Haarlemsche Courant Worsteling aan het Wes tf ront duurt voort Tegen ren van Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Warschau fel omstreden. De militaire situatie in het Westen. woningen De strijd op den Balkan. 389e Jaarg. No. 217 x X Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134956. Bijkantoren: soendapleln ïl. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 58 Versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag1 15 Sept. 19#* tlitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 28 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Strijd in Zuid.Limburg. Bruggehoofd bij Gheei door de Duitschers hernomien. Geallieerden over de Moexel. Het weermachtbericht van Donderdag luidt: In het Westen hebben de Duitsche troepen ten *Z. van Duinkerken en ten' N. van Brugge en Gent Britsche aanvallen verijdeld. Geal lieerde bruggehoofden óver het Albertkanaal en bet Maas-Schelde-kanaal werden in een tegenaanval opgeruimd of verder ingekrom pen. Tusschen Maastricht en de grens van het Duitsche rijk in het gebied van Eupen bieden de Duitsche troepen verbitterden tegenstand aan den grooten Amerikaanschen aanval. Een uit Aken naar het Z.W. ondernomen tegen aanval wierp de Amerikanen weer terug. Met deze gevechten werd een» vrij groot aantal geallieerde tanks en stukken stormgeschut buiten gevecht gesteld. Ook in het Noorden van Luxemburg en het Noordelijke deel van het bruggehoofd van Metz zijn Duitsche te genaanvallen met succes verloopen. Aan weerskanten van Nancy dringen de Geallieerden met vrij sterke strijdkrachten over den Moezel naar het Oosten op. Ten Z.O. van Nancy werden de Geallieerden aan de Meurthe en aan den Zuidelijken rand van Luneville tegengehouden. Het Duitsche gar nizoen van Neufchateau, dat van alle kanten werd aangevallen, heeft zich den weg naar het Oosten in een aanval weer vrijgevochten. De stad zelf werd aan de Geallieerden over gelaten, die ook Z.W. van Mircourt verder opdringen. De Duitsche beveiligingsstrijd krachten zijn in het gebied ten Z.O. van Langres tot aan den bovenloop van den Doubs langzaam uitgeweken naar het Noorden voor den sterken druk der Geallieerden. Bij harde gevechten om Vesoul waren de verliezen van het zevende Amerikaansche leger bijzonder zwaar. De verbitterde afweerstrijd van de Duitsche steunpunten en versterkte havens aan de kust van het Kanaal en den Atlantischen Oceaan gaat verder. De garnizoenen van Calais en Boulogne hebben verscheidene aanvallen bloedig afgeslagen. In het vestinggebied van Brest vechten de verdedigers, die zijn bloot gesteld aan geconcentreerd artillerievuur en aan onverpoosde luchtaanvallen, nog steeds in onwrikbare plichtsvervulling, waarbij zij op voorbeeldige wijze ook door de artillerie van het leger worden ondersteund. In den Weste lijken sector sloegen de Duitschers verschei dene aanvallen in- een onverwijlden tegen aanval af. De bezetting van de Duitsche steunpunten aan den mond van de Gironne wierp de aan vallers weer terug, waarbij deze aanzienlijke verliezen leden. In Italië zijn ten N. van Lukka en Pistoia Geallieerde aanvallen, alsmede sterke door slagvliegers ondersteunde aanvallen op de Duitsche troepen ten N.O. van Florence mis lukt. In het Oostelijk deel van het front heb ben de Geallieerden den grooten aanval tot andere sectoren uitgebreid. Ondanks krachti ge ondersteuning door artillerie en slagvlie gers bleven de aanvallers bijna overal in het Duitsche afweervuur steken. Kleine penetra ties werden afgegrendeld. In het Zuidelijke deel van Zevenburgen sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen aanvallen van de bolsjewisten en de Roe- meensche eenheden af. Ter verkorting van het front werd het zuidelijke deel van den Sekler- top volgens de plannen en onbelemmerd door de Sovjets ontruimd. In de penetratiepftkken bij Sanok en Kros- no bood de Duitsche afweer nog steeds met succes het hoofd aan de voortdurend aanval lende Sovjets. Ten O. van Warschau drongen de Sovjets uit de penetratieplek tot Praga door, waar verbitterde straatgevechten zijn ontbrand. Ten N.O. van Praga hebben troepen van de Waffen SS en Hongaarsche formaties alle aanvallen van de bolsjewisten met succes afgeslagen en vijf en veertig tanks vernietigd. Ten N.W. van Lonskha zijn harde gevechten om een Duitsch bruggehoofd aan den Narew gaande. In Estland zijn ten Z. van het Wirz- meer talrijke aanvallen met zwBre verliezen aan dooden en gewonden voor de Sovjets mislukt. In Finland probeerden de bolsjewis ten ook gisteren weer de Duitsche uitwijkbe- wegingen te belemmeren. Zij werden door te genaanvallen teruggeworpen. Anglo-Amerikaansche formaties bommen werpers en jachtvliegers vielen gisteren het Westen en Zuiden van het Duitsche rijk tot De strijd in Italië. De Geallieerden treffen thans voorbereidin gen voor een aanval over een breed front van de Ligurischeukust tot in de bergen ten Oos ten van de Sieve. De zwaartepunten teekenen zich af in de gebieden ten Noorden van Flo rence, Lucca en Pistoia, waar de Amerikanen en Engelschen aanzienlijke strijdkrachten concentreeren en reeds beginnen hun artille rie in te schieten. De Anglo-Amerikaansche opstellingsgebieden worden door de Duitsche batterijen doeltreffend bestookt. Ten Noorden van Florence herhaalden de Britten en Ame rikanen hun verkenningsaanvallen in sterkere mate. Zij werdgn door de Duitsche gevechts- posten in harde plaatselijke gevechten afgesla gen. In den Adriatischen sector is de Britsche aanvalskracht verlamd. In de bergen ten boorden van Tavoleto drongen Duitsche gre nadiers op verrassende wijze de Britsche stel lingen binnen. Duitsche gepantserde verken ningswagens drongen tot in de tweede linie door. Midden-Duitschland aan. Terreuraanvallen waren vooral gericht op de steden Stutgtart, Darmstadt, Osnabrück en Auswitz. Des nachts wierpen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op Berlijn. Strijdkrachten van de Duitsche luchtverdediging schoten Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen, waarvan 58 viermotorige bommenwerpers, omlaag. Het totale strategische beeld van het Weste lijk front is in den loop van Woensdag niet belangrijk veranderd. De indruk', dat Eisen hower voornemens is, door concentratie van zijn strijdkrachten aan weerszijden van de Maas naar het Noorden op te rukken, om den Noordelijken vleugel van den Westwall te ver mijden, is sterker geworden. Het nieuwe pantsercorps, dat door de Amerikanen in den strijd gebracht is, staat onder bevel van gene raal Simpson. Volgens de verklaring van een gevangen genomen stafofficier is het de be doeling, dat Simpson het bevel krijgt over de troepen, die vrij komen na het einde van den strijd om de vestingen in Bretagne en dat zoo een nieuw leger als negende Amerikaansch leger gevormd wordt. De voornaamste druk lag ook gisteren op de lijn van Maastricht tot Zuid-Oostelijk van Aken, waar verbitterd wordt gevochten om de stellingen in het voorterrein van den West wall. Terwijl nieuwe aanvallen op het brugge hoofd van Metz, Noordelijk van de vesting, werden afgeslagen, slaagde Zuidelijk van Pont-a-Mousson een Amerikaansche verken ningsgroep van ongeveer 40 tanks erin door te driogen in het gebied van Chateau Salins Hier echter zijn de maatregelen tot afgrende ling en afsnijding van deze strijdkrachten reeds begonnen. Ook de sterke druk tegen de Bourgondische Poort duurt voort. Opmerkelijk is hier, dat de Amerikanen er toe overgegaan zijn, meer en meer de Fransche soldeniers in de voorste li nies te plaatsen. Alle doorbraakpogingen op de lijn Langres-Vesoul zijn mislukt, evenals de poging om terrein te winnen langs de Zwitsersche grens. Nader wordt gemeld: Tot een zeer verbitter den strijd kwam het wederom in het geheele gebied van Maastricht tot Zuidoostelijk van Aken. Verdediging en tegenaanval wisselden hier vrijwel zonder onderbreken af en aan beide kanten moest men aanzienlijke verliezen lijden. Na een slag van verscheidene uren kon den de Amerikanen tenslotte- eenige penetra ties bereiken, die leidden tot het terugnemen der Duitsche strijdkrachten ongeveer op de lijn MaastrichtValkenburg en het gebied Westelijk van Aken. Met den grootst moge lijken inzet van strijdkrachten en na voort durende zware luchtbombardementen slaag den de Amerikanen Zuidelijk van Aken erin op twee plaatsen binnen te dringen in de stel lingen in het voorterrein van den Westwall. Zij werden in een tegenaanval teruggeworpen, doch zetten hun pogingen in weerwil van hun buitengewoon zware verliezen voort. Uit het penetratiegebied ten Zuidwesten van Luneville konden verkenningsvoorhoeden der Amerikaansche tankformaties den Zuidweste lijken rand der stad bereiken, waar zij wer den opgevangen en uiteengeslagen. Het pla teau van Langre en het geheele gebied voor de Bourgondische Poort waren ook gisteren het toonpel van zware tankgevechten. Bij een vrij diepen aanval Zuidwestelijk van Mire- court werden de Amerikaansche tankstrijd krachten door Duitsche pantsereenheden en zwaar stormgeschut in den flank aangevallen. De gevechten duren hier voort. Tusschen Ve soul en de Doubs en langs de. Zwitsersche grens werden alle Amerikaansche pogingen om terrèin te winnen na zware gevechten ver ijdeld. Over den strijd in Vlaanderen wordt nog gemeld: In Vlaanderen is het in de door de Can.i- deesche en Britsche troepen bezette front sectoren niet tot belangrijke veranderingen gekomen. Nadat het Britsche bruggenhoofd bij Gheei geliquideerd en de stad zelf her overd was en tegen nieuwe aanvallen met succes gehandhaafd, staakten de Engelschen hun gevechtsactie hier bijna geheel. In plaats daarvan trachtten zij in het gebied vam Neer- pelt hun beide kleine bruggenhoofden over het Maas-Scheldekanaal te handhaven resp. uit te breiden. Het bruggenhoofd, gevestigd bij den doorstoot van uit het gebied van Bee ringen, werd door tegenaanvallen van Duit sche pantsergrenadiers verder verkleind en een tijdelijk tot stand gebracht bruggenhoofd ten westen van Neerpelt geheel uiteenge slagen. De strijd bij Krosno. Interinf. meldt uit den Zuidelijken sector van het Oostelijk front: Ten Zuidoosten van Sanok waren de bolsje wisten erin geslaagd tot over de San door te dringen. Zij werden in een etgenaanval op een zeer nauw gebied bij een gedrongen. Daaren tegen brachten de Sovjets in de onoverzichte lijke wouden ten Zuiden van Krosno een vrij diepe penetratie tot stand. Door frontale en flankaanvallen werd het hiaat in het front gesloten en aldus de beoogde doorbraak op nieuw verhinderd. De Sovjets moesten hun, aanvallen in de richting van Jarlo na zware verliezen opgeven. Hun rechter aanvalsvleu-' gel w#rd verder teruggedrongen. Naar wij vernemen zijn de ontruimde wo ningen - van Rijksduitscliers, leden van de N. S. B. en van de Germaaiisehe S.S. onder toezicht van de Duitsche weermacht plaatst. Mochten in een dezer woningen plunde ringen plaats vinden dan zullen de belenden de woningen worden ontruimd, ten einde de benadeelden schadeloos te stellen. Wasscherijen mogen geen wasch meer aannemen. In verband met de kolenpositie is het de wasscherijen vanaf lieden verboden wasch-, stoom- of verf goeder en aan te nemen. Slechts één wasscherij voor Haarlem en omgeving blijft geopend voor ziekenhuizen e.d. Deze kunnen hun goederen op een speciale ver gunning van den secretaris van de brandstof fencoimnissie aan de wasscherij geven. De Roemeensche wapenstilstands voorwaarden. De correspondent van Associated Press te Washington schrijft, dat de herstelbetalingen, vervat in de Roemeensche wapenstilstands voorwaarden, zullen dienen „als voorbeeld voor de betalingen door de andere vijande lijke landen". Het bedrag van 300 millioen dollar wordt in Washington „matig" genoemd. De voorwaarden voor Bulgarije zullen aan zienlijk harder zijn. Het A.N.P. meldt: De thans bekend gemaakte wapenstilstands voorwaarden, die aan Roemenië zijn opgelegd, zijn van zoodanigen aard dat men naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen kan spreken van eeni verdrag, dat de bezetting door en uitlevering aan het bolsjewisme be. teekent. Alle bevoegdheden, die het kenmerk van een souvereinen staat waren, worden door de wapenstilstandsvoorwaarden aan Roe menië ontnomen. Daar de voorwaarden mede door Engeland en de Vereenigde Staten onder teekend zijn, d.w.z. goedgekeurd, vindt thans de onderwerping van Roemenië aan de Sow- jet-Unie de volledige instemming van de En gelschen en Amerikanen Dit is een nieuw bewijs, naar men in Berlijn onderstreept, voor het afstaan van Eupo- peesch gebied aan Moskou door Engeland en de Ver. Staten, d.w.z. voor de in Teheran begonnen politiek der Angelsaksen, alles aan de Sowjet Unie over të laten. Het Bois de Boulogne verdwijnt. Het Bois de Boulogne wordt, naar Stock- holms Tidningen meldt, op het oogenblik omgekapt. Het hout van dit beroemde bosch zal wegens het gebrek aan steenkool als brandhout voor de bakkerijen van Parijs worden gebruikt. Ook het Roode Kruis niet veilig. In de Nederlandsche wateren bij Terneu- en hebben Britsche jachtbommenwerpers een Duitsch hospitaalschip in brand gewor pen, dat duidelijk gekenmerkt was door het Roode Kruis. Het schip is na eenige treffers met 5 5 zwaargewonden ondergegaan. Een Amerikaansch vliegtuig heeft op den weg ArnhemZutphen een volgens de voor schriften gekenmerkten hospitaaltrein van het Roode Kruis driemaal aangevallen. Het Interinf. meldt: Hongaarsche troepen, die uit het gebied van Grosswardein aanvie len, zijn over een breed front de Roemeensche grens overgetrokken. Zij hebben een vrij zwakken tegenstand gebroken en aanzienlijke terreinwinst behaald in Zuidoostelijke rich- ing. Tegelijkertijd deden andere formaties bij verrassing ëen aanval op de stad Arad, die stormenderhand werd genomen. In het bekken van Zevenburgen hebben Hongaarsche en Duitsche formaties bolsjewis- tische-Roemeensehe aanvallen ten Zuiden van Thorenburg en in het Niersj-dal afgeslagen. Hongaarsche tegenspraak Het Hongaarsche telegraafagentschap MTI meldt: In strijd met verspreide berichten, vol gens welke Hongaajssche troepen in Slowakije strijden, of onrust aan de Hongaarsch-Slo- waaksche grens is voorgekomen, wordt van Hongaarsche zijde verklaard, dat deze berich ten van allen grond ontbloot zijn en volkomen bezijden de waarheid. De Sovjet-Unie en Finland. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt uit Stockholm, dat de Sovjets het de Finsche delegatie te Moskou moeilijk maken en het afstaan van militaire steunpunten in Zuid- en midden-Finland, vooral in de streek van Abo eisehen. In Finsche kringen te Stockholm wordt gezegd, aldus het agentschap, dat de toestand zeer gecompliceerd is. Nervositeit te Ankara. De bolsjewistisehe terreur, die zich na de capitulatie van de regeering te Sofia in enkele dagen over geheel Bulgarije heeft uitgebreid en steeds vreeselijker vormen aanneemt,heeft, naar ontleend kan worden aan een bericht van de Tribune de Geneve uit Istanboel, de nervositeit bij de Turksche openbare meening ten zeerste doen toenemen. Niemand maakt zich daar over het toekomstige lot van Bul garije goedkoope illusies, van welken aard ook. In de breedste kringen is men ër over tuigd, dat Bulgarije in uiterst korten termijn een Sovjet-republiek wordt. Alle vrees, die men in Turkije ten opzichte van het bolsjewistische imperialisme in den Balkan voedde, is thans werkelijkheid ge worden. Zelfs de pogingen van het Britsche ministerie voor de inlichtingen om deze waar heid te verbloemen worden in Ankara niet meer au serieüx genomen. Zuinig met leiding, water. In aansluiting aan dc be kendmaking, dat met leiding water de grootst mogelijke zuinigheid moet worden be tracht en mitsdien o.a. voor closetspoeling zooveel mogelijk pompwater moet worden ge bruikt, maakt de directie van het Waterleidingbedrijf te Haarlem het publiek er op attent, dat op vele plaatsen in Haarlem voor dit doel hand pompen aanwezig zijn. Deze pompen zijn geel geverfd en derhalve gemakkelijk te vin den. De nieuwe bonnen. Voor de periode van 17 t.m. 30 September geven de bonnen 39 en 40 recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoe nen brood, taptemelk en vleesch. De bonnen 39 Beschuit geven uitsluitend recht op het koopen van brood, gebak of voedings suiker, derhalve niet op be schuit of kindermeel. De bon nen 40 Beschuit geven uitslui tend recht op het koopen van kindermeel of voedingssuiker. Voorts zijn aangewezen 227 en 228 voor bloem; 229voor 125 gram roggevlokken, haver mout, gort e.d.; 230 voor 125 gram peulvruchten, 231 voor 100 gram kaas; 232 voor 250 gr. suiker, 233 voor 250 gram jam, 234 voor een rantsoen vervan gingsmiddelen; 39 Versnape ringen voor 150 gram Versna peringen en 39 Tabak voor een rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Bon 39A Boter en 39B Boter geven elk recht op 125 gram margarine of boter. In het zg.n. „wettelijk ge bied" in het Westen des lands (zóne 1 en 2) wordt op de bon Reserve C 79 voor kinderen, geboren in de jaren 1930 tot en met 1939 7 liter taptemelk in plaats van volle melk ver strekt. Hetzelfde geldt voor de bon Reserve D 79 voor kinde ren geboren in de jaren 1940 of 1941, welke in het Westen des- lands eveneens recht geeft op het koopen van 7 liter tapte melk. Deze kinderen ontvan gen bovendien op bon Reserve D 80 nog 3«/e liter volle melk. De bonnen Melk 39 en Melk 40 worden niet geldig verklaard en kunnen worden vernietigd. Op de bonnen Vleesch 39 A en Vleesch 40 A kan men hetzij één rantsoen vleesch, hetzij 100 gram kaas koopen. De bon nen 39B en 40B Vleesch geven recht op het koopen van een kwart rantsoen vleesch of 25 gram kaas. Er wordt ditmaal geen bon voor kinderdrankpoeder aan gewezen. Op de reservebon D 78 is 250 gram roggevlokken verkrijg baar; op E 78 250 gram kinder meel of voedingssuiker Op rantsoenbonnen beschuit is tot nader order uitsluitend één rantsoen biscuits verkrijg baar. Biscuits mogen niet meer op brood- en bloembonnea worden afgeleverd. Voor ern stige maagpatienten (ac'V° of chronische maagzweer! -ui len op medisch advies besc^-F'bon nen beschikbaar worden ge steld, welke dus recht geven op biscuits. Rantsoenbonnen voor boter, zoowel als voor margarine geven tot nadpr order recht op het koopen van boter of mar garine naar keuze. Op ransoenbonnen voor Op rantsoenbonnen voor vleesch of vleeschwaren, dus geen kaas, beschikbaar gesteld. Op rantsoenbonnen voor kaas is uitsluitend kaas, dus geen vleesch of vleeschwaren ver krijgbaar. Rantsoenbonnen voor melk blijven recht geven op gestan daardiseerde melk, ook in het z.g. wettelijk gebied in het Westen des lands (zóne 1 en 2). Kaas op do vleesch- bonnen. Geldigheidsduur verlengd. De bonnen 37 en 38 A en B vleesch, welke van 3 t.m. 16 September geldig zijn ver' klaard, geven eveneens recht op het koopen van kaas. De geldigheidsduur van deze bonnen wordt verlengd tot en met 30 September. Van 17 tot en met 30 September mag op deze bonnen echter uitsluitend kaas en dus geen vleesch wor den gekocht. Op de A-bonnen wordt 100 gr op B-bonnen 25 gram kaas ver strekt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1