Haarlemsche Courant Gevechten om de Westerschelde voort. duren Nieuwsblad voor Noord-Holland Nieuw Sovjet-offensief begonnen g89e Jaarg. No. 245 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134953. BijkantorenSoendaplein 21. Vmuiden-O. Rembrandtlaan 58 Verschijnt dagelijks, behalve ep zon- en Feestdagen. Woensdag: 18 Oct. 1944 CJitg.. Gra±. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Dins dag: De thans aan den gang zijnde gevechten om de Westerschelde duren voort. De toe stand is niet belangrijk veranderd. Sterke Geallieerde aanvallen ten O, van Brugge werden afgeslagen. Duitsche" patrouillebooten brachten voor de Nederlandsche kust een Britsche torpedomotorboot tot zinken en be schadigden één andere boot zwaar. Ten O. van Helmond werden de Britten uit een pene- tratieplek geworpen. De zware materiaalslag om Aken is giste ren tot een nieuw hoogtepunt gestegen. Met twee frissche infanterie- en tankdivisies, die door vliegers in scheervlucht werden onder steund, probeerden de Amerikanen de omsin geling der stad te voltooien. Het gelukte hun de verbinding met Aken te vernauwen, maar niet af te snijden. Dertig Amerikanen liepen naar de Duitsche linies over. Op de flanken van het bruggenhoofd Metz ondernamen de Geallieerden sinds verschei dene weken afzonderlijke aanvallen, die slechts gering succes opleverden. Het fort Driant aan de Moezel ten Z.W. van de stad bevindt zich geheel in handen der Duitschers. In het bosch van Parroy ten O. van Epinal en aan 'weerskanten van het Moselotte-dal ten Z.O. van Remiremont duren de gevech ten om stukken bpsch en bergstellingeri' voort. De hardnekkige aanvallen van de Geallieer den bleven ook gisteren na geringe aanvan kelijke successen steken. Aan het Westelijke front werden in de eerste helft van October 3259 gevangenen gemaakt. 765 tanks en gepantserde verken' ningswagens, 49 stukken gesehut van aller lei aard, en nog tallooze andere wapens en oorlogstuig buitgemaakt of vernield. De Duitsche kuststeunpunten meldden het voortduren van het Geallieerde artillerievuur. De V 1 beschieting od Londen werd voort gezet Bij het afweren van herhaalde aanvallen van torpedomotorbooten en vliegtuigen op Duitsche convooien voor de kust van Noor delijk Noorwegen werden vier torpedomotor booten zwaar beschadigd. Twee daarvan zijn waarschijnlijk gezonken. Tien der aanvallende vliegtuigen werden omlaag geschoten. Eén Duitsch vaartuig ging verloren. Sterke Amerikaansche strijdkrachten dron gen ook gisteren na voorafgegaan trommel vuur naar de Duitsche stellingen in Midden- Italië op. Duitsche pantsergrenadiers deden de aanvallen in het gebied ten O. van Fer- gato mislukken. Ten N. en N. O. van Loiano maakten de Geallieerden eenige vorderingen, maar werden in tegenaanvallen opgevangen Britsche aanvallen in het gebied ten Z. O van Cesena bleven zonder succes. Van den Balkan worden uit het gebied van Nisi en ten W. van den Midden-Morawa ge vechten gemeld met Bulgaarsche en Sovjet- Russische gevechtsgroepen. Bij Belgrado is de toestand gestabiliseerd. Aan den Beneden Theiss maakte een beproefde Hongaarsche gevechtsgroep bij een aanval talrijke zware wapens buit en maakte bovendien gevan genen De slag in het gebie^ ten Z. en Z W. van Debreczen nam opnieuw in hevigheid toe. De verdedigers van één plaats schoten van 40 aanvallende tanks 28 stuk. Aan het front van de Woud-Karpaten is de bolsjewistische druk op de bergstellingen ten W van den pa.s van het Czirqkadal en van den Dukla-pas tijdelijk verminderd. Ten N. van Warschau en bij Serec ondernamen de Bolksiewieken na hun zware verliezen in de voorafgaande gevechten gisteren slechts be trekkelijk vruchteloozê aanvallen. Daaren tegen zetten zij hun doorbraakpogingen uit het bruggenhoofd Rozan aan de Narew voort De taai vechtende Duitsche troepen behaal den hier een volledig afweersucces. Aan weerskanten van Wilkowisjken zijn 'de Bolsjewieken met talrijke infanterie- en pantserformaties over circa 40 K.M. breedte na een trommelvuur van verscheidene uren en met krachtige ondersteuning van slag- vliegtuigep, tot den grooten aanval overge gaan en hebben op één plaats de Oóst- Pruisischq grens bereikt. Honderdvijf en veer tig Sovjet-tanks werden stukgeschoten, waar van alleen zeven-en-veertig tanks door een divisih volksgrenadiers. In hevige luchtge- vechteg en door luchtdoelartillerie van dr luchtmacht verloren de Sovjets boven di* strijdgebied en aan het front 'van de Narew 56 vliegtuigen. Ook ten Z. O. van Libau er bij Doblen hervatten de Bolsjewisten hur zware aanvallen. Zij werden in harde gevech ten afgeslagen of opgevangen. Volgens de voorloopige berichten vernielden de Duit schers daar 37 Sovjet-tanks. Aan het front van de IJszee hebben Duit sche bergjagers aanvallen van de ten deele scherp volgende Bolsjewisten afgeslagen. Amerikaansche terAurvliegers wierpen over dag bommen op verschillende plaatsen in Zuid-Oost Duitschland. waaronder ook op het stadscentrum van Salzburg. Jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht schoten 19 vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht werd Gumbinnen door Bolsjewistische vlieg tuigen aangevallen. Woensdrecht verwoest. Het D.N.B. meldt: In het Vlaamsch-Neder- landsche gebied probeerde het eerste Cana- deesche leger met sterke tankformaties in het overstroomde gebied terreinwinst te'behalen. De aanvallen konden worden afgeslagen. Bij na den geheelen dag is met groote verbitte ring om het volledig verwoeste -plaatsje Woensdrecht gestreden en na verscheidene aanvallen gelukte het den Canadeezen, onder steund door sterke formaties vliegtuigen, tij delijk het plaatsje binnen te dringen. De on middellijk ingeleide Duitsche tegenaanval kwam evenwel zoo verrassend, dat de Cana deezen de plaats niet alleen weer moesten prijsgeven, maar hun vooruitgeschoven strijd krachten' niet meer konden terugnemen. In het gebied van Aken lag het zwaartepunt bij Würselen, waar op een smalle strook niet minder dan drie Amerikaansche tank- en in fanteriedivisies in den Strijd werden geworT pen. Alle doorbraakpogingen werden echter in bloedige gevechten verijdeld. Ofschoon sterke regenval de activiteit van de luchtmacht hinderde, zette het vijfde Ame rikaansche leger in Italië na het aanvoeren van nieuwe divisies zijn doorbraakpogingen langs den weg Lojano-Bologna voort. De Amerikanen brachten hier talrijke batterijen en nevelwerpers in den strijd, teneinde de Duitsche stellingen stormrijp te schieten. Slechts ten Oosten van den straatweg naar Bologna slaagden de Geallieerden er in hun penetratie te verwijden. De srtijd bij Wilkowisjken was hevig. Aan den stormloop van massale infanteriestrijd- krachten gin? een trommelvuur vooraf, dat vier uur duurde. In uiterst verbitterde ge vechten vingen de Duitsche .grenadiers/den stoot op en grendelden zij eenige penetraties af. Zooals te verwachten was,czijn de Bolsje wisten tegelijkertijd ten Zuid-Oosten van Li bau en ten Westen van Doblin opnieuw een groot offensief begonnen. Plaatselijke pene traties konden na hevige tegenaanvallen af gegrendeld worden. In de Pusztavlakte van Hongarije staan sterke formaties Bolsjewisti sche en Duitsche tanks tegenover elkaar. De Sovjet-Russen zijn hier in het geheele gebied bezig hun strijdkrachten te concentreeren. Nieuwe regeering in Hongarije. Horthy afgetreden als Rijksbestuurder. 'Maandag meldde het D.N.B.dat de Hon gaarsche Rijksbestuurder Horthy aan de Sov- jet-regeering te Moskou om een wapenstil stand had verzocht. Dinsdagmorgen deelde het D.N.B. mede, dat Horthy een verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij zijn- proclamatie van gisteren in trekt en beveelt, dat de Hongaarsche troepen moeten blijven strijden. Hij heeft het ontslag der regeering aanvaard, Szalasy belast met de vorming eener nieuwe regeering en is daarna afgetreden. Szalasy is in de nieuwe regeering minister-president en plaatsvervan gend Rijksbestuurder in welke functie hij een regentschapsraad van drie leden heeft be noemd en tot deze zijn functie aahvaardt zelf als Rijksbestuurder zal optreden. Voorts meldt het D.N.B. uit Budapest: Per radio is een boodschap tot het Hon gaarsche volk gericht, waarin een beginsel verklaring van het nieuwe regime van Sza lasy is vervat, waarin onder meer wordt ge zegd: „Wij weten, dat wij tot de overwin ning nog buitengewoon zware beproevingen zullen moeten doorstaan. Wij achten ieder offer in het belang van de overwinning klein". De boodschap eindigt: „Wij zullen onzen oor log tot het martelaarschap voortzetten, aange- aien ons geloof- en onze trouw in dienst der natie dit eischen en omdat wij weten, dat wij de groote zonde der afgeloopen eeuwen en decennia alleen weer goed kunnen maken wanneer wij met zelfopoffering voor ons va derland, voor ons ras en voor ons gezin leven Leve Szalasy". Decreet van Szalasy Bomaanvallen op steden in het Oosten des lands. Meer dan honderd dooden. Zaterdag was het Oosten des lands $eer het doelwit van bomaanvallen door Engelsche en Amerikaansche vliegers. Vooral in .twee ste den werden, zonder dat zich militaire inrich tingen in de nabijheid bevonden, verwoestin gen aangericht; honderden woonhuizen zijn vernield. Volgens de voorloopige berichten zijn daarbij meer dan honderd Nederlandsche burgers gedood of liggen nog onder de puin happen. Het aantal gewonden loopt in de hon derden, zoodat moet worden verwacht, dat het aantal dooden nog zal toenemen. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE TN DE VER. STATEN. De republikeinsche candidaat voor het vice- presidentschap der V. S. Johan W. Bricker, heeft volgens Associated Press in Santa Bar bara in Californië, een redevoering uitge sproken en een overzicht gegeven over de eerste twee weken van zijn verkiezings campagne. Hij verklaarde daarbij er van overtuigd te zijn, dat Californië evenals Was hington en Oregon bij de verkiezingen in November een meerderheid zullen opleveren voor de republikeinsche pgrtij. Ook Minnesota, Montana, het geheele Midden-Westeh, New- York, en Pennsylvania zouden naar zijn mee- ni'ng een republikeinsche meerderheid te zien geven. Bonnen 18 voor jam en stroop verlengd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visseherij deelt mede, dat de geldigheidsduur van de boiftten 18 van de noodkaart, recht gevende op het koopen van 250 gram jam of stroop, verlengd is tot en met 28 October a.s. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking van noodkaarten der tweede serie is het te Haarlem ^Tftorgen Donderdag de beurt aan de letter O en Pa tot en met Pop. V r ij d a g zijn aan de beurt Por en de rest van de letter P., de letter Q en Ra tot en met Rus. Nieuwe stamkaart (kringnummer 187) en het strookje van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord noodkaart voorkomt, meebrengen. H. O. V. Op het orkestconcert dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Zondag 22 October a.s s middags te 14.30 uur in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem zal geven, zullen twee solisten optreden, t.w. de bekende alt- zangeres Akke de Vries en de solo-cellist van het orkest Eduard Biele. Het concert, dat onder leiding staat van Marinus Adam, wordt geopend met een eer ste uitvoering n.l. het Concerto grosso No. 1 van Francesco Geminiani. Het Concertino hierin wordt gespeeld door Gijs Beths en Leendert de Graaff, viool; Fred. Leidner, alt viool en Eduard Biele, cello. Hierna zipgt Akke de Vries met begelei ding van orkest de Aria „Ah! renditni quel core" uit de Opera „Mitrane" van F. Rossi en het Recitatief en Aria „Wach auf. Satur nia" uit de Opera „Semele" van G. F Han del. Vervolgens speelt Eduard Biele met orkestbegeleiding het door hemzelf bewerkte celloconcert van Leonardo Leo. Na de pauze volgt nog de uitvoering van de Achtste Sym phonic in b. kl. terts de „Onvoltooide" van Fr. Schubert. ZICH VOOR CRISISAMBTENAAR UITGEGEVEN. In Amsterdam gaven twee personen zich uit voor ambtenaar van den C.C.D. en zij waren er in geslaagd ten onrechte goederen in be slag te nemen. Hun opsporing werd verzocht en het gelukte de Haarlemsche recherche R van den B„ oud 25 jaar en H.D., oud 29 jaar beiden wonende te Amsterdam, aan te hou den. Zij bekenden irt de hoofdstad goederen in beslag genomen te hebben. Vermoedelijk heb ben Zij zich in Haarlem niet voor ambtenaar De nieuwe minister-president en plaatsver vangend Rijksbestuurder heeft een decreet uitgevaardigd, dat den volgenden inhoud heeft: De Rijksbestuurder is afgetreden uit de lei ding der staatszaken en .heeft de afdanking van miflister-president Lakatos en zijn regee ring aanvaard. Met het oog op de buitenge- van <ien C.C.D. uitgegeven, wone omstandigheden en de maatregelen die voor dezen toestand moeten worden genomen, heb ik besloten een regentschapsrtad te vor men bestaande uit drie leden. Tot.de vorming van den regentschapsraad en tot de indiening van het wetsvoorstel over de gerechtigheid tot leiding der staatszaken in opdracht van den koninklijk Hongaarschen minister-presi dent leid ik voorloopig de staatszaken, opdat door een vertraging in ons vaderland en de natie geen ernstige schade en gevaren ont staan". Volgens het Hongaarsche Telegraafagent- =chap zijn met ingang vanHi^den de kolonel- generaal Beregfay, dr. Rajrifss, resp. minister van Defensie en Eeredienst en Onderwijs en dr. Sandor Csia benoemd tot leden van het regentschap. Jfret D.N.B. meldt uit Berlijn, dat de woord voerder van de Wilhelmstrasse verklaard heeft, dat de toestand in Hongarije thans volkomen duidelijk is en als gestabiliseerd beschouwd kan worden. De nieuwe regeering heeft het geheele Hongaarsche volk en de Hongaarsche weermacht achter zich. Erwtenmeelrecepten Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Op den peulvruchtenbon zijn naar gelang van de bevoorra ding, erwten of erwtenmeel verkrijgbaar. Dit erwtenmeel is gernaakt van erwten, die bij zeer hooge temperatuur ge droogd en daarna fijn gemalen zijn. Het is, nu we zeer zpinig met brandstoffen moeten om gaan, een uitkomst omdat het na vijf minuten koken gaar is. In dezelfde gerechten, waarin erwten worden gebruikt, kan ook erwtenmeel worden ge kookt. Soep, pannekoeken, saus, stamppot en nog vele an dere gerechten kan men van of met erwtenmeel maken. Erwtensoep. 80 a 100 gr. (8 a 10 lepels) erwtenmeel, 1 liter water, zout, aroma, zoo moge lijk peterselie of eenige toma ten of ui of prei. Het water op 2 dl na aan de kook brengen. Het erwtenmeel met de rest van het water tot een glad papje aanmengen. Dit papje bij het kokende water gieten en de soep onder roeren gaar ko ken, kooktijd 5 min. De toma ten of de peterselie fijnsnijden of de ui te raspen en'aan de soep toevoegen. De ISoep op smaak afmaken met zout en aroma. Bij gebruik van prei, deze fijnsnijden en met de soep meekoken. Erwtenmeelpannekoekjes. 75 gr. (7V- lepel) erwtenmeel, 20 - gr. (3 lepels) bloem, pl.m. 1 dl water, zout, aroma, pepersur rogaat, boter of margarine, zoo mogelijk 1 ui of peterselie of 1 prei. De peterselie of prei fijnsnijden, met de overige in- grediënten vermengen. Stamppot met erwtenmeel. 1 kg. aardappelen, eenige worte len of bladgroenten of tomaten, 50 gr. (5 lepels) of meer erw tenmeel, zout, boter of marga rine. De aardappelen en de groenten schoonmaken, was- schen en snijden. De aardappe len met een bodempje water en zout opzetten en gaar ko ken. Wortelen Taspen, blad groenten of tomaten zeer fijn snijden. De groente, het erw tenmeel en de boter of marga rine toevoegen en alle bestand- deelen fijnstampen en den stamppot door en door warm laten worden, pl.m. 5 min., zoo dat het erwtenmeel ook gaar is. Den stamppot direct opdoen. Athletiek- \NDERSSON WEER SNELLER DAN HaGG. De Zweedsche hardloopers en recordhouders Gunder Hagg Arne Andersson starten FAILLISSEMENT GEëINDIGD. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van de nalatenschap van J. D. Röbken, laatst gewoond hebbende te Santpoort. Curator mr.„ J. van der Hoeven te Haarlem. BEëEDIGD. De Haarlemsche rechtbank heeft als make laar in effecten beëedigd den heer J. de Lange wonende te Santpoort. ORGELBESPELING GROOTE KERK. In verband met het stopzetten van de stroomlevering zullen de orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk in de maand October op Dqnderdagmiddag van 3 tot 4 uur niet meer plaats hebben. MENl? CENTRALE KEUKEN. ENGELSCHE OORLOGSBEGROOTING. De Britsche regeering zal het parlement deze week verzoeken zijn goedkeuring te hechten aan de tot nu toe hoogste oorlogsbe- grooting. De oorlogsuitgaven van Engeland, voor de eerste drie maanden van het volgend* jaar worden op 1200 millioen pond sterling geraamd. Maandag -is in Haarlem en omgeving de uitreiking van voedsel uit de Centrale keu ken begonnen. Pap van roggevlokken werd uitgedeeld, die in de keukens van de St. Vincentiusvereeniging, van het Openbaar Slachthuis en in eenige filialen was klaar gemaakt. Voor de komende dagen luidt het menu: Woensdag stamppot van witte kool; Donderdag pap van roggevlokken; Vrijdag stamppot van bieten; Zaterdag hutspot en CHPUoijn&»ssaep. nog vlijtig. Sedert de Zweed- ;ehe kampioenschappen hadden Andersson en Hagg elkaar niet meer op de sintelbaan ont moet. Onlangs echter kwa men zij te Stockholm op de 2000 meter tegen elkaar uit. Hagg was favoriet en hoopte zijn eigen wereldrecord, dat op 5 min. 11.8 staat, te verbe teren. De eerste 1000 meter werd in het te langzame tem po van 2 min. 37.8 afgelegd. Vervolgens nam Hagg den kop, doch Andersson kon ge makkelijk het tempo volgen, zelfs toen Hagg bij de laatste 1800 meter het tempo opvoerde. Twintig meter voor de laatste ronde ging Andersson on weerstaanbaar Hagg voorbij en won in 5 min. 12.6. De tijd van Hagg was 5 min. 13.2. Zelfs over 3000 meter, de spe ciale afstand van Hagg, toon de Andersson zich de meer dere. In Malmö zegevierde Andersson op dezen afstand in 8 min. 20.8 en liet Hagg 10 meter achter zich .Andersson heeft hiermede dit jaar 7 over winningen op Hagg behaald, waartegenover Hagg er slechts é?n kon stellen. Wellicht is de Fin Viljo Heino nog een snellere looper dan beide Zweden. Zooals wij reeds hebben*gemeld, verbeter de hij het wereldrecord van. zijn landgenoot Maki op de 10.000 meter met niet minder dan 17.2 sec. en bracht het op 29 min. 35.4. Ondanks deze prachtige prestatie is het we reldrecord op de 10.000 meter nog een van de zwakste. Insi ders gelooven, dat het record op 29 min. 10 sec. is te bren gen. De thans dertigjarige Heino is ook op de kortere afstanden zeer goed thuis. Onlangs liep hij de 2000 meter in 5 min. 20.8, de 3000 meter in 8 min. 14,2 en hij hoopt eerstdaags tezamen met Hagg en Andersson het wereldrecord op de 5000 meter, dat op naam staat van Hagg met 13 min. 58,2 bp 13 min. 50 ^sec. te hrengen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1