Haarlemsche Courant Wat moeten evacué's weten? Hevige afweergevechten bij* Turnhout. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Calais vrijwel verwoest. Mededeelingen over huur prijzen en vergoedingen. 289c Jaarg. No. 232 X x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 31. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 66 Verschijnt dagelijks, behalv op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 3 Oct. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. l,is, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent» K 1297 Het Duitsche weermachtberieht van Maan dag luidt „Aan het Kanaal Antwerpen-Turn- hout en ten Noorden van Turnhout zijn onze troepen in hevige afweergevechten gewik keld met de Canadeesche formaties, die uit hun penetratieplekken blijven aaüvallen. Aanvalsgroepen van het leger en van de Wa"en-S.S. drongen tusschen Neder-Rijn en Was de Britsche stellingen binnen en wier pen den taai vechtenden vijand naar het Westen terug. Ten Zuidwesten van Gennep werd een vrij sterke vijandelijke aanval op gevangen. Daarbij werden de beide laatste dagen 32 tanks vernietigd. De druk 'van den vijand op Maeseyck is verminderd. In de aanhoudende zware gevechten bij Chateau-Salins en in het bosch van Parroy' won de vijand plaatselijk terrein. Formaties va'n het zevende Amerikaansche leger pro beerden gisteren uit het Mortagnedal bij Rambervillers de Westelijk voor de Vogezen liggende heuvels te veroveren. Na op en neer gaande gevechten bleven de stellingen in eigen hand. In het gebied van Lui» sloegen onze troepen alle vijandelijke aanvallen af en wierpen den vijand in enkele sectoren terug De gevechten om hef volledig verwoeste Calais gaan hun einde tegemoet. Resten van het garnizoen veehten nog in hun steunpun ten. De zware marinebatterijen bij Kaap Gris Nes zijn na dapperen tegenstand in gevechten op korten afstand voor de vijandelijke over macht bezweken. In September hebben de Anglo-Amerikaan- sche legers in het Westen toenemende verlie zen geleden aan menschen en materiaal. Onze troepen maakten 10.650 gevangenen en maak ten buit of vernietigden 1149 tanks en 243 pantserverkenningswagens, groote hoeveelhe den vrachtzweefvliegtuigen en verder-oorlogs materiaal. De verliezen van den vijand aan dooden en gewonden zijn zwaar. Boven het Westelijke gebied verloor hij bovendien 451 vliegtuigen. In midden-Italië ondernamen de Anglo- Amerikanen talrijke vruchtelooze aanvallen Aan de Adriatische kust wierpen onze pant sergrenadiers de op een plaats over den Ru bicon getrokken Britten weer terug. De Ita- liaansehe benden in het achterwaartsche Ita- liaansche legergebied hebben ook verder haar overvallen en daden van sabotage met bloe dige verliezen moeten betalen. In de tweede helft van September werden 1336 bandieten gedoon en mear dan 500 gevangen genomen, talrijke veldstellingen en kampen verwoest en een rijke buit aan voorraden en wapens bin nengebracht. On den Balkan is de bolsjewistische druk in de lus van den Donau aan weerskanten van de IJzeren Poort verder toegenomen. Duit sche en Hongaarsche formaties zetten met on dersteuning van onze slagvliegers tusschen Szeged en Grosswardein haar tegenaanvallen voort. In het Noordelijke deel van den Szeklerpunt sloegen grenadiers en bergjagers bij Saechsisch-Regen verscheidene door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken af. In de passen van de Oostelijke BesEiden wordt altijd nog verbitterd gestreden. Her nieuwde aanvallen van de Sovjetrussen wer den afgeslagen of opgevangen. De vijand ver loor hier' de beide laatste dagen 46 tanks. Van de overige deelen van hetOostelijk front worden met uitzondering van vergeef- sche aanvallen der bolsjewieken tusschen de Duna en de Golf van Riga geen gevechtshan delingen van beteekenis gemeld. Britsche vliegtuigen wierpen in den afge- Ibopen nacht bommen op Brunswijk en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied." Een „luchtmast" voor duikbooten. De marinemedewerker van het Int. Infor- mationsbüro, kapitein-ter-zee Hansen, heeft bijzonderheden vernomen betreffende eert in teressante nieuwigheid, die sinds eenigen tijd bij de Duitsche duikbooten wordt toegepast, n.l. de luchtmast. Dit is een eenvoudig appa raat, dat de duiköooten in staat stelt, na het eerste duiken het verblijf onder water ad libitum uit te breiden, bij voorbeeld voor 20, 30 of meer dagen. De luchtmast is voor de ondergedoken boot een „zuurst(^tankstation", dat steeds en overal gebruikt kan worden. De luchtmast heeft het gevaar van opspo ring uit de lucht opgeheven en een nieuwe phase in den duikbootoorlog ingeluid. De onder water varende duikboot kan met be hulp van de luchtmast de dieselmotoren laten loopen om de batterijen te vullen. Kapitein Hansen gelooft, dat door deze nieuwigheid de successen verklaard kunnen worden, die den laatsten tijd door Duitsche duikhpoten zijn behaald in het Kanaal. De strijd in Nederland. Interinf meldt uit Berlijn: De strijd in het Westen bleef gisteren be perkt tot de uiterste vleugels van het onge veer 1000 km lange front van het Kanaal tot de kust van de Middeilandsche Zee. In het ge bied yan Vlaanderen ten Westen van Turn hout wierpen de Engelschen opnieuw sterke fortuities in den strijd, ten einde in de"rich ting Tilburg terrein te winnen. Met gevoelige verliezen slaagden zij èrin ongeveer vijftien honderd meter op te rukken, doch zij werden daarna door Duitsche tegenaanvallen tot staan gebracht. In den geheelen frontsector van Turnhout tot in het Nederlandsche gebied bij Eindhoven en Nijmegen mislukten alle po gingen om de Duitsche westelijke flank te doen ineenstorten, hoewel het tweede Engel- sche leger op verscheidene punten sterke tankformaties in den strijd wierp. Ook hier doorkruisten de Duitsche tegenaanvallen de Engeische plannen. Ten Z.O. van Helmond ontwikkelde zich uit aanvankelijk zwakke aanvallen een hevige tankslag, die voor de Duitsche troepen succesvol verliep. Hier en bij den strijd bij de genoemde sectoren wer den gisteren 45 tanks stukgeschoten. De be teekenis, die de Britten aan dit strijdgebied hechten blijkt ook al uit het feit, dat zij voortdurend met jachtbommenwerpers en slagvliegtuigen in den strijd te land ingrepen en probeerden de dchterwaart-sche verbindin gen van de Duitsche troepen te verbreken. In het gebied van Aken worden slechts plaatselijke gevechtshandelingen gemeld. Daarentegen duren de concentraties van de Amerikanen voor een nieuwen grooten aan val ten N. en Z. van de stad nog steeds voort. De opmarsch van nieuwe Duitsche leger- formaties naar het Westen en het Oosten, alsmede de hergroepeering van de geallieerde strijdkrachten doet voor October een intensi- veering van het oorlogsgebeuren verwachten aldus de militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben. De oorlog in Europa heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt en zal het ook in October niet bereiken. Dit geldt in het bijzonder voor de gevechten te land en voor den strijd om de toevoerwegen over zee. Na het mislukte geallieerde plan om de geheele Duitsche verdediging in hat Wes ten te doen ineenstorten, is duidelijk waar te nemen, dat het initiatief weer in Duitsche handen overgaat. Door de verstijving van het Duitsche vërzet in het Westen is een factor ontstaan, die de Geallieerden tot een wijziging t-an hun plannen dwong. De thans aan den gang zijnde opmarsch van nieuwe Duitsche formaties tusschen de Noordzeekust en de Zwitsersche grens beteekent een ernstige belemmering voor de Geallieerden. Het mis lukken van de Anglo-Amerikaansche plannen in het Nederlandsche gebied heeft de presta- tiegrens der Geallieerden in het Westen aan getoond, evenals het ongeschokte weerstands vermogen van de Duitschers. Hoe hard de strijd in Nederland ook is, het karakter van de vorming van een zwaartepunt heeft hjj niet meer. Sedert de dagen van Arnhem is de strijd meer een plaatselijke onderneming ter ver breeding van de tot nu toe slechts 25 km breede corridor tusschen Eindhoven en Nij megen. De gevechten in het zuidelijk deel van het westelijk front ten O. van Remiremont treden iets sterker op den voorgrond. rTOESLAGBEWIJS VOOR BIJZONDEREN ARBEID TIJDELIJK BUITEN WERKING GESTELD. In verband met deh uidige omstandighe den wordt "het toeslagbewijs voor bijzonde ren arbeid tijdelijk buiten werking gesteld. Bij het inzenden der naamlijsten MD 2 2 3-75 voor rantsoenbonnen zeep, voor de 11de en 12de periode dienen werkgevers in plaats van de toeslagbewijzen de distributiestam- kaarten der betrokken personeelleden over te leggen. De zgn. oogsttoeslag en de toe slag melk wegens giftigen arbeid worden tot nader brder nietv erstrekt. EXTRA-RANTSOENEN ZEEP VOOR V UILEN ARBEID. Personen, die zgn. vuilen arbeid verrich ten, komen voor de 11de en 12de periode 1944 (1 October tot en me 25 November a.s.) wederom voor de gebruikelijke^-antsoenen eenheidszeep en waschpoeder in aanmerkin Aanvragen kunnen per formulier MD 223-75 bij den distributiedienst worden ingeleverd. Ditmaal moeten daarbij echter niet de toe slagbewijzen, maar de distributiestamkaar ten van belanghebbenden worden .overga legd. De uitreiking der rantsoenbonnen ge schiedt in de week van 8 tot en met 14 Oc tober a.s. „EXTRA-RANTSOENEN ZREP VOOR KAPPERS, ARTSEN ENZ. Kappers, medische studenten werkzaam in de anatomie, vroedvrouwen, verloskun digen, gediplomeerde bakers ?nz.. wijkver pleegsters, personen werkzaam in de ge nees- en verbandmiddelenindustrie, prakti- zeerende artsen, tahdartsen. tnndheelkundi gen en veeartsen komen voor de 11de, 12d< en 13de periode 1944 (1 October tot en met 23 December a.s.) voor de gebruikelijke extras-rantsoenen scheerzeep, toiletzeep, een heidszeep en waschpoeder in aanmerking. Zij dienen daartoe i'n de week van 1 tot en met 7 October a.s. een aanvraagformulier bij den distributiedienst af te halen en dit in de week van 8 tot en met 14 October a.s. wederom bij den distributiedienst in te leveren. De distributiestamkaart der bovenge noemde personen wordt hierbij door de distributiediensten voorzien van een diago naal kruis in het vakje 412e. Deze afkrui- sing geldt niet voor kappers. Dat. de evacuatie in deze omgeving zoo'n vlot verloop heeft gehad is te danken aan talloozen, die welwillend hun medewerking hebben verleend. We merkten reeds op, dat er in de stad velen waren, die hulpvaardig wa ren bij het vervoer. De melkventer en de groentenverkooper, die klaar waren met het bedienen van hun klanten, stelden zich met hun wagens belangeloos beschikbaar, om v^por hun afnemers meubel® naar andere wijken te vervoeren. Directies van bedrijven gaven le den van het personeel vrij, om gedupeerden te helpen. Natuurlijk waren er,'die getracht hebben „een slaatje" uit de verhuizing te slaan en zij vroegen hoogê bedragen. Geluk kig zijn er-eenige personen bekend en zij zul len vervolgd worden. Indien anderen klach ten hebben, dan kunnen zij zijh in verbin ding stellen met den Autobevrachtingsdienst aan de Hazenpaterslaan. Een tweede groep, welke zich verdienstelijk heeft gemaakt, is een groot aantal stadgenoo- ten, dat vele gezinnen heeft opgenomen. Zij stelden hun huis open en hielpen mee bij het verhuizen. Ten slotte willen we nog hulde brengen aan een kleine .groep werkers en daarmee bedoe len we de ambtenaren van het Haarlemsch Evacuatie-bureau. Veertien dagen staan ze de betrokkenen mét raad terzijde en nog is hun taak niet gereed, want er komen iederen dag enkele honderden vragen stellen en wei- willen worden zij telwoord gestaan. Hun aan vankelijke taak was adressen te verstrekken aan hen, die zelf geen huis konden vinden. Daarbij stuitte men vele malken op moeilijk heden. Indien het bureau een adres verstrekt had, gebeurde het vaak, dat er reeds „tijde lijke bewoners" waren gekomen. Aan het adres vertoefden kennissen of familieleden en in vele gevallen zelfs bewoners uit andere ge meenten. Hieruit valt 'af te leiden, dat Haar lem de voorkeur werd gegeven, hoewel dat oorspronkelijk piet de bedoeling was. De nieuwe bewoners mochten echter blijven, waar zij waren en de evacué ontving een nieuw adres. Een enkele maal slechts moest worden inge grepen, als er geen medewerking verleend werd aan een door het bureau opgegeven adres. Een dame is zelfs uit haar woning ge zet. Toen er bij haar gebeld werd, gluurde zij achter de gordijntjes, maar deed niet open. Een ambtenaar is er heen gegaan en deed de zelfde ervaring op. Daarna stopte hij e&i be vel tot ontruiming in de bus en toen was de bewoonster plots tot medewerking bereid. Zij moest toch de woning verlaten en kreeg van het Evacuatiebureau de boodschap, dat er bij haar -zuster plaats was. Door het vrijkomen van de woning Aon een gezin van negen per sonen geholpen worden. In arbeiderskringen was de medewerking het grootst. In een wo ning zijn 28 personen ondergebracht. Dat is uit een sociaal en hygiënisch oogpunt niet verantwoord en een deel zal elders worden ondergebracht. Moeilijker wordt het echter voor de groote gezinnen, doch men hoopt spoedig huizen gevonden te hebben, waar zij kunnen wonen. Vragen van evacué's. Op het Stadhui® worden vele malen dezelfde vragen gesteld en daar er mogelijk onder de lezers zijn, die wat naders willen vernemen, deelen we een en ander mee, dat van belang is voor Haarlemmers en de bewoners van andere - gemeenten. Een evacué, die zijn woning al of niet met meubels verlaten heeft, behoeft zijn gewonen huur niet te betalen. De huiseigenaar wordt er echter niet de dupe van. Hij schrijft naar het evacuatie-bureau van de gemeente, waar zijn woning(en) staat(n) met mededeeling der huurprijzen en bij vermelding van het giro nummer wordt het bedrag overgeschreven; indien de betrokkene geen giro heeft, volgt de uitbetaling op een andere wijze. Natuurlijk moet de evacué wel een vergoe ding ge\»en aan hem bij wien hij inwoont. De bedoeling is tot een minnelijke schikking té komen. De prijs, die gewoonlijk voor de wo- ping betaald wordt behoeft de evacué niet te overschrijden; in dat geval betaalt de over heid het verschil. Vraagt^de „verhuurder" te 'veel, dan kan advies worden ingewonnen bij het Bureau voor Onroerende goederen, Kruis weg 45. Indien een evacué in pension is, dan moet hij maximum voor den eersten persoon van het gezin 2.betalen, voor den twee den 1.75 en 1.50 voor de volgende leden. De verhuiskosten komen voor rekening van de overheid. De betrokkene toont zijn kwi tantie aan het Evacuatie-bureau van de ge meente, waar hij nu woont (het Haarlemsche is gevestigd in het Stadhuis onder de klok en is alleen des morgens geopend van 9 tot 12 uur), waarna er een stempel op geplaatst wordt. De Haarlemmers moeten zich dan voor uitbetaling in verbinding stellen met een af- deeling van Sociale Zaken, Groote Houtstraat 144, waar eenige dagen later, als de nota ge controleerd is, uitbetaling volgt. Het bureau is van 9 tot 11 uur geopend. Ook de opslag kosten van meubelen komt voor rekening van de overheid. Voor winkeliers is een andere regeling ge troffen. De gewone verhuiskosten van meubi lair worden door demeente vergoed, doch de kosten van vervoer van de winkelwaar en voor de bedrijfsschade moet hij zich in ver binding stellen met het bureau der Kamer van Koophandel aan het Nassauplein. Het is ook mogelijk, dat een gezin een wo ning of gedeelte er van, dat nog ingericht moet worden, bewoont. Hiervoor wordt een vergoeding verleend van ten hoogste 100. Zooals bekend moet de evacué aan den In- cassodienst per brief vragen het gas- en elec- triciteitsrantsoen over te schrijven op het nieuwe adres. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de Evacuatie-bureaux zich niet kunnen bezighouden met klachten over de bewoners. Gehoopt wordt, dat allen overeenstemming kunnen bereiken over het gebruik van keuken e.d. KORT NIEUWS. Volgens den Britschen. berichtendienst zijn door de regeering van den Ierschen Vrijstaat uitgebreide plannen bekend gemaakt voor de ver dediging van het land, die o.a. de vorming van een staand leger omvatten. De Gaulle heeft last ge geven tot het zuiveren van. het Fransche leger om diege nen te straffen, die bij den „bevrijdingsstrijd" zich passief gedragen hebben. De Amerikaansche demo cratische afgevaarde Magnus- ■son heeft verklaard dat de Sovjet-Unie reeds sedert vijf tien maanden in Amerika over een geheim vlootsteunpunt be schikt krachtens de leen- en pachtwet. De Amerikaansche minister van marine verklaar de, dat aan de Sovjet-Unie zekere faciliteiten zijn verleend voor de scheepvaart. Het S.S.-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Alle familieleden van vrijwilligers der Waffen-S.S., het Neder landsche Legioen en de Land stormbrigade Nederland in de provincie Zuid-Holland. die hun ondersteuning van het S.S.-Fürsorge-Kommando uit 's-Hertogenbosch ontvingen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op het S.S.- Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijveyberg 5, Den Haag te melden. Ondersteunings- bewijzen medebrengen. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bussum (3e pred. pi.) A. Braakman te Zuilen; aange nomen naar Hollandsche veld J. A. J. Vermaat te Zevenhui zen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Delft J. G. v. Minnen te Huizen; bedankt voor Bieze- linge P. de Smit, Utrecht. Geref. Gemeenten: Bedankt voor Utrecht A. de Blois te Gouda. Evang. Luth. Kerk. Beroe pen te Delft Act. Johannes te Edam. HET CONrtJCT IN DE GEREF. KERKEN. Het conflict in de Geref. kerken dat is ontstaan door de beslissingen der generale synode heeft zich nu ook tot Gouda uitgebreid. De kerke- raad van de Geref kerk al daar heeft in samenwerking met die van Waddinxveen één der predikanten van Gouda, ds. G. Koenekoop, benevens 3 ouderlingen en 5 diakenen in hun ambt geschorst wijl zij zich niet wilden comformeeren aan de besluiten der synode. De kerk van Goucte telt twee predikanten, 21 ouderlingen en 9 diakenen. De schorsing zal voorloopig gelden tot de e.v. vergadering van de classis Gouda, die half November ge houden zal worden. UITREIKING NOODKAAR- TEN 2de SERIE. Voor de uitreiking van de tweede serie noodkaarten is het morgen Woensdag te Haarlem de beurt aan de let ters Blo tot en met Brak en Donderdag aan de letters B vanaf Bram en Ca tot en met Co. Nieuwe stamkaart (kringnummer 187) en de strook van de noodkaart der le serie, waarop de letter K en het woord „noodkaart" voorkomt, meebrengen tl ORGELBESPELING. In de Groote of SL Bavo- kerk wordt Donderdagmiddag van 34 uur door den stads- organist George Robert een orgelbespeling gegeven. Het programma luidt: l. Prelu dium en Fuga F. gr. t„ J. S. Bach. 2. Koraalvoorspelen, J. S. Bach. a. Wachet auf, ruft uns die Stimme;*b. Wir glau- ben all' an einen Gott, Schöp- fer. 3. Twee Fuga's over de naam B. A. C H., R. Schu mann. 4. Variaties over „Nu zijt wellecome, Jesu, lieve Heer!" P. Chr. van Westering. 5. Intermezzo, Johan Wage naar. 6. Variaties op een Oud- Nederlandsch Lied, Jacob Bijster. AGENDA. Woensdag 4 October: Rem brandt: „Immensee" (14 jaar) 2.30 uur. Palace: „De moorde naar woont op 21" (18 j.) 2 u. Luxor: „Muzikanten" (18 j.) 2.30 u. Frans Halsr „Dr. Crip- pen aan boord" (18 j.) Movbsc „Verlaten" (14 j.) 2.30 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1