URN'S HRVERI t&tot J% v/« gebroeders laan N.V. KONINKLIJKE PELLERIJ .MERCURIUS" Suikerbonnen aangewezen. Voor het tijdvak van 15 tot en met 28 Oc tober geeft elk der bonnen 1-77, 2-77 en 3-77 recht op het koopen van 250 gram suiker. Noodkaarten zonder kringnummer niet geldig. Het hoofd van den Distributiedienst Haar lem vestigt de aandacht van de winkeliers er op, dat er noodkaarten in omloop zijn, waarvan de bonnen niet van een kringnum mer zijn voorzien. Dergelijke bonnen mogen onder geen voorwaarde door detaillisten worden geaccep teerd Aardappelbonnen in Haarlem langer geldig. Het Hoofd van den Distributiedienst Haar lem maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de aardappelbonnen 124, 125, 224, 225, 324, 3—25 en 424 van de noodkaar ten, voorzien^ van het kringnummer 187, is verlengd tot en met 21 October a.s. Huisvuil wordt niet meer opgehaald. De auto's van de Gemeente-reiniging te Haarlem, welke gebruikt worden voor het ophalen van huisvuil in deze gemeente, worden voortbewogen door persgas. Het is echter niet meer mogelijk gas te betrek ken, waardoor de reiniging zich genood zaakt ziet, te stoppen met het ophalen van huisvuil. Er worden maatregelen getroffen, dat de Haarlemmers het vuil niet te langen tijd in huis behoeven te houden, doch zij zijn dan yerplidht naar een plaats in de stad te gaan, om het huisvuil te bezorgen, Voor dat doel worden eenige schuiten ge meerd in de stadsgrachten en verder kan het vuil gestort worden in daarvoor aan gewezen parken en plantsoenen. Het per sonéel van de reiniging blijft in dienst en zal zorgen, dat het vuil in de parken ge graven wordt. Een bedrag van 2.000 verloren. Een Haarlemsche bouwondernemer heeft bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van twintig bankbiljetten van f 100. In een achterzak van zijn broek had hij een portefeuille met het geld, dat behoor de aan een bewoner van Bennebroek. Woensdag heeft hij twee cafés bezocht en bemerkte, dat het geld uit zijn portefeuille welke nog in zijn zak zat, verdwenen was. In het eerste café was hij nog in het bezit van het bedrag. Bij de aangifte aan de po litie was de man niet onder invloed van den drank. TWEE BALEN SUIKER GESTOLEN Uit een grossierderij aan de Klaas van Ruy venstraat zijn na een inbraak een baal van 100 kg. en een baal van 50 kg. suiker gestolen. Burgerlijke Stand. Haarlem, 18 Oct. 1944. Bevallen: 15 Oct.: N. BraakmanNooij, z. 16 Oct.: B. Heimigvan den Burg, d. J. de ZwartGooijer, z. H. S. W SuurlandKlaas- een. d. C. van HattemMaussen, z. L. C. Qr-bouten—Lefeber, d. G. Kuipervan der d 17 Oct.: C. van KesselHoenderdos, H A K. HalterGentzsch, d. M. E. van "1°Groeneveld, d. T. PennartsVeld- >c,n z 18 Oct.: H. L. HeeremansArtner z. de RuigLeuven, d. 'eden: 14 Oct.: C. G. B,, 3 j., z. v. G. J "n. Muiderslotweg. 15 Oct.: P P 'in. 81 j., Ged. Oude Gracht. 17 Oct.- '-er 81 i„ Hazepaterslaan. -frouwd: 18 Oct.: J. Booms en A °-berg. N. J. Beringen en L. M, P C Rijlaarsdam en I. Buss -uwd: 18 Oct.: J. D. Cozijnsen en N C-vai. H. van der Aar en W C. Barten J Konijnenberg en E. J. Warneke. H. Scher mer en E. -Noordanus. J. van den Heuvel en G J. van der Made. J. M. Schouten en A Dekker. L. Terpstra en C. F Carton. I3MUIDEN Boosaardige en mysterieuze zeemonsters. „Als een reusachtige Jraal." Duiker in levensgevaar, Zeemonsters, daarvan heeft reeds menig rechtgeaard zeeman den mond vol gehad Velen zijn er, die hardnekkig het bestaan van dergelijke mysterieuze verschijnselen ver dedigen, maar even zooveel menschen trekken de waar heid van alle in omloop zijn de verhalen in twijfel en zoe ken liever naar gegevens, die op een misverstand ofrij kelijk vloeiende fantasie wij zen. Hoe het zij, steeds is er van zeemonsters verteld en in ieder gevai zijn er feiten, die niet zonder meer ter zijde kunnen worden geschoven. Het laatste geldt voor het rapport, dat door den heer F van der Biesen in het zee vaartkundig tijdschrift „De Zee" in 1924 werd uitgebracht over een zeemonster, dat door hem is waargenomen. De op steller geeft zich alle moeite om zijn ernst duidelijk te ma ken en begint dan ook met een kernachtige samenvatting: „30 October 1923, 9 gr. 27 gr. N., 86 gr. 36 gr. W., m. N. Pacific even na den middag. Betrok ken, buiïg, Z.Z.W., deinig en kalme zee." Hij verhaalt te ongeveer twaalf uur aan boord van het stoomschip India door het opduiken van een dier, dat „ik niet anders kan onder brengen als te zijn de beroem de zeeslang" te zijn verrast. Ziehier zijn beschrijving van hetgeen hij zag': „Op eens ver toonde zich aan bakboord juist plm. dwars op minder dan 300 meter afstand een reusachtige paal schuin uit het water, zeker 8 a 10 meter lang, en van zeer forsche dikte, dus naar schatting meer dan één meter en misschien wel bijna 2 meter diameter. Het ding viel met een geweldige plas, waarbij de beroering door een walvisch veroorzaakt niet ver geleken kan worden, weer neer. Daarna moet het nog even weer bovengekomen zijn, terwijl we minuten lang het geweldige plassen konden waarnemen (5 personen). De eerste indruk, dien ik er van had, was die van een, reus achtige geep, maar stomper van kop. Het achtereind was niet te zien, maar de diameter was grooter dan van een mast van ons. De kleur, was veel lichter dan van een walvisch. Het was geen staart van een walvisch of iets dergelijks maar 't vooreind van een dier met plm. cirkelvormige door snee, ivaarbij geen groote uit wassen bij wijze van vinnen waren." De waarneming v«n den 3en officier Jansen kwam hiermede vrijwel overeen. Bloeddorstige stekelrog. Was het „onbekende" blijk baar goed van aard, Cappa- dossa, een van Frankrijks ver- maardste duikers, had in 1924 een ontmoeting met een der boosaardigste zeemonsters, een stekelrog, op den bodem der Middellandsche Zee voor Tou- isn. „Ik had tot taak den kabel tusschen Toulon en An tibes te repareeren", vertelde hij. „Ik wist, dat er gevaar lijke visschen op den bodem der Middellandsche Zee rond dolen, wier gewicht varieert tusschen 45 pond (bij den acht- armigen poliep) en ZVz ons (bij de zeespin). Maar geen is gevaarlijker dan de stekelrog, met haar vreeselijken, op een dolk gelijkenden, vergiftigden staart. Donderdag ging ik bij Toulon omlaag. Zoodra was ik aan het werk, of ik zag een poliep, die op prooi loerde. Vlak daarboven zat een mon sterachtige stekelrog. Deze is een vijand, zoowel van den poliep als van den mensch. Het dier scheen mijn bedoe lingen te begrijpen, want ter wijl ik mijn dolk trok sprong het beest op me af en sloeg met zijn staart toe. Tot mijn geluk trof ik het met mijn dolk dwars door den kop midden tusschen de oogen. Ik bleef overeind staan en gaf het teeken, dat men mij zou ophalen. Op 't zelfde oogen- blik viel het gewonde monster opnieuw aan, scheurde mijn pak open en maakte het daar door vrijwel onbruikbaar. Ik was uitgeput en verloor bijna 'van ^et bewustzijn. En terwijl ik I werd omhoop getrokken zag ik het monster verdwijnen in het met bloed gekleurde wa ter Aldus Cappadossa, wiens duikerpak inderdaad op tal rijke plaatsen gaten toonde en 'v "i's verwondingen eerst na Verduisteren: van 17.45 tot 7.00 uurMa«nh* dhadg'«ge? kunnen van de stekelrog in zijn huid doorgedrongen dan had dit dier het laatste woord gehad Oud-ambtenaar van het O.M. veroordeeld. Het Gerechtshof te Amster dam heeft den gewezen ambte naar van het O.M. bij het kan- tbngerecht te Utrecht, den 29 jarigen mr. dr. C. H. P. we gens verduistering van gelden van den Staat veroordeeld tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf en daarna ter be schikkingstelling van de re. geering. Eén jaar voorloopige hechtenis zal op de straf in mindering worden gebracht. Tevens werd mr. P. voor den tijd van 6V2 jaar de bevoegd heid ontzegd een functie bij de rechterlijke macht te beklee- den. Het Hof nam aan, dat ver dachte wel toerekeningsvat baar te achten is voor zijn misdragingen. Burgerlijke Stand. Geboorten: W. Marinus, z. Engelmundusweg 106, IJmui- den; F. J. Arisz, z„ v. Speijk- straat 51, IJmuiden. Restanten noodkaarten bewaren. Nadrukkelijk is ter kennis van de inwoners der gemeente Velsen gebracht, dat zij de restanten van de thans geldige noodkaarten zorgvuldig dienen te bewaren. De Overblijvende bonnen kunnen later voor het koopen van verschillende arti kelen geldig worden verklaard. Zooals bekend is, moet ook aan de reeds uitgereikte bonkaar ten, die momenteel niet wor den gebezigd, goede zorg wor den besteed. Dertien plunderaars aangehouden. Goede slag van Velser politie. Talrijke malen moest den laatsten tijd melding worden gemaakt van het optreden van lieden, die een zoo bedenke lijke mentaliteit hadden, dat zij niet aarzelden zich aan plundering schuldig te maken. Bij de politie kwamen vele klachten Binnen van personen, die binnen korten tijd hun wo ningen te Velsen-Noord of Santpoort hadden moeten ver laten en niet in de gelegenheid waren geweest dadelijk al hun eigendommen mede te nemen. Zooals bleek hadden onbeken den van de gelegenheid ge bruik gemaakt om goederen uit de verlaten huizen weg te nemen. Er werden steeds meer aan giften ingediend, vooral toen te IJmuiden werd begonnen met het afbreken van huizen, waarvan de bewoners reeds vrij langen tijd geleden hadden moeten evacueeren. Toenmaals hadden deze van bevoegde zijde de toezegging ontvangen, dat zij hun eigendommen, voor zoover deze niet elders konden worden ondergebracht, in hun woning mochten achterlaten. Van deze gelegenheid werd in verband met de bezwaren bij het transport en opslaan door velen gebruik gemaakt. Nu de huizen werden gesloopt bleken ook daar plunderaars te zijn, die waarschijnlijk geen begrip hadden van anderer moeilijk heden en gretig de kans om op gemakkelijke wijze aan een goeden buit te komen accep teerden. Meer. dan eens werd er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat er zeer streng tegen het plunderen zou wor den opgetreden en ernstige straffen niet zouden uitblijven.. Desondanks bleven aangiften van diefstallen ook in het ver volg niet uit. De politie heeft dezer dagen op ondubbelzinnige wijze ge toond, dat zij niet met het ge ven van waarschuwingen in het algemeen volstaat. Er werd op radicale wijze ingegrepen, met het alleszins te waardeeren gevolg, dat er een goede slag werd geslagen. Op één dag werden niet minder dan der tien personen wegens plunde ring van voor afbraak btstem- de woningen te IJmuiden aan gehouden en naar het hoofd bureau van politie te IJmui- den-Oost overgebracht, waar zij in arrest werden gesteld. Ongetwijfeld zullen velen en vooral degenen, die door der gelijke personen zijn bena deeld, met voldoening van dit optreden kennis nemen. De massa-arrestatie is een af schrikwekkend voorbeeld. Het is te verwachten, dat de poli tie geregeld toezicht zal blijven uitoefenen en ook in de 1?B- mende weken zoo noodig op de juiste wijze haar tegenwoordig- Prijsopdrijving van fruit Den laatsten tijd is meer dan eens geconstateerd, dat fruit ver boven den vastge stelden prijs aan het publiek werd verkocht. Rechercheurs van de afdeeling economische zaken der Velser politie heb ben een onderzoek ingesteld met het gevolg, dat er tegen twee groentehandelaren en een grossier in groenten pro ces-verbaal werd opgemaakt. Groente was te duur. Rechercheurs van de afdee ling economische zaken der Velser politie hebben vastge steld, dat er in deze gemeente groenten tegen prijzen, die allerminst in overeenstem ming met de voorschriften waren, werden verkocht. Te gen een te Haarlem wonenden tuinder werd wegens een der gelijke overtreding proces-ver baal opgemaakt. Olie weggenomen. Dezer dagen werd vastge steld, dat onbevoegden een be zoek aan een in het Noordzee kanaal liggende motorboot hadden gebracht. Het was hun bedoeling zich van een hoe veelheid ruwe olie meester te maken en hierin zijn zij ge slaagd. De daders zijn onbe kend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Vaten carbid ontvreemd. Door het verlichtingsvraag- stuk is er momenteel een groote vraag naar carbid. De genen, die het met de eerlijk heid niet nauw nemen, maken van de gelegenheid, om voor een dergelijke buit een goeden prijs te maken, zooals reeds gebleken is, een dankbaar ge bruik. Dezer dagen werd na melijk vastgesteld, dat er ten nadeele van een te IJmuiden gevestigde firma eenige vaten carbid waren ontvreemd. De politie is van den diefstal op de hoogte gebracht. Het on derzoek is nog gaande. Zaterdag maan op 11.31, onder 30.01 uur zijn: was de vergiftigde staart heid zal bewijzen. Koe ontvreemd en geslacht. De politie werd er dezer dagen van op de hoogte ge bracht, dat er in de gemeente Velsen door onbekenden een koe was ontvreemd. Er werd direct een uitgebreid onder zoek ingesteld en dank zij de activiteit, die aan den dag werd gelegd, gelukte het spoe dig aanwijzingen in handen te krijgen. Het spoor leidde naar Haarlem, waar reeds spoedig werd vastgesteld, dat de ge stolen koe aldaar was ge slacht. De Velser politie slaagde er ook in de daders te achter halen. Dit bleken een Bever- wijker en een inwoner van Heemstede te zijn. Zij zijn in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten. Rijwielen verdwenen. In de afgeloopen dagen werd de politie weer van een aantal rijwieldiefstallen in kennis ge steld. Het was nog niet moge lijk den dader of de daders te achterhalen. Het onderzoek wordt echter voortgézet. BEREIDVERKLARINGEN» BIJ TEXTIEL-AANVRA GEN NOODZAKELIJK Van verschillende zijden werd ons gevraagd of de Distributiedienst nog aanvra gen voor textielproducten in behandeling neemt. Na in formatie bleek ons, dat dit slechts het geval kan zijn, oorlogsslachtoffers uitgezon derd, wanneer degenen, die om textielproducten verzoe ken, een zoogenaamde be reidverklaring van een win kelier kunnen toonen, waar uit blijkt, dat het aange vraagde kleedingstuk door dezen uit zijn voorraad kan worden geleverd. Ook dege nen, die reeds een aanvrage hebben ingediend, moeten alsnog een dergelijke-verkla ring overhandigen, behalve wanneer het verzoek voor of door een aanstaande moeder is ingezonden. De „bereidverklaringen" kunnen op alle werkdagen van negen tot twaalf uur bij den Distributiedienst, P. J. Troelstraweg te IJmuiden- Oost worden ingeleverd. De bewoners van Santpoort kunnen alleen 's Vrijdags van tien tot twaalf uur in een lokaal van het Badhuis aan de Wüstelaan aldaar terecht. De geëvacueerden, die in de gemeente Velsen reeds een aanvrage hadden ingediend, moeten zicih bij den Distri butiedienst van de gemeente, waar zij tijdelijk wonen, ver- voegen. KORT NIEUWS. De Negus van. Abessl nië heeft den Engelschen L lijst van oorlogsmisdadige! vooi-gelegd, waarop als eel sten voorkomen de ItaliaaT sehe kroonprins en maaj schalie Badoglio. Uit Helsinki wordt u meld, dat de nieuwe vereen! ging Finland-Soyjet-UnJ thans door de keuze van vertegenwoordigers van es uit alle kringen bestaand bel stuur definitief is opgericïl Het eerste telegram, dat >i| vereeniging verzond, was j richt aan Stalin. De Londensche corresl pondent van de Tribune Genève meldt, dat de Brill sche regeering besloten heef! in ieder geval voor 10 Noveif ber het Comité De Gaulle t erkennen als wettige voor! loopige regeering van Frank| rijk. In de eerste minister! raad, die de nieuwe Honl gaarsche regeering heeft gel houden, heeft Szalsasi verl klaard, dat de laak van dl regeering is het optrede! van Hongarije voor den oorl log tot een zegevierend einl de, aan de zijde van de mol gendheden van het drielaiil denpact ten uitvoer te leggel Wanneer vóór 4 Novem-bel de kwestie van het staats! hoofd in Hongarije niet ge rel geld is, zal de regeering mei een uit de eigen leden tl vormen regentschapsraal van drie personen de aangel legenheid in den vorm van een voorstel voor den Rij'ks| dag brengen. CHR. GEREF. GEMEENTE.) L De kerkeraad der Chr. Gerei! gemeente van Haarlem-C| heeft in de vac. ontstaan doof het vertrek van ds. W. Laman naar Rotterdam-W.1 beroepen ds. C. Smits tef Dordrecht. PREDIKBEURTEN ZONDAG 22 OCTOBER 1944. IJMUIDEN-OOST. Ned. Hervl Kerk. 10.30 u. Ds. G. F. Ca!-| lenbach. Géref. Kerk, Veis er-I duinweg, 10 en 5 uur: Ds. E. G,| van Teylingen. Oud-Katho-I lieke Kerk (De Goede Herder-I kerk), Velserduinweg. 8.45 uur:[ H. Dienst. Chr. Gerefor. Kerkl Vereenigingsgebouw, Kalverstr.J 10 en 3.30 uur: Leesdienst. ~l Vergadering van GeloovigenJ Willemsbeekweg 38, 10 u. Eere-I dienst; 4.30 u. Bediening d?s| Woords. Geloofsgemeenschap! Het Leger des Heils, WillemsT beekweig. Geen opgave. Ned.l Luthersch Genootschap, geen| dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerkl en Kapel, in de Kerk, 9.30 u. Dhr.l H. M. Strating, hulppred. tel Schoten. In de Immanuelkerk tel Schoten: 15.30 u. Ds. H. J. Plag-r gemars. van Spaarndam. Ger.l Kerk, Enschedélaan, geen op-T gave. Oud-Katholieke Kerkl (Ned. Herv. Kerk), Enschedé!aan geen dienst. BEVERWIJK. - Ned. Herv. Kerkl 10 uur Ds. H. W. Duyvendak v. Velsen. Geref. Kerk. C H.l Moensplein. 9 en 3 u.: Dienst. —I Oud-Katholieke Kerk (gebouw I Vrijz. Herv.), Parklaan, 3 uur: H. Dienst. Distributiedienst HAARLEM. UITREIKING NOODKAARTEN 2e SERIE. Het Hoofd van den Distributie dienst Haarlem maakt bekend. dat in de week van 23 October— 8 October 1944 ook de uitreiking I al plaats hebben van de nood- kaarten 2e serie aan hen, die niet het bezit zijn van een nieuwe ■stamkaart, voorzien van het kringnummer 187. De indeeling van de letters is ils volgt: Maandag 23 Oct.: A. B. C. D. I Dinsdag 24 Oct., E. F. G. H. I. Woensdag 25 Oct.: J. K. L. M. N. Donderd 26 Oct.: O. P. Q, P. S. Vrijdag 27 Oct.: T. TJ. V. W. X, IJ, Z. 1. Personen, die in het bezit zijn I van stamkaarten uit andere ge meenten en hier te Haarlem zijn geëvacueerd, hetgeen moet blij ken -uit de door het stadhuis ge wijzigde persoonsbewijzen die nen zich te vervoegen in het Centraal Uitreiklokaal ,.De Vleeschhal". Medebrengen-: Persoonbewijs, stamkaart en noodkaart le serie, voorzien van het kringnr. 187. 2. Personen, die te Haarlem z.g. •din „gestrand", dienen zich met hun persoonsbewijs, stamkaart en noodkaart le serie te ver voegen aan loket 7 van het Dis- +ributiebureau Zijlstraat 62. 3. In alle andere gevallen dient men zich te wenden tot de afdee ling Vermissingen (kamer 22) van het Kringbureau Zijlstraat 62. BEVOORRADING DETAILLISTEN VAN ZOUT. Het Hoofd van den Distributie dienst Haarlem maakt bekend, dat de Haarlemsche detaillisten alle van het publiek ontvangen bonnen 1-68, 2-68. 3-68 en 4-68. welke zijn voorzien van het kringnummer 187 van Donderdag 19 October af op de Distributie- Kantoren kunnen inleveren ter verkrijging van toewijzingen voor zout.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2