TREKKERS JUY/EELENSIERADEN H.W. Dames, Kruisstr. 19 VOOR VERKOOP VAN NAAR HET LID VAN DE DIAMANTBEURS HAARLEM Wapenstilstandsvoorwaarden voor Bulgarije. Radio Moskou heeft de wapenstilstands voorwaarden voor Bulgarije gepubliceerd. De öuigaarsche regeering verplicht zich: De Duitsche strijdkrachten te ontwapenen en als krijgsgevangenen uit te leveren; haar weermacht onder Sovjet-Russisch commando te plaatsen. Haar troepen te mooiiiseeren en onder de Geallieerde con trole te stellen, zich terug te trekicen uil Griekenland en Zuid-Slavi'ë, alle politieke gevangenen, die voor de Geallieerden heb ben gewerkt, vrij te laten, alle Duitseh bezit en oorlogsbuit uit te leveren. De Sovjet-Russische en Geallieerde strijd- kracnten hebben in Bulgarije alle vrijheid van handelen. De Bulgaarsche industrie wordt in dienst gesteld van de Geallieerde oorlogsdoeleinden. geïnterneerde burgers in nederl. indie. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneer den konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Drees, Jan van. 48, klerk bij een maatschap pij; Ite, J. P.. 38, machinewerkman; Lodeizen, E., 50, fabrieksingenieur; Loevendie, J. H., 40, hotelhouder: Lohr, J. H., 50, werkzaam bij een maatschappij; London, A. J. A., 47, handels man; Lubbers, J. P. D., 55, hotelhouder; Lugt, A. L. van der, 52, ambtenaar; Lugt, J. A. van der, 22. student: Luiken, N., 35, leeraar; Lui- ting, Albert, 54, gepensionneerd; Luken, B. H., 62, fabrieksdirecteur; Luksenborg, Jan, 55, werkzaam bij cultures; Lvbrink, H. W E., 41. directeur handelszaak; Lurken, W. J.,' 52, werkzaam bij'cultures; Luurs, T. A.. 60, ge pensionneerd; Luxemburg, E. J. M., 49, han delaar; Luxinger, S., 34, machinewerkman: Luyckx, I. T. M., 47, schoolhoofd; Luvckx, W. L. L. M.. 19, student: Luyt, H. Y., 58, werk zaam bij een maatschappijMaanen, A. F. van 5o scheepsbouwemployéMaas, A M W. 52 werkman; Maas, P. J. J.. 18, student; Maasen] Theodorus, 57, bouwkundig-ingenieur; Maas- trigt, J. H. H., van, 33, machinewerkman; Maat, Nicoiaas, 43, machinewerkman; Maclen- nan. Cornells, 20, student; Mager, Jan, 19 student; Makier, C. H. K., 50, suikeremployé: Mandeis, C. P.. 48, tuinemployé; Manuel, J. C. E., 57, gepensionneerd; Marckelbach, N. A., Schepeling; Marcus, E. B., 36. werkzaam bij cultures; Maree, A., 67, tuinemployé; Marfcee. Norman, 18, student: Markestijn, Cornelis, 52, inspecteur gevangeniswezen; Marks, F. C., 66, inspecteur; Marie, E. F. van, 40, spoorweg ingenieur; Marie, H. J. van, 43, handelsman; Marsman, P. H., fabrieksingenieur; Martens, J. L., 55, fabrieksemployéMartens, Marten, 18. student; Mayer, P. C., 43, employé ijzer gieterij; Mee, T. H. van der, 45, gepension neerd; Meelis, F J., 54, employé bij een maat schappij; Meer, A. A. ter, 38, winkelier; Meer, L. A var, der, 44, machinereparateur; Mee- reboer, J., 41, ambtenaar; Meeren, H C. van der 52. administrateur onderneming; Meer- stadt, G J,, 46, apotheker; Melis, P. H. C., 47. electrotechnisch ingenieur; Melis, W., 57', leeraar; Mellema, J. R., 17, assistent dokter' Menting, H. J„ 50, leeraar; Merkens, J„ 53, schoolhoofd; Metz, A., 51, werkzaam in zie kenhuis: Meuien, Albert van der, 34, werk zaam bij melkbedrijf; Meuien, Albert van der, 34, werkzaam bij melkbedrijf; Meuien, A. J A. J. A. ter, 50, scheepskapitein; Meu ien, J. van der. 37, schoolhoofd: Meuien. O. van der, 18, handelsman; Meuien. Willem van der, 53, schoolhoofd; Meulenaarsgraf, P. iW. J., 19, handelsman; Meuws, H. T. J. M., 43, fabrieksingenieur; Meyer, A., 56, directeur gevangenis: Meyer, F. E., 58, gepènsionneerd; Meyer, F. W.. 61, gepensionneerd: Meyer, J., 66. werkzaam bij spoorwegen; Meyerink, Jo- han. 31, accountant; Meyers, G. K., 36. han delsman, Meyers, H. J., 37, employé bij een maatschappij: Michel, A. P. F., 60, klerk; Middeldorp. T. H N., 55, gepensionneerd; Middelkoop, Gerardus, 56. gepensionneerd: Middelkoop, T. A„ 24, schepeling; Mirande. Cornelis, 48; Moet, S. C., 64, handelsman, Mol, H. J., 44, werkzaam bij een maatschappij: Molenaar, H. F. H., 19. student; Molleman, H 61, telefooningenieur; Moller, G., 38, employé handelszaak; Moisbergen, H. J., 53, school hoofd; Mone, B.. 19, zonder beroep; Mone. E., 62, autoreparateur; Mone, E., 18. zonder beroep: Mooi, W. D„ 50, leeraar: Mook, J. E 41, hoofd informatiekantoor; Mor'ia, G. J. W. 61. zonder beroep; Mij, J. D. van der, 58, werk zaam bij cultures; Mije-Rokus, Jan van der. 53, werkzaam bij theefabricage; Mijnhart, O. G.. 53, gepensionneerd; Otten, Hendrik, 50, gepensionneerd; Otten, Josephus, 35, handels man: O ttenhof, H. J., 47, klerk; Ottes, H., 56. èonder beroep; Rees, J. van, 18, zonder be roep: Reeuwijk. A. G., 57, gepensionneerd; Keiman, Arie. 18, student: Reiman, Kees, 19, student; Vasloon, Hugo,. 43, bouwkundig in genieur. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de Vde afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 29, 's-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst hekende adres Ser geïnterneerden. IJMUIDEN Velsen, gemeente met tegenstellingen. Van blijde en sombere gedachten. Velsen is een gemeente met groote tegenstellingen. Men vindt er overblijfselen van de oudheid, doch ook stevige vor men van jonge industrieën. Men treft er een in normale tijden energiek levend vissche- rijbedrijf, maar tevens stati ge, rustige buitenplaatsen aan. Om dit alles neemt Velsen een voorname plaats in: de ge meente is verankerd in een grijs verleden, doch ontvangt steeds weer kracht van het geen nieuwe tijden met zich brengen. Niet altijd werd de aanpas sing aan eischen van vérstrek- kenden aard, die het karakter der gemeente wijzigden, doch tegelijk haar verscheidenheid vergrootten, met enthousias me begroet. Integendeel! Vol doende is het er aan te herin neren hoe verdeeld de mee ningen ongeveer een kwart eeuw geleden over de vesti ging van het Hoogovenbedrijf waren. In de Oprechte Haar- lemsche Courant van 14 Juni 1919 schreef iemand, die de gemeente goed kende en er van hield, er het volgende over: „Het schijnt wel, dat men het er op allerlei wijzen op heeft toegelegd om Velsen te gebruiken voor alles wat men op andere zelfs meer ge schikte plaatsen niet gaarne heeft: een industrieterrein van allerlei soort met al zijn aan hang. In 't kort, de buiten plaatsen verdwijnen, de een na de andere en met hen de fraaie eeuwenoude boomen, de duinen worden vernield en afgezand, een ijskoude zee wind komt binnen en giert over de stuivende vlakten, een arbeidersbevolking van vele duizenden zet zich hier vast, de ontevredenheid neemt toe, de gemeente verarmt gaande weg en thans, na al de weder waardigheden. de gevolgen van den oorlog, enz., in 't vooruitzicht: ,.de stichting der hoogovens". Weet gij. geachte lezers, wat dit beteekent? Buiten, dag en nacht, een zwarte, verpestende rook, die allen plantengroei langzaam vernietigt, en een leger van arbeiders, dat het aantal der steeds ontevredenen nog zal komen vermeerderen en de gemeente Velsen tot een al- geheele ruïne zal strekken." Het zal duidelijk zijn, dat de schrijver zijn sombere gedach ten wel wat ver ifitspint. Er is inderdaad veel natuurschoon vernietigd, er is veel verdwe nen, wat uit historisch oogpunt bezien te betreuren is. Maar men kan ook te pessimistisch zijn Er is gelukkig nog heel wat behouden. Hofdijk's lofzang. Toch gaan de gedachten bij het lezen van zoo'n beschou wing terug naar over het al gemeen rustiger tijden, toen het leven de menschen niet zoo voort jachtte en er *bij wat meer eenvoud ook wat meer geluk was. F.n we denken aan Hofdijk's lofzang: „Velsen, al wat schoon, wat boeiend, wat vroolijk, wat genotrijk is in de natuur; een heldere hemel, groene boomen, geurige bloe men, zingende vogels en flad derende vlinders, geheel een zonnige dag, een dag van weelde en lust, die het harte doet trillen van genot dal alles verbindt zich aan dien naam van heden" Maar ook „vroeger" waren er donkere dagen. En Hofdijk, die zijn lofzang zoo warm in kleedde, doelt op een zwarte bladzijde in het geschiedboek wanneer hij -aan zijn jubel klanken een opmerkelijke te genstelling rijgt: „Velsen, al wat donker, verraderlijk, af schuwelijk is in den mensch: een sombere bruinkleurige ge stalte, eer mager dan rank, eer rossig dan blond, het grijnzend oog diep achter de wenkbrauwen schuilend trotsch en toch onvast van tred; de gele hozen en de roo de lijfrok, door de plooien van een zwarten mantel omslin gerd dat verbindt zich aan dien naam van den ouden tijd'.'. We weten waarop Hofdijk doelt: in 1296 werd Fioris V van Holland, de vooruitstre vende graaf, die den bijnaam „der Keerlen God" verwierf, op laaghartige wijze om het leven gebracht, waarbij Ge rard van Velsen een der eed- genooten en moordenaars was. Hais te Velsen. 't Huis te Velsen herinnert aan deze „sombere bruinkleu rige gestalte". Waar thans een boerderij en uitspanning is, was vroeger een buiten en daarvóór een kasteel, hetwelk in de eifde eeuw wss gesticht;' voort. Nu de gaslevering wordt stopgezet. Hoofdkraan moet worden dichtgedraaid. Zooals bekend is zal het Ge meentelijk Gasbedrijf Zondag 5 November voor 't laatst gas aan de verbruikers leveren. Om ongelukken te voorkomen is het dringend noodzakelijk, dat iedere afnemer Zondagavond de hoofdkraan bij den gasmeter dichtdraait. Zooals bekend zal zijn moest de gasvoorziening onlangs reeds in een aantal andere plaatsen worden gestaakt, aan gezien het kolengebrek het doorgaan hiervan niet kon toe laten. De gemeente Velsen nam een uitzonderingspositie in, waardoor er langer dan elders het geval was, kon worden doorgewerkt. Ongetwijfeld zal het feit, dat nu ook Velsen zon der gas geraakt, vele zorgen met zich brengen, maar de in woners kunnen in ieder geval nut hebben van de ervaringen, die intusschen elders zijn op gedaan. In het bijzonder moet er de aandacht op worden gevestigd, dat van de aanwijzing, volgens welke ieder verbruiker Zon dagavond de hoofdkraan bij den gasmeter dient dicht te draaien, goede nota moet wor den genomen. In andere plaat sen waren er vele gasafnemers, die dit hadden verzuimd, ter wijl sommigen zelfs trachtten het gas, dat nog in de leiding bleek te zijn, aan te steken. De gevolgen lieten aan duidelijk heid niets te wenschen over. Een belangrijk aantal meters kwam tot ontploffing, waar door er materieele schade werd aangericht. Degenen, die de aanwijzing niet of onvoldoende in acht nemen, moeten dus met onaangenaamheden voor zich zelf en anderen rekening hou den. jammer genoeg is uiet bekend door wien dit was geschied. Het kasteel was onder meer de woonplaats vin Gerard van Velsen en werd dan ook nog in hetzelfde jaar van den woord op Fioris V, of korten tijd later, dooi de naar wraak verlangende Gooilanders en Kennemers verwoesr. Caspar van Eusum, Heer van Nycnoort, is onder ande ren eigenaar van de overblijf selen van het kasteel en de bijbehoorende gronden ge weest. Na hem was onder meer de Nederlandsche geleerde Ja nus Dousa (Jan van der Does) bezitter er van. Toen deze was overleden verkochten zijn erf genamen het eigendom san de weduwe van Pieter Evertsen Huift, welke het naliet aan haar zoon mr. Jan Huift, die president-schepen van Amster dam was. Ongeveer in 1670 stichtte deze op de plaats van het vernielde kasteel een nieuw gebouw, maar dit werd reeds in 1744 voor het grootste deel gesloopt. De bouwvallen bleven er nog geruimen tijd staan, doch in 1804 moesten ze toch worden verwijderd, aangezien het vee, dat er omheen weid de, gevaar liep. Op de plaats, werd later een boerderij geze.t die eveneens den naam Huis te Velsen ging dragen en daar door Hofdijks tegenstelling le vendig houdt Aardappelen ontvreemd. Een inwoner van Santpoort bracht de politie er van op de hoogte, dat een onbevoegde zich van hem toebehoorende aardappelen had meester ge maakt. Er wordt vijf H.L. vermist. De politie stelt een onderzoek naar den onbeken den" dader en zijn buit in. Bovendien werd gemeld, dat er ten nadeele van W. B. te Beverwijk efen hoeveelheid aardappelen is ontvreemd, die te Driehuis was ingekuild. Ook in dit geval is de dader onbe kend. De politie tracht hem en zijn buit te achterhalen. Inbraak in magazijn aan Trawlerkade. Dieven konden alles gebruiken. Dezer dagen hebben onbe kenden zich toegang tot een magazijn aan de Trawlerkade te IJmuiden verschaft. Zij gaven er blijk van alles te kunnen gebruiken. Niet alleen twee drijfriemen, maar ook twee groote pakken lucifers, elk inhoudend vijftig kleine pakken, werden dankbaar als buit aanvaard. Bovendien wor den onder meer een paar gloeilampen en vijf wanten vermist. De politie is van een en ander in kennis gesteld. Haar onderzoek duurt nog Regeling Centrale Keuken. Aangezien de inwoners der gemeente Velsen van Maan dag 6 November af geen gas meer kunnen betrekken, is er een regeling getroffen, waar door zij met ingang van dien datum warme maaltijden van de Centrale keuken kunnen bekomen. Alles zal in het werk worden gesteld, om het verloop zoo vlot mogelijk te doen zijn maar het is dringend nood zakelijk, dat het publiek zijn medewerking ten volle ver leent. Wordt er in andere plaatsen slechts V2 liter voedsel per portie verstrakt, in de gemeen te Velsen zal men Yi liter per dag ontvangen. Iedereen, die van de gelegenheid gebruik wil maken<^ dient een, week kaart te koopen, waartoe men zich Vrijdag 3 November van negen tot twaalf uur en van één tot vier uur op verschil lende plaatsen in de gemeente kan vervoegen. Er is namelijk een aantal posten aangewezen, waar men zoowel kaarten als eten kan halen. Er is echter bepaald, dat men alleen daar, waar men een deelnemers kaart heeft besteld, zijn maal tijden kan verkrijgen. De be doelde posten zijn: het gym nastieklokaal van de openbare lagere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmui- den-Oost, het Patronaatsge bouw aan den Willemsbeek- weg te IJmuiden-Oost, de centrale keuken aan de Abee- lenstraat te IJmuiden-Oost, het gymnastieklokaal van de O.L. school no. 6 aan de Ek sterlaan te IJmuiden-Oost, de bijenstand Mellona aan den Bloemendaalschestraatweg te Santpoort-Station en een lo kaal van de O.L. school no. 8 aan de Burgemeester Ensche- délaan te Santpoort-Dorp. De inwoners van Driehuis moeten zich in school 6 aan de Ekster- laan te IJmuiden-Oost ver voegen. Voor elke periode dienen de door den distributiedienst aan te wijzen levensmiddelenbon nen te worden ingeleverd, en wel per deelnemer: 1 aard appelbon, 1 bon voor tapte melk en 1 bon voor grutters waren. Vrijdag a.s. kan wor den volstaan met het inleveren van 1 aardappelbon (2 K.G.) en 1 bon voor grutterswaren (125 gram). Het publiek kan medewer ken door de aangewezen bon nen reeds thuis af te knippen, daar in de lokalen hiervoor geen gelegenheid zal zijn, en door één persoon de kaarten en het eten van het geheele gezin te laten halen. Naar wij vernemen is een regeling voor de voedselver- strekking aan baby's en zie ken in voorbereiding. Hier over zullen zoo spoedig moge lijk bijzonderheden worden medegedeeld. v eisenaar veroordeeld. Op een bedrijfsterrein in de gemeente Velsen kreeg de kraandrijver O., wonende te Beverwijk, zoo nu en dan in zijn cabine bezoek van een mede-arbeider, den twintig jarigen Velsenaar G. P. H. O. schonk hém zijn vertrouwen, verborg niet het feit, dat hij eenig geld zij zich placht te dragen en schonk er geen aan dacht aan, toen H. in zijn ca bine de claxon van de kraan probeerde, om na te gaan op welke wijze er eventueel alarm zou kunnen worden g>_maakt. Eenigen tijd later opende H. onverwacht de deur van de cabine, waarna hij O. met een stuk hout eenige slagen toe bracht. Het slachtoffer verde digde zich echter zoo, dat de aanvaller het hazenpad moest kiezen. Wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld, moest H. zich onlangs voor de Haarlemsche Rechtbank ver woorden, waarbij hij het ten laste gelegde bekende. De eisch was een gevangenisstraf van acht maanden. Dinsdag is er uitspraak gedaan. De Velse naar werd tot een gevangenis straf van zes maanden, met af trek van den tijd, dien hij in voorarrest heeft doorgebracht, veroordeeld. BEVERWIJK Beverwijk zonder gas. Naar wij vernemen zal er met ingang van Maandag 6 November geen gas meer aan de verbruikers te Beverwijk worden geleverd. De bevolking dient goede nota te nemen van een aantal aanwijzingen, die van bevoegde zijde worden ge geven. Het is noodzakelijk, dat na het stopzetten van de gasvoor ziening alle kranen en toestel len, die hiervoor worden ge bezigd, zoo spoedig mogelijk worden gesloten. Wanneer dit is geschied moet de hoofd kraan, welke zich bij den gas meter bevindt, worden dicht gedraaid. 0 In het belang van de eigen veiligheid, dient een ieder de aanwijzingen nauwkeurig op te volgen. Wanneer dit niet ge schiedt, ontstaat het 'gevaar, dat er explosies ontstaan. t Noodkeuken te Beverwijk. Nu er met ingang van Maan dag 6 November geen gas meer aan de verbruikers te Bever wijk kan worden geleverd, zijn direct maatregelen genomen, om de bezwaren, die zich bij het gereedmaken van de maai tijden zullen voordoen, zoo veel mogelijk te ondervangen. Besloten is. dat de werkzaam heden van de centrale keuken volgens de oude regeling zul-' len worden opgeschort en daarvoor in de plaats met in gang van 6 November een noodkenken in gebruik zal worden genomen. Alle inwoners zullen hier van maaltijden kunnen, betrek ken. Om voor een vlot ver loop te zorgen zijn er drie uit- deelposten aangewezen, name lijk in de school aan de Hob- besteeg, de school aan de Noorderwijkstraat en de Noor- derschool aan den Groote Houtweg. Het is de bedoeling de uitreiking van elf uur tot half één en van half vier tot half vijf te doen geschieden. Toont de practijk echter aan, dat de geheele verstrekking 's morgens kan plaats hebben, dan zullen de middaguren, vervallen; van een en ander zal bijtijds mededeeling wor den gedaan. Naar wij vernemen zal een portie Yx liter bedragen. Zij, die van de gelegenheid gebruik willen maken, moeten zich van een deelnemerskaart voor zien, waartoe zij zich Donder dag 2 November in een der bovengenoemde uitdeelposten moeten vervoegen. Men dient er evenwel rekening mede +e houden, dat men zijn portie alleen kan halen in de post, waar men een kaart heeft be steld. Om onnoodige moeilijk heden te voorkomen zal aan deze regeling strikt de hand worden gehouden. Te begin nen met volgende week die nen de kaarten 's Vrijdags tij dens de uitdeeling van het eten worden gekocht. Personeel gevraagd Gevr. NET MEISJE voor de morgenuren. Elzer, Zee weg 78. Gevr. NET MEISJE, 14 a 15 j., morgenuren. Werkster aanwezig. Dal.: Groen, Den-, nenstraat 3, IJmuiden O. Te koop gevraagd Te koop gevraagd 1 paar JONGENSSCHOENTJES, m. 29. Trompstr. 106. IJm. Oost Te koop gevr.: WIEG, in uitst. staat zijnde. Jongejan, Willebrordstraat 29. Te koop gevr., 2.g.a.n. LEEREN DAMESJAS, m. 42 t 44. Rossier, Ruïterstr. 137. Te koop gevr. DAMES FIETS in g. st., met lamD, zonder banden. HARTLIEF, Nacbtegaallaan no. 19. Diversen RUILEN: 1 p. kinderscb., m. 23 en een m. manteltje, 1. ï-IVz I-, voor een p. schoe nen, m. 25 of 26. Lumevstr. 12 WIE RUILT 2 w. jas- schorten voor I witte regen jas, l.t. 17 j. Na 2 u., Tromp straat 106, IJmuiden O. RUILEN: beste Winterjas (10 j.) voor l.t. 16 j., event., m. bijbetaling. A. v. d. Wint, Trompstraat 93. RUILEN: 1 p. h. j.seh., m. 3T voor H. werkjasjè en wol vest voor werkjas of broek, 't Hart, Gerard Doustr. 9. Wie wil DAMESSCH., m. 38, drie kwart hak, ruilen v. dito m. 40. OLDENBURG, Trompstraat 127. Mevr. Uyttenibroek zoekt v. directe indiensttreding flinke HULP i. d. HUISHOUDING Litslaan 14, Santpoort St. HONDEN WASSCHEN GAAT BIJ ONS GEWOON DOOR Tevens vakkundig plukken, scheren, enz. Alle soorten kleinblijvende RASHONDJES te koop gevraagd. DOL's CITY KENNEL, WARMOESSTRAAT 2. HRL.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2