Haarlemsche Courant Duitsche afweer houdt stand Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Gevechten in Vlaanderen en om Luik, Duitsche successen ter zee. Nieuwe Sovjet aanvallen in het gebied van Warschau. De strijd in Vlaanderen. Beperk gas- en electriciteits- verbruik tot het uiterste. De strijd in het Westen. De conferentie in Quebec. Van het Oostelijk front. 289e Jaarg. No. 213 X x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. rJmuiden-O. Rembrandtlaan 5<6 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag lï Sept. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche weermaehtbericht van Dinsdag luidt: In den sector van Brugge tot in het gebied ten N.W. van Hasselt sloegen onze gevechts- grocdpen alle pogingen van den vijand om zijn bruggehoofden over het Albertkanaal uit te breiden, af. In het penetratiegebied van Beerinfeen vie len valschermjagers op verrassende wijze den Britten in de flank, vernietigden een groote volgeladen transportcolonne en, bliezen muni tie- en benzine-opslagplaatsen op. In dit ge bied werden in de afgeloopen dagen 52 Engel- sche tanks, yoor het grootste deel met strijd middelen voor den korten afstand, vernietigd. Zware gevechten tegen den met tanks verder naar het Noorden aanvallenden vijand zijn daar gaande. Op de lijn VerviersMetz dringt de vijand over een breed front tegen onze achterhoedetroepen op. Talrijke aanvallen werden afgeslagen. Sterke vijandelijke aanvallen op het land- front van de vesting Le Havre hielden den ge- heelen dag en nacht aan. Eerst na. zware ge vechten kon de vijand met zware verliezen een geringe penetratie tot stand brengen, die afgegrendeld werd. Ten Zuiden van de Mont Cents en aan de Maddalena-pas veroverden onze troepen be langrijke bergstellingen. Aan de Engelsche kust en in het Kanaal brachten duikbooten elf schepen met 43.000 brt., alsmede een torpedojager, een fregat en een mijnenveger tot zinken. Drie andere transportschepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Aan genomen kan worden, dat een deel dezer sche pen gezonken is. Beveiligingsvaartuigen van de marine schoten boven de Duitsche bocht en in de Middellandsche Zee zes vijandelijke jachtbommenwerpers neer. Aan hét Italiaansche Zuidelijke front werden de distancieeringsbewegingen naar de stellin gen in de Apennijnen volgens de plannen en zonder vijandelijken druk beëindigd. Op den Oostelijken vleugel verijdelden onze troepen ook gisteren weer alle vijandelijke doorbraak pogingen. In het Zuidelijke en Zuid-Oostelijke deel van Zevenburgen sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen hernieuwde aanvallen der bolsjewis ten in harde gevechten af. Bij Sanor en Kros- no werd gisteren in den aanval en bij de afweer zwaar gestreden. In het gebied van Warschau hervatte de vijand tusschen Weich- sel en Narew zijn aanvallen, waarbij hij sterke formaties slagvliegtuigen in den strijd wierp. Zijn stormloop mislukte, als gevolg van de taaie affeer der troepen van het leger en der Waffen SS. Ook ten N.O. van Ostrolenka werden hevige aanvallen der Sovjets afge slagen. Penetratieplekken werden door tegen aanvallen afgegrendeld. In het hooge Noorden stortten in de Kanda- laska-sector talrijke vijandelijke aanvallen met vele verliezen voor den vijand ineen. In den nacht bestookten formaties bommen- Over den strijd aan het Westfront werden Maandagmiddag nog de volgende bijzonder heden gemeld: Ondanks 'n zeer hevig Duitsch artillerievuur hebben, de Engelschen ten N.W. van hun bruggehoofd bij Beeringen hun po gingen voortgezet om het Albertkanaal over te steken. Zwakke strijdkrachten slaagden er aanvankelijk onder zeer zware verliezen in den apderen oever te bereiken. In tegenaan vallen werden zij echter teruggedreven. Ook alle door de Britten rnet tanks ondernomen aanvallen werden door Duitsche valscherm troepen afgeslagen. De Engelschen hebben hier de laatste dagen 52 tanks verloren. Een Duitsche stoottroep heeft in een verrassenden aanval een groot Engelseh benzinedepot en 30 auto's bij Beeringen vernield. Treinen, trams en auto's beschoten. Officieel wordt medegedeeld: Zondag j.l. werden in verschillende deelen des lands door Anglo-Amerikaansche vliegers in scheer- vlucht weer aanvallen gedaan met boord- wapens op personentreinen, trams en motor rijtuigen. Bij deze terreuraanvallen werden 19 Nederlanders gedood, 22 zwaar- en 23 licht gewond, de meesten dezer slachtoffers zaten in trams. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart vestigt nogmaals nadrukkelijk de aandacht er op, dat een zoo zuinig moge lijk gebruik van gas en electriciteit drin gend geboden is. Slechts indien elke par ticulier en elk bedrijf het gas- en eleetri- citeitsverbruik tot een minimum beperkt en daardoor medehelpt dat het dagelijksch totaal verbruik uiterst gering, is, zal het mogelijk zijn nog eenigen tijd gas en electriciteit ter beschikking te stellen. werpers en nachtslagvliegtuigen den Sovj.et- aanvoer in het Oostzee-frontgebied met goede uitwerking. Vijandelijke terreur-bommenwerpers vielen overdag Zuid-West en Zuid-Oost-Duitsch ge bied aan. Vooral getroffen werden „de steden Ulm, Heilbronn, Stutfgart, Neurenberg en Weenen. 45 Vijandelijke vliegtuigen, waaron der 29 viermotorige bommenwerpers, werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht wier pen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Berlijn. Zwaartepunten: Luik-Zuidelijke Ardennen, Bourgondische Poort Aan het Westelijke front was de 10e Sept. weer vervuld van harde gevechten. Zwaarte punten van Engelsch-Amerikaansche aan vallen bleven evenals op de vorige dagen het gebied van Luik, de Zuidelijke Ardennen en de Bourgondische Poort. In Vlaanderen bleven de Britten en Canadeezen de zich distancieerende Duitsche troepen op den voet volgen, waarbij aan het Kanaal Gent-Brugge zware, nog voortdurende gevechten ontston den. Het Albert-kanaal was eveneens weer het tooneel van een verbitterden strijd. Na tijdelijke uitbreiding van het bruggenhoofd bij Beeringen werden de Anglo-Amerikanen door krachtige tegenaanvallen weer verdre ven. In Ghell en ten Noorden van Hasselt zijn echter de zware gevechten met de Engel schen en Amerikanen die met sterke strijd krachten blijven aanvallen, nog aan den gang. De hoofdaanvallen in het Belgische ge bied hadden weer plaats in het gebied van Luik. Ook de nieuwe stormloop in het ves- tinggebied mislukte. Ten Zuiden van de stad konden de Engelschen en Amerikanen echter in oude Belgische grenjversterkingen binnen dringen en terrein winnen. In den rug en in de flank der binnengedrongen Anglo-Ameri kanen zetten tijdelijk omsingelde Duitsche gevechtsgroepen hun tegenstand voort en drongen met vernietiging van de Anglo- Amerikaansche strijdkrachten tot de nieuwe Duitsche verdedigingslinies door. Verder Zuidelijk konden de Engelschen en Ameri kanen ondanks_alle inspanningen in de Ar- rennen geen v£h beteekenis zijnde vorderin gen maken. De Engelschen en Amerikanen onttrokken derhalve sterke strijdkrachten uit den sector van de Lesse en verplaatsten hun hoofdaanval verder naar het Zuiden aan den bovenloop van de Semois. Aan weers kanten van dit riviertje drongen de Ameri kanen met sterke strijdkrachten naar het Oosten door en overschreden in het gebied van Arlon op verscheidene plaatsen de Bel- gisch-Luxemburgsche grens. Tegenmaatrege len tegen de doorgedrongen Amerikanen zijn aan den gang. De Amerikaansche druk in het gebied van Luxemburg is zeer sterk, zoodat de Duitsche troepen hard en verbitterd vochten, om de in twee colonnes optrek kende Amerikaansche pantserstrijdkrachten op te vangen. De doorbraak naar Luxemburg vergde veel van de krachten der Amerikanen, zoodat zij hun op de vorige dagen steeds weer afge slagen aanvallen in het gebied van Metz niet hervatten. Er ontstonden hier plaatselijke gevechten. Ten Zuiden van Toul versterkten de Engelschen en Amerikanen evenwel hun druk en drongen met vrij sterke pantser formaties bij Mirecourt naar de Moezel door. De afweergevechten zijn ook hier nog in vollen gang In het gebied voor de Bourgon dische Poort viel het 7e Amerikaansche leger bij en ten Oosten van Besangon, op het pla teau van Langres en ten Zuiden van Dijon aan. Uit hun ver vooruitdringende frontbocht distancieerden de Duitsche troepen zich naar het Oosten. Achter het hoofdfront vielen Amerikaan sche troepen en Fransche terroristen weer de havensteunpunten aan. Bij Brest lag de hoofddruk weer in het Westelijke en Ooste lijke voorterrein. Het sinds dagen brandende Le Havre beleefde den tot dusver zwaarsten luchtaanval. Aan de andere kuststeunpunten beperkten de Engelschen en Amerikanen zich tot het uitwerpen van millioenen pamfletten. Voor zoover de Anglo-Amerikanen met in fanterie of tanks aanvielen, werden zij tel kens uiteengeslagen. De besprekingen te Dumbarton Oaks. Gemeld wordt dat de thans in Dumbarton Oaks gedane vredesvoorstellen nóg niet compleet zijn, daar de Sowjets het met ver scheidene voorstellen niet eens zijn en der halve verdere aanwijzingen uit Moskou af wachten, De voornaamste moeilijkheden ontstaan door de rol van de kleine naties in de voorgestelde vredesorganisatie. Er is mee- ningsverschil ontstaan over de vraag, hoe veel gezag aan de andere staten behalve de vier groote mogendheden moet worden toe gekend. Vooral de kwesrie van het recht van veto staat op de agenda, daar naar Ameri- kaansch en Britsch standpunt de kleine na ties door een eenstemmige verklaring tegen maatregelen der vier groote mogendheden deze zouden kunnen torpedeeren, een mo gelijkheid die vooral Rusland niet toejuicht. Voorts bestaat een clausule, die het deelne men van elke natie aan de stemming over kwesties, die ha»* zelf betreffen, uitsluit. Deze clausule schijnt voor Rusland on aanvaardbaar te ziJC De correspondent van United Press ver klaart, dat op de a.s. conferentie tusschen Churchill en Roosevelt militaire, economische en bezettingsvraagstukken besproken zullen worden. Hij wijst er echter op, dat op alle conferenties de beide staatslieden zich nooit beperkt hebben tot een vaste -agenda. De af wezigheid van Stalin wordt toegeschreven aan de dringende problemen aan het Russische front. Men acht het vanzelfsprekend, zoo schrijft de correspondent verder, dat Stalin voortdurend op de hoogte gehouden zal wor den van de Anglo-Amerikaansche besluiten. De B.N.O. deelde hedenmorgen mede, dat een uitnoodiging aan Stalin is verzonden, om de conferentie bij te wonen, doch dat Stalin heeft geantwoord, geen gebruik van deze in vitatie te zullen maken. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front zijn de gevechten in het voorterrein van de Karpathen aan weerskanten van de stad Krosno in omvang en felheid aanzienlijk toe genomen. Het gelukte den Sovjets weliswaar aan weerszijden van Krosno de Duitsche stel lingen binnen te dringen, maar hun voorne men, tot de Beskiden door te dringen werd verijdeld. Aan het Narew-front ten Noord-Oosten van Warschau is de bolsjewistische druk vermin derd. Als gevolg van hun buitengewoon zware verliezen aan menschen en materiaal, zijn de bolsjewieken genoodzaakt, ter voortzetting van hun offensief reserves aan te voeren. Ten Noorden van Sirok deden de bolsjewieken tot laat in den nacht vergeefsche stormloopen. Ook ten Noord-Oosten van Ostrolenka wer den zij afgegrendeld. In de andere sectoren van het Oostelijk front geen gevechtshande lingen van beteekenis. Het naspel van 20 Juli. Doodstraf voor de verraders. Het Duitsche Volksgerechtshof heeft thans ook een aantal personen berecht, die als po litici hebben medegewerkt aan den aanslag, die op 20 Juli op den Führer is gepleegd, met het doel, na den aanslag een nieuwe regeering te vormen. Blijkens een bericht van het D. N. B. had den zich te verantwoorden het voormalig parlementslid Paul le Jeune-Jung, de vroe gere Hessische minister Leuchner, een voor malig advocaat Joseph Wirmer en de gewe zen diplomaten Ullrich von Hassell en Trott zu Solz alsmede de voormalige politiepresi- dent van Berlijn Graaf Helldorf. Alle beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Na het requisitoir van den Ober- reichsanwalt heeft de president van het Volksgerechtshof de doodstraf uitgesproken. Unrra-huip aan Europeesche landen. Zelf betalen. De hulp aan Frankrijk, België en Neder land moeten deze landen zelf betalen, ver klaarde volgens de Daily Telegraph de lei ding van de Unrra in Washington. Overschot ten aan levensmiddelen zou men tegen ver laagde prijzen verstrekken. Duitsch niarinevaartuig in de lucht gevlogen. In de vroege ochtenduren van Maandag heeft een formatie van 30 Engelsche bommen werpers nabij Terschelling een aanval gedaan op beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine. Op een Duitsch vaartuig werd de munitie getroffen, waarna het schip in de lucht vloog. De bemanning van de boot leed verliezen, vooral aan gewonden. Twee van de aanvallende vliegtuigen werden naar beneden gehaald, twee andere dusdanig getroffen, dat zij brandend afdraaiden. De Sovjet-opmarsch in Bulgarije. In Duitsche militaire kringen verneemt men. dat de bolsjewisten niet minder dan 3 legers en 2 gemotoriseerde gardecorpsen in het veld hebben gebracht voor hun operaties in Bulga rije. Zeer sterke Sovjetstrijdkrachten hebben het Balkangebergte overschreden. Een groote colonne is naar de Bulgaarsche hoofdstad on derweg, teneinde de communistische regeering -steun te verleenen. Een tweede marschcolonne beweegt zich in snel tempo in de richting van de kust van de Egeïsche Zee. Duitsche successen ter zee. Duitsche duikbooten hebben opnieuw in zware gevechten 11 vrachtschepen met in totaal 43.000 brt., 1 torpedojager, 1 fregat en 1 mijnenveger tot zinken gebracht. Deze suc cessen werden in het zeegebied van 't Kanaal en in de onmiddellijke nabijheid van de En gelsche kust behaald. Door torpedotreffers werden bovendien nog 3 handelsschepen en 1 torpedojager zoo zwaar beschadigd, dat een root gedeelte daarvan eveneens verloren is gegaan. VERZEKERDEN BIJ DE DEUTSCHE KRANKENKASSE. De waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken deelt mede. dat op verzoek van den directeur van de Deutsche Krankenkasse für die Nieder- lande, dr. Sauer, het Departement van Sociale Zaken de belangen van de verzekerden bij deze instelling zoo mogelijk zal behartigen. In verband met de vanwege de Deutsche Krankenkasse te verleenen geneeskundige verzorging worden artsen, apothekers, enz., verzocht de normale hulp te blijven verlee nen. De hieruit voortvloeiende kosten kun nen op de gebruikelijke wijze bij de daar voor in aanmerking komende instanties wor den gedeclareerd. TUSSCHEN 10 EN 16 UUR GEEN TRAM IN AMSTER DAM. Wegens de dringende nood zaak,- electricteit te besparen, zal met ingang van heden de Amsterdamsche gemeentetram tusschen 10 uur 's morgens en 4 uur 's middags niet meer rijden. W. L. F. C. RIDDER VAN RAPPARD OVERLEDEN. Te Nijmegen is overleden de heer W. L. F. C. Ridder van Rappard, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging en bekend 1ste klasse scheidsrechter van den Ned. Voetbalbond, vooral in het Zuiden, waar hij gewoonlijk de belangrijkste le klasse wed strijden leidde. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN. De Amsterdamsche politie vraagt inlichtingen omtrent de identiteit van twee dames, die zich op 6 September 's middags 3 uur in een trein bevonden, welke van Amsterdam naar Bentheim was vertrokken,wel ke dames overleden zijn. De signalementen luiden als volgt: 1. een pl.m. 60-jarige dame,lang 1.71 M., zwaar gezet postuur, breed gevuld gezicht, terugwij kend voorhoofd, blond grijzend eenigszins golvend haar, grijs bruine oogen,dunne wenkbrau wen, boven-kunstgebit, gekleed in licht katoenen regenjas, don kerblauw-wit gestreept man- telcostuum, zwarte lage schoe nen en bruine kousen: 2. een pl.m. 38-jarige dame, lang 1.67 M., gezet postuur, gevuld ge zicht,donkerbruin golvend haar blauwe oogen, volle wenkbrau wen, rechte neus, in bovenkaak 2 gouden hoektanden, bultje op linkerknie, gekleed in zwart pluche mantel, donkerblauwe japon, zwarte lage schoenen, beige kousen. De chef der inspectie 11-A, Hoofdbureau van Politie te Am sterdam, verzoekt ieder, die omtrent deze dames inlichtin gen kan verschaffen, zich zoo spoedig mogelijk tot hem te wenden. ADRES BIJ EVACUATIE. De Persdienst der Germaan- sche SS in Nederland meldt: Meldt bij evacuatie uw nieu we adres aan den Germaan- schen SS, afd. Soldaat en Sib be, postbus 500, Enschedé. Bij navraag kunnen dan inlich tingen worden verstrekt. Ver meldt in uw opgave naam en voornaam, geboortedatum, oud en nieuw adres en familieleden in weerdienst: Aan postbus 500 Enschedé kunnen tevens in lichtingen over geëvacueerden worden gevraagd, die naar mo gelijkheid worden verstrekt. BEREIDING VA*1 VERF VERBODEN Blijkens publicatie in de Staats courant van 5 Sept. is de Verf- en verfgrondstoffenbeschik- king 1940 no. 1 gewijzigd. Ten gevolge van deze wijziging is het o.a. verboden verf te be reiden zonder schriftelijke vergunning van den directeur der desbetreffende sectie. Voor de overige veranderingen wordt verwezen naar de publi catie in de Staatscourant. KOUT N'R 'WS. In Mexico hebben groote overstroomingen plaats gehad langs de kust van de Golf van Mexico. Heele steden zijn overstroomd. Duizenden wer den dakloos en de oogst is ver nield. Er zijn vele dooden. Mikolajczyk. de minister president der uitgeweken Pool- sche regeering, heeft na zijn besprekingen te Moskou ver klaard, dat samenwerking met den zoogenaamden „Poolschen Vrijheidsraaö" moeilijk, ja, waarschijnlijk onmogelijk is. Hij had het gevoel gehad, niet met Polen te spreken maar met vijanden van bet gemeen schappelijk vaderland. Uit Oslo wordt gemeld, dat de vlucht der Noorsche bur gerbevolking uit Noord-Noor- wegen van dag tot dag toe neemt. Weldra zullen 200.000 vluchtelingen zonder tehuis zijn, omdat de bolsjewisten het land van de middernachtzon in bezit dreigen te nemen Roosevelt heeft verklaard, dat in weerwil van de door Engeland en Amerika naar Ita lië gezonden levensmiddelen de behoeften van het Italiaan sche volk ..oneindig veel groo- ter" zijn. De Unrra kan echter niet ingrijpen, omdat zij alleen [in het leven is geroepen voor '„bevriende landen".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1