De strijdt woedt voort bij Arnhem en Nijmegen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Aart de Adriatische Zee werden 106 tanks van den vijand vernietigd 289e Jaarg. No. 224 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. BijkantorenSoendaplein 21. IJmutden-O. Remtorandtlaan 58 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 23 Sept. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. lv15, per kwartaal 3.42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Hoofdkwartier van den Führer, 22 Sept. Het opperbevel van de Weermacht maakt be kend: In het gebied van Arnhem werden de eigen aanvallen ter vernietiging van de daar opge sloten resten der eerste Engelsche luchtlan dingsdivisie voortgezet. De via Nijmegen naar het Noorden aanvallende vijand werd ten Noorden van de stad opgevangen. Ten Zuiden van Nijmegen winnen eigen tegenaanvallen langzaam terrein. Jacht- en slagvliegers on dersteunden de afweergevechten van het leger in het Nederlandsche gebied en vernietigden 38 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 20 zware ter ravitailleering van de vijandelijke luchtlandingstroepen gebruikte transportvlieg tuigen en 12 viermotorige bommenwerpers. Tien Anglo-Amerikaansehe bommenwerpers werden bovendien door formaties van het leger neergeschoten. In het gebied van Aken werden verschei dene met tanks ondernomen aanvallen van den vijand afgeslagen, waarbij negen tanks werden stukgeschoten. Zuidoostelijk van de stad wordt de vijandelijke druk sterker. Bij Pont a Mousson en in het gebied van Nancy Lunéville werden verscheiden aanvallen van den vijand ten^deele in succesvolle tegenaan vallen afgeslagen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Plaatselijke penetraties werden gezuiverd. In het gebied van Remiremont ging de vijand met vrij sterke strijdkrachten tot den aanval over. De zware gevechten om de stad duren voort. De verdedigers van de vesting Boulogne zijn sinds dagen in uiterst zware afweerge vechten met een sterk overmachtigen vijand gewikkeld. Op Calais ondernam de vijand gisteren zware luchtaanvallen. De bèzetting van St. Nazaire sloeg verscheiden vijandelijke aanvallen af. In het gebied ten Noorden van Florence mislukten talrijke met geconcentreerde strijd krachten ondernomen vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten. Een plaatselijke p- -oje werd afgegrendeld. A -'e Adriatische Zee zette de vijand als gevolg van de in de zware gevechten der laatste dagen geleden groote verliezen zijn doorbraakaanval niet voort. Aan het geheele front werden plaatselijke sterke aanvallen af geslagen. Op 20 September werden in totaal 106 tanks van den vijand vernietigd. In Zuidwestelijk Zevenburgen zijn Hongaar sche troepen in strijd gewikkeld met vijande lijke aanvalsspitsen. Onze formaties sloegen op den Szekel-top alle aanvallen van de bolsjewisten af. In Westelijk Roemenië stelden eigen slag vliegers 23 tanks buiten gevecht en verniel den talrijke voertuigen. In den afweerslag in het gebied van Sanok en Krosno duren de zware gevechten met nieuw aangevoerde strijdkrachten der bolsje wisten voQrt. Door onze tegenaanvallen wer den olaatselijke penetraties opgeruimd, waar bij talrijke Sovjettanks stukgeschoten werden. Bij Warschau mislukte een nieuwe poging van den vijand om de rivier over te steken reeds op de eilanden in de rivier. Er werden ruim 200 gevangenen binnengebracht. Onze gepantserde aanvalsgroepen wonnen Zuidwestelijk van Mitau, ondanks taaien vrfan- deiijken tegenstand, verder terrein. In Letland en Estland hebben onze Khe!d- haftig strijdende troepen nieuwe doorbraak- KOPTF BERICHTEN. Jefferson Coffery, vroeger ambassadeur te Rio de Janeiro, is door Roosevelt benoemd tot vertegenwoordiger bij de Defacto-regee- ring van De Gaulle met den rang van ambas sadeur. De leden van het Hongaarsche gezant schap in Helsinki zijn Donderdagavond in Stockholm aangekomen. Stockholm Tidningen meldt uit New- York, dat drie groote fabriekscomplexen van het Zweedsche kogellager-concern in de Ver- eenigde Staten door een staking practisch zijn stil gelegd. Uit Milaan wordt gemeld, dat in Napels een zware pokken-epidemie is uitgebroken. EFE meldt uit Washington, dat de leider der Amerikaansche communisten heeft ver klaard, dat de communisten de herkiezing van Roosevelt steunen DE BESCHIETING DOOR DE V I. Het feit, dat de beschieting van" Zuid Enge land en het gebied van Groot-Londen door de V 1 nie.t meer voortdurend in het offici- eele Duitsche weermachtbericht wordt ge noemd, wordt in militaire kringen der Rijks hoofdstad verklaard, door te zeggen, dat de Duitsche vliegende bommen blijkbaar quan- titatief in den laatsten tijd niet meer zoo massaal zijn afgevuurd als in de vorige weken. De vraag of zij hiervoor in de plaats door de Duitschers qualitatief versterkt zijn, werd in het midden gelaten. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Voor de uitreiking van distributiebescheiden Is het Maandag te Haarlem de beurt aan de letters Schill tot en met Spro en Dinsdag aan het restant van de letters S, van Spro af en Ta tot en met Truf. pogingen van sterke strijdkrachten der Sov jets ook op den achtsten dag van den slag verijdeld. In afweer en tegenaanval werden gisteren tien vijandelijke tanks vernield of buitgemaakt. In het Noordelijk deel van Estland zijn de gelaste distancieeringsbewegingen uit den Narwa-sector volgens het plan verloopen. Amerikaansche bommenwerpers hebben gis teren overdag verscheiden plaatsen in het Hongaarsche gebied aangevallen. Bij terreur- aanvallen op Westduitsch gebied ontstond schade, in het bijzonder in Mannheim, Lud- wigshafen, Koblenz en Mainz. De strijd bjj Nijmegen. Interinf meldt: Formaties van het tweede Engelsche leger pogen van het gebied van Eindhoven uit den weg naar het Westen te verbreeden, doch zij werden bijna overal met aanzienlijke verliezen afgeslagen. In het ge bied van Nijmegen duurden de hevige straat- en huizengevechten, vooral om de spoor wegovergangen voort. De van het Zuid-Oos ten uit tot een tegenaanval overgegane Duit sche formaties wisten tot vlak bij de stad te komen. Ook in het boschachtige terrein in het Zuiden ontstonden verbitterde gevechten van kleinere groepen, die ten gunste van de Duitsche afdeelingen verliepen. Zij konden de Britsche beveiligingen, die den aanval- stoot van de in het gebied van Nijmegen staande Britsche formaties naar het Oosten moesten afsluiten terugwerpen of vernieti gen. Nadat een hernieuwde poging, om met pantserstrijdkrachten door te stooten tot de in het gebied van Arnhem ingesloten en in middels tot op een gering overschot na ver nietigde eerste Engelsche landingsdivisie mislukt was, poogden de Britten tevergeefs opnieuw valschermjagers neer te laten. De aanvalspoging ten Noorden van Aken, die van het Zuid-Limburgsche gebied uit giste ren door de" Anglo-Amerikanen werd onder nomen, werd niet voortgezet. De gevechts actie bleef in dit gebied tot kleinere verken- ningsaanvallen en wederzijdsche stoot troepenondernemingen beperkt. Bruggehoofd in België opgeruimd. Door Duitsche tegenaanvallen is gisteren het vijandelijke bruggenhoofd, bij Aart aan het Maasschelde-kanaal opgeruimd. Krach tige aanvallen der Canadeezen om hun kleine bruggenhoofd ten Noorden van Antwerpen uit te breiden, leidden gisteren bij Ekeren en Wilmarsdong tot zware gevechteh. die nog voortduren. ZUIGELINGEN- EN KINDERVOEDING IN VERBAND MET DE GASLOOZE UREN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Ondanks de gaslooze uren, zul len zuigelingen en kleine kinderen op gere gelde tijden hun flesch of pap moeten krijgen. Hoe deze moeilijkheid op te lossen? Voor het warm houden van pap en melk is het gebruik van een hooikist e.d. uitgesloten. Melk en melkgerechten bederven wanneer zij eenigen tijd in de hooikist hebben gestaan. Ook al lijken zij eetbaar, doordat de smaak slechts licht zuur is, dan kunnen zij toch schadelijk voor de gezondheid zijn. Naast melkzuurbac teriën kunnen er ook andere, schadelijke bacteriën tot ontwikkeling zijn gekomen, het geen men niet altijd bemerkt. Alhoewel er geen afdoende maatregelen te nemen zijn, willen wij het volgende adviseeren. Voor de flesschenvoeding: 1. Kook tijdens de uren, dat er gas is, de melk, die de zuigeling per dag gebruikt en los er de benoodigde hoeveelheid suiker (per dag) in op. 2. Koel deze melk snel af en zet haar op een zoo koel mogelijke plaats. 3. Kook water, zoo mogelijk in eenige pan netjes geheel' gevuld (liefst hetzelfde aantal als de zuigeling flesschen krijgt), en plaats deze onmiddellijk in hooikist, kranten, kus sens of dekens. 4. Neem, indien er een fleschje klaar ge maakt wordt, de benoodigde hoeveelheid melk met opgeloste suiker en verdun deze met zoo veel warm gehouden water als noodig is. 5. Wikkel de flesch tijdens het voeden in een wollen doek of truitje om afkoeling te voor komen. Voor de pap: 1. Kook een dikke brei van havermout, gort- mout of ander bindmiddel en water. Plaats deze onmiddellijk in hooikist, kranten," kus sens of dekens. 2. Kook een hoeveelheid melk en laat deze onmiddellijk afkoelen, b.v. in een teil met water (dit water is dan voor de afwasch te gebruiken). 3. Overgiet bij het gebruik van de pap de warmgehouden brei met melk. Daar het tegenwoordig wel eens voorkomt, dat de melk, zoodra zij gekookt wordt, door loopt, gaan vele huisvrouwen er toe over de melk niet te koken; zij sparen dan meteen brandstof. Wij vestigen er de aandacht op, dat op het oogenblik alle melk gekookt dient te worden. De melk, welke afgeleverd wordt, is slechts oppervlakkig gepasteuriseerd en niet steriel verpakt. Er kunnen dus ziektekiemen in voorkomen, die door koken vernietigd moeten worden. Loopt de melk tijdens het koken door, dan is dit een teeken, dat zij be- Idorven is en dus jammer .genoeg niet voor Imenschelijk gebruik geschikt is. Feest voor Lodewijk van Deyssel. De literator dr. K. J. L. Alfoerdingk Thijm, beter bekend onder zijn pseudoniem Lodewijk van Deyssel, heeft Vrijda/g ter gelegenheid van zijn. tachtigsten verjaardag talrijke blijken van medeleven ontvangen. Hoewel in verband met de huidige omstandigheden slechts een beschei den viering mogelijk was, toch-kwamen velen den 30-jarige hun gelukwensöhen aanbieden. In zijn woning aan het Kenaupark 9 ontving de jarige een bloemstuk met een brief van geluk- wenseh van het Haarlemsche gemeentebestuur. De heer B. F. Enschedé toonde in de morgen uren zijn belangstelling. De drukbezochte receptie in Hotel Lioh d'Or werd onder meer bijgewoond door de heeren Godfried Bomans, dr. Tjebbo Franken en mr, S. Andriessen, alsmede mevr. B. WitzenVan Vlooten en mevr. Dingemans. De heer A. H. Arends vertegenwoordigde het genootschap Kunst Zij Ons Doel. De heer Godfried Bomans heeft zich in een geestige toespraak tot den jubilaris gericht. Spr. memoreeerde de voorbereidingen en de ge strande pogingen van het Thijm-comité den jarige te huldigen. Een bijeenkomst in het Waag gebouw moest achterwege blijven. Namens vele kunstvrienden werd tenslotte de wensch geuit, dat dr. Thijm nog talrijke vruchtbare jaren zal mogen hebben. Temidden# van een bloemenweelde werd de middag in een feestelijke sfeer doorgebracht. Welgemeende attenties bewezen de genegenheid, welke er voor den 80-jarige bestaat. Dr. K. J. L. Alberdingk Thijm zal het bereiken van dezen levensmijlpaal niet licht vergeten, on danks het feit, dat er minder gelegenheid bestond een grootsche hulde op touw te zetten. Doopsgezind Zangkoor bestaat 50 jaar. Op 9 October zal er een halve eeuw ver streken zijn sinds de bekende zangvereeniging Doopsgezind Zangkoor gesticht werd. Het koor dankt zijn ontstaan aan een dankplech- tigheid ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van den heer H. J Overbeek als hoofd van de Doopsgezinde School. Onder leiding van den heer Jan de Nobel was in den zomer van 1894 een machtig koor van 180 personen, oud-leerlingen der Doopsgezinde School bijeen gebracht en op samenzang afgericht. Het succes van het huldigingsconcert op 9 October was van dien aard, dat besloten werd het gelegenheidskoor in stand te houden. Het eerste bestuur bestond uit de heeren J. Kuiper, Ed. van Bilderbeek, N. J van Bommel, P. van Cittert en P. Grilles, terwijl het Eere-voorzitterschap den heer H. J. Over beek (vader van den tegenwoordigen voor zitter) werd aangeboden. Jan de Nobel werd tot directeur benoemd en onder zijn leiding kende de vereeniging als a cappella-koor een grooten bloei. De Kerkeraad der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente verleende haar daad werkelijken steun en vele belangstellenden traden als donateur toe. In 1902 werd de Wed. A. L. DyserinckWijnands beschermvrouwe der vereeniging. Markante figuren, die veel tót den bloei van D. Z. bijbrachten, waren vooral de heeren E. A. Liera (in 1898 als voorzitter opgetreden) en Ed. A. van Bilder beek, die vele jaren eerste secretaris was. In 1912 verliet Jan de Nobel de vereeniging en zijn opvolger als directeur was H. Linden- "boom. Tot dan toe had D. Z. zich hoofdzake lijk aan den a cappella-zang gewijd, en dat bleef voorloopig zoo. Onder den volgenden directeur, den heer K. H. Kerkhoff, die in 1918 in functie trad, begon het koor zich van lieverlede te richten naar het oratoriogenre. Uit dien tijd herinneren wij ons uitvoeringen met orkest van „Das Feuer-Kreuz", „Lobge- sang", „Erlkönigs Tochter" en „Die Jahres- zeiten". Hiermede kwam de vereeniging in een nieuwe bloeiperiode. Van 1910 tot 1920 was dokter P. W. Peere boom voorzitter. Hen werd opgevolgd dooi den heer C. Overbeek, die tot op heden deze functie bekleedt. In 1924 tracl de heer Kejkhoff als direc teur af en werd opgevolgd dóór Jac. Zwaan, onder wiens leiding de vereeniging den inge slagen weg bleef volgen. Het jubileum concert ter gelegenheid, van het dertig-jarig bestaan, waarmee hij in 1924 van wal stak en waarop Haydn's „Schöpfung" ging, was een rijke belofte, die in den loop der twintig volgende jaren gestand gedaan werd met uitvoeringen van „Der Messias", „Das Lied von der Glocke", „Quo Vadis", „Ein Deut- sches Requiem", „Elias", enz. Maar ook werd de a cappella-zang ijverig beoefend en menige geslaagde uitvoering in de Doopsgezinde Kerk bewees, dat de heer Zwaan in deze richting met D. Z. ook met succes wist te werken. Het verscheiden van een drietal bestuurs leden beteekende gedurende de laatste jaren een groot verlies De heeren H. van Bock- hooven, A. van Waateringe en J. Groen be wezen immers restpectievelijk als penning meester, tweede secretaris en bibliothecaris het D. Z. uitstekende diensten. Van de op richters behoort alleen nog de heer J. Th. Bontjema tot de werkende leden. Ook; in moeilijke tijden heeft Doopsgezind Zangkoor het hoofd boven water weten te houden en door gecombineerde concerten, tezamen met Schoten's Chr. Gem. Koor be langrijke prestaties kunnen leveren, zooals bijv. de uitvoering van Bach-cantate me? orkestbegeleiding, in den loop van het vorige seizoen. Tot .een viering van het gouden jubileum zal he't begrijpelijk in de huidige omstandig heden wel niet kunnen komen; doch een her- denkings-artikel mocht toch niet achterwege blijven. Moge Doopsgezind Zangkoor nog lang zijn levenskracht bewaren en in vreed zame tijden weer tot hoogen bloei komen. Sluit de hoofdkranen der waterleiding. De directies der Waterleidingbedrijven van Haarlem en Bloemendaal maken bekend, dat in de wegens evacuatie verlaten woningen de hoofdkraan var. de waterleiding bij de watermeter zorgvuldig moet worden gesloten Idaar waterverlies ontoelaatbaar is. Betreden spoorlijnen verboden. Blijft niet staan op en by bruggen. ■De Höhere S.S.- und Polizei- führer Nord-West en General- Kommissar für das Sicher- heitswesen maakt bekend: In overleg met de bevoegde hooge commando-instanties van de Duitsche weermacht gelast ik met onmiddellijke in werkingtreding het volgende le. Het betreden van spoor lijnen inclusief een 15 meter breede strook links en een 15 meter breede strook rechts van de rails is voor burgers verboden, met uitzondering, van het personeel der Neder landsche Spoorwegen die be last zijn met de controle van de spoorlijn en zich als zoo danig kunnen legitimeeren. Het verbod van betreden geldt niet voor: Spoorwegstations, spoorwegovergangen, en spoor- 'wegtunnels, die voor het ge bruikelijke openbare verkeer dienen. 2e. Het blijven staan op en bij bruggen, bruginrichtingen van allerlei aard, wegtunnels en het blijven staan bij alle Duitsche dienst- en comman do-instanties en bij bewaakte objecten van allerlei aard, is in een omtrek van honderd meter van deze inrichtingen verboden. 3e. Op personen die dit voorschrift overtreden, wordt wanneer zij eenmaal zonder resultaat Zijn gewaarschuwd terstond geschoten. (w.g.) RAUTER, S.S.-Obengruppenführer und General der Pólizei. Voedselvoorziening in gevaar. 's-Gravenhage, 22 September. Naar aanleiding van de ern stige stremming in het ver keer, veroorzaakt door de spoorwegstaking, heeft 't A.N.P. zich tot de bevoegde autori teiten gewend, om inlichtin gen over' de voedselvoorzie ning. Algemeen ziet men den toestand zeer somber in, voor al voor de honderdduizenden mensehen in de steden. Er liggen hier en daar voorraden, doch deze zijn slechts voor korten tijd voldoende, om in de behoeften te voorzien. Wanneer het personeel der spoorwegen niet zeer spoedig het werk hervat, wordt een groot deel der Nederlandsche bevolking waaronder ook de gezinnen van talrijke spoor wegmannen met hongersnood bedreigd Algemeen sprak men den wensch uit, dat de stakers thans tot bezinning komen, om te voorkomen, dat de reeds ernstige moeilijk heden bij de voedselvoorzie ning niet tot een algemeene catastrophe leiden. INLEVERING GROENTEBON ELFDE PERIODE. De secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat inwoners der gemeenten, waar klantenbinding voor groente geldt, de bonnen „groente elfde periode 1944" tot en met 23 September a.s. dienen in te leveren bij den handelaar, van wien zij van 1' October tot en met 28 October 1944 groente en fruit wen- schen te betrekken. JUBILEUM JOH. OTS. Dezer -dagen was het vijftig jaar geleden, dat de heer Joh. Ots ziin loopbaan als toonkunste naar begon. De laatste 17 jaar is hij organist in de H. Hartkerk hi het Kleverpark. Ter gelegen heid van het jubileum zal Zon dag ter intentie van den jubilaris een Hoogmis worden opgedragen. Onder leidinig van Olivier Koop zal het zangkoor de Trinitatis- mis van Hu-bert Cuijpers ten g'ê- hoore brengen. De comoonist zal het orgel bespelen. Na afloop wordt een receptie gehouden. DE HFER P. DE ROOIJ OVERLEDEN. Te Alkmaar is in den ouder dom van 62 jaar overleden de heer P. de Rooii. oud-voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Rafaël". De Hoofd-insoectie voor de L-uchfbeseh-erming vraagt Houdt U Uw kinderen voortdurend voor, dat ze geen enke! projectiel mo gen aanvatten, maar dat ze de politie moeten waar schuwen als ze iets ver dachts vinden?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1