Ètt/liiiiiiwilvM DIACID TREKKERS Vh gebroeders laan Een gezonde en verkwikkende SLAAP door alleen bij VrijHeHings- GORDIJNEN COUPON Zend mij mlich- Gloedcomforen 59-98 ct. TABERNAL's ZAADHANDEL IS en BLIJFT gevestigd havermout vergrooten uw weerstands vermogen, zijn heerlijk en zeer voedzaam e&tt octetpt&da&t! N.V. KONINKLIJKE PELLERIJ „MERCURIUS* GEHEEL ONSCHADELIJK Uitsluitend verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. Prijs 1.00 Hoe maakt men een noodkacheltje. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft ons: Iedereen, die in het bezit is van een groot stroop of jamblik, een cacao- bus, een petroleum- of ander blik en zich ge regeld van wat takjes hout en kranten kan vóórzien, kan zelf met weinig moeite een noodkacheltje maken en stoken. De meesten zullen het gebruiken om er water, melk en pap op te koken of koffie op te zetten. Ook voor het bereiden van aardappelen en groen ten kan het zelfs dienst doen. Doch al zijn noodkacheltjes een uitkomst in nood, zij heb ben eenige minder goede eigenschappen: zij kunnen n.l zeer veel rook verspreiden, ter- „wijl brandgevaar niet uitgesloten is, zoodat zij slechts buiten gebruikt moeten worden. A. Het eenvoudigste kacheltje maakt men door een vierkante of ronde bus te nemen zonder deksel, en met behulp van een blik opener en hamer den bodem op vele plaatsen te doorboren. Op den grond legt men een kring of vierkant (naar gelang de vorm van den bodem van de bus) van baksteenen, te gels of blikjes van gelijke hoogte; slechts één zijde van het vierkant of een stukje van den kring wordt niet van steenen of blikjes voorzien. De bus wordt nu omgekeerd op deze steenen geplaatst, de doorboorde bodem komt dus boven Door de opening in den kring of het vierkant van steenen wordt de bus voor 2/3 gevuld met twijgjes, stukjes hout en krantenproppên. Deze steekt men aan... en het kacheltje brandt. Een pannetje of keteltje liefst met alumipium bodem of van aluminium wordt er op geplaatst. Na eenige minuten zal de inhoud koken. Nieuwe twijgjes en stukjes hout worden gedurende den tijd dat men het kacheltje wil laten branden voortdurend aangevuld. Om den trek te be vorderen kan men onder aan den zijkant nog gaten aanbrengen. Zoo noodig legge men, als er zich te veel asch onder in het kacheltje op hoopt en het vuur daardoor stikt, kleine platte steentjes onderin De takjes en het papier blijven op deze steentjes rusten, terwijl de asch tusschen de Steentjes zakt en gemakke lijk weg te poken is. B. Ook kan men den bodem van een bus zonder deksel doorboren en den zijkant van. de bus van onderen van een kleine opening voorzien. Met den doorboorden bodem wordt de bus op eenige steenen of blikjes gezet. Bovenop de bus legt men een roostertje of treefje of het deksel, dat eveneens van gaten is voorzien, waar het pannetje op komt te staan. De bus wordt door de opening onder aan den zijkant met twijgjes en kranten ge vuld en aangestoken. C. De onder A en B genoemde kacheltjes verspreiden zeer veel rook. Om dezen beter af te voeren kan men, met behulp van één of twee kleine blikjes, bijv, van gestampte muis jes. jer bovenaan opzij een schoorsteentje aan maken. Door het kacheltje en de steenen in een kuil te graven krijgt men een stevig ge heel en de warmte blijft goed behouden. In dien het blik breed is, kan men het van bin nen met baksteenen voeren. Behalve van „noodkacheltjes" kan mett voor het snel verwarmen of opwarmen van het een en ander ook van een potkachel gebruik ma ken Indien zich hierin een los rooster be- vindf of als men een tweede rooster bezit, legge men dit hooger in de kachel. Het roos- ter«wordt verhoogd door onder in den kachel tegen den wand baksteenen of tegels van gelijke hoogte te plaatsen en daarop het losse of tweede rooster te^eggeh. Degenen. die houtskoolkomfoortjes of -testjes gebruiken, dienen er aan te denken, dat zich bij het stoken van houtskool gemak kelijk kolendamp ontwikkelt. Deze damp kan, evenals de damp uit de kachel, verstikkend werken. IJMUIDEN De sleepboottrawler verdween Kortstondige bloeitijd. Opgaan, blinken en verzin kenDat kan een kwart eeuw geleden van den sjeep- bóottrawler worden gezegd Een jaar tevoren was er nog een groote vraag naar vaar tuigen van di*>type, maar toen de oorlog eenmaal achter den rug was en het leven norma Ier werd* kwam er een gron dige wijziging in de situatie. Visch! Daar was ook in de jaren 19141918 veel behoefte aan. Het logische gevolg was, dat IJmuiden van heinde ejr verre kooplieden tot zich trok. Er was geen sprake van een spel van vraag en aanbod meer. Wie visch aan de rriarkt bracht kon er op rekenen een uitstekenden prijs te maken En zooals te begrijpen was waren er al spoedig visschers en schepen beschikbaar om het goud der zee, zij het met het gevaar niet terug te kun nen keeren, naar IJmuiden te brengen. Een eenigszins voor het vis schen geschikte boot, het voor gaande toont het aan, was veel geld waard. En het behoeft daarom niet zoo heel veel verwondering te verwekken dat er zelfs een raderboot vóór werd uitgerust. Ondernemende lieden besloten ook sleepboo- ten van de visscherij te gaan bezigen. Was de exploitatie loonend? Het antwoord kan duidelijk genoeg zijn door de opmerking, dat er binnen niet te langen tijd een groot aan tal dergelijke schepen in de vaart was. In den volksmond werd trouwens de alleszeg gende benaming „succesboot" toepasselijk. - De vrede kwam. En veel wat abnormaal was, verdween al spoedig. Het lot van de sleepboottrawl^> wordt getee- kend door het volgende kran tenbericht van 1 Augustus 1919: „Evenals de bomschuit in den loop der jaren als scheepstype heeft afgedaan verdwijnt thans de sleepboot trawler, een tijdens den oor log ontstane soort" van sche pen, uit de visscherij. De ex ploitatie-kosten schijnen te hoog te zijn om in den tegen- woordigen tijd nog voor de eigenaren voordeelen te kun nen afwerpen, terwijl de door de scheepvaartinspectie ge stelde eischen van dien aard zijn, dat de inwilliging daar van groote geldelijke offers zou vorderen, zoodat men de schepen dan maar liever af tuigt en ze weder in den ge wonen sleepdienst tracht te krijgen. Nog deze week zijn twee dezer soort vaartuigen van het visscherijregister af gevoerd: van meerdere is dit te verwachten." Tot zoover het krantenbericht. Hoe groot het aantal sleep boottrawlérs was, bewijst het feit, dat er in 1919 niet minder dan twaalf verloren gingen. In genoemd jaar keerden na melijk van de IJmuider vis- schersvloot vijf stoomtraw lers, een sleepboottrawler, een motorlogger en een logger niet van de visscherij terug; alle bemanningen, totaal bij na honderd personen, verloren het leven. Door stranding, zinken. wrak worden, enz werden voorts elf sleepboot trawlers en drie kustvisschers- vaartuigen vernietigd. In 1919 moesten derhalve van IJmui den twee-en-twintig visschers- schepen worden afgeschre ven Geëvacueerden en hun kolenbonnen. Zooals bekend is was het aanvankelijk in het geheel verboden vaste brandstoffen te vervoeren en af te leveren, ook wanneer klanten de reeds aangewezen bonnen aan hun leverancier hadden gegeven. Onlangs is hierop in zooverre een uitzondering gemaakt, dat er één eenheid brandstoffen mag worden verkocht aan hen die nog niets hebben ontvan gen. Er is in dit opzicht door den secretaris der Brandstoffen- commissie Haarlem, welke met dn brandstoffenvoorziening is belast, een afzonderlijke rege ling voor geëvacueerden gd- Velsen en de Centrale Keuken. Nog; geen regeling bekend. Tot de ingrijpendste maat regelen, die de kolenpositie den laatsten tijd noodzakelijk heeft gemaakt, behoort het ter beschikking stellen van cen trale keukens tën behoeve van da inwoners der plaatsen, waartoe deze- behooren. In een aantal steden is de gas voorziening zoo moeilijk ge worden, dat deze geheel is stopgezet of binnen weinige dagen zal worden beëindigd Om de hieruit voortvloeiende bezwaren wat het klaarmaken van het eten betreft eenigs zins te ondervangen zijn bon nen uitgereikt, waarop men tegen inlevering van bepaalde distributiebonnen, een zekere hoeveelheid voedsel van de Centrale keukens kan betrek ken. De inwoners der gemeente Velsen hebben zich de laatste dagen meer dan eens afge vraagd hoe de situatie Op het oogenblik alhier is. Zooals ons is gebleken kan er echter nog niets over een eventueele re- geling"'*worden medegedeeld Er zijn trouwens geen aparte bonnen verstrekt, zoodat er nog omvangrijke maatregelen noodig zouden zijn. Natuurlijk heeft ook de voedselvoorzie ning van de gemeente Velsen de aandacht, zoodat er, wan neer dit noodig zou blijken te zijn, bijtijds een regeling zou worden getroffen Voorloopjg kunnen de huisvrouwen even wel nog zelf al hun zorg aan hun maaltijden schenken. De jeugd zoekt hout. Maar oppassen is noodzakelijk. De jeugd moge vrij van school hebben, duidelijk blijkt, dat zij nog niet over gebrek aan afleiding wil klagen. Vele kinderen zijn er den laatsten tijd op uitgetrokken om hout te zoeken nu de brandstoffen- voorziening zoo moeilijk is Zij hebben naar dorre takken uitgekenen, iets, waartegen op zichzelf wel geen bezwaren zullen zijn. Er zijn echter jongens van zeer jeugdigen leeftijd in aan raking met de politie geko men, omdat zij onbewust in strijd met bepaalde voor schriften handelden. Zij let ten op het voorbeeld van ouderen, die zichzelf bij het zoeken naar hout in het ge heel geen beperking oplegden door alles wat los en vast zat mede te nemen. Aldus te goe der trouw handelend schrok ken de jongens niet weinig wanneer er een jjblitieman verscheen om heft'onder han den te nemen. De kinderen moesten hun hout afladen en werdep na een ernstige ver maning huiswaarts gestuurd. Het is noodzakelijk, dat dit wordt voorkomen, om de jeugd onaangenaamheden te besparen. De ouders doen er goed aan hun jongens gere geld duidelijk te maken wat wel en wat niet mag en moe ten er steeds voor waken, dat deze geen risico loopen. Hout van geëvacueerden. Zooals we hebben medege deeld is verleden week een be paling van kracht geworden, volgens welke het verboden is hout uit de gemeente Velsen naar* elders t% vervoeren. De vraag is gerezen of hierop voor de geëvacueerden geen uitzon dering kon worden gemaakt. Deze hebben immers door den spoed, welken zij bij hun ver trek moesten betrachten, in vele gevallen geen gelegenheid gehad het hout, waarover zij de beschikking hadden, naar hun nieuwe verblijfplaats over te brengen. In verband met de moeilijke brandstof fenpositia zou het te betreuren zijn wan neer de geëvacueerden geen toestemming ontvingen om het nu nog weg te brengen. Er wordt daarom voor hen een uitzondering gemaakt. Zij moeten zich, om onaangenaam heden bij het vervoer te voor komen, tot de politie wenden, welke hun een vervoerbewijsje kan geven. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 6 tot en met li October werd bij de politie aangifte van de volgen- Geen na-uitreikingen. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling tot het vaststellen van dagen voor het na-uitreiken van de noodkaar- tenAweede serie over te gaan. Deze waren ingesteld om den genen, die om een of andere reden niet in de gelegenheid waren hun bescheiden on den vastgèstêl-dên dag af te fialê», de mogelijkheid te geven als nog in het bezit hiervan te ko men. De uitreiking van de hoodkaarten tweede serie heeft echter een zoo vlot verloop ge had, dat het bepalen van af zonderlijke dagen van na-uit reiking overbodig is. Burgerlijke Stand. Geboren; C. Warmenhoven, d., Tuindersstraat 33, IJmui den. H. Schaal?, z-, Popelstraat 16, IJmuiden. P. Voorbraak, z., Lagersstraat 25, IJmuiden. J. L. v. Elmpt, d.. Meeuwen laan 32, IJmuiden. SANTPOORT. Distributiebescheiden bewijs. Naar wij vernemen is een bepaling van kracht gewor den volgens welke de nieuwe noodkaarten in Santpoort al leen zullen worden uitgereikt aan degenen, die kunnen be wijzen van (te-' evacuatie te zijn vrijgesteld. Bescherm ute Laat Uw gordijnen, Uw tapijten, Uw meubelbe- kleeding blijvend mot- vrij maken doorMOTEX. Doe het nu vóór de mot zijn aanvallen beginLDe coupon brengt U "alle mogelijke inlichtingen. tingen omtrent ti« motvril maken Adres Woonplaats I Te frankeeren met 1 Va ct. post- 1 zegel en If open enveloppe opzenden aan MOTEX I nl nFMENDAAL - Kleverlaan 71 Dierenbescherming In het geëvacueerde deel der Gemeente Velsen, Velsen-Nd en Santpoort, zijn dieren on verzorgd en zwervend ach tergebleven. De hulp en medewerking van alle dierenvrienden wordt bij deze ingeroepen, om deze dieren op te sporen, opdat verdere maatregelen genomen kunnen worden in samenwerking met den ge meentelijken wachtmeester der politie J. L. van Elmpt, Meeuwenlaan 32 teIJmui- den-Oost. P. C. DE WEERDT Zeeweg 287 IJmuiden-O. Y. J. REITSMA Hoofdstraat 236 - Santpoort VOORZIET U TIJDIG VAN HOUT voor den komenden winter. JOH. DUIJN, Noorderdorp- straat no. 9, Santpoort. LOENDERSLOOT's WARENHUIS Dmuiden-Oost Personeel gevraagd MEISJE gevr, voor heele of halve dagen. Zwemmer, Cederstraat 53, IJm. O. Personeel aangeboden NET MEISJE biedt zich aan voor dag en nacht, leeft. 21 jaar. v. Alphen, Elzen straat 17, IJm. O. Te koop gevraagd In g. st. z. WIEG ter over name gevraagd. De Koek, Willemsbeekweg 133. Te koop gevr.: 1 p. H.sch., m. 27-28, of RUILEN v. 3 n. luiers. Hendriksen, Zeeweg no. 60. Diversen te koop HONDJES te koop f 20,— Gjaltema, Leeuweriklaan 1, IJmuiden O. Diversen RUILEN: 1 p. ledikant m. spiraal voor goed onderh. koienfornuisje. C. v. d. Wate ren, Meeuwenlaan 6, IJm. O. Vrijgezel zoekt net eenv. KOSTHUIS of vrije Zit-Sl.- kamer. Br. Zoutmanstraat no. 1 zwart. RUILEN: wollen Dames japon, m. 38, voor Dames- sch., m. 39. Sohadé, Zeeweg no. 16 rd. RUILEN, z.g.a.n. D.soh., h. h„ m. 39, voor dito 1. h., m. 39. Wolterman, Velser- duinweg 300. RUILEN: 1 p. kindersdh., m. 25 (pas verzoold) voor m. 27 of breigaren voor 1 pr sportkousen. Adres: Alders: Leeuweriklaan 15. WIE RUILT z.g.a.n. M.- Sghoenen, m. 34 en 35 voor 36 en 37? Vink, Trompstraat no. 105, IJmuiden O. WIE RUILT goed onderh. kolenfornuis v. dito haard kachel? Zoontjes, Heems- kerkerweg 14, Beverwijk. WIE RUILT zw. suède D.- sch., h. h., m. 41 voor H. sch., m. 44? De Haas, Casem- brootstraat 33. RUILEN: 1 pr br. leeren D.laarzen, m. 38 voor zwarte D.sch., m. 38 en kindersch., m. 29. Sohoone, Zeeweg no. 219, IJmuiden O. RUILEN volwassen Voed ster voor J.pakje, l.tr 15 jaar. v d. Klooster, Lagerstr. 20. HAGELINGERWEG 28 SANTPOORT Verduisteren: van 19.00 tot 6.45 uur. troffen. Wanneer hun hande- de gevonden voorwerpen ge laar te Santpoort, Velsen IJmuiden of Beverwijk is ge vestigd, kunnen zij zich schrif telijk tot dezen wenden. Heb- b*n zij hun bonnen nog niet ingeleverd,"v dan kunnen zij deze alsnog aan hun leveran cier doen toekomen, waarnji er één eenheid brandstoffen mag worden verstrekt. daan: een hamer, een met gas gevuld cylindertje, een album met foto's en een windjack. Aan het hoofdbureau van politiej. Tiberiusplein te IJmui- den-Oost, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur inlichtingen te verkrijgen, 's Zaterdagsmid dags uitgezonderd. VRAAG UW WINKELIER

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2