Haarlemsche Courant Verbitterde gevechten bij Aken. De nieuwe bonnen Een jongen in de Mooie Hel dtider water gehouden? Nieuwsblad voor Noord-Holland 289e Jaarg. No. 241 bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 13 Oct. 1944 CJltg.Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p, post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Woens dag luidde: In het gebied van Aken zetten de Ameri kanen, ondanks de gedurende de voorgaande dagen geleden groote, bloedige verliezen, hun pogingen om de stad te omsingelen hardnek kig voort. Onze troepen bieden verbitterden tegenstand tegen de sterke vijandelijke strijd krachten. Ook ten Zuid-Oosten der stad wordt in het bosch van Roetgen hevig gestreden. Aan het overige Westelijke front kwam het wederom ten Noord-Oosten van Nancy, in het bosch van Parroy en aan weerskanten van Rémiremont tot hevige gevechten. Uit de steunpunten en vestingen aan de kust van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan worden belangrijke wijzigingen ge meld. Patrouillevaartuigen der marine hebben in den afgeloopen nacht voor de Nederlandsche kust wederom twee Britsche torpedomotor- booten tot zinken gebracht en drie andere zwaar beschadigd. Onder den indruk van hun tegenslagen en verliezen hebben zoowel de Amerikanen als de Britten in de Etruslcische Apenijnen en aan de Adriatische kust gisteren slechts vrij Elk der volgende bonnen van de noodkaart le serie, voorzien van het kringno. 187, geeft recht op het koopen van: 1-80 t./m. 1-88: 4 rants, brood; 2-80 t./m. 2-88: 4 rants, brood; 3-80 t./m. 3-88: 4 rants, brood; 4-80 t./m. 4-82: 4 rants, brood; 4-83 t./m. 4-85: 3 rants, brood, bloem of 250 gr. kindermeel of voedingssuiker; 23 en 24: 1 rants, brood of bloem; 25: 250 gr. grutterswaren; 26: 100 gr. kaas; 27 250 gr. jam of stroop of 125 gr. suiker; 28: 1 rants, vervangingsmiddelen; 1-70, 1-71: 125 gr. margarine of boter; 2-70, 2-71: 125'gr. margarine of boter; 3-70, 3-71: 125 gr. margarine of boter; 4-70, 4-71: 125 gr. margarine of boter; 1-72, 1-73: 1 rants, vleesch of kaas; 2-72, 2-73: 1 rants, vleesch of kaas; 3-72, 3-73: 1 rants, vleesch of kaas; 4-72, 4-73: 1 rants, vleesch of kaas; 1-74, 2-74, 3-74 en 4-74: 1/2 rants, vleesch of kaas; 1-75, 1-76: 144 liter taptemelk: 2-75, 2-76: iy liter taptemelk; 3-75, 3-76: liter taptemelk; 4-86 t./m. 4-88: 3Va liter melk; 4-77: 250 gr. suiker; 4-78: 150 gr. versnaperingen; 21: 1 rants, eenheids toiletzeep; 22: 1 rants, zeepvervangende waschm. Andere kaarten. Voorts zjjn geldig: C401; D401; E 401 (inlegvel): 1 rants, zeep- verv. waschmidd. of waschpoeder; E402: 1 rants, toiletzeep; 2g5 Algemeen (niet nood kaart): 1 rants, waschpoeder; C 74, D 74, E74: 1 rants, waschpoeder; 42: 1 rants, tabak, si garen, cigarillos of sigaretten; R10 van de Tabakskaart: 45 gr. scheerzeep (t./m. 6 Jan.). Toelichting. Op deze bonnen mag reeds op 13 October van des middags 12 uur af worden gekocht, met uitzondering van vleesch, melk en tapte melk. De bonaanwijzing voor versnaperingen voor kinderen van 4 t./m. 14 jaar vindt tot nader order niet plaats. Op bon 25, grutterswaren, kan worden ge kocht: 250 gr. gemengd meel of pannekoeken- rneel, of gortmout of gortvlokken, alle soorten grutten en gries, havermout, havergort, ha vervlokken, haverbloem, roggevlokken, aard- appeltapioca en voedingssuiker in poeder- vorm, of 312Ys gr. voedingssuiker in vloei baren toestand of 4 liter gortpap of 3 pakjes gemengde gort met gesuikerde magere blok- melk Het koopeja en afleveren op bonnen van de noodkaarten, voorzien van het kringnummer 187 van den Distributiedienst Haarlem, mag uitsluitend geschieden bij en door detaillisten in de gemeente Haarlem. Uitsluitend de noodrantsoenbonnen Vleesch voorzien van het kringnummer 187, zijn in de gemeente Haarlem geldig. De, gewone rant soenbonnen bezitten in alle distributiekringen geldigheid. Centrale keuken Bij deelneming aan de warme maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar voor een tijdvak van 14 dagen de volgende bonnen worden ingeleverd: Bon 25 grutterswaren; bon 1-60 t./m. 1-63 of 2-60 t./m. 2-63 of 3-60 t./m. 3-63 of 4-60 t./m. 4-63 aardappelen; een der bonnen 1-75/1-76 of 2-75/2-76 of 3-75/3-76 taptemelk. Door hou ders van K-4 kaarten behoeven geen bonnen voor melk te worden ingeleverd. Maagpatiënten dienen in te lederen: boven genoemde aardappelbonnen; 2 rantsoenbonnen gort en twee rantsoenbonnen melk. Voor de speciale kindervoeding dient te worden ingeleverd: twee der bonnen 4-83 t./n^ 4-85 kindermeel; twee der bonnen 4-86 t./m. 4-88 melk en 4-77 suiker. Kleine afwijking voor randgemeenten. Deze lijst is ook geldig in de gemeenten Heemstede, Bennebroek, Bloeméndaal, Velsen en Zandvoort. In Heemstede. Bennebroek en Velsen wordt echter op bon 27 geen suiker beschikbaar gesteld, doch uitsluitend jam of 6troop. Centrale Keuken Bloemendaal. In Bloemendaal moeten zij, die maaltijden van de Centrale Keuken betrekken^ Maandag bij de eerste verstrekking van het eten boven genoemde bonnen meebrengen. De bonnen moeten reeds van de kaarten afgeknipt zijn: in de uitreiklokalen zal hiervoor geen gele genheid zijn. zwakke, over het geheel vruchtelooze aan vallen ondernomen. Op den Balkan zijn onze grenadiers en bergjagers in voortdurende gevechten gewik keld met Sovjet-formaties. Aan de Beneden- Morawa en in het gebied van de Beneden- Theiss in Zuid-Hongarije sloegen Düitsche en Hongaarsche troepen vijandelijke pogingen over de Theiss te trekken af. De zuivering van den Westelijken oever der rivier ten Zuiden van Scongrad maakt goede vorderin gen. Ten Zuid-Westen van Debreczen heeft zich een groote tankslag ontwikkeld in het verloop waarvan op 8 en 9 October 162 pant serwagens werden vernietigd. Ten Westen van Grosswardein werden bij de afweer van vijandelijke aanvallen van 50 aanvallende pantserwagens er 26 stukgeschoten. Aan de passen der Woud-Karpaten ondernam de te genstander slechts vergeefsche vrij zwakke aanvallen. Ten Noorden van Warschau en ten Zuiden van Rozan gingen de Bolsjewisten na hevig artillerievuur tot sterke aanvallen over. Zij werden in hoofdzaak afgeslagen; penetraties door onmiddellijke tegenaanvallen opgeruimd of vernauwd. Ten Noorden van de Memel mislukten aan de'Oost-Pruisische grens en in de Memeier Top nieuwe doorbraakpogingen der Bolsjewisten door den vastberaden tegen stand van onze divisies. Tauroggen werd na verbitterde gevechten ontruimd. Ten Zuid-Oosten van Libau, in het brug genhoofd van Riga, alsmede op de landengte van het schiereiland - Sworbe, liep de vijand vergeefs storm op "onze stellingen en ver loor hij in deze gevechten 46 pantserwagens. Aan het Finsche Zuidelijke front werden de laatste dagen herhaalde p'ogingen der Finnen om onze distancieeringsbewegingen te hinderen verijdeld. Aan het front van de IJszee zijn de Bolsje wisten tot sterke aanvallen overgegaan, ten einde door onze stellingen in het gebied van Petsamo te stooten. Hevige gevechten zijn ontstaan. Op het Visschersschiereiland zijn onze bergjagers in .gevechten gewikkeld met gelande vijandelijke strijdkrachten. Storingsvliegtuigen wierpen in den afge loopen nacht hier en daar bommen op West- Duitsch gebied en in Oost-Pruiken. De Hoofd-jnspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Kent U de luchtbeschermings spreuk: goed verduisterd, goed beschermd? De maaltijd uit de Centrale Keuken. Niet te lang laten staan! Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Het verdient aanbeveling het voedsel uit de centrale keukens dadelijk na aankomst te gebruiken. Laat- men het eenige uren in hooikist, hooimand of kussens staan en warmt men het daarna op, dan bestaat n.l. de kans, dat het voedsel zuur wordt, vooral wanneer er melkpoeder in verwerkt is. Wel kan men het korten tijd daarin warm houden. Op verschillende wijzen kan men het voed sel tijdens het vervoer naar huis warm hou den. De meeste huisvrouwen hebben er al iets op gevonden. De een is nog vindingrijker dan de andere. Van hetgeen wij zagen, is het volgende de moeite van het overnemen waard. 1. Het voedsel in een zoo klein mogelijke pan halen. In. een te groote pan koelt het snel af. 2. Kleine pannetjes in kranten wikkelen en in een boodschappentasch, eventueel opge vuld met een of meer kussentjes meenemen. Het krantenpapier kan eenige dagen achter een dienst doen als men het bij thuiskomst met eenige zorg van de pan afwikkelt en het evenals de kussentjes goed laat luchten. 3. Een andere methode is: kleine pannetjes in-eenige doeken wikkelen en in een samen- geknoopten doek meedragen. 4. Groote pannen in een deken, een jas of zakken wikkelen en op een bolderkar, trek- of kinderwagentje vervoeren. Om te voor komen, dat er eten op de deken of jas ge knoeid wordt, de pan met een krant of ander papier bedekken. 5. De hooikist of hooimand op een kar retje of in een kinderwagen bevestigen en daarin de pan vervoeren. Het is in het algemeen af te raden het voed sel in zinken emmers of teilen te vervoeren en daarin eenigen tijd te laten staan. Is het niet mogelijk het voedsel onmiddellijk te gebruiken en beschikt men over brand stof om het 's avonds op te warmen, dan dient men het direct na aankomst af te koelen en op een koude plaats te bewaren. EEN JAAR GEEISCHT TEGEN RIJWIELDIEF. De 23-jarige Haarlemsche huisschilder G. C. L. had zich Donderdag voor de Haarlem sche rechtbank te verantwoorden, terzake diefstal van diverse damesrijwielen, welke door hem op 5 October en 1 November in samenwerking van anderen werden gepleegd Verdachte ontkende de feiten te hebben be dreven. Desondanks eischte de officier tegen G., die reeds driemaal was veroordeeld, een jaar gevangenisstraf. In den namiddag van den warmen tweeden vertellen, wat er gebeurd was. Zij zijn het Pinksterdag (29 Mei) is in de Mooie Hel, na bij Spaarndam, in de gemeente Haariemmer- liede en Spaarnwoude, de negen-jarige Haar lemsche jongen J. P. van der Tuin door ver drinking om het leven gekomen. Vermoed werd, dat de 39-jarige huisschilder A. J. S., wonende te Haarlem, hiervan meer afwist. De politie van Halfweg nam hem een verhoor af, doch de man ontkende, zoodat hij op vrije voeten moest worden gesteld. De vader van het slachtoffer verzocht echter aan de politie van Haarlem een nieuw onderzoek in te stellen. De 'huisschilder wej?d opnieuw ver hoord, waarbij hij tenslotte bekende, den jongen onder water gehouden te hebben, waardoor deze is overleden. Op dat oogen- blik, was het lijkje nog niet opgehaald; de politie ging met den man naar den water kant, waarna "hij de plaats aanwees, waar de jongen verdronken was*. Er werd eenigen tijd gedregd, echter zonder succes. Den volgenden dag ging de heer Th. van Koningsbrugge duiken en hij de eerste poging haalde hij het lijkje op. De man herkende in het stof felijk overschot den knaap, dien hij onder water geduwd had. Donderdag moest S. zich voor de Haarlem sche rechtbank verantwoorden, wegens dood slag; hem was ten laste gelegd, dat hij op 29 Mei na kalm overleg den jongen zoo lang onder de oppervlakte vat) het water had ge houden, dat de dood door verdrinking is gebigd. Thans ontkende verdachte echter het feit. Wel gaf hij toe op Tweeden Pinksterdag naar de Mooie Hel te zijn gegaan, om daar pootje te baden. Een zwembroek had hij meegeno men, welke hij aan den waterkant aandeed. Toen hij daar een poosje zat, verscheen er een jongen, die hem vroeg, of hij een voetbal bij zich had. Hij bezat er -echter geen en heeft, naar hij mededeelde, zich niet verder met den jongen of met andere personen ter plaatse bemoeid. .Voorts verklaarde hij voor de rechtbank, niet gezien te hebben, dat er een jongen verdronken was.' De president merkte op, dat verdachte voor de politie en later voor den rechtercommis saris een geheel andere verklaring heeft af gelegd, waarop hij antwoortide, dat hij beide malen zenuwachtig is geweest. Vervolgens las de griffier de verklaring van verdachte voor, afgelegd voor den rech tercommissaris, waaruit bleek, dat verdachte meegedeeld heeft, dat de jongen eerst om een voetbal vroeg. Nadat daarop ontkennend was geantwoord, luidde de tweede vraag, of de jongen met hem mocht stoeien. Verdachte wilde dat aanvankelijk niet, doch daarna greep hij hem aan en plee^Je ontucht. Ver ivolgens was hij bang dat de-,2Sgen thuis zou water ingegaan en op het oogenblik, dat hij den jeugdigen zwemmer onder zich had, en in gehurkte houding stond, hield hij hem onder water, met het bekende gevolg. Als getuigen werden gehoord een opper- luitenant van de Staatspolitie en een recher cheur, die den verdachte op het bureau van politie te Haarlem hebben verhoord. Met veel moeite deed hij het verhaal, dat een bekentenis inhield. Verdachte heeft gedemon streerd, hoe hij den jongen onder water heeft gehouden en later heeft hij de juiste plaats aangewezen, waar het slachtoffer is opgehaald. Dr. Van der Hulst, die sectie op het lijk had verricht, deelde in zijn rapport mee, dat de dood door verdrinking is ontstaan; ver schijnselen van geweldplegin'g zijn er niet gevonden. Dr. A. Verjaal had een onderzoek naar de geestvermogens ingesteld en was tpt de con clusie gekomen, dat verdachte aangeboren zwakzinnig was. Get, kon niet meedeelen aan welk verhaal de meeste waarde kon worden gehecht. Verdachte is wel geneigd zijn fouten te verdoezelen en alles wat goed is, op den voorgrond te stellen. Eenige getuigen a decharge deelden mee, dat verdachte een goedaardig karak ter heeft, behulpzaam en beleefd is. De officier van justitie merkte op, dat het nemen van een beslissing niet gemakkelijk is Verdachte heeft tegenover de politie en den rechtercommissaris volledig bekend en bo vendien heeft hij de plaats aangewezen, waar het slachtoffer opgehaald is. Op grond van de verklaring elders meende sp'r., dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd is en eischte een gevangenisstraf van zes maan den, met aftrek van voorarrest en ter be schikking stellen van de regeering Overval in een sigarenwinkel. Donderdagmorgen om half tien vervoegden zich bij den sigarenhandelaar B. aan de Raamvest te Haarlem twee mannen, die meedeelden, dat zij ambtenaren van den C. C. D. waren. Met een revolver in de hand dwongen zij het daar wonende echtpaar op een stoel in de achterkamer plaats te némen. Inmiddels ver scheen een derde persoon in den winkel. Terwijl één der mannen het- echtpaar in be dwang hield, namen de ande ren 50 sigaren, 50 pakjes siga retten, 10 pond inlandsche shag en 750 rantsoenen tabak uit den winkel. Aangifte is gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking van nood kaarten' der tweede serie is het morgen, Zaterdag, te Haarlem de beurt aan de let ters Knie tot en met Kost en M a am dag aan Kot en de rest van de letter K en aan La tot en met Liet. Nieuwe stamkaart (kring nummer 187) en de strook van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord „noodkaart" voorkomt, meebrengen Bonnen inleveren voor zout. De secretaris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij maakt be kend, dat het publiek in ver band met de distributie van zout, 'de bonnen 168. 268, 368 en 468 van de nood kaart vóór Woensdag 18 Oc tober aanstaande'bij den win kelier dient in te leveren, des- gewenscht tegen ontvangst bewijs. Nader zal plaatselijk worden bekend gemaakt hoe veel zout op deze bonnen kan worden gekocht. Deze hoe veelheid zal 100 gram of een veelvoud hiervan bedragen. De aflevering zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Flacons voor insuline. De directeur van het Rijks bureau van Geneesmiddelen en Verbandmiddelen te Am sterdam brengt onder de aan dacht, dat tengevolge van de huidige omstandigheden een tekort een flacons voor insu line dreigt te ontstaan. Ten einde aan de moeilijkheden op zoo kort mogelijke termijn het hoofd te kunnen bieden, wor den patiënten en eventueel anderen, die over leege insu- lineflacons de beschikking hebben dringend verzocht deze ten spoedigste in te_ leveren bij hun apotheker. Deze laat ste dient de ingeleverde fla cons vervolgens zoo spoedig mogelijk op te zenden naar de Nederlandsche Emballage Cen trale, Valkenburgstraat 81-85, te Amsterdam, of, voor het geval deze verzending moei lijkheden oplevert, naar de dichtstbijgelegen plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. Concert door het H.O.V.-orkest. Zondagmiddag zal de Haar lemsche Orkest Vereeniging wederom een concert met eigen orkest onder leiding van Marinus Adam geven, in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Het concert wordt geopend met de Ouverture „Die Entfiihrung aus dem Serail" van Mozart, waarna le soliste van dezen middag, de pianiste Tiny Kaiser, met orkestbegeleiding het piano concert "in d-moli K.V. 466 van, Mozart ten 'gehoore zal bren gen. Na de pauze wordt de f weed e Svmnhonie in D. gr. terts Op. 36 van L. van Beet- Als verdediger trad op mr. A. Bruch, die opmerkte, dat het wettig bewijsminimum niet aanwezig is. Indien de rechtbank van mee ning mocht zijn. dat het wel het geval is dan is het overtuigend bewiis nog niet ge leverd, gezien b.v. de herroeping van de ver klaringen door den -verdachte. Sporen van geweldpleging zijn niet gevonden en ook ik niet bewezen, dat verdachte ontucht gepleegd heeft. Moet men echter waarde hechten aa*- verklaringen van iemand. die een zieker geest heeft PI. meende van niet. Verd. is geen gespierde man en de jongen was levens lustig en krachtig. Als de man den jonger geweld had aangedaan, dan moesten er spo ren gevonden zijn. Mr. Bruch kwam tot de conclusie, dat het bewijs niet geleverd was en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal Don derdag 26 October uitspraak doen. VERVROEGDE UITBETA LING PENSIOENEN. De Pensioenraad stelt zich voor de pensioenen ten laste van het Burgerlijk Pensioen fonds over het vierde kwar taal 1944 vervroegd betaalbaar te stellen. Nadere bijzonder heden zullen zo<* spoedig mo gelijk worden gepubliceerd. KORT Naar Exchange Telegraph meldt, is de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordel Huil, lijdende aan influenza. Hij moet voor- loopig het bed houden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1