Haarlemsche Courant Hevige strijd ten Noorden van Aken. 389e Jaarg. No. 238 x x Bureaux: Groote Houtstraat 03 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapiein 8i. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalv* op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag 10 Oct. 1944 Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het weermachtbericht van Zondag 8 Octo ber luidde: Aan de Nederlandsch-Belgische grens het bijzonder aan de Westerschelde, wordt nog steeds verbitterd gestreden. De groote stPijd in het gebied ten Noorden van Aken duurt met onverminderde hevigheid voort. De Amerikanen zetten daar ook gis teren, na hevige artillerievoorbereiding en onder het in den strijd brengen van sterke bommenwerpers op Midden-Duitschland wer- formaties slagvliegtuigén, hun aanvallen voort, doch liepen vast in den strijd om kaze matten en versterkte steunpunten, die onze troepen hardnekkig verdedigen. Zware ge vechten om eenige penetratieplekken worden nog gevoerd. De zuivering van het bosch van Parroy maakt verdere vorderingen. Ten Noord-Oos ten van Epinal werd een vijandelijke ge vechtsgroep ingesloten. Aan weerskanten van Rémiremont wordt de vijandelijke druk sterker. Voor onze kuststeunpunten nemenQhet ar tillerievuur en <3e gevechtsactie der infanterie toe. Het storingsvuur der V.l op Londen werd voortgezet. In de Etruskische Apennijnen hervatte het 8ste Amerikaansche leger, na hevige artille rievoorbereiding, zijn aanvallen. Valscherm jagers en grenadiers wierpen de vijandelijke aanvalsgroepen in den tegenaanval naar hun uitgangsstellingen terug. Een vijandelijke pe netratie in de bergen ten Westen van Roccas Casciano werd afgegrendeld. Een heuvelstel ling in het brongebied van den Rubicon wis selde meermalen van bezitter. Op den Balkan duurt de sterke druk van den vijand aan den mond van de Theiss, voor BelgradS en in het gebied van Zajecar voort. Zuid-Hongarije zijn hevige gevechten on "d met de nog steeds aanvallende bol sjewistische formaties, in het bijzonder om den overgang over de Koeroes. In de pasge- bieden der Woud-Karpaten zetten de bolsje wisten hun aanvallen voort, die in den te genaanval werden afgeslagen In den slag om de passen der Oostelijke Beskiden hebben de onder bevel van Gene- raloberst Heinrici dapper strijdende troepen, op doeltreffende wijze ondersteund door onze luchtmacht, alle doorbraakpogingen der bol sjewisten naar het Slovaaksche gebied ver ijdeld. In zware gevechten werden daar se dert den 8sten September 442 pantserwagens en stukken stormgeschut vernietigd of buit gemaakt, bovendien 3200 gevangenen binnen gebracht. Tusschen de Memel en de Boven-Windau zijn onze troepen in zwaren afweerstrijd ver wikkeld met verder opdringende Sovjet-Rus sische infanterie- en pantserstrijdkrachten. Sedert den 5den October werden in deze ge vechten 180 vijandelijke tanks stukgeschoten. Tusschen Duna en de Golf van Riga verlie pen de bevolen distancieeringsbewegingen volgens de plannen. De achtervolgende vij anden werden afgeslagen. Op het eiland Oesel werd Arensburg na grondige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties prijsgegeven. In de wateren van Oesel en in het Oostelijke' deel van de Oostzee schoten bewapeninfsvaartui- gen der marine 11 vijandelijke bommenwer pers neer. Onder bolsjewistischen druk poogden Fin- sche regimenten onze distancieeringsbewegin gen in Noord-Karelië en Lapland te storen. Voor Tornio aan de Zweedsch-Finsche grens is het daarbij, nadat de vijandelijkheden dooi: de Finnen geopend waren, tot hevige botsin gen gekomen. a. Ten Westen van Moermansk gingen de bolsjewisten met sterke strijdkrachten tot den aanval over. Hevige gevechten zijn ontbrand om onze steunpunten aan de Sovjet-Russisch- Finsche grpns. Duitsche jagers schoten aan het Oostelijke front met geringe eigen verliezen de laatste twee dagen 15 Sovjetvliegtuigen neer. Bij aanvallen van Amerikaansche terreur- den Kassei, Maagdenburg, Merseburg en Bie lefeld bijzonder getroffen. Britsche bommen werpers vielen Emmerik aan. Ook Breslau en andere Silezische plaatsen waren het doel van vijandelijke luchtaanvallen. Door luchtdoel artillerie der luchtmacht en in verbitterde luchtgevechten werden 'boven het gebied van het Duitsche Rijk en in het gevechtsgebied in het Westen 121 vliegtuigen, waaronder 75 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten Naar Interinf meldt is het Zuid-Nederland- sche gebied ten Noorden en ten Zuiden van Aken thans geworden tot een gebied, waarin een zeer zware strijd wordt geleverd. Hier probeeren de formatie™ van het eerste Ame rikaansche leger met alle geweld de Duitsche verdedigingslinies in Oostelijke richting te forceeren. Een tweede gebied teekent zich af ten Zuiden van het bruggenhoofd van Metz. De Amerikanen zijn hier over een breed front in den aanval. In het Vlaamsch-Nederland- sche gebied bleven de Canadeezen pogingen in het werk stellen om de toegangen tot het. eiland Walcheren te bereiken. Al hun aan vallen in deze richting werden bloedig afge slagen. In het gebied ten Zuiden van Arnhem heerschte gisteren, behalve %an het weder- zijdsche artillerievuur, over het algemeen rust. Tijdens de verbitterde worsteling ten Zuiden van het penetratiegebied "fcij Metz slaagden de Amerikanen er in enkele kilome ters terrein te winnen. Het betreft hier slechts penetraties van vooruitgeschoven pantserwiggen, terwijl de volgende infanterie- formaties door de Duitsche steunpunten in.' toom werden gehouden. AARDBEVING JN TURKIJE. De Britsche berichtendienst meldt uit Istan- doel, dat de stad Rivali aan de Egeïsche Zee gisteren door een aardbeving voor de helft verwoest is. Ook Smyrna heeft aanzienlijke schade geleden. Er zijn 50 dooden en vele gewonden. TWEE NIEUWE MINISTERS IN ENGELAND Naar de Britsche berichtendienst meldt is Viscount Swinton, resident-minister in West- Afrika, benoemd tot minister zonder porte feuille. Sir William Jowitt is aangewezen als minister voor sociale verzekering De benoeming van Swinton beoogt het een minister met kabinetsrang mogelijk te maken al zijn tijd te wijden aan het ontwerpen van plannen voor de burgerlijke lu,chtvaart. De aanwijzing van Jowitt als minister van sociale verzekering zal practische beteekenis krijgen, als het wetsontwerp tot het instellen van een ministerie van sociale verzekering is aange nomen. Swintons benoeming beteekent, dat hij af stand doet van zijn ambt in West-Afrika, dat hij sedert 1942 heeft bekleed, WENDELL WILLKIE OVERLEDEN. /"Volgens een bericht uit New York is Wendell Willkie ten gevolge van bloedver giftiging overleden. Bij de presidentsverkiezingen in 1940 was Wendell Willicie Roosevelt's tegencandidaat Later ondernam hij in opdracht van Roosevelt een wereldreis. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Weet gij, dat gij bij brand in de nabijheid van uw huis onmiddellijk alle gordijnen van de ramen moet verwijderen, omdat wapperende gordijnen vuurvangers zijn? Het offensief der Sovjet-Russen. Interinf meldt uit Berlijn: Het Sovjet-Russische offensief in de rich ting Memel en Libau won heden opnieuw tel'rein in de richting van Memel. De Rus sische strijdkrachten in dezen sector bedragen 60 infanteriedivisies, 6 tankcorpsen en 12 tank brigades. De Bolsjewistische pantserspitsen bereikten in.de avonduren een gebied, dat on geveer 25 km ten Oosten en Noord-Oosten van Memei ligt. In den rug van deze troepen verdedigen zich nog talrijke Duitsche ge- vechtsposten tegen concentrische aanvallen der Bolsjewisten. Churchill en Eden in Moskou. Radio Moskou bericht, dat Churchill en Eden in Moskou zijn aangekomen. Veldmaarschalk Sir Ellen Brook, chef van den Britschen ge- neralen staf en generaal Sir Hastings Ismay zijn eveneens in Moskou gearriveerd. Attlee heeft in het Lagerhuis een verklaring afge legd over de reis van Churchill en Eden naar Mosko®, waarbij hij o.a. zeide, dat het doel van de reis is, te beraadslagen met Stalin en Molotof. Het bezoek is een gevolg van de conferentie van Quebec. Stalin, die destijds de uitnoödiging om naar Quebec te komen niet heeft kunnen aannemen, heeft de gele genheid begroet om Churchill zoo snel moge lijk na Quebec te kunnen spreken. De bijeen komst te Moskou heeft de goedkeuring van de Amerikaansche regeering, die vertegenwoor digd zal zijn door den ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Moskou, Harriman. Chur chill en Stalin "hebben Maandagavond het eerste ouderhoud gehad. Hierbij waren aan wezig Molotof en Eden, alsmede de Britsche ambassadeur Clark Karr. lïaandagavond is ook een bespreking gevoerd tusschen Ede"n en Molotof. Aan dit onderhoud namen deel de plaatsvervangende commissaris van buiten- landsche zaken Wysjinski en Clark Karr. Gevechten tusschen Finnen en Duitschers. Nadat tot 29 September de bewegingen varr de Duitsche troepen in Noord-Finland zonder eenige wrijving en ongestoord door Finsche formaties waren verloopen, is het tegen begin van October voor het eerst onder den druk van Sovjetcommissarissen tot gevechtshande lingen met Finsche afdeelingen gekomen. Duitsche achterhoeden werden in den rug aangevallen en verloren daarbij dooden en ge vangenen, meld het D.N.B. Ook Finsche formaties, die achter de Duit sche linies waren gebleven voor evacuatie- en bewakingsdoeleinden en wegens hun tot dus ver getoonde kameraadschappelijke houding ongemoeid waren gelaten, openden op 1 Oc tober de vijandelijkheden. Met nieuw aange brachte troepen ter sterkte van' een divisie overvielen zij zwakke Duitsche ravitaillee- ringsafdeelingen in de grensplaats Torneo. Het opperbevel der Duitsche troepen in Noord-Finland heeft daaruit de gevolgtrek kingen gemaakt en beschouwt Finsche afdee lingen, die de Duitsche formaties aanvallen of haar beewgingen storen, als vijanden. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking der noodkaarten der tweede serie te Haarlem is het morgen Woensdag de beurt aan de letters Hart tot en met Hom en Donderdag aan het restant van de letter H vanaf Hon, I en J tot en met Jong. Nieuwe stamkaart (kringnummer 187) en het strookje van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord „noodkaart" voorkomt, meebrengen. Het H.O.V.-orkest treedt weer op. Groote belangstelling voor het eerste concert. Onder groote belangstelling had Zondag namiddag het aangekondigde concert der H.O.V., met haar eigen apparaat plaats. Wat men nauwelijks had durven verwachten, dat ons uiteengeslagen orkest zijn vroeger ver band weer zou terugvinden, beleefde men dezen-middag als 'n klinkklaar feit en als een blijde gebeurtenis. Het verschijnen op het po dium van dirigent Marinus Adam en concert meester Gijs Beths, beiden met bloetnen aan hun lessenaar verwelkomd, werd dan ook met een ovationeel applaus begroet. De admini strateur der H.O.V., de heer H. H. Luyken, die in het jongste verleden het concertbedrijf gaande hield, meende het dienstig het publiek in te lichten omtrent de pogingen om Haarlem zijn eigen orkest weer terug te geven en ge leidelijk te komen tot een normalen toestand met een bestuur. Als overgang daartoe kon hij reeds een .waarnemend <Ju,s provisorisch bestuur voorstellen, bestaande uit de hee- tep.istellep.En zTj weten maar ren J. G. H. Braakman, C. IJ. Vrugt en J.Hfr -#L t£ gbêfÉi^-'wanneer zij alle Delfos, resp^lieYefSJf. W<jï'Zittjer, penning- geVöfgen van het stroomloos meester en seef)9araL,^Safbij',ltraks ntsg-kerr11 gevoegd worden de°heër J. Spoor, die zich met de propaganda wil belasten. Door omstandigheden is het orkest nog niet volledig, althans niet op zijn vroegere sterkte, maar door ipedewerking van eenige zeer te waardeeren krachten,toch volwaardig in staat om artistiek verantwoord werk te le veren. Wat dezen middag trouwens op emi nente wijze gedemonstreerd werd. De heer Luyken deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, voor zoover mogelijk, iederen Zondag een concert te geven. Het spreekt vanzelf, dat de aangekondigde reeks abonnements concerten niet kan doorgaan; zij die hierop reeds inteekenden, lyjnnen het gestorte be drag terug ontvangen. Spr. sprak zijn dank uit jegens de orkesten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die ons van muziek voor zien hebben, toen ons eigen orkest dit niet doen kon. Met behoud van de subsidies en met de belangstelling van het publiek, kan de H.O.V. thans haar eigen taak en bestem ming volbrengen. Ook met het organiseeren van recitals, in samenwerking met de firma Alphenaar, hoopt de H.O.V. verder te gaan. Alvorens het concert een aanvang nam voer de tevens nog het woord de heer drs. J. Braakman, als voorzitter van het waarnemend bestuur, en wel om de vorming van dit inter regnum te verklaren, om dank te zeggen aan den heer Luyken en het herboren H.O.V.- orkest onder Adam's leiding het beste toe te wenschen. Marinus Adam had zijn programma smaak vol en doelmatig samengesteld, ten einde met zijn bezetting iets te kunajen leveren, dat in goede verhouding zou klinken. En hij be reikte op dit punt een prachtig resultaat, zoo zelfs, dat men geen oogenblik het verlangen kreeg naar het effect van een grooter en semble. Vivaldi, Mozart, Handel en zelfs Schubert, werden zuiver gepondereerd weer gegeven, naar het klank kaïakter dat deze muziek eigen \is. Zoo was het een ware lust te luisteren naar den intiemen, warmen klank van het strijkorkest, in het Concerto grosso in a kl. t. van Vivaldi, waarin de oude ge trouwe aanvoerders der groepen, Gijs Beths. Leendert de Graaf, Fred. Leidner en Eduard Biele, het concertino vormden. De zin voor het ware musiceeren, waarbij ieder speler in het geheel opgaat, triomfeerde hier en maakte deze fraaie muziek levend en bekorend. Jacques Moolenijzer trad op als solist met een hobo-concert van Handel, dat. zooals men het bij dezen componist wel eens meer aan treft, gedeelten bevat, die men' uit andere van zijn werken kent. Met -dat al een nobel stuk en dankbaar voqr het instrument ge schreven. Moolenijzer vertolkte het concert beheerscht en in de Allegri zelfs vrij ru6tig. Zijn prestatie werd door het publiek blijk baar zeer gewaardeerd. Het hoogtepunt van den middag was buiten kijf de vertolking van Mozart's A-dur-concert, met concertmeester Gijs Beths als solist. In de ideale verhouding van viool-solo met een bescheiden, maar in finesses verzorgden or- chestralen achtergrond, werd dit verrukke lijke muziekstuk van den meest absoluten muzikant die misschien ooit geleefd heeft, voor de zooveelste maal een wonder van schoonheid. Wij zijn er Beths' zeer dankbaar voor. Ten slotte zegevierde nogmaals de musi- ceerlust der herboren H.O.V in de verklan king van Schubert's Vijfde Symphonie. die zoowel naar den geest als naar de materieele conceptie parallel loopt met het oudere sym- phonisch werk van Haydn. Adam laadde de uitvoering met energie, pittige spiritualiteit en een tikje gemoedelijkheid en kreeg precies gedaan wat hij wilde. Dit kon gelden als een bewijs, dat de goede geest van samenwerking bij allen aanwezig is en als het getuigenis van de volwaardig heid, waarover vooraf gerept werd. JOS. DE KLERK. Vraagstuk zonder oplossing: Geen electriciteit. Gedurende de laatste jaren is het publiek steeds meer gaan beseffen welk een waarde het „zwarte goud" heeft. Voor tal rijke doeleinden zijn kolen onontbeerlijk, zoo absoluut noodzakelijk, dat het onvol doende beschikbaar zijn hier van zeer vérgaande conse quenties met zich brengt* We ondervinden het aan den lijve, vooral nu de stroomlevering is gestaakt, en onmiddellijk blijkt, dat vervangingsmidde len voor electriciteit heel moei lijk of in het geheel niet zijn. te vinden. Zeer velen hebben het gis teren reeds zonder licht moe- Rolschaatsen brengen uitkomst. Aan vindingrijkheid is er ook tegenwoordig geen gebrek. Momenteel kan men dikwijls in Haarlem opmerken, dat rolschaatsen niet alleen aangenaam, wat de afleiding die zij bieden betreft, maar ook nuttig kunnen zijn. Vele scholieren maken er eiken dag gebruik van om van en naar hun onderwijsinrichting te gaan en tot hen behooren ook leerlingen van hoogere scholen. Nu de trams niet meer rijden bieden de rolschaatsen tevens aan oudere personen uit komst. Gisteren kon men zelfs enkele foren sen opmerken, die zich op rolschaatsen naar Amsterdam begaven. Al met al biedt dit echter nog een zonderling beeld, hoewel er ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon is, aangezien een. dergelijk verschijnsel zich de laatste jaren reeds meer heeft voorgedaan. zijn onder uogen hebben ge zien. dat het leven weer heel wat moeilijker is geworden. Geen electriciteitWat houdt dit in? Er zijn gelukki gen, die nog wat kaarsen en misschien ook een restantje petroleum hebben. Zij zijn. tij^ftijk geholpen, ifiaar lang zu"n zij ér toch geen plezier van kunnen hebben Verreweg de meesten zijn gedwongen vroeg naar bed te gaan. Hier uit volgt, dat men ook bij tijds thuis is. Wanneer de duisternis is ingevallen geeft het weinig vreugde op straat te zijn. Zaklant^rns, zoo men er nog over beschikt, wil men niet gebruiken, omdat zij nog dikwijls genoeg van pas moe ten komen. En dus is men ge dwongen in het donker zijn weg te zoeken. wat vooral tegenwoordig geen aanbeve ling verdient. Geen electriciteit.v Men is er aan gewend zich 's morgens met een electrisch apparaat te scheren? Dat is voorloopig niet meer mogelijk. De vrouw des huizes wil de stofzuiger gebruiken? Ze ontdekt, dat zij op stoffer en blik is aange wezen. Men wil wat muziek hooren via de radiodistributie; het zal spoedig' niet meer kun nen. Men kijkt naar de elec- trische klok om bijtijds te kunnen welaan. Het uur werk staat echter st.il. Wordt er gebeld? denkt men. Het is niet mogelijk, want er fnoet voortaan worden geklopt.... Ook de electrische kachel wei gert dienst. En de vrouw des huizes wil nog vlug wat wasschen. De electrische waschmachine blijkt op non-actief te zijp Ze houdt van electrisch koken. maar ontdekt, alleen op gas te zijn' aangewezen. Ze begrijpt, dat ze voorloopig niet aan perma nenten behoeft te denken, evenmin als de heer des hui zes zich met behulp vac eett electrische tondeuse kan laten; knippen Geen electriciteit. Wat doet de tandarts wanneer er eea kies moet worden geplom beerd? De groenteman, die 'nog aardappelen en wortelen in zijn machine liet schrappen, moet zijn klanten teleurstellen. De opticien dient zijn werk op een anderen grondslag te plaatsen. De fotograaf zit met de handen in het haar. De schoenmaker doet meer han denarbeid En hoe moet het met de bioscopen? Het was er Zon dag drukker dan ooit, omdat velen, voorloopig voor het laatst, nog eens een film wil den zien. Zelfs in de voet paden moesten stoelen worden gezet. Langen tijd stonden de menschen in de rij om kaartjes te krijgen.,.. Hoe gaat het met cabaret- en variété-voorstellingen. Er is geen licht, r#aar bovendien kan er geen microfoon wor den gebruikt zelfs den elec- trischen Hawaiian-guitaar,' het zoo populair geworden instru ment, is het zwijgen opgelegd! En de electrische klokken van algemeen nut zullen niet meer werken. Electrische kantoor machines zijn op non-actief. Liften werken niet meer.... We leven in een zeer moei lijken tijd. Iedereen ondervindt er, de ernstige gevolgen van. De huisvrouw moet nog meer offers brengen. En hoe moeten zieken en kleintjes 's avonds en des nachts worden geholpen De hoop moge worden geuit, dat de stroom- looze tijd kort zal zijn. GEVONDEN VOORWERPEN- Hangertje, v. Rossum, Lan- gedijkstraat 32. Horloge, Lefe- bre, Kempstraat 8 zw., na 5 u.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1