Haarlemsche Courant Hevige gevechten bij 's Hertogenbosch De woningvoorraad in Nederland. Nieuwsblad voor Noord-Holland Moeilijkheden zijn na den ooriog te verwachten. 289e Jaarg. No. 252 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein tl, IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag: 26 Oct. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Woens dag 25 October luidt: Aan den Scheldemond ten Noorden van Antwerpen en in het gebied van 's Hertogen bosch namen de hevige gevechten nog in kracht toe. De met krachtige ondersteuning van slagvliegtuigen aanvallende formaties van het Eerste Canadeesche en het Tweede Engelsche leger wonnen pas na zwaren strijd, waarbij Sij groote verliezen leden, eenig ter rein. De door hen beoogde doorbraak werd verijdeld. Aan het geheele front tusschen Midden-Nederland en de grens van Lotha ringen ontstonden slechts plaatselijke ge vechten. In het brongebied van de Mortagne in de Westelijke Vogezen bieden onze troepen ver bitterden tegenstand aan de vijandelijke for maties, die in eenige sectoren het hoofdge vechtsterrein zijn binnengedrongen. De garnizoenen van de vestingen aan den mond van de Gironde ondernamen nieuwe succesvolle aanvallen in hun voorterrein. Het V 1 storingsvuur op Londen gaat voort. In de Etruskische Apennijnen hebben onze troepen hun stellingen tusschen Vergato en het gebied ten Noorden van Loiano versterkt. Ten Noord-Oosten van de stad probeerden de Amerikanen met geconcentreerde strijd krachten te land en in de lucht tevergeefs een plaatselijke penetratie uit te breiden. De vijandelijke aanvalsgroep werd vernietigd. Aan de Adriatiscbe Zee ontstonden geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Van de Balkan worden de vernietiging van een vrij kleine uit benden en Bulgaren be staande gevechtsgroep aan de Noord-Ooste lijke grens van Albanië, alsmede aanhoudende gevechten in het gebied van de Westelijke Morawa gemeld. Tusschen Donau en Theiss hadden Hongaarsche aanvalsopera'ties succes. Aan de Beneden-Theiss en in het gebied van Solnok wordt nog altijd hard gevochten. - In het strijdgebied van Debreczen vernietigden Duitsche tankformaties met doeltreffende on dersteuning van de luchtmacht de kern der dertigste Bolsjewistische divisie cavalerie en de derde Bolsjewistische tankbrigade, die van haar achterwaartsche verbindingen waren af gesneden. Ten Zuiden van Gross Karol in het gebied van de Samos, alsmede in de Oostelijke Beskiden zijn herhaalde aanvallen en opera ties van den vijand mislukt. Tusschen Warschau en de Boeg sloegen onze troepen de aanvallende Bolsjewisten af, die aanzienlijke verliezen leden. Aan de Narew ontbrandden hevige gevechten met de uit hun bruggenhoofden tevoorschijn komende vijan delijke divisies. De met trommelvuur geopen de en door sterke strijdkrachten van slag- viiestuigen en tanks ondersteunde aanvallen werden in zware boschgevechten opgevangen. Tegenaanvallen van onze tankgroepen wier pen den vijand op talrijke plaatsen terug. Vele Russische tanks werden daarbij vernie tigd. Bij Goldap en in het gebied ten Zuid-Oos ten van Gumbinnen hebben tegenaanvallen van onze tankstrijdkrachten naar het Oosten terrein gewonnen. In de overige sectoren van dit strijdgebied viel de vijand op verscheidene plaatsen met sterke strijdkrachten aan. Af zonderlijke penetraties werden afgegrendeld. In Koerland leidden eigen aanvallen tot frontverkorting. Op het schiereiland Sworbe werden de Duitsche stellingen ondanks den zwaarsten vijandelijken aanval behouden. Marine en luchtmacht ondersteunden bijzon der doeltreffend de troepen te land. Boven het gevechtsgebièd van Oost-Pruisen verloren de Bolsjewisten gisteren in hevige gevechten en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht 46 vliegtuigen. In Noord-Finland en aan het front van de IJszee bij Kirkeness sloegen Duitsche grena diers en bergjagers vijandelijke verkennings- aanvallen, af. Beveiligingsvaartuigen van Duitsche convooien en marineluchtdoelge- schut schoten boven het Noorsche kustgebied 8 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Anglo-Amerikaansche vliegers beschoten in scheervlucht opnieuw de burgerbevolking, vooral in het Rijnlandsche gebied. Duitsche luchtdoelartillerie schoot 16 van deze vlieg tuigen neer. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in de vroege avonduren bommen op Hannover. De strijd in het Oosten. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat sedert Maandag vroeg Japansche oorlogs schepen en vliegtuigen een hevige aanval hebben ondernomen op een vijandelijke for matie en een transportvloot ten Oosten van de Philippijnen. Tot dusver zijn aldus het communiqué tot zinken gebracht: '4 vliegdek schepen, 2 kruisers, 1 torpedojager en mins tens 4 transportschepen; terwijl 2 vliegdek schepen, 1 slagschip en 2 kruisers zwaar be schadigd- werden. De Japansche verliezen bedrage^ kruisers en 1 torpedojager, die tot zinken zijn gebracht. inlevering groentenbon. Regeling voor de C'entrale Keuken. Bij deelname aan de maaltijden van de Centrale keuken voor het tijdvak van 29 Oct. t. en m. 11 Nov. a.s. moet de bovenhelft van de groentebonnen 12e periode worden in- Degenen, die in het tijdvak van 29 Oct. t.m. II Nov. groenten wenschen te koopen van hun handelaar, dienen de bovenhelft van de groentebonnen twaalfde periode bij hem in te leveren. De benedenhelft dient door de Haar lemsche en Bloemendaalsche ingezetenen zorgvuldig te worden bewaard, daar deze te zijnertijd in de Centrale keuken of bij den handelaar moet worden ingeleverd voor het tijdvak van 12—25 Nov., al naar gelang men aan de Centrale keuken deelneemt of zelf kookt. Degenen, die aan de maaltijden van de Centrale keuken wenschen deel te nemen en dezen bon reeds bij den handelaar hebben ingeleverd dienen dezen derhalve in zijn ge heel terug te vragen; de overigen moeten slechts de benedenhelft van den bon bij den handelaar terug gaan halen GELD GESTOLEN. De politie heeft de 32-jarige Haar- lemsdhe F. aangehouden. Zij wordt ver dacht van diefstal van f 4-00, toebehooren- de aan een bewoner van de Doelstraat. Verduisteren: van 17.30 tot 7.15 uur moet worden. Rede van Mussert. In Pulchri Studio te Den Haag heeft Mussert tot leden van zijn beweging gesproken. Meer dan op iemand anders drukken de lasten van dezen tijd, zeide hij o.m., op de nationaal- socialisten, die als minderheid de verantwoor delijkheid voor Nederlands toekomst op zich heb ben genomen. Dit ondervinden vooral de na- tionaal-socialistisehe burgemeesters. Steeds tracht ten zij het ergste te voorkomen, er van te maken wat er van te maken valt, bij vorderingen b.v.. welke noch voor de Wehrmacht, noch voor ons Nederlanders aangenaam zijn. En zij stelden zich op het standpunt: als het moet, goed, maar dan zoo ordelijk mogelijk. Deze kameraden in over heidsdienst zijn dikwijls uitgescholden voor hie lenlikkers. Spreker hoopte, dat men hun daden eens in een ander licht wilde bezien. pen nationaal-socialisten In het algemeen gaf Mussert den raad: 1. Hun gevoel voor humor niet te verliezen, en 2. toch steeds het groote in het vizier te hou den, waarom het in deze worsteling gaat. Europa ziet hoe Amerika en Sovjet-Busland de handen ineenslaan om een einde te maken aan de rol, welke het Avondland steeds heeft ge speeld. Niemand zal Europa van den ondergang redden als het zelf niets wenscht te leeren. Het bolsjewisme is er altijd voor uitgekomen, dat het niets anders wenscht dan de wereld revolutie. In Italië, Duitschland en Spanje heb ben fascisme en nationaal-socialisme het den voet dwars gezet. Zou hun dit op den duur niet geluk ken, waaraan spreker niet geloofde, dan valt Europa ten prooi aan het bolsjewisme. En dat bolsjewisme zou nog wel eens wat meer kunnen verlangen dan: een radio, een fiets en een borstrok. Het gaat er thans om de leuze „Nooit meer oorlog binnen Europa" te verwezenlijken en de Europeesche volkeren te brengen tot onderlinge solidariteit. Nadat hij nogmaals zijn geloof in de zege van den Führer had uitgesproken, constateerde Mus sert, dat we arm als kerkratten uit dezen oorlog te voorschijn zullen komen en weer van onderaf aan zullen moeten beginnen. 14 December begint het veertiende jaar der Beweging. Onversaagd zal zij. gezuiverd door de September-gebeurtenis- sen met hetzelfde idealisme den strijd aan Duitschlands zijde voortzetten. Spreker dankte tot slot allen voor de trouw hem bewezen, een trouw, die niet kapot geslagen zal kunnen worden. Het verdrinkingsgeval in de Mooie Hel. De rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen huis schilder A. J. S., verdacht van doodslag. Op Tweeden Pinksterdag is in de Mooie Hel na bij Spaarndam de negenjarige jongen J. P. v. d. T. verdronken. Kort daarop hield de Haarlemsche politie S. aan, die bekende den jongen onder water te hebben gehouden, waardoor deze om het leven kwam. Voor de rechtbank ontkende hij echter het feit. De uitspraak luidde overeenkomstig den eisch een gevangenisstraf van zes maanden met af trek van den tijd in voorarrest doorgebracht en ter beschikking stellen van de regeering, om van harentwege te worden verpleegd. De rechtbank' heeft daarbij overwogen, dat ver dachte aangeboren zwakzinnig is en voor zijn daad sterk verminderd toerekenbaar geacht DE HEER H. K. JUNGE TER AARDE BESTELD. Onder vele blijken van deelneming is Woensdagmiddag op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. K. Junge, in - leven makelaar en diaken van de Evangelisch Luthersche gemeente van Haarlem. In de aula van het Mausoleum wa ren vele vrienden van den overledene bij eengekomen en verder zij, die met hem had- de^ samengewerkt in het kerkelijk en maat schappelijk leven. Nadat de heer C Schreuder als zwager een kort afscheidswoord had gesproken, haalde de heer G. C. A. Junge, als broer herinne ringen op. Hij noemde den doode een zonnig en dankbaar mensch, die veel voor anderen beteekend heeft. Dat is o.a. op zijn langdurig ziekbed gebleken en de bewijzen van mee leven waren de vruchten van het zaad, dat hij in zijn leven uitgestrooid heeft. De tal rijke bezoeken hebben hem goed gedaan. Drie bronnen bezat hij, waaruit hij zijn krach ten putte, n.l. geloof, hoop en liefde. Ten slotte dankte spr. zijn broer voor diens liefde en zijn onbaatzuchtige vriendschap. Ds. C. H. Brandt, predikant bij de Ev Luthersche gemeente, zeide, dat de heer Junge iemand was, wiens sieraad eenvoud was en bij wien alle opschik vreemd was Vroeger, maar ook later was majoor Junge algemeen geacht. Dat getuigden zijn onder geschikten en een generaal heeft eens van hem gezegd „Junge was een kerel uit één stuk". Vervolgens herdacht ds. Brandt den overledene als 'diaken, die met de beho.ef- gen meeleefde, als regent van het Ev. Lu- thersch Oudelieden en Weeshuis, die de zor gen voor velen heeft opgenomen en als lid van den kerkeraad, in welker vergaderingen zijn stem veel waarde had. Met het bidden van het „Onze Vader" besloot spr. de plechtig heid in de aula. Hierna werd de baar graf waarts gedragen, waar ds. Brandt de zege Uitsprak. De woningvoorziening in 1943 is nog meer in het nadeel gekomen dan in 1942, zoodat de verbetering der volkshuisvesting nog ver der uit het gezichtsveld dreigt te verdwijnen, aldus deelt de hoofdinspecteur van den dienst, belast met het toezicht op de handhaving der wettelijke bepalingen, inzake de volks huisvesting in het verslag over 1943 mee. Ai is echter onder de gegeven omstandigheden vergrooting van den woningvoorraad niet mogelijk, zulks behoeft geen reden te zijn voor geringe activiteit. Toch is er ten be hoeve van den aanbouw na den oorlog veel voorbereidend werk verricht. Met betrek king tot de moeilijkheden, welke de woning voorziening ondervond, wordt gewezen op het bouwverbod. dat in verband met de eischen van de oorlogvoering met ingang van 1 Juli 1942 in werking is getreden en dat ookin 1943 doorwerkte, zoodat "het aantal nieuwe woningen terugliep. Hierbij komt nog, dat tegen Het einde van 1942 begonnen Verd met de ontruiming van verschillende gemeenten en deelen van gemeenten langs de Noordzee kust. Gedurende de jaren 1940 tot en met 1943 is de woningvoorraad practisch niet toegenomen. Aangezien jaarlijks een vermeer dering van den woningvoorraad met ongeveer 40.000 noodig is in ons land. zou dus reeds aan het einde van 1943 de achterstand ruim 150.000 wonihgen hebben bedragerj. Hierbij is geen rekening gehouden met de noodzake- 'ijke stelselmatige opheffing van krotten, waarmee bij het begin van den oorlog juist zen begin zou worden gemaakt. In het verleden heeft^ de vernieuwing in •>en veel te langzaam tempo plaats gehad Sedert 1924 zijn in ons land rond 100.000 wo ningen afgebroken of aan de bestemming onttrokken, d.i. gemiddeld 6500 per jaar. De woningvoorraad is thans te stellen op rond 1 200 000 wonineen. Hiervan zijn meer dan 900.000 gebouwd na 1920, zoodat ongeveer 1.300.000 woningen aanwezig zijn, die vóór 1920 zijn gebouwd. (In 1920 waren aanwezig ruim 1.400.000 woningen, waarvan natuurlijk een aantal afgebroken of aan de bestemming onttrokken is). Zou nu de vernieuwing door gaan in het zelfde tempo van de laatste 16 jaar, n.l. 6500 woningen per jaar, dan zouden daarvoor 200 jaar noodig zijn, zoodat eerst over twee eeuwen alle vóór 1920 gebouwde woningen zouden zijn vervangen. Dit is veel verzamelt houL Gemeente Haarlem Ter beschikking van. de bevolking. Het brandstoffenvraagstuk heeft er toe geleid, dat velen moeite zijn gaan doen om in het bezit van hout te geraken. Aangezien er van de gelegen heid om takken e.d. te zoeken op ernstige wijze misbruik is gemaakt zijn de mogelijkheden om deze te verkrijgen echter belangrijk beperkt. Velen heb ben zich dan ook afgevraagd of er een regeling door de over heid zou kunnen worden ge troffen om het te Haarlem aan wezige hout ter beschikking van de bevolking te stellen. Naar wij vernemen is deze aangelegenheid door het ge meentebestuur bestudeerd en heeft dit besloten op enkele plaatsen hout te verzamelen, hetwelk in die gevallen, waar in de noodzaak duidelijk aan wezig blijkt te zijn, aan de in woners kan worden overge dragen. Met het bijeenbrengen van hout is intusschen reeds een begin gemaakt. Het is nog niet bekend hoe veel er precies beschikbaar is. Met het oog op de verwerking en het vervoer zullen er ech ter zoo spoedig mogelijk bij zonderheden worden*" medege deeld. Eerst wanneer deze zijn. bekendgemaakt kunnen ver zoeken tot het verkrijgen van hout in behandeling worden genomen. De heer A. 3. Borggreve overleden. In den ouderdom van 61 jaar is alhier overleden de heer A. J. Borggreve, Ieeraar Franseh aan de HBS a te Haarlem. De overledene, die in 1883 in Smilde is geboren, studeerde voor de akte l.o. Na het sla gen in 1907 was hij als onder wijzer werkzaam op openbare scholen in Slogteren, Beerta en Groningen. Inmiddels stu deerde hij voor Franséh M.O. en kort nadat hij de akte be haald had werd de heer Borg greve op 1 September 1914 be noemd tot ieeraar aan de HBS in Coevorden. Drie jaar later vertrok hij naar Haarlem, om met ingang van 1 November 1917 op te treden als Ieeraar Franseh aan de HBS met drie jarigen cursus aan de Raaks, welke thans de HBS a met vijfjarigen cursus genoemd wordt. Gedurende zijn verblijf te Haarlem stond de heer Borggreve bij zijn collega's en leerlingen in hoog aanzien en zijn heengaan wordt dan ook in breeden kring betreurd. Zaterdagmorgen zal zijn stof felijk overschot te Westerveld worden verascht. te lang, merkt de hoofdinspecteur op. Stelt men dan den gemiddelden technischen levens duur van een woning op 125 jaar, wat meer aannemelijk is, dan zouden de genoemde on geveer 1.300.000 woningen in 100 jaar moeten worden vervangen. Dit beteekent een aan bouw van nieuwe woningen voor de vervan ging van den aanwezigen woningvoorraad van rond 13.000 per jaar. Dit wil intusschen niet zeggen, dat een dergelijk aantal woningen met steun uit de openbare kassen in verband met krotopruiming<' zou moeten worden ge bouwd. Een belangrijk deel van de vervan ging van den woningvoorraad voltrekt zich zonder ingrijpen van de overheid. Met groote kracht klemt de vraag, of ons land in de eerste jaren na den oorlog zal beschikken over een zoodanig productie potentieel, dat een woningvoorziening over eenkomstig de behoefte mogelijk zal zijn. Vele verschijnselen wijzen er op. dat op der duur vele hulpbronnen uitgeput raken en da* met herstel van het economisch leven gerui-- p~pr_ verdeelen men tijd gemoeid zal zijn Dit beteekent, da* voor den woningbouw waarschijnlijk slechts een beperkte hoeveelheid bouwmaterialen arbeidskrachten en kapitaal beschikbaar za' kunnen worden g.esteld en dat de belangen van de woningvoorziening tegenover andere vitale belangen met zorg zullen moeten wor den afgewogen. De instantie, die na den oor log belast zal zijn met de verdeeling van d' beschikbare' bouwmaterialen en in het alge meen met de regeling van de bouwnijver beid. zal de werkorogramma's van de ver schillende instaties waterstaatwerker spoorwegwerken, gemeentelijke onenbare wer ken, woningen, industrieele gebouwen, ker ken, scholen, enz. moeten samenvoegen to een landelijk bouwprogramma. Op dieze'f-3- instanties rust dan de taak, voor de eiger bemoeiing een deugdelijk gefundeerd pro gram te ontwerpen en dit aan de centra'" 'nstantie voor de bouwnijverheid voor dragen, opdat de aan haar toevertrouwd- belangen zoo goed mogelijk tot hun rech' komen en met de beschikbare, uit den aar'" der zaak beperkte middelen, een zoo goe'1 mógelijk resultaat zal worden bereikt Daar om is in 1943 voortgegaan met de voorbere' ding van het na den oorlog uit te voere-~ bouwprogram met name om te komen tot ee- zoo goed mogelijke afweging van de urgentie Nagegaan is, waar de bouw van woningen he' meest urgent moet worden geacht en aa- welk soort woningen de grootste behoefte bestaat, opdat de aanbouw na den oorlog op de meest doelmatige wijze kan worden ge distribueerd. Lucifers in beperkte mate aanwezig. De directeur van het Rijks bureau voor Chemische pro ducten brengt ter algemeene kennis, dat de lucifers nog slechts in beperkte mate be schikbaar zijn. Het publiek wordt in eigen belang aange raden de grootste zuinigheid te betrachten. Grossiers en detaillisten zullen de nog aan wezige voorraden zoo billijk mogelijk over hun vaste af- FRUITVERSTREKKING In verband met de inleve ring van de groentebonnen bij de Centrale Keuken wordt medegedeeld, dat de groentehandelaren zich ten aanzien van de verstrekking van fruit aan het publiek zullen baseeren op de inleve ring van de groentebonnen voor de elfde periode. Korte berichten. Volgens de Britsche be richtendienst verblijft minis ter Eden sedert zijn vertrek uit Moskou te Caïro, waar hij besprekingen voert met Ko ning Faroek en Egyptische staatslieden. Hij zal tegen het eind van de week naar En geland. teruvkeeren. Voor de Noorsche kust schoot een Duitsch c<mvooi van 20 aanvallende Sovjet- vliegtuigen er 4 naar beneden. Bij aanvallen op steunpunten aan de kust schoot een Duit sche marine-batterij 2 Sovjet bommenwerpers naar omlaag; 2 andere vliegtuigen werden in brand geschoten, zoodat men ook op hun vernietiging kan rekenen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1