Haarlemsche Courant ïn het gebied van Eindhoven duren zware gevechten voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Aanval op Calais. 389e Jaarg. No. 327 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 27 Sept. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het oppercommando van de Duitsche weer macht "maakt bekend: Aan ons bruggenhoofd in het Westen van Nederland en in den sector van Antwerpen werden verschillende vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een penetratie werd in een tegen aanval opgeheven. In Midden-Nederland, vooral in het gebied van Eindhoven, duren de zware gevechten voort. Terwijl de vijandelijke aanvallen ten Z.W. van Vechel mislukten, kon de vijand ten O. en Z O. van Helmond eenige kilometers naar het Oosten opdringen. Een vijandelijke aanval, die ten doel had de ten Westen van Arnhem ingesloten resten van de eerste En- gelsche luchtlandingsdivisie te bevrijden, werd door een tegenaanval afgeslagen. De vijand leed hooge verliepen. Ten N. van Nijmegen zetten de Engelsehen met sterke strijdkrachten hun door tanks on dersteunde aanvallen voort, maar konden echter slechts een geringeterreinwinst be halen. Onze formaties jachtvliegtuigen richt ten doeltreffende aanvallen, ondanks de on gunstige weersgesteldheid, tegen vijandelijke troepenbewegingen, infanterie-stellingen én het overzetverkeer ten Z.O. van Arnhem. De vijand had zware verliezen en verloor in luchtgevechten 23 vliegtuigen. Ten Z. O. van Aken plaatselijke gevechts activiteit. Verschillende aanvallen van den vijand werden afgeslagen en eên Amerikaan- sche strijdgroep werd ingesloten. De met sterke pantserstrijdkrachten ter weerszijden van Luneville aanvallende vijand werd teruggeslagen. Sterke formaties van het zevende Amerikaansche leger zetten hun groo- ten aanval tusschen Epignal en Remiremont voort. Ondanks den taaien tegenstand van onze troepen kon de vijand zijn bruggenhoofd aan de Moezel iets verbreeden. De 'verbit terde gevechten duren voort. Na een voorbereiding van sterk geschutvuur is de vijand tot den aanval op Calais over gegaan. In harde gevechten werd hij, tot op eenige penetraties in den Westelijken sector na, afgeslagen. Van de andere steunpunten aan het Kanaal en aan de Atlantische kust worden slechts artillerie-activiteit en eigen succesvolle stoottroepondernemingen gemeld. Het storingsvuur op Londen duurde in den afgeloopen nacht voort. In Midden-Italië heeft de vijand ook gisteren zijn zware aanvallen voortgezet. In het gebied van Fiorenzuola konden de Geallieerden geen terreinwinst behalen. In een sector werden alleen al in den tijd van 36 uur 27 vijandelijke aanvallen afgeslagen. In een corps-sector werden 35 vijandelijke tanks vernietigd Aan de Adriatische Zee hield het nieuwe afweer- front tegen den sterken vijandelijken druk stand. In Zuid-Westelijk Zevenburgen werden de vijandelijke aanvallen aan de HongaarSeh- Roemeensche grens sterker. Ten N van Arad sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen vij andelijke aanvalstroepen terug. Tusschen To renburg en den kam van de Oost-Karpaten heerschte levendige plaatselijke gevechts activiteit. Aan de Beskidenpassen zette de vijand met nieuwe strijdkrachten den geheelen dag zijn aanvallen voort. Zij werden in harde gevechten afgeweerd of opgevangen. Tusschen de Duna en de Baai van Riga werden in het verloop van onze uitwijkbewe- gingen talrijke aanvallen van den ons op de voeten volgenden vijand afgeslagen en veertig pantserwagens stukgeschoten. Hierdoor is het totale aantal stukgeschoten tanks in den tijd van 14 tot 24 September tot 933 gestegen Onder de bescherming van een dicht wolken dek richtten Amerikaansche bommenwerpers terreuraanvallen tegen steden in Zuid-West- DuitsChland, vooral tegen Coblenz, Frankfurt am Main en Straatsburg. Luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoot 11 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Tn den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Mannheim. In aanvulling op het weermachtbericht wru-at- nog het volgende medegedeeld: Tiidens den afweerslag tusscfiën de Duna en de Baai van Riga vond al strijdende in de voorste linies, de commandeerende generaal van een legercorn-s. die onderscheiden was met de Zwaarden bij het Eikenloof van het Rid derkruis, de generaal der infanterie Wilhelm Wegener, den heldendood. Tijdens de afweer- gevechten in België heeft zich de 712e infan terie divisie onder aanvoering van luitenant- generaal Neumann bijzonder onderscheiden De divisie vernietigde of maakte in den tijd van 3 tot 10 September 161 Sherman-tanks en pantserverkenningswagens, grootendeels door anti-tankstrijdmiddelen voor den korten af stand. buit Strijd in Midden-Nederland In Beriijnsche militaire kringen wordt ver nomen aldus meldt het D.N.B. dat Duit sche stoottroepen in Midden-Nederland erin slaagden, met ondersteuning van tanks de verbinding der Geallieerden tusschen Eind hoven en Nijmegen over aanzienlijke breedte te doorsnijden. Daarmee gaat de strijd om den corridor naar Nijmegen intensief verder. Voorts wordt vernomen dat de Geallieerden tot dusver in Midden-Nederland drie tot vier luchtlandingsdivisies hebben neergelaten. Tusschen 17 en 23 September hebben de mo biele gevechtstroepen der Duitsche lucht doelartillerie in Nederland 72 transportvlieg tuigen en 18 vrachtzweefvliegtuigen neerge- -cnoten. Wegens de moeilijke positie van de Britten In den Corridor tusschen Eindhoven en Nij megen is Montgomery zijn strijdkrachten gaan hergroepeeren, waardoor een niet on aanzienlijke versterking der Britsche divisies valt waar te nemen, die ten gevolge had dat het Oostelijk afgrendelingsfront der Duitsche verdediging eenige kilometers naar het ge bied van Helmond moest worden teruggeno men. Het Internationale Informatiebureau meldt van het Nederlandsche strijdtooneel, dat de eerste Britsche luchtlandingsdivisie heeft op gehouden te bestaan. Ook de laatste 600 Brit ten hebben gistermorgen in een plaatsje ten Westen van Arnhem de wapens neergelegd. Deri Duitschen troepen viel daarbij nog aan zienlijk materiaal in handen. In het gebied van Aken hadden slechts plaatselijke gevech ten plaats. Men verwacht hier echter binnen kort een opleving van den grooten strijd. Churchill over Dumbarton-Oaks „Een organisatie tot handhaving van vrede en veiligheid" Naar Reuter meldt heeft Churchill in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de conferentie van Dumbarton-Oaks. De Brit sche regeering, zoo zeide hij in dit verband, volgt de politiek om gemeenschappelijk met de Sovjet-Unie, de Vereenigde Staten en China te geraken tot een overeenkomst inzake een aantal voorstellen voor „een organisatie tot handhaving van vrede en veiligheid". De eerste stappen voor dit probleem werden in Dumbarton Oaks gedaan. Evenwel heeft geen der vertegenwoordigende regeeringen tot dus ver eenige verplichting op zich genomen. Zou het gelukken, naar ik hoop, aldus Churchill, gemeenschappelijke voorstellen te formu leeren, dan zouden deze aan de betrokken regeeringen als basis voor een gemeenschap pelijke conferentie der Geallieerden worden medegedeeld. Ook 't parlement zou „voldoen de gelegenheid" krijgen om over de voorstel len beraadslagen. Overgaande op 't Poolsche vraagstuk verklaarde Churchill, dat de Brit sche regeering er altijd duidelijk op gewezen heelt dat de afstand in gebied te groot is om de verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen voor een ondersteuning van een aige- meenen opstand in Polen. De Britsche regee ring heeft na het uitbreken van den opstand tegenover de Sovjetregeering de hoop uitge drukt, dat zij den Poolschen opstandelingen „voor zoover het in haar vermogen ligt" hulp zou willen verschaffen, hoewel een coördi natie tot dusver niet is bereikt. Radiorede luitenant-generaal Dittmar. Luitenant-generaal Dittmar constateerde in zijn radiorede, dat de Anglo-Amerikaansche oorlogsleiding, ondanks de voor haar veel belovenden stand van den oorlog-in de maand Augustus de beoogde openbreking van het Duitsche front niet is gelukt. Dit geldt in het bijzonder voor het gevechtsgebied Nederland, waar de aanvaller te lang in een te zware en aan crisis rijke verdediging werd vastgehou den, dan dat thans nog voor hem groote oneratieve voordeelen te verwachten zouden zijn In deze gevechten is gebleken, dat de trefkracht der Duitsche formaties en de energie der Duitsche leiding onbeïnvloed zijn door de negatieve gebeurtenissen der laatste weken. Zekr is dat de stemmen in het Ge allieerde kamp, die meenden een aanstaande zegevierende beslissing en een spoedig einde van den oorlog te kunnen voorspellen, nog enkele weken geleden geenszins zonder re- eelen achtergrond waren. Thans moeten zij toegeven, dat de dingen grondig zijn gewijzigd. De gevechten in het gebied van Nijmegen zijn nog niet geëindigd. Vast staat echter, dat de afloop van de ge- heele actie waarschijnlijk niet met de ver wachtingen van den vijand in overeenstem ming zal zijn. In elk geval is de opensplijting van ~het Duitsche front niet bereikt. Dp Duitschers kunnen met recht spreken van het wederopbouwen van een Westelijk front. Het belangrijke is bereikt: De gebeurtenissen "ün het Westen worden niet meer, zooals nog enkele weken geleden in Oost-Frankrijk en in België eenzijdig bepaald door de activi teit van den aanvallenden vijand en de rich ting van zijn pantsertoppen. HEEMSTEDE TWEE GEITEN ONTVREEMHD. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat aan het eind der vorige week twee geiten, welke op een terrein aan de Berliozlaan stonden te grazen, zijn gestolen. Het is bekend, dat twee jonge vrouwen den diefstal moeten hebben gepleegd. Zij, die hieromtrent nadere inlich tingen kunnen verstrekken worden verzocht zich aan het politiebureau te melden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. KraaijenoordA. M. v. d. Burgh. Getrouwd: F. A. M. LeeuwenbergA. G. M. Visser. H. MullerA. v. Wijngaarden. Bevallen: M. RoversRovers, d M. B. Be- liënv. Steijn, z. J. P. v. SmaalenOpstal, d E. TimmermanVerzaal, d. M. H. J. de Haan Jansen, d. Overleden: J. G. Klomp, 74 j., geh. F. G. Deelen, 82 j., wed. R. Mielart, 88 j., wed. J. F. Erdmann. Het suikerrantsoen na 14 October. Voorloopig geen nieuwe bon voor personen vóór 1939 geboren. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat na 14 October a.s. voor personen, geboren in de jaren 1939 of zroeger, voorloo pig geen nieuwe bon voor het koopen van suiker zal worden aangewezen. Men houde hiermede met de verdeeling van het suiker rantsoen rekening. DE NACHTWACHT. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat een groot aantal Nederlandsche schilderijen w.o. de Nachtwacht van Rembrandt, in Maastricht onbeschadigd in handen der Geallieerde troepen zijn gevallen. Het hericht trok uiter aard zeer de aandacht omdat gebleken was. hoe goed ons kostbaar bezit daar bewaard gebleven was ondanks de oorlogshandelingen. Van verschillende zijde heeft men aan het A.N.P. nadere bijzonderheden gevraagd. Het kan die niet verschaffen. Van bevoegde zijde werd meegedeeld, dat er verder ook van Ge allieerden kant geen berichten over versche nen zijn, zoodat men alleen de hoop kan uit spreken. dat de schilderijen in haar veilige bergplaats gebleven zijn en blijven zullen tot het einde van den oorlog HANDEL IN EFFECTEN. De secretaris-generaal van Financiën heeft bepaald, dat met ingang van 22 September j.l. eiken handel in, alsmede elke overdracht en overschrijving (voor zoover deze niet voortkomen uit transacties van vóór 5 Sep tember 1944) van effecten, welker verhande ling niet aan stopkoersen gebonden is, tot nadere aankondiging is verboden. TWEE DAGEN WERKSTER. Een onbekende stal vele goederen. Een Heemsteedsche dame, die een dienst bode voor dag en nacht had gevraagd, kreeg bezoek van een werkster, die haar diensten aanbood. Zij werd met open armen ontvan gen, doch bleek reeds twee dagen later plot seling te zijn verdwenen met medeneming van boter, slaolie, wijn en andere artikelen. De naam van de werkster is nief~bekend. De recherche adviseert in verband hiermede be langhebbenden zich voortaan op de hoogte te stellen van de gegevens van het persoons bewijs, daar deze bij het in dienst nemen van huispersoneel onmisbaar zijn. MEISJE LIEP TE HEEMSTEDE TEGEN EEN TRAM. Dinsdagavond om half acht liep het 7-jarig dochtertje der familie N. uit de poort naast ha^ir woning aan den Binnenweg te Heem stede. Daar zij de juist passeerende tram niet bemerkte, kwam zij in aanraking met een der rijtuigen. Een dokter, welke de eerste hulp verleende, constateerde een hersenschudding, waarna het slachtoffer naar de Mariastiehting werd vervoerd. DERTIG DEUREN ONTVREEMD. Door den 67-jarigen timmerman C., wonende aan de'Schalkburgergracht werd bij de poli tie aangifte gedaan, dat onbekenden uit de onbewoonde perceelen aan de Nicolaas Beets- en de Teding van Berkhoutstraat niet minder dan dertig deuren hebben gestolen. Er wordt een onderzoek ingesteld. KONIJNENDIEFSTAL OPGEHELDERD. Als verdacht van diefstal van 11 konijnen heeft de Haarlemsche politie den 55-jarigen v. d. V. en den 47-jarigen L. 'aangehoudöp. Zij bekenden de daad in samenwerking met een zekeren v. G. te hebben gepleegd. Voorts bleek, dat V. zich hierben aan heling had schuldig gemaakt. Van de buit werden zes konijnen opgespoord, welke aan den eige naar zijn teruggegeven. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN TE HAARLEM. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Donderdag de beurt aan het restant van letter V, van Vit af en Wa tot en met Wen: Vrijdag is het de beurt aan het restant van de letter W van Wen af, X, Y en Z. Voor toeslagkaart bon R09 inleveren. BERTHA FRENSEL WEGENER KOOPMAN 70 JAAR. Vandaag wordt de pianiste en com poniste Bertha Frensel Wegener-Kaopman te Amsterdam 7 0 jaar. Zij werd op 2 7 Septem ber 18 74 te Bloemendaal geboren. Na de mu ziekschool van Toonkunst te Amsterdam te hebben doorloopen, studeerde zij piano en compositie aan het Amsterdamsche Conser vatorium, waarna, zij ook nog zang studeer de onder leiding van prof. Belwidt te Frank fort. Tot zij huwde, maakte zij een groot aantal concertreizen in Nederland en Duitschland, waarmede zij zich een groote bekendheid als pianiste verwierf. Als componiste heeft de jubilaresse o.a. naam gemaakt door een veertigtal liederen, een Stabat Mater en een cantate voor vrou wenkoof en orkest. Een groot succes verwierf zij zich ook op een concertreis door de Ver eenigde Staten met een reeks door haar ge schreven liederen op Fransche en Engelsche teksten. ORGELBESPELING. In de Groote of St. Bavokerk wordt Donder dag 28 Sept. 1944 des namiddags van 34 uur door den Stadsorganist George Robert het vol gende progrgmma ten gehoore gebracht: 1. Pas- sacaglia, D. Buxtehu.de. 2. Auf meinen lieben Gott, D. Buxtehude. 3. Preludium en Fuga C gr. t. (Peters Bd. Ill no. 7) J. S. Bach. 4. Wer nur den lieben Gott lasst walten (3 bewerkingen) J. S. Bach. 5. Trauerode, Fr. Liszt. 6. Fantaisie S. Rousseau. AGENDA. Donderdag 28 Sept. Frans Hals Theater: „Romance" (18 jaar), 2.30 en 4.45 uur; Luxor: „Muzikanten" (18 j.) 2.30 uur; Rembrandt: „Op heeterdaad" (14 j.) 2.30 uur. Palate: „De moordenaar woont op 21" (18 jaar), i u. Mo- viac: „De Dorpsrechter" (alle leeft.), 2.30 uur. Peulvruchten of erwtenbloem voor Haarlemmers Een bon der noodkaart inleveren. In het tijdvak van 1 October tot en met 14 October a.s. geven de bonnen 129, 2—29, 329 en 429 van de nood kaart, uitgegeven aan de in gezetenen in Haarlem (distri butiekring 187), elk recht op ■het koopen van 250 gram peulvruchten of erwtenbloem. Ter verkrijging hiervan die nen deze boanen vóór 1 Octo ber a.s. bij de detaillisten te worden ingelevërd, eventueel tegen ontvangstbewijs. Deze regeling geldt niet voor de gemeenten Heemstede, Berinebroek, Bloemendaal, Velsen enZandvoort. Bonkaarten bewaren De secretaris-generaal van' het departement van Land bouw en Visscherij maakt be kend, dat het publiek de bon kaarten Ka tot en met Ke 411412 zorgvuldig dient te bewaren, daar de bonnen van deze kaarten te zijner tijd voor het koopen van levens middelen zullen worden aan gewezen. De distributiebonnen in de komende periode Bonnen noodkaarten aangewezen. De secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visseherij maak© bekend, dat de bonnen- lijsten voor de periode van 1 tot en met 14 Oc tober a.s. plaatselijk vastgesteld en gepubli ceerd zullen worden. De bonnen van de nood kaarten, vwelke worden aan gewezen Vgeven, tenzij in af wijking hiervan plaatselijk anders wordt bekend ge maakt, slechts recht op het kooben van artikelen binnen den distributiekring waarin zij zijn uitgereikt. Rantsoenbonnen zijn in alle distributiekringen gel dig,, met uitzondering van nood-rantsoenbonnen welk© eveneens' slechts in den dis tributiekring van uitreiking geldigheid bezitten. Zelfverzorgers mogen da bonnen van de noodkaarten voor die artikelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn niet voor den aankoop van die artikelen aanwenden, doch dienen deze zorgvuldig te bewaren. Na beëindiging van het gebruik van de nood kaarten zijn zij verplicht deze bonnen bij de distribu tiediensten in te leveren. Betreffe'nde het tijdstip van inlevering der bovenbedoel de bonnen volgt nog een na dere bekendmaking. "Voor personen, geboren in de jaren 19 30 tot en met 19 39 wordt voor het tijdvak van 1 tot en met 14 October 300 gram kinderdrankpoe- der beschikbaar gesteld op de bon Reserve C 80", voor komende op de bonkaart KG 410 terwijl deze perso nen op bon Reserve C 78" van dezelfde bonkaart 150 gram versnaperingen -kun nen koopen. De bonnen voor toiletzeep voor kinderen, géborén in het jaar 1942 of later en voor waschpoeder voor per sonen, geboren in de jaren 19 30 of later, zullen nog na der worden bekend gemaakt» „3. 3. Cremer" opent het seizoen Zondag 1 October opent de Letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" het seizoen met „En Jacob diende....", een blijspel in drie bedrijven door Christien van Bommel- Kouw en Henk Bakker*. De bedoeling was in het ko mende seizoen van ieder stuk twee voorstellingen te geven, waarvan één op een avond. Dit plan kan nu geen door gang vin-den; daarom worden Zondagmiddag twee voorstel iingen gegeven»

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1