Haarlemsche Courant Strijd aan het Westelijk front in nieuwe sectoren Nieuwsblad voor Noord-Holland 289e Jaarg. No. 239 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soemlaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 11 Oct. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et.,'per mud. ƒ1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73, Losse nummers 6 cent. K 1297 JleT Duitsche weermachtbericht van Maan' dag 9 October luidt: De vijandelijke aanvallen aan het Westelijk front zijn gisteren tot nifeuwe sectoren over geslagen. Bij voortdurende plaatselijke ge vechtsactiviteit aan de Belgisch-Nederland- sche grens en in Midden-Nederland duurt de slag in het gebied GeilenkirchenStolberg met toenemende verbittering voort. Taaie te genstand' en hevige tegenaanvallen van onze divisies brachten, na zeer zware gevechten de vijandelijke, pantserformaties, die voor een omsingeling aan twee kanten van Aken wa ren opgesteld, tot staan. Hevige gevechten zijn ontbrand om een saillant in het front ten Noord-Oosten van Nancy, dien de vijand sinds gisterochtend krachtig aanvalt, terwijl de gevechten aan weerszijden van Rémiremont met Amerikaan- sche en Fransche infanterie- en pantser strijdkrachten onverminderd voortduren*. Sterk vijandelijk vuur lag weer op Duin kerken. Aanvallen van den vijand op St. Na- zaire, Lorient en in het voorterrein van T,a Rochelle mislukten. Beveiligingsvaartuigen van de Duitsche* ma rine brachten voor de Nederlandsche kust een Britsche motortorpedoboot tot zinken. Tijdens andere gevechten ging een eigen vaartuig ver loren. Het V. 1-storingsvuur op Londen duurt T'oort. In Midden-Italië behaalden onze troepen die sinds vele dagen ter. Zuiden van Bologna in een zeer zwaren strijd gewikkeld zijn, op nieuw een groot afweersucces. De vijand kon wel is waar met zware verliezen op eenige plaatsen onze voorste linie binnendringen, maar werd vervhlgens door terstond onderno men tegenaanvallen verdreven of tot staan gebracht. Ook in den sector der Adriatische kust houden de zware gevechten aan en ver plaatsen zich meer naar het bergterrein ten Westen van de Adriatische kust. In het Banaat en in Servië, ten Zuiden van den Donau, hebben het taaie verzet van onze troepen en de tegenaanvallen van versch aam gevoerde reserves den vijandelijken opmarsen tot staan gebracht, jn het strijdgebied ten Westen van Zajecar nebben bergjagers twee Sovjet-Russische bataillons, die hun stellin gen waren binnengedrongen, vernietigd. Tegen den 'in het Zuiden van Hongarije over een breed front aanvallenden vijand handhaven Duitsche en Hongaarsche troepen zich in bruggenhoofdstellingen aan de Theiss. In den aanval naar het Noorden zijn Sovjet troepen over de snelle Körös t8f in het gebied van Debreczen doorgedrongen. Eigen tegen aanvallen maken goede vorderingen. Tot dus ver werden 25 tanks stukgeschoten. Duitsche slag- en gevechtsvliegers bestookten met suc ces de vijandelijke aanvalsspiteen en het ra- vitailleeringsverkeer der bolsjewisten. Op de paswegen der Woud-Karpaten heb ben Duitsche en Hongaarsche.troepen bolsje wistische aanvallen ten deele in tegenaanval len afgeslagen. Uit hun bruggenhoofden aan den Weichsel ten Zuid-Oosten van Warka en ten Noorden van Seroc vielen de bolsjewisten vruchteloos aan. In den slag tusschen de Memel en de Win- dau staan onze troepen in een taaien strijd met een sterken vijand. In vergeefsche aan vallen op het bruggenhoofd van Riga, ten Noorden van Duna, verloor de vijand 25 tanks. Op Oesel werd het schiereiland Sworbe tegen sterken vijandelijken druk gehouden. In Finland hebben Onze troepen zich uit het gebied van Tornio naar het Noorden gedistan- cieerd. In de steunpuntlinie aan de Finsch- Sovjet-Russische grens ten Zuid-Westen van Moermansk werden de gisteren gemelde sterke vijandelijke aanvallen „tot staan ge- HET OFFENSIEF DER SOVJET-RUSSEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn? Het Bolsjewis tische offensief tegen Memel en Libau werd gisteren onder het aanvoeren yan talrijke nieuwe pantser- en infanterieformaties over een breed front met onverminderde hevigheid voortgezet. Op het oogenblik zijn hier zeven Bolsjewistische legers in den aanval op het Oost-Pruisische gebied. De aanvallen worden met niet minder dan duizend tanks onder steund. Terwijl het den Bolsjewisten gelukte in de richting van Memel terrein te winnen, zijn de naar Lsfbau opdringende èovjet-Russi- sche formaties uit elkaar geslagen. In de ge vechten van gisteren verloren de Bolsjewieken 129 tanks. GEN. SCHMUNDT OVERLEDEN.* De chef-adjudant der weermacht bij den Führer en chef van het personeelsbureau van het leger, de generaal der infanterie Rudolf Schmundt, is naar het D.N.B. meldt op 1 October overleden aan de ernstige verwon dingen, die hij had opgeloopen bij den aan slag op den Führer op 20 Juli. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Is U ervan doordrongen dat wij allen de heilige plicht hebben ons gezin en ons bezit te beschermen? Volgt U daarom de raadgevingen op fuchtbeschermingsgebied op en hebt U voldoende maatregelen van tevoren genomen? bracht. Slagvlieg.tuigen mengden zich ondanks de moeilijke weersgesteldheid in <ten strijd te land.* De escorteerende jagers Schoten 14 bolsjewistische vliegtuigen omlaag, zonder zelf verliezen te lijden. De Engelschen en Amerikanen zetten de terreur tegen de burgerbevolking in het Wes telijke en Zuidwest-Duitsche gebied door aan-\ vallen in scheervlucht voort. Met bommen en boordwapens werden met name plaatsen en personentreinen aangevallen*. Twaalf jacht- kruisers werden neergeschoten. Natuurschoon wordt vernield. Vijftien „boomkappers" aangehouden. De burgemeester van Haarlem verzoekt het volgende mee te deeligp.: Het door onbevoeg den omkappen van boomen in Den Hout, par ken, plantsoenen en langs straten, ter verkrij ging van brandhout neemt een dergelijke omvang aan, dat het natuurschoon der ge meente onherstelbare schade wordt toege bracht. Dit vandalisme kan niet langer worden getolereerd. M7H de meeste gestrengheid zal tegen het publiek, dat zich aan deze ontoelaat bare handelingen schuldig maakt, wprden op getreden. 9 Maatregelen van het gemeentebestuur zijn in voorbereiding??)Ill in de ernstigste gevallen van brandstoffennood door verstrekking van brandhout tegemoet te komen. We vernemen nader, dat de politie vanmor gen reeds streng is opgetreden tegen, personen die bezig wareh het hout te vernielen aan de Crayenesterlaan en de Frederik Hendrikjaan in Haarlem-Zuid. Men was daar gisteravond tusschen zeven en acht en vanmorgen vroeg bezig' met trekzagen, gewone zagen en bijlen dikke boomen te kappen. Vijftien per sonen zijn aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht. Daar velen het werk gezamenlijk verrichtten, kan de straf hooger zijn dan indien men alleen werkt. De maxi mumstraf voor dit feit is zes jaar. Het is de bedoeling van de politie de controle voort te zetten. Op Elswout wordt geen hout meer beschikbaar gesteld. Gedurende de afgeloopen drie weken is. telkens op Vrijdag en Zaterdag, gratis hout beschikbaar gesteld op „Elswout". Daar de hoeveelheid brandhoüt thans nage noeg verdwenen is en bovendien van de ge troffen regeling op grove wijze door het pu bliek misbruik is gemaakt, zal in het Vervolg geen brandhout meer worden verstrekt. Nachtdienst Haarlemsche apotheken. In verband met de electriciteitsbeperking zullen in Haarlem de volgende apotheken doorloopend den nachtdienst waarnemen: Bosch- en Vaartapotheek, Bosch- en Vaart straat 26, fa. Loomeijer en Zoon, Barteljöris- straat 11. Schoterbosch-apotheek, Rijksstraat weg 19 en Teylerapotheek, Teylerplein 79. Er zullen alleen op recept uitsluitend voor spoed-^ gevallen geneesmiddelen worden afgeleverd. De gebruikelijke regeling voor de Zondagen blijft ongewijzigd van kracht. EEN GEDEELTE DER SIRENES BLIJFT IN WERKING. In aansluiting aan het bericht van enkele dagen geleden betreffende het gebruik van misthoorns bij luehtalarrp, deelt de wnd. Po- litiepresident, Plaatselijk Luchtbeschermings leider te Haarlem, mede, dat voorloopig nog een gedeelte van de sirenes in werking zal blijven, zoodat tot nader bericht op de ge wone wijze de signalen „luchtalarm" en „luchtalarm ge«ndigd" zullen worden ge geven. DIEFSTALLEN TE HE^ISTEDE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn uit een schuur aan den Heerenweg te Heemst**de vier zakken met bruine boonen gestolen. De da ders. die met hun buit wisten te ontkomen, hadden zich toegang verschaft door het gebruik van een valsche sleutel. Voorts is bij de politie aangifte gedaan, dat het zeil van een BM-boot, liggende bij den Kwakelbrug door onbekenden was ontvreemd. Burgerlijke Stand. Haarlem, 10 October 1944 BEVALLEN: 7 Oct., A. M. Besselink—Wëber, d.8 Oct., M. J. Verschoorvan Es, d.; T. E. A. VietsAllart, d.; H. J. Heeremansvan Opzeeland, d.; G. J. Dijkersde Jong, d.; J. M. W. Kostervan der Vloot, z.; 9 Oct., A. P. M. van der Werffvan Straten, z.: M. Koper- Mars, z.; L. GroenStolk, z.; M. P. M. van DijkHoutzager, z.; J. van Tussenbroek Harteman, d.; E. H. Uijttenbroekvan der Post, z.; H. H. BuwaldaKeeman, d.; 10 Oct. L. P. Leijdekkersden Haan, d. OVERLEDEN: 6 Oct., L. Appelboom—de Boo, 66 j., Celebesstraat; 7 Oct., J. P. Reinerie, 65 j.. Kamperlaan; M. van der Munnikvan Sas, 83 j., Schotersingel; A. E. van Abs, 65 j.. Kamperlaan; A. van Doornikde Vries, 70 j., Bataviastraat; D. E. Lagerveld. 37 j., Soera- bajastraat; 8 Oct., A. de Beer, 62 j.. Kruisweg: D. van Leeuwen, 68 j„ Graaf Willemstraat: J. C. SchefferJunge, 43 j., Anegang; A. Ne- grijn, 59 j., Linschotenstraat: 9 Oct., E. van Rsiaum—JSaibbe, 64 j., Kamperlaan. BEKENDMAKING. Het gebruik van het Roode Kruis-teeken. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Het voeren van het teeken van het Roode Kruis op witten ondergrorid in het bijzonder op vlaggen, armbanden en als kenteeken op voer- en vaartuigen van iederen aard is, volgens het Verdrag van Genève van 27 Juli 1929, alleen toegestaan aan burgers, ook artsen, indien zij kunnen aantoonen, dat zij als lid van het Nederlandsche Roode Kruis in dienst en op last van het Nederlandsche Roode Kruis werkzaam zijn. Op motorrijtuigen mag het teeken van het Roode Kruis op witten ondergrond slechts dan gevoerd worden door burgers, en dit geldt ook voor artsen, indien 1.. het motorrijtuig voor gebruik in dienst van het Nederlandsche Roode. Kruis door de, voor de standplaats van het motorrijtuig be voegde Wehrmachtskommandantur (Ortskom- mandantur) is toegelaten en van een bijzon dere vergunning hiervoor is voorzien, en 2. alleen bij gebruik van het motorrijtuig voor een rit in dienst en op last van het Nederlandsche Rood# Kruis en onder geleide van een vertegenwoordiger van het Neder landsche Roode Kruis, die zich als zoodanig kan legitimeeren. 3. bij iederen rit buiten het gebied van de gemeente,' waarin de standplaats van het motorrijtuig zich bevindt moet bovendien een speciale rijvergunning van de voor/de stand plaats van het motorrijtuig bevoegde Wehr machtskommandantur (Ortskommandantur) kunnen worden .overgelegd, waaruit blijkt, wie de bestuurder en wie de begeleider van het Nederlandsche Roode Kruis is, alsmede het doel en de plaats van de bestemming Burgers, dit geldt ook voor artsen, mogen derhglve,' ook wanneer zij lid zijn van het Nederlandsche Roode Kruis, het Roode-kruis- teekên niet voeren, wanneer zij niet kunnen aantoonen, dat zij in dienst en in opdracht van het Nederlandsche Roode Kruis werk verrichten. Tegenover handelingen in strijd met deze bepalfhgen, alsmede tegen misbruik van het Roode Kruis-teeken, wordt met d£ meeste gestrengheid opgetreden. Centrale keuken in werking. Woensdag en Donderdag kunnen kaarten worden gekocht. Blijkens een advertentie in dit nummer zal Maandag a.s. worden begonnen met den verkoop van eten uit de Centrale keuken. Zij. die er gebruik van wenschen te maken, kunnen vandaag en morgen kaarten koopen. In het vervolg zal de verkoop van kaarten op Vrijdag geschieden. Het voedsel kan worden afgehaald des voormiddags van 11.30 tot 13 uur en des middags van 15.30 tot 17 uur. Bif het halen der kaarten moet men de levensmiddelenkaarten meebrengen. Er moet op gerekend worden, dat in het al gemeen de bonnen voor aardappelen, gort en peulvruchten geheel en voor melk tot de helft zullen moeten worden ingeleverd. De maaltijden zullen voorloopig afwisselend be staan uit stamppot, pap en soep. De hoeveel heid bedraagt 3/4 liter, doch de deelnemers ontvangen in ieder geval de hoeveelheid waar op ingeleverde bonnen recht geven Om zooveel mogelijk voedsel te kunnen verstrek ken, zullen de aardappelen gewasschen, doch ongeschild worden verwerkt. Een speciale regeling is getroffen voor zui gelingen en maagpatiënten,' waarover de mededeeling nadere inlichtingen verstrekt. De stad is verdeeld in een aantal wijken; de bewoners kunnen zich tot een schoolge bouw of inrichting in hun omgeving wen den, om het eten te halen. Ook in andere gemeenten. In Bloemendaal en Heemstede zal met in gang van Maandag de gelegenheid worden geboden eten te koopen bij de Centrale keu kens. Op verschillende punten der gemeenten zijn uitreikgeiegenheden opengesteld. BONNEN VOOR DE CENTRALE KEUKEN- De belangstelling voor eten uit de Centrale Keuken zal groot worden. In den loop van den morgen vervoegden zich reeds vele stad- genooten aan de uitreiklokalen, om kaarten voor de komende week te koopen. In de ge meentelijke publicatie, welke overigens niet op alle punten duidelijk was, was aangekon digd, dat de bonnen, welke voor de Romende week geldig zijn, in de lokalen bekend ge maakt zouden worden. Dat was vanmorgen niet het geval, daar de bonnen nog niet aan gewezen zijn. Zij, die dus van de Centrale Keuken gebruik willen maken, zijn nu ver plicht tweemaal naar het lokaal te gaan, daar zij Vrijdag gelegenheid krijgen, de bonnen in te leveren. JUBILEUM H. A. HOOGERBEETS. De heer H. A. Hoogerbeets, bedrijfsleider van de afdeelingen lettergieterij, stereotype en «alvanoplastiek der N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, die Dins dag veertig jaar in dienst was van deze N/V is namens de directie toegesproken door den heer A. D. Huysrnan, die hem de zilveren Johez-lëgpenning, alsmede eenige andere ge schenken aanbood. Voorts is de jubilaris gehuldigd door col lega's, personeel en andere belangstellenden waaronder zakelijke relaties der gieterij. Na- rrtSïis het personeel sprak de heer J. H. van der Meer, bedrijfsleider der afd. drukkerij en verder spraken nog andere medewerkers uit het bedrijf. Van de collega's kreeg de heer Hoogerbeets een schemerlamp en van het personeel een rooktafel. Ook ontving hij tal rijke bloemstukken. Zout komt op den bon. Met ingang van Dinsdag j.l. Jgieft het Rijksbureau voor chemische Producten de inder tijd verleende dispensatie van de verbodsbepalingen tot het verkoopen en afleveren van zout ingetrokken, zoodat thans de verkoop van zout, zoowel voor fabrikant, importeur, grossier als 'detaillist, is ver boden. In verband met de door het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd voorgenomen distributie van zout zal het hoofdbedrijfschap - voo® akkerbouwproducten na mens het Rijksbureau voor Chemische Producten overgaan tot een onmiddellijke inventa risatie van alle voor mensche- lijke consumptie geschikt of geschikt te maken zout. Zout wordt derhalve binnenkort in distributie gebracht. Molen „De Fortuin". De oudere lezers zullen zich nog herinneren, dat tot 1904 bij de spoorbrug over het Spaarne de molen „Het Fortuin" stond en een sieraad was voor de stad. Deze molen is voor de in- Öustrie van Haarlem van groot belang geweest. Dezer dagen is het zeventig jaar geleden, dat de heeren W. F. Bremer ei» C. D. Bremer dien molen met huis, erve, arbeidswoning en schuur kochten voor 10.955. Deze besloten een za gerij op te richten, in hoofd zaak dienende voor het zagen, van boomen en balken. Een bescheiden houtbedrijf werd uitgeoefend, waaruit later de bekende Houthandel Bremer is gegroeid. De hier besproken molen is niet de eerste, welke op deze plaats stond. In 1698 werd een pel- en houtmolen gebouwd. Later diende hij voor het ma len van mout en koren voor de bakkers. In een periode, dat uitsluitend mout verwerkt werd, kwam een tegenslag voor den molenaar, doordat de plaatselijke bierbrouwerijen haar werkzaamheden stopzet ten. Het gevolg was, dat aan het einde van de achttiende eeuw de molen eenigen tijd. niet werkte. Lang heeft dat niet geduurd, want de eigenaar besloot den molen te doen in richten tot het malen van run voor de leerlooierijen. Door den minder grooten aanvoer van huiden uit het buitenland, kwijnde ook dit bedrijf en njet goedvinden van het stadsbe stuur werd weer overgegaan tot het malen van graan voor de bakkers. Den 18en December 1830 werd „De Fortuin" een prooi der vlammen, maar de toen malige eigenaarT de heer N. Roos, die verzekerd was tegen brandschade, liet een nieuwe molen bouwen. Aan den voor gevel werd een beeld, voor stellende Vrouwe Fortuna, aangebracht. De bedoeling was tras of cement te malen en ook was hij ingericht tot het malen van run, boonen en pellen van gerst. Bovendien kreeg hij in 1833 van den minister van fi nanciën toestemming, het be roep van korenmolenaar van 'onbelast graan uit te oefenen. Nadat de heer P. Bronsveld, de weduwe G. M. Bronsveld- Thiel en de heer Hildebrand eigenaren van den molen wa ren geweest, kwam het gebouw 10 October 1874 in de veiling en de heeren Bremer waren de koopers. De molen werd van een stoomwerktuig voorzien, om bij windstilte of herstel ling. toch te kunnen werken. Toen de molen in Ï892 geveild werd. kocht de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij hem aan voor de toekom stige uitbreiding van het sta tion en de heer W. F. Bremer wero huurder. In 1904 ver huisde de firma Bremer naar het Spaarne. nabij het Phoe- nix-terrein en kort daarop werd „De Fortuin" afgebro ken. Het beeld „Fortuna" werd aan de gemeente ten geschenke aangeboden. Veertig jaar gele den verdween dus de molen uit het stadsbeeld. Uitreiking noodkaarten Voor de uitreiking der nood kaarten van de tweede serie is het morgen Donderdag in Haarlem de beurt aan het restant van de letter H vanaf Hon. I en J tot .en met Jong en Vrijdag aan het restant van de letter J vanaf Jonk en Ka tot en met Knib. Nieuwe stamkaart (kringnummer 187) en de strook van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord „nood kaart voorkomt,* meebrengen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1