LfiflMS 3i 4 ISBN'S 385 TREKKERS eePtkpe&g&ié '£cnm ZaaMSda aeli VOOR VERKOOfP VAK ÏUWEEIEN SIERADEN NAAR HET LTD VAN DE DIAMANTBEURS H. W. DAMES, KEHJÏSSTR. 19 HAARLEM KV. KONINGRIJKE PELLERU „MERCURIUS" v/h gebroeders laan De klopper weer in e^re De eleetrische bel bewijst haar goede 'dienster, niet meer. Wat nu hebben velen zich afgevraagd. De meesten maken zich geen zorgen en laten het aan de bezoekers over hun komst op de manier, die zij zelf ver kiezen, duidelijk te maken. En de oplossing, die deze zonder moeite hebben gevonden, is overal gelijk: „de klop op de deur" is alge meen in gebruik gekomen. Maar er zijn ook menschen, die zich bezorgd afvragen of er geen beter middel ter beschikking is, waar door zij het gevaar kunnen ontloopen, dat zij het kloppen niet hooren; en tevens zijn er. die van een ordelijken gang van zaken hou den en dus geen onbeheerseht geroffel op hun deur wenschen De moeilijkheid om een geschikter oplos sing te vinden is voor hen groot, maar zooals steeds blijkt er toch wel „uitkomst" te zijn. Vandaar, dat men in zaken, die hun bestaan aan tweedehandsche artikelen hebben te dan ken, de aankondiging kan lezen, dat tafel- en andere schellen,, gaarne worden gekocht. Er is veel vraag naar en er wordt dus een goe de prijs voor betaald. Bovendien kan Snen echter reeds! iri vele etalages.... kloppers zien liggen, En hieruit volgt de interessante conclusie, dat deze in eere worden hersteld Een aantal huizen en gebouwen in Haar lem en omgeving kan nog op het bezit hier van bogen, doch aan hun „alleenrecht" zal nu spoedig - een einde komen. Het is te ver wachten. dat men den klopper weldra op talrijke plaatsen zal aantreffen. Of zal ten slotte de deurklink, zijn voorganger, het nog winnen? Met deze vraag zullen we ons maar niet bezig houden. In ieder geval' kan men -zich er tegenwoor dig een goeden indruk van vormen, welke plaats de klopper heeft ingenomen. Erasmus maakte reeds gewag van met linnen omwon den kloppers, die aantoonden, dat er een kraamvrouw was. Allan spreekt aLs zijn meening uit, dat de oorsprong van deze zoo genaamde kraamkloppertjes van heel wat oudere dan zestiende-eeuwsche dagteeker.ing is. Men heeft namelijk wel eens gezegd, dat ze tijdens het beleg van Haarlem door Don Frederik de Toledo in 15721573 zijn ont staan en wel om plundering van huizen, waar kraamvrouwen lagen, te voorkomen, maar de waarheid hiervan is in geen enkel opzicht te bewijzen. Wel werden deze wo ningen vrijwel steeds met vele zorgen om ringd en omdat er nu eenmaal een kenteeken noodig was maakte men er op eenvoudige wijze één. Om de algemeen in gebruik zijnde deurklink (en later om den klopper) werd een wollen of linnen lap gewonden, opdat de, krs-mvrouw niet door het leven bij het ge bruik er van zou worden gestoord. Gi.-g alles dus aanvankelijk zeer eenvou dig m zijn werk, op den duur werd er in tp'rbke gevallen heel wat geld aan besteed. Gebruikelijk werd een sierlijk blazoen Ook .toen dé kloppers door schellen werden ver vangen bleven de kraamkloppertjes in eere. Zij bestonden uit een langwerpig vierkant plankje, dat met roode stof was overtrokken. De pronkzucht, die ook hierbij tot uitting kwam, heeft een oudheidkundige doen op merken. „dat de zaak noodzakelijk was ge weest, maar het versiersel er is bijgekomen". Voor een dergelijke spilzucht behoeft Thans geen vrees te bestaan. Want de klopper moge een deel van zijn glorie herwinnen, dit zal toch beslist van tijdelijken aard zijn De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt gij ai eens enkele mogelijk, heden tot redding bij bomiinslag overdacht, xoedat gij niet geheel onvoorbereid tegenover een mo. tjsiljk te keeren gevaar staat? IJMUIDEN Voorioopig nog leidingwater. Alle noodpompen gereed. Nu er tijdelijk een einde aan de electriciteitsvoorzie- ning is gekomen, wordt tal rijke malen door het publiek de veronderstelling geuit, dat ook de levering van leiding water weldra zal worden stop gezet. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, missen de des betreffende geruchten allen grond. Het Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf van Velsen kan voorioopig met zijn werk zaamheden doorgaan en men doet er dan ook goed aan door geen voorbarige gedachten uit te spreken. Alles zal in het werk worden gesteld om de watervoorziening zoo lang en zoo goed mogelijk te hand haven. Het publiek kan dit bevor deren door gevolg te geven aan de reeds eerder gedane op roep om bij het verbruik van leidingwater de uiterste zui nigheid in acht te nemen. On langs is een aantal richtlijnen gegeven, welke onder meer inhouden, dat men bij het wasschen weinig water dient te gebruiken, dat men reeds voor andere doeleinden gebe zigd water voor closetspoeling kan bezigen, dat het besproei en van tuinen moet worden nagelaten en dat men er beter aan doet door geen water voor schrobben ».d. af te nemen. Het is noodzakelijk, dat deze richtlijnen de algemeene aan dacht hebben. Wanneer het zoover zou ko men, dat de levering van lei dingwater toch zou moeten worden gestaakt, dan zal hier van bijtijds mededeeling wor den gedaan. In dat geval zou den de noodpompen goede diensten gaan bewijzen. Het is te waardeeren, dat van de zijde, van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf op vlotte wijze de noodige voorzorgen zijn genomen. Allerwege in de gemeente zijn noodpompen aangebracht, zoodat hiervan, wanneer dit noodig zou zijn, direct gebruik zou kunnen worden gemaakt. Ophaaldienst vuilnis gehandhaafd. De auto's rijden nog. In een aantal plaatsen heb ben de Reinigingsdiensten zich er toe genoodzaakt gezien het ophalen van huisvuil stop te zettterr, aangezien de beschik bare auto's> op persgas reden en hiervan voorioopig wegens de kolenpositie geen gebruik kan worden gemaakt. De in woners van de- gemeente Vel sen zullen zich hebben afge vraagd hoe het er hier mee staat. Wij hebben van be voegde zijde vernomen, dat Velsen nog geen reden tot kla gen heeft,- aangezien de op haaldienst' van vuilnis voor alsnog wordt gehandhaafd. Hoe lang dit zal duren is .mo menteel niet mede te deelen, maar in ieder geval wordt al les beproefd om er voor te zorgen, dat de inwoners niet zelf hun vuilnis naar bepaalde plaatsen behoeven te brengen zooals in andere gemeenten reeds sinds korten tijd het ge val is. Politiesportvereeniging De eerste onderlinge wed strijd sinds het noodgedwon gen stopzetten van haar werkzaamheden, welke .door de bridgeclub der Politiesport vereeniging Velsen werd ge houden, had een prettig ver loop. De uitslagen waren»»ls volgt: 1. Van Oostenbruggen- Alberda 43 V2 punt; 2. v. d. GrijnHes 40 pnt; 3. Berk houtRob, 39 pnt.; 4 en 5. NoormanGroot en Witte broodKamerbeek 36 pnt.; 6 v. WoudenbergBoeree 31'/2 pnt.; 7 v. d. Jagt—N.N. 307a pnt.; 8 Eweg en echtgenoote 23 V2 pnt- Het ligt in de bedoeling van de Politiebridgeclub Velsen Woensdagavond opnieuw bij een te komen en ook dan een onderlingen wedstrijd* te hou den. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: P. Pos- thuma Mantje, Hoofdstraat 117, Santpoort en S. C. M. Boersen, Payglop 14 Alkmaar. Toek. adres: Beverw., Meer- ctrsjif 9 GEBOREN: H. M. Kooij- man, z., v. d Vondgllaan 25, Driehuis; N. Beers, z., Le Mairestraat 5 IJmuiden. IJmuiden en het „goud der zee". Snelle ontwikkeling van net visschebijbedrijf. Er is wel eens gesproken van „het beroemde snelle tempo van IJmuiden". Hierop kan in derdaad om meer dan een re den door de plaats aanspraak worden gemaakt. Het jonge verleden van het visseherij- bedrijf laat er geen twijfel aan bestaan. 'Het was in 1884, dat er voor het eerst steigers voor het lossen en laden van visch werden gebouwd. In 1924 werd er reeds 57 millioen kilogram visch, dus meer dan een mil lioen kilogram per week, aan gevoerd! IJmuidens visschers- haven werd de gróótste en een der het best geoutilleerde van het vasteland van Europa. En toch begon de groote vlucht eerst in deze eeuw.... IJmuiden heeft een jong, maar zeer belangwekkend ver leden. Eenigen tijd geleden heb ben wij cr aan herinnerd hoe er in 1848 „een uitstapje naar IJmuiden" werd gemaakt, hoe wel er toen van IJmuiden.... in het geheel nog geen sprake was. Het was prof. S. Visse ring, welke in genoemd jaar zijn gefantaseerd uitstapje in De C:Jc weergaf en waaraan TJmu n zijn naam heeft te danken. Een groote gebeurtenis was het, die tot de geboorte van de plaats .leidde: het doorgra ven van Holland-op-zijn- Smalst voor de totstandkoming van het Noordzeekanaal, als uitkomst' brengenden water weg naar Amsterdam. In 1876 kon het kanaal officieel wor den geopend. Bij de sluis was een plaatsje ontstaan, gering van omvang en van weinig beteekenis. Ge durende eenige tientallen ja ren kon men nauwelü^s met reden zeggen groote ^fcrwach- tingen van IJmuiden te heb ben. Reeds in 1880 werd er wel iswaar visch aangevoerd, maar de „markt" verkeerde nog slechts in haar beginstadium. Eerst na 1 Juli 1896, toen de Rijksvisschershaven werd ge opend, begon de geweldige op gang, welke zooveel stof tot spreken heeft gegeven. Tot dusver en ook in de vol gende jaren werd de visch door middel van particuliere afsla gen aan dèn man gebracht. Een bekende houder van een dergelijke verkoopgelegenheid was de de heer R. Visser, die tevens als vischkooper werk zaam was, na in 1876 met zijn gezin te IJmuiden te zijn ge komen. Aan een particulieren afslag, zooals de firma Kui per, Kalis en K. Visser en Co. ater de firma G. Dekker, W. an Voorst, R. Visser en A. B. Visser) er één had, werden 'et veel eischen gesteld. De - - --i-omen schepen losten hun visch aan de straat nabij de sluizen en wanneer het tijd was om met het verkoo- pen te beginnen luidde de af slager de bel, die aan zijn huis was bevestigd. De, klanken en hun beteekenis wa ren alge meen bekend, zoodat het sig naal voldoende was om ge gadigden tot zich te trekken. Men onderschatte intusschen het werk, dat er moest worden verricht, niet: het was zwoe gen van vroeg tot laat. De af slag begon namelijk niet op vastgestelde tijden, maar zoo dra er een boot aankwam; de visch werd direct gelost en verkocht, ook al was het 's avonds elf uwr. En minstens eens per week, 's Donderdags, als er veel sloepen binnen wa ren. werkte de afslag den ge- heelen nacht do%r! Er werd zeer veel levende visch, schel- visch, die dichtbij was gevan gen, ^verhandeld. In die ja- -en werd de aanvoer namelijk nog geheel verzorgd door kust visschers, sloepen en Engel- sche kotters en smakken. Een groote verandering ont stond toen er stoomtrawlers in de vaart werden - gebracht. Meestal werden deze in En geland aangekocht, "welk land wat de stoomvisscherij betreft, ''een voorsprong had. Bovendien bewees de Nederlandsche re geering begrip te hebben voor het feit, dat IJmuiden zeer gunstig waE gelegen en dus, wanneer de noodzakelijke maat regelen werden getroffen, een grootsche toekomst kon heb ben. In 1897 volgde het besluit een afslag aan de Visschers- haven te doen bouwen. 1 Juli 1899 kWam het Staa'tsvisschers havenbedrijf tof stand. In 1900 kon een fraaie hal met een lengte van 150 meter en een breedte van 15 meter in ge bruik worden genomen. (Bo vengenoemde coöperatie, die een particuliere afslag had, werkte nog vier maanden door nadat het Staatsvisschersha- ver.bedrijf was gesticht; toen ging de heer A. B. Visser in dienst van het Rijk over). Zoo waren dus de mogelijk heden er om IJmuiden te doen groeien. En dit geschiedde in een tempo, dat alle „records' brak. Dank zij het stoomvis- scherijbedrijf nam IJmuiden steeds in omvang toe. Er wa ren natuurlijk ook tegensla gen, maar men was er niet bang voor deze te overwinnen. Dat bleek onder meer in den vorigen oorlog, toen er „goud" erd verdiend, om precies te -n 3916. weike ja ren de visch kapitalen zagen opbrengen. Een voorbeeld? Het gebeurde, dat een IJsland- boot honderdduizend gulden besomdë. Maar er is ook veel le.ed geweest, leed om de vis- chers, die op zee zijn geble ven De gasvoorziening. Den laatsten tijd is men er in een aantal plaatsen n^et het oog op de kolenpositie" toe overgegaan de gasvoorziening tijdelijk stop te zetten. In de komende weken zullen ook en kele andere gemeenten het zon der gas. moeten doen. Naar wij vernemen neemt Velsen voor ioopig nog een bevoorrechte positie in. Wel wordt slechts op bepaalde tijden gas geleverd maar zooals het zich laat aan zien zal de bevolking hierop voorioopig nog kunnen blijven rekenen. Niets wordt onbe proefd gelaten om de inwo ners zoo lang mogelijk voor de moeilijkheden, die uit het sta ken van de gasvoorziening voortvloeien, te behoeden. Wanneer men er toe genood zaakt zal zijn het leveren van gas stop te zetten zal hiervan bijtijds mededeeling worden gedaan. SANTPOORT. Rust in Santpoort Sinds enkele weken is Sant poort een stil dorp geworden, vooral 's avonds, wanneer al leen diegenen zich er nog op houden, welke toestemming hebben ontvangen om er voor ioopig te blijven wonen. De huidige situatie vormt wel een tegenstelling tot den toestand van de laatste jaren! De oor logsomstandigheden hadden immers met zich gebracht, dat vele geëvacueerden zich tijde lijk alhier vestigden, waardoor kon worden aangenomen, dat Santpoorts bevolking zoo on geveer was verdubbeld. Dit laatste vond zijn oorzaak in het bevel, dat de inwoners van Oud-IJmuiden' en IJmui- den-West, alsmede een aantal gezinnen te IJmuiden-Oosti hun huizen dlenden te verlaten. Er werd gelegenheid gegeven zelf een evacuatie-adres op te zoeken; degenen, die dit niet konden, werden naar de Noor delijke provincies overge bracht. Als vanzelfsprekend waren er heel wat personen, did door hun werkzaamheden niet ver van IJmuiden konden gaan wonen; zij trachtten een huis te IJmuiden-Oost te vin den,/doch al spoedig bleek dit een zeer moeilijke en ten slotte een onmogelijke taak te zijn. Langzamerhand was de aan dacht op Santpoort gevallen, waar inwoners, die er niet dringend behoefden te verblij ven, de aanzegging kregen te vertrekken. De vrijgekomen ruimte werd ter beschikking van de IJmuïdenaren gesteld, die er gaarne gebruik van maakten, aangezien deze nood oplossing beter dan vele an dere was. Wel werd de woon ruimte te Santpoort voor de volle honderd procent gebe zigd! Vorige maand kwam het eva cuatiebevel, waardoor ook Santpoort diende te worden ontruimd, zoodat de IJmuide- naren voor den tweeden keer genoodzaakt waren een nieuw tehuis te zoeken. Reeds spoe dig waren velen vertrokken era ten slotte is het zoo geworden, dat er nog slechts een beschei den aantal personen te Sant poort verblijf houdt, die daar toe met het oog op hun werk zaamheden toestemming heb ben ontvangen. En wanneer men thans een wandeling door Santpoort maakt, biedt het dorp een vreemden indruk. Overal ziet men leegstaande huizen en winkels, waarvoor in talrijke gevallen planken en schotten zijn gespijkerd om vernielingen zooveel rr. rgelijk te voorkomen. De nieuwe adressen, die men allerwege vermeld ziet, toonen aan, dat de Santpoorters her en dera verspreid zijn en zich soms met een zeer bescheiden woon ruimte behelpen. Voor de hui zen van hen, die vergunning hebben om voorioopig te blij ven, treft men de desbetreffen de bewijsjes aan. Men moet er even aan wennen tusschen al die leegstaande perc'eelen een bewoond huis te ontdekken. Overdag is er nog eenige drukte in Santpoort, omdat er een bepaald aantal winkels is geopend en er steeds pe"onen zijn, die nog een en ander uit hun vroegere woning moeten halen. Hier en daar is men ook nog in werkplaatsen aan den slag. Maar wanneer de mid dag; is verstreken is er slechts rust in Santpoort, de rust van een verlaten dorp. TWEE AUTO WIELEN GESTOLEN Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van twee autowielen met banden uit een pakhuis aan de Beeksteeg ten nadeele van een kantoor bediende. Personeel gevraagd HULP GEVRAAGD voor de huishouding, voor halve of 3 heele dagen per week. Vilder, Velserduinweg 173, IJmuiden Oost. NET MEISJE gevraagd, voor de morgenuren. Elzer, Zeeweg 78. Te koop gevraagd Te koop gevr.: POPPEN WAGEN met of zonder pop. Ten Hoorn, Elzenstraat 27. Diversen te koop Te koop jonge Engelsche FOXTERRIER f 55. Prins, Velserduinweg 322. Te koop 3 2-deelige KO NIJNENHOKKEN f25. Lertdfers, Ger. Doustraat 69 IJmuiden O. Diversen VERLOREN een leesbril met Zeisser glazen en doos. Tegen belooning terug te be zorgen: K. Kruse, Wille- 'brordstraat 17. RUILEN: Jong.sch., m. 24 vóór 26 en Meisj.sch., m. 36 voor 37 of 38. - Venema, Eikenstraat 29. RUILEN: Wintermantel, a. nw., m. 40 en Jong.jas, J.t. 14 j., o. kw., tegen h. winter - of tweedjas, a. nw, l.t. 19 j. Nobbe, Velserduinweg 176, IJmuiden Oost.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2