Haarlemsche Courant Verdediging aan hef Westfront houdtstand Fransche vestingen aan de kust blijven weerstand bieden. De toestand aan het Westfront. Zuinig met water. 289e JaargV No. 215 Bureaux: Groote Houtstraat 93 postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 13 Sept. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per- week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Geallieerden oefenen druk in de richting Eindhoven. Zware strijd in de Kempen. Het Duitsche weermachtbericht van Dins dag luidt: In het Westen zijn vijandelijke aanvallen bij Brugge, Gent en ten Noorden van Antwerpen mislukt. Een vijandelijk bruggehoofd over het Albertkanaal, ten Noordwesten van Hasselt, werd uiteengeslagen. Een zwakke, vijandelijke strijdmacht bevindt zich nog op den Noordelij ken oever. Ten Noorden van Hasselt kon de vijand met sterke infanterie en tankstrijd krachten in de richting van Eindhoven op dringen. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Bijzonder hevig waren de gevechten ten Oosten en Zuidoosten van Luik en in het gebied van Metz, waar onze troepen den op- dringenden vijand verbitterden tegenstand Zware druk aan het Albertkanaal, Oostelijk van Luik, bij Metz en Besancon. Aan het Westelijke front handhaafden de Britsch-Amerikaansche legers op 11 Septem ber hun zwaren druk aan het Albertkanaal, Oostelijk van Luik, in het Luxemburgsche gebied, bij Metz en in het gebied van Besan- gon. Ondanks onafgebroken hevige bom aanvallen gingen de Duitsche troepen aan het Albertkanaal bij Gheel tot krachtige tegenaanvallen over en sloegen het daar door de Engelschen en Amerikanen gevormde bruggenhoofd uiteen. Gheel zelf werd door de Duitsche troepen in een energieken aan val bestormd. De Anglo-Amerikanen leden hier aanzienlijke verliezen. In het bruggen hoofd Hasselt hebben de Britten daarentegen hunnerzijds hun aanvallen versterkt. In samenwerking met bommenwerpers en zwa re artillerie gelukte het hun, de verdedigings linies op een smalle plaats te verbreken en langs den naar het Noorden leidenden weg op te dringen. Duitsche stukken stormgeschut schoten verscheidene Engelsch-Amerikaan- sche tanks stuk, doch zij konden niet verhin deren. dat de Engelschen en Amerikanen die voortdurend versterking ontvingen, tot het Maas-Scheldekanaai doordrongen. Tegen aanvallen zijn aan den gang, om het bruggen hoofd uit den weg te ruimen en om de door gedrongen Engelsch-Amerikaansche pantser- groepen te vernietigen. In het gebied van Luik \verd met wisselend resultaat gestreden. Ten Noorden van de stad is een sterke Amerikaa-nsehe pantseraanval mislukt. De Amerikanen konden Zuidooste lijk van Luik met zeer zware verliezen ter rein winnen. Uit het gebied VerviersSpa drong Engelsch—Amerikaansch pantserver kenning onder voortdurend hevig artillerie vuur naar het Oosten en Zuidoosten. In het Luxemburgsche gebied is een nieu we Anglo-Amerikaansche stootgroep binnen gedrongen. Hier en op den Westelijken oever van de Aizette, waar de Amerikanen den dag tevoren door tegenaanvallen werden opge houden, duren de gevechten voort. In het gebied van Metz zijn Engelsch- Amerikaansche aanvallen ten Noordwesten der stad mislukt. Aan de bocht van de Moe zel verder zuidwestelijk gelukte het den En gelsehen en Amerikanen op drie plaatsen met zwakke strijdkrachten de rivier over te trekken. De overzetplaatsen werden door Duitsche troepen terstond aangevallen. Een klein bruggenhoofd werd in een tegenaanval ingedrukt. De beide andere bruggenhoofden zijn afgegrendeld en worden voortdurend in het nauw gedreven. Voor de Bourgondische Poort dreef het ze vende Amerikaansche leger sterke strijd krachten in het gebied Besanqon-Montbe- liard naar het Noorden. Op den noordelijken oever van de Ognon en westelijk van Mont- beliard zijn tegenaanvallen aan den gang om de verbindingen in het gebied Dijon en Lan- gres voor de Duitsche troepen te beschermen. Nieuwe gware gevechten zijn ontbrand om de versterkte havenplaatsen aan de Noord- Fransche kust. Honderden Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen bleven de verdedigings werken van Le Havre bombardeeren. Ook Britsche slagschepen namen aan de beschie ting deel. Nog verbitterder was de strijd om Brest. De Duitsche steunpunten leden onaf gebroken onder luchtaanvallen en zware be schieting. Ondanks alle aanvallen handhaaf den de Duitschers zich volledig in de hoofd gevechtslinie. Stad en havenwerken zijn door luchtaanvallen, beschieting en opblazingen Volkomen verwoest. De luchtmachtcorrespondent van het Intern. Inf.bureau meldt van het Westelijk front: Sterke Duitsche jachtstrijdkrachten waren op 11 September vooral in het gebied van Beeringen ïn actie. Des nachts waren aan vallen van snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen gericht op' het gebied van Beeringen en Hasselt. Verscheidene vijandelijek steunpun ten werden in brand geworpen en een groote opslagplaats vernietigd. Ook het Zuidelijke deel van Luik, dat door den vijand is bezet, werd door Duitsche duikbommenwerpers be stookt. boden. Ten Zuiden van Nancy werden bij een succesvóllen aanval verscheidene honderden gevangenen binnengebracht. Krachtige vijan delijke druk van het Zuidwesten uit tegen Vesoul, duurt voort. In de laatste twee dagen werden aan het Westelijk front meer dan 100 vijandelijke tanks stukgeschoten. De garnizoenen van Duinkerken en Le Havre houden stand tegen krachtige vijandelijke aan vallen. Ten Westen van Brest blijft bij Le Conquel nog een eigen groep strijdkrachten onder bevel van luit.-kolonel Fürst voorbeel dig standhouden. De vesting zelf is blootge steld aan zwaar vijandelijk vuur. De bezetting van Lorient vernielde bij geslaagde uitvallen vijandelijke munitie- en ravitailleeringsdepots. In de sedert twee weken voortdurende groote afweerslag aan de Adriatische kust hebben onze troepen den aan mensehen en materiaal ver overmachtigen vijand bij zijn vergeefsche doorbraakpogingen steeds weer de zwaarste verliezen toegebracht. Onder den indruk van deze groote verliezen ondernam de vijand daar gisteren overdag nog slechts /.wakke plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. In het achterwaartsche Italiaansche front gebied werden talrijke opslagplaatsen van bendén vernield meer dan 750 bandieten i,n den strijd vernietigd en ongeveer 500 gevan genen gemaakt. In Zuid-Zevenburgen en in de Oostelijke Karpaten werden vijandelijke aanvallen door onmiddellijke tegenaanvallen van onze troe pen afgeslagen of opgevangen. Bij Sanok en Krosno duurt de zware afweer strijd voort. De beoogde doorbraak bleef den vijand ontzegd Ten Oosten van Warschau en ten Noord oosten van Ostroienka boden onze divisies tegen hernieuwce hevige aanvallen der bolsje wisten taai verzet en verijdelden ook hier de bolsjewistische doorbraakplannen. Van het overige Oostelijke front wordSn geen groote krijgsoperaties gemeld. Tijdens verbitterde luchtgevechten alsmede door de luch'dceiartilierie verloor de vijand, volgens de tot dusver ontvangen rapporten, 133 vliegtuigen, waaronder 104 viermotorige bommenwerpers. Door de aanvallen overdag van formaties Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op West- en Midden-DuitschAnd werden vooral de steden Hannover, Maagdenburg en Eisenach getrof fen. In den nacht vormde Darmstadt het doel van een Britschen terreuraanval. .Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen weer bommen neer op Berlijn. In aansluiting op het weermachtbericht worct nog medegedeeld: Bij de verbitterde ge vechten om de Karpathen-passen heeft zich het onder bevel van ritmeester Kohier staande fuselierbataljon van de 46e infanteriedivisie door aanvalsgeest en taaiheid bij de afweer schitterend gehouden. In hetzelfde gevechts- gebied heeft zich luitenant Faltis, escadrons- commandant in een fuseliersbataljon, door dapperheid en omzichtige leiding bijzonder onderscheiden. In de zware afweergevechten aan de Adria tische kust heeft zich het regiment bergjagers 100 onder bevel van luit.-kolonel Ernst door bijzondere standvastigheid en succesvolle te genaanvallen in het gebied van Gemmano te zamen met een hier in den strijd geworpen artilieriegroep bijzonder onderscheiden. In aanvulling op het weermachtbericht wordt medegedeeld: In de zware gevechten bij Krosno heeft zich het regiment grena diers 309 onder bevel van majoor Sinram bij de verdediging van een belangrijk bolwerk voortreffelijk geweerd. In den slag aan den benedenloop van de Naref heeft zich de Hessisch-Thueringsche 129e divisie infanterie onder bevel van Generaal-majoor Von La- risch en de Würtemburgsche 5e divisie jagers onder bevel van Luitenant generaal Sixt door standvastigheid en aanvalskracht bijzon der onderscheiden. KORTE BERICHTEN. Over de levensmiddelenpositie te Parijs wordt gemeld, dat de prijzen sedert het bin nenrukken der Anglo-Amerikaansche troe pen met 300 pet. gestegen zijn. De arbeiders •stellen vergaande eischen tot loonsverhooging. -i In Hongarije is arbeidsdienstplicht inge steld voor mannen van 1460 jaar en voor vrouwen van 14 tot 50 jaar. De uitgeweken Grieksche regeering heeft haar zetel van Cairo naar Caserta, in de buurt van Napels verplaatst. In Londen is een conferentie van ar beidersleiders in Groot Brittannië en de Dominions geopend. Morrison verklaarde, dat de arbeiders de thans aan het bewind zijnde regeering niet kunnen „afzetten" voor de oorlog ten einde is. Franco heeft den Amerikaanschen am bassadeur Hayes voor een langdurige be spreking ontvangen. Een cycloon in Mexico heeft 100 men- schen het leven gekost. In Zwitserland is de verduistering op geheven. Dit besluit is genomen ingiet be lang van de veiligheid der Zwitsefsche be volking en in het bijzonder ter bescherming van het grensgebied. Amerikaansche bladen melden, dat de politieke toestand te Parijs verontrustend wordt genqpmd. Communistische arbeiders hebben een aantal fabrieken in beslag geno men en beheerea deze thans. Deze fabrieken worden doOr gewapende maquis bewaakt. Dezen verklaarden aan een persvertegenwoor diger, dat de huidige regeering De Gaulle, ondanks de daarin aangebraihte wijzigingen, niet met hun wenschen overeenkomt. Bolsjewistische omwenteling in Bulgarije. Uit de jongste authentieke berichten uit Bulgarije blijkt, dat aldaar de bolsjewistische omwenteling In vollen gang is. De nieuwe regeering-Giorgief is, naar in Berlijnsche politieke kringen werd verklaard, langs een absoluut illegalen weg, n.l. door een putch, aan hèt bewind gekomen. Het Duitsche ge zantschap in Sofia is, naar in de Wilhelm- strasse verluidt, door tanks en troepen om singeld. Door de straten van de Bulgaarsche hoofdstad rijden pantserwagens van het leger met soldaten zonder bewapening, die de bols jewistische vlag met zich meevoeren. Nader wordt bericht: De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken in de nieuwe regeering heeft verklaard dat Bulgarije den republikeinschen staatsvorm zal aannemen. Ofschoon volgens de Bulgaar sche grondwet de regentschapsraad wel minis ters kan benoemen, maar de ministerraad geen regenten, blijkt het thans, dat de nieuwe regeering de oude regenten heeft verwijderd en er nieuwe voor in de plaats heeft gekozen. De uitvoering van de communistische putsch in Bulgarije geschiedde, zoo wordt uit Bel grado gemeld, door den opperbevelhebber van het derde Öekranische front Tolboechin, in wiens staf zich Dimitrof bevindt, die echter zelf nog in Moskou vertoeft. Als eerste maat regelen top het gebied der binnenlandsche po litiek werd de regentschapsraad uitgeschakeld, de nationale vergadering ontbonden en de monarchie afgeschaft. De directies van de waterleidingbedrijven te Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Velsen en Zandvoort en van het Prov. Waterleiding bedrijf van Noord-Holland maken bekend, dat de benarde koienpositie het dringend noodza kelijk maakt, dat ook met leidingwater de grootst mogelijke zuinigheid in acht wordt genomen. Hiervoor zijn o.a. de volgende maat regelen noodzakelijk: 1. Closetspoeling alleen gebruiken, wanneer het strikt noodig is en daarvoor dan zooveel mogelijk reeds gebruikt water of pompwater bezigen. 2. Baden en wasschen met minder water. 3. Straatschrob ben en tuinsproeien moet worden nagelaten. Er wordt een dringend beroep op de ver bruikers gedaan, om aan deze maatregelen mede te werken, teneinde zoolang mogelijk de invoering van drastische maatregelen ter beperking van het gebruik van liedingwater te voorkomen. Ontslag en loonbetaling. De centrale persdienst van het Nederland- sche Arbeidsfront meldt: Daar tengevolge van de huidige bijzondere omstandigheden zich verschillende gevallen hebben voorgedaan van onrechtmatig ontslag en het nalaten van loon betaling, al dan niet met beroep op overmacht wordt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden gebracht: Ontslag kan op grond van de „Verordening veranderen va.i betrekking" (verord. 20-1943) slechts plaatsvinden met toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau op de daarbij ge stelde voorwaarden. Elk ander ontslag is on geldig en bovendien strafbaar. Betaling van het overeengekomen of vastgestelde loon is zonder eenig mogelijk beroep op overmacht verplicht,zoolang geen rechtsgeldig ontslag met inachtneming van den gestelden termijn heeft plaats gehad. Indien niet aan deze ver plichting wordt voldaan, is ingrijpen door den bevoegden rechter mogelijk. Door het Nederlandsche Arbeidsfront zijn, in overleg met het departement van Sociale Zaken, resp. de bevoegde Duitsche instanties, een aantal maatregelen getroffen om de ge volgen van onrechtmatig ontslag en het na laten van loonbetaling zooveel mogelijk te verzachten. Onrechtmatig ontslagen arbeiders zullen, ngeval het ontslag niet ongedaan kan worden gemaakt, resp. de verplichte loonbetaling niet kan worden verkregen, door het Gewestelijk Arbeidsbureau en het orgaan voor de steun- verleening als rechtmatig ontslagen worden behandeld, onverm hiderd een mogelijke straf vervolging tegen den werkgever, zoodat ook in dit geval inschrijving als werkzoekende bij het Gewestelijk Arbeidsbureau mogelijk is. Indien plaatsing waarbij uiteraard ook te werkstelling in het belang van den oogst in aanmerking komt niet onmiddellijk kan geschieden, zuilen de betrokkenen voor steun- verleening krachtens de rijkssteunregeling in aanmerking komen. Bovendien zal, ingeval van uitblijven van loonbetaling, door ont stentenis van den werkgever en door andere bijzondere gevallen, na onderzoek door het Gewestelijk Arbeidsbureau onmiddellijk steun verleening krachtens bovengenoemde regeling kunnen plaatsvinden, tegen overdracht van de desbetreffende vordering aan het orgaan voor de steunverleening. Bij onmacht tot loonbetaling als gevolg van het uitblijven van de afrekening met weer macht,- O.T. enz. kan de werkgever of diens vertegenwoordiger zich met overlegging van de bewijzen der desbetreffende vorderingen en verplichtingen (loonlijsten) wenden tot het Nederlandsche Arbeidsfront, stedelijk kantoor- Plantage Franschelaan 9. Amsterdam, dat, bij gebleken juistheid van de gegevens, op kor ten termijn bemiddeling verleent tot het ver krijgen van een voorschot ten behoeve van loonbetaling. Leden van het Nederlandsche Arbeidsfront komen bij werkloosheid in aanmerking voor de reglementaire uitkeeringen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen, Donderdag, de beurt aan het restant van de letter H vanaf Hon, aan de I en aan de J tot en met Jong. Oude en nieuwe stamkaart en voor toeslag- kaart bon R 09 meebrengen. BIJZONDERE BEVOEGDHEID PRIJSBEHEERSCHING. Teneinde onder alle omstan digheden het normaal function- neeren van het economische leven zooveel mogelijk te be vorderen, heeft de gemachtig de voor de prijzen een besluit afgekondigd in de Nederland- sc he Staatscourant, waarbij aan de hoofden van de inspecties voor de prijsbeheersching bij zondere bevoegdheden worden verleend. Zij kunnen, indien dit in bepaalde omstandigheden noodzakelijk is, op het gebied van de voedselvoorziening bin nen hun ambtsgebied prijsvast stellingen afgeven en dispensa ties verleenen. Hierbij kunnen zij van de bestaande prijsvast stellingen en dispensaties afwij ken. Deze door de hoofden van de inspecties 'gegeven prijsre gelingen zijn ten hoogste vier weken geldig. De termijn, waar voor zij gelden, kan één maal worden verlengd. De gemach tigde voor de prijzen kan deze voorschriften buiten werking stellen. O VERHEIDSDRUKWERK. De secretaris-generaal van 't departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt nader mede, dat departementen rijks- en overheidsdiensten en -instellingen, welke gewoonlijk hun orders voor drukwerk bij de Algemeene Landsdrukkerij plaatsen en nog met deze in stelling contact kunnen verkrij gen, hun drukwerk aldaar moe ten laten uitvoeren. Voor zoo ver die departementen, dien sten en instellingen geen con tact met de landsdrukkerij meer kunnen verkrijgen en zij dringend noodzakelijk druk werk door andere drukkers la ten uitvoeren, dient de verre kening van dat drukwerk t.z.t. op de gebruikelijke wijze over de landsdrukkerij geleid ta. worden. Departementen, Diensten en Instellingen, die tot nog toe steeds hun drukwerk door par ticuliere drukkers lieten uit voeren en de verrekening daar van over 't Rijksinkoopbureau lieten loopen. dienen van de be staande regeling ten aanzien van de verrekening niet af te wijken. GELDIGHEIDSDUUR RANT SOENBONNEN VERLENGD. De secretaris-generaal van 't departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de rant soenbonnen en rantsoenkaar tjes met den daarop vermelden datum van 30 September 1944. wordt verlengd tot en met 23 December 1944. MOLESTVERZEKERINGEN. De Onderlinge Oorlogsschade Verzekeringsmaatschappij deelt mede. om misverstand te voor komen, dat de bij haar geslo ten verzekeringen op inboedels goederen en schepen ongewij zigd van kracht blijven. PROGRAMMA- FN MUZIF.K- KEURINGEN. Ter voorkoming van misver stand deelt 't departement van V. en K. mede, dat alle pro gramma- en muziekkeuringen als tot dusver geschieden. Het adres van de afdeelingen mu ziek en theater en dans is on veranderd. Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. KORT NIEUWS. Een bewoonster van de Andreas Bonnstraat te Amster dam kreeg dezer dagen bezoek van 3 mannen, die voorgaven deel uit te maken van de Land wacht. Zij namen een bedrag van f 3600 aan contanten als mede 10l/2 K.G. shag mee.waar- na z i verdwenen Achteraf bleek de vrouw te zijn opge licht. Te Amsterdam is in den ouderdom van 77 jaar over leden mevr. A. M. KoekMui der. oud-lid van den gemeente- aad aldaar. Zij was draagster van het eerekruis van 't Roode Kruis en bestuurslid van ver scheidene vereenigingen. In ftoord-Scharwoude heb ben ambtenaren van den C.C.D. in samenwerking met de ma rechaussee een Amsterdam sehen schipper aangehouden, die met zijn motorboot een hoe veelheid van 37 ton clandestien gekochte aardappelen vervoer de. De aardappelen zijn in be tas' genomen. HONKBALSEIZOEN GESLO TEN. De wedstrijden, welke voor de honkbalcompetitie nog gespeeld moeten worden, zullen niet meer worden vast gesteld, daar deze voor de eindstanden niet meer van be lang zijn.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1