Haarlemsche Co Verbitterde strijd aan den stadsrand van Aken Hevige slag aan de grens van Oost-Pruisen 289e Jaat* No. 247 x x Bureaux: Groote Houtstraat M Postgiro 134958. BijkantorenSoendapletn 2L IJmuklen-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalv op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Vrijdag: 20 Oct. 1944 Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem, Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het opperbevel van de Duitsche 'weer macht maakte Donderdag bekend: In Nederland hebben onze troepen ten Oos ten van Helmond de doorbraakpoging van den vijand, die met zeer krachtige medewerking van artillerie en slagvliegtuigen werden on dernomen, uiteengeslagen. Tien tanks werden stukgeschoten. In den zwaren strijd om Aken verijdelden onze pantsergrenadiers vijandelijke aanvallen ten Zuid-Westen van Würselen en ontrukten den Amerikanen een reeks tijdelijk verloren gegane kazematstellingen. Huis na huis aan den stadsrand van Aken wordt verbitterd te gen den uit het Noorden, Oosten en Zuiden aanvallenden vijand verdedigd. Snelle Duit sche gevechts- en des nacht opereerende slag vliegtuigen vielen met waargenomen goede uitwerking vijandelijke ravitailleeringssteun- punten aan. In het woud van Reutehen duren de stellingsgevechten voort. Ten Noord-Westen van Epinal wordt in het gebied van Bruyière sinds dagen hevig ge vochten. Tegenaanvallen van onze troepen ten Zuid-Oosten van Rémiremont wierpen den vijand uit zijn stellingen. Onze artillerie schoot een vijandelijke opslagplaats in brand. Het storingsvuur van de VI op Londen gaat voort. De aanvallen van het vijfde Amerikaansche leger in Midden-Italië namen in den loop van den dag in hevigheid toe. Vastberaden eigen tegenaanvallen wierpen den vijand uit kleine penetratieplekken en veroverden een belangrijken heuvel. Pas in de avonduren kon de vijand met zware ver liezen geringe penetraties aan den weg naar Bologna bereiken. De Britsche druk in het ge bied van Sezena duurt voort. Bij zuiveringen in het achterwaartsche Italiaansche legerge- bied werden onlangs talrijke bendentroepen vernietigd. Met hun kampen viel een belang rijke buit in onze handen. In Midden-Griekenland werd de stad Thebe in het kader van onze distancieeringsbewe- gingen ontruimd. In Servië wordt vooral in de gebieden ten Oosten van Kraljevo en Kragujevac, alsmede ten Zuid-Oosten van Belgrado gevochten. Om Debreczen zijn onze troepen in zwaren strijd gewikkeld met den naar het Noorden opdringenden vijand. Duitsche formaties slag vliegtuigen vernietigden meer dan 100 Bolsje wistische voertuigen en talrijke stukken ge schut. Aan het front van de Woud-Karpaten ont stonden ten Westen van de pas van Verecki en aan het Sjiroca-dal plaatselijke gevechten. Ten Westen van de Dukla-pas werden vrij sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. De slag aan de grens van Oost-Pruisen tus- schen Sudauen en Schirwint duurt met toe nemende hevigheid voort. Eydkau ging verlo ren, maar onze dappere troepen verhinderden de door de Sovjets beoogde doorbraak. In den slag, die drie dagen .duurde, werden tot dus ver 250 vijandelijke tanks vernietigd. Ook ten Zuid-Oosten van Libau, alsmede tusschen Doblin en de Golf van Riga zetten de Bolsjewisten hun sterke aanvallen voort. Zij werden afgeslagen, waarbij 38 tanks wer den stukgeschoten. In Midden-Finland verloopen onze distan- cieeringsbewegingen naar het Noorden en Noord-Westen volgens de plannen. Nadat Bolsjewistische aanvallen op en ten Noorden van den weg naar de IJszee waren mislukt, is de vijand hedenochtend tot den aanval overgegaan. De gevechten zijn in vollen gang. Bij een terreuraanval van Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers op Bonn werd het stadsgebied zwaar getroffen; onder anderen vielen de universiteit, vele cultuurmonumen ten en zestien ziekenhuizen aan de bommen ten prooi. Andere aanvallen waren gericht op Kassei en Keulen. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op Hannover en Mannheim. Van militaire zijde worden de volgende bij zonderheden medegedeeld over het groote of fensief, dat het tweede Britsche leger in den sector Eindhoven-Nijmegen is begonnen. Het tweede Britsche leger opende de operatie in het Noordelijk deel van het bruggenhoofd, dat het aan de Maas gevormd heeft, met twee pantser- en een infanteriedivisie over een ge bied van slechts enkele kilometers breedte. Na uiterst zware artilleriebeschieting 'en on ophoudelijke bombardementen uit de lucht probeerden de Britsche formaties in dit nau we gebied door de Duitsche stellingen heen te breken. De Duitsche legerleiding was op de hoogte van de Britsche plannen en had de voorbereidingen voor den aanval nauwkeurig gevolgd. De eerste drie groepen pantserwa gens werden reeds dusdanig onder vuur ge nomen, dat slechts enkele tanks den weg te rug konden beginnen. Vele tanks bleven bran dend of kapot in het voorterrein liggen. Bij den vierden aanval gelukte het den Britten in de Duitsche hoofdverdedigingslinie door te stooten. Hier werden zij opgevangen, waar bij deze penetratieplek werd afgegrendeld. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Zult U bij bominslag eerst voor de kinderen en zieken zorgen? Onmiddellijk gingen vervolgens Duitsche ge pantserde strijdkrachten onder bescherming van goed gericht artillerievuur tot den tegen aanval over en wierpen de Engelschen van het terrein, dat zij onder buitengewoon zware verliezen hadden gewonnen, terug. In de avonduren bezetten de Duitsche troepen hun oude stellingen precies zooals bij het uitbre ken van dezen grooten Britschen aanval. Oprichting van een „Deutsche Volkssturm". Voor alle mannen van 16 tot 60 jaar. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Stabsleiter Helmut Suendermann, de plaatsvervangende Reichspressechef, heeft de oprichting aange kondigd van de „Deutsche Volkssturm" als militaire organisatie van alle in het vader land voor het behalen van de overwinning werkende Duitsche mannen. De organisatie van de „Volkssturm" zal plaats hebben volgens de bepalingen van de Haagsche conventie voor den landoorlog. Hij zal alle Duitsche mannen in het vaderland van 16 tot 60 jaar militair organiseeren en opleiden. Daardoor wordt een doeltreffende versterking van de Duitsche weermacht ver kregen, waarhen de vijandelijke strijdkrach ten de gevechtshandelingen op Duitschen bodem ook zullen probeeren te brengen. Suendermann wees er op, dat het hier betreft een „levée en masse" tegen de gevaren van den modernen oorlog met zijn mogelijkheden der landingen uit de lucht en doorbraken van gemechaniseerde eenheden. De „Volkssturm" vormt een bestanddeel van de Duitsche weermacht, welks uiterlijk kenteeken overeenkomstig de internationale afspraken in een band om den arm bestaat, die onder het Duitsche souvereiniteitsteeken de woorden „Volkssturm" en „Deutsche Wehrmacht" draagt. Beschikking van den Führer- De Führer heeft een beschikking uitgevaar digd waarin ter versterking der actieve strijd krachten der weermacht en in het bijzonder tot het voeren van een onverbiddelijken strijd overal daar waar de vijand den Duitschen bo dem wil betreden, alle Duitsche mannen, die de wapenen kunnen dragen, tot den strijd opgeroepen wroden. Deze beschikking luidt: Ik beveel; In de gouwen van het Groot-D.uitsche Rijk moet uit alle mannen tusschen 16 en 60 jaar, die de wapenen kunnen dragen, de Duitsche Volkssturm worden gevormd. Deze zal den vaderlandschen bodem met alle wapens en middelen verdedigen, in zooverre deze daar toe geschikt blijken. De opstelling en leiding van de Duitsche Volkssturm berust in de gouwen bij de gouw leiders. Zij moeten zich daarbij vooral bedie nen van de bekwaamste organisatoren en lei ders der beproefde instellingen van de partij, van de S.A., van de S.S., van de N.S.K.K. en van de Hitlerjugend. Ik benoem den stafchef der S.A. Schep- mann tot inspecteur voor de schiétopleiding e'n den corspleider van het N.S.K.K., Krauss, tot inspecteur voor de motortechnische oplei ding van de Volkssturm. De leden van de Duitsche Volkssturm zijn gedurende hun inzet soldaten in den zin van de weermachtswetgeving. De deelneming van leden van de Volks sturm aan organisaties buiten hun beroep blijft onaangetast. De dienst in de Volkssturm gaat echter voor iederen anderen dienst in andere organisaties. De Reichsführer S.S. is als bevelhebber van het reserveleger verantwoordelijk voor de mi litaire organisatie, de opleiders bewapening en uitrusting van de Duitsche Volkssturm. Het in den strijd brengen van de Duitsche Volkssturm volgt op mijn aanwijzingen door den Reichsführer S.S. als bevelhebber van het reserveleger. De militaire uitvoeringsbepalingen vaardigt de bevelhebber van het reserveleger, Reichs führer S.S. Himmler uit, de politieke uitvoe ringsbepalingen Reichsleiter Bormann. De Nationaal-Socialistische Partij vervult voor het Duitsche volk de hoogste eereplicht, door In eerste instantie haar organisaties als voornaamste draagsters van dezen strijd in te zetten. De Reichsführer SS Himmler heeft in een stad in Oost-Pruisen het eerste appèl gehou den van de „Deutsche Volkssturm" en hij heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin hij onder meer zeide: „Vol kalmte en vertrou wen zien wij de toekomst tegemoet. Er zullen nog weken en maanden komen van harde be proevingen. Wij zullen die doorstaan, evenals alle belastingen van de laatste jaren. In diep ste geloovigheid zijn we ervan overtuigd, dat de Almachtige tenslotte aan alle inspanningen, alle offers, aan heel het leed en den strijd den Führer en zijn volk de zwaar verdiende overwinning zal geven". Voordien had Himm ler nog gezegd: „Nooit en nergens zullen en mogen mannen van den Volkssturm capitu- feeren". bevloeiingswerken in den soedan. Naar de zender Jaffa uit Khartoem meldt, werd besloten tot den aanleg van nieuwe be vloeiingswerken in den Soedan, waarvan de totale kosten 300.000 pond zullen bedragen. In Egyptische kringen wordt er op gewezen, dat de geforceerde uitbreiding van den landbouw in den Soedan v®or Egypte een concurrentie beteekent. Bovendien levert het toenemende gebruik van het Nijlwater voor bevloeiings werken ook een gevaar op voor de bevloei ingswerken In Egypte. PREDIKBEURTEN HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 16— H6.30 u., Avondgebed (in het koor). Zondag. 9.30 uur, Ds. G. J. Waardenburg; 1617 u,. Evange- lisatiedienst Bijz. Kerkewerk. Onderwerp: „Tóch voorwaarts". Nieuwe Kerk, 9.30 uur, Ds. P. W. Foeken. Oosterkerk, 9.30 u, Ds. I. P. van der Waal. Noorderkerk, 9 uur, Ds. P. J. Mackaay. 10.45 uur, Ds. P. J. Mackaay, H. Doop. Bake nesserkerk, 9.30 u., Ds. H. E. Beker, Kindërkerk. 10.30 u., Ds. J. C. H. Jörg van Nieuw-Vennep. Jeugddienst. Broedergemeente. 10 uur, Ds. Bielke. Eglïse Wa!lonne (Begijnhof 30) Di- manche 22 Octobre. 10 h. 30, Service en langue hollandaise, présidé' par Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Ecole de Dimanche a Mer- credi de 2 h. a 3 h. Stads-Evangelisatie, 10 u. J. Kal, Haarlem; 3 u. J. F. Snoeks. Evang. Samenkomsten, Zuiderstr. 15, 9.30 en 3.30 u. de heer H. J. Pasman, Evangelist te Hillegom. Luthersche Gemeente. 10.30 u. Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30 u. Ds. Leen- dertz. Noorderkapel, Minahassastr., 10.30 u., Ds. Frerichs. Ver. van Vrijz. Hervormden, 10.30 u. Ds. A. van Biemen. Vrjjz. Prot. Jeugdwerk, Vestestraat 1, Jeugddienst (14 j. en ouder), 4 u. de heer T. Jansma. Remoa, 0eref. Gemeente 10 u. Ds. W. R. M. Noordhoff. Gereformeerde Kerk. Kloppersingelkerk, 9.30 u. Ds. J. P. Unger, van Bruinisse; 3 u. Ds. Js. v. d. Linden. - Oude Gracht Kerk, 9.30 u. Ds. A. M. Boeyinga; 3 u, Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk, 9.30 u. Ds. L. Hoorweg; 3 u. Ds. J. P. Unger. Gereform. Kerk in H. V. (Begijnhofkapel) 10 u., Ds. G. W. van Deth. Chr. Geref. Gem. 9.30 u., Lees- dienst; 2 u. Ds. Henstra. Baptisten-Gemeente, 10 u. Ds. T. Jansma; 3.30 u. dezelfde. Pink ster-Gemeente. Nwe Kruisstr. 14, 9.30 en 4 u., Openbare Samenkomst. Gemeente des Heeren L. Molenstraat 22, 9.30 en 3.30 u., Openbare Gods dienstoefening. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Dagen, gebouw Nijverheid, Jansstr. 85, 10 en 4 u., Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. des Heils, Schagchelstr., 9.30 en 4 u„ Diensten de Heer v. Zeijl. HAARLEM-NOORD. - Ned. Herv. Kerk, Kloos terstraat, 9.30 u. Dr. M. van der Voet. - Imma- nuëlkerk, v. Egmondstr., 9.30 u., Dr. H. van der Loos. H. Av. 15.30 u., Ds. H. J. Plaggemars van Spaarndam. Dankz. H. Av. Ger. Kerk, Noord- Schoterkerk, 9 dn 10.30 u. Ds, Js. v. d. Linden, 3 u. Ds. A. M. Boeyinga. Luth. Gemeente, geb. Ned. Prot. Bond, Berkenstr., 10.30 u., Ds. C. H. Brandt. Chr. Ger. Gemeente, Floresstr., 9.30 en 3.45 uur, Ds. D. Henstra. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk, Oude Kerk, 10 uur, Ds. H. J. Plaggemars. - Mamix- school, ingang Dutrystraat), 9.30 uur, Zondags- school-Kinderdienst. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Kerk op het Kerkplein, 10 uur. Ds. G. A. Barger; 16 uur, Ds. H. Bartlema. - Kapel Nieuw-Vredenhof, 10 uur, Ds. C. M. Briët. Jeugdhuis a.d. Dreef (bij de Haven), 10.30 u., Jeugdkapel. Evang. Luth. Gem., Kapel Nieuw-Vredenhof, 4 uur, Ds. W. Spliethoff. Ned. Prot. Bond, 10 uur, Ds. T. Jansma, van Heemstede. Verg. van Geloovi- gen, Heerenweg 141, 9.30 en 3 ,u., Samenk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, 11 uur, L. J. Bloemsma, hulppred. Dinsdag 24 en Don derdag 26 Oct., 18.4519.15 u.. Avondgebed. Religieuze Krinjfc Ds. A. R. de Jong uit Haar. BLOEMENDAAL en OVERVEEN. - Ned. He^V. Kerk, in de Aula van het Kennemer Lyceum, Adr. Stopplein, 10 u., Ds, Ch. de Beus. Ned. Prot. Bond, 10.30 u., Kinderkerk, Da. M. B. de Lügt, Dg., Bentveld. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur, L. J. Bloemsma, hulppred. HOOFDDORP. Ned. Hèrv. Kerk, 10 u„ Dhr. J. W. Lely; 15.30 u.. Dhr. W. T. J. Koudstaal. Oud-Geref. Kerk, 10 en 3.30 u. Leesdienst. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk, 10 u., Ds. J. Swijnenburg van Sloten. Bevestiging Ds F. D. Eimous. Kerkgebouw Geref. Kerk, Ha vikstraat, 14.30 u.. Ds. F. D. Emous, Intrede. Geloof en Liefdekerk, Hoofdweg, Lijnden, 9.30 u. Dhr. J. A. Gelderman, eand.-hulppred. Wyk- geb. „Rehobofch", Nieuwemeer-Schiphol, 10 u., Dhr. B. Elzinga, van Amsterdam. RIJK. Ned. Herv. Kerk, Maranathakerk, .30 u., Dhr. W. T. J. Koudstaal. Bethelkapel, 14.30 u., Dhr. W. T. J. Koudstaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk, 10 en 15 u. Dhr. A. C. Brörens. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk, 10 u., Dhr. E. C. van Offeren, cand. te Haarlem. 16 u., NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk, 9.30 u., Dhr, H. Postma, eand.-hulppre®.; -15 u., Ds. K. H. Kroon van A'dam. ABBENES. Ned. Herv. Kerk, 10 uur, Dhr. J. D. van der Meer. noodwoningen in duitschland. In geheel Duitschland zijn tot dusverre reeds 300.000 noodwoningen (z.g. Behelfsheime) gebouwd voor gezinnen, die hun huizen ten gevolge van bombardementen verloren heb ben. De actie voor het bouwen van deze nood woningen werd ongeveer een jaar geleden in gezet. Voor het bouwen van noodwoningen zal voortaan nog meer dan tot dusverre reeds het geval was, gebruik worden gemaakt van de bouwstoffen, welke ter plaatse ter be schikking staan en waarvoor zoo min moge lijk vervoer vereischt is. Bij het verwerken van materiaal van verwoeste huizen werden ervaringen opgedaan, waarvan thans ten volle gebruik kan worden gemaakt. de weekstaat van de nederlandsche bank. De oogenblikkelijke contante positie van de schatkist is op het oogenblik niet slecht, ge tuige het creditsaldo bij de Nederlandsche Bank, dat volgens den weekstaat, opgemaakt per 16 October met bijna 11 millioen gulden is toegenomen tot ƒ37.351.673. Er wa^ dus geen reden om, zooals eenige weken het geval is geweest huitenlandsche wissels aan de Neder landsche Bank te retourneeren, hetgeen trou wens bewezen wordt door de vorderingen op het buitenland, die slechts met circa 3 mil lioen gulden zijn toegenomen tot ƒ4.401.297.927. De rekening-courant-saldi van derden bij de bank zijn met bijna vijftig millioen vermin derd tot 379.046.955. De voorraden munt en muntmateriaal zijn nagenoeg onveranderd en staan te boek met ƒ931.643.320. De diverse re keningen aan de debetzijde van de balans zijn met ongeveer 1.500.000 teruggeloopen tot ƒ14.980.024, terwijl de diverse rekeningen aan de creditzijde van de balans een accres van circa 7 millioen te zien geven tot 96.757.281. De bankbiljettencirculatie is met omstreeks 37.000.000 uitgezet tot 4.824.125.600, hetgeen voornamelijk het gevolg is van de aankoopen •van schatkistpapier. Levering van leiding, water wordt voor- loopig niet gestaakt. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: In verband met loopende geruchten wordt het publiek er nogmaals op attent gemaakt, dat de levering van leidingwater voorloopig nog niet zal worden gestaak':. Om zoolang mogelijk in ae behoefte aan water te kunnen voorzien, fs de uiterste zuinig heid bij het verbruik van lei dingwater noodzakelijk. Wan neer na verloop van tijd de waterleiding inderdaad zou moeten worden gestaakt, zal dit tijdig bekend gemaakt worden. Deze mededeeling heeft be- trekking op de waterleiding bedrijven van Haarlem, Bloe- mendaal en Heemstede en op het Prov. Waterleidingbedrijf Noord-Holland. uitreiking noodkaar- ten 2de serie. Voor de uitreiking der noodkaarten van de tweede serie is het te Haarlem mor gen Zaterdag de beurt aan de letter R van Rut af en aan Sa tot en met Schik en Maandag aan Schil tot en met Spro. Nieuwe stamkaart (kring nummer 187) en het strookje van de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord noodkaart voor komt, meebrengen. mussertinspecteert db landwacht. De Leider heeft op een ter rein in het midden des lands de daar verzamelde bataljons van de Landwacht Nederland, die in België en bij Arnhem en Oosterbeek hebben ge vochten, geïnspecteert en toe gesproken. Bij de inspectie wenschte de Leider de tien tallen nieuwe dragers van het IJzeren Kruis 2de klasse ge luk. hAarl. rechtbank. Een vriendendienst De 20-jarige Velsenaar O. P. H., deed in Juni den kraan drijver O., wonende te Bever wijk, toezegging, dat hij hem een hoeveelheid aardappel meel zou leveren. H. had echter geenszins het voornemen een dergelijke transactie af te sluiten, docli gebruikte dit voorwendsel uit sluitend met het doel een be drag aan geld van O. te'be machtigen. Daar O. niets kwaads ver moedde, was de verhouding met H., die hem zoo nu en dan in zijn cabine kwam op zoeken, uitstekend. Teneinde zich te vergewissen op welke wijze O alarm zou kunnen maken, probeerde H. tijdens een der bezoeken de claxon der kraan, doch er werd aan dit voorval weinig aandacht geschonken. Het verzoek van H. om een slof aardbeien te leveren, werd door O. ingewilligd. De levering hiervan geschiedde op een Vrijdagavond, waarbij: O. het geldbedrag toonde, dat hij voor het aardappelmeel' had gereserveerd. Weldra zag H. nu zijn kans schoon. Door eij raampje be spiedde hij O., die in zijn kraancabine vertoefde. H. trok zijn klompen uit, naderde den ingang, opende de deur en bracht O. met een stuk hout eenige slagen toe. Deze viel op zijn rug, doch wist zich nog krachtig te verdedigen. Uiteindelijk koos de aanvaller het hazenpad. De mishande deling was van dien aard, d») O. gedurende bijna zeven v ken zijn werkzaam^0' - heeft kunnen verr>' H., die zich Don te verantwoorden ging tot diefstal v door geweld, bekc laste gelegde. K Verjaal uitgebrach toncludeerde, dat de vermogens van H. vc normaal waren. De officier achtte een gelijk delict uiterst erns merkte op, dat bij de be- der strafmaat diverse geve: hun invloed doen gelden. I - kening houdende met tijdsomstandigheden en mogelijkheid tot reclasseer> - werd er een gevangenisstrr" van acht maanden geëischt. 'Uiiaaraals 31 October.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1