Haarlemsche Courant 's Hertogenbosch ontruimd Nieuwsblad voor Noord-Holland 389e Jaarg. No. 256 x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrand ila an 56 Verschijnt dagelijks, behalve ©p Zon- en Feestdagen. Dinsdag 31 Oct. 1944 Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 28 et., per mnd. f 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummer. 6 cent. K 1297 Het Duitsche weermachtberieht van Maan dag luidt: Canadeesche strijdkrachten zijn na hevige artillerievoorbereiding tot den aanval over gegaan op het Oostelijk front van de vesting Duinkerken. De tijdelijk binnengedrongen vij and werd in een tegenaanval terstond terug geworpen en leed zware verliezen. In Nederland is de strijd tegen vijandelijke tankformaties, welke zich uitstrekt van ons bruggenhoofd ten Noord-Oosten van Brugge tot het gebied van 's Hertogenbosch tot een geweldigen slag aangegroeid. In zeer dappere afweergevechten hielden onze divisies, die waren blootgesteld aan zwaar vuur op het land en in de lucht, stand tegen de vijande lijke doorbraakpogingen, maar moesten in middels tegen den avond in sommige sectoren voor den aanval wijken, 's Hertogenbosch ging na verbitterde gevechten om de huizen verloren. Beveiligingsva'artuigen der Duitsche marine schoten voor de Nederlandsche kust een Brit- sche torpedomotorbootin brand. In het strijdgebied van Rambervillers en Mortagne bleven de Amerikanen, na hevige artillerievoorbeeriding en met krachtig op treden van slagvliegtuigen, aanvallen, maar wonnen slechts enkele stukken bosch. Door eigen aanvallen verder Zuidelijk in het gebied van Cornimont werden onze stellingen naar het Westen opgeschoven. In het Westen ont stonden boven het achterwaartsche strijdge bied hevige gevechten tussehen Duitsche jachtvliegtuigen en aanvallende formaties. 14 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen werden daarbij neergeschoten. In den afgeloopen nacht zetten eigen snelle gevechts- en des nachts opereerende slagvliegtuigen hun acties op steunpunten en ravitailleeringswegen bij Aken en in het Nederlandsche gebied voort. Door ondernemingen van stoottroepen in midden-Italië werden vijandelijke steunpun ten vernietigd. De vijandelijke gevechtsactivi teit beperkte zich ook gisteren tot artillerie vuur en afzonderlijke vruchtelooze aanvallen t. ""'esten van Loiano. Britsche troepen, die der. retor van de Ronco ten Noorden van Meldola probeerden te passeeren werden te ruggeworpen en leden verliezen. Tussehen Donau en beneden-Theiss zijn de Hongaarsche formaties in een strijd gewik keld met de in verscheidene sectoren aanval lende Bolsjewisten. In het gebied van De- breczen hebben Duitsche en Hongaarsche troepen onder het opperbevel van derr ge neraal der infanterie Wohler en van den ge neraal der artillerie Fretter-Pico in gevechten van drie weken sterke vijandelijke strijd krachten vernietigend geslagen en daarmede de door den vijand beoogde omsingeling van de in het Zuid-Oostelijk deel van Hongarije staande Duitsche en Hongaarsche formaties verijdeld. In dit groote succes hebben tank formaties onder bevel van generaal Breith en formaties van de luchtvloot onder bevel van kolonel Dessloch een bijzonder aandeel gehad. Het 27ste Sovjet-Russische leger, het 6de garde pantserleger, alsmede verscheidene pantser-en' cavaleriecorpsen leden zware ver liezen aan menschen en materiaal. De Bolsje wisten verloren verscheidene duizenden doo- den en meer dan 6600 gevangenen. Vernietigd of buitgemaakt werden 793 vijandelijke tanks en stormgeschut, 1010 kanonnen van allerlei aard. bijna 2000 voertuigen, alsmede groote hoeveelheden wapens en ander oorlogsmate riaal. Ten Westen van den Dukla-pas zijn ook gis teren alle vijandelijke aanvallen ineengestort. In den Noordelijken sector duren de zware gevechten bij versterkt optreden der Sovjet- Russische strijdkrachten met onverminderde Wapenstilstandsvoorwaarden voor Bulgarije. Radio Moskou heeft <de wapenstilstands voorwaarden voor Bulgarije gepubliceerd. De Bulgaarsohe regeering verplicht zich: De Duitsche Strijdkrachten te ontwapenen en als krijgsgevangenen uit te leveren; haar weermacht onder Sovjet-Russisch commando te plaatsen. Haar troepen te rnobiliseeren en onder de Geallieerde con trole te stellen, zidh terug te trekken uu Griekenland en Zuid-Slavië, alle politieke gevangenen, die voor de Geallieerden heb ben gewenkt, vrij te laten, alle Duitsoh bezit en oorlogsbuit uit te leveren. De Sovjet-Russisdhe en Geallieerde strijd krachten hefbben in Bulgarije alle vrijheid van handelen. De Bulgaarsohe industrie wordt in dienst gesteld van de Geallieerde oorlogsdoeleinden. Het overnemen der Hongaarsche staatsleiding. Naar aanleiding van het overnemen der Hongaarsche staatsleiding door Minister president Franz Szalasi hebben de Führer en Szalasi telegrammen uitgewisseld, waar in uitdrukking wordt gegeven aan de on verbrekelijke wapenbroederschap der beide naties. Szalasi seinde, dat Hongarije zich onvoorwaardelijk en totaal in het ge lid heeft geschaard binnen het bestek der anti-komintern en dat het Hongaarsche leger aan den kant van de Duitsche wapen broeders volledig en vastberaden in den strijd staat. Hij gaf uiting aan zijn over tuiging, dat de overwinning zal worden behaald. Hitier antwoordde met te verkla ren er van overtuigd te zijn, dat in dezen historischen strijd ondanks alle tijdelijke tegenslagen tenslotte toch het succes- zal komen. Het Duitsche Rijk zal Hongarije nooit in den steak laten. felheid voort. Hierbij werden 93 tanks stuk geschoten. Ten Zuid-Oosten van Libau be haalden onze divisies in een zwaren strijd op nieuw een volledig afweersucces. Ook in het gebied van Outs bleef aan de met sterke strijdkrachten aanvallende Bolsjewisten de beoogde doorbraak ontzegd. De Bolsjewisten herhaalden hun aanvallen op het front te land van het Schiereiland Sworbe zonder re sultaten te behalen. Bij aanvallen van Britsche bommenwerpers op marinesteunpunten in Noorwegen werden volgens voorloopige berichten 6 vliegtuigen neergeschoten. Amerikaansche terreurvliegers wierpen gis teren bommen op het stadsgebied van Mün- chen. Britsche vliegtuigen vielen in de vroege avonduren Keulen aan. De Anglo-Amerikaan sche vliegers bleven verder in scheervlucht de burgerbevolking van West- en Noord-We'st- Duitschland terroriseeren. De strjjd in Nederland. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss deelt mede Na harden strijd hebben de Canadeezen, de onge veer 10 kilometer ten Zuiden van Breskens gelegen plaats Oostburg veroverd. Op Zuid- Beveland kon de vijand zijn bruggehoofd slechts onbelangrijk uitbreiden. De naar het Westen druk uitoefenende Canadeezen slaag den er in he't kanaal van Zuid-Beveland over te steken en Kapelle en Biezelinge te ver overen. De artillerie ^verspert nog steeds den ingang van de Schelde naar Antwerpen. Af gezien van geringe plaatselijke successen ge lukte 't den Engelsch-Canadeeschen formaties nergens een beslissende penetratie tot stand te brengen. De kortgeleden aangevoerde 104e Amerikaansche divisie leed in het gebied ten Zuid-Oosten van Roosendaal reeds belangrijke verliezen. De eerste Poolsche tankdivisie leed in den sector ten Zuiden van Breda in een aanval op Ginneken en Breda zware verliezen. De aanval op Kaatsheuvel werd opgevangen. Ten Noord-Westen van Venlo, waar de Duit- schers in de richting van Helmond tot den aanval waren overgegaan, duren hevige tank gevechten, welke aan beide zijden bloedige verliezen opleveren, voort. Interinf. meldt: Tussehen Asten en Weert heeft de Duitsche aanval ook gisteren be langrijke terreinwinst opgeleverd. Het dorp Liesel werd stormenderhand genomen. Bij Heitrak zijn Duitsche infanterie- en tankfor maties door het Britsche front gestooten en zij hebben dit opgerold. Voor Asten is de te genstand sterker geworden. Verder bericht Interinf.: In 'het Vlaamsch- Nederlandsche gebied zijn op het oogenblik over een front ter breedte van ongeveer 100 kilometer zes tot zeven vijandelijke divisies in den aanval. Aan de oorspronkelijke Britsch- Canadeesche formaties is de laatste dagen nog een Amerikaansche divisies toegevoegd. Het gelukte den Canadeezen het bruggen hoofd van Breskens iets te verbreeden. Op Zuid-Beveland wisten zij een belangrijke ter reinwinst te behalen, doch de voornaamste stellingen bevinden zich nog steeds in Duit sche handen. Oost Pruisen en Hongarije. Uit Oost-Pruisen worden slechts plaatse lijke gevechten, ten Zuiden van Gumbinnen, gemeld, waar aanvallen en tegenaanvallen elkaar afwisselen, In Hongarije zijn de Bolsjewisten in de vroege ochtenduren van heden tussehen de Donau en de Theiss op een breed front met plaatselijk geconcentreerde strijdkrachten en levendige ondersteuning uit de lucht tot het offensief overgegaan. In een zwaren strijd hebben de Honved-troepen een doorbraak verhinderd en wisten zij den samenhang van het front te bewaren. Gevaarlijk kinderspel. Vijf Haarlemsche jongens ernstig gewond. We hebben er vele malen op gewezen, hoe gevaarlijk het is met projectielen te spelen. Zondagmiddag hebben vijf jongens zich bezig gehouden met dergelijke artikelen en het ge volg is, dat zij ernstig gewond in een zieken huis zijn opgenomen. Op een openterrein aan den Hermenjans- weg, vlak bij de Thorbeckestraat speelden de gebr. H., 11 en 14 jaar, M., 13 jaar, J., 14 jaar en T. 13 jaar, met geweerkogels en buitenboordpatronen, welke zij elders gevon den hadden. Zij maakten een vuurtje en wier pen de voorwerpen daarin. Het gevolg was, dat een ernstige ontploffing ontstond en de jongens liepen wonden op. Zij zijn naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Hun toestand is ernstig, doch direct levensgevaar bestaat er niet. Serie inbraken in Haarlem. Geiten, konijnen en bindmiddel gestolen. In de afgeloopen dagen zijn de dieven weer op pad geweest en hebben uit schuren en pakhuizen gestolen. Een Haarlemmer, die in een pakhuis aan de Zomervaart een hok met twaalf konijnen had geplaatst, kwam tot de ontdekking, dat de dieren verdwenen waren. Een grossier vermist uit zijn garage aan de Vorsterman van Oyenstraat een vat met 65 kilogram bindmiddel en een damesrijwiel. Verder zijn uit een schuur, staande aan Het Duinvlietspad vier geiten gestolen. DE VESTIBULEDIEF WERKT WEER Bewoners van de Hoogewoerdstraat, die hun woning verlaten hadden, zonder de deur op slot te doen, kwamen bij hun thuiskomst tot de ontdekking, dat uit de vestibule een regenjas, een manteltje, een jongensjas en een hoed gestolen waren. Teraardebestelling F. Krist Maandagmiddag is op de algemeene be graafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. Krist, hoofdopperwacht meester der Staatspolitie, die dezer dagen in den ouderdom van 41 jaar is overleden. Voor en achter den rouwwagen liepen af vaardigden van de Landwacht en de stoet werd besloten met een afvaardiging van de N.S.K.K. Rond de groeve hadden zich ver tegenwoordigers van de Weermacht, Neder landsche en Duitsche politie geschaard, als mede de heeren mr. A. J. Backer, commis saris der provincie Noord-Holland en J. C. Cosse, wethouder van Haarlem. Nadat een groot aantal bloemstukken rond de groeve waren gelegd en de kist in het. graf was neergelaten, trad majoor A. J. P. van Aperen, waarnemend politie-presi- dent van Haarlem naar voren, om eerst mee te deelen, dat de Beauftragte van Amsterdam, de directeur-generaal van de Nederlandsche politie en de Gewestelijk politie-president, Overste Van Hilte, door verkeersmoeilijk heden geen deputaties hadden kunnen zenden. Vervolgens zei majoor Van Aperen, dat we weer aan de groeve staan van een Neder- landschen politie-man, die gevallen is ais slachtoffer tijdens de uitoefening der bedie ning. Helaas is dat te wijten aan een sluip moord. Spr. vervolgde, hoofdopperwacht meester Krist een half jaar te kennen, zoo lang hij in Haarlem is, en in dien tijd was de overledene een uitnemend politieman, be nevens een plichtgetrouw en harde werker. Het woord „rust" stond niet in zijn woorden boek en dag en nacht verrichtte hij zijn dienst. Dan heeft spr. Krist Ieeren kennen als een nationaal socialist, die niet alleen de beginselen met zijn mond beleed, maar er ook naar leefde. Eigenlijk is het nutteloos een sluipmoord te plegen, want waar een natio naal socialist sterft, zal steeds een ander de taak met geestdrift overnemen. Hoe sterk en gaaf het karakter van den overledene was, bleek uit eenige voorbeelden. Toen in het be gin van de vorige maand vele Nederlanders en niet het minst nationaal-socialistfin het hoofd kwijt, waren, vroeg spr. ook aan Krist, of hij op hem kon rekenen „Zoolang U blijft, blijf ik ook", was zijn antwoord. Kort geleden is gepoogd een aanslag op Krist te plegen. Toen spr. hem gelukgewenscht had, merktè hij op „Wat er ook gebeure, ik laat me niet verjagen". Dat zijn twee voorbeel den. Met een „rust zacht", besloot majoor Van Aperen. Namens den Sicherheitsdienst bracht Un- terstürmführer V i e r m a n n een laatsten groet en dankte voor de samenwerking en namens de Kommandantur sprak Oberleutnant H i 1 b i g een afscheidswoord. De heer Tj. O. van der Weide, bur gemeester van Velsen, voerde het woord namens de oudste kameraden, die den over ledene in 1933 hebben leeren kennen als nationaal socialist. Steeds is hij rustig en trouw aan het werk gegaan. Eenige jaren heeft spr. den overledene uit het oog ver loren, doch bij het weerzien, bleek de heer Krist dezelfde man te zijn gebleven. Nu is spr. opgeschrikt door de tijding en het is onbegrijpelijk, dat hij in een»tijd, waarin velen aan het front met open vizier strijden, in den rug is aangevallen. De plaatsvervangende kringleider van Ken- nemerland-Zuid der N.S.B., de heer D. Tie- land merkte op, dat de overledene zich in dienst had gesteld van de gemeenschap. In den kring der politie wist hij, dat zij taak niet gemakkelijk was en dat men hem be dreigde. Toch bleef hij trouw op zijn post, totdat hij bij het vervullen van zijn plicht gevallen is, niet door open vizier, maar door een sluipmoord. Eens zal de tijd komen, dat alle Nederlanders met en naast elkaar gaan en tot elkaar gekomen zijn, om Nederland te maken, tot een land, waarvoor de overledene reeds gestreden heeft. „Uw vaandel is ge vallen, maar anderen nemen het over tot de overwinning bereikt is." Hauptwachtmeister Van der Laan sprak woorden van dank voor de goede samen werking namens de Grüne Polizei. Nadat de heer B o u w m a uit naam der medewer kers zijn collega Krist dank had gebracht voor zijn voorbeeld, zegde hij namens de fa milie Rooseboom dank voor de blijken van deelneming. Het vuurpeloton van de Landwacht besloot de plechtigheid met drie salvo's te lossen boven het graf. De heer A. 1. F. Vis overleden. Geheel onverwacht is Zaterdag in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer A. J. F. Vis, die vroeger ambtenaar in Indië is geweest. Na zijn vestiging te Haarlem heeft hij zich nog op verschillend gebied verdiens telijk gemaakt. Vele jaren maakte hij deel uit van het bestuur der afdeeling Haarlem van het Genootschap tot Zedelijke verbete ring van gevangenen en ook vervulde hij het secretariaat van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Oost en West". De teraardebestelling is bepaald op Woens dag a.s. om twee uur op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: U blijft toch niet op straat staan om naar vliegtuigen te kijken? Het kan U immers het leven kosten? D.e strijd in Nederland. Maatregelen tegen wegnemen van hout te Bloemendaal. Om het zonder toestemming weghalen van hout te "Bloe mendaal tegen te gaan, heeft de burgemeester aldaar stren ge maatregelen genomen wel ke heden van kracht zijn ge worden. Er zal geregeld con trole op het vervoer, ook van sprokkelhout, worden gehou den en wanneer een overtre ding van de bekende bepa lingen wordt vastgesteld, wor den niet alleen het hout, maar ook het vervoermiddel en de gebruikte gereedschappen ln beslag genomen. Er zal een regeling worden getroffen om het te Bloemen daal. beschikbare hout te zij ner tijd op billijke wijze onder de inwoners te verdeelen. Naar wij vernemen verkeeren de voorbereidingen reeds in een vergevorderd stadium. Zoo spoedig mogelijk zullen nadere bijzonderheden wor den bekend gemaakt. HOUT VAN DE GEMEENTE GESTOLEN. In het Spaarne bij de Lan ge brug lag een schip met drie ton hout, dat de gemeente Haarlem had laten hakken voor de. bevolking. Men heeft het hout echter des nachts gestolen en mogelijk komt het nu op een andere wijze bij de burgerij. EEN HAARLEMMER ZAT ER GOED BIJ. Een bewoner van de Brandt- straat in het Schoterkwartier had een aardigen voorraad in huis, doch moet dien op het oogenblik missen, omdat die ven in de gelegenheid zijn ge weest bij hem te stelen: drie flesschen likeur, een halve liter brandewijn, twee liter jenever, 25 pond gesmolten vet, een pond versch gehakt, een stuk ham, gewikkeld in een servet en een bus met acht kilogram. Zondag waren de bewoners niet thuis en hadden de voor deur op nachtslot gedaan. De deur van de keuken aan de achterzijde stond echter open, om den hond in staat te stel len in den tuin te loopen. ACHT KONIJNEN WEG GEHAALD. Bij de politie is aangifte ge daan van diefstal van acht konijnen uit een pakhuis aan de Kerkhofstraat. GOEDEREN IN EEN PAK HUIS LAGEN NIET VEILIG. Toen een veertig jarige koopman Maandag in zijn pakhuis aan de Zomervaart kwam, waren daaruit verdwe nen een motorcarrier, zestig liter benzine, een H.L. aard appelen en een dekkleed. DIEFSTAL VAN OLIE. Uit de fabriek van de Haar lemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee aan het Noorder Buiten Spaarne zijn 530 liter olie voor een transformator gestolen. JUBILEUM H. J. VOORS. Zooals we hebben medege deeld zal de heer H. J. Voors 15 November vijf-en-twintig jaar bij het secretariaat van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werkzaam zijn. Naar wij vernemen is het de wensch van den heer Voors, dat zijn jubileumdag in ver band met de tijdsomstandig heden, ook wat het bloembol lenvak betreft, onopgemerkt voorbij zal gaan. KORT NIEUWS. De Aartsbisschop van Canterbury Temple is over leden. Zijn stoffelijk over- sdhot wordt gecremeerd. Waarschijnlijk zal hij wor den opgevolgd door Cyrill Garbett, den Aartsbisschop van York, die kortgeleden een bezoek heeft gebracht aan de Sovjet-Unie en Amerika. In de Yangtse-delta is, blijkens een bericht uit Nan king, een schip vergaan, waardoor ruim duizend per sonen ziin verdronken. Het Fransehe ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft bij decreet bepaald, dat de Patriotische Militie ontwapend en ontbonden zal worden. Mien ziet hierin een krachtproef tussdhen de cen trale regeering van De Gaulle en de Fransdhe ver zetsbeweging.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1