0U1SC Sterke druk der Canadeezen ten Noorden van Turnhout. Van Maandag af geen stroom meer in Noord-Holland. Geallieerde aanvallen bij Nijmegen en aar» de Maas. Tram rijdt niet meer voor personenvervoer. 5589e Jaargr. No. 234 Bureaux: Groote Houtstraat S3 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 58 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag: 5 Oct. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per rand. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post t 3,73. Losse nummers 6 cent, K 1297 Het Duitsche Weermachtberieht van Woens dag luidt: „De sterke druk van het eerste Canadeesche leger bij Antwerpen en aan de BelgischNe derlandsche grens ten Noorden van Turn hout duurt voort. Hier zijn zware gevechten aan den gang. Ten Noorden van Nijmegen en aan den Maas ondernamen de Engelschen en Amerikanen hevige voor hen met groote ver liezen* gepaard gaande aanvallen, die echter tegen den taaien tegenstand en krachtige te genaanvallen van onze grenadiers en tanks niet doordrongen. Slechts aan de Duitsch- Nederlandsche grens ten Zuiden van Geilen- kirchen kon een versch aangevoerde Ameri- kaansche divisie na zware op en neergaande gevechten een plaatselijk begrensde penetra tie in onze stellingen bereiken. Boven het Nederlandsche strijdgebied en de Vogezen beveiligden Duitsche jagers eigen aanvalsondernemingen en ondersteunden door het bestrijden van in scheervlucht aanvallen de vijandelijke vliegtuigen de afweergevech- ten van de troepen te land. In het bosch van Parroy en op de berghellingen ten Oosten van Epinal en Remiremont bleven hardnekkige aanvallen van Amerikaansche formaties in hoofdzaak ook gisteren in ons vuur steken of wonnen slechts enkele dorpen en stukken bosch. Voor Duinkerken rusten de wapens ten einde de burgerbevolking te evacueeren. In het voorterrein van onze versterkte steunpun ten aan de kust van den Atlantischen Oceaan ontstonden gewapende overvallen en plaatse lijke gevechten. Onze divisies grenadiers bleven in de ber gen van de Etruskische Apenijnen standvas tig de over een breed front en met groot ge bruik van materiaal ondernomen Amerikaan- sche aanvallen opvangen. In hevige gevechten om afzonderlijke bergtoppen verijdelden zij ten deele in nieuwe stellingen alle doorbraak pogingen van den vijand. Aan de Adriatische Uitsluitend electriciteit voor vitale bedrijven. In aansluiting aan het bericht van den, Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 3 Oc tober j.I. waarbij werd medegedeeld, dat stroomlooze uren zouden worden ingevoerd, waarvan de tijdsduur zou worden geregeld naar den toestand ter plaatse, wordt ter ken nis van de afnemers van electrischen stroom in de geheele provincie Noord-Holland ge bracht, dat de plaatselijke omstandigheden vereischen, de stroomlevering te beperken tot bedrijven en inrichtingen van algemeen belang en tot die waarvan de stopzetting on middellijke gevaren zal medebrengen voor het leven of de voedselvoorziening der be volking. De stroomlevering zal derhalve met ingang van 9 October a.s. met uilzondering van die aan de voornoemde bedrijven, worden ge staakt. Om technische redenen is het nood zakelijk, dat de afschakeling geleidelijk plaats heeft, zoodat het tijdstip waarop deze zal geschieden, niet nauwkeurig van te voren voor elken verbruiker individueel kan wor den vastgesteld. Verder is het eveneens om technische rede nen onvermijdelijk, dat bij -het instandhouden der stroomlevering aan de vitale bedrijven en inrichtingen een gedeelte der bevolking nog cenigc dagen in hpt genot van electrici teit blijft. De afschakeling dezer tijdelijk be gunstigden zal onverwijld, na het terug brengen van het electriciteitsnet tot de mini maal noodzakelijke kabelaansluitingen, ge schieden. Op deze toevallig begunstigden wordt een beroep gedaan, uit eigen beweging geen stroom af te nemen, daar de resteerende kolenvoorraad uitsluitend ten behoeve van he' algemeen belang zal worden verwerkt. Hier moge ten overvloede er op gewezen worden, dat de electriscli werkende huisdeur sch"l!en niet meer functionneeren. Daar men steeds met de omstandigheid vekening moet houden, dat in het algemeen belang voor een of ander gebied de stroom levering tijdelijk moet worden hersteld, wordt een ieder dringend aangeraden, alle schake laars en aanzet-apparaten uit te schakelen, alsmede alle losse verbindingssnoeren uit de stopcontacten te halen ten einde onklaar worden van electro-motoren en apparaten te voorkomen en brandgevaar te vermijden. Alle trams, ook de interlocale diensten, tullen met ingang van dien datum eveneens niet meer voor het personenvervoer rjjden. kust werden aanvallen van Britsche compag nieën uiteengeslagen. Tegen het opdringen van Sovjet-Russische snelle formaties uit het Sovjet-Roemeensche grensgebied ten Noorden van de IJzeren Poort in het gebied- ten Noorden en Noord-Westen van Belgrado worden eigen tegenmaatregelen genomen. Ook ten Zuiden van de groote Do- naulus wordt hevig gevochten. Duitsche en Hongaarsche troepen ondernamen ten Westen van Arad succesvolle aanvallen. Ten Zuid- Westen van Grosswardein wierpen onze tank- strijdkrachten in kloekmoedige tegenaanval len Sovj.et-Russische divisies infanterie en pantserformaties terug en vernietigden 24 tanks. Sterke vijandelijke aanvallen ten Wes ten van Thorenburg en aan den Maros werden na onbelangrijke vorderingen door onze troe pen afgeslagen, In de Oostelijke Beskiden duren de zware gevechten om de paswegen vooral ten Zuiden van Dukla voort. De Bolsjewistische aanval len werden in tegenaanvallen uiteengeslagen of opgevangen. Na het afweren van Bolsjewistische aanval len en het terugvoeren van alle. wapens en het oorlogstuig hebben onze achterhoede-troe pen, ondersteund door beveiligingsvaartüigen en gevechtsvaartuigen van de Duitsche ma rine, hun bruggenhoofden in het Zuidelijke deel van het eiland Dagoe ontruimd. In Finland hebben onze troepen op hun te rugtocht naar het Noorden de bevolen doelen bereikt. Duitsche mijnenvegers hebben in Noord Noorsche wateren drie torpedomotorbooten van de Sovjets beschadigd en een zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren beschouwd kan worden. Amerikaansche bommenwerpers onderna men zonder uitzicht op de aarde een terreur- aanval op de stad Neurenberg. Er werd schade aangericht in woonwijken en aan cul tuurmonumenten. Ook het gebied van Keu len en het Rijnland waren het doel van vij andelijke terreurbommenwerpers. In den af- geloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Kassei en Aschaffenburg. Door het hier en daar uitwerpen van bommen en aanvallen met boordwapens werden woon huizen in eenige plaatsen van Zuid- en Zuid- West-^Duitschland verwoest. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten hierbij 31 vij andelijke vliegtuigen', waaronder 13 viermoto rige bommenwerpers, umlaag". Rede van Finsehen premier. De Finsche minister president Castren heeft voor de radio gesproken over de onder handelingen piet de Sovjet-Unie. Na de onderteekening van de wapenstil- ^tandsverplichtinge.n, zoo verklaarde de pre mier o.a. is de vervulling gevolgd van de af zonderlijke voorwaarden. De Finsche troe pen zijn teruggetrokken tot op de grens van 1940. Porkkela wordt aan Moskou overgela ten, de vliegtuigbases in Züid-Finland zijn met haar technische inrichtingen aan de Sovjet-Russen afgestaan en tevens zijn on derhandelingen gaande over de uitlevering, van de koopvaardijvloot en van de in aan merking komende havens aan de Sovjet-Unie De voorwaarden, volgens welke de Duitsche troepen voor 15 September moesten worden geinterneerd, werden vervuld. De uitlevering der Sovjet-Russische en Geallieerde krijgs gevangenen wordt voorbereid. De politieke gevangenen werden vrijgelaten. Rond 400 or ganisaties zijn ontbonden en ten aanzien van dé eischen tot oorlogsschadevergoeding zijn alle maatregelen getroffen. Radicale maat regelen van organisatorischen aard. zoo ver volgde de premier, zullen noodig zijn ona de verplichtingen van den wapenstilstand na te komen. De regeering acht nieuwe verkiezin gen noodzakelijk. Finland moet thans het Sovjet-Russische wantrouwen wegnemen en eerlijk er naar streven met de Sovjet-Unie een verstandhouding van volledig vertrou wen te scheppen. Ais de sirenes niet werken. Luchtalarm wordt gegeven door misthoorns. De waarnemend Politiepresdenti, plaatse lijk Luchtbeschermingsleider te Haarlem, maakt bekend, dat, indien om eenige reden het electrische pet stroomloos zal worden, o.Qk de sirenes, waarmede de signalen „lucht alarm" en „luchtalarm geëindigd" worden gegeven, buiten werking zullen zijn. In dat *eval zullen deze signalen vrorden gegeven door middel van z.g. misthoorns, waarop door personeel van politie en lucht beschermingsdienst wordt geblazen. Het sig naal „luchtalarm'* zal bestaan uit drie korte stooten, het signaal „luchtalarm geëindigd" uit één lange stoot. Deze signalen zullen op verschillende plaatsen van de stad eenige malen worden herhaald. Men is verplicht na dit signaal „luchtalarm" op dezelfde wijze dekking te zoeken als thans bij het loeien van de sirenes. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt U Uw zolder zoo opgeruimd dat alleen het allernoodzakelijkste in het midden staat en U een over. zicht over alle hoeken hebt? De strijd bij Arnhem. De Duitsche pers publiceert een verslag van den oorlogscorrespondent Wolfgang Koerber over het slagveld van Arnhem en de gevechten .aldaar. .Overal liggen en hangen, zoo schrijft hij o.a., parachutes met gebarsten en half open ravitailleeringstanks, vrachtzweefvliegtuigen, opgesteld in rij en gelid als voor een parade, staan stuk of uitgebrand op de vlakke wei den. Het terrein is bezaaid met halfvernielde of deels nog intacte kleine Amerikaansche auto's en tanks, stukken pantserafweergeschut, mitrailleurs en granaatwerpers. De lijken van de gesneuvelde Engelschen worden ge borgen. In de kelders van de noodhospitalen liggen de zwaargewonde Engelschen, getee- kend door de verbittering van den strijd. De eerste Britsche luchtlandingsdivisie, een van de beste keurcorpsen van Engeland, is ver nietigd. Een grootscheepsche onderneming die tevens de afgrendeling van de Nederlandsche kustgebieden en de gevaarlijke stoot naar het Oosten moest opleveren, heeft haar voor- loopig einde gevonden. Zondag 17 September begon de verticale penetratie in het gebied van Arnhem reeds in de .ochtenduren met massa's viermotorige bommenwerpers, die een zeer groote hoeveel heid bommen van zwaar kaliber neerwierpen op rivier-overgangen en luchtafweerstellingen. Na deze krachtige voorbereiding verschenen omstreeks 15 00 uur de eerste afdeelingen viermotorige Sterlings aan den hemel, waar van zich duizenden parachutes losmaakten. Daarna werd de hemel verduisterd door zwermen Horsa-vrachtzweefvliegtuigen, die door twee-motorige transportvliegtuigen, type Douglas C-47 en Dc-3 werden gesleept. De Duitsche luchtafweerbatterijen gingen onmid dellijk tot den strijd over en schoten reeds in de eerste uren talrijke jagers, vracht zweefvliegtuigen en transportvliegtuigen neer Op de weiden tusschen Wolpheze en Deelen ten Noordoosten van Arnhem. kwamen de vrachtzweefvliegtuigen neer. Duitsche pant sersoldaten die zich iuist in dit terrein be vonden een vrachtzweefvliegtuig landde op den koepel van een pantserwagen gin gen eveneens tot een woedenden aanval over en vernietigden menig vrachtzweefvliegtuig met materiaal en bemanning met hehulo van vlammenwerpers. Desondanks hadden de En gelschen met het compacte neerlaten van 6000 man landingsrtoepen en 3000 parachutisten weldra een ondubbelzinnige en sterke over macht. De snelle en krachtige organisatie van het Duitsche verzet reeds in de eerste uren vorm de een van de voorwaarden voor het uiteinde lijk succes van onze afweer Met een fana- tieken strijdlust wierpen allen zich in den strijd tegen den vijand. Zeer spoedig concen treerden zich de gevechten op het Noordeliike einde van de machtige voetbrug, die uit het centrum van Arnhem over den Neder-Riin naar het Zuiden wijst Op 17 September des avonds slaagden de Engelschen met de hulp van Nederlandsche terroristen er in van het Westen uit de stad binnen te dringen en de huizenblokken aan het Noordeliike einde van de brugge bezetten. Dit was het signaal tot woedende huis- en straatgevechten. Pas in de ochtenduren toen het Britsche bruggen hoofd een bataljon sterkte had bereikt, dis- tancieerden de Duitschers zich naar den Zui delijken oever, waar een nieuw aanvalsfront tezamen met onze uit het Westen en Oosten aanrukkende troepenonderdeelen werd opge bouwd. Op 18 September begon van Duitsche ziide door S.S.-troepen ondernomen, de concentri sche aanval op het Noordelijke einde van de voetbrug. Huis na huis werd door het geschut vuur bedwongen. Andere gevechtsgroepen voerden verbitterde gevechten in het veMed ten Westen van Arnhem, waar de* F.ngelschen od 18 September des middags nieuwe verster kingen landden. Van alie kanten vuurden stukken pantserafweergeschut en granaat werpers Ondanks voortdurende uitvallen wierpen zich-' de jonge soldaten, die voor het grootste deel hun vuurdoon ondergingen met een ongehcorden'aanvaiswll in den striid te gen den viiand. In dé' volgende dagen werd van het Westen uit de verdere verkleining van het landingsgebied, dat meer en meer tot een gebied der vernietiging werd, voort gezet. Ook bet landen **an een Poolsnhe lunht- landingsbrigade ten Westen van Arnhem on den Zuidelijken oever van den Neder-Rijn kon de voor de Duitschers steeds gunstiger wor dende ontwikkeling niet beïnvloeden. Met de definitieve verlaging van de Engel schen van het Noordelijke einde der voetbrug bij Arnhem had de slag zijn hoogtepunt over schreden. Nog tot het laatste toe hoopten d» Engelschen door de via Nijmegen naar he* Noorden oprukkende tankvoorhoede van het leger van Dempsey ontzet te worden. Dins dag 26 September des Tpiddags om 13.45 uur was h=t omsingelde gebied van Arnhem de finitief gezuiverd. In lange colonnes marcheer den de Engelschen met l}un roode baskische mutsen* in gevangenschap. Met h°n werden rond 200 Duitsche gevangenen. d.ie op den eersten dag in handen van de rondom lan dende Engelschen geraakt waren, bevrijd. sohoexrepvtiattf slechts bij uitzon tvertng De Vakgroep Schoenherstellers-ambacht vestigt er de aandacht op. dat onder de hui dige omstandigheden de schoenherstellers onvoldoende van veparatiemateriaal kunnen worden voorzien. De schoenhestellers zullen dus slechts bij uitzondering reparatiewerk kunnen aannemen. Het heeft geen zin op het oogenblik klachten over set niet ncoep- teeren van reparatiewerk door schoenher stellers bij de vakgroep in te zenden. Verduisteren: van 18.15 tot 6.45 uur KORT NJEUWS. De Sovjetberichten dienst meldt uit Reval, dat Weimer is benoemd tot voor zitter van den Raad van Volkscommissarissen van de Sovjet-republiek E'stland. Uit New-York wordt ge meld: Een van de grootste Negerdagbladen der Ver. Staten, de „Pittsburg Cou rier" deelt 'mede. dat de ne gers voor Dewey zullen op komen, aangezien zij Roo sevelt niet in staat achten het werkloozenprobleem op te lossen. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat een wijziging in de post van kardinaal-staats secretaris is verwachten is. Kardinaal Federigo Tedeschï- ni zal waarschijnlijk de op volger van kardinaal Maglioni worden. De Amerikaansche minis ter van marine' Forestal, heeft het ravitailleeringspro- bleem in den oorlog tegen Ja pan driemaal zoo moeilijk ge noemd als dat van den Euro- peeschen oorlog. De Bulgaarsche minis ter van oorlog Stainof, heeft verklaard, dat op verzoek van generaal Tolboesjin, den commandant van het derde Oekrainsche leger, de Bul gaarsche troepen onder 7' 'n commando zullen plaatst. De voormalige regenten van Bulgarije, prins Cyrill, generaal Nikolas Miehof en. Prof. Filof zijn m de gevan genis te Sofia geinterneerd. Omtrent de geruchten ovej* eg'n eventueele benoe ming van Von Papen to<-v di plomatiek vertegenwoordiger van Duitschland *n Madrid, respectievelijk Lissabon, -werd heden in Berlijn categorisch verklaard, dat dergelijke plannen niet bestaan. Radio Londen meldt, volgens het D. N. B. dat bin nenkort de benoeming te ver wachten -s van een minister voor 'sociale verzekering. .Bo vendien werd aangekondigd, dat een minister voor de bur gerluchtvaart in de aller- na.aste toekomst benoemd zal worden. De nieuwe minister - zal lid zijn van het Hooger- huis. In Detroit zijn, naar het D. N. B. meldt, door een star king 5 0.000 arbeiders tot werkloosheid gedoemd en is de productie in zeven bewa- peningsfa brieken tot stil stand gekomen. Vijf fabrie ken van een productiemaat schappij _en twee fabrieken van de Chrvsler-Corporation zijn^gesloten. Het Amerikaansche de partement van marine heeft volgens Peuter medegedeeld, dat vice—admiraal B. F. Ed wards benoemd is tot plaats- vervangenden onderbevel hebber der Amerikaansche vloot en tot plaatsvervangen- den stafchef der vlnotforma- t'es. Voorts wordt gezegd, dat de uitbreiding der zee- operatïes er toe" heeft bijge dragen. dat de opperste chef der Amerikaansche vloot, ad miraal King, een deel van zijn bevoegdv»edmoest af staan. UITREIKING NOOD- K.W^V TWEEDE w QTT'T» TTP Voor de uitreiking der nood kaarten tweede serie is het morgen. Vrijdag, te Haarlem de beurt aan het restant van de letter C vanaf Cra en Da tot en met Du en Zaterdag aan het restant van de let ter D vanaf Dij en E" tot en met Er. Nieuwe stamkaart (kringnummer 1R7) en de strook van de noo^^eart der le serie, waarop letter K en het woord ..Nnndkaart" voorkomt, m VIOOT RF°Trr TE ZWA A Onder auspicC^ "an de Haarlemsche Orkoc,t V~*-eeni- ging zal de Zwaardemaker Z^erdr^nrc!- dag een recital geven 'n ~e tuinzaal van het Concertgebouw te m. Zii wordt aan dert vlsu"01 o- geleid door Johan Otte~ Ge speeld worden de So1"10*0 "o ^-dur voor viool en piano van G. F. Handel, de vioo'so'o „Chaconne" van J. S. Bach, de Sonate in A-dur Op. 12 no. 2 voor viool en piano van L. v. Beethoven, „Havanaise" voor viool en piano van O. Salnt-Saëns en „Tzigane" voor viool en piano van M. RaveL

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1