Haarlemsche Courant Zwaartepunt der gevechten in Nederland verplaatst. Nieuwsblad voor Noord-Holland Canadeesche troepen in Zeeuwsch-Vlaanderen geland. 389e Jaarg. No. 240 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: S9 end a plein 21. IJmui-den-O. Remforandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 12 Oct. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent, K 1297 Het Duitsche weermaehtbericht van Dins dag 10 October luidtr Het zwaartepunt der gevechten in Neder land heeft zich sedert eenige dagen verplaatst naar ons bruggenhoofd ten Zuiden van de Wester-Sehelde en den toegang naar het eiland Zuid-Beveland. Vijandelijke aanvallen aan het Lêopold-kanaal bleven vergeefsch. Ten Zuid-Oosten van Breskens zijn onze troe pen in harde gevechten gewikkeld met aan land gekomen vijanden. Voor den toegang naar het eiland Zuid-Beveland is een penetra tie der Canadeezen afgegrendeld. In het gebied van Aken is de toestand door onzen tegenaanval verstevigd. De Zuidelijke rand der stad werd strijdend weer vrijge? maakt. Ten Noord-Oosten van Nancy hebben onze troepen aan weerskanten van Nomény standgehouden tegenover .ieuwe Amerikaan- sche aanvallen en 31 vijandelijke tanks en ge pantserde verkenningswagens vernietigd. In het woud van Parroy en in de heuvels voor de Westelijke Vogezen duren de gedeeltelijk zv®re en voor den vijand met veei verliezen gepaard gaande gevechten om de sedert igng omstreden stukken bosch, dorpen en heuvel- stellingen voort. Van Duinkerken en St. Nazaire komen be richten over krachtig artillerievuur en succes volle gevechten met een overmachtigen vij and. De garnizoenen van La Rochelle en Gi- ronde-Noord hebben hun uitvallen tot diep in het voorterrein der vestingen herhaald. In verscheidene nachtelijke gevechten voor de Nederlandsche kust hebben beveiligings vaartuigen der marine behalve het in het weermaehtbericht van gisteren vermelde suc ces nog 3 andere Britsche torpedomotorbooten tot zinken gebracht en bovendien twee booten beschadigd, waarvan een waarschijnlijk latei- gezonken is. Beveiligingsvaartuigen der marine en boord- afweergeschut hebben voor de Zuid-Weste lijke kust van Noorwegen negen van 22 aan vallende vliegtuigen neergeschoten. Ook in den afgeloopen nacht heeft het ge bied van Groot-Londen onder storingsvuur der V. 1 gelegen. Ondanks verslechtering van het weer heb ben de Amerikanen in Midden-Italië vooral ten Oosten van den weg Florence-Bologna hun doorbraakpogingen voortgezet. Zooals steeds in de zware worsteling der laatste weken hebben onze divisies de vijandelijke aanvallen voor ons hoofdgevechtsveld terug geslagen of ze doen mislukken vóór opvang- stellingen. Ook de verder voortgezette poging van het achtste Britsche leger om de flank van onze vooruitgeschoven frontbocht in de bergen tep Westen van de Adriatische kust bij Roccar Casciano en aan den bovenloop van den Rubicon in te drukken, is mislukt. Stand vastigheid van de troep en soepelheid der leiding verdienen de hoogste waardeering. Op den Balkan is het verscheidene malen gekomen tot gevechtscontact met Buigaarsche troepen aan de oude Buigaarsche Westelijke grens. Zoowel in het gebied van Zajecar als voor Belgrado zijn eigen formaties, vooral bergjagers van het leger en de Waffen-S.S. na zware dagen van afweer tot succesvolle aanvallen overgegaan en hebben vrij sterke Sovjet-Russische strijdkrachten uiteenge slagen. In het Zuiden van Hongarije is het den bol sjewisten gelukt, op den Westelijken oever van de Theiss op eenige plaatsen vasten voet te krijgen. Tegenaanvallen van Duitsche en Hongaarsche troepen hebben het meerendeel der vijandelijke bruggenhoofden opgeruimd. In het gebied ten Zuid-Westen van Debreczen is in aanval en afweer verbitterd gestreden. In de Woud-Karpaten zijn alle inspanningen van de Sovjet-Russen om de belangrijke pas sen t.e veroveren, mislukt. Bij Nowograd en in het gebied van Wilko- wischken zijn talrijke vijandelijke aanvallen vergeefsch gebleven. Ten Noorden van de Memel hebben onze taai strijdende^ divisies den vijand voor de Oost-Pruisische grens op gevangen. Ten Zuiden van Libau, bij Mosch- eikdn en aan het bruggenhoofd bij Riga zijn sterke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Op Oesel heeft het garnizoen van het schier eiland Sworbe standgehouden tegenover de sterke aanvallen der bolsjewisten en in strijd op korten afstand 7 tanks vernietigd. In Finland is ten Zuiden van Rovaniemi een Finsch bataljon bij de vergeefsche poging, om in de flank van onze distancieeringsbeweging aan te vallen, vernietigd. Doeltreffend ge steund door de luchtmacht, hebben bergjagers aan het IJszee-front Sovjet-Russische omsin gelingspogingen afgeslagen. Op de zwaartepunten van het Oostelijke front hAiben Duitsche slagvliegers met goed gevolg aanvalstoppen van den tegenstander en zijn ravitailleeringsverkeer bestreden. In felle luchtgevechten en door afweergeschut van het lucht wapen verloren de bolsjewisten 119 vliegtuigen waarvan alleen 85 in het -ge bied van Petsamo. Onder bescherming van een aaneengesloten wolkendek hebben Anglo-Amerikaansche ter- reurbommenwerpers overdag aanvallen on dernomen op Schweinfurt, Mainz, Koblenz en In den nacht op Bochum, Wilhelmshafen en verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch- Westfaalsche industriegebied. Ondanks on gunstige afweersomstandigheden werden 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De landing bij Breskens. Betreffende de gevechten ten Zuid-Oosten van Breskens verneemt het D.N.B. te# aan vulling op het weermaehtbericht, dat de Ca nadeezen in den nacht van Maandag op Dins dag een landingsonderneming hebben uitge voerd. Terwijl zij de kuststrook ten Zuiden van Vlissingen in een nevel hulden, kwamen eenige kilometers ten Oosten van Breskens verscheidene bataillons Canadeezen aan land, die in den loop van den ochtend door een tweede golf, welke ongeveer 30 tot 40 lan dingsbooten omvatte, werden versterkt. De Canadeezen vormden een landingshoofd ter diepte van enkele kilometers. De transport vaartuigen en de plaats der landing werden door Duitsche kustbatterijen van den Vlis- singschen oever beschoten. De gelande strijd krachten zijn door de Duitsche troepen af gegrendeld. Aan den Zuidelijken kant van het bruggen hoofd hebbed de Canadeezen tegenover de landingsplaats sterke aanvallen ondernomen ten Noorden van Maldegëm en bij Laureing. De Duitsche afweer dreef de ten Noorden van Maldegem over het Leopoldkanaal gedrongen Canadeezen in kleine groepjes uiteen. Luchtaanval op lapansche eilanden Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Viei- honderd van vliegkampschepen opgestegen vijandelijke vliegtuigen hebben op 10 October in vier golven de Okinawa-eilanden en de eilanden Mijakosjima en Amamiosjima aangevallen. Onze afdeelingen bonden den strijd aan en schoten minstens 26 vliegtuigen «eer. Aan onze grondinstollaties en schepen werd eenige schade toegebracht". Tino Rossi gearresteerd. Naar het D.N.B. uit Genève meldt, is vol gens het blad „Suisse" het landgoed van maarschalk Pétain in Villeneuve Roubet in beslag genorhen. Te Parijs zijn de schrijver Jose Germain en de zanger Tino Rossi door Gaullisten gearresteerd. Hetzelfde blad meldt uit Annecy, dat het lijk van den vroegeren burgemeester van Hauteville in Savoye, die eenigen tijd geleden door onbekenden in een auto werd ontvoerd, in de bedding van een beek is gevonden. Lt.-gen. Dittmar over den toestand in het Oosten. Lt.-gen. Dittmar, de militaire commenta tor van de Groot-Duitsche radio, heeft ge sproken over de groote Sovjet-Russische offensieven aan de beide vleugels van het Oostelijke front. Hij zeide daarbij o.a.: Het groote offensief, dat op het oogenblik door de Sovjets wordt ondernomen tegen het front tusschen de Memel en de Boven-Win- dau, dus in het gebied van Schaulen, moet beschouwd worden als een poging, thans meer in het Zuiden te bereiken, wat voordien in het Noorden niet gelukt is, n.l. de Duit sche legergroep Noord af te snijden en te vernietigen. Maar ook hier moet men tot de conclusie komen, dat de poging, die thans ondernomen wordt, te laat komt. Het reeds met het oog op de zwaar be proefde Oostzeevolken, de Estlanders, Letten en Litauers, zeer te betreuren opgeven van 't grootste' deel der Oostzeelanden is de Duitsche leiding beslist niet gemakkelijk ge vallen. Maar het vormde een niet te vermij den consequentie uit de ineenstorting van het centrale front in Juni van dit jaar, waar door een standhouden in het Noorden op den duur onmogelijk werd. Het kan overigens ook geenszins twijfel achtig zijn, dat bij den huidigen toestand voor de Duitschers geen enkel gezichtspunt zoo op. den voorgrond moet staan als dat van een zoo groot mogelijke fronlverkorting. Over de situaite op den Balkan zeide lt.- gen. Dittmar o.m.: „Het voornemen, om de stelling der verbonden Duitschers en Hon garen in de Woudkarpaten en Beskiden van achteraf te forceeren en tevens van het Zui den uit den toegang tot de Hongaarsche laagvlakte te verkrijgen, teekent zich in alle duidelijkheid af. De Sovjet-gordel tot aan de Egeïsche Zee is een feit. Zijn voortzetting tot aan de Adriatische Zee is het volgende doel en wanneer dit bereikt is, beteekent dit een belangrijke vordering op den weg naar de bolsjewiseering van Zuidoost-Europa. Een belangrijke taak zal zijn, de niet onaanzien lijke strijdkrachten uit de Egeïsche Zee terug te voeren, die thans na den veranderden toestand op den Balkan op een andere plaats belangrijker zijn dan in het uiterste Zuid oosten van Europa. De politieke problemen, die- juist hier, aan den rand van het Oostelijke deel der Middel- landsche Zee en in de buurt van het Suez- kanaai zich in bijzondere mate ophoopen. mogen thans zonder de sterk neutraliseerend werkende deelneming van Duitschland op gelost worden. Alles bijeengenomen staat-aan het Oostelijke front tegenover een spanning in het Noor den en het Zuiden het feit, dat de toestand in*"het uitgestrekte centrale deel stabiel ge bleven is. Hij is door de capitulatie van de opstandelingen te Warschau zelfs nog gunsti ger geworden. De nationale krachtsinspan ning van de Duitschers begint dus evenals in het Oosten, zooals trouwens ook in het Westen, in den laatsten tijd vruchten te dra gen. Nog staat men pas aan het begin van haar uitwerking. Deze nog meer op te voe ren blijft een gebiedende eisch." BEKENDMAKING. Het gebruik van«het Roode Kruis-teeken. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Het voeren van het teeken van het Roode Kruis op witten ondergrond in het bijzonder op vlaggen, armbanden en als kenteeken op voer- en vaartuigen van iederen aard is, volgens het Verdrag van Genève van 27 Juli 1929, alleen toegestaan aan burgers, ook artsen, indien zij kunnen aantoonen, dat zij als lid van het Nederlandsche Roode Kruis in dienst en op last van het Nederlandsche Roode Kruis werkzaam zijn. Op motorrijtuigen mag het teeken van het Roode Kruis op witten ondergrond slechts dan gevoerd worden door burgers, en dit geldt ook voor artsen, indien 1. het motorrijtuig voor gebruik in dienst van het Nederlandsche Roode Kruis door de, voor de standplaats van het motorrijtuig be voegde Wehrmachtskommandantur (Ortskom- mandantur) is toegelaten en van een bijzon dere vergunning hiervoor is voorzien, en 2. alleen bij gebruik van het motorrijtuig voor een rit in dienst en op last van het Nederlandsche Roode Kruis en onder geleide van een vertegenwoordiger van het Neder landsche Roode Kruis, die zich als zoodanig kan legitimeeren. 3. bij iederen rit buiten het gebied van de gemeente, waarin de standplaats van het motorrijtuig zich bevindt moet bovendien een speciale rijvergunning van de voor de stand plaats van het motorrijtuig bevoegde Wehr machtskommandantur (Ortskommandanturj kunnen worden overgelegd, waaruit blijkt, wie de bestuurder en wie de begeleider van het Nederlandsche Roode Kruis is, alsmede het doel en de plaats van de bestemming teurgers, dit geldt ook voor artsen, mogen derhalve, ook wanneer zij lid zijn van het Nederlandsche Roode Kruis, het Roode-kruis- teeken niet voeren, wanneer zij niet kunnen aantoonen, dat zij in dienst en. in opdracht van het Nederlandsche Roode Kruis werk verrichten. Tegenove? handelingen in strijd met deze bepalingen, alsmede.tegen misbruik van het Roode Kruis-teeken, wèrdt met de meeste gestrengheid opgetreden. Op Elswout wordt geen hout meer beschikbaar gesteld. Gedurende de afgeloopen drie weken is, telkens op Vrijdag en Zaterdag, gratis hout beschikbaar gesteld op „Elswout". Daar de hoeveelheid brandhout thans nage noeg verdwenen is en bovendien van de ge troffen regeling op grove wijze door het pu bliek misbruik is gemaakt, zal in het vervolg geen brandhout meer Worden verstrekt. Nachtdienst Haarlemsche apotheken. In verband met de electriciteitsbeperking zullen in Haarlem de volgende apotheken doorloopend den nachtdienst waarnemen: Bosch- en Vaartapotheek, Bosch- en Vaart straat 26, fa. Loomeijer en Zoon, Barteljoris- straat 11, Schoterboseh-apotheek, Rijksstraat weg 19 en Teylerapotheek, Teylerplein 79. Er zullen alleen op recept uitsluitend voor spoed gevallen geneesmiddelen worden afgeleverd. De gebruikelijke regeling voor 3e Zondagen blijft ongewijzigd van kracht. Natuurschoon wordt vernield. Vijftien „boomkappers" aangehouden. De burgemeester van Haarlem verzoekt het volgende mee te deel én: Het door onbevoeg den omkappen van boomen in Den Hout, par ken, plantsoenen en langs straten, ter verkrij ging van brandhout neemt een dergelijke omvang aan, dat het natuurschoon der ge meente onherstelbare schade wordt toege bracht. Dit vandalisme kan niet langer worden getolereerd. Met de meeste gestrengheid zal tegen het publiek, dat zich aan deza ontoelaat bare handelingen schuldig maakt, worden op getreden. Maatregelen van het gemeentebestuur zijn in voorbereiding, om in de ernstigste gevallen van brandstoffennood door verstrekking van brandhout tegemoet te komen. De politie heeft reeds een-en-twintig per sonen aangehouden, die bezig waren, boomen te -kappen. BULGAREN MOETEN THRACIë EN MACEDONIë ONTRUIMEN. De omroep van Sofia meldt, dat de regee ring te Sofia van de regeering te~*Moskou de mededeeling heeft ontvangen, dat de Bui gaarsche troepen binnen twee weken de be zette Macedonische en Thracische gebieden moeten ontruimen. Dit bericht wordt bevestigd door een offi- cieele mededeeling, waarin gezegd wordt, dat het een preliminaire voorwaarde der Sovjet-Unie, Vereenigde Staten en Groot- Brittannië was voor het overhandigen van de wapenstilstandsvoorwaarden. Binnen twee, weken moeten de Buigaarsche troepen en ambtenaren de Grieksche en Zuid-Slavische gebieden ontruimen. De controle-commissie zal hierop toezicht houden. DOODGESCHOTEN. In Delft is dezer dagen een groep terro risten en beroepsmisdadigers, misbruik ma kend van N. S. K. K.- en Landwacht-unifor men, verscheidene woningen binnengedron gen en heeft daar radiotoestellen, goud, zilver, levensniiddelen en andere waardevolle goederen geroofd. De daders zijn tezamen met andere terroristen standrechtelijk dood geschoten. Zout komt op den bon. Met ingang van Dinsdag j.l. heeft het Rijksbureau voor Chemische Producten de inder tijd verleende dispensatie van de verbodsbepalingen tot het verkoopen en afleveren van zout ingetrokken, zoodat thans de verkoop van zout, zoowel voor fabrikant, importeur, grossier als detaillist, is ver boden. In verband met de door het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd voorgenomen distributie van zout zal het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten na mens het Rijksbureau voor Chemische Producten overgaan tot een onmiddellijke inventa risatie van alle voor mensche- lijke consumptie geschikt of geschikt te maken zout. Zout wordt derhalve binnenkort in distributie gebracht. Molen „De Fortuin". De oudere lezers zullen zich nog herinneren, dat tot 1904 bij de spoorbrug over het Spaarne de molen „Het Fortuin" stond en een sieraad was voor de stad. Deze molen is voor de in dustrie van Haarlem van groot belang' geweesf. Dezer dagen is het zeventig jaar geleden, dat de heeren W. F. Bremer en C. D. Bremer dien molen met huis, erve, arbeidswoning en schuur kochten voor 10.955. Deze besloten een za gerij op te richten, in hoofd zaak dienende voor het zagen van boomen en balken. Een bescheiden houtbedrijf werd uitgeoefend, waaruit later de bekende Houthandel Bremer is ge.groeid. De hier besproken molen is niet de eerste, welke op'deze plaats stond. In 1698 werd een pel- en houtmolen gebouwd. Later diende hij voor het ma len van. mout en koren voor de bakkers. In een periode, dat uitsluitend mout verwerkt werd, kwam een tegenslag voor den molenaar, doordat de plaatselijke bierbrouwerijen haar werkzaamheden stopzet ten. Het gevolg was, dat aan het einde van de achttiende eeuw de molen- eenigen tijd niet werkte. Lang heeft dat niet geduurd, want de eigenaar besloot den molen te doen in richten tot het malen van run voor de leerlooierijen. Door den minder grooten aanvoer van huiden uit het buitenland, kwijnde ook dit bedrijf en met goedvinden van het stadsbe stuur werd weer overgegaan tot het malen van graan voor de bakkers. Den 18en December 1830 werd „De Fortuin" een prooi der vlammen, maar de toen malige eigenaar, de heer N. Roos, die verzekerd was tegen brandschade, liet eed nieuwe molen bouwen. Aan den voor gevel werd een beeld, voor stellende Vrouwe Fortuna, aangebracht. De bedoeling was tras of cement te malen en ook was hij ingericht tot het malen van run, boonen en pellen van gerst. Bovendien kreeg hij in 1833 van den minister van fi nanciën toestemming, het be roep van korenmolenaar van onbelast graan uit te oefenen. Nadat de heef P. Bronsveld, de weduwe G. M. Bronsveld- Thiel en de heer Hildebrand eigenaren van den molen wa ren geweest, kwam het gebouw 10 October 1874 in de veiling en de heeren Bremer waren de koopers. De molen werd van een stoomwerktuig voorzien, om bij windstilte of herstel ling. toch te kunnen werken. Toen de molen in 1892 geveild werd. kocht de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij hem aan voor de toekom stige uitbreiding van het sta tion en de heer W. F. Bremer «era huurder. In 1904 ver huisde de firma Bremer naar het Spaarne. nabij het Phoe- nix-terrein en kort daarop werd „De Fortuin" afgebro ken. Het beeld ..Fortuna" werd aan'de gemeente ten geschenke aangeboden. Veertig jaar gele den verdween dus de molen uit het stadsbeeld OVERHEMDEN MEEGENOMEN. Een expeditieknecht, die tij delijk nachtwaker was, in een overhemdenfabriek te Haar lem, heeft veertig overhemden gestolen. Ter zake hiervan heeft de politie hem aange houden. Verduisterenvan 19.00 6.45 uur. tot

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1