Haarlemsche Courant Engelsch leger probeert corridor bij Eindhoven te verbreeden. Harde gevechten tusschen Eindhoven en Nijmegen. 389e Jaarg. No. 330 Bureaux: Groote Houtstraat 93 postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtl^pn 5« Verschijnt dagelijks, behalve ep zon- en Feestdagen Nieuivsblad voor Noord~Holland Zaterdag 30 Sept. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen.: per week 26 et., per mnd. 1,16, per kwartaal 3,42, fr. p. posé 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: „De poging van den vijand door een ge weldig gebruik van luchtlandingstroepen in een sprong de Maas- en. Rijnhindernis in Ne derland te nemen, in het Noorden om den Westwall heen te trekken en tusschen Em- den en Munster Duitsehland binnen te drin gen, is mislukt. Het tweede Engelsche leger probeert nu den smallen corridor tusschen Eindhoven en. Nijmegen naar het Westen en Oosten te verbreeden. Daarbij ontstonden ook gisteren hevige gevechten, vooral aan de Nederlandsche grens ten Oosten van Nij megen en ten Westen van Venlo. Ook tus schen Antwerpen en 's-Hertogenbosch is de vijandelijke aanvalsactiviteit toegenomen. Aanvankelijke successen van den vijand werden door den tegenaanval van Duitsche reserves beperkt of opgeheven. Meer dan veertig Engelsche tanks bleven stukgescho ten op het gevechtsterrein achter. Daartegenover traden de wederzijdsche ge vechtshandelingen aan de rest van het Wes telijk front tot aan Metz op den achtergrond. Nadat de' vijand door onzen tegenaanval uit het penetratiegebied ten Noorden van Lune- ville weer naar het Westen was teruggewor pen gingen de Amerikanen gisteren ten Noor den van Nancy tot den tegenaanval over. Hij- bracht hun buiten zware verliezen slechts ge ringe terreinwinst. In het voorterrein van de Westelijke Vogezen nemen de aanvallen der Amerikanen en Franschen, vooral aan weers kanten van Epinal en ten Westen van Bel fort in hevigheid toe. Er ontstonden zeer ver bitterde en wisselvallige boschgevechten, die echter alleen ten Oosten van Lure tot een te rugneming van ons front dwongen. Van de vestingen, die in den rug van den vijand door ons in bezit gehouden worden, n.l. Duinkerken, Calais met kustartilleriegroep van Kaap Gris Nez, de Kanaaleilanden, Lo- rient, St. Nazaire, La Rochelle, Gironde Noord en Gironde .Zuid, wordt op het oogenblik al leen Calais aangevallen. De gevechten duur den daar met> groote hevigheid voort. Op en kele plaatsen heeft de vijand tot aan den rand van de stad weten op te dringen. Parlementa riërs werden van de hand gewezen. In de an dere vestingen vullen onze troepen door ge slaagde uitvallen hun voorraden aan wapens en ravitailleering aan. In Midden-Italië werd gisteren ten Noord westen van Firenzuola de Monte Battiglia, dien de vijand den vorigen dag had veroverd, in een omsingeling aangevallen. Het gelukte de vijandelijke bezetting af te snijden en alle vijandelijke pogingen tot ontzet te verijdelen. Aan het Adriatische front zette de vijand Donderdag ontstonden aan den West-, Noord- en Oostkant van het vijandelijke penetratiegebied van Eindhoven-Nijmegen harde gevechten. De zeer aanzienlijke strijd krachten, welke de vijand hier heeft gecon centreerd, pogen zich met alle geweld be wegingsvrijheid te verschaffen. Van het ge bied van Eindhoven uit, werd sterke druk uitgeoefend op den weg 's Hertogenbosch Nijmegen en van het gebied van Hejmond uit op den weg langs de Maas naar Nijmegen. Hevige afweergevechten ontstonden .daardoor ten Westen van Eindhoven. Ten Westen en Noorden van Vechel en bij de heuvels nabij Boxmeer. Tegenaanvallen wierpen de opge drongen strijdkrachten op verschillende pun ten terug. In het gebied tusschen Waal en Rijn viel de vijand naar het Noorden en Noord-Oosten, aan. Deze aanvallen mislukten evenwel door de ten Zuiden van Arnhem met succes verdedigende Duitsche versperrings grendels. Eigen tegenaanvallen leidden °ten Oosten van Nijmegen tot de herovering van Erlekom. Erlekom in Duitsche handen. Tusschen Eindhoven en Nijmegen poogden 'de Engelschen ook Donderdag tevergeefs in Oostelijke en Westelijke richting terrein te winnen. Ondanks het in den strijd werpen van sterke formaties jachtvliegtuigen slaag den de Engelschen er slechts in ten Westen van Vechel een kleine penetratie te verkrij gen. Alle andere aanvallen werden hier af geslagen. Ten Oosten van Nijmegen herover den de Duitschers tusschen Waal en Maas o.a. het plaatsje Erlekom. Interinformation deelt de volgende bijzon derheden mee: In de Adriatische sector is de groote slag wederom buitengewoon hevig geworden. De troepen van generaal Kesselring hebben on der origehoorden druk weliswaar terrein moeten prijsgeven, maar zij hebben in zeer elastische oorlogvoering het front gehand haafd. Aan het geheele Westelijke front is de ge- vechtsbedrijvigheid zeer afgenomen, terwijl de Duitsche frontlijn verder gestabiliseerd is. Nieuwe groote zwaartepunten beginnen zich af te teekenen bij Aken en Metz. Niettemin kan niet ontkend worden, dat ook de plaat selijke gevechten hard zijn. In de hoop eindelijk Riga te kunnen ne men, hebben de bolsjewieken de laatste da gen massale strijdkrachten samengetrokken om uit het Noorden en het Oosten de Duit sche stellingen open te breken. Zij stieten echter op geconcentreerde afweer. zijn sterke tankaanvallen ook gedurende den nacht en den geheelen dag, ondersteund door onverpoosde luchtaanvallen, voort. De eigen divisies sloegen alle aanvallen met zware ver liezen voor den vijand af en behaalden daar mede opnieuw een volledig afweersucces. In het Zuidoosten gingen bergjagers tot den tegenaanval on de Sovjets over, die in de lus van den Donau, ten Westen van Turnuse- verin waren binnengedrongen. Met een ver lies van 500 dooden en 200 gevangenen wer den twee vijandelijke regimenten verslagen en werd een aanzienlijke buit aan wapens binnengebracht. In Midden-Kroatië namen onze troepen schouder aan schouder met Kroatische tor- matigs de stad Banja-Loelca weer in en her stelden daarmede de verbinding met het sinds dagen daar afgesneden garnizoen. In de wateren van noordelijk Noorwegen brachten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi een vijandelijke motortor pedoboot tot zinken en schoten vier vliegtui gen omlaag. Een eigen vaartuig ging door bomtreffers verloren. In dezelfde wateren werden drie andere vliegtuigen door gevechts veerboo.ten neergeschoten. De vijandelijke teleurstelling over de mis lukte poging, via noordelijk Nederland West- Duitschland binnen te dringen, komt tot- uiting in toenemende terreuraanvalleri* op Duitsche steden. In midden-Duitschland werd groote schade aangericht in de woon wijken van Kassei, Maagdenburg Dessau en in verscheidene plaatsen van het gebied Hal- le-Leipzig. In den afgeloopen nacht vielen Britsehe vliegtuigen Brunswijk aan. De Engelsch-Amerikaansche luchtmacht verloor op 28 September door jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht 75 vlieg tuigen, waaronder 50 viermotorige bommen werpers". De Nobelprijzen in 1944. Volgens het persbureau T. T. uit Stockholm wordt het mogelijk geacht, dat er dit jaar Nobelprijzen zullen worden verSeeld, hetgeen als gevolg van den oorlog sinds 1939 niet meer is geschied. De commissies, die de keuze der candidaten voor de verschillende prijzen voorbereiden, hebben zich nog niet uitgespro ken, maar binnenkort verwacht men een be slissing van de zijde van den raad van be stuur en van de Zweedsche regeering. Er zouden ter verdeeling beschikbaar zijn twee prijzen voor geneeskunde, twee prijzen voor natuurkunde, twee prijzen voor scheikunde en een prijs voor letterkunde. Elke prijs is dit jaar 121.841 kronen groot. De Zweedsche pers heeft tot dusver nog geen enkelen naam van candidaten voor de mogelijke prijzen van dit jaar genoemd. Belooning voor vernietiging van pantserwagens. BOEDAPEST, 28 Sept. (D.N.B.) Een zoo juist van kracht geworden regeeringsverorde- ning bepaalt, dat elk lid van de Hongaarsche weermacht, dat een pantserwagen vernietigt of buit maakt, binnen 15 dagen vijf kadaster- juk grond moet ontvangen. In geval de desbetreffende soldaat sneuvelt ontvangen zijn naaste bloedverwanten even eens binnen twee weken tien kadasterjuk grond. AARTSBISSCHOP HERSTELD. Naar De Tijd mededeelt is mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, die voor het herstel van zijn gezondheid in het R.K. Zie kenhuis te Apeldoorn vertoefde, Woensdag avond volledig hersteld te Utrecht aange komen. Het Waaggebouw te Amsterdam in de 19de eeuw. Dit miniatuur gebouw is te zien in het Amsterdamsch historisch museum in het Waaggebouw, waar be halve het prachtige interieur van deze oude stadspoort, die later als vergader plaats voor vele gilden dienst deed nog vele andere interessante voorwerpen, be trekking hebbende op de geschiedenis van Amsterdam, te bewonderen zijn, XC.NJ'.-de Haan Paz: m) Het suikerrantsoen na 14 October. Voorloopig geen nieuwe bon voor personen vóór 1939 geboren. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visschérij maakt be kend, dat na 14 October a.s. voor personen, geboren in de jaren 1939 of vroeger, voorloo pig "geen nieuwe bon voor het koopen van suiker zal worden aangewezen. Men houde hiermede met de verdeeling van het suiker- rantsoen rekening. De rantsoenen voor de komende weken. Uit een mededeeling in ons blad van gis teren is de indruk gevestigd, dat er geen wijziging gekomen is in de rantsoenen. Dit betrof eigenlijk alleen de artikelen," welke bij den kruidenier te koop zijn. Het aardappelrantsoen voor de provincies Noord-Hollanfl en Zuid-Holland is echter verminderd en bedraagt in totaal 2 K.G. per week. Voorts is een wijziging gebracht in <Je melkregeling voor het Westen van ons land. Aan babies wordt het gewone rantsoen volle melk verstrekt en andere personen ontvan gen een gelijke hoeveelheid taptemelk, waar door het rantsoen voor de jeugd vermin derd is. „IK HEB ER EEN KLEIN BRANDKASTJE VOOR". Een bewoonster van de Noorder Amstellaan te Amsterdam kreeg 's morgens bezoek van een haar onbekenden man, die zeep te koop aanbood. De dame liet den man binnen en maakte eeri praatje met hem. Hij beweerde veel geld te hebben verdiend en dit zoo goed te hebben opgeborgen, dat niemand het te pakken zou kunnen krijgen. Mevrouw vond dit verstandig en zeide, dat zij er ook altijd vöor zorgde, dat haar geld behoorlijk was op geborgen. „Ik heb er een klein brandkastje voor", vertelde zij met trots. „Kijk, hier is het". En bij deze woorden liet zij den man het goed gecamoufleerde kastje zien. Even later nam de man afscheid, aldus de „Tel". Mevrouw ging 's middags even uit. Na een paar uur keerde zij in haar huis terug en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat haar brandkastje verdwenen was. En met het brandkastje voor f 25.000 aan juweelen en een groot aantal effecten. Buren vertelden, dat zij vijf mannen met een bakfiets voor het huis hadden gezien. Op de bakfiets lag een groote jute zak met ietszwaars. OPSLAG VAN PAS GEROOIDE AARDAPPELEN In dezen tijd worden veel aardappelen ge rooid die eigenlijk nog wel een beetje moch ten blijven zitten. En in ieder geval, als zij toch eenmaal uit den grond zijn, met zorg moeten worden behandeld, omdat zij nog niet heelemaal klaar zijn voor opslag. Er zit nog te veel vocht in, dat het beste op natuurlijke wijze kan verdwijnen. Versch gerooide aardappelen, vooral uit de klei, moeten luchtig en 'liefst uit eikaar ge spreid worden opgeborgen, zoodat zij wind- droog kunnen worden. Men mag ze dus niet aanstonds op hoopen storten of in kelders op bergen, als de bedoeling is, er den heelen winter wat aan te hebben. Dat is een fout, die veel wordt gemaakt en die zich wreekt door ontijdig bederf. De jeugd zoekt eikels. Opnieuw wordt de aandacht van de natuur liefhebbers door herfsttinten getrokken. Boo- men en planten gaan zich langzamerhand weer in hun najaarskleed hullen en verrassen ook thans nog door hun kleurenrijkdom. De jeugd weet, dat de tijd weer is gekomen om op zoek naar eikels en beukenootjes te gaan. Dikwijls kan men nu weer kinderen temidden van het natuurschoon zich met deze bezig heid zien ophouden, in het bijzonder bij de Spanjaardslaan en omgeving en eenige parken Het is trouwens bekend, dat het zoeken naar eikels en beukenootjes de laat ste jaren intensiever is geworden. De tijd is ook thans nog geschikt om te midden van de herfsttinten te wandelen. De natuurliefhebbers weten, dat er in Haarlem en omgeving nog veel moois is te zien en maken gaarne van de gelegenheid gebruik. Electro-motor ontvreemd. De onderopzichterbij Houten Plantsoenen deed bij de politie aangifte van vermissing van een 3 P.K. electro-motor merk He.emaf uit een steenen gebouwtje op het terrein van het Noordersportpark. De motor, welke door de gemeente werd gebezigd, is ^et eigendom van een zeekren B. Gestolen goedofen opgespoord. Tijdens een huiszoeking in een perceel aan de Nijlstraat bewoond door den 39-jarigen A. M. H., werden gestolen goederen waaronder een huid met kop van een ijsbeer, een Perzi sche looper, een tafelkleed, twee vloerklee- den een gewoon bleedje en vier Perzische ta pijten opgespoord. "Verder werd nog in de woning van 'n zekeren H. aan de Kruisstraat een tweetal Perzische tapijten inbeslagge- nomen. Daar de diverse goederen afkomstig zijn van drie dezer dagen te Heemstede gepleegde inbraken, werd eerstgenoemde ter beschik king gesteld van de Heemsteedsche politie. JUBILEUM J. v. d. BOS Zondag hoopt de heer J. van den Bos, com mies bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, zijn zil veren jubileum, in dienst der gemeente te vieren. De aardappelbon. k.g. per week beschikbaar gesteld. DE AARDAPPELBON Ter aanvulling van het be richt van Vrijdag zij meege deeld. dat aardappelen ver krijgbaar zijn gesteld op de nummers 1-22 en 1-23; 2-22 en 2-23; 3-22 en 3-23 en 4-22 De waarde der bon is 1 K.G. Er wordt 2 K.G. per week beschikbaar gesteld. Vrijdag volgt een aanwijzing voor de bonnen van 7 tot en met 14 October. 4 October: Dierendag. Het zal voor velen moeilijk zijn onder de huidige omstan digheden de aandacht te rich ten' op een onderwerp, dat oppervlakkig bezien actualiteit mist. Maar toch heeft 4 Oc tober recht op de belangstel ling van alle dierenvrienden, omdat dit Dierendag is. Het werk van de Nederland sche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren ondervindt vele moeilijkheden. Van een bijzondere herdenking van den Dierendag kan dan ook geen sprake zijn. Moest de viering van het tachtigjarig bestaan der landelijke ver eeniging worden uitgesteld, ook de vertooning van de be kende film „Een S.O.S. voor het Dier" kan niet plaats hebben. Desondanks zullen velen 4 October aan de belangen van het dier denken. Deze dag mag niet zonder een goede daad voorbij gaan. Vooral thans hebben de dieren een bijzondere aandacht noodig. JUBILARISSEN BIJ N.V. GRAF. INR. JOH. ENSCHEDE EN ZONEN. Eenige jubilarissen bij de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen zullen in October in het middelpunt der belangstelling staan. Zoo zal de heer A. Uittenbogaard, werkzaam als zetter in de af- deeling zetterij, op Maandag 9 October zijn 40-jarig dienst verband herdenken. Eén dag later wordt er door den heer H. A. Hoogerbeets een dienst- periode van veertig jaren af gesloten. Het zal hem, als be drijfsleider der afdeelingen Lettergieterij, Stereotyp en Galvano-plasty, geenszins aan medeleven ontbreken. Vrijdag 13 October zijn de heeren J. F. W. Bartelman, .chef der af- deeling Lithografie; W. N. Broekhuijzen, stoker en (J. Kranij, drukkerij-binder, ge durende een kwart eeuw bij de firma Enschedé en Zonen werkzaam. Mej. E van Ton geren zal tenslotte Vrijdag 2T October op haar beurt een periode van 25 arbeidsjaren eindigen. TWINTIG VAN DE DERTIG DEUREN TERECHT Dezer dagen deelden we mee, dat een timmerman dertig deuren vermiste, welke hij iri een schuur in Haarlem-Oost had opgesla gen. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat de schuur niet bijzónder goed op slot zat en dat de jeugd van de gelegen heid gebruik maakte, om een deur weg te nemen. Hun bedoeling was, met de deu ren op een onder watergeloo- pen landje te spelevaren. Na afloop werden de deuren in de schuur van de ouders op geborgen. Twintig deuren zijn gevonden en aan den eigenaar teruggegeven. GELDLEENING VAN DE GEMEENTE HEEMSTEDE- De burgemeester van Heem stede heeft besloten ter be strijding van de aflossing op 1 October a.s. van het restant der 3V2 pet. geldleening, oor spronkelijk groot-/ 68.500. aangegaan hij raadsbesluit van 24 September 1936, welk res tant na de gewone aflossing op dien datum nog bedraagt 11.000 en 1 November 1944 van het restant der 3'/s pet. geldleening, oorspronkelijk groot 86.000, aangegaan bij raadsbesluit van 4 Maart 1937, welk restant na de gewone aflossing nog bedraagt 54.000.ten laste van de gem'eente een geldleening aan te gaan met Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda, tot een nominaal bedrag van f 65.000 tegen een 'jaarlijksche rente van 31/8 pet. met een koers van 100 pet.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1