-WACHTMEESTER H. VERWEIJ GEHULDIGD. De heer H. Verweij, opper-wachtmeester der politie, heeft Vrijdag onder groote be langstelling zijn 25-jarig dienstverband te Velsen herdacht. 's Middags had in de gymnastiekzaal van het hoofdbureau te ÏJmuiden-Oost de huldi ging plaats, welke o.a. door burgemeester Tj. O. v. d. Weide, corpscommandant P. J. A. Spannenburg, kapitein E. Tuinstra; alsmede luitenants M. A de Jong en A. Kipp werd bijgewoond. De heer Spannenburg memoreerde in een hartelijke toespraak de verdiensten van den jubilaris als politieambtenaar. Spr. noemde hem een voorbeeld voor de jongere generatie. Namens het corps* werden bloemen aange boden. Burgemeester Tj. O. v. d. Weide richtte voorts een persoonlijk woord tot den heer Verweij. Hierin kwam o.a. de erkenning voor de bewezen trouw en toewijding tot uiting. De jubilaris, die als parkopzichter van Velserbeek en in het Vereenigingsleven een bekende figuur is, mocht nog talrijke felici taties en attenties in ontvangst nemen. Nijverheidsschool. De cursussen der Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs in Kennemerland worden in de beide schoolgebouwen te IJmuiden-Oost en Velsen-Noord normaal voortgezet. RIJWIEIxDIEF HAD SUCCES De rij wiel dieven leggen ook in de ge meente Velsen weer veel brutal itedt aan den dag. Dit ondervond een inwoner van Velsen, S. D., die zijn heerenfiets geduren de enkele o ogen blikken onbeheerd aan den Zeeweg te IJmuiclen-Oost had laten staan. Toen hij er weer gebruik van wilde ma ken bleek een onbekende er de hand op te hebben gelegd. Er is aangifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onderzoek in. HOOFD WACHTMEESTER A. Dl B BIS J i: BLLEERDE Vrij.dag was het een kwart eeuw geleden dat de heer A. Dubbis als agent bij het 'Velser politiecorps werd benoemd. De jubi- £èiris, die thans als hoofd wachtmeester zijn - werkzaamheden verricht, heeft dit feit in zijn woning aan de Duinvlietstraat 38 te Velsen-Noord op bescheiden wijze herdacht 'Er werd namens het politiecorps een fraaie bloemenhulde aangeboden. Voorts toonden ^vrienden en belangstellenden hun mede leven. Kleeding ontvreemd. Hét geeft wel uiting aan een bedenkelijke mentaliteit, wanneer degenen, die geen ver schil tusschen mijn en dijn willen kennen, zelfs de eigendommen van geëvacueerden niet wenschen te ontzien. Dezer dagen bracht H. v. D., wonende te IJmuiden-Oost, de poli tie er van op de hoogte, dat er tijdens het vervoer een partij kinderkleeding uit een verhuisauto van een te IJmuiden-Oost ge vestigde onderneming was ontvreemd. De dief is brutaal te werk gegaan, aangezien de klee- dingstukken in een kist waren opgeborgen. Vermoed wordt, dat de diefstal in de" ge meente Lochum is gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. Kippen en konijnen als buit. Degenen, die het met de eerlijkheid niet nauw nemen, leggen den laatsten tijd veel belangstelling voor de levende have aan den dag. Menigeen heeft hierdoor reeds onaange naamheden ondervonden. Ook in de gemeente Velsen slaan de dieven dikwijls hun slag, het geen dezer dagen weer tot uiting is gekomen. De landbouwer J. Z., wonende aan den Am- sterdamscheweg, hield kippen in een schuur, staande aan den Zuiderkanaal weg te Velsen. Onbekenden hebben zich toegang verschaft en zonder te worden opgemerkt twee kippen medegenomen. Een andere inwoner dezer gemeente, J. H. v. d. S., deed eveneens een onaangename ont dekking. Hij stelde vast, dat onbekenden uit een hem toebehoorende schuur aan den Drie- huizerkerkweg, staande achter zijn boerderij, niet minder dan tien konijnen hadden ont vreemd. Beide gevallen heeft de politie in onderzoek. Gem. Handelsonderwijs. De gemeentelijke cursussen inzake de op leiding voor de praktijkdiploma's hadden tot resultaat, dat alle candidaden op één na slaagden. Het diploma Engelsch werd behaald door de dames W. v. d. Bel te IJmuiden-Oost, A. M. Visser te Bloemendaal en de heeren J. v. d. Heide, J. J. Huybus en H. H. Leurs, al len te IJmuiden-Oost. Daar de Handelsavond school thans naar Santpoort-Dorp is ver plaatst, zijn de bezwaren van het versperde gebied opgeheven. SANTPOORT BRIDGERS IX DE COMPETITIE De Santpoortsche 'bridgev-iertallen zullen zich ook in het nieuwe seizoen voor de com petitie van den Nederlandschen Bridgebond weren. De indeeling vermeldt: Hoofdklasse A: De Ken-nemers 1, Santpoort 1, Sans Atout 2, Ons Genoegen 1, Haarlem-N. B. B. 2 en Haarlem-Noord 1. Hoofdklasse B: Santpoort 2,"Sans Atout 1, Ons Genoegen 3, Haarlem-N. B. B. 1. B. C. 1940 1 en Ons Genoegen 2. Eerste klasse A: Santpoort 3, Sans Atout 3, BI. B. C. 1, B. C. S. A, Krom menie 1, Haarlem-West 2 en B. C. 1940 5 Eerste klasse B: Santpoort 4, Klaver Twee, I, BI. B. C. 2, Haarlem-Noord 3. Rosehage 1 en B. C. 19 40 4. Eerste klasse D: De Ken- nemers 3, Sans Atout 4, Haarlem-N. B. B. 4, BI. B. C. 4, B. C. 194 0 2 en Haarlem- West 1. Tweede klasse C: Santpoort 9, Kla ver Twee 2, R.-K. B. C. Haarlem 3, Spel en Vriendschap 4, Rosehage 2 en Ons Genoe gen 5. Tweede klasse G: Santpoort 5, Sans Atout 0. R.-K. B. C. Haarlem 2, Spel en Vriendschap 3, B. C. 194 0 12 en Haarlem- Noord 4. In Westfriesland is de oogst van het blauwmaanzaad in vollen gang. De olie houdende koppen van het gewas worden gemaaid. (C.N.F.-Kuiper Pax e) BEVERWIJK inbrekers opereeren. Een winkelier, wonende aan de Breestraat, heeft dezer dagen geconstateerd, dat onbe kenden zich toegang tot zijn woning hadden verschaft. Eerst hebben zij enkele gaten in een keukenraam geboord, doch wellicht had dit niet het gewenschte resultaat. Er werd tenminste vervolgens een tuindeur uit de scharnieren gelicht. Het bezoek was niet te- vergeefsch, want uit een schrijfbureau werd een flink bedrag aan geld gestolen. De da ders wisten onopgemerkt te ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. AANRIJDING Bij den "Wijkermeerweg kwam een wiel- rijdster in botsing met een paard en wagen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, doch het achterwiel van het da- rruesrijwiel werd beschadigd. RIJWIELDIEFSTAL. Opnieuw heeft een rijwieldief blijk ge geven van zijn activiteit. Ditmaal werd er een heerenrijwiel uit een perceel aan de Peperstraat ontvreemd. De benadeelde deed aangifte bij de politie, die zal trachten den dader op te sporen. GESTOLEN ACCORDEON OPGESPOORD De accordeon, welke onlangs bij een in braak werd medegenomen, is dezer dagen op het station te Uitgeest gevonden. De dader heeft waarschijnlijk berouw van zijn handelwijze gehad en het instrument al daar neergezet. groote steun voor alle babies van het jaar 191,!, een toevlucht voor duizen den jonge moeders dat zijn de producten van Nii- tricia, nog steeds goed en voedzaam. De totale oorlogsinspanning in Duitschland. Aantal universiteiten wordt opgeheven. Het meerendeel der Duitsche tijdschriften verdwijnt. De Rijksgevolmachtigde voor de totale oorlogsinspanning, Rijksminister dr. Goeb- bels, deelt mede 1. Het Pruisische Ministerie van Financiën wordt met onmiddellijke ingang opgeheven. De totdusver door dit ministerie waargenomen zaken worden door de desbetreffende Rijks ministeries overgenomen. 2. Tot uitvoering van de reeds bekend ge maakte beperkende en opheffingsmaatregelen op het geijied van de opvoeding heeft de Rijksminister voor wetenschap, opvoeding er, volksontwikkeling fundamenteele beschik kingen getroffen. Deze bepalen welke stu deerenden hun studie moeten opgeven en wie een studie mogen beginnen. Na uitvoering van deze maatregelen kunnen een aantal hoogescholen faculteiten samengevoegd of opgeheven worden. Verder regelen de be schikkingen wat er met scholieren van de achtste klasse van hoogere onderwijsinrich tingen en met leerlingen van de achtste en zevende klasse der oberschulen voor meisjes al geschieden. 3 Op het gebied van de tijdschriften zijn vergaande beperkingen en opheffingen inge voerd. Het grootste deel van de totdusver in Duitschland nog verschijnende ongeveer 1500 tijdschriften zal niet meer uitkomen. Slechts werkelijk voor den oorlog belangrijke tijd schriften blijven verschijnen, doch worden in omvang beperkt. Op het gebied der vak tijdschriften blijft voor elk groot vakgebied een blad bestaan. 4. Alle ambulante tentoonstellingsbedrijven worden opgeheven. 5. Het Duitsche Roode Kruis heeft zijn uit gebreide organisatie nagegaan wat betreft de besparing van arbeidskrachten en maat regelen getroffen, waardoor tienduizenden arbeidskrachten vrijkomen voor de bewape ning en bovendien tienduizenden soldaten voor het front. 6. Teneinde de bevolking de mogelijkheid tot het afdoen van haar persoonlijke zaken te geven, worden de diensturen der over heidsinstellingen, die voor de arbeidende bevolking van bijzonder belang zijn voor het publiek op een of twee dagen van de week. overeenkomstig de plaatselijke verhoudingen, zoo noodig tot 21 uur verlengd. Bovendien worden deze bureaux ook op Zondagen minstens drie tot vier uur vooi de bevol king open gehouden. Op soortgelijke wijze kunnen de verkoops- ijden der winkels al naar gelang van de plaatselijke noodzakelijkheden door de be voegde plaatselijke politieautoriteiten opnieuw geregeld worden, teneinde aldus rekening te houden met de behoeften van de zwaar ar beidende bevolking. Hongaarsch-Roemeensch conflict. De chef van den generalen staf van het Hongaarsche leger deelt mede: .Wegens le herhaalde schendingen van de Hongaar sche grens door Roemenen is het Hongaar sche leger ter verdediging van de grens en ter verdrijving van de Roemeensche aan vallers overgegaan tot den tegenaanval op de sterke Roemeensche strijdkrachten, die bij Klausenburg waren opgemarcheerd. De Roemenen werden deels vernietigd, deels gevangen genomen. De rest der Roemeen sche troepen werd over Torda teruggewor pen. Onder de gevangenen bevindt zich ook de Roemeensche commandeerende gene raal." De Sowjet-Ursie en Turkije. Het Zwitsersche telegraaf agentschap meldt uit Moskou: De ontstemming van Moskou over de houding van Turkije komt steeds duidelij ker tot uiting in de Sovjet-Russische pers stemmen en in het bijzonder in den interna tionalen berichtendienst van den Moskou- schen omroep. Krijgsgevangenen in Japansche kampen. Het Nederlan-dsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van In Nederlandsch-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche na tionaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familie betrekkingen of van andere belanghebben den hier te lande niet worden'opgespoord. Dartingsveld, M. van 53 jaar boekhande laar; Drijver, E. A. M. 39 handelsman; Gif- fard, A. W. C. 49 portier; Godijn, J. P. 53 winkelbediende; Goldbert, C. A. 48 fabrieks- employé; Gompels S. A. 33 handelsman; Goor- den-Oosterlingh, d. van 54 hoofd machine- werklieden; Gooijer, J. de 72 militair; Goud smit, J. W. 19 fabrieksingenieur; Gouw, Reyer 56 ambtenaar; Gooijer, G. de 68 werkzaam bij bouwbedrijf; Gopner, A. B. H. 61 commis sionair; Gorter, O. 47 werkzaam bij de re cherche; Goudswaardt, P. A. 40 ambtenaar; Graaf, Dirk de 47 reparateur; Graaf, Herma- nus de 52 fabrieksemployé; Graaf, Jan de 61 werkzaam bij een mij.; Graag, Jan de 53 di recteur van een mij.; Graaf, Wilhelmus van der 36 fabriekswerktpigkundige; Graaf, W. J. van der 60 militair; Graaf van der Berg, W. H. J. H. T. 35 werkzaam bij de cultures; Graaff, M. C. de 58 zonder beroep; Grar.pré- Moliere, W. 39 tuinemployé; Grebber, W. J. de 41 handelsman; Griede, J.an 58 schoolhoofd, Grifft, G. van der 20 winkelbediende; Gritter, Jan 34 reparateur; Groen, J. J. 54 werkzaam bij een mij.; Groen, Maarten 23 werkzaam op scheepswerf; Groen, N. W. 18 student: Groen, C. N. de 53 employé bij een mij.; Groene- meyer, W. A. 52 beroep onbekend; Groene- velt, A. N. 51 planter; Groeneweg, Lodewijk 23 schilder; Groenewegen, F. J. H. 47 leeraar; Groot, H. A. 47 werkzaam bij een mij.; Groot, Barend de 58 gepensionneerd; Groot, Corne lls de 46 klerk; Groot, Cornells de 58 gepen sionneerd; Groot, Emanuel de 55 werkzaam bij taxibedrijf; Groot, F. J. de 26., voorman; Groot, J. H. de 41 boekhandelaar; Groot, F. J. de 26 voorman; Groot, J. H. de 41 boekhan delaar; Groot, J. J. de 52 bloemkweeker; Grosfeld, W. E. 50 werkzaam bij boschwezen; Grottendieck, L. J. 33 werkzaam bij een mij.; Grundmann, Jacob 58 gepensionneerd; Grijs, P. M. de 52 werkzaam bij veehoudersbedrijf Gijselen, Hendrik van 54 werkzaam bij ar beidsinspectie; Haagen, S. H. van 51 verkoo- per; Haak. E. C. J. 50 hotelbedrijfHaan, M. de 52 leeraar; Haan-Homann, N. A. 51 werk zaam bij een mij.; Haanebeek, F. H. 57 plan ter; Haanskorf, Gornelis, 51 waker;. Haar, Gerrit 56 werkzaam bij de cultures; Haas, Thijs de 59 gepensionneerd; Haasteren. A. J. van 59 gepensionneerd; Haaxman, Louis 58 zonder beroep; Hagers, C. A. 59 werkzaam op een kantoor; Flakkenbroek. A. H. 62 aanne mer; Ham, J. F. van der 25 verpleger; Ham, W. P'. van der 54 handelsman; Keyzer, Petrus 50 handelsman; Kohlbrugge, F. W. 57 mili tair; Kranendonk, Ary 51 werkzaam bij de cultures; Kranendonk, "Vih C. H. 50 lid van een firma; Kreemers, J. 55 "ambtenaar;. Kreense- ler, J. F. 51 agent van politie; Kremer, P. C. H. 35 employé scheepswerf; Krevelen. F M. van 55 secretaris op een kantoor; Kreuk. Wil lem 52 gepensionneerd; Krieger, L. A. 60 zon der beroep; Kriek, D. W. N. 41 mijnhouw- expert; Kriele, J. R. 23 machinewerkman; Kris, Gabriel 47 hoofd van een firma; Kroes, R. A. H. de 40 planter; Kroese, J. P. 60 zon der beroep; Kroon, Abraham jr. 29 manager van een magazijn; Kroon, Hendrik 57 gepen sionneerd; Kruis, Leendert de 50 timmerman; Kruisheer, Antonius 19 zonder beroep; Kruis, H. F. A. 54 employé bij een mij.; Kruyer. W. M. 27 chauffeur; Kruyff. Martinus de 55 ar chitect; Kruys-Mulder, B. B. 36 werkzaam bij een mij.; Krijfsman, J. K. 56 ambtenaar; Krij ger, C. 35 werktuigkundige; Krijnen, J. C. 57 schepeling; Kuiper, Willem 49 drukker; Kui pers, M. C. 56 employé; Kunst, G. 50, planter; Kupper, F. K. 57 werkzaam bij een mij.; Kutsèm, J. p. van 50 werkzaam bij metselaars bedrijf; Kuurman, Geert 50 beheerder onder neming; Kuyken, Albert 53 directeur van een firma; Kuys, M. 53 zonder beroep; Kuyt, P. van der 60 werkzaam bij de politie; Kuyten, J. T. F. 38 leeraar; Ös, G. B. G. van 55 zon der beroep. Belangstellenden gelieven zich te wenden tot de vijfde afdeeling van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul. van Stolberglaan 27-29 te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke ge gevens omtrent naam, voornamen, geboorte datum, beroep, werkgever en laatst bekend» adres der geïnterneerden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3