Haarlemsche Courant Landingspogingen op Zuid Beveland verijdeld. 289e Jaarg. No. 254 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. W Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmui-den-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalv op Zon- en Feestdagen - A Nieuwsblad voor Noord-Holland Kenjiemer Editie Zaterdag 28 Oct. 1944 Ui tg.Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p, post 3,73. Losse nummers 6 cent, K 1297 Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op Zuid-Beveland hebben onze grenadiers aanvallen van den vijand uit zijn bruggehoofd afgeslagen en nieuwe landingspogingen ver ijdeld. Aan de Wester-Schelde duren ten zui den van Roosendaal de doorbraakpogingen van de Engelschen en Canadeezen voort. Eigen tegenaanvallen zijn aan den gang. In het ge bied van Tilburg worden de zware gevechten met den op eenige plaatsen in ons front bin nengedrongen vijand voortgezet. Op het weste lijke deel van 's-Hertogenbosch ligt vijande lijk trommelvuur. In den tijd van 20 tot 26 October werden in deze gevechtssector-en 180 vijandelijke tanks vernietigd of buitgemaakt. Voor de Nederlandsche kust brachten bevei- hgingsvaartuigen van de Duitschè marine een Britsche torpedomotorboot tot zinken. Na het aanvoeren van versterkingen hebben de Amerikanen in de westelijke Vogezen hun hardnekkige aanvallen voor het passeeren van de bebosehte hoogten ten westen van de Boven-Meurthe, voortgezet. Na harde ge vechten liepen zij voor onze boschsteunpunten vast of werden door onze tegenaanvallen ver dreven. In het brongebied van de Mortagne sloegen onze «troepen vrij sterke vijandelijke aanvallen af en verbeterden hun stellingen. In midden-Italië is de gevechtsactiviteit ver minderd. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen ten noorden van Loiano zijn mislukt. In de Adriatische kustsector werd ten noorden van Meldola een bruggehoofd van den vijand over de Ronco uiteengeslagen en werden eenige honderden gevangenen gemaakt. Na ha'rde afweergevechten van vijf dagen De strijd op Zuid-Beveland. Het D.N.B. meldt: In verbitterde gevechten is .het de Canadeezen gelukt van het brugge hoofd bij Breskens uit tot ongeveer vier kilo meter ten Westen van Schoondijke op te ruk ken. Herhaalde aanvallen aan de overige fronten van het bruggehoofd Breskens brach ten geen terreinwinst voor de aanvallers. De aanvallen op Oostburg, negen kilometer ten Zuid-Westen van Breskens, waarvoor de Ca nadeezen groote versterkingen hadden laten aanrukken, zijn afgeslagen. Op de landengte naar Zuid-Beveland werden de aanvallen van de Geallieerden reeds in den kiem gesmoord In den. sector ten Zuiden van Essen probeer den de Geallieerde troepen ondersteund door tanks op te rukken, doch zij moesten tenge volge van den Duitschen druk weer wijken. De Deutsche eenheden zijn tot den tegenaanval overgegaan en winnen terrein. In het gebied aan beide zijden van 's Her togenbosch tracht Montgommery met de strijd krachten van het Tweede Engelsche leger ter rein te winnen. De aanvallen der Anglo- Amerikanen zijn hier bijzonder sterk. Pogin gen der Geallieerden om het Zuid-Willems- kanaal over te steken, werden door het con centrische Duitsche vuur verijdeld. Volgens de laatste berichten wordt er in 's Hertogenbosch nog steeds verbitterd gestre den. Deze verbitterde gevechten worden met voortdurend wisselend succes gevoerd. Ge allieerde berichten, dat de plaats va^j in Anglo-Amerikaansche handen is, moeten als tendentieus worden beschouwd, daar de Ge allieerden reeds beweerden de stad te hebben ingenomen, toen slechts eenige pantsërvoor- hoedes onder zware verliezen de stad binnen rukten. Uit het gebied van Aken wordt niets bij zonders gemeld. Bij Mets in den sector Mache- ren werden de aanvallen van generaal Patton afgeslagen en de Geallieerden konden hier geen terreinwinst behalen. In het gebied van Emberménil waren de Geallieerden tengevolge van hun de vorige dagen geleden verliezen genoodzaakt hun aanvallen te staken. In dezen frontsector is het naar verhouding vrij rustig. Het zwaartepunt der gevechten heeft zich naar het gebied ten Noord-Oosten en Zuid- Oosten van Bruyères verschoven. Daar gelukte het den Anglo-Amerikanen na zware gevech ten eenige terreinwinst te boeken. De Duit sche eenheden zijn hier tot den energieken tegenaanval overgegaan enhebben het door de Geallieerden veroverde terrein weer her overd. Gevecht by IJmuiden- In den naeijt van Donderdag op Vrijdag kwam het voor IJmuiden tot een gevecht tus- sehen Duitsche vaartuigen en Britsche torpe- domotorbooten. Een der Britsche booten werd tot zinken gebracht. De Duitsche vaartuigen leden geen schade of verliezen. Aanval op Roosendaal. Op den linkervleugel in het Zuid-Neder- landsche gebied trachtte het Eerste Canadee- sche leger vergeefs naar Roosendaal door te stooten. Drie plaatselijke penetraties wer den in den tegenaanval verkleind en door Duitsch stormgeschut werden 17 tanks in brand geschoten. De rechtervleugel van het offensief, dat door het Tweede Engelsche le ger wordt gevormd, kon weliswaar wat ter rein winnen, doch nergens gelukte het het verband van het Duitsche front te verbreken. 'Aanvallen van het.Noorden en Oosten uit op yught werden afgeslagen. De Duitsche steun punten in 's Hertogenbosch verdedigden zich nog steeds met succes tegen de afzonderlijke Britsche stoottroepen. Het Wéstelijk deel van de stad ligt onder krachtig artillerievuur. verhinderden onze divisies op de Balkan de door »r aakpogingen van sterke vijandelijke strijdkrachten naar Skoplje in Macedonië en naar Krajewo in het westelijke Morawadal. De vijand verloor meer dan duizend dooden en dertig stukken geschut. De opstand in Midden-Slowakije, door de bolsjewieken uitgelokt en door bandieten van verschillende landen, die uit de lucht werden neergelaten, gaand.e gehouden, is bezig ineen te storten. Onze gevechtsgroepen drongen het centrum van het gebied van den opstand in de streek Altsohi—Neusohl binnen en veroverden de beide steden. Tweeduizend ontvoerde Duit- schers werden bevrijd, voordat het door de bandieten reeds gegeven bevel hen dood te schieten kon worden uitgevoerd. Aan de Beneden-Theiss sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen talrijke overzetpogingen van den vijand af. Bij de in hevigheid toe nemende gevechten in het gebied van Debrec- zen en Nyiregyhaza brachten de Duitsche en Hongaarsche formaties de bolsjewieken zware verliezen toe. Onze tankstrijdkrachten zuiver den Nyiregyhaza van den vijand en bevrijd den Hongaarsche gevangenen. Bij Munkacs, dat volgens de plannen ontruimd werd, zijn gevechten met den achtervolgenden vijand aan den gang! Eigen formaties slagvliegtuigen vie len met succes bolsjewistische colonnes aan en vernietigden 167 vijandelijke voertuigen. Troepen van het leger en van de Waffen-SS sloegen aan weerszijden van de Boeg en aan de beneden Naréf hevige door slagvliegtuigen ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken af. De felle boschgevechten met den ten zuiden van Augustow opgedrongen vijand duren voort. In den slag in het grensgebied van Oost-Pruisen ontlastten onze tankstrijdkrach ten en de ingrijpende Duitsche slagvliegtuigen ten zuidoosten van Gumbinnen de in een zwaren strijd gewikkelde grenadiers. De we derom met talrijke tanks en slagvliegtuigen aanvallende vijand bleef na onbelangrijke penetraties stfeken. De bevelvoerende generaal van een legercorps, 'generaal der infanterie Priess, vond in het brandpunt van de ver bitterde afweergevechten den heldendood. Een met élan geleide tegenaanval wierp deiv in Schlossberg binnengedrongen vijand weer terug'. In Koerland verbeterden volksgrenadiers tegen taai verzet van den vijand hun stellin gen. Bolsjewistische aanvallen in het gebied van Doblen mislukten met zware verliezen voor den tegenstander. De veigledigers van het schiereiland Sworbe sloegen concentraties van de Bolsjewieken uiteen. In hèt hooge Noorden verijdelden onze troe pen in onafgebroken gevechten van drie weken alle pogingen der Bolsjewieken de aan het front van de IJszee staande Duitsche strijd krachten in omsingelende aanvallen te ver nietigen. Grenadiers, bergjager^ van het leger en van de Waffen-SS, formaties van de Duit sche marine, alsmede jacht-, geveehts- en luchtdoelformaties van de luchtmacht weerden zich in voorbeeldige wapenbroederschap tegen den stormloop van 12 Sovjet-Russische divisies infanterie, die met ondersteuning van tanks en sterke luchtstrijdkrachten aanvielen. De vijand leed zware verliezen aan dooden en ge wonden. Petsamo en Kirkenes werden ont ruimd. De Anglo-Amerikanen ondernamen weder om terreuraanvallen op Munster, Hannover, Bielefeld en het Rijnlandsche gebied. Boeda pest was het doel van een nachtelijken Sov- jet-Russischen luchtaanval. Churchill over Moskou. De Britsche Berichtendienst meldt, dat Churchill Vrijdag in het Lagerhuis over zijn jongste besprekingen te Moskou onder ande ren heeft gezegd: Men moet er rekening mede houden, dat de gevechten aan alle fronten nog in omvang en hevigheid zullen toenemen. Men kan het slechts als een wonder beschou wen, dat tot dusver alles tusschen de Geal lieerde drie zoo „solide, zeker en gezond" is geweest. Dit vereischt echter voortdurende zorgvuldigheid en aandacht. Churchill zeide uiterst voldaan te zijn over de bereikte resul taten, doch alvorens de chefs der drie regee ringen weder bijeenkomen, hetgeen naar hij meende nog voor het einde van het jaar mo gelijk zou zijn, konden er geen definitieve resultaten bereikt worden. „Onze betrekkin gen met Sovjet-Rusland zijn op geen enkel tijdstip intiemer en hartelijker geweest", al dus Churchill tenslotte. ROGGEVLOKKEN VAN DE KEUKEN GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een zak roggevlokken, inhoudend vijftig kilogram, die uit de Centrale Keuken op het Openbaar Slachthuis is gestolen. ONTSPANNINGSMIDDAG. Ondanks de moeilijke omstandigheden wordt er ook momenteel naar gestreefd het' publiek gelegenheid tot ontspanning te geven. Zoo zal Zondagmiddag in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat te Haarlem een programma vari' dansmuziek worden verzorgd door een orkest met een bezetting van vijftien personen, onder lei ding van Cor van Lier, dat is samengesteld uit musici van de orkesten van Theo Uden Masman, Ernst van 't Hof, Dick Willebrandts, Boyd Baclynann, Paul v. Beky en het Miller sextet. Als conférencier treedt Johnny Pirns op. Radio-rede van dr. Göbbeis. Wapenindustrie werkt steeds voort. Rijksminister dr. Göbbeis heeft over alle Duitsche zenders een overzicht over den toe stand gegeven. Hij zeide o.m.: De laatste drie maanden hebben zich ge beurtenissen van het meest beslissende belang afgespeeld, die hèt oorlogsbeeld in essenti- eele trekken fundamenteel hébben gewijzigd, deels ten nadeële van ons, deels echter te onzen gunste. De groote hoop van onze vij anden is niet in vervulling gegaan. Wij zijn niet ineengestort onder hun militaire en agi tatorische algemeene bestorming. De weg naar Duitschland bleef hun versperd: het Duitsche volk staat weer stevig op zijn beenen en maakt zich gereed om nieuwe overtuigende bewijzen af te leggen van zijn onverwoest- bareft wil tot vrijheid en leven. Onze fron ten in het Oosten, Westen en Zuiden zijn wel is waar nog blootgesteld aan Inorme belas tingen, er bestaat echter ook gerechtvaardig de hoop, dat deze fronten spoedig weer overal vaste vormen zullen aannemen. Hoe smarte lijk de oorlogsgebeurtenissen vaak ook mogen zijn, zij kunnen ons niet afbrengen van het door niets te schokken vaste besluit om zoo lang de wapens te voeren en te strijden tot een vrede bereikt kan worden, die ons volk recht op leven, nationale onafhankelijkheid en uitbreiding van zijn bestaansbasis garandeert. Ondanks de onafgebroken vijandelijke lucht- terreus tegen ons vaderland toont de produc tiecurve voor wapens en munitie een voort durend stijgende tendens. De Duitsche arbeiders produceeren goede, maar bovendien ook volkomen -moderne wa pens op alle gebieden van onze oorlogvoering, waarop wij voor de naaste en verdere toe komst groote en zeer groote hoop kunnen stellen, Het technische ontwikkelingsproces zal ons binnenkort weer 'belangrijke kansen bieden. Duitschland heeft ook in dit opzicht nog eenige gewichten in de weegschaal der beslissing te werpen. Zij zijn voldoende om de factoren belangrijk te versterken, waar van wij ons een fundamenteelen ommekeer in hef algemeene oorlogsbeeld beloven? Na woorden van diepe bewondering te heb ben geuit voor desüccessen der Japansche weermacht bij Formosa en de Philippijnen, besloot d'r. Göbbeis: Het Duitsche volk heeft zich van den eer sten schok, die vooral door den tegenslag in het Westen was ontstaan, weer hersteld. Het staat stevig op zijn beenen en toont den aan vallenden vijand niet de witte vlag van dè capitulatie, maar een rustig -gelaat met de diepste en heiligste vastberadenheid. Wij iaten ons Rijk niet tot een aardappelveld maken en ons land niet in een hel verande ren. Onze vrouwen en kinderen zullen niet uitgeroeid, noch zullen onze arbeiders en sol daten als dwangarbeiders naar Siberië ge deporteerd worden. Vansittard noch Morgen- thau zullen ooit de wet bepalen, volgens welke het Duitsche volk moet leven en ade men. Op hun plannen van haat bestaat er voor een volk, dat eer en vrijheid lief heeft, maar één antwoord: strijd tot iederen prijs tot aan de overwinning. BALEN BLOEM OP EEN DEKSCHUIT LAGEN NIET VEILIG. In het Noorder Buitel} Spaarne lagen op een dekschuit 22 balen regeeringsbloem, welke des nachts gestolen zijn. KONIJNENDIIjF STAAT TERECHT. In den nacht van 22 op 23 September maak te de 42-jarige Haarlemsche koopman W. v. G. zich schuldig aan diefstal van een aantal konijnen uit hokken, staande in een poort aan de Essenstraat. G., die zich Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank had te verant woorden, bleek voor de rechters geen onbe kende te zijn. Zijn straflijst vermeldde niet minder dan zestien vonnissen. Ditmaal achtte, de officier een gevangenisstraf van acht maan den noodzakelijk. PERSONALIA. In het Burgerziekenhuis te Amsterdam slaagden voor het diploma Ziekenverpleging A de dames M. L. de -Ridder en M. G. West te Haarlem; M. A. Verhoeff te Bloemendaal en E. v. d. Brink te Heemstede. Ds. J. J. Ruys uit Alkmaar, die te Haar lem .in het gebouw aan de Nieuwe Gracht geregeld predikdiensten hield, is beroepen naar Zeist. Burgerlijke Stand. HAARLEM 25 October 1944 BEVALLEN: 22 Oct., I. F. KooijmanBerwitz, d.; 23 Oct., J. G. P. DijkstraElzinga. z.; M. H. Snoeksvan Beek, z.; 24 Oct., S. .van Steijnvan Zeist, z.; M. M Compier—-Bakker z OVERLEDEN: 18 Oct., H. J. J. Oosterling, 68 j., Ged. Oude Gracht; 21 Oct., E. B. Mulder, 70 j., Pijn torenstraat; 22 Oct., J. van der Vlist, 23 j., Ravelingsteeg; 23 Oct., D. Polderman, 67 j., van 't Hofstraat; M. Boeter, 69 j., Maerten van Heems- kerkstraat ONDERTROUWD; 25 Oct., P. Bos en B. Smit; P. van. den Hurk en E. de Jong"; H. J. Lensen en M. G. B. Greiving. GEHUWD: 25 Oct., D. Lap en S. M. Visser; G. van der Wal F. Kamphuis; P. van Hooijdonk en H. A. Jacobs; J. Q. Saeijs en A. H. M. Vol- laerts; W. A. van Es en M. M. Rutte. HAARLEM 26 October 1944 BEVALLEN: 22 Oct., I. C. Walman—Heine- meijer, d.; 24 Oct., M. A. MontaubanScheffer, d.; I. Molendijk—Petersberger, z.; H. Munkvan den Merkenhof, z.; M. P. L. de BruijneHens- bergen, d.; 25 Oct., J. J. Godefrooijter Metz, d.; J. M. HandigraafBouthéon, d.; J. A. van den LijndeRuijsenaars, z.: Z. VenemaPool, d.; 26 Oct., W. J. de LangKersten, d.; W. H. P. de VriesVonk, z.; A. AllartHartman, d. OVERLEDEN: 23 Oct., J. B., 1 m., z. van B. Koedijker. Korte Begijnestraat; 24 Oct., C. H. 9 m., z. van, H-. A. Schoo, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 25 Oct., A, van Kllsdonk en E. F. Höschler. GEHUWD: 26 Oct., P. Buter en E. G. Kuvener; P. Bijlsma en G. Snijdoodt, Jubileum H. Voors De heer H. J. Voors hoopt 15 November het feit te her denken, dat hij vijf-en-twintig jaar werkzaam is bij het secre tariaat van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollen cultuur. De heer Voors werd 11 Octo ber 1896 te Heino geboren. Na de H.R.S. en de Rijkstuinbouw- winterschool te Boskoop te hebben bezocht en zijn mili tairen dienstplicht te henben vervuld ontwikkelde hij zich verder op het gebied van den tuinbouw, waarbij hij bijzon dere belangstelling voor -de architectuur aan den dag leg de. Na het aftreden van den heer J! H. Wentholt nam hij. gedurende enkele jaren het secretariaat van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur waar; in 1922 werd hij algemeen sec retaris-penningmeester, als hoedanig hij o.m. uitnemend werk verrcihtte bij de organi satie, van de internat. Voor jaarsbloemententoonstelling, die in 1925 te Heemstede werd gehouden en de groote bloe mententoonstelling in 1935. Overigens had vooral het ont werpen van beplantingen met bloembollen en de propaganda zijn aandacht, waartoe hij on der meer reizen naar Frank rijk, Duitschland en Engeland maakte. Behalv.e als algemeen secretaris-penningmeester der vereeniging trad hij als hoofd redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur op. Ook op ander gebied heeft de heer Voors zich verdienste lijk gemaakt. Hij was lid van den gemeenteraad van Heem stede en bewoog zich eveneens op maatschappelijk terrein. Hij is scriba van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en geeft ook zijn belangstelling aan jeugdwerk. In 1925 werd hij tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd. Weer een H.O.V.. volksconcert. Woensdag 1 November zal de Haarlemsche Orkest Ver eeniging in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem voor het eerst weer met eigen or kest, hetwelk onder leiding van Marinus Adam staat, een volksconcert geven. -Solist is Jo van der Beek, de eerste hoornist, die met concertbe- geleiSing het hoornconcert in Es-dur K.V. 447, van W. A. Mozart, ten gehoore zal bren gen. Het concert wordt ge opend met de Serenade voor strijkorkest „Eine kleine Nacht musik", van Mozart, waarna Jo van der Beek als solist op treedt. Na de pauze volgt „Zorahayda", een legende voor orkest, van Joh. Svend- sen. Tenslotte wordt de 1ste Peer Gynt Suite, van Edv, Grieg, uitgevoerd. PERSONALIA. De Kerkeraad. der Gere formeerde Kerk van Haar lem heeft benoemd tot kos ter der Noord-Schoterkerk den heer A. Druif. JUBILEUM K. J. PRÉUSTERINK. De heer K. J. Preusterink te Haarlem, chefmonteur bij den Rijkstelefoondienst aldaar, zal 1 November den dag her denken, waarop hij vijf-en- twintig jaar geleden im dienst van genoemd bedrijf *is ge komen. DE HEER A. J. STAAL JUBILEERT. De heer A. J. Staal viert Woensdag 1 November zijn 25-jarig jubileum als secre taris-penningmeester van den Nederlandschen Voetbalbond. AARDAPPELENVERVOER DOOR VOLKS TUINDERS. Volkstuinders in de provin cie Noord-Holland kunnen de nog op hun tuin aanwezige aardappelen naar huis ver voeren van 30 October tot ett met 4 November. EEN MOTOR GESTOLEN. De 32-jarige rijwielherstel ler D. V. had zich voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden wegens dief stal van een motor uit een perceel aan de Atjehstraat te Haarlem, in den nacht van 19 op 20 Augustus gepleegd. De officier van justitie merkte op, dat verdachte reeds vier vonnissen- achter den rug heeft en eischte een gevan genisstraf van één jaar. Uit spraak 9 November.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1