Haarlemsche Courant Polderland maakte plaa ts voor woningen Hevige gevechten bij Wageningen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Geallieerden lieten daar valschermjagers neer. 389e Jaarg. No. 236 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkan toren: Soendaplein 8J., gJmulden-O. Rembrandtlaan 66 Verschijnt dagelijks, foehaiw op Zoh- en Feestdagen. Zaterdag 7 Ost. 1944 Uitg.: Giraf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,1S, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Vrijdag luidt: Aan het "Westelijke front zette de vijand in het gebied ten Noorden van Turnhout, na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten, zijn doorbraakpogingen naar Tilburg voort. Na geringe aanvankelijke successen werden zijn aanvalsspitsen in tegenaanval teruggeworpen. Bijzonder hevige gevechten ontwikkelden eich m het gebied van Wageningen, waar onze divisies van het Oosten en Westen uit tot den aanval overgingen om het vijandelijke bruggenhoofd in te krimpen. De vijand biedt daar verbitterden tegenstand en versterkte zijn bruggenhoofdbezetting door het neerlaten van nieuwe valschermjagers. Hevige gevech ten zijn daar aan den gang. Ten Zuiden van Geilenkirchen is de vijand uit zijn penetratiegebied opnieuw overgegaan tot den aanval naar het Oosten en Noord- Oosten; hij werd echter door terstond aanval lende tegenaanvallen tot staan gebracht. De beide laatste dagen werden bij dezë gevechten 40 vijandelijke tanks stukgeschoten. Ten Noor den van Nancy werd een vijandelijke pene- tratieplek opgeheven, daarbij werden vier of ficieren en honderdtien manschappen gevan gen genomen. Tusschen Efiinal en Lure trachtte de tegen stander op een breed front binnen te dringen in onze stellingen op de bergen voor de Wes telijke Vogezen. Zijn krachtige aanvallen wer den echter Overal, voor een deel in een te genaanval, uiteengeslagen of opgevangen. Het gebied van Groot-Londen lag weer on der het vuur van onze VI. In Midden-Italië herhaalde de vijand, onder krachtig gebruik van artillerie, zijn pogingen om ter weerszijden van den weg naar Bo logna ojf een breed front door onze bergstel- lingen heen te stooten, ten einde door te bre ken naar de Po-vlakte. In zware gevechten werden de vijandelijke aanvallen, die in ver schillende sectoren verscheidene malen her haald werden, uiteengeslagen. In den Adria- tischen kustsëctor mislukten eveneens alle vij andelijke aanvallen. Op den Balkan duren de zware gevechten op de tot dusver bestaand hebbende brand punten ten Zuiden van de IJzeren Poort en in het gebied van Belgrado voort. In het ge bied ten Westen van Arad wonnen de tegen aanvallen van Duitsche en Hongaarsche for maties met steun van onze slagvliegers ver der terrein. Aan het overige front van het Hongaarsch- Roemeensche grensgebied, ten Zuid-Westen van Grosswardein en ten Westen van Thoren- burg, werden vijandelijke aanvallen afge slagen. In de Woud-Karpaten, zijn de Sovjet-Rus sische groote aanvallen gisteren in felheid verminderd. De op talrijke plaatsen bij zwa re» regen en eersten sneeuwval gevoerde vrij zwakke aanvallen bleven vruchteloos. Ten Zuiden van Rozan hebbetx de Bolsjewieken uit hun bruggenhoofd opnieuw aangevallen. Zij werden afgeslagen, plaatselijke penetratie- plekken werden in een tegenaanval afge grendeld. De beide laatste dagen werden bij gevechten aan den Narew in totaal 78 vijandelijke tanks vernietigd. Ten Z.W. en N.W. van Schaulen gingen de Bolsjewieken met sterke strijd krachten onder gebruikmaking van talrijke tanks en slagvliegers, tot den grooten aanval over. Harde gevechten zijn hier aan den gang- Ons garnizoen van Oe.se! bevindt zich in het Noord-Kostelijk deel van het eiland in felle gevechten met aan land gekomen vijan delijke troepen. Op de Aegeischë Zee hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten een Britsche kanonneerboot tot zinken gebracht en deelen van de beman ning gevangen genomen. Anglo-Amerikaansche terreurbommenwer- pers hebben gisteren Münster en Keulen aan gevallen en verdere aanvallen gericht op Wil- helmshafen, Dortmund, Coblenz en Rheine. In den afgeloopen nacht was het stedelijke ge bied van Saarbrücken het doelwit van de Britsche bommenterreur. Afzonderlijke vlieg tuigen wierpen bommen op Berlijn. Afweer geschut van het luchtwapen schoot 19 vlieg tuigen,' waarvan veertien viermotorige bom menwerpers, neer. LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Naar het Intern. Informationsbureau meldt heeft in de middaguren van 6 October een sterke formatie Amerikaansche bommenwer pers de rijkshoofdstad aangevallen. Daar het doel van den aanval spoedig kwam vast te staan, konden de Duitsche ja'chtformaties snel met den vijand in contact komen. Reeds bij 't bereiken van het gebie^ van Groot-Berlijn stieten de vijandelijke bommenwerpers op de met elan aanvallende Duitsghe jagers. Hier stortten reeds de eerste bombardemeiusvue-s tuigen doodelijk getroffen met hun bommen- last omlaag. Bij den helderen ,en bijna wol- kenloozen hemel vonden de Amerikaansche vliegtuigen geen mogelijkheid zich tegen de aanvallen der Duitsche luchtverdediging in de beschermende wolken te redden. Onver moeid achtervolgden de Duitsche jagers den vijand. Ook de luchtdoelartillerie van de luchtmacht mengde zich met haar zware bat terijen in den strijd. Het aantal der door de Duitsche luchtverdediging bij den aanval op Berlijn neergeschoten bommenwerpers staart op het oogenblik nog niet piet zekerheid vast. V Van het Oostelqk.front. Naar het D. N.- B. meldt, is Donderdag de verwachte groote aanval in den Noordelijken sector van het Oostelijk front, na een hevige artillerievoorbereiding begonnen. In tegen aanvallen werd den bolsjewisten een halt toegeroepen. De strijd duurde den geheelen nacht voort en leefde in de middaguren van Vrijdag weer in volle hevigheid op. Op het eiland Oesel moesten de Duitsche formaties om strijdkrachten te sparen in .de avonduren van Donderdag op verkorte linies worden teruggenomen. AARDBEVING IN BULGARIJE. De instrumenten van het Rijksinstituut voor het onderzoek van aardbevingen te Jena» we zen Vrijdagmiddag om 3 uur 38 Midden- Europeeschen tijd een ongewoon hevigg aard beving aan, waarvan het epcicentrum onge veer 1500 Km. verwijderd moest zijn en in Zuid-Oostelijke richting lag. De aardbeving duurde ongeveer een uur. Naar de registree ring door de instrumenten te oordeelen be treft het vermoedlijk een hevige aardbeving in het Zuiden van Bulgarije. Gaslooze uren gewijzigd. Men kan in den namiddag nog bij daglicht eten. De directie van het Gasbedrijf te Haarlem heeft besloten, het tijdstip, waarin des namid=- dags gas geleverd wordt, met een half uur te vervroegen. Deze maatregel is genomen, om het publiek in de geleenheid te stellen, nog bij daglicht te kunnen eten. Met ingang van Maandag zal er dus ,gas geleverd worden van 11.30 tot 12.30 uur en van 16.30 tot 18.00 uur. Deze regeling geldt voor Haarlem, Heemstede en Bioemendaal. TABAKSBON 42. De Secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat voor het tijdvak van 15 tot en ,met 28 October a.s. op elk der bonnen „Tabak 42" één rantsoen sigaren, tabak of sigaretten kan worden gekocht. ASSURANTIEBEMIDDELING. Het Departement van bijzondere economi sche zaken te Amsterdam deelt mede, dat de lijsten van assurantiebemiddelaars, welke aanvankelijk tot 6 October geldig waren, krachtens een ontheffing van het hoofd der ■ifdeeling verzekeringswezen van voornoemd departement haar geldigheid behouden tot 1 Januari 1945. We gaan een wandeling maken langs de Zomervaart en hebben dan de gelegenheid na te gaan, hoe de omgeving daar veranderd is. Het betrekkelijk kleine Amsterdamsche kwar tier van het einde van den vorigen oorlog is uitgegroeid tot twee wijken, welke in elkaar loopen. Vooral na 1919 is het aantal huizen bijzonder toegenomen en dat is te danken aan het voortreffelijke werk, dat verschillende woningbouwvereenigingen hebben verricht. Eerst zullen we zien, hoe de toestand tot omstreeks 1875 was. De wandelaar van die dagen begon bij de Antoniestraat, waar tot 1866 de Schalkwijkerpoort had gestaan. Ook hij heeft niet kunnen genieten van het mooie kijkje ter plaatse. In 1420 moet de wal reeds met een poort zijn afgesloten,. maar het is waarschijnlijk, dat deze in of voor het jaar 1633 is vernieuwd, na in 1572 een voorname rol gespeeld te hebben bij het beleg van Haar lem. Meer dan twee eeuwen is de vernieuwde Schalkwijkerpoort ongedeerd gebleven totdat deze met andere langs de singels liggende poorten het lot deelde om gesloopt te worden. Op 26 April 1866 werd ze tot afbraak verkocht aan Burger Vliegenthart "te Oegstgeest voor ƒ860. We hebben 1875 als uitgangspunt gekozen, omdat er nog weinig woningen in de polders ten Oosten en Westen van de Zomervaart stonden. Wel was er een aantal huizen in de Dubbele buurt. Dat daar vroeger ook velen gewoond hebben blijkt uit een mededeeling over een grooten brand, welke op Vasten avond van het jaar 1628 gewoed heeft. Twee oliemolens en ongeveer honderd woningen zijn in de vlammen opgegaan. In 1876 onderging de Dubbele Buurt «en wijziging. Bij de werf langs het Spaarne werden in dat jaar de Werf- steeg en de Spaarnesteeg aangelegd en het begin van den weg naar Schalkwijk kreeg den naam van Schalkwijkerstraat. De naam Heerensingel bij de voormalige Schalkwijkerpoort was in dien tijd niet bekend. Vroeger sprak men van Buitensingel, doch de gemeenteraadsvergadering van 14 Juli 1876 was van meening, dat er overeenstemming moest bestaan met de aan de overzijde lig gende Heerenvest, welke reeds tallooze jaren dezen naam droeg. Op het oogenblik komt „Bul" alleen nog voor in het Bullenhofje en vroeger had men in de omgeving ook nog het Bullenweidje. De naam was ontleend aan de vroeger daar staande moutmolen „De Bul". In die jaren was de omgeving rijk aan mo lens, welke niet alleen gebouwd waren, om de polders van het overtollige water te ont lasten, doch ook om koren te malen. Alle zijn echter uit het stadsbeeld verdwenen, een deels door het oprichten van fabrieWen en anderdeels door het opstellen van gemalen, waardoor de werkzaamheden: vergemakkelijkt werden. Langen tijd heeft langs de Zomer vaart de Roómolen of Roode Molen gestaan, welke in gebruik was bij den Roode Molen polder (later Romolenpolder genoemd). Reeds in de veertiende eeuw werd deze polder bedijkt en heeft dus eenige eeuwen een molen gehad, welke er voor zorg droeg, dat het water in het Spaarne kw^am. Door een onweer werd een der molens, in 1775 verwoest. Een nieuwe werd gebouwd, welke in 1874 niet meer vol deed en door een andere vervangen is. Deze heeft eveneens plaats moeten maken voor een gemaal. De Zomervaart loopt van de Dubbele Buurt tot den Nieuwen weg, welke bij de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder uitkomt. De wandelaar had daar vroeger prachtige verge zichten en kon genieten van het fraaie Ne- derlandsche polderlandschap. De vaart werd We zijn inmiddels langs de polders gewan deld, welke de Amsterdamsche Buurt en Slachthuiskwartier bezitten. Ten Zuiden van de Amsterdamsche Vaart, tot aan de Liede, ten Oosten van den Heerensingel, ten Noor den van de Zomervaart en ten Westen van de Ringvaart ligt de Zuiderpolder, welke vroeger eén oppervlakte had van 159 H.A. Het groot ste deel is bebouwd, behalve het Oostelijk stuk. Aanvankelijk was hij vereenigd met den Veerpolder, doch een scheiding ontstond in 1631, toen begonnen werd met het graven van de Trekvaart HaarlemAmserdam. Langs de vaart heeft vroeger „De Zeldenpas" gestaan, welke molen afgebroken is ter vervanging van een gemaal. De grootste polder is de reeds genoemde Romolenpolder, welke tenZuiden van de Zo mervaart ligt en langs het Spaarne tot de grens van Haarlem, zooals die in 1927 bij de annexatie bestond. De oppervlakte bedroeg: oorspronkelijk 240 H.A., welke inmiddels in bouwgrond veranderd is. Ten Oosten hiervan ligt de Poelpolder, welke aan de Ringvaart grenst. Deze polder wordt nog voor een deel voor den land- en tuinbouw gebruikt en de laatste jaren zijn daar b.v. vele volkstuinders aan het werk. De oorspronkelijke oppervlakte was 129 H.A. en de bedijking is in de der tiende eeuw geschied. De molen heeft vroe ger bij de Ringvaart gestaan, waarin het water werd ontlast. Op welke wijze Haarlem-Oost, zooals dit uitgebreide stadskwartier thans heet, be bouwd is sedert 1875 en in het bijzonder in de laatste 25 jaar, hopen we in een volgend artikel te bespreken. GEVONDEN VOORWERPEN. Beurs, v. Looij, Rijksstraatweg 244. Bril, Ulderink, Neptunusstraat 17. Bril, Erb, Oude- weg 71. Hond, Olthoff, Koningstraat 49. Hand wagen, Mohringer, Middenweg 75. Jas. Ak kerman, Judith Leijsterstraat 6. Kinderhand- tasch, Bur. van politie, Smedestraat 9. Lorg net, Zwemmer, v. 't Hoffstraat 49. Manteltje, Seine, Saenredamstraat 110. Poes, v. d. Hout, Rozenhagestraat 49 Portem. m. i. Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat. Pop, Tervoort, Timorstraat 151. Portem. m. i. Cordes, Orion- weg 35. Portem. m.i., Smit, Bisschop Otto- straat 38. Schoen, Boogaard, Barendsestraat 40. Sleutel, Bur. van politie, Smedestraat 9. Sleutels, Oranjekade 29. Tasch, Dernison, Nassaulaan 12. Tasch, Botter, Zaanenstraat 7. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Geref. Kerk H.V. (Begijnhofkapel), 1» uur: Dl.. G. W. van Deth; kinderdienst (Jansstraat 59). 10 uur. Alledagkerk: voorloopig alleen Dins dagmiddags van 3.304 uur in het koor of de consistoriekamer der Gr. Kerk; 10 Oct. Ds. I). Henstra met medewerking van mevr. Lohuis (zang), van'3 uur af zangdienst. PRINS GUSTAAF VAN DENEMARKEN OVERLEDEN. Prins Gustaaf, de jongste der drie broers van Koning Christiaan, is aan een hartaanval overleden. Prins Gustaaf, die een zeer terug getrokken leven leidde, was op een na het jongste van de acht kinderen van wijlen koning Frederik VIII en koningin Louise. Hij was op 4 Maart 1887 geboren. AARDBEVING IN TURKIJE. De Britsche berichtendienst meldt uit Istan- doel, dat de stad Rivali aan de Egeïsche Zee gisteren door een aardbeving voor de helft verwoest is. Ook Smyrna heeft aanzienlijke 50 dooden en vele ook wel de Rustenburgervaart genoemd, naar schade geleden. Er zijn den Rustenburgerschans, ter hoogte van De gewonden. Kwakel, welke van groot belang is geweest In het beleg van Haarlem in 1572'73. De Spanjaarden hadden de schans in het bezit en later de Haarlemmers eenigen tijd, die er voordeel van hadden door den aanvoer van levensmiddelen, enz. De weilanden stonden grootendeels onder water en bij flinke vorst was het mogelijk de zwaarste vrachten over het ijs naar de stad te vervoeren. Voor be langstellenden naar de belangrijkheid van deze omgeving in het beleg, verwijzen we naar verscheidene werken, welke op dit ge bied verschenen zijn. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Legt U bij het naar bed gaan Uw kleeren zoo op een stoei, dat gij ze voor het grijpen hebt, indien er wat mosht gebeuren en hebt gij een luchtbeschermingskoffer al klaar staan Centrale «n in werking. Regeling gaat 16 Oct. in. Op het oogenblik worden voorbereidende maatregelen getroffen voor het verstrekken van warme maaltijden aan de Haarlemsche bevolking. De be doeling is, dat hiermee op Maandag 16 October een begin wordt gemaakt. Op verschil lende punten van de stad zal het voedsel uitgereikt worden. De regeling der tijden en het inleveren van bonnen, enz., zal nader bekend worden ge maakt. Het Haarlemsche onderwijs. Gedeeltelijke sluiting der scholen. Het ligt in het voornemen van he"t gemeentebestuur de scholen, zoowel middelbare als lagere scholen met ingang van Maandag 16 October te sluiten. Er is geen brandstof aanwezig, zoodat de lokalen niet ver warmd kunnen worden. Dat beteekent echter niet, dat de leerlingen geheel vrij zullen zijn. Af en toe komen zij een uurtje of langer (een -en ander hangt af van de temperatuur) in de klas bijeen en dan zal het onderwijzend personeel huis werk opgeven of een korte be spreking houden. Het pérsoneel der scholen krijgt er een taak bij. Bij de administratie der Centrale Keuken, welke ,16 October in werking treedt, zijn krachten noodig. Aan hen, die bij het gemeentelijk en bijzonder on derwijs werkzaam zijn, is ver zocht medewerking te ver- leenen. Oproep voor arbeids. mannen N.A.b. Arbeidsmannen van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst, die wegens het verplaatsen van afdeelingen met verlof gestuurd zijn of voorloopig ontslagen zijn, moeten zich weer melden bij de afdeeling Hooghalen bij Assen. Van daar uit zullen zij tot het einde van hun diensttijd, evenals tot dusver, in nieuwe standplaat sen tewerk worden gesteld. De in aanmerking komende arbeidsmannen moeten zich onder verwijzing naar deze publicatie wenden tot de plaatselijke politiebureaux of aanmeldingsbureaux voor den N. A. D. en daar vervoerbil- jetten aanvragen voor de reis met de nog in aanmerking Komende verkeersmiddelen. GEVONDEN VOORWERPEN- Hangertje, v. Rossum, Lan- gedijkstraat 32. Horloge, Lefe- bre, Kempstraat 8 zw., na 5 u. Muziekinstrument, v. Bommel, Leidschevaart 80. Portem. m.i. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Vulpen, Wollf's IJssalon, Spaarnwouderstraat 146-148. KORT NIEUWS. De Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van ar beidskrachten voor den oorlog, Rijksminister dr. Goebbels, heeft nieuwe verordeningen, uitgevaardigd. Om *de overbe laste civiele artsen te ontlasten, zullen thans voor de civiele bevolking de in Duitschland aanwezige officieren van ge zondheid der weermacht spreekuren houden voor bur gers, terwijl een deel der offi cieren van gezondheid weer in het civiele leven werkzaam gesteld zal worden. AGENDA Zondag 8 October. Stads schouwburg: „En Jacob diénde" (Ver. J. J. Cremer), 2 uur. Gem. Concertzaal: concert door H.O.V. orkest, Gijs Beths, viool en Jacq. Moolenijzer, hobo, 2.30 uur. Rem brandt: „Immersee" (14 jaar)» 2.30 en 5 uur. Palace: ,,Een man voor mijn vrouw" (18 iaar), 2 en 5 uur. Luxbr: Wereldstadmelo die" (18 jaar), 2.30 en 4.45 uur. Frans Hals: „De Postmeester" (18 jaar), 2.30 en 4.45 u. Mo viae: Verlaten" (14 jr), 2.30 en 4.45 tl. APOTHEKEN. 's Avonds na 7 uur en Zondag geopend: Loomeyer, Bartel joris- straat 11, tel. '10175; Parkapotheelc ICleverparkweg 13. tel. 11793, Tey- ler-apotheek, Teylerplëin 79, tel. 17946. Heemstede: Schotsman, BLnner* wefg 206, tel. 28320.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1