Haarlemsche Courant Aanval der Engelschen ten Oosten van Helmond. Nieuicsblad voor Noord-Holland Geallieerde omsingelings vleugels bij Aken vereenigd 289e .Taarg. No. 246 bureaux; Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. "DrfvnfleW!**»-19 Oc*. 1944 Ui tg., uiai j voi. Odiaxate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post f 3,73. Losse nummers 6 cent, K 1267 Het Duitsche weermachtbericht van Woens dag luidt: Aan den Scheldemond wordt verbitterd om elke duimbreedte grond gestreden. Ten O. van Helmond gingen de Engelschen met ster ke strijdkrachten en ondersteuning van bom menwerpers tot den aanval over. Onze troe pen vingen de vijandelijke aanvallen op en wonnen terrein terug, dat tijdelijk verloren was-gegaan. De vijand leed zware verliezen aan dooden en gewonden èn verloor 47~tanks. In den materiaalslag om Aken gelukte het den overmaehtigen Amerikaansehen en Engel schen infanterie- en pantsertroepen na een Idoedigen strijd van vijftien dagen hun om- singeiingsvleugels ten Z.W. van Würselen te vereenigen en van het Z.O. uit tot den rand der stad door té dringen. De verbitterde strijd gaat verder. Versterkte aanvallen van de Amerikapen ten O. van Epinal en ten Z.O. van Rérfure- mont bleven zonder succes van beteekenis. Londen lag ook gisteren onder het storings- vuur van de V 1. m Ten Z. van Bologna sloegen onze troepen ook gisteren zeer zware aanvallen af, die de vijand in eenige sectoren ondanks zijn zware verliezen tot negenmaal toe herhaalde. Ook in het gebied van Cesena liep de vijand tever geefs op onze stellingen storm. Op den Balkan maken ten W. van Krusevac eigen tegenaanvallen goede vorderingen. In het centrum van de stad Belgrado, dat van benden en Bolsjewieken gezuiverd werd, heerscht rust. In het strijdgebied ten Z.W. en Z.O. van Debreczen werden sterke bolsjewis tische aanvallen met ondersteuning van onze slagvliegers na harde gevechten afgeslagen. Onze troepen hebben zich ter verkorting van het front tusschen Trestenburg en het zuide lijke deel van de Woud-Karpaten volgens be vel naar- het N.W. gedistancieerd van den vijand. In den pas van het Czirokadal en van Dukla zijn alle aanvallen der Bolsjewieken, die zij met versterkte strijdkrachten onderna men, mislukt. Na hun vergeefsche doorbraak pogingen in den midden-sector van het Ooste lijke front ondernamen de Sovjet-Russen gis teren slechts vrij zwakke aanvallen bij Rozan. Aan de Oost-Pruisische grens breidde de vij and zijn aanvalsfront van Kalvarja en Schir- windt naar het Zuiden uit en zette zijn groo- ten aanval met sterk gebruik van tanks en slagvliegers voort. In verbitterde gevechten werd hij opgevangen, waarbij 41 tanks wer den stukgeschoten. Wirballen viel na taaie verdediging in handen van den vijand. Te genaanvallen van onze tanks wierpen de aan vallende Bolsjewieken in Koerland terug naar de penetratieplekken van den vorigen dag. 29 vijandelijke tanks werden vernietigd. Daarmede verloor de viiand in het Baltische gebied van 1 tot !6 October 558 tanks. In Midden-Finland bereiken onze troepen, ondanks slechten toestand der wegen en on danks het voortdurend volgen van de Finnen hun daeelijksche marschdoelen. Onze aan het front van de IJszee vechtende bergjagers hebben de grootscheepsofce bolsje wistische omsingelingspogingen in felle ge vechten verijdeld. De beide laatste dagen ver loren de Bolsjewieken 180 vliegtuigen, waar van 156 in luchtgevechten, de overige door luchtdoelartillerie van de luchtmacht, alsmede door beveiligingsjgaartuigen van de marine en marine-luchtdoelartillerie. Amerikaansche terreurvliegers vielen Keu len, Weenen en Opper-Silezisch gebied aan. Luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoot hierbij 34 vliegtuigen, bijna uitsluitend vier- motor'vo bommenwerpers, omlaag, y r Interinf meldt uit Berlijn: Ter ondersteu ning van den strijd bij Aken heeft de Ameri kaansche opperbevelhebber gisteren opnieuw een offensief ontketend op de linkerflank tusschen Eindhoven en Nijmegen. Na een zeer hevige artillerièvoorbereiding ging het tweede Britsehe leger hier, ondersteund door talrijke formaties gevechts- en slagvliegtui gen, ten Oosten van Helmond met eenige pantserdivisies en verscheidene infanterie- formaties tot den aanval -over. Deze werd evenwel over de geheele linie afgeslagen waarbij de Britten 47 tanks verloren. Een ander zwaartepunt is nog steeds de monding van de Schelde, waar met uitzondering van eenige penetraties in het bruggenhoofd var Breskens de Duitsche troepen hun posities volledig handhaven Op de Noordelijke flank van het bruggen hoofd bij Metz duurden de aanvallen door de Amerikanen voort. Bij Aken gelukte het de Amerikanen in de buurt van Würselen met' vlammenwerpers enkele bunkers te bezetten Nadat de Amerikanen het gisteren gelukt was. de beide vleugels in dit gebied met el kaar te vereenigen vielen zij heden met ge concentreerde strijdkrachten de buitenwijken en het Noordelijk spoorwegemplacement aan. Hier ontstonden verbitterde gevechten in de huizen. De geheele oude Keizerstad is door de wekenlange beschieting en door de tal rijke bomtapijten een roolcende puinhoop geworden. In het gebied ten Noorden van Warschau concentreerden de Sovjet-Russen sterke for maties, die zij in geforceerde marschen aan voeren. Tegelijkertijd werden de uitgeputte stootdivisies afgelost. De Bolsjewisten berei den zich hier voor op een offensief, dat ten doel heeft in Noord-Westelijke richting naar Danzig door te breken, teneinde de in Oost- Pruisen staande Duitsche troepen af te snijden. Aan hét IJszeefront zijn de Bolsjewisten met sterke ondersteuning door der artillerie, tot den aanval overgegaan. In bloedige ge vechten van man tegen man werden zij afge slagen. In het gebied van Debreezen hebben de Sovjet-Russen talrijke pioniers en brug- genbouwcolonnes in den strijd geworpen om hun aanvoer veilig te stellen. Verscheidene bruggen werden door Duitsche slagvliegers vernietigd, terwijl meer dan 200 voertuigen werden stukgeschoten. Oprichting van een „Deutsche Volkssturm". Voor alle mannen van 16 tot 60 jaar. Het D.N.B. méMt uit Berlijn: Stabsleiter Helmut Suendermann! de plaatsvervangende Reiehspressechef, heeft de oprichting aange kondigd van de „Deutsche Volkssturm" als militaire organisatie van alle in het vader land voor het behalen van de overwinning werkende Duitsche mannen. De organisatie van de „Volkssturm" zal plaats hebben volgens de bepalingen van de Haagsche conventie voor den landoorlog. Hij zal alia, Duitsche mannen in het vaderland van 16^4ot 60 jaar militair organiseeren en opleiden. Daardoor wordt een doeltreffende versterking van de Duitsche weermacht verr .kregen, waarhen de vijandelijke strijdkrach ten de gevechtshandelingen op Duitschen bodem ook zullen probeeren te bt-engen. Suendermann wees er op, dat het hier betreft een „levée en masse" tegen de gevaren van den modernen oorlog met zijn mogelijkheden der landingen uit de lucht en doorbraken van gemechaniseerde eenhedpn. De „Volkssturm" vormt een bestanddeel van de Duitsche weermacht, welks uiterlijk kenteeken overeenkomstig de internationale afspraken in een band om den arm bestaat, die onder het Duitsche souvereiniteitsteeken de woorden „Volkssturm"- en „Deutsche Wehrmachtl' draagt. "Beschikking van den Führer De Führer heeft een beschikking uitgevaar digd waarin ter versterking der actieve strijd krachten der weermacht en in het bijzonder tot het voeren van een onverbiddelijken strijd overal daar waar de vijand den Duitschen bo dem wil betreden, alle Duitsche mannen, die de wapenen kunnen dragen, tot den strijd opgeroepen wroden. Deze beschikking luidt: Ik beveel: In 4® gouwen van het Groot-Duitsche Rijk moet uit alle mannen tusschen 16 en 60 jaar, die de wapeheri kunnen dragen, de Duitsche Volkssturm worden gevormd. Deze zal den vaderlandschen bodem met alle wapens en middelen verdedigen, in zooverre deze daar toe geschikt blijken. De opstelling en leiding van de Duitsche Volkssturm berust in de gouwen bij de gouw leiders. Zij moeten zich daarbij vooral bedie nen van de bekwaamste organisatoren en lei ders der beproefde instellingen van de partij van de S.A., van de S.S.. van de N.S.K.K. en van de Hitlerjugend. Ik, benoem den stafchef der S.A. Schep mann tot inspecteur voor de schietopleiding en den corspleider van het N.S.K.K., Krauss, tot inspecteur voor de motortechnische oplei ding van de Volkssturm. De leden van de Duitsche Volkssturm zijn gedurende hun inzet soldaten in den zin van de weeïmachtswetgeving. De deelneming van leden van de Volks sturm aan organisaties buiten hun beroep blijft onaa'ngetast. De dienst in de Volkssturm gaat echter voor iederen anderen dienst in andere organisaties. De Reichsführef^SS. is als bevelhebber van het reserveleger verantwoordelijk voor de mi litaire organisatie, de opleiders bewapening en uitrusting van de Duitsche Volkssturm. Het in den strijd brengen van de Duitsche Volkssturm volgt op thijn aanwijzingen door den Reichsführer^ S.S. als bevelhebber van het reserveleger. De -militaire uitvoeringsbepalingen vaardigt de bevelhebber van het reserveleger, Reichs- führer S.S. Himmler uit, de politieke uitvoe ringsbepalingen Reichsleiter Bormann. De Nationaal-Socialistische Partij vervult voor het Duitsche volk de hoogste eeréplicht, door in eerste instantie haar organisaties als voornaamste draagsters van dezen strijd 'etten. De toestand in Hongarije. Naar het D. N. B. uit Bbedapest meldt, hebben de partij der Pijlikruisers en de Hongaarsche beweging als draagsters van den national enwil op bevel van hun lei der Franz Szalaszy haar activiteit, zooals zij die voor het partijverbod uitoefenden, weer opgevat. Haar invloedssfeer wordt vergroot, doordat zij bij de handhaving van de rust en orde een onderdeel zal uit maken van de .uitvoerende maaht. Er worden geen nieuwe leden aangenomen. HONGAARSCH OPPERBEVELHEBBER OVERGELOOPEN. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Naar thans belTend wordt, is kolonel-generaal Miklós, tot dusver ogperlbevelhebtoer van het eerste Hongaarsche leger, met mede neming van de geheele kas van zijn leger, naar de Sovjet-Russen overgeloopen. Met hem is ook de chef van zijn staf, kolonel Keri, naar de bolsjewisten overgeloopen. Suikerbonnen aangewezen. Voor het tijdvak van 15 tot en met 28 Oc tober geeft elk der bonnen 1-77, 2-77 en 3-77 recht qp het koopen van 250 gram suiker- Noodkaarten zonder ITringnummer niet geldig. Het hoofd van den Distributiedienst Haar lem vestigt de aandacht van de winkeliers er op, dat er noodkaarten in omloop zijn, waarvan de bonnen niet van een kringnum mer zijn voorzien. Dergelijke bonnen mogen onder geen voorwaarde door detaillisten worden geaccep teerd. Aardappelbonnen in Haarlem langer geldig. Het Hoofd van den Distributiedienst Haar lem maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de aardappelbonnen I24, 125, 224, 225, 324, 325 en 424 van de noodkaar ten, voorzien van het kringnummer 187, is verlengd tot en met 21 October a.s. Huisvuil wordt niet meer opgehaald. De:auto's van de Gemeente-reiniging te Haarlem, welke gébruikt worden voor het ophalen van huisvuil in deze gemeente, worden voortbewogen door persgas. Het is echter niet meer mogelijk gas te betrek ken, waardoor de reiniging zich genood zaakt ziet, te stoppen met het ophalen van huisvuil. Er worden maatregelen getroffen, dat de Haarlemmers het vuil niet te langen tijd in huis behoeven te houden, doch zij zijn dan verplicht naar een plaats in de stad te gaan, om het huisvuil te bezorgen. Voor dat doel worden eenige schuiten ge meerd in de stadsgrachten en verder kan het vuil gestort worden in daarvoor aan gewezen parken en plantsoenen. Het per soneel van de reiniging blijft in dienst en zal zorgen, dat het vuil in de park-en ge graven wordt. Een bedrag van ƒ2.000 verloren. Een Haarlemsche bouwondernemer heeft bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van twintig bankbiljetten van f 100. In een achterzak van zijn broek had hij een portefeuille met het geld, dat behoor de aan een bewoner van Bennebroek. Woensdag heeft hij twee cafés bezocht en bemerkte, dat het geld uit zijn portefeuille welke nog in zijn zak zat, verdwenen was In het eerste café was hij nog in het bezit van het bedrag. Bij de aangifte aan de po litie was de man niet onder invloed van den drank. TWEE BALEN SUIKER GESTOLEN Uit een grossierderij aan de Klaas van Ruyvenstraat zijn na een inbraak een baal van 100 kg. en een baal van 50 kg. suiker gestolen. LICHT UIT DE LUCHT. Vele knutselaars zijn reeds aan het werk getogen, om het probleem der lichtvoor ziening op te lossen door middel van een windmolentje en een fietsdynamo. In theorie lijkt deze oplpssing eenvoudig, maar in de practijk blijkt het niet mee te vallen, om op deze wijze iets te fabricee- ren waar men ook werkelijk profijt van heeft. Het is daarom een goede gedachte van de directie der Haarlemsche School «voor Kunstnijverheid, een cursus te orga niseeren, om degenen, die zelf een bruik bare installatie willen vervaardigen, theo retisch en practisch wegwijs te maken Deze cursus wordt door deskundigen op dit gebied gegeven en duurt een week, in wel ken tijd de cursisten het geheele toestel kunnen voltooien. Iedereen, die een goede^f ietsdynamo bezit, kan deelnemen. Zonder twijfel zaf de belangstelling zeer groot zijn. Bijzonder heden kan men in een in dit blad ge plaatste advertentie vinden. VEESTAPEL VERBEURD VERKLAARD. De veehouder J. de Leeuw, Dorpsstraat 601 te Assendelft, die op schromelijke wijze misbruik maakte van den bestaan- den noodtoestand, door melk, versch van de koe, voor 1 per liter te verkoopen, zal als straf zijn 'veerstapel, bestaande uit 20 koeien, moeten missen. Hij vroeg dezen prijs o.a. aan bewoners van een gemeente, die door'evacuatie was getroffen. De „door den Inspecteur voor de Prijsbeheersehing te Amsterdam verbeurd verklaarde veestapel zal ter besdhikking worden gesteld van geëvacueerde en an dere boeren, die wel koopvergunningen, doch geen koeien hebben. Eveneens zal De Leeuw's toewijzing voor veevoeder en diens grasland te hunner beschikking ko men. BRITSCH VERTEGENWOORDIGER IN FINLAND. Volgens Reuter deelen de Britsdhe mi niseriën van buitenlandsdhe zaken en Oorlog mede, dat Shephard is benoemd tot Britsah politiek vertegenwoordiger in Finland. Hij zal zich binnenkort daarheen begeven met een kleinen staf, in gezel schap van de Britsehe leden der geallieer de controle-commissie voor Finland, She phard neemt een overeenkomstige positie in als dé Britsehe politieke vertegenwoor diger in Roemenië. Het zal zijn taak zijn, in alle politieke aangelegenheden een di rect contact tusschen de Britsehe en Fin- sche regeeringen te handhaven. Uitreiking Noodkaarten Voor de uitreiking der nood kaarten van de tweede serie is het morgen, Vrijdag, te Haar lem de beurt aan Por^n de rest van de letter P, d^letter Q en Ra tot en met Rus en Zaterdag aan Rut en de- rest van de letter R en Sa tot en mét Schik Nieuyre stamkaart (kring nummer 187) en het strookje van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord noodkaart voor komt, meebrengen. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen heeft de (synodale) kerkeraad der Ge- reform kerk van Groningen in kort geding bij de recht bank aidaar aanhangig ge maakt de kwestie van de ker kelijke goederen. De vice-pre sident van de rechtbank die eerst een voorloopige uitspraak deed heeft thans een defini tieve gedaan die aan de voor loopige gelijk is. Daarin over weegt de vice-president dat dat schorsing van de 3 predi kanten en de 51 ouderlingen door de classis Groningen on juist is, aangezien deze schor sing op grond van het Geref. kerkrecht had moeten geschie den door den kerkeraad van Groningen met een genabuur- den kerkeraad. Wat de latere schorsing van ds. P Deddens betreft zoo had de Groninger kerkeraad niet den kerkeraad van Aduard als de genabuur- de behooren te beschouwen, maar dien van Helpman Uitspraak doende wees de vice-president aan beide par tijen de helft der 5 kerkge bouwen toe. De synodale ker keraad krijgt de beschikking over de Ooster-, de Zuider- en de halve Westerkerk en de bezwaarde kerkeraad ziet zich toegewezen de Noorder-, de Parklaan- en eveneens de hal- vf Westerkerk. Wij vernemen dat de syno dale kerkeraad handhavend zijn volle aanspraak op alle kerkgebouwen en van oordeel zijnd dat onderscheid behoort te worden gemaakt tusschen burgerlijk en kerkelijk recht zich voorloopig bij de uitspraak van de rechtbank zal neer leggen. De gemeenteleden scharen zich in meerderheid, naar het zich laat aanzien, a^in de zijde van den bezwaar den kerkeraad. De kerkeraden van de Geref. kerken van Overschild en Schildwolde, beide in de classis Appingedam ep van Schou werzijl, classis Warffum, die zich niet wensciien te confor- meeren aan de beslissingen der Generale Synode hebben zich vrijgemaakt en het verband met de Geref. kerken hi^- te lande verbroken. Te Gouda is eveneens een scheuring "getrokken in de Ge ref. kerk. Ds. G. Koenekoop en een aantal ouderlingen en diakenen, die zich niet wen- schen te conformeeren aan de beslissingen van de Generale Synode, zijn afgezet. De afge scheiden groep houdt gods dienstoefeningen in de Re- monstr Kerk CHR. GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Chr. Geref. gemeente van Haarlem-C. heeft in de vac. ontstaan door het vertrek van ds. W. F. Laman naar Rotterdam-W. beroepen ds. C Smits te Dordrecht. BEROEPINGSWERK. Geref. Kerken: Drietal te Bruchterveld Joh. v. d. Haa- gen, cand. en hulppred. te Vroomshoop; E. J Nijhuis, id. te Sliedrecht en S. de Waard id. te Gouda. Chr. Geref. Kerk: Beroepen te Dedemsvaart D Biesma te Drogeham; te Haarlem-C., C. Smits te Sliedrecht. Doopsgez. gemeente: Aan genomen de benoeming tot godsdlenstonderwijzeres mej. J. Heeren. Aalsmeer KORT NIEUWS. Ex-koning Carol van Roe menië is in gezelschap van mevr. Lupescu te New York aangekomen. Hij is op weg naar Brazilië, vanwaar hij naar Portugal en vervolgens naar Roemenië wil reizen. Wegens financieele moei lijkheden, heeft het Stockholm- sche dagblad „Nya Dagligt Al- lehanda" sedert 15 October-jJ. zijn verschijning gestaakt.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1